Madrid en het Basken-land Drie proclamaties van Hitier Het nieuws van heden De watersnood Mandsjoerije m AAN 'T VOLK, DE PARTIJ EN DE RIJKSWEER DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 CAPITULATIE DER REGEERING Leidt het regionalisme tot ver brokkeling der Spaansche republiek? Kabinet-Samper zwak Roosevelt over vrede en oorlog Goede economische verstandhou ding als voorwaarde voor den vrede Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiji De stad Antoeng na een wolk breuk van 3 dagen geheel onder water Zeshonderd dooden ST. STEPHANUSDAG TE BOEDAPEST JA OF NEEN? De spanning tusschen Tokio en Moskou Weer een Japansch protest Twee doodvonnissen te Weenen Verzoek om gratie afgewezen Pro-Russisch Turkije Merkwaardig incident op een taalkundig congres Barthou naar Rome ,Ons aller taak, ook de laatste tien procent van het Duit sche volk voor ons te winnen" „Rijksweer de eenige wapendrager" Hitier spreekt Saarlanders toe Het buitenland oordeelt Dr. Schuschnigg vliegt naar Florence Amerika in het Int. Arbeidsbureau Korte berichten Een erfenis uit 1418 W er eld-duur-r ecor d machineschrijven ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18904 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek er (Van een bijzonderen correspondent) Nauwelijks heeft het conflict tusschen Ma' drid en Barcelona iets van zijn scherpte verloren ofschoon het er vèr van is, dat een bevredigende oplossing zou zijn gevon den of de republiek en het centraal bewind leeren nieuwe zorgen kennen. Ditmaal worden die door de Basken veroorzaakt en het verloop van het nieuwe conflict, dat zeker een even ernstig karakter draagt als het geschil met Catalonië, werpt een merkwaardig en weinig- verblijdend licht op de moreele en politieke eenheid van het republikeinsche Spanje. Dè Constituante is, onder invloed van een socia listische groep, die met „het oude" radicaal breken wilde, zeer ver, al te ver gegaan, in het geven van voldoening aan de verlangens naar zelfregeering van onderscheidene landstreken, waarvan de politieke kopstukken van oordeel waren, dat het oogenblik gunstig was om zich aan den greep van het centraliseerende Madrid zooveel mogelijk te onttrekken. De nieuwe op vattingen zetten de deur voor het federalisme wijd open en de historie, óók de Spaansche historie, is daar om te bewijzen, dat federalisme gemakkelijk tot separatisme leidt. De huidige republikeinsche Grondwet geeft aan gemeen ten en landstreken een zekere mate van zelf regeering mits de te treffen regelingen aan de goedkeuring van het parlement onderworpen worden, maar op belangrijke pun ten behoudt de centrale regeering het laatste woord. Om eventueele conflicten te kunnen be slissen is het Tribunaal voor de Grondwette lijke Garanties ingesteld. Catalonië, het eenige gewest dat tot dusver metterdaad zelfregeering verkregen heeft, heeft zich evenwel reeds be ijverd te bewijzen, dat het met de uitspraken van dit Hof geen rekening wenscht te houden als dit de gewestelijke regeering ongelijk geeft. Toen de Constituante zich zoo'n voorstand ster der autonomistische beginselen toonde, was het haar bedoeling vooral te beklemtonen, dat het nieuwe Spanje een andere richting wenschte in te slaan dan het centraliseerende „ancien régime." De republiek was er op uit de ver schillende elementen, die de Spaansche natie vormen, in federatief verband saam te houden. Dat dit een gevaarlijke politiek was, die ge makkelijk tot verbrokkeling van de Spaansche eenheid kon leiden, bleef den toenmaligen machthebbers volkomen verborgen. Thans even wel is het ieder duidelijk, dat de eenheid op 't schiereiland in groot gevaar verkeert en dat de socialistische regeerders en hun trawanten indertijd machten ontketend hebben, die zich niet meer aan banden laten leggen. Zelfs de traditionalistische en religieuze elementen, wier trouw aan de kroon en dus aan de koninklijke regeering eertijds niet in twijfel te trekken viel, zoeken meer en meer in het