Rassenstrijd in Zuid-Amerika De gelukte stratosfeervlucht Het Vaticaan en de Volkenbond SCHUSCHNIGG BIJ MUSSOLINI Het nieuws van heden BLANKEN, ROODHUIDEN GELENNEGERS EEN ZEER HARTELIJKE BEGROETING COSIJNS EN V. D. ELST ONDERSCHEIDEN WOLKBREUK IN NOORD- AFRIKA DE BAROMETER SI VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18906 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek „Het conflict tusschen de rassen is als een smeulend vuur onder de oppervlakte" Het Indianenraadsel Charly Chaplin's beeltenis aan de nieuwe brug in Blijdorp te Rot terdam werd, evenals eenige andere, slachtoffer van vandalen Het Weer De arrestaties in Griekenland Interview met den te Londen vertoevenden Venizelos Geneefsche instituut omstreden door twee tegenstrijdige stroomingen Een reuzendam Britsch-Indië in Tegen een intrede van Sovjet-Rusland Amy Johnson als pilote Op de Kanaalroute De verhouding BerlijnWeenen in het middelpunt der besprekingen Geruchten tegenge sproken lets over het Nationaal Fonds in België, dat den tocht financierde Plan voor een nieuwe vlucht Schuschnigg Communiqué Von Papen in het Saar- gebied Made in „Solingen" Tusschen ochtend en avond Dorp nagenoeg weggespoeld, negen inboorlingen verdronken NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT (Bijzondere correspondentie) Men is in Europa sinds lang gewoon het geheele werelddeel ten zuiden van het Panama-kanaal als Latijnsch Amerika aan te duiden. Die benaming is maar ten deele juist. Zij veronderstelt een zekere eenheid. In den grond van de zaak bestaat die nauwelijks. Wie zich wat nauwkeuriger rekenschap van de werkelijkheid geeft,' komt al spoedig tot de ontdekking dat óók in Zuid-Amerika als men de steden uitzondert, die alle een zelfde cosmopolitisch karakter vertoonen de ethno logische verschillen zeer belangrijk zijn. In tegenstelling met de Vereenigde Staten spelen de negers in Zuid-Amerika een vrij on beduidende rol. Men vindt ze alleen daar waar het klimaat en de landsgewoonten hun gunstig zijn; zij verrichten in vele staten nuttig, zij het het zeer ondergeschikt werk, maar uitbreiding van hun getal en hun invloed is niet te vreezen. In Brazilië zelfs, de meest negerrijke republiek, bedroeg hun aantal bij den aanvang van deze eeuw nauwelijks een vijftiende deel van het bevolkingstotaal en sedert dien heeft zich deze verhouding niet ten gunste van het zwarte ras gewijzigd. Anders staat het met de gele rassen De gele immigranten binden zich niet aan bepaalde streken. In compacte kolonies wonen zij samen, langs de kust van den Stillen Oceaan vooral en bij uitzondering ook in het binnenland. In Brazilië is hun aantal niet onaanzienlijk. Eenige jaren geleden bestreed de Braziliaansche regee ring met groote hardnekkigheid de Japansche immigratie. Het „gele gevaar" kwam tallooze malen in de pers ter sprake. Maar dat is ver anderd. De „fazenderos" van Sao Paolo stel len de met weinig tevreden, gedisciplineerde en de wetten eerbiedigende Japansche arbeiders zeer op prijs, en aan de stem van hen. die op het gevaar blijven wijzen, dat de snelle toene ming van het aantal dezer niet te assimileeren gele werkers met zich brengt, wordt niet veel aandacht meer geschonken. In Tokio bestaat een Instituut van de Amazone, waar land bouwkundigen worden opgeleid, die na voltooi de studie hun weg naar Brazilië zullen vinden Twee millioen Japanners werken thans reeds in de streken, die tot het stroomgebied van de Amazone behooren en hun aantal wordt steeds gr.ooter. Is het wonder, dat een president van den Japanschen ministerraad niet lang geleden verklaarde dat Brazilië voor Japan minstens van zooveel belang is als Mandsjoerije? Tot dus ver evenwel heeft het land van de gele immi gratie geen schadelijke gevolgen ondervonden. Ethnologische gevaren dreigen voorloopig noch Viit den zwarten noch uit den gelen hoek. De groote strijd der rassen blijft beperkt tusschen blanken en rooden, tusschen