Wapenschouw op Molenheide m, Door het Brabantsche land Spaarbrieven als loten Verbinding Amsterdam-Boven-Rijn GEWELDIG SCHOUWSPEL VERBETERING VAN HET MERWEDEKANAAL j' v - M 'T ZONDAG 19 AUGUSTUS 1934 3000 man bijeen Bespreking van be zwaren Voor het front der Lichte Brigade zijn Zaterdag vier jonge officieren beëedigd Als vóór den oorlog.... Geeft acht! De soldateneëd JONGEN VERMIST Lijkje drijvende gevonden INBREKERS AAN HET WERK Een gedeelte zal belangrijk worden vernieuwd en verbeterdver gelijking tusschen oude en nieuwe afmetingen Sluizen- en bruggenbouw Niet tegen algemeen nut De pontveren Postvluchten De „Oehoe" (thuisreis) is van Calcutta te Jodhpur geland. De „Snip" .(uitreis) vloog van Rutbah naar Djask. Maar voor uit keering der prijzen was geen geld FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN - HAARDEN EN KACHELS Wetsontwerp tot regeling van den invoer v*'«, 'k Gelden uit brandkast verdwenen Paardensmokkelaars in de val -V De Middenweg in de Watergraafsmeer te Amsterdam wordt verbreed. Alleen de middelste rij boom en blijft bestaan De burgerij schonk den burgemeester van Monster, den heer Kampschoer, een prachtige klok, ter gelegenheid van diens 12%-jarig ambtsjubileum Een militaire plechtigheid van ongewonen omvang heeft Zaterdag middag plaats gevonden op het vliegveld Molenheide nabij Tilburg. Voor het front van alle troepen der Lichte brigade heeft een viertal jonge officieren den eed van trouw aan Koningin en Vaderland afge legd. Zooals men weet is deze dagen in Brabant een 2teer groote troepenmacht geconcentreerd tot het houden van manoeuvres, die morgen zullen aan vangen. Deze toevallige omstandigheid heeft het mogelijk gemaakt, de eedsaflegging te doen ge schieden voor het front van een zoo groot aan tal troepen als Nederland sedert de mobilisatie niet meer bijeen heeft gezien. Toen we ons 's morgens onder geleide van een stafofficier naar de Molenheide begaven, stootte onze auto reeds kilometers vóór de plaats van bestemming op troepen, die in onafzienbare colone langs den straatweg van Tilburg naar Breda stonden op gesteld. Wij zagen hen even later in volmaakte orde voorbij-fietsen en toen wij op de open heide kwamen, zagen wij de colonne als een lange slang, twee aan twee over de heide trokken. Daar was het reeds een feestelijke drukte van genoodigden met hun dames, de familieleden der te beëedigen officieren en verder publiek. Wij zagen o.m. den Commissaris der Koningin in de provincie N.-Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, den burgemeester van den Bosch, mr. F. J. van Lanschot en de burgemeester van Breda, mr. dr. van Sonsbeek, die Zondagmiddag de officieren der deelnemende troepen op zijn stadhuis zal ontvangen. Het talrijke publiek, de gala-tenue der niet- ir.gedeelde officieren, de toiletten der dames: het was een opgewekt schouwspel, dat deed den ken aan de groote, ouderwetsche parade's van voor den oorlog, met als achtergrond de troe pen die een uur lang aanhoudend de heide op marcheerden. Intusschen klonk rroolijke marschmuziek: wij zochten tevergeefs een mu ziekkorps, maar dat was nergens te vinden; het was een gramofoonplaat, die middels luidspre kerinstallaties versterkt werd uitgezonden. Er waren overigens muziekkorpsen genoeg: aller eerst het beroemde korps van de wielrijders, dat de toeschouwers altijd in verbazing brengt over de handigheid waarmee de muzikanten al fiet sende hun instrumenten weten te bedienen. Want al trommelende en blazende weten zij toch hun evenwicht te bewaren en vooruit te komen. Dan waren er nog twee muziekkorpsen van de huzaren, maar al die militaire korpsen traden eerst later in actie. Steeds meer troepen stroomden de heide op, in voorbeeldige orde nam ieder onderdeel zijn plaats in, totdat