Vlammen laaien in de Peel FINANCIEN RADIO-PROGRAMMA VIJFHONDERD HECTAREN VERKOOLD MARKTEN Dagfilm DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 Met vlammenden muil verslindt de üuurwolf turf grond, heide en bosschen Het lokkende vuur Lange vuurtrein Altijd weer vlammen Zoeken Veel schade Woensdag 22 Aug. 1934 Snelbouw in Rusland En de gevolgen Handelsverdrag tusschen Cuba en V.S. HET ONDERHOUD TUSSCHEN SCHUSCHNIGG EN DEN DUCE Permanente militaire overeen- komst tusschen heide landen? ZWARE MISHANDELING Verdachte ontoerekenbaar geacht NOODLOTTIGE BOTSING Bestuurder van vrachtauto gedood DE TENTOONSTELLING IN HET WESTLAND STRAF VOOR OPRUIERS 466e STAATSLOTERIJ De Peef brandt. Weer voor de zooveelste maal. Nadat in de afge- loopen week reeds enkele honder den hectaren verbrand zijn, is Maan dagavond de felle vuurgloed op nieuw opgelaaid. Over een uitge strektheid van meer dan 500 H.A. is de grond verkoold. Een felle stormwind heeft de vlammen voort- gezwiept over den bodem, die zulk rijk voedsel geeft. Op vijf plaatsen tegelijk woedden de vlammen in het gebied, liggend tusschen de Noord en Midden-Limburgsche dorpen Sevenum, Maasbree, Meyel, Some ren, Asten en Deurne. De geheele Peel, de geheimzinige streek, on herbergzaam en haast onbekend, met haar on begrensde zwarte einders, laaide Maandag nacht op in een wilden vuurgloed, die tot op vele kilometers afstand zichbaar was. Haast over het geheele Noord-Limburgsche land werd de scherpe, penetrante brandgeur door den stormwind voortgedragen. Tegen het aanbreken van den morgen woedden de vlammen nog voort. Doch het voedsel zal allengs vermin deren De Peel brandt De Peel, die gemeden wordt, die anders door een dichten sluier voor het oog verborgen blijft, zijn we gaan bezoeken in een stormachtigen macht. De vuurgloed, die reeds in Venlo zicht baar was, trok met magnetisch geweld.... Een kleine wagen suist over den weg. De wind beukt, huilt en giert om het blinkend ding, dat in rappe snelheid tegen de storm vlagen laveert en ondanks allen tegenstand bilo- meters vreet. Soms lijkt het, alsof de joelende windvlagen het kleine ding willen opnemen, hoog van den gladden w'sg, om het met een fermen smak tegen de breede boomen langszij te smakken. Doch de auto suist voort en houdt zijn vaart. Ginds lokken de felle vlammen. De hemel is rood gekleurd. Ginds brandt het en fel ook. De wind speelt vannacht gevaarlijke parten. Misschien loopen bosschen gevaar en hebben de kronkelende vlammen in haar wreed fonkelenden golvendans de armoedige plaggen hutten der Peel werkers reeds geplunderd Deze sombere overpeinzing valt over ons, nu de wind fluitend giert. Zulk een aanmoediging kunnen de vlammen gebruiken! De vuurwolf zal breed zijn vlammenden muil opensperren. Gretig zal hij turf grond, heide en bosschen verslindenzonder ze te tellen, de vele hectaren, die armen peelbewerkers een schamel bestaan moeten geven.... De Peel brandt Achter Blerick op het open veld wanen we ons reeds dicht bij den lichtenden hemel. Vijf breede lichtbundels hangen in het zwarte fir mament, vijf machtige schijnwerpers in de don kere, rumoerzieke lucht. Ginds brandt de Peel. Ginds worden de vlam men voortgezwiept! Doch waar? Waar is de haard? We trachten den afstand te schatten. 5 tot 10 K.M.? We zouden het wel willen, maar de feiten zijn anders! Het „waar" is het fata-morgana der Peel, een wreed geheim. Haar raadsel verschilt slechts van de bekende w'oes- tijnverschijnselen, dat men hier zeker weet, dat het niet enkel luchtspiegeling is, ontstaan on der bepaalden atmosferischen druk. Het is gëën zinsbedrog. De breede vuurgloed, die boven de sombere einders samengepakt is, doelt met vol strekte zekerheid erop, dat er brand is en een felle ook. De Peel brandt.... Boomen en palen, huizen en schuren vliegen voorbij in eentonig gelid. Achter dichte bos schen zien we een oogenblik den vuurgloed schuilgaan. Na een wegkromming achter Horst kunnen we een openvlakte aan onze linkerhand overzien. Den gloed hebben we benaderd. Het is een breede, langgetrokken streep geworden, die hel rood fonkelt en staroogt. Na nog een paar krom mingen van den weg nabij Venray krijgen we plotseling de vlammen van heel dichtbij te zien. Het lijkt een lange vuurtrein, die langzaam met breede dampwolken voortstoomt. Even bedekt een zwart silhouet, de romp en lange vlek- wieken van een plotseling opgedoken molen, het helder vuurgezicht. Dan zien we de vlammen weer, die traag voortkruipen aan den einder, gluiperig als valsche slangen. Voor Venray buigen we af in de richting Deume. De vuurhaard blijft aan onze linker hand. We komen