regionalisme heil, daar de republikeinsche en democratische regeeringsvorm van het oogenblik bezwaarlijk hun geestdrift wekken kan. Naarmate het nieuwe Spanje in moeilijkheden is gekomen en de regeeringscrises elkaar in snel tempo zijn gevolgd, heeft de regionalistische beweging aan omvang gewonnen, en het verlangen van ver schillende landstreken zich te groepeeren en, los van Madrid, of zooveel mogelijk los van Madrid, zichzelf te regeeren, preciseert zich meer en meer. Dit is trouwens een verschijnsel, dat voor Spanje volstrekt niet nieuw is. De eerste Spaansche republiek is voornamelijk aan 't autonomisme te gronde gegaan en het is volstrekt niet uitgesloten, dat de geschiedenis zich herhaalt. Het is thans in het land der Basken, een gebied, waar iedere strijd altijd met hef tigheid en hartstocht is gevoerd, waar het Carlisme alerwege diepe sporen heeft nagelaten, waar de regionalistische gevoelens diep wortel hebben geschoten en waar alle partijen gedra gen worden door de verlangens van 'n volk, dat 'n eigen landaard, 'n eigen karakter en óók eigen belangen heeft, dat de autonomistische aspi raties in deze dagen een hoogtepunt bereiken. In spijt van het verbod van de regeering te Madrid hebben een groot aantal gemeentebe sturen meegewerkt aan de verkiezing van ver tegenwoordigers in een interprovinciale com missie, die belast is met de regeling van de economische betrekkingen van het gewest met den staat en, natuurlijk, met de verdediging van de rechten en de vrijheden, die de Basken sinds eeuwen binnen het staatsverband genoten, hebben. Artikel 10 van de republikeinsche grondwet stipuleert dat de provincies uit groepen ge meenten bestaan en dat een later te behande len wet haar statuut en haar bevoegdheden zal vaststellen, benevens de wijze waarop de leden van de provinciale vergadering zullen worden gekozen. Deze wet ontbreekt tot dusver en de Baskische gemeentebesturen weigeren de auto riteit te erkennen van de door de regeering be noemde provinciale deputaties onder het voor wendsel, dat deze geen voldoenden waarborg bieden voor de wijze, waarop de Basken hun economische relaties met den staat wenschen geregeld te zien. De traditioneele garanties zijn, volgens Baskische opvattingen, in gevaar en om zich beter tegen Madrid te kunnen verdedigen is door de gemeenten van Biscaye, Guinuzcoa en Alava een commissie gekozen, die de regee ring te Madrid van haar standpunt zeer te recht als een op onwettige wijze samenge steld politiek lichaam beschouwt. Het ziet er evenwel niet naar uit dat het be wind in de Hoofdstad veel kans heeft haar op vattingen in het land der Basken. waarmee Navarre en natuurlijk ook Catalonië sym pathiseert, te doen zegevieren. Het kabinet Samper geeft blijken van groote zwakheid, een zwakheid, die voor 't voortbestaan dezer regee ring als de Cortes in Oct. opnieuw bijeenkomen, het ergste doet vreezen. De Baskische verkie zingen zijn onwettig verklaard, maar de regee ring heeft ze niet kunnen beletten. Slechts in enkele kleine dorpen heeft de gendarmerie iets kunnen bereiken, maar op het regelmatig ver loop van de stemming heeft zij in de meeste ge vallen geen invloed kunnen uitoefenen. En het is begrijpelijk, dat de regeering voor bloedver gieten is teruggedeinsd. Zóó krachtig optreden zou onberekenbare gevolgen hebben gehad. De maatregelen, die de regeering genomen heeft, bestaan in de gevangenneming van burgemeesters, het ontslaan en schorsen van gemeentebestuurders en het op> leggen van boeten. Deze maatregelen hebben op de Basken niet den minsten indruk ge maakt. De burgemeester van San Sebastian, die met meer dan 23000 stemmen tot eerste lid van de onwettige commissie gekozen is, ver klaarde, na zijn gevangenneming, zonder om wegen en met groot zelfvertrouwen, dat de ge meentebesturen ondanks alles hun doel berei ken zullen. De Baskische afgevaardigden in de Cortes steunen de beweging hunner ras- en streekgenooten met groote geestdrift. Men zal zich