ITALIË EN OOSTENRIJK Autobus door trein gegrepen ml Japansche boeren in Amerika Het nieuws van heden SCHUSCHNIGG'S BEZOEK AAN MUSSOLINI NIEUWE AANVALLEN OP HET CHRISTENDOM OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG DE BAROMETER VEREEN 1GDE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18908 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiië De Italiaansche verdediging is „sacrosanct"ongeacht de offers welke zij vraagt De groote manoeuvres l Amerikaansche farmers eischen hun heengaan uit het Saltriver-dal Tokio dreigt met re- pressailles De perschef der Hitier jeugd als propagandist voor het hei- densche Germanendom NAAR HET INTERN. EUCHARISTISCH CONGRES Na de Joden-moorden in Constantine De berechting der schuldigen Twee der inzittende arbeiders gedood; negen zwaar gewonden Auto geheel vernield De bus een ruïne Schuschnigg te Nice Om rust te nemen Spanje en het Vaticaan De terugroeping van Pito Romero uit Rome Rhenen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen correspondent) ROME, 20 Augustus. De groote manoeuvres der Italiaansche land- en luchtstrijdkrachten zijn sinds den nacht van Zaterdag op Zondag in gang. De Koning en Mussolini zijn beiden in het groot hoofdkwartier. De Italiaansche kran ten staan vol met frontberichten, schetskaarten van het Apennijnsche berggebied tusschen Bo logna en Florence, waar de slagen geleverd worden, en berichten van „ooggetuigen". Onder de dertien buitenlandsche militaire missies, die de krijgsactie bijwonen, is ook een Nederland- sche afvaardiging, n.l. overste van den Bent en kapitein van den Plassche. De opzet van deze manoeuvres is die van een begin-van-oorlog. De kam van de Apennijnen tusschen Bologna en Florence stelt de grens tusschen twee landen voor. Aan beide zijden liggen legers van een beperkten omvang gereed. Gisternacht is de oorlog uitgebroken en het doel van de krijsgverrichtingen is nu van de eene zijde: zóó snel en krachtig te handelen, dat er een werkelijke bewegingsoorlog tot stand komt en de mogelijkheid voor groote „opera ties" wordt geschapen; van de andere zijde: den vijand tegen te houden tot sterkere reserves de posities zullen bevestigen en verstarren. Men legt er den nadruk op, dat bij dezen opzet, méér dan materiaal en aantal, het uithoudingsver mogen en de strijdlust van de troep den door slag geven. Een tweede belangrijke karaktertrek van deze manoeuvres is de deelneming van de lucht strijdkrachten in Ètl haar vormen. Verkenners, jagers, bombardementsvliegtuigen en tenslotte z.g. aanvalsvliegtuigen, die de taak hebben, laag vliegend de posities of marschkolonnes van den vijand te mitrailleeren, worden in groot aantal aangewend. In deze twee punten komt tot uiting, dat Ita lië ingeval van een gewapenden strijd vooral vertrouwt op twee dingen: op het moreel en den geestdrift van zijn mannen, en op zijn lucht vloot. Voor de laatste is onlangs niet minder dan 1200 millioen lire (rond 150 millioen gul den) beschikbaar gesteld, bestemd voor de ver nieuwing van het materiaal. Kort na het be sluit, twee pantserschepen van 35.000 ton te bouwen, die elk op een milliard lire becijferd worden, beteekent deze uitgave een zware be lasting voor de Italiaansche schatkist, die toch al met gebogen rug gaat, en haalt een streep door de bezuinigingen, die met zooveel moeite waren tot stand gebracht. Doch Mussolini heeft gezegd, dat de uitgaven voor de landsverdedi ging „sacrosanct" zijn. De ontwapening is voor- loopig naar het gebied der utopiën verhuisd en Italië kan, minder dan eenig andere groot macht, op lauweren rusten. Eigenaardig is, dat dit