al dichter en dichter bij. Weer schatten we enkele kilometers. Doch weer is het gezichtsbedrog. De vlammen zijn nog even ver We rijden door een open vlakte. Hier heeft de wind vrij spel met onzen wagen, die zijn speel bal wordt. De motor zwoegt en dendert zwaar. De wind giert in sarcastisch grijnslachen om het blikke ding op raderen, dat zijn vaart doorklie ven wil. De grauwe boomen langs den smallen veldweg schudden rillend hun zwaarbeladen takken. Een kat sluipt plotseling snel den weg over, een donkere flits in het booglicht der auto lampen. Een hond vult met zijn klagelijk wee gehuil het stormorkest aan.... Deume. Nog steeds de vlammen aan de lin kerhand, vór ons uit! Richting Asten, na eerst tot groote ontstemming van den dampenden auto een diep karspoor van een veldweg, die doodliep, beproefd te hebben. Dan krijgen we de vlammen van zeer dichtbij te zien. We stop pen en meten den afstand met de oogen. Het is nog ver, wel twee uur gaans! Ertusschen ligt een breed moeras, verraderlijk diep! Opnieuw voort. Opnieuw een veldweg inge slagen. Ook ditmaal vergeefs. Dan maar So meren en het kanaal probeeren te bereiken, dat ons in het hartje van de Peel voeren kan. De weg, vlak langs het kanaal is smal. Enkele maanden geleden verdronken hier vier men- schen bij een nachtelijken tocht. De wind giertDoch ginds lokken de vlammen, die gevoelens Verstompen. En langs het kanaal gaat de tocht voort. De vuurgloed wordt bloed rood weerkaatst in het donkere water. De wind spoelt en slaat spattende golven, die tégen de loodrechte wanden beuken. De wagen snort voort. Vlak naast ons liggen het donker ka naal en de roode gloed. Het water ligt met den weg gelijkOvermoedige autobestuur ders worden zonder de minste hindernis gast vrij opgenomen. We probeeren het water weg te denken. Het vlammen-spel aan de overzijde levert een machtig gezicht. Fellaaiend klimmen ze omhoog, kronkelen en werpen fantastische ge stalten van zich af. Onverwacht zinken ze weer weg, rook dampend, in den grauwen bodem. Die dan opnieuw begint te gloeien in steeds wijder reikenden kring Daarboven stijgen dichte rookwolken op. Tot *n breeden bundel strengelen ze samen. Rood beschenen spreiden ze zich uit en deinen weg naar den grauwen achtergrond zonder eind. We ontmoeten twee maréchaussees, twee fietsten en 'n hond. De mannen der wet wij zen ons den weg naar den vuurhaard. Brug- sluis 14 moeten we oversteken Dat moet gezócht worden. We komen een brug voorbij en stoppen. Aan de overzijde is geen weg. We komen een sluis voorbij. Geen weg. Weer een brug. Nog geen weg. Sluis. brugen een weg, dien we inslaan. Mis. De weg loopt dood in het veen. Terug. Nieu we sluis, nieuwe brug. Eindelijk no. 14. We glijden er over heen. Weer liggen de vlammen aan onze linkerhand. Aan de hand van een kaart zoeken we uit, waar we ons bevinden. Het blijkt, dat we bezig zijn in een groote boog om den vlammenhaard heen te rijden. Dat is de bedoeling niet. Het is twee uur midden in de Peel, midden in een stormigen nacht. Doorzetten! We rijden door Neder weert en probeeren voor de zooveelste maal een zand weg. Vergeefs. Hij had ons dwars de Peel kunnen invoeren. Keipen en Leveroy laten we achter ons liggen. Dan slaan we op goed geluk een weg in Het geluk is nu met ons. We bereiken den vlammenhaard. Wel moeten we ruim een half uur loopen, maar komen zullen we er. Nog steeds gloeit het. Hoe dichterbij, des te machtiger schouwspel. Het is een feëriek aspect. Lange rijen turfhoopen, gereed voor verzending, zijn uit elkaar gevallen, ver koold reeds. Zij zijn het, die als fakkels oplichten in den nachtelijken hemel, die tot op verre afstanden hun rooden licht gloed verspreiden. Millioenen vlammen spe len hier hun spel...... Enkele peelboeren houden de wacht. Zij blij ven op eerbiedigen afstand, want de hitte is ondraaglijk. Het roode licht werpt sombere schaduwen over hun verweerde gezichten. „Er is niets aan te doen," vertelt er een. „Afwachten tot er regen valt. Blusschen baat niet. Waar haal je water vandaan? Maar af wachten. Het gaat wel uit. Het brandt ieder jaar. We kunnen er niets tegen doen." „Loopen de plaggenhutten geen gevaar?" „Sommige....! Maar de bewoners wekken we tijdig, als er gevaar dreigt. Enkele van ons houden om beurten dag en nacht de wacht." „De schade „Ja, veel scha, maar wat te doen? Kan-nie helpen. Maar opnieuw graven, nieuwe hoopen zetten....!" De oorzaak weet men niet. Soms ontstaat de brand door kwaadwilligheid. Dan weer zijn achtelooze toeristen de schuldigen. En de boe ren zelf, vooral de ouderen, gelooven, dat de brand vanzelf, „vaneiges" ontstaat. Zij zijn