ui Naar economische ordening Twaalf jaar voor roofoverval Felle brand Het geval Zwiers DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 Liberalen en Sociaal- Democraten Derde Orde van St. Dominicus Vijfjarig knaapje doodgereden De tuinbouwexport winkelier weerloos Twijfelachtige bron Met een auto op reis REISWEEK-ZONDAG Nationale Tertiarissendag te Nijmegen Iedere Nederlander een dag van honk! STREEKVLIEGVELD TE VOORST? Auto richtte voorts nog meer onheil aan DOOR EEN GLAZEN DAK GEVALLEN Meisje ernstig gewond Zware eisch bij de Haagsche rechtbank Geringe toename te constateeren INVOER VAN AARDEWERK IN INDIË Wordt de contingenteering opgeschort? STORM VERWACHT Twijfelachtig of regen zal uitblijven GEMEENTE GRONINGEN Conversieleening ad 10.223.000 FRANSCH MONUMENT TE AUVELAIS Te Helmond werden drie percee- len in de asch gelegd Te Oisterwijk werd Maandag een door de R. K. Tuinbouw- vereeniging georganiseerde tentoonstelling geopend Het bestuur na de opening BENOEMINGEN In het Aartsbisdom REIS MET HINDERNIS Directeur der onderneming gearresteerd TWEE AUTO'S ZWAAR GEHAVEND Inzittenden ongedeerd GEMAAKT Diefstal toch verijdeld INBRAAK IN EEN KERK Een plaatselijk blad te Venlo Ver dedigt de Duitsche autoriteiten Na twee dagen echter geen geld om de huur te betalen SMOKKELAARS BEDRIEGEN ELKAAR Door pseudo-ambtenaren verjaagd Examen hoofdakte De Nieuwe Rotterdamsche Courant had als een bezwaar tegen het wetsont werp, dat de mogelijkheid opent tot het al of niet verbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten, aangedragen, dat het den pas zou afsnijden aan „den eenzamen durver", aan den industrieelen of commercieelen pionier, die in den opkomst- tijd van het moderne kapitalisme zulk een groote en vaak ook zegenrijke rol gespeeld heeft. De sociaal-democratische Arbeiderspers reageert daarop met de opmerking, dat „de eenzame durver" heeft afgedaan. „Het is een heroïsche figuur, die echter evenmin past in de realiteit van onze dagen als de krantenjongen, de Amerikaansche sprook jesheld, die vrijwel automatisch na verloop van jaren millionnair zou worden." En: „In het gerationaliseerd bedrijfsleven van na 1918 zou deze eenzame durver staan als een geharnast en moedig ridder in den moder nen oorlog." Aan de hand van Werner Sombart krijgt de liberale redactie dan door haar roode collega's uitgelegd: „De particuliere onder nemingen zijn zoo groot geworden, beïn vloeden in zoo sterke mate de welvaart van het geheele volk, dat de overheid er zich wel mee bemoeien moet." En met zeker leedvermaak wordt den schrijver van de artikelen in de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant beduid, dat hij eenzaam staat als zijn held en dat hij worden zal „met den dag eenzamer in een wereld, die met niet te stuiten stelligheid naar economische orde ning gaat." We hebben, toen we dit lazen, een op komenden glimlach moeten bedwingen. Want naarmate de economie meer aan banden gelegd wordt door een overheid, die pal staat voor het algemeen belang, naarmate de willekeur van den particulieren onder nemer wordt ingetoomd en naarmate die ondernemer, geleidelijk door den staat op gevoed tot een menschelijker en socialer denkwijze, zich instemmender neerlegt bij zijn vrijheidsbeperking, wordt het ook min der noodig, dat de staat den eigendom der productiemiddelen aan zich trekt, verschuift ook verder naar de toekomst de socialis tische maatschappij. Pas nog noemden we een aantal symp tomen, die erop wezen, dat de komst dier maatschappij nog héél wat vertraging zal ondervinden. De sociaal-democratische re dactie zelve roemt nu tegenover het libera lisme op tendenzen in de maatschappij, die nog eerder op afstel dan op uitstel duiden. Gaat het in deze richting door, dan koerst de wereld, midden tusschen liberalisme en soeialisme door, met volle zeilen naar het solidarisme. voor