Stadsnieuws Laatste Nieuws Laffe wraak Haarlem, 23 Aug. IMhÉ GYMNASTIEKSCHOEN EN SAFE-LOKETTEN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 Koningin moet rust houden Drie inbrekers in den val Rondvlucht 1934 AGENDA SCHOENMAGAZIJN TH. hivm - TEL. 13490 NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat AFSCHEID PASTOOR TIMP Maandagavond gebouw St. Bavo ANGSTIG OOGENBLIK Bij spoorwegovergang Klever laan WERKVERSCHAFFING TE EGMOND Wethouder v. Liemt boekt succes MUZIEK LAATSTE VOLKSCONCERT H.O.V. AFSCHEID KAPELAAN TH. VAN DER LUGT HAARL. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN Solist: Hans Byvanck (viool) Algemeene jaarvergadering EEN ZESTIGTAL VLIEGTUIGEN CIRKELT OVER NEDERLAND Hedenmorgen startten voor de rondvlucht over Nederland een aantal machines van Schiphol naar het verzamelpunt Soesterberg DISTRIBUTIE VAN MARGA RINE EN VLEESCH-IN-BLIK Sterke vermeerdering en vermindering! Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie: De Graal SIGARENWINKELIERS EN ZONDAGSVERKOOP Hoe denkt men te Haarlem over verruiming? NIEUWE VERKEERS- RICHTING? In de Smedestraat HET MUZIEKCONCOURS TE HALFWEG Officieel programma Dr. F. BOK t Zilveren jubileum J. C. Rijs De voet gekneusd Werk voor de Veiligheidslaan BURGERLIJKE STAND M. gevoelt zich zeer vermoeid Chinees te Rotterdam wreedaardig omgebracht Groote politiemacht te Groningen in touw 65 vliegtuigen maken een tusschen- landing op Soesterberg 25 Augustus Toestel over den kop HONKBAL Programma-overzicht CRICKET Haarlem comb.C.V.H. comb. Het afscheid van pastoor J. B. M. Timp, die als herder naar Vlissingen vertrekt, zal Maan dagavond om half negen in gebouw „St. Bavo" plaats vinden. Alle besturen van vereenigingen, waarvan pastoor Timp adviseur was, worden tot deze bijeenkomst uitgenoodlgd. De vergadering zal staan onder leiding van den heer E. H. Everard, voorzitter van het comité van Katholieke Actie. Vanmorgen om even negen uur hebben de tal rijke wachtenden voor de spoorboomen aan de Kleverlaan een angstig moment meegemaakt. Omstreeks dien tijd passeeren met zeer korte tusschenpoozen drie treinen, twee bereiken in tegengestelde richting dikwijls gelijktijdig den overgang. Vanmorgen was de trein in de richting Sant poort voorbij, toen de boomen tot groote verba zing van „bekenden met de situatie" gedeelte lijk omhoog gingen. Een viertal wielrijders stapte over de spoorbaan, terwijl de trein naar Haar lem reeds naderde. De bediener van de seinen (er zitten twee mannen in het huisje), overzag het gevaar en holde uit zijn huisje, schreeuwende en met zijn handen zwaaiende. De wielrijders die op de spoorbaan stonden moesten zich ijlings uit de voeten maken, van welke gelegenheid eenige wachtenden gebruik wilden maken om onder de daarvoor even omhoog getrokken tweede boom te kruipen. Het energieke optreden van den seinwachter, die bij den boom ging staan, voorkwam echter ongelukken. In een oogenblik speelde zich alles af en schoof de electrlsche voorbij, zonder iemand te treffen. Wellicht is de bedienaar der boomen een nieu weling geweest, die van de gedachte uitging, dat de trein voorbij was en hij dus mocht „ha len". Hoe het zij, de onveiligheid op onbewaakte overwegen is al erg genoeg, laat het bewakend personeel van onze spoorwegovergangen toch ten allen tijde attent zijn! Ons kwam ter oore, dat de heer W. v. Liemt, wethouder voor de Werkloosheidsbestrijding gis terenmiddag een bezoek bracht aan de terreinen der werkverschaffing te Egmond. Men weet, dat daar ontevredenheid heer^chte onder de arbei ders omdat de nieuw te bewerken grond met boomstronken gevuld zou zijn, waardoor velen het gebruikelijke loon niet konden halen. Bij informatie bleek ons, dat de heer v. Liemt na zijn bezoek bij den directeur der Ned. Heide Maatschappij te Haarlem een bezoek bracht aan het werk. Hij werd vergezeld door den inspec teur dier Maatschappij, den heer Houtzagers. Alle putten werden bezocht en de situatie werd terdêge opgenomen. Geconstateerd werd dat hier inderdaad zeer zware grond te bewer ken was, die moeilijkheden bracht voor niet-ge- routineerden. Het