van meening dat al kan men boven den grond ook geen vlammen zien, ondergronds de vlammen toch blijven voortsmeulen om vooral bij dagen met sterken wind plotseling te voorschijn te komen. Deze brand woedt thans ruim een week lang. 500 H.A. turf-, heide- en boschgrond is verbrand. Gebluscht is hij nog geenszins. In tegendeel, bij een wind als dezen kunnen de vlammen makkelijk nog groote afstanden af leggen. Regen is de eenigste kans, dat het blus- schingswerk afdoende wordt. Soms, zoo vertel len ons de boeren, veroorzaakt de dichte samenpersing van de heete lucht een regenval, die speciaal boven de Peel neerkomt. Dan is het vuur spoedig gedoofd. De wind is nu nog sterk. De lucht kondigt geen regen aan. De peelboeren moeten af wachten tot het getij hun gunstiger is. Zelf ingrijpen kunnen ze niet. Alleen sleuven graven kan in sommige gevallen nog redding brengen. Maar daarvoor is de wind thans te heftig. De vlammen worden nu over de greppels heen gestuwd. En dan worden veel moeite en zware inspanning vergeefsch. Het vuur smeult voort op een diepte van 50 tot 60 cM. onder de grond. Op plaatsen heb ben we zelf over den vuurhaard geloopen. Toen we de hand tegen den grond hielden, konden we de opstijgende warmte duidelijk voelen. Van onderop werken de vlammen zich omhoog. Een maal aan de oppervlakte vinden zij ruimschoots voedsel in de dichte heide en het verdorde grastapijt. Op veenplaatsen, die in bewerking zijn, tasten de vlammen direct de opgestapelde turfhoopen aan, die in een oogwenk een prooi der vlammen worden. Zoo blijven èn onder gronds, èn in de heide èn in de bovenste veen lagen de vlammen voortkruipen. Soms dagen, weken, zelfs wel maanden lang! De brand, die momenteel woedt, richt veel schade aan onder de bijenbevolking. Ieder jaar zetten tientallen imkers hier hun korven uit. Za terdag liepen ruim 160 korven gevaar door de vlammen aangetast te worden. Op het laatste nippertje werden ze echter door de eigenaren gered. Een 6-tal bijenhutten met inhoud gingen 'echter in de vlammen op. Van de geredde kasten was de verf verbrand, het hout geschroeid, ter wijl vele bijen den verstikkingsdood in den rook gevonden hadden. Ondanks hun momenteel verlies waren 'de imkers echter niet pessimistisch gestemd. Of schoon zij vele bijen verloren hadden en of schoon veel honing waardeloos geworden was, hadden de imkers veel hoop op het komend jaar, als de thans verbrande oppervlakte geheel met jong opgeschoten, frlssche heide begroeid is. Voornamelijk aan dit jong gewas zit de bloesem, waaruit de bijen de meeste honing weten te zuigen. De brand heeft aan den turfbödem veel schade aangericht. Het verwoeste Peelland is grooten- deels eigendom der gemeente Helenaveen. Als in het Oosten de ochtend omhoog klimt verlaten we het trieste oord van vernieling. De eens zoo prachtvolle vlakte, vooral in Augustus, als de hei volop bloeit en het geheele landschap een lichtblauw en paars bloembouquet schijnt, is zwart geblakerd. HUIZEN 301.5 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing en meditatie 8.15 Morgenconcert (Gram.-muz.) 10.30 Morgendienst door Ds. K. Prins 11.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. Zang mej. Annie Geest 12.00 Politieberichten 12.15 Gramo- foonmuziek 1.30 Populaire bespeling van het studio-orgel door Ronald Parker 2.30 Praatje voor Jeugdige postzegelverza melaars door G. Westra Mzn. 3.00 Lezen van Chr. lectuur van Annle de Vries 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Verzorging van den zender 4.00 Liederen-recital door Annie Lieman, sopraan; a. d. vleugel Fred. Gersteling 5.00 Kinderuurtje, te leiden door G. Westra Mzn. Zang; Mevr. G E. de Jong-Stronkhorst. Piano: Mej. Gez. Stronk horst 6.00 Gramofoonmuziek 6.30 On derwijsfonds voor de Scheepvaart 6.58 Zenderoverschakeling 7.00 Politieberich ten en Ned. Chr. Persbureau 7.15 Veree- niging de C. J. M. V. Padvinders. Rond het Kampvuur 8.45 Gramofoonmuziek 8.50 Spreker: G. ter Horst over „Offerfeest" 9.00 Mevr. M. AdrianiGunning houdt een lezing 9.30 Liederen-recital door Annie Woud, alt. Aan den vleugel Emmy van Eden 9.50 Gramofoonmuziek 10 00 Persbureau Vaz Dias 10.10 Annie Woud 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM 1875 M.. V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 „De Notenkrakers" o. 1. v. Daaf Wins 12.30 Gramofoonmuziek 12.40 „De Notenkrakers" o. 1. v. Daaf Wins 1.00 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 2.00 Verzorging van den zender 2.15 Orgelspel door Johan Jong 5.30 Klein V.A.R.A.