herinneren, dat zij de zittingszaal der Cortes verlieten, toen de Catalaansche linker' zijde, tijdens de behandeling van het Cata- laansch conflict, als protest tegen de houding der regeering „en bloc" naar Barcelona terug keerde. Toen reeds wenschten de Basken er den nadruk op te leggen, dat zij in elk geval en voor alles voorvechters van 't autonomisme wa ren. Sindsdien zijn zij niet van overtuiging ver anderd. Integendeel! En, natuurlijk, de Basken hebben óók den steun van de Spaansche oppo sitiepartijen, die nu eenmaal van elke moeilijk heid, die de regeering zou kunnen verzwakken, gretig gebruik maken. In hun laatste zitting hebben Ricardo Sam per en zijn ministers hun voorlooplge of de finitieve? nederlaag volmondig erkend. Zü hebben besloten alle voorgenomen maatregelen inzake de betaling der inkomstenbelasting in de Baskische provinciën voorloopig op te schor ten tot de Cortes in de gelegenheid zullen zijn de wet, waarover in artikel 10 van de grond wet wordt gesproken, te behandelen en aan te nemen. Deze wet zal den Cortes zoo spoedig mogelijk worden voorgelegd. De „onwettige commissie" vergadert inmid dels ook. Zij heeft reeds besloten plechtig te protesteeren tegen de houding van de politie tijdens de verkiezingen, terwijl den burgemeester van San Sebastian door de gemeenten vermoe delijk volmacht zal gegeven worden om alge- meene verkiezingen te organiseeren en te doen plaats hebben. Er schiet de regeering, die deze eerste „manche" volkomen verloren heeft, nu niet veel méér over dan alle gevangenen maar weer in vrijheid te stellen en de boeten te annu- leeren. Spanje is blijkbaar op een zeer gevaar lijken weg. De Cortes, óók en vooral de par tijen die de regeering tot dusver steunden, zul len niet nalaten het kabinet-Samper, waarvan de positie uiterst precair wordt, scherpe verwij ten te doen over zijn zwakke houding, een houding, die evenwel niet geheel ten laste van het kabinet komt, maar voor een goed deel ook het gevolg is van de moeilijke omstandigheden, waaronder dit ministerie zijn onzeker leven rekt. PARIJS, 20 Aug. (Reuter) Een medewerker van het „Petit Journal" heeft met president Roosevelt gesproken over de vooruitzichten van oorlog en vrede. Roosevelt ging uit van het standpunt, dat de buitenlandsche politiek dei- volken moet zijn opgebouwd op den grondslag van een verstandhouding als tusschen goede buren. De goede verstandhouding op econo misch gebied vormt een essentieele voorwaarde voor den vrede. De avonturen der diplomatie dienen vervan gen te worden door een positieye uitwisseling van goederen. In elk land dienen de producten uitgekozen te worden, die in wederzijdsch voordeel kunnen worden uitgewisseld. Deze uitwisseling van goe deren vormt het voornaamste vraagstuk van de buitenlandsche politiek. Oneenigheden op eco nomisch gebied leiden tot een bewapeningswed loop, welke de oorzaak wordt van den oorlog. Verwachting: Krachtige tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Half tot H zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn- H lijk eenige regen, iets koeler. Verdere vooruitzichten: nog krachtigen wind. =;lllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllll!Illllllllllllllllll!lllllllll!llllllllllli SJANGHAI, 20 Aug. (Reuter.) Omtrent de overstrooming in Zuid-Mandsjoerije wordt nog het volgende gemeld: Tengevolge van een wolkbreuk, welke drie da gen geduurd heeft, is de rivier Jasoe buiten haar oevers getreden en heeft de aan de grens van Korea gelegen stad Antoeng geheel onder water gezet. Naar schatting zijn 600 personen verdronken. Bijna 60.000 personen zijn dak loos. Vijf bruggen over de rivier zijn weggesla gen. De schade wordt op 3 millioen gulden geschat. De verbindingen met de geteisterde stad konden eerst heden hersteld worden. De autoriteiten hebben levensmiddelen en drinkwater voor de bewoners laten aanvoeren. Op den feestdag van St. Stephanus, den Hongaarschen Schutsheilige, trekt jaarlijks een lange processie