standpunt van den absoluten voorrang der militaire uitgaven bij de bevolking, die anders maatregelen als de ver laging der salarissen men zegt, dat er nóg een vermindering op komst is allerminst met gejuich begroet, een zekere gelaten waardeering vindt. Ook de niet-fascisten geven toe, dat Ita lië geen keus heeft en dat het zijn internatio nale positie tot eiken prijs moet beschermen. Dit stevige nationale gevoel, dat zelfs tegen een leege maag bestand is, mag als het grootste be schouwd worden, dat het fascisme in zijn twaalf jlaren propaganda heeft bereikt. Men moet ech ter ook opmerken, dat dit nationale gevoel aanmerkelijk spontaner antwoordt, nu de spits der internationale verhoudingen tegen Duitsch- land gekeerd is, dan wel een jaar geleden, toen de kompasnaald naar Frankrijk wees. Nadat de opwinding over de Oostenrijksche gebeurtenissen van den 25en Juli geluwd was, om plaats te maken voor een vrijwel zwijgende, maar wantrouwende waakzaamheid ten op zichte van Germanje, heeft een heele reeks van kleine feiten de militaire stemming in het land gevoed. Dat wil niet zeggen, dat Italië milita- Pater J. Stein S.J., vroeger leeraar aan het Ignatius-College te Amsterdam en thans directeur der Vaticaansche Sterrewacht, gefotografeerd bij den nieuwen Zeiss-telescoop der sterren wacht van het pauselijk zomerverblijf te Gastel Gandolfo ristiseh geworden is daartoe heeft de Ita liaan bijna even weinig aanleg als de Neder lander en evenmin, dat er oorlogslust in de lucht zit; doch het militaire karakter van het fascistische regime, dat steeds duidelijk geweest is, heeft zich weer ietwat geaccentueerd. Dit komt o.a. tot uiting in de regeeringsdecreten, waarbij de uitzonderingen op den dienstplicht zijn opgeheven, zoodat voortaan iedereen, die geschikt is, de wapens ook metterdaad zal dra gen. Men heeft becijferd, dat de uitzonderingen op verschillende gronden jaarlijks niet minder dan 64.000 man betroffen, zoodat deze wijziging niet alleen een psychologische, maar ook een aanzienlijke numerieke beteekenis heeft. Karakteristiek is ook het bevel, dat de Duce enkele dagen vóór de manoeuvres heeft uitge vaardigd: alle ministers en onderministers moesten zich bij hun regiment voegen en in het gewone dienstverband de manoeuvres meema ken. Hier kwam het minder op de numerieke waarde van het dozijn ministers aan, die de portefeuille met het geweer verwisselen, om in deze heete Augustusdagen de Apennijnentoppen te gaan bestormen, dan op de psychologische werking van den maatregel, die de idee van „het volk onder de wapenen" symbolisch uitdrukt. Het is één van die sprekende trekken, die Mus solini altijd weer weet te vinden, zü 't soms tot ongemak van de uitverkorenen. Te midden van de manoeuvres zal Mussolini nu morgen te Florence dat veronder steld wordt onder bedreiging van lucht- oombardement te liggen en daarom deze gan- sche week donkere straten en gesloten venster luiken toont den Oostenrijkschen Kanselier ontmoeten. Het voorafgaande bezoek van Starhemberg was blijkbaar vooral gewijd aan de kwestie der Oostenrijksche binnenlandsche veiligheid, waar voor de Vice-Kanselier als Minister van Open bare Veiligheid verantwoordelijk is. Naar ver luidt, heeft Starhemberg in zijn besprekingen met fascistische militie-generaals vooral het vraagstuk der politieke politie bestudeerd en tegelijk dat van de omvorming van de Heim- wehren tot een staatsmilitie, die ten deele de zelfde werkzaamheden zou hebben als de Ita liaansche. Eén van Mussolini's knapste regelingen is on getwijfeld die geweest, waarmede hij de vecht- ploegen van de revolutie in het kader van