Als Brabant vol soldaten ligt.... Zoekt gij betrouwbaar j O J-1 BJ ^"^PTT7\ df~a F I Plaats dan een „Omroeper" I I Personeel? V# M. j voor 75.000 gezinnen Het jubileum van Monsters burgemeester. Een pompstation voor de Groningsche waterleiding geopend. De lichte troepen op manoeuvre DAGEN VOL ROMANTIEK gminnnimiiiiiniiiniiïiiiinmiiiiifflmnimiiniiiimmiiHiininimimmHnniiiiiniimiiiiiiinnini)iiniiiiinrg ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 ^iBiraiuiauiuiuiiiijiiiBiimuiiiiiiiiiuimidiiiiumiHiimiuwiiuiiiimuiui.i.iiuuiuiHinuiiuiiiini^ De deelnemende troepen Artillerie De weg terug Illllllllllllllllllllllllli!llllllllllllllllllllllll)lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||lll||||||l|||||||||||||||||i||||||||||||||||||||||||||||||||||li||||||j|l|||||||||||||||||||||||||| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll A.s. Maandag beginnen tusschen Tilburg en Breda de oefeningen van de Lichte Brigade Wielrijders tegen huzaren 'WÊmm De Nederlandsche Zaakgelastigde te War» schau mr. dr. L Carsten heelt Vrijdag een bezoek gebracht aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te den Haag De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Salland en belanghebbende firma's hebban een onderhoud gehad mat het gemeentebestuur van Deventer ter verkrijging van een sluis in de nieuwe haven te Deventer, daar de schutsluis in de oude haven een te hoogen drempel heeft De heer Kampschöer, burgemeester van Monster, vierde Vrijdag zijn 127»-j»rig ambts jubileum, bij gelegenheid waarvan hij gehuldigd werd De oefeningen In groot verband van het 17e regiment infanterie te Grubbenvorst De warmte bracht menig militair naar een pomp om zijn dorst tijdens de korte rustperiode te lesschen voerders en de soldaten moeten ook in onbekend terrein kunnen optreden. Door de verrassingen, waaraan lichte troepen bloot staan, door de voortdurende wisseling der omstandigheden, door de meerdere snelheid, waarop bevelen moeten worden samengesteld dikwijls vanuit den zadel de breedere fron ten, de samengestelde eenheden, de wisseling in bevelsverhoudingen, worden zeer hooge eischen gesteld aan de bevelvoering en het geestelijk contact der aanvoerders. Daarom zijn oefeningen in grooter verband onmisbaar. Cavalerie-aanvoerders kan men niet in de studeerkamer kweeken, goede cavalerie-aan voerders zijn zij, die in het terrein in galop naar voren weten te gaan, met een oogopslag den toestand overzien, een beslissing nemen en een bevel kunnen uitgeven. Dat is geestelijke en lichamelijke inspanning tegelijk, dat is een harmonie van snel en dege lijk denken en doen, dat is volmaakte sport. Nu is speciaal voor lichte troepen een ma noeuvre goedkooper te organiseeren dan voor infanterie. Zij kunnen zich zonder groote kos ten betrekkelijk snel over grootere afstanden verplaatsen, en daarom kan men hen gemak kelijk onderbrengen in kazernes en rijksgebou wen, ook als die op eenigen afstand van het oefeningsterrein zijn gelegen. De kosten van in kwartiering komen zoo te vervallen en boven dien hebben de troepen een bijzonder leerzame marschoefening. Zoo ls van het jaar weer op ruime wijze ge bruik gemaakt van de gelegenheid om de troe pen in kazernes te legeren. Het regiment wiel rijders blijft gelegerd in Den Bosch: de sol daten moeten dan avonds na afloop der oefe ning nog terug naar huis fietsen: per dag zul len ze zoo een zeventig tachtig kilometers hebben af te leggen. Voorwaar geen kleinig heid, wanneer men bewapend is en op een „dóórtrappende" rijksfiets zit. Maar de wiel rijders vormen een flink korps, waar met en thousiasme gediend wordt. Er is maar één regi ment wielrijders, en dat wordt uit het heele land gerecruteerd, zoodat in Den Bosch men- schen van alle oorden des lands onder één vaandel dienen: „stoere Friezen, ronde Zeeu wen, Gelre's helden, Hollands leeuwen", gelijk de dichter zegt en de schoolkinderen zingen. Dat kweekt vaderlandsliefde en een goeden geest. Van vorig jaar herinneren we ons nog welk een prachtig figuur de wielrijders maak ten. De beschikbare sterkte der herhalingslichting is echter niet groot genoeg, om de 3 bataljons op behoorlijke sterkte te brengen, mitsdien wor den huzaren, die niet te paard mede uitrukken, omdat zij nog te kort in opleiding zijn, als ver sterking gebruikt. Terwijl de wielrijders de Roode partij vor men, zijn de Blauwe in hoofdzaak huzaren. 