door de straten van Boedapest waarin, onder de persoonlijke leiding van Rijksregent Horthy, de hoogste regeeringspersonen meeloopen S In Nederland wonende Duitschers brachten op het Duitsche schip „Cordillera", dat 3y2 K-M. voor Hoek van Holland voor anker lag, hun stem uit TOKIO, 20 Aug. (Reuter). De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat Japan by de regeering der Sovjet-Unie zal protesteeren tegen het feit, dat het agentschap TASS J.l. Zaterdag den prijs en andere voorwaarden heeft gepubliceerd, welke genoemd zijn by de onderhandelingen voor den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg. Beide regeeringen waren n.l. overeen gekomen die voorwaarden niet te doen publi- ceeren. Tevens spreekt de woordvoerder de geruchten tegen, dat de diplomatieke betrekkingen tus schen de Sovjets en Mandsjoekwo zijn verbro ken, want er hebben nooit formeele diplomatie ke betrekkingen tusschen beide landen bestaan. Het Tass-agentschap meldt uit Charbin, dat Zaterdag j.l. weer drie Sovjet-employé's by den Oost-Chineeschen spoorweg gearresteerd zijn. Anderszijds is de Wit-Russische politieman, die den Sovjet-Russischen consul-generaal heeft beleedigd, uit zyn functie ontheven. WEENEN, 20 Aug. Het standgerecht te Wee nen heeft twee landarbeiders uit Ischl, Unter- berger en Saureis, die 20 rollen ammoniet had den verborgen, ter dood veroordeeld. Unterber- ger verklaarde socialist te zyn. Er zyn verzoe ken om gratie ingediend, welke echter zijn af gewezen. Prof. dr. Hugelmann, die in verband met de gebeurtenissen van 25 Juli gearresteerd was, is in de gevangenis in Klosterneuburg bü Wee nen in hongerstaking gegaan. Hy is naar het Rainer-ziekenhuis te Weenen overgebracht, waar hij kunstmatig zal worden gevoed. Prof. Hugelmann was vroeger christelyk-sociaal voorzitter van den Bondsraad. Later ging hij meer in de „nationale" richting, zonder direct te zyn aangesloten by de nat.-soc. party. STAMBOEL, 20 Aug. (Reuter). Tijdens een taalkundig congres legde prof. Oghloe Ahmet Bey in een beschouwing over de verhouding tusschen het Russisch en het Turksch een ver klaring af. welke zeer vijandig was voor Sovjet- Rusland. Moestafa Kemal Pasja, Turkye's dic tator, verliet hierop de zaal. Den spreker werd het woord ontnomen. Hy is uit zyn ambt van professor aan de universiteit te Djafer ontsla gen. Tevens werd hy van het congres uitge sloten. PARIJS, 20 Aug. Te bevoegder plaatse wordt opgemerkt, zulks met betrekking tot het bericht dat Barthou 10 October naar Rome zal gaan om Mussolini te ontmoeten, dat een ontmoeting van Barthou met Mussolini waarschijnlijk in het najaar zal plaats vinden, doch dat nog geen datum is vastgesteld. BERLIJN, 20 Aug. De NSK publiceert twee proclamaties van den Fiihrer, de een gericht aan het Duitsche Volk, de andere aan de NSDAP. Hitier verklaart hierin, dat gisteren een einde is gekomen aan den strijd om de macht in Duitschland. Thans bevindt het Duitsche Rijk zich in handen der nat.-soc. party. Dit is het loon voor een onmetelyken arbeid, voor tallooze offers. De eenheid van staat en beweging zyn voor de geheele wereld gedocu menteerd. Het zal ons aller taak zyn, ook de laatste rest van ons volk te winnen voor de nat.-soc. idee en leer. Vannacht nog zyn de besluiten genomen voor de doorvoering dezer actie, welke met nat.-soc. grondigheid ten einde zal voeren, aldus Hitier. De strijd om het staatsbestuur is thans ten einde. De stryd om ons dierbaar volk gaat evenwel door. Er moet en zal een dag komen, waarop ook de laatste Duitscher het symbool van het Ryk als belijdenis in zyn hart draagt. Het zal en moet mogelijk zyn ook de laatste 10 pet. der Duitschers voor ons te winnen. Hiervoor roept Hitier speciaal zyn partyge- nooten op, wien hij ook op de eerste plaats dank brengt voor de „heerlijke overwinning". De Führer heeft vandaag verder een schrijven gericht tot den Ryksweerminister v. Blomberg. Hierin verklaart Hitier, dat, zooals de officie ren en soldaten der weermacht zich door hun trouw aan zyn persoon hebben verplicht, hy iet steeds als zyn hoogsten plicht zal beschou wen, op te komen voor instandhouding van de weermacht ter nakoming van het testament van den overleden generaal-veldmaarschalk en om overeenkomstig zyn eigen wil het leger als eenige wapendrager in de natie te verankeren. BERLIJN. 