—Ensemble o. 1. v. Frits Ba- kels 6.15 Gramofoonmuziek 6.30 Or gelspel door Cor Steyn 7.00 Sportuit- zending. Nabeschouwing over de Europee- sche zwemkapioenschappen door G. Blitz 7.20 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 8.00 Herhaling S.O.S.-berich ten 8.03 Amsterdamsche kleuren. Grepen uit het leven der hoofdstad 9.30 Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot 10.00 Vaz Dias 10.15 Vara-orkest o. 1, v. Hugo de Groot 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. Luxemburg- sche avond 6.30 Gevarieerd concert 7.40 Luxemburgsch concert door het or kest van Radio Luxemburg o. 1. v. Henri Pensis 8.20 Idem met medewerking van Victor Jaans, bariton 8.40 Gevarieerd concert 9.00 Uitzending van het con cert, gegeven op de Place d'Armers te Luxemburg door de Militaire kapel o. 1. v. Fernand Mertens 9.30 Verv. Orkest met zang 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmu ziek 1.302.20 Het Omroeporkest 6.35 Gramofoonmuziek. Sonate ho. 42 van Mozart 6.50 Het Omroeporkest 9.20 Concert uit de „Kursaal" te Ostende. BRUSSEL 321 M. 12.16 Het Genre orkest 1.302.20 Gramofoonmuziek 5.15 Het Symphonie-orkest 9.20 Ver volg orgelrecital 10.3011.20 Gramo foonmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 8.50 Morgen wijding 12.202.20 Het strijkorkest van restaurant „Wivex" 2.50 Gramofoonmu ziek 3.505.20 Het Omroep-orkest o. 1. v. Fritz Mahler 8.20 Duetten voor viool en altviool 10.3011.20 Deensche muziek 12.50 Dansmuziek door het orkest van res taurant „Nimb". BERLIJN 357 M. 6.50 Liederen door Margarete Kieszllng 7.10 Maria Koerfer speelt de fantasie voor piano 7.40 Volks zang ln Scheidemühl 9.20 Opera-con cert 11.101.20 Das Funkenhaus mit heitere Einlagen und Tanzmuziek. HAMBURG 332 M. 6.40 Ochtendcon cert door het Harmonie-orkest 8.30 Reclame- en Gramofoonmuziek 11.50 Meesters op hun instrument (Gramofoon muziek) 12.35 Concert 1.40 Gevarieerd muziekprogramma 2.50 Gramofoonmu ziek 4.20 Militair concert 6.50 Ves per-concert (Gramofoonmuziek) 9.20 Dansmuziek door de Scheesseler Bauern- kapelle 10.40 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.556.55 Gramo- foonplaten 12.20 Middagconcert 7.20 Concert door het kleine orkest 10.50 Het omroep Schrammelkwartet. DAVENTRY 261 M. 12.25 Orgelcon cert door Harold Ramsay 2.00 Voortzet ting van het concert 5.05 Gramofoon muziek 6.55 Het BBC-orkest o. 1. v. Jo seph Lewis 7.50 Medvedeff's Balalaika orkest 8.20 Promenade-orkest in Queen's Hall 11.1512.20 Joe Loss en zijn Kit Cat Band. PARIJS 313 M. 8.30 „Paljas", Léon- cavallo. PARIJS (RADIO) 1648 M. 7.20 Gramo foonmuziek 8.20 Gramofoonmuziek 10.35 Populair concert uit Vichy 12.35 Concert door het Lucien Goldy-Orkest 7.20 Gramofoonmuziek 9.05 Uit Vichy: „L'enlèvement au serail" van Mozart. Mu zikale leiding Reynalda Hahn. MILAAN 369 M. 5.30 Kamermuziek 9.05 Symphonie-Orkest. ROME 421 M. 5.30 Kamermuziek 8.30 Gramofoonmuziek. WEENEN 507 M. 5.00 Gramofoonmuziek —6.10 Liederen en aria's door Maria Zu- ber 11.45 Populair concert door de Nostanskapelle. BEROMÜNSTER 540 M. 6.20 Duitsche en Italiaansche zangers 8.10 Operette concert door het Omroep-orkest 9.30 Het Artillerie-muziekkorps „Alte Garde". VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS MOSKOU, 20 Aug. (Reuter). Het hoogste ge rechtshof heeft een onderzoek aanhangig ge maakt tegen 6 leidende personen eener bouw- trust, welke op gebrekkige wijze den bouw van een voorloopige brug zou hebben uitgevoerd. Terstond na de voltooiing stortte de brug in. In de officieele bekendmaking hieromtrent werd destijds niet het aantal slachtoffers vermeld. WASHINGTON, 21 Aug. (Reuter). Het handelsverdrag tusschen Cuba en de Ver. Staten zal Vrijdag worden gesloten. Men gelooft, dat tarief-concessies aan Cuba zijn toegestaan voor den invoer van suiker en wintergroenten, waar tegenover Cuba de invoerrechten voor Ameri- \aansche landbouw- en industrie-producten zou hebben verlaagd. Het verdrag met Cuba is de eerste handels overeenkomst welke gesloten is, nadat Roose velt van buitengewone volmachten werd voor zien voor het sluiten van handelsverdragen. PARIJS, 21 Aug. (Reuter). Inzake de mor gen te Florence beginnende besprekingen tus schen Bondskanselier Schuschnigg en Mussolini, meldt de bijzondere berichtgever van de „Ma- tin", dat men de sluiting overweegt van een permanente militaire overeenkomst. Wellicht in den vorm van een wederzijdsch pact van hulp verleening. De bepaling van wederkeerigheid zou een soort concessie zijn aan de souvereiniteit van den Oostenrijkschen Staat en in zekeren zin een eventueele militaire interventie van de Ita lianen in Oostenrijk legaliseeren. Men meent, dat hierdoor ook wordt bijgedra gen tot oplossing