de Lichte Brigade ten slotte één front vormde, dat drie zijden van een recht hoek besloeg, zijden die bijna 1 K.M. lang waren. In het geheel stonden daar in rij eo gelid 160 officieren, 500 onderofficieren en 3000 korporaals en manschappen met 1000 paarden. Ook de commandant der 3e divisie, generaal- majoor Van Eermei Scherer, en de gouverneur der Kon. Mil. Academie, generaal-majoor Van der Horst, woonden de plechtigheid bij. Precies te half twee een trompetstoot: en vanuit het Zuiden komt een kleine ruiter- groep de heide opgaloppeeren: het is de gene raal-majoor H. A. C. Fabius met zijn staf: het rood-witte commando-vaantje der Lichte bri gade wordt door een ordannans meegevoerd. De kolonel A. Diemont, die de verzamelde troepen commandeert, stuift hem met zijn adjudant te gemoet, en meldt: De Lichte brigade present. Ook de generaal-majoor Van Ermel Scherer komt den inspecteur begroeten. Dan klinkt zachtjes het „Wilhelmus', en de generaal rijdt met den kolonel het front der troepen af. Als de inspectie geëindigd is, klinkt het sig naal: hoofdofficiers-appèl, en in galop begeven zich de regimentscommandanten naar den ge neraal: de commandant der wielrijders, overste baron van Lawick steekt de heide over op zijn motorrijwiel. Een nieuw signaal: ook het vaandel der wiel rijders ,en de standaarden der halfregimenten worden aangedragen, en stellen zich op tegen over de korpscommandanten. Ook de jonge of ficieren, die beëedigd zullen worden, galoppee- ren naderbij en gaan ieder naast hun regiments commandant staan. Weer een signaal: de troepen presenteeren de sabels, de niet-ingedeelde officieren salueeren, de toeschouwers ontblooten het hoofd, en luid klinkt over het veld: „Wij, Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau enzoovoort, enzoo- yoort, enzoovoort...." Het decreet van de benoeming der Jonge of ficieren wordt voorgelezen. Doodsche stilte over de heide: dit is het plechtige moment waarop de Vorstin tot haar troepen spreekt en vier jonge menschen waardig keurt, onder Haar va nen als officier te dienen. Terstond volgt de beëediging: de regiments commandanten zeggen den eed voor, en de jonge officieren herhalen hem: met de hnnri aan het vaandel of standaard: „Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoor zaamheid aan de wetten en onderwerping aan den krijgstucht.... zoo waarlijk helpe mij God almachtig". Achtmaal klinken de plechtige woorden over het veld, dan is de onverbreekbare band gelegd tusschen de vier jonge officieren en de Neder- landsche weermacht. Het was een moment dat zü, die er bij waren, nimmer zullen vergeten. Na de beëediging spreekt de generaal Fabius tot de Jonge officieren en tot alle aanwezige soldaten: „Wielrijders, Huzaren, Rijdende Artille risten en verder allen, die hier aanwezig zijt, ik heet u welkom op dezen historischen bo dem bij den aanvang der oefeningen van de Lichte brigade. „Er zal in de komende dagen veel van u worden gevergd, lichamelijke en geestelijke inspanning, maar ge zult dagen medemaken van opbruisend soldatenleven, als de oude kameraadschap herleeft; kwinkslagen en jo lijt zullen den moed er in houden, als de vermoeienissen wat grooter worden „Dat is immers het karakter van den goe den Nederlandschen soldaat. „Gij zult uw plicht doen, daar twijfel ik niet aan en gij zult huiswaarts keeren met een gevoel van voldoening, te hebben mede gewerkt aan de instandhouding van een bruikbaar leger. „Onderofficieren, korporaals en soldaten, gij zijt er getuige van geweest, dat 4 jonge officieren den eed van trouw hebben afge legd in handeh van hun Regimentscomman dant bij den standaard, de standaard „het zinnebeeld van saamhorigheid, gehoorzaam heid, plicht en trouw." „Gij zult deze jonge officieren als uwe meerdere erkennen