is den wethouder dan ook gelukt de toe zegging te krijgen, dat deze en de volgende week een redelijke toeslag voor eventueel In den grond te venverken houtwortel, enz., zal worden uit betaald. Nieuwe krachten zullen natuurlijk het gewone door de regeering verschafte trainingsgeld ont vangen. Een mooi succes voor onzen wethouder! curaat en de herhaalde hulde dezen door de aanwezigen gebracht, was de dank voor diens zuiver en ook mnemotechnisch fraai beheerscht vioolspel. In de eerste c-moll Symphonie van Brahms schiep de rustige en zekere directie van Ma- rlnus Adam tal van fraaie momenten. Het voor. al in de hoekdeelen langademige werk ging in een vlot tempo en met veel wisseling van goed aangebrachte kleur aan ons voorbij. Op een enkele failure na speelden de musici der H. O. V. dit werk zeer verdienstelijk en behaalden zij er met hun dirigent een welverdiend en gaarne gegund eindsucces mee van dit zomerseizoen. J. 3. Gisterenavond heeft de K.J.C. „St. Jozef" in haar burcht aan het Bagijnhof afscheid geno men van haar directeur, den weleerw. heer ka pelaan Th. v. d. Lugt, die benoemd is tot al gemeen secretaris van het Mannelijk Jeugdwerk in het Bisdom. Talrijke leiders, jongens enz. wa ren daar bijeengekomen. De scheidende kapelaan hield een korte toe spraak, waarin hij zeide slechts weinig gelegen heid gehad te hebben om zich met de K.J.C. te kunnen bemoeien. Niettemin had hij toch wel kunnen constateeren, dat de jongens altijd hun best gedaan en zich goed gedragen hebben, waarvoor spr. hen hulde bracht. Namens leiders en jongens dankte hierna de heer Jos. Jonckbloedt den scheidenden direc teur voor zijn vriendschap. Spr. hoopte, dat kapelaan v. d. Lugt in Den Haag nog menig maal de Haarlemsche K.J.C. in zijn Memento in de H. Mis zal gedenken en mocht hij eens in Haarlem komen, dat hij dan zal kunnen con stateeren, dat de K.J.C. tijdens zijn afwezig heid flink vooruit was gegaan. Ook hoopte spr. dat de K.J.C. bij voorkomende gelegenhe den op den raad en de daad van kapelaan v. d. Lugt kan rekenen. Hierna namen allen persoonlijk afscheid' van kapelaan v. d. Lugt, wat evenzoo eenige aan wezige leden van de St. Jozefgezellen van de parochie van den H. Joannes den Dooper de den. Ten slotte kregen de jongens nog een ver snapering. Het was een eenvoudige, maar hartelijke en treffende plechtigheid, die wellicht meer indruk gemaakt zal hebben dan welke grootsche hul diging ook. Een record aantal bezoekers op dit laatste volksconcert, zóó, dat we zelfs niet eens een programma meer konden machtig worden De geschiedenis van ieder jaar herhaalt zich. We hebben zoo 't idee, dat pas wanneer het „laatste" volksconcert wordt aangekondigd, het publiek zich gaat realiseeren dat er zoo iets als volksconcerten gegeven worden, en dat het zijn voornemen om er heen te gaan nu toch eindelijk maar eens in een daad moet om zetten! Vreemde, onverklaarbare oorzaken moet zoo'n druk bezoek op den laatsten avond hebben. Want we kunnen ons toch onmogelijk inden ken dat de groote menigte afkomt op een on bekend vioolconcert van Busoni of de eerste symphonie van Brahms alleen om wille van deze werken zelf. Hier moet een andere psy chologische verklaring voor zijn. Intusschen, het feit is verheugend en bewijst dat de Haarlemsche muziekminnaars, al is het mogelijk dan wat laat, toch nog denken om hun eigen Haarlemsche Orkestvereenlging. Waaraan we meteen dan maar weer de her innering willen vastknoopen van het groote openluchtconcert op 5 September a.s. op het H. P. C.