20 Aug. Rijkspresident Hinden burg had de uitoefening van eenige zijner rech ten overgedragen op andere autoriteiten of in stanties. De Führer en Rijkskanselier Adolf Hitler heeft thans, naar het Duitsche Nieuws bureau meldt, door een verordening deze over drachten van rechten aan andere autoriteiten bevestigd. BERLIJN, 20 Aug. Tweeduizend Saarlanders, leden van den Bond van Duitsche radioluis teraars aan de Saar, hebben hedenmorgen een betooging van trouw aan Hitier gehouden. De leider van den Bond wenschte Hitier geluk met bet groote succes der verkiezingen. Vervolgens richtte Hitier uit het venster der Rijkskanse larij eenige woorden tot de Saardeputatie. zeg gende dat zy gisteren een teeken van de een heid van het Duitsche valk hadden gezien. Juist zoo is het Duitsche volk bezield door den bran denden wensch, het Saargebied weer by Duitschland te zien. Wat Duitsch is en door de verdragen bijeen hoort. moet ook schouder aan schouder staan. Op 13 Januari zal daarom het geheele Duitsche volk de stemming bege leiden met een vurig gebed en allen zyn er van overtuigd, dat daarmede de lijdenstyd van het Saargebied een einde zal hebben. Duitschland respecteert de verdragen. Hitler's gelukkigste uur zal zyn, wanneer hy voor de eerste maal naar het Saargebied komen kan. PARIJS, 20 Aug. (Reuter) De „Temps' ver klaart dat Frankrijk de volksstemming in Duitschland moet beschouwen als een zuiver bjnnenlandsche aangelegenheid van Duitsch land. „Frankryk kan er geen enkelen reden in vinden, om in een of anderen zin af te wijken van de politieke gedragslijn, welke het in het belang van de Europeesche orde en in het belang van den vrede heeft aangenomen." Te Londen is men algemeen van oordeel, al' dus Reuter, dat de toeneming van het aantal tegenstemmers een reden is om te veronder stellen, dat Hitier zyn vat op de groote massa van het Duitsche volk eenigermate heeft ver loren, hetgeen een psychologisch phenomeen zonder weerga in de moderne politiek is. Het door Mussolini gestichte hoofdorgaan der fascistische partij, de „Popoio d'Italia" twij felt, evenals de „Messagero" aan de juistheid van het getallenmateriaal der Duitsche volks' stemming. Te Hoek van Holland nam het Duitsche motorschip „Cordilleras" Zondag een 2000-tal in Nederland woonachtige Duitschers aan boord, waarna het zee koos. Buiten de Neder- landsche wateren werd gestemd: 1.790 stemden met „ja". 88 met „neen". WEENEN, 20 Aug. De Oostenryksche Bonds kanselier Dr. Schuschnigg is vanmiddag met gevolg per vliegtuig naar Florence vertrokken. De bondskanselier zal nog vandaag te Florence, waar hij Mussolini zal ontmoeten, aankomen. WASHINGTON, 20 Aug. De Vereenigde Sta ten hebben besloten zich aan te sluiten by het Internationaal Arbeidsbureau, waartoe door het Congres in zyn laatste zitting machtiging werd verleend. In regeeringskringen wijst men er echter op, dat dit geenszins beteekent dat de Vereenigde Staten eenigerlei verplichting op zich nemen wat betreft het Volkenbondspact. President Roosevelt heeft het Internationaal Arbeidsbureau te Genève officieel van de be slissing op de hoogte doen stellen. In Polen is een twintigtal personen gearres teerd, die deel hebben uitgemaakt van een ont bonden organisatie, het „nationaal-radicaal kamp". Oud-president Poincaré vierde Maandag in intiemen kring op kasteel du Clos zijn 74-sten verjaardag. Samuel Insull heeft order gekregen op 18 September tezamen met 16 andere beklaagden voor de rechtbank te verschijnen, zoodat zijn verzoek, om het tegen hem aanhangige proces te scheiden van dat der andere beklaagden, van de hand is gewezen. In