den staat heeft weten in te voegen. De fascistische militie is voor een groot deel aan vier taken te werk gezet en in verband daarmee in spoorweg- militie, postmilitie, wegenmilitie en boschmilitie verdeeld, die elk een soort van politietoezicht uitoefenen over het gebied, dat hun naam aan duidt. Met trots wijzn de fascisten erop, dat het aantal spoorwegdiefstallen sedert de instel ling der spoorwegmilitie tot enkele procenten ge slonken is van de schrikwekkende cijfers, die zij in 1922 hadden bereikt. Iedere reiziger, die over de grens komt, heeft wel eens kennis gemaakt met die zwarthemden, die rusteloos, beleefd en oplettend door de treinen loopen en steeds bij de hand zijn, als er een „probleem van orde" valt op te lossen. Ook in de postdiensten be wijst deze politie, die vaak van dienstoord wis selt en daardoor voor plaatselijke invloeden ontoegankelijk is, als controle-orgaan goede diensten. Bij de boschmilitie is de politietaak op den achtergrond getreden tegenover de. uiterst belangrijke werkzaamheid, die zjj ont vouwt voor de hérbebossching van groote berg gebieden, wier ontboschte toestand zooveel wa terschade aan den Italiaanschen landbouw, vaak juist in de vruchtbaarste streken, veroorzaakt. In menig opzicht zal het door attentaten ge teisterde Oostenrijk van deze militie kunnen leeren. En wellicht biedt een dergelijke organi satie ook den weg tot de verééniging van de verschillende weergroepen, die Oostenrijk „rijk" is. Met nadruk werd er dezer da£en in de Ita liaansche pers op gewezen, dat er te veel ver schillende uniformen in de bondsrepubliek rondwandelen. Waren dit dus de vraagstukken, die Starhem berg bezig hielden, Schuschnigg zal waarschijn lijk meer de problemen van internationale po litiek komen behandelen, en wel op de eerste plaats die economische regelingen, die tusschen Italië en Oostenrijk aanhangig zijn. Italië heeft intusschen zijn troepen van de Oostenrijksche grens teruggetrokken, en daarmee zijnerzijds bijgedragen tot de ontspanning, die men voor het oogenblik constateert. Dat zij duurzaam zal zijn, daarop heeft men in Italië nog niet veel vertrouwen. De tegenstellingen tusschen de Duitsche opvattingen van Oostenrijks bestaan en die der anderen kwamen óók in Von Papens rede bij de overhandiging zijner geloofsbrieven nog al te duidelijk aan den dag. De berichten, die van de ontbinding van het Oostenrijksche Legioen in Duitschland gewaagden, zijn tegen gesproken; Habicht en Frauenfeld, die men gearresteerd geloofde, genoten integendeel, naar een Duitsch démenti zich haastte te melden, te Berlijn volkomen vrijheid. Dit zijn démenti's, zoo merkte de Italiaansche pers op, „die men goed zal doen niet te vergeten". Maar voor de Italiaansche troepen aan den Brenner viel in elk geval niets te doen. En of schoon het rondom Oostenrijk blijft broeien, is er ook voor Mussolini niets beters te doen, dan het langzame werk van Oostenrijks economi- schen opbouw, voorzoover dat in Italië's ver mogen is, voort te zetten. Te meer, waar ook Italië daarbij sterk geïnteresseerd is, vooral met de haven van Triest, waar de kranen en de elevators snakken naar werk. Intusschen schijnt de Oostenrijksche Kanse lier nog verdere reisplannen te hebben en na Florence ook Parijs en Londen te willen aan doen. In de eerste opwinding na den 25en Juli heeft de Italiaansche pers verklaard, géén heil te zien in min of meer collectieve diplomatieke stappen te Berlijn, maar alleen in het dreigend gekletter der Italiaansche wapenen aan de grens. Het is niet onmogelijk, dat men achteraf daar men toch niet eindeloos kan blijven kletteren de