de over winnaars en overwonnenen, tusschen de indrin gers en de oerbevolking. In sommige gevallen zijn blanken en rooden tot een ethnologische eenheid saamgesmolten. De Braziliaansche „ma- melucos" en de Argentijnsche „gauchos" zijn daarvan voorbeelden. Maar in de meeste ge vallen is er van zulk een samensmelting geen sprake. Tegenover het domineerende blanke ras vindt men allerwegen, passief en wantrouwig, het Indiaansche, dat weliswaar niet in openlijk ver zet is, maar dat evenmin als voorgoed onder worpen kan worden beschouwd. Het duel is begonnen op den dag toen de machtige Inca door de Spaansche veroveraars vernederd werd, jen het is nooit geëindigd. Dat de phasen van dezen eeuwenlangen strijd ons, Europeanen, gewoonlijk ont gaan, ligt aan het feit, dat Zuid-Amerika ons geheel vreemd gebleven is. De blanke be volking vormt een amalgama van tassen, waar in het Latijnsche element domineert, maar ook het Angel-Saksische een zeer belangrijKe rol speelt. De blanken hebben een evolutie door gemaakt, welke, als in Noord-Amerika, tot de vorming van een Amerikaansch ras geleid heeft, maar de roode massa der oerbewoners is geble ven wat zij was. Vier eeuwen zijn voorbijge gaan, zonder dat bij haar noemenswaardige Veranderingen zijn ingetreden. De Spanjaarden hebben in de 16de eeuw zóó groote uitgestrektheden Zuid-Amerikaansch grondgebied onderworpen, dat het hun niet mogelijk geweest is die te bevolken. Zij waren slechts de chefs, de heerschers, de veroveraars en zij behandelden de inboorlingen als mees ters hun slaven. De invloed van het milieu heeft deze Spanjaarden „getropicaliseerd" en toen de autoriteit van het moederland ophield te be staan, begonnen zij meer de gebreken dan de kwaliteiten van hun ras te vertoonen. Eerst tegen het midden van de vorige eeuw nam de blanke emigratie naar Zuid-Amerika in aanzienlijke mate toe. De nieuw-aangeko- menen bleven niet in de kustgebieden, maar verspreidden zich in het binnenland en ver joegen den Indiaan, waar hij zich bevond. De economische verovering van het werelddeel nam in allen ernst een aanvang. Aan het einde van de vorige eeuw was het aantal Duitsche immi granten het grootst. Slavische elementen heb ben thans de plaats der Germaansche ingeno men. Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten leverden weinig immigranten, maar deze landen gaven hun kapitalen en hun technische krachten, waaraan het jonge werelddeel even veel behoefte als aan krachtige armen had. Al deze Europeanen wisten zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen; zij werden Bra zilianen, Argentijnen, Chilenen en Uruguanen. Zuid-Amerika heeft steeds getoond een krachtigen assimileerenden invloed te hebben en alleen de gele rassen en ofschoon in veel geringere mate de Engelschen hebben daar aan weerstand weten te bieden. Maar van de hoogten der Andes be schouwt de Indiaan de altijd haastige blanken, zonder hen na te volgen en zonder hen te vreezen. Alle pogingen om de Indianen te assimileeren, zijn tot dusver op niets uitgeloopen. Zij houden hardnekkig aan hun tradities vast. De historie der roode man nen is voorloopig geëindigd op den dag, waarop zij door het blanke ras onderworpen werden en zü zal volgens de rotsvaste overtuiging der Indianen eerst weer beginnen op het oogen- blik, waarop het juk zal worden afgeschud. Zeer nabij is dat oogenblik zeker niet. Er zijn ongetwijfeld Indianen,, die van de zuiverheid der zeden hunner voorouders heb ben ingeboet. Deze „overloopers" kleeden zich als de blanken en alle ethnologische statistieken rangschikken hen daaronder, wat de betrouw baarheid dezer statistieken intusschen niet ten goede komt. Maar minstens zes millioen „pur sang" In dianen leven in Peru, in Bolivia en in Ecuador. Zij houden stijf en strak aan hun tradities en hun aartsvaderlijke gewoonten vast. Voor hen bestaan er geen technische verbeteringen. Zij zoeken geen fortuin en geen roem en