2 eskadrons uit Amersfoort en 3 uit 'sGra- venhage worden als regiment te Breda en om geving ondergebracht, o. a. een eskadron te Bavel. Alles komt overigens in de bestaande kazerne- ruimte van de infanterie, artillerie, cavalerie en Koninklijke Militaire Academie. Een van de eskadrons uit Den Haag is het zoogenaamde zware mitrailleureskadron, waar door de sterkte van snel verplaatsbare zware mitrailleurs die geduchte vuurwapens per regiment op 8 stukken is gebracht. Bij het regiment huzaren behoort bovendien een rijdende batterij van 6 veld, afkomstig van het corps rijdende artillerie uit Arnhem. Laatstgenoemd korps levert verder een rij dende batterij van 7 veld voor de Blauwe partij en een motorbatterij van 7 veld, alsmede een motorbatterij van 6 veld voor de Roode partij, benevens 2 sectiën pantserwagens, die naar be hoefte worden ingedeeld. De partijen hebben ieder nog een Verken- ningsafdeeling, bestaande uit twee compagnieën wielrijders en één reserve-eskadron huzaren. Deze eenheden bestaan geheel uit soldaten, die voor herhaling opkomen. Ook vliegtuigen nemen aan de oefening deel. De oefening staat onder leiding van den com mandant der lichte brigade, inspecteur der ca valerie, gen.-majoor H. A. C. Fabius, en kolonel jhr. J. Th. Alting von Geusau, directeur der Hoogere Krijgsschool. De Roode partij wordt gecommandeert door den luitenant-kolonel Baron van Lawick, de Blauwe partij door den kolonel A. Diemont. Op Vrydag en Zaterdag 24 en 25 Augustus gaan de troepen huiswaarts met het oog op de herhalingslichtingen, die Zaterdag met groot verlof vertrekken, gedeelteiyk per trein. Als byzondere oefening zal een vervoer te water plaats hebben voor het 3e half regiment huzaren van Geertruidenberg door den Bies- bosch naar Rotterdam, onder leiding van den commandant van het Vrywillig Landstormcorps Vaartulgendienst. Dit is een nuttige en bijzonder aardige af wisseling, waardoor de eskadrons in één dag thuis kunnen komen. Een woord van lof mag niet achterwege biyven voor de byzondere medewerking van de Ook de pantserwagens, die laatstelijk in het publiek optraden bij de beteugeling der Jordaan-onlusten, zullen aan de manoeu vres deelnemen. burgemeesters, de plaatseiyke bevolking en de particuliere grondbezitters, die hun terreinen vrij open stellen, om deze legeroefeningen te doen slagen. Deze medewerking is absoluut noodzakeiyk, om de manoeuvres ook maar mogeiyk te maken. De Brabantsche bevolking begrijpt het belang van een goed geoefend leger en stelt daarom deze vaderlandslievende daad, die aan het heele volk ten goede komt. Van militaire zyde zijn daartegenover strenge consignes uit gegeven om particulier eigendom zooveel mo gelijk te ontzien. Slechts op een enkel complex terreinen, ongeveer 1000 H.A. groot, hebben de militairen geen toegang. Dat is het werk van eenige personen, die daar de jacht gepacht heb ben, want de eigenaars waren bereid, het ter rein open te stellen. Door dergelijk egoïstisch optreden wordt een oefening ten zeerste be moeilijkt: tegen zulke menschen zal een wet een soort onteigening ten algemeenen nutte moeten mogelük maken, zooals in 1911 door den toenmaligen minister van Oorlog, H. Co- lijn, is voorgesteld. Zoo zal dan de volgende week heel Brabant weer vol soldaten zyn. De heide zal dreunen onder de hoeven der eskadrons, uit kleine boschjes zal mitrailleurvuur knetteren, langs de wegen zullen motor-ordonnansen voortsnellen. Het zal een week worden van intense bedry- vigheid en opgewekt dienen. En in de harten van degenen, die de oefeningen medemaken, zal het saamhoori£heidsgevoel en de liefde tot het vaderland hechter bevestigd worden. En een schrede nader zal gezet worden tot het ideaal: de weerbaarheid van het Nederlandsche Volk. wy wenschen den deelnemenden soldaten goed weer en een opgewektea oefeningstyd Jot ziens in Brabant! Het pompstation van de Waterleidingmaatschappij voor de provincie Groningen is Vrijdag door den commissaris