diplomatieke garanties, die Oos tenrijk op de Parijsche en Londensche kansela rijen kan verkrijgen, tóch niet te versmaden acht. Tegenover de bommen en de revolvers deden de bajoneten het goed; tegenover Von Papens suave methoden is een diplomatieke ruggesteun op zijn plaats. Maar diplomatie noch bajonetten kunnen Oostenrijk het brood geven, dat het behoeft. Het economische vraagstuk, waarin Italië al léén ook niet kan voorzien, overheerscht hier tenslotte alle andere. Zelfs dat van de restauratie, die intusschen in Italië aan sympathie wint. Oostenrijk wrocht nog maar steeds het won der, dat het als een hongerkunstenaar enkel leeft van wil en geest. Hoe lang zal dat nog kunnen duren? Of kan het zijn, dat de groote hakenkruismagneet in het Noorden zijn kracht begint te verliezen? Verwachting: Ej Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuid- IE westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, IE mogelijk enkele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. WASHINGTON, 22 Aug. Uit Phoenix (Arizona) wordt gemeld, dat het in het vrucht bare dal van de Salt River tot ernstige inciden ten is gekomen tusschen de daar gevestigde Amerikaansche farmers en een duizendtal Ja pansche boeren, die sedert eenigen tijd naar deze streken zijn getrokken. De ernst van den toestand kan blijken uit het feit, dat het staats- departement den gouverneur van Arizona.Moeur opdracht heeft gegeven, in ieder geval in cidenten te verhinderen, welke de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan zouden kunnen schaden. De toestand is intusschen zoodanig toege spitst, dat 600 Amerikaansche farmers een ul timatum hebben opgesteld, waarin de Japanners worden gesommeerd vóór Zaterdag het dal te verlaten. De plaatselijke autoriteiten ondersteu nen den eisch der Amerikaansche boeren, daar zij op het standpunt staan, dat de aanwezig heid der Japanners een schending is van de Landbouwwet van Arizona. Het staatsdepartement vreest, dat eventueele gewelddaden tegen de Japanners ernstige moei lijkheden voor de Amerikaansche onderdanen in Mandsjoerije zullen medebrengen. Onderstaatssecretaris Phillips heeft telegra fisch ter kennis gebracht van gouverneur Moeur, dat hij van de Japansche regeering reeds een mededeeling in deze aangelegenheid heeft ontvangen. De autoriteiten van Arizona hebben het Staatsdepartement geantwoord, dat de boeren niet tot geweld zouden overgaan. Herr Hoppe is „Pressereferent" der Hitler- jeugd' en schrijft in het blad dier beweging „Nordland" week in week uit op dusdanig schandelijke wijze tegen het Christendom, dat het „Berliner Kirchenblatt" zich genoodzaakt ziet eveneens week in en week uit het heidensch geschrijf van Herr Hoppe te signaleeren. Het moedige kerkelijk blad vraagt, wat de Chris tenen er aan hebben, dat Hitier verklaart, een paar dagen geleden nog te Hamburg, voor „positief Christendom" te zijn, als hij toelaat, dat zijn medewerkers aldoor weer tegen het Christendom als zoodanig in het krijt treden? Herr Hoppe schrijft deze week: „De bezieling, die de Duitsche harten ver vult, wanneer wij de beloften afleggen, in den geest van het heidensche Germanendom te willen strijden voor de Duitsche vrijheid, is een teeken er voor, dat de Duitsche mensch weer zich zelf wordt en alles van zich afschudt van de schande en smaad eener duizendjarige Christelijke bloedheerschappij. De strijd, die on der den Frankenkoning Karei (den Grooten) is ontbrand en na dertig jaar moest worden af gebroken, omdat het Saksische volk ineenstort te, is opnieuw ontbrand. Onder den bruisenden bijval van het Duitsche volk is de