trachten nauwelijks zich het leven te veraangenamen Zij spannen zich zoo weinig mogelijk in om aan hun minimale behoeften te voldoen en de rest van den tijd verdroomen zij. Als de Inca op aarde terugkeeren kon, zou hij zijn volk gemakkelijk herkennen; hij zou slechts eenige moderne woningen hebben te slechten, de rails der spoorwegen hebben op te ruimen en de grenzen uit te wisschen, om zijn vroeger gebied intact te hervinden, zijn taal, die nog steeds gesproken wordt, de gerechten, die hoofdzake lijk uit mais en aardappelen bestaan, en de oude goden, die, zij het onder andere namen, nog steeds worden vereerd. „De Indiaan," heeft een historicus gezegd „is een muur, waarachter niets gebeurt." Er is reden tot twijfel. Geen blanke heeft tot dus verre het mysterie der Indianen doorgrond, geen blanke maakt deel uit van hun geheime bon den, waarvan het bestaan ontwijfelbaar vast staat. Een beweging onder de roede stammen is onmiskenbaar. Bolsjewistische agenten trach ten de oerbevolking voor de zaak van Moskou te winnen. Nog zijn de resultaten niet groot, maar op den duur kunnen die bezwaarlijk uit blijven. Trachten de afgezanten van Moskou niet het denkbeeld ingang te doen vinden, dat zij met de roode mannen tegen de blanken front maken? In bepaalde omstandigheden is het communisme uiterst nationalistisch. Het conflict der rassen in Zuid-Amerika is in een latent stadium. Maar het vuur smeult onder de oppervlakte en dat te eeniger tijd de vlammen hoog zullen opslaan het is zeker niet uitgesloten. =j Verwachting Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht eenige regen, weinig verandering in tempera- tuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- jÈ H ring. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli LONDEN, 21 Aug. Naar aanleiding van de ontdekking van de samenzwering van de offi cieren te Athene, heeft Beuter een onderhoud gehad met Venizelos, die thans te Londen ver toeft en begin September in Athene terugkeert. Venizelos zeide, dat zoolang Kondylis, de mi nister van oorlog, blijft volharden in zijn pogin gen om zichzelf dictator te maken, samenzwe ringen en contra-samenzweringen aan de orde van den dag zullen blijven. Venizelos drukte zijn wensch uit tot een ver gelijk te komen met de huidige regeering, maar hij voegde eraan toe, dat de minister van oorlog daartoe steeds den weg versperde. De premier, zei hij, moest niet zoover aan den invloed van Kondylis toegeven, dat hij het land aan het gevaar van een burgeroorlog blootstelde. Zeer waarschijnlijk, zei hij, was alles wat de officie ren wenschten te doen, een tegenbetooging te gen de politiek van terreur van den minister van oorlog. Venizelos zeide, dat hij gaarne een vergelijk zou treffen met de regeering voor de presidents verkiezing in het najaar en de hervorming van het kiesrecht. Als dat tot stand kon komen, zou het mogelijk worden, dat president Zaïmis met algemeene stemmen herkozen werd en zou men misschien 'n periode van binnenlandschen vrede tegemoet gaan. Als de verkiezingen echter wer den gehouden onder het „knoeistelsel", dat de regeering momenteel voorstaat, zou hun eenige gevolg misschien wel de burgeroorlog zijn. Op een vraag of hijzelf een candidatuur voof het presidentschap zou aannemen, zei Venize los, dat hij bij den huidigen stand van de grond wet geenerlei eerzucht had om president te worden. Die post is te veel schijn, Venizelos bleef liever aan het hoofd van een groote poli tieke party, waarin wezenlijke macht wordt uit geoefend. Onze Romeinsche correspondent telefoneert d.d. 21 Aug.: Ofschoon de Osservatore Romano herhaal delijk te kennen heeft gegeven, met welke be zorgdheid het Vaticaan staat tegenover een eventueele intrede van Sovjet-Rusland in den Volkenbond, heeft de „Daily Herald" zich uit Rome laten melden, dat het Vaticaan den laat- sten tüd sympathieker gestemd is ten opzichte van den Volkenbond en dat het een intrede van