en als zoodanig gehoor zamen in alles wat zij in het belang van eten dienst u zullen bevelen. „Officieren, gij zult deze jonge officieren in uw kring als kameraden opnemen, hen steunen en helpen, waar zulks noodig is, van raad dienen, hunne fouten helpen verbete ren en hun voorgaan in al datgene, wat noo dig is, om hen den weg te helpen effenen, om goede officieren te worden. „Jonge officieren voor u moet dit gebeuren, waarbij gij onder het afsmeken van Gods hulpe voor het front van de geheele Lichte brigade uw eed van trouw hebt afgelegd, een onvergetelijke plechtigheid zijn voor uw ge heele leven De mest en is geen heerlijckheiit, Maar doet mirakel waar ze leijt. Jacob Cats. *n Stukje geschiedenis van de Peelontgin- ningen, waarop ik reeds zinspeelde, vond ik in m'n archieven van 'n excursie welke ik enkele jaren geleden onder de hoede van de Heide Maatschappij er heen gemaakt heb. Het moge hier wel even ingelascht worden als bewijs voor het prachtige staal van agrarische cultuur, dat hier geleverd is. „De landstreek de Peel is gelegen in het oosten van deze provincie en voor een klein gedeelte in het noord-westen van Limburg. Zij strekt zich uit over 14 gemeenten en beslaat een oppervlakte van rond 76.000 H.A. Van deze oppervlakte wordt ongeveer 7400. dus ongeveer een tiende deel ingenomen door veengrond, (hoogveen). Deze veengronden zijn voornamelijk gelegen in de gemeenten: Deurne, Asten, Horst, Sev*num en Meijel, in den zuid en zuid-oosthoek van de landstreek. De rest, dus het overgroote deel van dit gebied is geen veengrond, doch oorspronkelijk gewone heidegrond, met hoogere koppen en ruggen, zelfs zandverstuivingen. En daartusschen uitgestrekte vennen en waterplassen. De Peel is ten alle tijde berucht, maar ook beroemd geweest om haar woestheid en onher bergzaamheid. Dit zal geen verwondering wekken, wanneer men weet, dat in 1900 van die 76.000 H.A. nog ongeveer 39.000 H.A. dus veruit de grootste helft, woest lag. Het is dan ook begrijpelijk,.dat in een der gelijke streek, waar nog zooveel viel te ont ginnen, de Nederlandsche Heidemaatschappij van haar oprichting af, een dankbaar arbeids veld heeft gevonden. Duizenden hectaren woeste gronden zijn onder haar leiding ontgonnen en in bosschen, en gouw- en weilanden omgezet. Nu kan er in waarheid van getuigd wor den het woord van den dichter, waarmede de Heidemaatschappij haar „stand" op de Ten toonstelling had opgesierd: Die in een lieflijcke streeck Bij 't ruischen van een klaere beeck Zijn lanthuijs sticht of acker-woning Wat is dat een gesegent Koning 1 Helaas, nu zijn we aangeland in de droe vigste streek van het Brabantsche land:, het stroomgebied van de Maas, welke zich in 1984 voortzette. Voorts bevat de memorie van toelichting gegevens, welke be trekking hebben op de dertien grootste Neder landsche haarden- en kachelfabrieken en waaruit blijkt, hoezeer de werkgelegenheid leed in de Nederlandsche haarden- en kachelin dustrie onder dezen toenemenden invoer. Als bijkomstige overweging heeft de minister van Economische Zaken zich bij deze contin- genteering laten leiden door de noodzakelijk heid om ook aan de Nederlandsche ijzergiete rijen eenigen steun te bieden. Om die reden, doch mede om te voorkomen, dat de uitwerking van de onderhavige contin- genteering zou worden verzwakt of tenietge daan door het oprichten van montagebedrijven in Nederland, werd besloten in de contingen- teering tevens te betrekken het gietwerk, be stemd voor het vervaardigen van de onderwer- pelijke artikelen. In de Rijnhaven te Rotterdam is gisteren drijvende gevonden het lijkje van den acht jarigen H. v. Bruggen, gewoond hebbende aan de Hillestraat te Rotterdam. Het lijkje is overgebracht naar de begraaf plaats Crooswijk. Het jongetje werd sinds