vrijheidsheld Widukind, de bewuste anti-christ, uitgeroepen tot het symbool van den opstand tegen het Christendom. Geen rust meer, we moeten naar boven, naar den bergtop, welke ons in de ge stalte van een Duitschland, dat bevrijd is van het Kruis van Christus, tegenlicht. Wij willen verder marcheeren, nog meer rebelsch worden, wij willen allen opzweepen tot den laatsten kamp tegen het Christendom." Dat is wel een toppunt der blasphemische schrijverij in Duitschland, waarvan de leider in de bres staat voor „positief Christendom." PARIJS, 22 Aug. (V.D.) Voor het gerecht te Constantine is het naspel begonnen van de bloedige onlusten aldaar, waarbij door inboor lingen 27 Joden werden vermoord. Na de on lusten zijn omstreeks 200 Arabieren gearres teerd. Reeds 150 daarvan zijn gevonnist. Het proces werd gekenmerkt door de groote snelheid, waarmede de zaken afgehandeld wer den. Van de 150 beklaagden zijn 145 veroor deeld, voor een groot gedeelte tot de maximum straf. In totaal werden gevangenisstraffen van 212 jaar en verbljjfsontzegging voor den tijd van in totaal 153 jaar uitgesproken. Bij deze gevallen ging het om minder ern stige zaken. Dertig Arabieren, die wegens moord aangeklaagd zijn, zullen door een jury berecht worden. Het prachtig ingerichte stoomschip „Flandria" der Koninkl. Hollandsche Lloyd waarmede de Nederlandsche deelnemend en 15 September a.s. de reis maken naar Buenos Aires welk schip aldaar tevens als hotel voor hen zal dienen Op den onbewaakten overweg in den Dordtschen Straatweg, onder de gemeente Emmen, is Woensdag middag om vijf uur een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een autobus, waarin ruim twintig personen waren gezeten, is bij het passeeren van den spoorwegovergang door een locaal- trein gegrepen en geheel vernield. Van de passagiers is een persoon op slag gedood; tien anderen werden zwaar gewond, een van hen is later overleden; de overigen bekwamen lichte verwondingen, behalve twee, die ongedeerd zijn gebleven. Met de autobus, die bestuurd werd door den autobusondernemer J. Keen uit Nieuw-Amster- dam, werden arbeiders uit de werkverschaffing, afkomstig uit de omgeving van Klazinaveen, naar huis vervoerd. De bus had, toen hij den spoorweg naderde, geen groote vaart. Een der omwonenden, die het ongeluk zag aankomen, heeft den bestuurder nog trachten te waar schuwen voor de nadering van den trein, doch dit heeft hij helaas niet opgemerkt. Ds auto werd over eenige tientallen meters meegesleurd en geheel vernield. Van de inzittenden werd de arbeider H. Funcke uit Bargeroosterveen op slag gedood. Een tiental arbeiders werd zwaar gewond, ter wijl de overige inzittenden lichte verwondingen opliepen, behalve twee personen, die gelukkig ongedeerd zijn gebleven. De doktoren Van Zanten en Post te Emmen en een tweetal verpleegsters waren spoedig ter plaatse en hebben eerste hulp verleend. Het meest ernstig gekwetst werden de arbei ders J. Schonewille, A. Schonewille, G. Heyne, R. J. W. Heyne, A. Arends, R. Njjenhuis, J. Juiring, KI. Pol en de chauffeur Keen en diens ongeveer twaalfjarig dochtertje, dat Woensdag middag vrij van school was en voor genoegen met vader was meegereden. De trein, waarmede de aanrijding geschiedde, was de locaaltrein, welke te vijf minuten voor vijf van het station Emmen in de richting Zwolle was vertrokken. Dit spoorweggedeelte maakt deel uit van de lijn Stadskanaal-Zwolle. De trein is na het ongeluk onmiddellijk tot stil stand gebracht, doch moest spoedig daarna de reis voortzetten, om een van den anderen kant komenden trein te laten passeeren. Voor enkele der zwaargewonden bestaat