het aandeelenkapitaal inmiddels reeds is toegezegd. Door de deelneming van de verschillende ge meenten in het kapitaal van de onderneming hoopt men naast den moreelen steun van de gemeenten het werk (dit is het egaliseeren en draineeren van den grond) als rijkswerkver schaffing te doen uitvoeren, zoodat hierop dan de rijkssubsidie zou worden verkregen, waarop bij de begrooting is gerekend. Bij eventueele aanneming van de plannen hoopt men het werk nog dezen winter uit te voeren, zoodat het vliegveld in den zomer van 1935 kan worden geopend. Het terrein ligt op ongeveer 7 K.M. van De venter, ongeveer 6 K.M. van de Apeldoornsche Kanaalbrug in den Rijksweg en ruim 16 K.M. van Zutphen. Maandag is op het St. Dominicuscollege te Nijmegen de derde nationale Tertiarissendag van de Dominicaansche Derde Orde in Neder land gehouden. Te ruim half elf opende de Promotor Pro- vincialis pater C. Piels de ochtendbijeenkomst met een welkomstwoord, speciaal tot de Paters Leo Kramer en P. Kuhlmann, socius van het generalaat der Orde te Rome. Een telegram van hulde en gezagserkenning werd gezonden aan Z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen, bisschop van 's Hertogenbosch. Na deze opening begon prof. dr. P. Kreling, hoogleeraar aan de Nijmeegsche universiteit, zijn congresrede, die handelde over St. Domi nicus' Derde Orde en werken van barmhartig heid. In de middagvergadering werden enkele meer interne aangelegenheden der Derde Orde behandeld. Besloten werd een congres-kas te stichten, waardoor aan verschillende orde-leden financieele hulp kan worden geboden om in volgende jaren mede naar het congres te gaan. De prior van het Albertinum te Nijmegen, pater P. Smit, gaf een algemeen overzicht over de in het afgeloopen jaar in en door de Derde Orde gevoerde actie. De provincie telt op het oogenblik vijftien afdeelingen. Binnenkort zullen waarschijnlijk een drietal afdeelingen worden opgericht. De actie naar buiten was veelzijdig en om vatte o.m. verschillende meer moderne liefde werken. In den namiddag hielden de aanwezige con gressisten, tezamen met de te Nijmegen geves tigde leden der eerste orde uit het Albertinum en het St. Dominicus-college een plechtigen rondgang met de beeltenis van den H. Domi nicus waarbij Pater Terstegen de feestpredicatie hield. Een plechtig lof vormde het einde van dezen derden nationalen Tertiarissendag. Wij hebben onzen „Bollenzondag" in het voor- jaar, als de bloemenvelden in hun rijkste kleu renpracht Nederlander en buitenlander tot zich trekken Zoo zullen we dit jaar voor het eerst onzen „Reisweekzondag" leeren kennen. De Zondag waarop iedereen, vacantie of geen vacantie, kan profiteeren van de inderdaad groote voordeelen, Welke de Reisweek biedt. Men kan ook op dien dag alleraardigste tocht jes maken, waarvan de kosten door de belang rijke reductie uitermate gering zijn. Aardige ideeën voor zulke tochtjes kan men zelf ont werpen aan de hand van de in de „Reisweek- Courant" opgegeven reducties. (Zooals men weet wordt deze „Reisweek-Courant" gratis toege zonden tegelijk met het legitimatiebewijs). Zij die gaarne eens enkele ideeën voor zulke tochtjes klaar voor zich willen zien, vragen deze aan bij de Nederlandsche Reisweek Organisat- tie, Laan van Meerdervoort 53-D., 's Graven- h£Reeds meer dan 35.000 legitimatiebewijzen vonden hun weg tot het reislustige Nederland sche publiek. Maandagmiddag werd ten gemeentehuize te fwello op uitnoodiging van het gemeentebe stuur van Voorst een vergadering gehouden om trent de stichting van een streekvliegveld in de gemeente Voorst. Tot deze vergadering waren uitgenoodigd de dagelijksche besturen van de gemeenten De venter, Apeldoorn, Zutphen en Voorst, de Ka mer van Koophandel voor Salland, de heeren Ankersmit en Van der Lande te Deventer en ook verschillende technici voor de opmetingen en opmaking van de