j.l. Dinsdag vermist. Ik ben er doorheen gereden over de hooge dijkbruggen vanaf Boxmeer via Beugen, Oeffeit, St. Agatha, Cuijk, Beers, Gassel en Grave. Wat een afzichtelijke ellende zoover het oog reikt! Hier rookt geen schouw. Hief graast geen koe. Hier trekt geen landman den ploeg door den akker. Hier zingt geen vogel zijn vroolijk lied!.... Hier zijn distels. Hier zijn doornen. Hier zijn stinkende moerassen! Duizenden hectaren onkruid! Dat doet de Maas! Reeds eeuwen lang! En telkens opnieuw treedt zij weer buiten haar oevers. Met don derend geweld. Om er nog de armelijke dorpen te teisteren. Aan het land zelf is niets meer te bederven! Ik heb er enkele jaren geleden oud-Minister Bongaerts van hooren getuigen, dat deze toe stand 'n lands-schandaal is! Millioenen heb ben de opvolgende geslachten „ingelanden" er al aan geofferd! In de Statenzittingen heb ik grijze burge meesters hooren kermen om hulp en steun,.... met 'n brok in d'r keel! Ik heb op dien gedenkwaardigen tocht de kelk des lijdens tot op den bodera toe geledigd! Van Grave zijn we verder den kronkelenden waterwolf langs getrokken: Herpen, Huisse- ling, Ravenstein, Megen, Macharen.... De rest vervaagt in m'n herinnering.... Lezer, ik zou u 'n paar prettige vacantië- tochtjes beschrijven. Maar ik kon toch niet na laten u ook deze streken binnen te leiden. In deze wildernis. En ik zou willen, dat alles wat macht en in vloed heeft in Nederland, zich de moeite gaf om dezen zelfden tocht ook eens te ondernemen. Om eigener oogen te zien, wat hier geleden en gestreden wordt. 't Is onzer Natie onwaardig!.... Weliswaar kwam er de laatste jaren eenige verbetering tengevolge van den maatregel van het Provinciaal bestuur, dat goed z'n best doet, maar er is nog zoo machtig veel wat 'n woestijnachtig aanzien vertoont.... Ik had nog gaarne uitgeweid over de bin nenlanden in de omgeving van Heeswijk met zijn „Abdij" en „grafelijk slot"; over het kasteel Henkenshagen onder den rook van St. Oedenrode, dat reeds in de 15e eeuw beroemd was als een sterkte, voorzien van kanteelen en torens: over 't landschap, yan Dieshout, Ingediend i8 een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erf dienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor verbetering van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en de grens van Noord- Holland en Utrecht, deel uitmaken de van de werken tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Am sterdam met den Boven-Rijn, be doeld in de wet van 2 7 Maart 1931. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend dat van de in artikel 1 van genoemde wet bedoelde scheepvaartverbinding van Am sterdam met den Boven-Rijn deel zal uitmaken het bestaande Merwedekanaal tusschen Am sterdam en de kruising van het kanaal met den spoorweg UtrechtGouda, d.i. over een lengte van rond 35 K.M., welk kanaalgedeelte daartoe belangrijk zal worden verruimd en ver beterd. Bedraagt bij het bestaande kanaal de bodem breedte slechts 20 M., het verruimde zal een bodembreedte verkrijgen van 50 M., terwijl bij den aanleg van de kanaaldijken rekening zal worden gehouden met de mogelijkheid van toekomstige verruiming tot 74 M. De bestaan de bodemdiepte bedraagt 3 M. N. A. P., d.i. ongeveer 3 M. beneden een lagen kanaalwa terstand; het verruimde kanaal verkrijgt een diepte van 4.60 M. N. A. P. Het verdient aanbeveling, van het te verruimen Merwede- waarvan de bewoners niet altijd 'n besten naam hebben genoten, blijkens het oude liedje: Lijshout zonder deiven, Beek zonder mordenaers, En Aarle zonder boeren, Dan zal de werelt neijt lang meer doeren.... Wonder, dat in zoo'n omgeving, 'n burcht als 't kasteel van Croy met zijn „vier torens aan het bovenste huijs en twee aan den basse- court met schoone grachten