direct levensgevaar. Een ziekenauto uit Nieuw-Am- sterdam was weldra op de plaats des onheils aanwezig, terwijl een tweede ziekenwagen werd ontboden. Het uitzicht naar de richting, vanwaar de trein kwam, is zeer slecht en wordt belemmerd door een aantal woningen, op ongeveer dertig meter afstand van de spoorlijn gelegen. Omtrent dit droevig ongeluk vernemen wij nader; dat overleden zijn de arbeiders H. Funcke uit Barger Oosterveld, gehuwd en vader van acht kinderen en E. Nijenhuis te Nieuw- Dordrecht, gehuwd en vader van zes kinderen. Om acht uur Woensdagavond werden de laat ste zwaar-gewonden van de plaats van de ramp weggedragen en ondergebracht in de na- bijstaande woning van de wijkverpleegster zus ter Bloemink. Onmiddellijk levensgevaar is thans nog aanwezig voor vier arbeiders, te we ten J. Schonewille, te Emmer Erfscheidemeer, J. Jeuring, Nieuw Dordrecht, A. Arens te Bar ger Oosterveen en K. Pol, te Oranjedorp. Zwaar gewond zijn voorts de bestuurder van de bus, J. Keen, te Nieuw-Amsterdam en de arbeider K. Sterken te Oranjedorp. De overige arbeiders konden per auto naar hun woning vervoerd en ter behandeling aan de plaatselijke huisartsen overgelaten worden. Twee hunner hadden arm. en beenbreuken, de anderen in hoofdzaak snijwonden. In de bus zaten 18 arbeiders, benevens de chauffeur en diens 10-jarig dochtertje, Cathe- rina, die een beenbreuk heeft. Slechts twee arbeiders bleven geheel onge deerd. Omtrent de toedracht van het gebeurde ver nemen wij nog, dat de betrokken groep arbei ders, werkzaam bij de landontginning in de ge meente Sleen, juist deze week door verandering van den dienst 'n uur vroeger huiswaarts gingen dan gewoonlijk, waardoor de bussen den over weg moesten passeeren, juist in den tijd, dat in de beide richtingen naar en van Zwolle treinen voorbijgaan. De bestuurder heeft daardoor blijkbaar aan de nadering van den trein niet gedacht. De nabij den overweg wonende mej. J. Ossel, die toevallig buiten stond, waarschuwde door het opsteken van de hand, ongeveer 40 meter voor de nadering van den trein, doch blijkbaar heeft de bestuurder dit teeken als een groet opgevat. De echtgenoot van mej. Ossel, die aan den anderen kant van den overweg verbleef en het ongeluk zag gebeuren, deelde ons mede, dat de bus nog niet op den weg stond toen de lo comotief van den trein deze in de linkerzijde raakte. De bus maakte daardoor een slag om en werd door den trein in de lengte in tweeën gereden. Ossel, die onmiddellijk toesnelde vond de ru/ne van de bus op ongeveer 20 meter af stand van den overweg. Drie bewustelooze ge wonden lagen tegen de motorkap, eenige me ters verder vond hij weer enkelen, als leven- looze personen, liggen. Het dochtertje van den chauffeur bleek nog 20 meter verder te zijn hieegesleurd, terwijl de bestuurder zelf blijkbaar op een treeplank van den trein over een afstand van ongeveer 80 meter moet zijn meegenomen. Hij werd bewus teloos en met een schedelbreuk op den spoor berm gevonden. Van de arbeiders waren er slechts twee in staafe eerste hulp te verleenen. Omwonenden waarschuwden onmiddellijk de politie en eenige doktoren. In totaal waren er zeven doktoren en een acht-tal zusters op de plaats des onheils. De arbeider Funcke bleek op slag te zijn ge dood. Nyenhuis overleed een uur later. De burgemeester van Emmen was ook na het ongeluk aanwezig. Het parket uit Assen arri veerde in den loop van den avond om den toestand op te nemen. De justitie stelt een on derzoek in. De toestand van den chauffeur leent zich nog niet voor een verhoor. Niet bekend is of de machinist van den trein, die na een kort