-terrein aan de Spanjaardslaan. Moge het aantal bezoekers aldaar minstens het vier dubbele bedragen, want de kas van de H. O. V. heeft het noodig! En nu het concert zelf. Met de ouverture Coriolan werd begonnen We hebben dezelfde van dirigent Adam meenen we, al eens met grooter spanning en sterker ge- concentreeerde dramatiek gehoord. Deze kwam nu eerst tegen het slot wat meer tot uiting tengevolge van een eenlgszins traag reageeren van het orkest. Dat het mooie opus nochtans veel applaus mocht verwerven was bij de ove rigens accurate verklanking te verwachten. Het groote succes na de vertolking van het vioolconcert in D-dur van F. Busoni viel wel hoofdzakelijk concertmeester Hans Byvanck zelf ten deel, voor zijn werkelijk fraaie prestatie. Ons persoonlijk boeide het werk vooral in de beide eerste deelen al heel weinig. De voor liefde voor exotische toonladders van Busoni komt er naar onzen smaak wat al te sterk om een hoekje loeren en maakt het werk taai en nogal vervelend. Alleen het laatste deel had enkele verrassende rhythmische wendingen. Het orkest begeleidde den collega-solist vrij ac- Gisteravond hield de Haarlemsche Reddings brigade voor Drenkelingen haar algemeene le denvergadering in hotel Royal, Stationsplein, onder voorzitterschap van den heer Joh. M. Schmidt. De opkomst was gering. De waarnemend secretaris, de heer W. Dijk stra. bracht een uitvoerig en overzichtelijk jaar verslag uit. waarin hij mededeelde dat vijftig maal de hulp van de Reddingsbrigade in het afgeloopen jaar was ingeroepen. Vele malen was ook de hulp van de Reddingsbrigade ingeroe pen voor de begeleiding van boottochten. Het totaal der donaties en subsidies is sterk ver minderd en spr. vroeg zich af, of, als deze vermindering zich in de toekomst mocht voort zetten, de vereeniging wel kan blilven bestaan. De vereeniging telt thans 148 leden. Zes kampioenschappen werden in 1933 be haald. De secretaris bracht voorts dank aan hoofdinstructeur, instructrices en instructeurs voor hun intensieve lessen en .aan allen, die op eenigerlei wijze aan de Reddingsbrigade medewerking hebben verleend. Tenslotte wekte spr. krachtig op donateurs en leden te werven opdat het zegenrijk werk van de vereeniging in stand kan blijven. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. G. J. v. d. Berg, sluit met aan ont- vansten een bebrag van totaal 675.75 en aan uitgaven van 847,28, dus een nadeelig saldo van 187,53. Dit nadeelig saldo is te wijten aan het terugloopen van donaties en subsidies en de vermeerdering van het aantal zwemoefeningen. De kascommissie, bestaande uit de heeren J. H. Vreem en A. H. de Bruyn had boeken en bescheiden van den penningmeester in orde be vonden en dechargeerde dezen functionaris. Tot nieuwe kascommissieleden werd benoemd mej. J. Nagtegeller en de heeren J. H. Vreem, B. H. van Zante en A. H. de Bruyn (plaatsver vanger). B(j de bestuursverkiezing werden de aftreden de bestuursleden, de heeren A. G. J. van den Berg en J. M. Thuis herkozen. In de vacature mevr. C. E. GrasMeynte werd gekozen mej. H. Groenendaal. Er waren voor de bestuursverkiezing totaal vijf candidaten voorgesteld. Mej. Groenendaal was door de leden voorgesteld, terwijl de heer J. H. Hensen bestuurscandidaat was. Bij de mededeelingen betreurde de voorzitter het dat er zoo moeilijk leden waren te krijgen voor het begeleiden van boottochten. Ook be treurde de voorzitter het dat niet meer leden aan de wedstrijden om den Dr. Merens-beker meedoen. Besloten werd dat de Reddingsbrigade alléén aan een bepaald nummer om den Bierlee-beker te Utrecht zal deelnemen als een lid, dat ten onrechte door de Technische Commissie van den Ned. Bond was uitgesloten, niettemin toch óók mag deelnemen. Een der leden oefende scherpe critiek op eenige z. i. onsportieve daden bij de wedstrijden in den Ned. Bond. De heer R. J. Rohlfs bracht bij de rondvraag een interessant verslag van de Bondsvergade ring te Delft uit. De voorzitter deelde mede, dat hij binnen kort een herziening van het Huishoudelijk Re glement hoopt voor te stellen, o.a. met betrek king tot de Technische Commissie, welke een der leden wenschte op te heffen. Bij de rondvraag kwam nog menige zaak, o.a. de precaire financieele toestand, ter sprake. De voorzitter herinnerde er daarbij aan, hoe nuttig de vereeniging is, hoe laag de contributie en toch hoe weinig het aantal leden. Spr. hoop te dat daarin spoedig verandering zal komen. :.v IV in. .jl.