Engeland is om de erfenis van een ze keren Sir Thomas Brooke een proces aanhangig gemaakt. Het merkwaardige hiervan is, dat Sir Thomas reeds 500 jaar geleden is gestorven. Zyn niet onbeteekenend vermogen ging over in handen van zijn erfgenamen tot in de zijlinie van Kapper Brooke, welker laatste spruit, Fran cis Kapper Brooke, in 1886 is overleden, zonder erfgenamen. Nu is echter uitgemaakt, dat Commander Kentworthy, met den titel Lord Strabolgi, zijn afstamming in directe lijn van den in 1819 overleden Sir Thomas Brooke heeft kunnen be wijzen. Hij is dus erfgenaam van den voor 500 jaar gestorven edflater en kan dus aan spraak doen gelden op de sinds 1886 aan den staat toegewezen goederen. Lord Strabolgi heeft zich gewend tot den Lord-grootzegelbewaarder, om zijn erfenis, welke ongeveer 500.000 gulden bedraagt, los te krijgen. Drie proclamaties van Hitier. „De laatste 10 procent van het Duitsche volk moeten we nog voor ons winnen." Bondskanselier Schuschnigg te Florence. Amerika treedt toe tot het Internationaal Ar beidsbureau. Twee landarbeiders door het standgerecht te Weenen ter dood veroordeeld. De watersnood te Mandsjoerije. De stad Antoeng onder water. Zeshonderd dooden. Deviezenregeling met Duitschland; tot heden voor R.M. 5.6 millioen op het „Sonderkonto" te Berlijn gestort. De Peel brandt weer. Een groot aantal vuurwapens te Oss in beslag genomen. Zwijntjesjager-en-gros door de Rotterdamsche politie gepakt. Blauw en Rood vechten bij Dongen. De juweelendiefstal in Den Haag opgehelderd; grootste deel van den buit teruggevonden. Productie der mijnen over Juli. New-Yorksche Beurs: Stemming over het al gemeen zwak; slot lager. Naar Buenos Aires Tien jaar gelden mocht Nederland het hoogtepunt van zijn Kerkgeschie denis beleven door de glorie van het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam welke stad toen een tweede Rome werd door den stoet van kardinalen en bisschoppen en door „onzen" kardinaal den Pauselijken Legaat. Aan zijn nagedachtenis zijn wij het verplicht, dit tweede lustrum waardig te vieren door een Neder- landsche deelname aan het Intern. Euch. Congres te Buenos Aires onder denzelfden wereldpresident van des tijds, den vriend aller Nederlanders, Mgr. Heylen van Namen. Er zal een N ederlandsche afdeeling zijn met Nederlandsche sprekers. Ér is ook gezorgd voor een Nederlandsche reisgelegenheid onder deskundige lei ding. Het wondere Buenos Aires, stad der Zuid-Amerikaansche droomen ligt verzéér vermaar komt ons toch nu zóó nabij.' Want de Kon. Hollandsche Lloyd te Amsterdam heeft gezorgd voor een uiterst gemak kelijke reis en verblijfgelegenheid met het voortreffelijk ingerichte stoomschip „Flandria" doen de Ne- derlandsche deelnemenden 16 Sept. a.s. den overtocht, verblijven boven dien op 't schip in de binnenhaven vlak bij de congresstad en varen met hetzelfde schip terug na tal van an dere plaatsen van de schoonste stad der wereld Rio de Janeiro te hebben bezocht. Gemakkelijker kan het niet. De Kon. Holl. Lloyd heeft het wel aanlokkelijk gemaakt. Voor de priesters is gelegenheid de H. Mis te lezen. H.H. H.H. Excellen ties Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht en Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond (onder wier aanbeve ling de reis is georganiseerd) nemen o.a. met Z. D. H. Mgr. B. Eras, Procu rator van het Nederl. Episcopaat te Rome, aan deze reis deel. Het Eucharistisch Bureau op het Bagijnhof te Amsterdam en onze re dactie geven gaarne alle gewenschte inlichtingen. Tien jaar na Amsterdam: Buéhos Aires. Een klerk te Cartaxo in Portugal heeft vier- en-twintig uur zonder ophouden op de schrijf machine gewerkt. Hij meent hiermede het we- reld-duur-record op zijn naam te hebben ge bracht De gemeenteraad van Cartaxo heeft hem als belooning voor zijn prestatie een zilveren beker aangeboden. I WWWWHIMIIIIMI 1 u r J 7 ij/2. Stand op Dinsdag 1 uur vm. 757. yorige stand 757,2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1