van de internationale kwes tie, die bij een dergelijk optreden vooral te Bel grado zou ontstaan. t LONDEN, 21 Aug. (Reuter). De „Daily Telegraph" meldt, dat Mussolini de monarchis tische neigingen van Otto van Habsburg noch goedkeurt, noch veroordeelt. Otto zou eens een onderhoud met den Duce hebben gehad en hem de mogelijkheid hebben uiteengezet van een vereeniging van Oostenrijk en Hongarije onder den'zelfden scepter. Mussolini antwoordde, dat er nu van een her stel der Monarchie geen sprake kon zijn, maar dat hij het voor- en nadeel hiervan zou bestu- deeren, als de toestand in Oostenrijk was ver beterd. De Italiaansche bladen bevatten alle een hartelijk welkom aan den Oostenrijkschen Bondskanselier Schuschnigg, die vandaag in Florence aankomt. De ontmoeting tusschen den Duce en den Bondskanselier, zegt de „Corriere della Sera" is een politieke gebeurtenis van de grootste beteekenis Hiermede wordt dP vriendschap en werkelijke samenwerking tusschen Italië en Oostenrijk be vestigd, als een goede factor in de internatio nale politiek. veroordeeld, eveneens wegens verspreiding van opruiende geschriften. De eisch luidde twee maanden gevangenisstraf, evenals tegen S. de V. te Enschede, secretaris der C.P.H., die echter werd vrijgesproken. Ook laatstgenoemde was op ruiing ten lastp gelegd. Een 57-jarige inwoner van Woudenberg stond hedenmorgen voor de Utrechtsche rechtbank terecht wegens poging tot doodslag, subs, po ging tot zware mishandeling. Verdachte had 18 Mei zijn zwager met een knuppel op het hoofd geslagen; de man sloeg echter niet heelemaal raak, waardoor het slachtoffer geen ernstig letsel bekwam. Dokter v. d. Hoeven had een psychiatrisch rapport uitgebracht, waarin deze deskundige tot de conclusie kwam, dat verdachte's ver standelijke vermogens gebrekkig ontwikkeld zijn en hij niet of slechts als gedeeltelijk toereken baar moet worden beschouwd. Opneming in een psychopaten-asyl achtte de deskundige noodzakelijk. Verdachte erkende, dat hij had geslagen, maar verklaarde, dat hij niet de bedoeling had gehad, zijn zwager dood te slaan. De officier van justitie, jhr. mr. Twiss Quar- Ies van Ufford, achtte poging tot zware mis handeling bewezen en eischte vier. maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en vervolgens ter beschikkingstelling der regeering om verdachte in een inrichting te laten verplegen. Uitspraak Dinsdag 4 September. Op den hoek van de Calandstraat en de Wei burgstraat te 's-Gravenhage is hedenochtend vroeg een ernstig auto-ongeluk geschied. Ruim half 7 geraakten twee vrachtauto's aldaar met elkander in botsing. De slag was zoo hevig dat beide wagens omvielen en de bestuurder van een dezer beide, de 27-jarige F. J„ wonende Hobbe- mastraat 74 te Den Haag, vrijwel onmiddellijk werd gedood. De bestuurder van den anderen wagen, de 45- jarige F. S. uit de Calandstraat kwam met den schrik vrij. Beide wagens werden zwaar bescha digd. Het onderzoek naar de schuldvraag is nog gaande. De Westlandsche Bloemen- en Fruittentoon- stelling, te Poeldijk gehouden, is in totaal door bijna 18.000 personen bezocht. Bij de sluiting heeft o.m. de burgemeester van Monster, de heer G. W. Kampschoër het woord gevoerd, terwijl verschillende andere sprekers hulde brachten aan het tentoonstellingsbestuur. De Vacantielcamer der rechtbank te Almelo heeft vonnis gewezen in verschillende op- ruiïngszaken. G. A. v. O., propagandist der O.S.P. te Vlis- singen, verdacht van opruiing in een vergade ring te Enschede, werd overeenkomstig den eisch tot één maand gevangenisstraf veroor deeld. J. S. te Enschede, die geschriften had ver spreid mer opruienden inhoud voor de C.P.H. werd tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. De eisch was vier maanden. G. F. te Enschede werd tot zes maanden gevangenisstraf broek OP LANGENDIJK, 21 Aug. Aange voerd werden: 4000 kg. tomaten A 4.104.50, id. B 5.70—5.80, id. C 2.80, id. CC 2.70, 9400 kg. aardappelen: Schotsche muizen 3.904.70, eigenheimers 44.60, due of york 2.50, blauwe aardappelen 4.304.40, 950 kg. peen 0.60, 40.000 kg. roode kool 1.10—2.60, 17000 kg. gele kool 2.103.40, 21000 kg. vroege witte kool 1.301.90, 19000 kg. uien: gele uien 2.60—4.20, gele drie lingen 1.60, gele nep 3.10—3.40, zilver nep 7.60 tot 8.70, zilver drielingen 3.20, 1050 stuks bloem kool le kw. 10.30—18, 2e kw. 1,60—5.20, 4850 kg. slaboonen 7.10—11.60, 2600 kg. bieten 0.90— 2.20, 1750 kg. druiven: Alikanters 40.30—41.20, Frankenthalers 38.10—38.90. BODEGRAVEN, 21 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 345 wagens, 13884 stuks, le soort met R.M. 21232e soort met R.M. 1719; Zware met R.M. tot 25. Handel matig. GRONINGEN, 21 Aug. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kw. 200210, idem 2e kw. 170180, kalfvaarzen le kw. 160170, idem 2e kw. 130150, stieren le kw. 0.430.44, Idem 2e kw. 0.340.36, slachtvee le kw. 0.51—0.53, ld. 2e kw. 0.420.46, vette kalveren le kw. 0.500.54 idem 2e kw. 0.400.44, vette lammeren 79. weide lammeren 46, vette schapen 1822, big gen 69 per stuk, idem 11.30 per week, vette varkens le kw. 2728 ct., idem 2e kw. 24—26 ct., zouters 2728 ct. Aanvoer 655 runderen, 402 kalveren, 1004 schapen, 688 varkens en 260 big gen. MarktverloopKalf- en melkvee, handel zeer traag, prijzen gelijk aan de vorige week, stijgend aanbod. Ook van slachtvee, stieren, - vette en nuchtere kalveren bleven, de prijzen onveranderd. De handel in wolvee alsmede in alle soorten slachtvee had een prijshoudend verloop. Vette varkens en zouters prijshoudend. Biggenhandel slecht. .NOORD-SCHARWOUDE, 21 Augustus 25000 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 4.70, Du- ken 2.602.70, Eigenheimers 4.304.70, BI. Eigen heimers 44.10, BI. Aardappelen 44.10, 15.500 K.G. Spercieboonen 612.10,, 160 K.G. Snijboo- nen 2.703.00, 4400 K.G. Zilveruien Zilvemep 1.302.30, Zilveruien 1.301.40. 24800 K.G. Drie lingen 1.72.10, Uien 3.103.30, 200 K.G. Kro ten 1., 3700 K. G. Roode kool 1.101.80, 31200 K.G. Gew. witte kool 11.60. PURMEREND, 21 Aug. 2034 K.G. Boter: Melkboter f 1.251.45 per kilo, Weiiboter f 1.15— 1.35 per kilo. 700 Runderen: 330 Vette koeien f 0.540.63 per kilo, vlug; 245 Melk- en geldekoeien f 90 —225 per stuk, stug; 115 Stieren f 0.320.4b per kilo, stug; 14 Paarden f 601.30 per stuk, stug; 115 Vette kalveren f 0.300.50 per kilo, goed; 290 Nuchtere kalveren f 316 per stuk vlug. 265 Vette varkens f 0.280.33 per kilo, matig; 53 Magere varkens f 1016.50 per stuk matig; 144 Biggen f 711 per stuk, stug; 529 Schapen f 1022 per stuk, stug;449 Lammeren f 5—11 per stuk, matig; 27 Bokken f 310 per stuk, matig; Piepkuikens f 0.400.45 per kilo; Kipeieren f 3.103.60 per 100; Eend eieren f 3.30 per 100; Oude kippen en hanen f 0.350.42% per kilo; Eenden f 0.301.25 per stuk; Konijnen f 0.30—1.60 per stuk, Duiven f 0.40 per paar. ROTTERDAM, 21 Aug. Veemarkt. Totaal aanvoer 3362 stuks. 187 paarden, 38 veulens, 2 ezels, 951 magere runderen, 700 vette runderen, 369 vette kalveren, 420 graskalveren, 506 nuch tere kalveren, 181 schapen, 2 varkens, 6 bok ken. Prijzen per kg.: Vette koeien 6062 55—57 4648, vette ossen 5456 4650 4244, stieren 48—52 44—46 42, vette kalveren 7282 6468 4652, schapen 37 34 31, lammeren 39 35 31, graskalveren 36 32 28, nuchtere slachtkalveTen 25 20, slachtpaarden 40 35 30, veulens 45 42 40. Prijzen per stuk: schapen 18 15 10, lammeren 13 12 7, nucht. slachtkalveren 7 5 4, nucht. fokkalveren 22 13 10, slachtpaarden 160 120 70, werkpaarden 230 150 100, hiten 100 80 70, veulens 100 80 50, stieren 240 180 130, kalf- koeien 230 190 125, melkkoeien 225 185 130, Vaarzen 130 100 70, pinken 100 80 60, graskal veren 40 25 15. Overzicht: Vette ossen en koeien, aanvoer ruimer, handel willig, prijzen hooger, pl. 4 ct., stieren, aanvoer iets ruimer, handel kalm, prij zen iets hooger; vette kalveren onveranderde aanvoer, handel matig, prijzen hooger pl. 6, schapen en lammeren, aanvoer iets minder, handel matig, prijzen iets hooger, nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer onveranderd, handel vlug, prijzen iets hooger, paarden, aan voer als vorige week, handel flauw, prijzen on veranderd, kalf- en melkkoeien aanvoer rui mer, handel willig, prijzen stijver, vaarzen en pinken, aanvoer minder, handel traag, prijzen als vorige week, graskalveren, aanvoer als vo rige week, handel traag, prijzen iets hooger. (Niet officieel) 3e klasse, Ze lijst Trekking van Dinsdag 21 Augustus 1934. Hooge prijzen f 5000.— 15747 f 2000.— 2325 f 1500.— 5183 f 400.— 3120 6632 11599 f 200.— 1206 f 100.— 1027 3597 3637 7147 7245 11381 19215 Prijzen van 45, 77 211 217 224 235 236 329 356 363 367 368 372 386 389 417 463 468 548 586 615 638 686 694 698 728 753 808 812 817 840 859 909 969 974 1038 1056 1058 1102 1110 1115 1172 1204 1231 1278 1294 1340 1382 1387 1420 1461 1480 1620 1628 1639 1652 1729 1731 1770 1778 1797 1909 1941 1945 1958 1961 2011 2059 2101 2135 2159 2169 2209 2228 2277 2360 2411 2424 2456 2534 2543 2564 2569 2593 2653 2661 2724 2725 2793 2798 2839 2862 2895 2929 2954 3005 3012 3017 3044 3049 3080 3122 3155 3204 3231 3235 3242 3293 3307 3348 3411 3446 3463 3468 3481 3495 3562 3570 3571 3687 3701 3704 3734 3776 3819 3876 3916 3979 3982 4020 4021 4023 4039 4088 4194 4234 4261 4292 4293 4300 