begrootingen. ,_q Op deze vergadering werden de voorloopige plannen besproken tot stichting van een streekvliegveld in de gemeente Voorst en wel in de buurtschap „De Tenge aan den z.g. weg over de landen, ten Noorden van den Rijksweg DeventerApeldoorn. Medegedeeld werd dat het terreln als zoo- danig door de K. L. M. is goedgekeurd, terwijl van de zijde van den Rijkswaterstaat geen be zwaar bestaat tegen de stichting van het vlieg- veld op die plaats, in verband met het rijks- Beschikbaar is gesteld als nuttig terrein voor- loopig ongeveer 45 H.A., terwijl men voor uit breiding in totaal over 100 H.A. beschikt. Daar de verschillende vertegenwoordigers van gemeentebesturen nog geen mandaat van hun gemeenteraden hadden, kon nog geen en kele beslissing worden genomen. Besloten werd, dat de verschillende gemeente besturen voor 1 September a.s. een opgave zal geworden omtrent den opzet, de financieele kos ten enz. voor dit vliegveld, zoodat het voorstel in de maand September in de resp. gemeente raden zal kunnen worden besproken. De stichting zal het karakter dragen van een semi-overheidsbedrijf, waarvan het kapitaal verdeeld is in aandeelen. Het aandeel, hetwelk voor iedere gemeente gevraagd wordt, bedraagt 1000. Eventueele tekorten op de exploitatie zullen door de deelhebbers ponds-pondsgewijze wor den gedragen. Medegedeeld werd dat het grootste gedeelte „Het Volk" bericht, dat dr. P. O. uit Lange- raar, toen hij in groote snelheid van Nieuwveen naar de Kattebrug reed. verschillende ongeluk ken veroorzaakt heeft. Eerst werd een hond doodgereden. Helaas was dit niet het ernstigste geval. Een eind verder werd een vijfjarig knaapje, dat onder de hoede van een tante fietste, aangereden. Het ventje was op slag dood. De auto kwam eerst later tot stilstand, na dat nog een brugleuning en telefoonpaal ver nield waren. De omwonenden, aldus het blad, die spoedig in grooten getale op de plaats des onheils wa ren, slaakten woedende kreten. Al ras werd de dokter door de menigte omsingeld en voorna melijk door een aantal vrouwen met vuisten en klompen gemolesteerd. Bijtijds kwam er echter politiehulp om hem te ontzetten. De door de molestatie gewonde dokter is, nadat hij op het politiebureau was gehoord, langs een omweg en onder geleide naar zijn woning in Langeraar gebracht. De zwaar beschadigde auto is in beslag ge nomen. Het onderzoek wordt geleid door den majoor-rijksveldwacht. Zondagavond laat was de tienjarige H. wo nende aan de Boschstraat te Maastricht, alleen met eenige broertjes en zusjes thuis. In kinderlijke 'onbezonnenheid werd het gla zen afdakje achter de woning tot glijbaan ge bruikt. Plotseling bezweek het glas en stortte de tienjarige H. ongeveer zes meter naar be neden, waar zij in een werkplaats terecht kwam. Met een schedelfractuur en ernstige snijwon- den werd de kleine in het ziekenhuis opgeno men. Maandag was de toestand nog hoogst ern stig en het bewustzijn nog niet teruggekeerd. De Haagsche rechtbank heeft he den behandeld de zaak van G. H. en J. A. Of, die Zaterdag 1 2 Mei een roofoverval hebben gepleegd op den koopman en grossier E. B. in diens kantoor aan den Rijswijk- schen weg 329 te Den Haag. De officier van justitie, mr. Hoek stra, heeft tegen elk der beide ver dachten twaalf jaar gevangenisstraf geëischt. Ten spijt van de hooge invoerrechten blijkt dat in de afgeloopen maand de export van tuinbouwproducten in geringe mate is toege nomen en vooral naar Duitschland blijkt een goede vooruitgang in tuinbouw-export te zijn gemaakt. In Juli van het vorig jaar werd een hoeveel heid van ruim 12 millioen kg. tomaten naar dat land verzonden, met een exportwaarde van 1.428.000, terwijl in dit jaar ruim 16 millioen kg. werd verzonden, waarbij de exportwaarde echter tot 1.338.000 daalde. Zeer sterk blijkt de export van tomaten naar Engeland af te brokkelen, want, werd