Sovjet-Rusland zou beschouwen als een bevestiging van den vrede. Het dagblad van de Italiaansche Katholieke Actie, de „Avvenire d'Italia", richt een scher pen aanval op dit bericht van het Engelsche Labourorgaan, dat slechts een proefballonnetje heeft willen oplaten. De „Avvenire d'Italia" wijst er op dat. wan neer de sympathie van den H. Stoel voor den Volkenbond den laatsten tyd is toegenomen, daarvoor de volgende reden is op te geven. De beste vrienden van den Volkenbond hebben den laatsten tyd het streven getoond om, nu het instituut van Genève op zuiver-politiek ge bied geen bevredigende resultaten kon afwer pen, den Volkenbond vooral op sociaal en cul tureel terrein te laten werken en wel volgens hooge zedelyke beginselen. Hiertegenover staan echter stroomingen, welke het binnendringen van het socialisme, het magonniek hebraïsme en zelfs het Mosco- vitisch communisme in den Volkenbond willen bevorderen. De triomf dezer stroomingen zou den droeven ondergang beteekeenen van een instelling, welke goed geïnspireerd veel waarde vols tot stand zou kunnen brengen. Dezij gedachten aldus de „Avvenire" wel ke wij reeds eenige weken geleden naar voren brachten, zijn momenteel actueeler dan ooit. De Militaire Politie te Den Haag Luitenant Onderstal herdacht Maandag haar 4e lustrum, tijdens zijn rede LONDEN, 21 Aug. De bekende Engelsche vliegster Amy MollisonJohnson is geënga geerd als eerste pilote op de Hillman-iyn van Londen naar Parijs. Dinsdag zal Amy haar eerste vlucht maken met acht passagiers. Zü zou zich aldus willen trainen voor de Melbour- nerace. MILAAN, 21 Aug. De Oostenrijksche Bonds kanselier Schuschnigg is hedenochtend om 10.42 uur, begeleid door ministerialrat Seidel en Dr. Hertls, in het rijkbevlagde Florence aangeko men. Mussolini, die uit het hoofdkwartier der manoeuvres, Scarperia, gekomen was, verwel komde Schuschnigg. De Duce werd vergezeld door staatssecretaris Suvich, den perschef graat Ciano en talrijke andere hoogwaardigheidsbe kleders. De begroeting tusschen Schuschnigg en Mussolini was zeer hartelijk. Terwijl de Oos tenrijksche en Italiaansche volksliederen ge speeld werden, inspecteerde de Oostenrijksche bondskanselier de eerewacht. In de bibliotheek van de villa „Marinis" op den weg naar Fiesole, vond vervolgens een on derhoud tusschen beide staatslieden plaats. Mussolini bood Schuschnigg daarop een diner aan, waaraan o.a. ook Suvich en Starace deel- 1 namen. Bondskanselier Schuschnigg houdt verblijf in villa „Antenori", welke hem ter beschikking is gesteld. WEENEN, 21 Aug. Volgens de beschouwingen in de Weensche bladen staat de kwestie der Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen in het middelpunt van de besprekingen te Florence. Zoowel aan Italiaansche als aan Oostenrijksche zijde bestaat de absolute overtuiging, dat de ontspanning der politieke verhoudingen in Mid den-Europa en vooral in het Donau-bekken in de eerste plaats afhankelijk is van de ontwik keling der Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen. Dit wordt ook in het licht gesteld door de Christelijk-sociale „Reichspost". De Romeinsche correspondent van dit blad meldt van officieus geïnspireerde zijde hierover het volgende: In tegenstelling met slechtgestemde Duitsche pers- MADRAS, 31 Aug. (Reuter) De gouver neur van Madras heetf vandaag den Mettur-dam geopend, een der grootste dammen ter wereld Er is hier een waterval van dertig meter hoogte en ruim twee honderd meter breedte Het doel van den dam is het land te be vloeien en vruchtbaar te maken. BRUSSEL, 21 Aug. (Per tel.) By koninkhjk besluit zyn ir. Cosyns en van der Eist, in ver band met hun succesvolle vlucht naar de stra tosfeer, onderscheiden. Max Casyns is benoemd tot officier van de Kroonorde van België en v. d. Eist tot ridder van dezelfde orde. Koning Alexander van Joego-Slavië heeft zich naar Lioebliana begeven, om de stratosfeervlie- gers persooniyk geluk te