4306 4362 4364 4429 4494 4535 4571 4574 4595 4648 4658 4738 4780 4811 4836 4838 4868 4962 4977 4998 5001 5029 5039 5044 5049 5071 5093 5169 5234 5281 5311 5470 5479 5564 5589 5592 5604 5615 5625 5670 5712 5798 5863 5952 5953 5997 6027 6149 6166 6244 6290 6305 6308 6104 6421 6462 6463 6506 6557 6589 6606 6671 6675 6718 6743 6771 6849 6863 6870 6881 6926 6934 6941 6961 6968 7002 7082 7086 7100 7144 7150 7156 7157 7192 7282 7409 7416 7430 7607 7617 7624 7677 7768 7779 7860 7866 7873 7904 7926 7958 7964 7994 8031 8179 8272 8324 8396 8443 8448 8487 8515 8537 8557 8580 8582 8642 8732 8779 8826 8836 8885 8891 8904 8917 8943 8967 8971 8994 8998 9021 9072 9181 9206 9260 9285 9298 9435 9474 9492 9499 9539 9562 9570 9626 9646 9693 9735 9766 9769 9790 9797 9910 9921 9923 9943 9951 9957 9981 10105 10133 10135 10153 10175 10177 10254 10257 10272 10290 10301 10306 1Ö324 10362 10366 10441 10442 10510 10517 10521 10540 10542 10543 10572 10581 10613 10667 10682 10717 10739 10740 10750 10753 10754 10781 10788 10812 10847 10915 19031 10952 10980 10094 11103 11161 11206 11226 11323 11366 11391 11398 11411 11461 11472 11489 11500 11529 11561 11584 11588 11604 11661 11718 11727 11733 11785 11802 11807 11924 11951 11965 11970 11983 12028 12107 12146 12147 12155 12163 12175 12176 12178 12188 12286 12296 12298 12324 12327 12336 12358 12363 12452 12494 12497 12570 12607 12608 12612 12627 12628 12635 12639 12704 12708 12742 12775 12798 12814 12860 12914 12943 12955 12971 12990 13016 13125 13167 13176 13177 13223 13242 13272 13351 13364 13436 13480 13503 13531 13590 13591 13651 13759 13788 13791 13795 13880 13922 13931 13941 13942 13964 13970 13979 13983 14002 14003 14043 14098 14135 14246 14262 14347 14372 14376 14432 14439 14548 14560 14632 14647 14682 14718 14761 14777 14796 14848 14863 14864 14872 14880 14898 14963 14970 14994 15016 15038 15057 15082 15131 15137 15145 15198 15203 15211 15239 15295 15390 15490 15511 15530 15560 15604 15626 15710 15733 15832 15874 15945 15950 15956 16000 16027 16076 16141 16177 16230 16252 16284 16297 16310 16348 16379 16380 16414 16419 16535 16536 16538 16622 16634 16651 16697 16726 16749 16757 16800 16821 16828 16830 16853 16892 16925 16935 16938 17005 17068 17091 17096 17128 17150 17282 17286 17303 17353 17361 17493 17634 17665 17676 17694 17707 17710 17811 17876 17381 17891 17893 17897 17956 18001 18012 18016 18035 18037 18074 18080 18092 18096 18141 18210 18237 18381 18401 18422 18444 18462 18517 18584 18607 18620 18635 18642 18696 18701 18707 18721 18745 18820 18878 18909 18942 18947 18996 19086 19115 19141 19250 19313 19329 19376 19389 19398 19415 19417 19444 19447 19484 19489 19568 19657 19684 19685 19686 19693 19733 19743 19745 19756 19781 19817 19827 19921 19955 19956 19974 20001 20036 20038 20073 20091 20106 20109 20120 20139 20156 20165 20192 20205 20268 20273 20336 20379 20387 20390 20392 20434 20550 20643 20658 20670 20686 20728 20819 20835 20838 20868 20877 20884 20967 21001 21114 21121 21150 21163 21199 21242 21245 21246 21315 21340 21347 21352 21390 21415 21423 21482 21500 21563 21658 21661 21686 21692 21812 21867 21889 22022 22033 22034 22051 22075 22076 22091 22093 22109 22196 22222 22327 22479 22541 22569 22659 22662 22786 22820 22853 22872 23043 23045 23055 23071 23082 23085 23091 23094 23095 23103 23142 23150 23235 23283 23302 23359 23387 23391 23410 23417 23436 23468 23479 23502 23513 23565 23737 23746 23773 23796 23891 23893 23918 Verbetering 3e kl. le lijst: 19496 met f 100.— vervalt- 2114 m. z. 2140; 5290 m. z. 9290, 10852 m. z. 11852; 22303 m. z. 23303; 23883 m. f 100 vervalt. Bij de aanstaande 4 pCt. Nederl. Indische conversieleening van f 400 millioen tot den koers van 100 pCt. zullen geconverteerd worden de 5 pCt. leeningen 1915, 1916, 1917, 1923 A, 1932 en de 4/2 pCt. leeningen 1926 en 1929. Niet geconverteerd worden de 4A pCt. leeningen 1913 I en II en 1931. De Javasche Bank berichtte aan Aneta dat het totaal bedrag der Ned. Ind. conver sieleening f 500 millioen zal bedragen. De Cultuur Mij. Waringin zal overgaan, op de gewone aandeelen 59 pCt. af te schrij ven. De vennootschap is van meening, dat sedert de internationale overeenkomst tot reguleering van de productie en den export van rubber is tot stand gekomen, op exploi tatie-overschotten zal kunnen worden ge rekend. Bij de metaallampenfabriek „Volt" is het voorstel aanhangig tot verlaging van het kapitaal. De machinefabriek „Breda" leed over het boekjaar een totaal verlies van f 773.064 te gen f 542.004 het vorig jaar. Blijkens den jongsten weekstaat van de Duitsche Rijksbank is de goudvoorraad met M. 142.000 toegenomen