in Juli 1933 nog ruim drie millioen kg. verzonden tegen 488.000; thans werd slechts 2.6 millioen kg. geëxporteerd voor 244.000. Deze -achteruitgang valt temeer op, wanneer men weet dat in Juli 1931 niet minder dan 13.1 millioen kg. tomaten naar Engeland werd ver zonden voor 3.235.000. Onze tomatenteelt was dan ook voor een be langrijk deel gebaseerd op den export naar Engeland. De totale export van tuinbouwproducten in Juli steeg evenwel van 64 millioen kg. in 1933 tot 76 millioen kg. in dit jaar, waarbij de ex portwaarde toenam van 5.070.0000 tot 5.849.000. BATAVIA, 21 Aug. (Aneta). Naar Aneta ver neemt is opschorting van de onlangs afgekon digde aardewerkcontingenteering in overweging. Het diepe minimum trok dwars over Schot land en de Noordzee door het Kattegat naar Zweden en gaf in ons land tijdelijk harden wind en storm op de Noordzee. De regenzone bleef meer in het Noorden, zoodat onze Noordelijke provincies vrij van regen bleven. In het Westen ligt een even diep minimum, dat in het Westen van Ierland de winden opnieuw deed krimpen en opnieuw een uitgebreid regenfront geeft, dat gedeeltelijk reeds over Schotland ligt. Het ge bied van hoogen luchtdruk en prachtig zomer weer ten Zuiden van de vijftigste breedtegraad houdt krachtig stand en wordt door de voorbij trekkende minima niet beïnvloed. De bergstations in de Alpen meldden alle helder weer met hooge temperaturen (Jungfrau- joch plus twee graden). Het is te voorzien, dat het minimum in het Westen opnieuw een tijdelijke verheffing van den wind, wellicht weer tot stormkracht zal geven, terwijl het twijfelachtig is of de regen zone ook ditmaal ons land vrijlaten zal. De gemeente Groningen heeft de inschrijving opengesteld op een vier pet. obligatieleening ad 10.223.000.— tot den koers van 100 3/8 pet. ter aflossing van de 4 Pet. leeningen van 1926, 1928 en 1929. De inschrijving is opengesteld bij de Amster- damsche Bank en de Rotterdamsche Bankver- eeniging. De "bevolking van Auvelais heeft door een monument de opoffering willen vereeren van de Fransche soldaten, die daar sneuvelden op 20 Augustus 1914 gedurende den slag van de Sambre. Het monument is op een heuvel opgericht en bovenaan brandt eiken nacht een vuur dat aan de vliegtuigen den weg zal wijzen. Hierboven: vertegenwoor digers van vereenigingen rond het monument In den afgeloopen nacht ontstond in de Hei straat te Helmond brand in het woonhuis van de familie Van Grootel, dat door het vuur ver nield werd. Het „Gordijnenhuis", een zaak, be woond door den heer W. van Riet, brandde eveneens uit. De coiffeurszaak van den heer Van der Horst werd door waterschade ernstig beschadigd. Te half twee werd de heer Van Grootel door geknetter van het vuur en een verstikkenden rook wakker. De achterzijde van het woonhuis was reeds een groote vlammenzee, zoodat men zich langs die zijde niet meer in veiligheid kon stellen. Nadat .e vrouw en twee kinderen ge wekt waren moest men door het dakraam vluchten. Via het dakraam van de naastge legen coiffeurszaak stelde men zich in veilig heid. De familie Van der Horst, die uit acht personen bestaat, lag, echter nog in bed toen de familie Van Grootel voor het dakraam stond. In allerijl vluchtte men ook hier, met achterlating van den geheelen inboedel. In het „Gordijnenhuis" werden de bewoners door den verstikkenden rook eveneens wakker. Er bleef hun niets anders over dan in nacht gewaad naar buiten te snellen. De Vrijwillige Helmondsche Brandweer, die onder leiding van commandant Koning spoedig ter plaatse was, had het vuur na een uur ge- bluscht. In het „Gordijnenhuis" ging een opgeslagen voorraad pluche en gordijnenstof verloren. De drie aaneengrenzende huizen, welke vrijwel vernield werden, zijn eigendom van den heer Leloup. De inboedels van de bewoners konden niet gered "'/orden. De brandschade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbe kend. tot kapelaan te Apeldoorn (H.H. Fab. en Seb.) den weleerw. heer J. L. A. Reuvekamp, en tot kapelaan te Doornenburg den weleerw. heer J. N. C. M. Schermer (neom.); heeft den weleerw heer H. W. M. van den Bergh, in verband met zijn benoeming tot as sistent-diocesaan directeur van het mannelijk Jeugdwerk, eervol ontslag verleend als kapelaan te Almelo (H. Egbertus) en heeft benoemd tot kapelaan te Almelo (H. Egb.) den weleerw. heer W. F. C. Mientjes, en tot kapelaan té Gaan deren den weleerw. heer B. A. Oostewechel tneom.) tot kapelaan te Deventer (H. Leb.) den wel eerw. heer J. A. M. van Kesteren; tot kapelaan te Kabauw den weleerw. heer A. van Bekkum (neom.) tot kapelaan te Veendam den weleerw. heer R. Poodt; tot kapelaan te Didam den weleerw. heer P. Th. J. van de Burgt, en tot kapelaan te Stads-ter-Apeler-kanaal den weleerw heer G. J. Maureau (neom.); tot kapelaan te Lent den weleerw. heer A. C. R. Vehmeijer (neom.)tot kapelaan te Com- pascuum den weleerw. heer J. H. Swart (neom.) tot kapelaan te Mariaparochie den weleerw. heer H. G. Kwanten (neom.); tot kapelaan te Pannerden den weleerw. heer Th. W. Ribbe- rink (neom.); tot kapelaan te Vasse en Man der den weleerw. heer A. J. W. Middelweerd (neom.) tot kapelaan te Vreeswijk den weleerw. heer B. S. M. earlier (neom.)tot kapelaan te Weg- dam den weleerw. heer F. H. P. van der Kroon (neom.); tot assistent te Abcoude den wel eerw. heer F. A. Scholten (neom.)en tot as sistent te Luttenberg den weleerw. heer C. E. Snelder (neom.); heeft den weleerw. heeren A. A. Ariëns en J. H. R. Hunfeld opdracht gegeven hun studie in de philosophie voort te zetten in Rome, ter wijl de weleerw. heer H. J. B. Mulders kerkelijk recht zal studeeren, eveneens te Rome. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot rector van het St. Gerardus Ma- jella Ziekenhuis te Bussum den weleerw. heer H. Terpstra; tot kapelaan te Groningen (H. Mart.) den weleerw. heer L. M. R. Vos de Wael; tot kapelaan te Enschede (O. L. Vr. v. Altijdd. Bijst.) den weleerw. heer J. B. Barree; tot ka pelaan te Zutphen den weleerw. heer G. F. H. Veldhuis, en tot kapelaan te Ede den weleerw. heer G. H. H. A. Jansen (neom.); tot kapelaan te Arnhem (H. Mart.) den wel eerw. heer H. A. A. Ninteman; tot kapelaan te Wageningen den weleerw. heer G. L. I. Stock- mann; en tot kapelaan te Deurningen den wel eerw. heer G. J. Platvoet (neom.); tot kapelaan te Apeldoorn (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer G. A. ten Ha gen; tot kapelaa* te Borne (H. Steph.) den weleerw heer E. Th. A. Bos; en tot kapelaan te Overdinkel den weleerw. heer A. Th W. Weijs (neom.) tot kapelaan te Bussum (H. Hart v. J.) den weleerw. heer M. H. Weller; tot kapelaan te Hengelo (O.) (O. L. Vr. v. Altijdd. Bijst.) den weleerw. heer II. J. A. Noordman, en tot kape laan te Beltrum den weleerw. heer A. A. Collet (neom.) tot kapelaan te Zwolle (H. Michael) den wel eerw. heer G. A. H. Groothuis en tot kapelaan te Glanerbrug den weleerw. heer J. A. M. Wal raven (neom.); heeft den weleerw. heer J. C. J. M. Poeil eervol ontslag verleend als kapelaan te Achte- veld, die zijn studie in de wis- en natuurkunde zal voortzetten aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, en heeft benoemd tot kapelaan te Achteveld den weleerw. heer G. A. H. Oude Hendrikman (neom.); heeft benoemd tot kapelaan te Doesburg den weleerw. heer C. J. A. Cosijnse; tot kapelaan te Haaksbergen (H. Pancratius) den weleerw. heer Th. J. Hegge, en tot kapelaan te Vianen den weleerw. heer H. P. J. Raken (neom.); heeft eervol ontslag verleend uit de geeste lijke bediening aan den weleerw. heer G. J. A. Leussink, die zal intreden in de Orde der Bene dictijnen, en heeft benoemd tot kapelaan te Kampen den weleerw. heer J. L. Gerritsen; tot kapelaan te Hoogland den weleerw. heer -J. W. A. van