wenschen. Cosyns en van der Eist hebben het plan, binnenkort een nieuwe stratosfeervlucht te wa gen. BRUSSEL, 21 Aug. (Part.) We hadden heden morgen een gesprek met den heer J. Willems, directeur van het Nationaal Fonds voor We tenschappelijk Onderzoek. Zooals men weet, werd de stratosfeertocht van Max Cosyns ge- financeerd door dit Fonds; de officieele be naming van den ballon is trouwens F.N.R.S. zynde de initialen van: Fonds National de re cherche Scientifique. Tot zyn en ons leedwezen kon de heer Wil lems evenwel nog niet veel over den stratosfeer tocht mededeelen. We maakten daarom van de gelegenheid gebruik om een en ander over het doel van het Nationaal Fonds te vernemen. In een in 1927 te Seraing gehouden rede. al dus vertelde de heer Willems, verklaarde koning Albert, dat in België ten gevolge van den we reldoorlog een crisis in de wetenschappehjke inrichtingen en laboratoria was ontstaan en dat het noodig was de geleerden van stoffelyke bekommernissen te bevrijden, opdat zy al hun denkkracht aan onderzoekingen zouden kunnen wijden. De Universiteiten, vooral de bijzondere, kon den destijds hun professoren niet behoorlyk honoreeren. De meesten waren verplicht zich met bijkomstige leergangen, consultaties, schrüf. werk, enz., te belasten. Zoo werd in 1927 het Nationaal Fonds voor Wetenschappelyk onderzoek opgericht. Daar de Staat niet over de noodige financieele hulp middelen beschikte, werd de stichting ervan ter hand genomen door particulieren, n.l. door mi nister van Staat Francqui, de Rectoren der viei Universiteiten en andere wetenschappelijke en politieke persoonlykheden. By de oprichting schonk koning «Albert aan het Nationaal Fonds een bedrag van 10 millioen francs; andere gif ten van 10, 5 en 2 millioen fr. volgden, zoodat het werk thans over een kapitaal van 142 mil lioen francs beschikt. In 1933 werd voor weten schappelijke reizen in het buitenland een be drag besteed van 1.150.000 francs. Aan vennoot schappen werd voor navorschingen en uitrus tingen van industrieelen aard een subsidie ver strekt van vyf millioen francs. Aanzienlyke be dragen werden verstrekt aan schryvers van we- tenschappelyke boeken; aan studenten, die na hun diploma te hebben verworven, hun studiën willen voortzetten; aan professoren die zich met wetenschappelijke opsporingen belasten, enz Het vorige jaar werd aan ieder der vier Univer siteiten (Leuven, Brussel, Gent, Luik) een be drag van 20 millioen francs geschonken. stemmen is men het in Italië en Oostenrijk er over eens, dat zonder verwyl normale betrek kingen met Duitschland moeten worden her steld, zoodra Oostenrijk de practische garanties voor de achting zijner souvereiniteit en vrijheid van den kant der Duitsche regeering krijgt. Een, de Rome-pacten als feit onder oogen ziende, positieve Duitsche medewerking aan de Donau- problemen door economische overeenstemming van belangen is even zeer gewenscht als, in het kader van het vier mogendheden-pact, een we- derinschakeling in de geheel Europa betreffende problemen. De „Reichspost" keert zich verder tegen de talrijke geruchten, die in verband met de ont moeting in Florence zoowel in Weenen als in het buitenland zijn opgedoken, volgens dewelke o.m. Mussolini aan de Oostenrijksche regeering vele millioenen Lires ter beschikking zou willen stellen voor het inrichten van een geheime staatspolitie en besprekingen gevoerd zouden worden over de restauratie. Dat alles is vol komen onzin. FLORENCE, 21 Aug. (Reuter) Omtrent de aankomst van Schuschnigg op het station te Florence, waar hij door Mussolini werd verwel komd, wordt nog gemeld dat een groote me nigte de twee staatslieden toejuichte. m Na het der' ov" tussc'- - "ni en Schuschnigg van hedenmiddag werd een com muniqué verstrekt, waarin gezegd wordt, dat de byzonderheden onderzocht zyn der kwesties, welke beide landen raken op politiek, econo misch en cultureel gebied. De onafhankelijk heid en onschendbaarheid