daerom" 't nog ongeschonden heeft kunnen uithouden. Het kasteel, dat dateert uit de zestiende eeuw, en omstreeks de helft der vorige eeuw werd bewoond door de familie van der Brug gen, is sedert enkele jaren eigendom van de gemeente Stiphout en dient nu tot verblijf aan behoeftigen en ouden van dagen. In het kasteelenboek van Mr. Robidé van der Aa vindt men een mooie afbeelding van het slot en bovendien vele bijzonderheden over zijn lotgevallen. Wie in deze streek rondreist moge zich aan getrokken gevoelen tot het kasteel van Helmond, dat enkele jaren geleden door burgemeester van Hout van een vermoedelijken ondergang is ge red, toen hij er gemeentehuis van maakte en het zoodoende bracht in een staat van voortdurend onderhoud, na er eerst een behoorlijke restau ratie op te hebben toegepast. Het zou mij niet moeilijk vallen aan de hand van te mijner beschikking staande gegevens 'n heele geschiedenis van dezen prachtigen burcht uit de 11e eeuw te ontwerpen. Genoeg zij, om den lezer iets van de schoon heid te suggereeren deze aanhaling uit het welverzorgde Kasteelboek, verlucht met tal van foto's van H. Jongsma. „Gelegen aan de Zuid Willemsvaart, ver levendigt het kasteel de landschappelijke schoonheid met zijn fijn silhouet, dat ons tevens herinnert aan den riddertijd „Ofschoon geen specimen van eenig afzon derlijk bouwtijdperk, is het karakteristiek ge noeg om als monument van vroegere schoonheid te dienen...." 'n Waardig besluit is de route terug van hier naar den Bosch, wel een van de mooiste in Brabant, en dan over Vught, IJzeren Man, Helvoirt, Berkel, Tilburg. De „badplaats" biedt 'n zeldzame gelegenheid, juist door haar schitterende accomodatie, om voor het einde nog even op verhaal te komen. Mogen deze vluchtige beschrijvingen van het Brabantsche landschap velen de overtuiging schenken van de waarheid, welke gelegen is in 't woord van den dichter der Endymion, Keats: A thing of beauty is a joy for ever; Its loveliness increases; it will never Pass into nothingness.... Wat schoon is geeft vreugde voor altijd! kanaal de uitvoering van het deel Amsterdam Nigtevecht het eerst ter hand te nemen. De lengte van het te verruimen gedeelte be draagt rond 12 K. M. De hoogte en de afmetingen der wederzijd- sche kanaaldijken zullen verband houden met de belangen van 's lands defensie. De te maken dijken zullen geen geringere afmetingen ver krijgen dan de bestaande kanaaldijken. BjJ de kruising van den Westelijken Ka naaldijk met het Nieuwe Diep en de Die- men en van de wederzfjdsche kanaaldijken met de Mulder-trekvaart en de Gaasp-trek- vaart zuilen sluizen worden gebouwd, opdat het Merwedekanaal zoo noodig kan worden afgescheiden van A mstellandsboezem. De Oostelijke dijk zal worden aangesloten aan den dijk van het IJselmeer. De draaibrug over het Merwedekanaal te Weesperkarspel zal worden vervangen door een hooge vaste brug. Op de te maken kanaaldijken zullen verhar dingen worden aangelegd van ten minste de zelfde breedte en hoedanigheid als die op de bestaande dijken. De bestaande pont. en roei bootveren zuiien worden gehandhaafd, voor zoo ver de verkeersbelangen zulks vorderen. De grondduikers onder het Merwedekanaal, welke voorzien in de watergemeenschap tusschen door het Merwedekanaal afgesneden polderdeelen, zullen worden opgeruimd. De daardoor van de bemaling afgesneden pol derdeelen zullen worden voorzien van een af zonderlijke bemalingsinrichting. Tot het bergen van uitkomenden grond zul len grondbergplaatsen worden gemaakt. De gemeenten, binnen welker grondgebied perceelen bij de onteigening zijn betrokken, zijn Amsterdam, Diemen, Muiden en Weesperkar- spel. De desbetreffende bescheiden hebben op de secretarieën dezer gemeenten ter inzage ge legen. Naar aanleiding hiervan zijn zes