oponthoud doorreed, de voor geschreven signalen heeft gegeven. Op 20 Meter van den overweg heeft men nog een goed uitzicht, zoodat de chauffeur dus nog tijdig had kunnen stoppen. PARIJS, 22 Aug. De Oostenrijksche bonds kanselier, dr. Schuschnigg, heeft tegenover den directeur van een Fransche scheepvaartmaat schappij verklaard, dat hij eenige dagen te Nice zal doorbrengen, om rust te nemen. Aan een Reuter-correspondent verklaarde Schusch nigg, dat zijn bezoek aan de Riviera geen poli tieke doeleinden heeft. Hij heeft te Nice zijn intrek genomen in het hotel aan de Promenade Anglais. De terugroeping van den Spaanschen onderhan delaar met het Vaticaan, Pito Romero. Dr. Schuschnigg brengt een korte vacantie te Nice door. De Duitsche doodenlijst van 30 Juni. Een moord uit wraak. Amerikaansche farmers eischen het heengaan van een 1000-tal Japansche boeren uit Arizona. Tokio dreigt met represailles in Mandsjoekwo. Benoemingen bij de Paters Jezuïeten. De Tweede Kamer over het voorstel verhoo ging der uitkeeringen aan oud-gepensionneerden van zee- en landmacht. Autobus door trein gegrepen op onbewaakten overweg onder Emmen; twee dooden, negen zwaar gewonden. Wijziging der steunregeling. Bedrijfsraden in middenstandsbedrijven. Ernstig ongeluk met een revolver te Dirksland; jongen zwaar gewond. Nachtoefeningen van de Lichte Brigade in Noord-Brabant. Ncw-Yorksche Beurs: Ondanks tegenwerkende tendenzen een goede koersstand. Blanco Een wit vel papier is om beschreven te worden. Nutteloos bewaard post papier vergeelt onbruikbaar. Van het witte papier dient een goed gebruik gemaakt. Wat zal er aan worden toe vertrouwd? Kostbare geheimen? Mooie gedachten? Of vulgaire alge meenheden? Zoo'n blanco vel papier is als de kinderziel. Blanco kan het kind niet blijven. Het moet een bepaalde mee ning zich vormen. Maar wat zal er aan worden toevertrouwd? Ouderen, die voor zoo'n blank kinderzieltje verantwoordelijk zijn, bedenkt toch goed wat gij er aan verschuldigd zijt. Zijt niet te angstig, maar zijt voor zichtig. En wee dengenen die het noodeloos smet. Laat het blanke vel papier een schoone levensgedachte bevatten. MADRID, 22 Aug. (K.W.P.) In den Spaan schen Ministerraad van Maandagmiddag jl. werden ce onderhandelingen met het Vatikaan ter sprake gebracht. De President bracht verslag uit omtrent de telefonische conferenties, die hij in den voor middag .net den tijdelijken Spaanschen ver tegenwoordiger bij het Vaticaan, Pito Romero, had gehouden. Een Kardinaal van de Romein- sche Curie heeft verklaard, dat het afsluiten van een Concordaat thans alleen nog wordt be lemmerd door de bepaling uit het Burgerlijk Wetboek, waardoor aan het kerkelijk huwelijk de wettelijke garanties van het burgerlijk huwe lijk worden onthouden. De Ministerraad was eenstemmig van oordeel, dat dit verlangen niet kan worden ingewilligd als zijnde in stryd met de grondwet, waarin uitdrukkelijk wordt ver klaard, dat in Spanje de scheiding van Kerk en Staat is doorgevoerd. Nadat de bovenbedoelde Kardinaal in kennis was gesteld met dit besluit, heeft Z. Eminentie gewezen op het voorbeeld der Vereenigde Sta ten en Zwitserland en eenige andere landen, waar de huwelijkskwestie tot genoegdoening van beide partijen is geregeld. De Spaansche regeering. toegevende dat in andere xanden een dergelijke regeling getroffen is, persisteert bij haar meening, dat de Spaansche constitutie zulks niet toelaat. Hierop werd besloten Pito Romero uit Rome terug te roepen. I W\ V\ UUUIIIinHI tl 1 111 J S 1#? Stand op Donderdag 1 ur v.m.: 757 Vorige stand 758.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1