van Oostenryk is vastgelegd, waaronder tevens verstaan wordt volledige binnenlandsche autonomie, welke een Europeesch belang vormt en een gunstig ele ment is voor de rust in het Donaubekken. De betrekkingen tusschen Italië en Oostenryk zullen geleid worden in de richting, zooals door wylen Dollfuss is bepaald. Reuter verneemt tenslotte, dat Schuschnigg zich niet naar Viareggio zal begeven, zooals het gerucht ging. Te Viareggio bevindt zich zoo als bekend ex-keizerin Zita. SAARBRUECKEN, 21 Aug. (Reuter). De Duitsche gezant te Weenen, von Papen, is aan gekomen op zijn landgoed te Wallerfangen in het Saargebied, waar hy 14 dagen zal ver- blyven. KEULEN, 21 Aug. (Reuter) In Solingen, het centrum van de Duitsche staal-industrie, heerscht groote verontwaardiging over het feit, dat een goedkoop Japansch scheermesje op de markt is gebracht waarop staat: „Made in So lingen". Men schynt hiertegen niets te kunnen doen daar de Japansche fabrikanten het dorp. waar dit product gemaakt wordt, den naam Solingen hebben gegeven. De bezorgdheid van den H. Stoel ten opzichte van een eventueele intrede van Rusland in den Volkenbond. De ontmoeting MussoliniSchuschnigg te Flo rence. Hartelijke ontvangst. Von Papen voor 14 dagen op vacantie op zijn landgoed in het Saargebied. De arrestaties in Griekenland. Interview te Londen met Venizelos. Max Cosijns en van der Eist onderscheiden. Zij zijn voornemens binnenkort een nieuwe vlucht te ondernemen. Amy Johnson geëngageerd als pilote voor de lijn LondenParijs. Benoemingen van Paters Augustijnen. Achttiende Nederlandsche Liturgische week te Leuven. Wijziging ambtenaren-reglement wederom door den Zaandamschen gemeenteraad niet aanvaard. Steekpartij te Weert. Geen schaaldieren naar Frankrijk; het contin gent uitgeput. Twee boerderijen in de asch gelegd te Beem- ster onder de gemeente Apeldoorn. Felle brand aan de Overzijde van het IJ te Amsterdam; acht kleine bedrijven door het vuur aangetast. Beurs van New-York. Na vasten inzet liepen de koersen geleidelijk op en bereikten aan het slot hun hoogste noteeringen. Er staat in het boek aller eeuwen zoon behartenswaardige zin ,jLaat de zon over uw gramschap niet onder gaan." Wanneer wij opstaan en den morgen begroeten is dan onze slaap een vredige geweest in de vriendschap Gods? En als we ons 's avonds ter ruste leggen, hebben we dan de ge rustheid des harten? Want hebben we het vermaan uit den Bijbel verstaan: „Laat uw offer daar crp het altaar en ga u eerst met uw broeder verzoe nen?" Er kan gerechte gramschap komen in ons hart, een boosheid kan onzen geest bevangen. Maar we moeten zorgen dat die gramschap tusschen ochtend en avond blijft en dat we, éér de avond daalt, ons verzoend hebben met onzen evenmensch. We moesten in ons dagelijksch leven meer denken aan die woorden welke aan onzen wand geschreven dienden te worden, de woorden: „laat de zon over uwe gramschap niet onder gaan!" SIDAïSSA, 21 Aug. (Reuter). In een dorp temidden van een uitgestrekte woestynachtige vlakte op 95 my'l ten Zuiden van Algiers zijn een 100-tal woningen vernield door een wolk breuk, een buitengewoon verschynsel in deze streek. Negen inboorlingen verdronken, terwyl kudden schapen en geiten alsmede de oogst- voorraden door een watervloed werden mee gesleurd. Te Algiers viel eveneens 3 dagen lang regen, iets wat in geen 50 jaar is voorgevallen. ALGIERS, 21 Aug. (Reuter). Gewapende en gemaskerde Arabieren oefenen op het platte land van Algerije een waar schrikbewind uit. Boerderijen worden geplunderd en reizigers langs den weg aangehouden en leeggeschud. De laatste wandaad wordt gemeld uit het dorp Tocqueville, op 100 K.M. van Constantine, waar een bende lieden de huizen heeft geplunderd en de menschen op straat beroofd, waarna zy met den buit de bergen introkken. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 7.59 Vorige stand: 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1