adres sen ontvangen. Geen der bezwaren is tegen het algemeen nut van het werk gericht. In twee dezer adressen wordt de aandacht gevestigd op schade, welke zal ontstaan aan particulier be zit, wanneer ten behoeve der kanaalverruiming daarvan strooken worden onteigend. Deze be zwaren zullen te zijner tijd hun oplossing kun nen vinden bij de bepaling der toe te kennen schadeloosstelling. In drie adressen worden bezwaren aange voerd tegen de mogelijkheid van opheffing van de bestaande pont- en roeibootveren, t. w. in den Buitenkerkweg, bij Diemen en in den Aertsveldschen polder. Tevens wordt hierin de aandacht gevestigd op de bezwaren, welke zich zullen voordoen bij de exploitatie van deze pontveeren na de kanaalverruiming, omdat dan de pont over een grooteren afstand langs den over het kanaal gespannen kabel moet worden voortbewogen en daarnaast te verwachten is, dat de scheepvaart op het kanaal belangrijk zal toenemen. Tot geheele of gedeeltelijke opheffing van deze veren zou slechts worden overgegaan, in dien er gepaalde redenen voor zouden zijn aan te wijzen. Zoo lang in de bestaande behoefte aan deze veren geen wijziging komt, zullen zij gehandhaafd blijven, doch het is geenszins denkbeeldig, dat, als gevolg van wijziging in het gebruik van de ter weerszijden van het kanaal gelegen landerijen, één der pontveren geheel zal kunnen worden opgeheven, dan wel, dat volstaan zal kunnen worden met een roei- bootveer. Zoo noodig, zullen maatregelen worden ge nomen om tegemoet te komen aan het be zwaar, dat als gevolg van de kanaalverruiming het verkeer met de bestaande kabelpontveren meer hinder van de scheepvaart zal ondervin den. In één der adressen wordt de vrees geuit, dat door den bouw van sluizen bij de kruising van den Westelijken kanaaldijk met het Nieuwe- diep, de Diemen, de Muidertrekvaart en de Gaasp-trekvaart, waardoor het Rijnkanaal zoo noodig kan worden afgescheiden van Amstel- landsboezem, de afwatering van Amstellands- boezem in perioden van hooge waterstanden langs het Merwedekanaal zal worden belem merd. Voor deze vrees bestaat geen aanleiding, daar deze sluizen, welke zullen keeren naar de zijde van het Rijnkanaal, in bijzondere om standigheden slechts zullen worden gesloten om instrooming van water uit het Rijnkanaal op Amstelland te voorkomen. Aan alle reclamanten, die het verlangen te kennen gaven, hun bezwaren mondeling toe te lichten, is daartoe de gelegenheid geboden. Tot een beslissing op de ingediende bezwaren zal eerst kunnen worden overgegaan, nadat gevolg zal zijn gegeven aan de artt. 10 ev. der Onteigeningswet. Voor den Haagschen kantonrechter, mr. Ferguson, heeft Zaterdag terecht gestaan N. G. M. G., directeur van de „Nederlandsche Spaarbriefbank"' te Den Haag, wien was ten laste gelegd, dat hij, zonder de hiertoe ver- eischte toestemming te bezitten, spaarbrieven door middel van agenten heeft doen verkoopen, die trokken op de Staatsloterij, dus een loterij- bedrijf heeft uitgeoefend. In October 1933 heeft de agent D. te Elburg aan zijn moeder een dergelijken „spaarbrief" verkocht. Toen bleek, dat op hetzelfde nummer van de Staatsloterij de 25.000-prijs was gevallen, zijn D. en zijn moeder naar Den Haag gegaan, waar zij het geld (ongeveer 1062.50) bij den verdachte op- eischten. Verd. zeide toen, het geld niet in voorraad te hebben, doch gaf de vrouw een schuldbekentenis en twee aandeelen als pand. Eenigen tijd later kwam de vrouw van verd. bij haar en bracht haar het geld, waarop zij de schuldbekentenis en de aandeelen terug ontving. Als getuige werd de moeder van D. gehoord, die zeide, dat zij de spaarbrieven, evenals haar zoon, met „loten" aanduidde en het koopen van een dergelijk briefje beschouwde als het nemen van een lot in een loterij.. Verd. voerde