der Koningin, dr. J. P. Fockema Andreae officieel geopend. Dr. Fockema Andreae stelt het bedrijf in werking Patsy Hendren, een der bekend- ite Éng.lsche cricketspelers in de Middlesexclub werd Donderdag tijdens een match tegen Derby shire door een harden bal ge wond. De eerste hulp De bezuiniging heeft een eind gemaakt aan den tyd dat groote manoeuvres een jaariyks te- rugkeerend evenement waren voor welhaast alle deelen van onze weermacht. Defensie moet met de uiterste zuinigheid huishouden en voor de hoofdmacht van ons veldleger zijn manoeu vres dan ook reeds onbereikbare heeriykheden geworden. Ten koste van zeer veel zyn Se ech ter voor de lichte troepen behouden. En dat is gelukkig want voor dat onderdeel zyn ze vol slagen onmisbaar. Ter verduideiyking daarvan een klein stukje „Wehrwissenschaft", zooals de Duitscher dat noemt. een eventueele mobilisatie zal ons Veld- zameld worden. Maar terstond hebben zij dan een anderen taak: op den vleugel van het veld leger, waar de operatiën nog niet zyn vastge- loopen. Twee legers die tegenover elkaar staan, zullen ten allen tyde elkaar zoeken te om singelen, te „overvleugelen". Toen in 1914 de Duitscheis en de Franschen elkaar voor het eerst aan de Mame ontmoet hadden en de slag onbeslist was gebleven, wisten ze niets beters dan te zoeken eikaars Noordelijken vleugel te omvatten. Beide partijen voerden steeds meer troepen aan op hun Noordelijken vleugel, met het gevolg, dat in een tydsbestek van een maand de fronten zich verlengd hadden van nabij Parijs tot aan de Noordzee. Toen konden de legers elkaar niet meer omvatten en bleven ze vier jaar lang tegenover elkaar liggen. Een snelle beslissing is alleen mogelijk door een om vatting, op den vleugel. Daarom moet de opper bevelhebber déér speciaal kunnen beschikken over troepen, die zich snel kunnen verplaatsen: cavalerie en wielryders. Dus zoowel in het begin als tydens de vijan- deiykheden hangt van de lichte troepen zeer veel af. Daarom is het van het hoogste belang dat die troepen goed geoefend zyn, en speciaal voor troepen, die een groote beweegiykheid aan den dag moeten leggen, is de oefengelegenheid rondom het garnizoen niet voldoende. De aan- brigade begonnen zijn. Vier dagen lang zullen de compagnieën, esca- idron3 en batterijen zich door het groene Brabantsche land bewegen wij hopen voor de betrokkenen dat Pluvius hun genadig zij en vier gezonde oefeningsdagen zullen de veerkracht versterken van onze lichte troepen de eerste inzet voor onze onafhankelijkheid, indien het ooit tot een internationaal tref fen mocht komen. Maandagmorgen te twee uur zullen de tonen der reveille klinken door de kazerne van het Regiment Wiel rijders te 's Hertogenbosch. De sol daten zullen zich klaarmaken en ter sterkte van drie bataljons een lange, zwijgende colonne door den nacht naar het Zuiden rijden: richting Tilburg. En daarmee zullen de manoeuvres-1934 van de lichte leger, ter sterkte van acht divisies, als het ware uit den grond gestampt moeten worden. Het thans aanwezige beroepspersoneel vormt slechts een kleine kern die geheel zal opgaan in de massa der reservisten, die, onder de wapenen gekomen, de oorlogsonderdeelen moeten for- meeren. De miliciens, die van links en rechts zich komen aanmelden op de hun aangegeven plaats, moeten worden uitgerust, bewapend en van materieel voorzien om dan zoo spoedig mo gelijk den oorlog in te gaan. Zoo spoedig mo- geiykmaar altijd zal het nog eenigen tyd kosten. Terwijl wellicht de oorlogstoestand reeds is ingetreden en de vyand onze grenzen reeds heeft overschreden. Hem dan zoolang tegen te houden tot de Nederlandsche hoofd macht gemobiliseerd is: daarvoor dienen de lichte troepen. Een voorhoede dus, die vooruit gezonden wordt terwyi misschien de hoofd macht nog bezig is met mobiliseeren. Verken nen: hoe sterk en in welke formatie de vyand oprukt, en weerstand bieden: dat is de taak der lichte brigades in het begin van den oorlog. Komen dan vervolgens de divisies van de hoofdmacht naar voren, dan nemen die de za ken over en kunnen de lichte troepen of wat daar nog van over is achter het front ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4