Veenendaal, en tot kapelaan te Uit hoorn den weleerw. heer J. Th. Welling (neom..) tot kapelaan te Zevenaar den weleerw. heer J. H. Th. Veldhuis, tot kapelaan te Ootmarsum den weleerw. heer A. van Wissen (neom.); tot kapelaan te Denekamp den weleerw heer G. A. van Schaik, en tot assistent te Lathum den weleerw. heer A. A. H. Giesen (neom.) tot kapelaan te Utrecht (H. Paulus) den wel eerw. heer G. W. Steenkamp, en tot kapelaan te Rijsenburg den weleerw. heer H. J, Weitiens (neom.); Een Tilburgsch gezelschap, dat van een reisje door Duitschland terugkeerde, is Maandag avond aan de grens opgehouden, waarbij de directeur van de reisonderneming en zijn moe der gearresteerd werden wegens deviezen- smokkelarij. Met een anderen reiswagen arriveerde het gezelschap eerst hedenmorgen te Tilburg. In den nacht van Zondag op Maandag zijn op den rijksweg tusschen de Hakkelaar en Naarden twee auto's met elkander in botsing gekomen, waarbij de beide wagens ernstig be schadigd werden, terwijl de inzittenden geheel ongedeerd bleven. Maandag stonden voor de Rechtbank te Maastricht terecht L. A. J. S., J. P. W. en H. H. allen uit Heerlen, thans gedetineerd, welke op 16 Jan. j.l. bij den winkelier T. te Terwinselen waren binnengegaan z.g. om een costuum te laten aanmeten. Toen de winkelier hun de stoffen ter keuze had voorgelegd, wierpen zij plotseling een lap stof over zijn hoofd, teneinde T. weerloos te maken en dan i'iefstal te plegen. Doordat de winkelier luidkeels om hulp riep werd dit verijdeld. Wegens poging tot diefstal werd ieder tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Maandag stond voor de Rechtbank te Maas tricht terecht de gedetineerde mijnwerker H. te W. uit Hoensbroek, die gepoogd had in te bre ken in de St. Janskerk te Hoensbroek, Eerst had hij de deur der sacristie geforceerd en daarna getracht met een breek-ijzer den hoofdingang der kerk te forceeren. Hierbij werd hij op hee- terdaad betrapt door den nachtwaker W. B„ die door den inbreker tevens nog mishandeld werd. Wegens poging tot diefstal en mishandeling werd te W. veroordeeld tot zes maanden tucht school. Over het geval-Zwiers, den Hollander, die in Essen gevangen gehouden wordt, meent de „Nieuwe Venlosche Courant", het plaatselijk blad, dat bekend staat om zijn genegenheid voor al wat Duitsch is, ook een duit in het zakje te moeten doen. Het blad schrijft, d.d. 20 dezer: „Reeds eenigen tijd geleden werd er mel ding van gemaakt, dat een zekere Gerrit Jan Zwiers, uit Zutfen geboortig, in Essen in voorarrest zat. Het smokkelen van revolvers en militaire geheimen. (Het blad zal bedoe len: het verraden van militaire ge heimen....") schynt hem ten laste te wor den gelegd. Zwiers, die de laatste jaren in Venlo ver toefde, was begin December van het vorig jaar plotseling verdwenen. „De Tijd"-correspondent heeft onlangs in zijn blad een verhaal opgehangen van een fantastische ontvoering op een bepaalden Zondag op de Groote Heide te Venlo. Deze rauw interessante kost blijft voor verant woording van het blad. Zeker is echter, dat onlangs in Venlo een Duitscher werd aange houden uit Krefeld, omdat hij niet in het bezit was van de noodige papieren. Hij ver telde toen, dat zijn pas hem enkele dagen tevoren in Krefeld door de Duitsche politie was ingehouden. Als bijzonderheid deelde de man verder nog mede, dat hij toen in I^refeld tegelijk met.'