tot zijn verdediging aan, dat het niet de gewoonte was, dat prijzen werden uit gekeerd op dezelfde nummers als in de Staats loterij, doch dat hij dit slechts bij wijze van een aardige reclame hier had gedaan. De ambtenaar van het O. M., mr. Lange- meyer, zeide, dat het wel heel onwaarschijnlijk is, dat verd. dit geld als aardigheid had uit gekeerd, daar, toen de vrouw er om vroeg, niet eens geld aanwezig was. Verd. heeft veel gezegd, maar wat hij in dit geval had moeten zeggen, n.l., dat de vrouw geen recht had op de uitkeering van dit geld, niet, waaruit zi. duidelijk blijkt, dat verd. het publiek in den waan heeft willen laten, dat het in de loterij speelde. Spr. achtte dit een zeer ernstige over treding en vorderde een geldboete van 2000 subs. 100 dagen hechtenis. Mr. Ferguson zal op 1 September a.s. von nis wijzen. Uitgesproken in de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam. Failliet verklaard: 17 Aug. Max Flngerhut, meubelmaker, Amster dam, Utrechtschestraat 139. In de week van 1318 Augustus 1934 werden ln Nederland 68 faillissementen uitgesproken. Vernietigd op grond van verzet: 15 Aug. B. M. Berkelouw, koopman en Adriana Johanna Petterson, tezamen gehandeld hebbende onder de firma A. J. Berkelouw—Petterson, thans zonder bekende woon- en verblijfpjlaats. Opgeheven wegens getrek aan actief: 1 Aug. A. Meesteress, Vlijmen. 15 Aug. M. Bosman, timmerman, Rhoon. C. W. van Kooten, Rotterdam, VijverhofstT. 119. A. H. de Leeuw, melkhandelaar, IJsselmonde, Dordtschestraatweg 10. u BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangek. 17 Aug., Amicus, s., Ar changel (voor Velsen); Midsland, s„ Newcastle, s., B.-Aires; Tajandoen. m.s.. Hamburg; Orania, s., B.-Aires. 18 Aug.: Allee M. Graig, s., Swansea; Orania, Vetrokken 17 Aug.: Sambre, m.s„ Parijs; Valce- rusa, s„ La Plata. AMSTERDAM. Aangek. 17 Aug.: Baltic, Londen, gasaarde, Rietlanden, Ketjen; Midsalnd, Newcastle, steenkolen, Hoofdkanaal West, Scheepv. Steen kolen Mij. 18 Aug.; Alice L. M. Graig, Swansea, steen kolen, Rietlanden, Ruys Co.; Orania, B.-Aires, stukgoed. Handelskade, Wm. H. Milller Co.; Tajandoen, Hamburg, ledig, Amst. Dok Mij. Ne derland. MIJ. OCEAAN. PHRONTIS. 18 Aug. van Batavia n. Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. VOLENDAM, 18 Aug. van Rotterdam naar New- York. DREG'HTDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, 17 Aug. n.m. van Swansea. VEENDAM, toeristenvaart, 17 Aug. n.m. van Balholm. BREEDIJK, 17 Aug. van Rotterdam te Balti more. BILDERDIJK, thuisreis, was 16 Aug. 4 uur 20 n.m. 200 mijlen W. van Lands End. KONINKL. HOLL. LLOYD. ORANIA, 18 Aug. van B.-Aires te Amsterdam. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIKNDI, 17 Aug. van Paddng naar Cheribon. TJISADANE, 16 Aug. van Batavia n. Hongkong. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALWAKI, thuisreis, 17 Aug. van Bahla. KONINKL. NEDERL. STOOMB. MIJ. ALKMAAR, 16 Aug. van Talcahuano n. Lebu. AURORA, 17 Aug. van Flume naar Susak. BARNEVELD, thuisreis, was 17 Aug. 4 uur n.m. 540 mijlen N. van Terciera; wordt 21 Aug. 12 u. 's middags te Liverqool verwacht. HERMES, 17 Aug. van Varna naar Constanza. MEROPE, 17 Aug. van Malaga n. Cadix. POSEIDON, 17 Aug. van Amsterdam te Malaga. Vesta, 17 Aug. van Genua naar Llvorno. ORESTES, 18 Aug. van Amsterdam te R'dam. HEBE, 18 Aug. van Amsterdam te Rotterdam. JUNO, 17 Aug. van Rotterdam naar Middel. Zee. ORION, 17 Aug. van Rotterdam n. Middl. Zee. TELAMON, 17 Aug. van Piraeus naar Alexandrlë STUYVESANT, 16 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam. MIJ NEDERLAND. POELAU BRAS, uitreis. 17 Aug. van Singapore. TAJANDOEN, 18 Aug. van Hamburg te Amst. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MM. HOLLANDO.