van M. 74.822.000 tot M. 74.964.000. De deviezenvoorraad vermeer derde van M. 3.25 millioen tot M. 3.29 mill. Britsche exporteurs van katoen en steen kool hebben op Duitsche importeurs vorde ringen van ongeveer 1 millioen pond ster ling. Over de betaling worden besprekingen gevoerd. Indien men niet tot resultaat mag komen, zal de Britsche clearingwet waar schijnlijk toch toegepast worden. „Financial News" meent, dat de Duit- schers hebben voorgesteld, voor hun han delsschulden een „Stillhalte" in te voeren. De Engelsche exporteurs moeten dat voor stel 'heel koel ontvangen hebben en moeten voornemens zijn, geen goederen naar Duitschland meer te exporteeren. Officieel is van een „Stillhalte"-voorstel niets be kend. Men verwacht binnenkort een verlaging van het Belgisch wisseldisconto, waartoe plannen der regeering tot het verlagen van rente aanleiding geven. De particuliere banken zullen waarschijnlijk de rente op deposito's verlagen, aangezien de belasting op deposito's wordt afgeschaft. Ter Londensche beurze maakt men zich bezorgd over de begrooting in verband met de groote bedragen, die het komende jaar voor de weermacht, inzonderheid voor de luchtvaartverdediging vereischt worden. Te vens in verband met de subsidies die aan het bedrijfsleven zullen worden verstrekt. Agence Ec. et Fin. meldt, dat er geruchten loopen, volgen welke België de indertijd in Frankrijk gesloten 6/2 pCt. leening groot fr. 400 millioen zal aflossen. De Nederl. Fi nancier verneemt, dat hiervoor een- nieuwe leening zou worden aangegaan, welke moge lijk in ons land geplaatst zal worden. Het Belgisch Staatsblad kondigt intusschen de aflossing aan, waarvan nog fr. 275 millioen uitstaat. De Japansche katoenspinners hebben be sloten, den uitvoer van ongebleekt katoen naar Nederl. Indië stop te zetten, met het doel, de onderhandelingen tusschen de Ne- derlandsche en Japansche vertegenwoordi gers te Batavia te vergemakkelijken. Het rapport van Harrison, gouverneur der Feder. Reserve Bank te New York, na zijn vacantiereis aan Roosevelt uitgebracht, duidt uit, dat er van een valutastabilisatie tusschen Amerika en Engeland hoogstwaar schijnlijk in de naaste toekomst geen spra ke zal zijn. De index van de bedrijvigheid in Amerika bedroeg voor de maand Juli 7g.4 hetgeen het laagste cijfer is van dit jaar. In Juni bedroeg het cijfer 77.0, terwijl de hoogste stand 80.0 is geweest. De index van den groothandel, vastgesteld door het Amerikaansch Departement van Arbeid bedraagt 75.4 (1926 100) hetgeen een stijging boven de vorige maand betee- kent met 1.2. Een jaar geleden was het cij fer 66.9. Het American Iron and Steel Institute raamt de staalproductie voor deze week op 21 pCt. der capaciteit tegen 22 pCt. de vo rige week. De voornaamste leiders der Amerikaan- sche staalindustrie zijn niet geneigd, nog langer de vakvereenigingen te erkennen. Henry Deterding is te New York gekomen teneinde van de leiders der groote petro leum-concerns inlichtingen te ontvangen over den toestand der Amerikaansche pe- troleummarkt. Als grootste moeilijkheid, waarvan de markt den druk ondervindt, noemt Deterding de illegale petroleum. Het Shell-concern is bereid, tot stabilisa tie der markt bij te dragen. Alvorens een wereld-conferentie bijeen te roepen, moet Amerika orde in zijn eigen land scheppen. Deterding beschouwt de toekomst optimis tisch in verband met de met olie gedreven Dieselmotoren, die de electrisch gedreven locomotieven verdrijven. Het American Petroleum Institute heeft plannen uitgewerkt tot stabilisatie van den benzine-prijs en wacht op de goedkeuring van Washingtoi. De Standard-Oil of New York heeft den benzineprijs met >/2 cent verlaagd. Pogingen worden in het werk gestéld, om de petroleum-productie in Californië met 10. pCt. te doen inkrimpen. De vier grootste Amerik. bandenfabrie ken behaalden in het eerste half jaar te zamen een netto-winst van 5.65 millioen tegen een verlies van 3.57 millioen in het overeenkomstig tijdvak van 1933 en 4.05. millioen in het eerste half jaar van 1932. De staalfabrieken van het Ford-concern werken in den laatsten tijd koortsachtig en produceeren een zoo groot mogelijke capa citeit, in tegenstelling met de algemeen sterke vermindering der productie in de Amerikaansche staalnijverheid. De verkoopen van de Sears Roebuck Co. in de vier weken tot 13 Augustus bedroegen 5 20.28 millioen hetgeen een stijging betee- kent met 5.8 pCt. vergeleken bij het vorig jaar. In de af geloopen zeven maanden be droegen de verkoopen 160.92 of 25.6 pCt. meer dan in dezelfde periode van 1933.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6