... Zwiers gearresteerd werd. Waarom Z. ge arresteerd werd, is tot nu toe onbekend. Het is echter niet de eerste keer, dat hij met de politie in aanraking komt." Tot zoover het plaatselijk blad. Onzerzijds het volgende; Een blad, dat er voor te vinden is een ongecontroleerd fabeltje te gelooven van een eersten den besten tucht huisboef, wiens pas is ingetrokken, kan men niet au sérieux nemen. Voor ons hebben de officieele stukken van een erkend Nederlandsch consulaat, die wij ter inzage kregen, nog steeds mëer waarde. Dit houvast wordt nog ondersteund door gewonnen inlichtingen. De tegen-stemming makende insinuatie, die het blad aan het einde van zijn berichtje geeft, dat Zwiers vaker in aanraking met de pplitie is geweest, moet zóó verstaan worden. Ruim drie jaren geleden werd Zwiers te Venlo gearresteerd onder verdenking van frau duleus bankroet. Deze arrestatie geschiedde destijds op aanklacht van dezelfde Frau S., die hem thans weer schijnt verraden te hebben. Het justitioneel onderzoek wees toen echter een strafbaar feit niet aan. Zwiers werd direct uit de preventieve hechtens ontslagen. Vrouw S. werd als lastige vreemdelinge het land uitgezet. Een autoverhuurder te Weesp is de dupe ge worden van een tweetal personen, D. J. S. en v. d. K. genaamd, die een auto bij hem wisten te huren, waarmede zij twee dagen zijn weg gebleven, en eerst na uitzending van een radio politiebericht, in den nacht zijn teruggekeerd. Toen bleken zij echter niet in staat, de huur van den wagen gedurende twee dagen, benevens de verbruikte benzine te betalen. D. J. S. had, om het vertrouwen te winnen van den autoverhuurder, dezen een te zijnen name gesteld rijbewijs laten zien, geldig voor zijn auto, welke, naar hij voorgaf, defect was geraakt. Aangezien hij aangenomen had, eenige personen met zijn auto te vervoeren, zag hij zich nu genoodzaakt, een wagen te huren. Af gaande op deze praatjes verhuurde de heer d. R. den auto aan D. J. S., die den dagen echter gebruikte, om met zijn „compagnon" v. d. K., in Twenthe een zakenreis te ondernemen. Het artikel kunstmest hadden de beide mannen in kleine zakjes verpakt, om in plaatsen als Almelo, Hengelo enz., aan de deur te verkoopen. Toen zij des avonds met den gehuurden auto niet terugkeerden, waarschuwde de autover huurder de politie, en een uitvoerig onderzoek volgde. Toen kwam aan het licht, dat D. J. S. zijn auto verkocht had aan een handelaar in Alkmaar. Van het rijden van eenige personen bleek niets waar te zijn. Voorts was S. in be trekking geweest in het Carlton Hotel te Zand- voort, doch was daar een paar weken geleden ontslagen. Ook had hij met zijn auto 's avonds door Zandvoort gereden, terwijl de wagenlich- ten niet brandden, waarvoor de politie hem had aangehouden. Er was een woordenwisseling ge volgd, waarbij S. zich zeer onhebbelijk gedroeg, en zelfs den agent klappen toediende, waar voor hij naar het arrestantenhok werd overge bracht. Later verkocht hij zijn auto te Alkmaar. De heer d. R. te Weesp kwam nog tot de ont dekking, dat zijn onvoordeelige klanten, toen de benzine op was, het reservoir met petroleum hadden aangevuld, waarvan de merkbare spo ren achtergebleven waren. Een komisch geval heeft zich dezer dagen aan een der grenswegen in Zuidelijk Noord-Brabant voorgedaan. In de nabijheid der landsgrens be woog zich een groep smokkelaars, beladen met een groote hoeveelheid margarine en suiker. Op een gegeven oogenblik klonk echter aan een boschrand het bekende geroep „Halt, amb tenaren." Als opgejaagde katten sloegen de smokkelaars op de vlucht, hun smokkelgoederen van zich af werpend en deze in handen der ambtenaren achterlatend. De vluchtelingen verbaasden zich wel eenigs- zins erover, dat de kommiezen ditmaal geen enkele poging aanwendden om hen door achter volging te overmannénLater hebben de smokkelaars vernomen, dat zij, in wier handen zij den voorraad smokkelartikelen hadden gela- ten, slechts ersatz-ambtenaren waren geweest!! De smokkelaars bleken de dupe geworden van sluwe collega's! BREDA. Geëx. 2 vrl. en 6 mul. cand. Gesl. mej. W. M. Schweer, te Den Hout en de hee ren: J. C. M. Janssen, te Oudenbosch, J. K. Rees, te Woudrichem. J. P. J. Urlir.gs, te Raven- stein, E. N. Mulders, te Baarle Nassau, K. J. Roza, te Wijk en J. Sloots. te Geldrop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5