-AZIE LIJN. ARENDSKERK, thuisreis, 16 Aug. van Colombo. HOLLAND—AFRIKA LI,IN. SPRINGFONTEIN, thuisreis. 17 Aug. te Mom- bassa. KLIPFONTEIN, 18 Aug. van Kaapstad naar Mosselbaai. MELISKERK, 18 Aug. n.m. 8 uur van Hamburg uaar Hoek van Holland. ROTTERD. LLOYD. KOTA NOPAN, thuisreis, 18 Aug. van Port-Said. SITOEBONDO, 17 Aug. van Rotterdam te Soe- rabaya. DEMPO, thuisreis, 18 Aug. yan Port-Said. DIVERSE SCHEPEN. WILLEMSPLEIN, Rotterdam naar B.-Aires, pass. 17 Aug. Madeira. SOESTERBEflG, Prot Gentll naar Honfleur, pass. 17 Aug. Finistelree. WINSUM, Archangel naar Zaanda m, pass. 17 Aug. Röst. AUGUSTINA, 16 Aug. van Shanghai naar Dairen RANDWIJK. Rotterdam naar Tunis, pass. 17 Aug. Ouessant. MAASHAVEN, Rotterdam naar Tabou, pass. 17 Aug. Las Palmas. AMELAND, Rotterdam naar B.-Aires, pass. 17 Aug. Madeira. MEGARA, naar Antwerpen, was 16 Aug. 10 uur 15 n.m. 1000 mijlen Z.W.Z. van Lands End. THEANO, Rotterdam naar Belfast, pass. 17 Aug. Dover. TEXELSTROOM, Amsterdam na.r Liverpool, pass. 17 Aug. Dover. NAALDWIJK, naar Abö, pass. 17 Aug. Dungeness HAULERWIJK, naar Spezia, pass. 17 Aug. Beve- zier. Nadat de generaal de jonge officieren had geluk gewenscht, ving het défilé aan: een uur lang trokken huzaren, rijdende artillerie en wielrijders langs hun commandant. Bij elk nieuw onderdeel klonken de korte commando's: „hoofden rechts!staat!" en in voorbeeldige orde défileerde alles langs den chef. Het was bij vieren, toen de laatste wielrijders de Mo lenheide verlieten; zij moesten toen nog meer dan 20 K.M. afleggen om in Den Bosch te komen. Den Zondag zullen de troepen in de kanton- nementen doorbrengen, een laatste rustdag zal dat zijn voor vier dagen zwaar, maar gezond oefenen: de jaarljjksche manoeuvres. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van haarden, kachels en haard kachels. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat ingevolge artikel 3 der crisisinvoerwet 1931 indiening van een wetsvoorstel noodzake lijk is ten aanzien van het Koninklijk besluit van 9 Juli 1934, waarbij de invoer van kolen haarden, kolenkachels en kolenhaardkachels voor vijf maanden aan een beperking is onder worpen. In de memorie van toelichting worden de invoercijfers genoemd, op grond waarvan de contingenteering in het leven is geroepen. Zij verschaffen een voldoende inzicht omtrent de sterke tendenz tot stijging van den invoer, I, In den afgeloopen nacht is te Rotterdam in gebroken in het kantoor van de firma van der Sluijs aan de Leuvehaven. Het kantoorpersoneel heeft hedenmorgen de inbraak ontdekt. De brandkast was opengescheurd. Tweedui zend gulden aan papieren geld is hieruit ge stolen. Vermoedelijk hebben de inbrekers zich gisteravond in het groote pand van de firma v. d. S. laten insluiten. Zij hebben een deur geforceerd, waarbij de inbrekers in het lokaal, waar de brandkast stond, binnenkwamen. Eenige inbrekerswerktuigen hebben zij ach tergelaten. De paardensmokkelaars hebben niet zoo'n ge makkelijk werk als hun collega's van de siga retten- en koffie-afdeeling. Maar toch zijn ze niet minder vindingrijk. Dat ondervonden de beambten, die in dit geval echter toch nog slim mer waren dan de paardensmokkelaars. De kwestie is deze. In de buurt van Teveren bezit 'n paardenhandelaar een wei, .die dicht bij de Limburgsche grens ligt. Op zekeren avond dreef de paardenhandelaar verschillende voor de slachtbank bestemde paarden op de Duitsche weide. Des nachts bevonden zich op de Holland- sche weide evenveel paarden voor den verkoop bestemd. In het geheim zouden de paarden van de Duitsche wei naar den Limburgsche worden verwisseld. Op het juiste moment grepen de be ambten in, en namen acht paarden in beslag. Een paardenhandelaar werd gearresteerd. „t- .v .V.v. V-.-. BS&v-V-x-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6