-./:-!.WÊiPlIiin rilïf- 'të'&foïïiïiWifiÜ Zooals gemeld, heeft de Minister van Bln- nenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende de distribu tie van onvermengde margarine. Hierin deelt hij mede, dat personen, die van het Burgerlijk Armbestuur ondersteuning ontvan gen Ingevolge de bepalingen der Armenwet ol van de Diaconie van een kerkgenootschap, in aanmerking kunnen worden gebracht voor de distributie van margarine, uiteraard onder de daarvoor geldende restrictie. Wij hebben eens in Haarlem geïnformeerd of de onvermengde margarine onder de per sonen, die daarvoor in aanmerking komen, nogal aftrek heeft. Men deelde ons mede, dat er een buitengewoon groote belangstelling voor bestaat. Per week wordt totaal ongeveer negenhonderd kilogram afgenomen, een zeer groote hoeveelheid! Men is thans zelfs aan zijn maximum wat betreft het aantal perso nen, die voor de margarine in aanmerking kunnen komen. Betrefende de distributie van vleesch-in- blik, deelde men ons mede, dat deze sterk ach teruitgegaan is. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat men dit vleesch voornamelijk gebruikt bij „winterkost" als gestampte pot en derg. en die worden uiteraard in den zomer zoo goed als niet gegeten! Toch is de afname van vleesch-in-blik in den laatsten tijd iets vermeerderd en bedraagt thans ongeveer vijfhonderd kilogram per week. Vroeger was dat b.v. vijftienhonderd kilogram per week. De vermindering heeft tengevolge o. a., dat thans ook veel minder slagers voor de distri butie in aanmerking komen, n.l. nog slechts een tiental, dat in overleg met de slagersorga nisatie is aangewezen. Graalleden, nu weer de vacantie zoetjes aan ten einde loopt, willen we van a.s. Zondag 26 Aug. nog eens een extra vacantiedag maken. We trekken er met een boot op uit naar de Kagerplassenü Kaarten voor de reis zijn aan de clubhulzen verkrijgbaar, ƒ1.voor ieder Graallid, zusjes voor 0.75. De verdere benoodigdheden zijn een flinke stapel boterhammen, wat fruit voor lief hebsters (geen snoep!) en een vaste, stralende wil er een mooien, prettigen dag van te maken Vergeet ook niet Je volkszang-boekjes mee te nemen!!! Heb je soms een vriendin met een groote liefde voor het water en met durf en uithou dingsvermogen, (dat kunnen we immers nooit missen op onze uittochten) dan breng Je ze zooals vanzelfspreekt mee. Tot Zondag dus! Nog een verrassing voor de leden van club huis: „St. Jeanne d'Arc". Wie Zaterdag contri butie komt betalen, krijgt gratis een lootje, waardoor je een kans loopt, naar een retraite in Bergen te mogen. De trekking wordt op het clubhuis bekend ge maakt. Excelsior Alleluja Vooruit! In verschillende plaatsen houden de sigaren winkeliers referendums over de verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag. In Groningen b.v. voelde men er in meerderheid niet veel voor. Ook in Haarlem zal men het oordeel van de winkeliers vragen. De R.K. Sigarenwinkeliersvereeniging komt Dinsdag 28 Augustus a.s. in „Bellevue" bijeen; de neutrale vereeniging zal ook zeer binnenkort een vergadering voor dit doel uitschrijven. Over de uitslag van een stamming valt niets te zeggen; er zijn vóór- en tegenstanders. Het resultaat van het referendum zalt in een adres aan B. en W. worden neergelegd. wordt deelgenomen door die vereenigingen, welke in hare afdeeling een eerste prijs hebben behaald. De deelnemende vereenigingen aan den marschwedstrijd zijn de volgende; 1. Luctor et Emergo, Amsterdam; 2. Kunstgenot, Haar lem; 3. Kunstgehot, Amsterdam; 4. Heiwerkers Muziekvetreeniging Broederschap, Amsterdam; 5. 's Grav. Harmonie Vereeniging Spoorwijk, Den Haag; 6. Kunst na Arbeid, IJmuiden; 7. Wittenburgs Fanfare Orkest Amsterdam, Am sterdam; 8. Excelsior, Oostzaan; 9. Kunstkring, Spaamdam. Concours; Vierde afdeeling Fanfare. Verplicht nummer: „La Vallée du grand Mo rin", P. Renoux. No. 1. Aspiranten afd. Muziek vereniging Zuiderwoude, Zuiderwoude. Derde afd. Fanfare. Verplicht nummer: „En Familie", Fantasie, J. Martin. No. 1 Door Wilskracht Verkregen Beets N.H.; 2. Muziekvereeniglng voor personeel in dienst der Stadsreiniging Luctor et Emergo, Amster dam. Tweede afd. Fanfare. Verplicht nummer; „La Liberté" Ouverture, F. Gousseau. 1. Kunstgenot, Haarlem; 2. Kunstgenot, Am sterdam; 3. Hei werkers ver. Broederschap,' Am sterdam. Eerste afd. Fanfare. Verplicht nummer „Fantasie Heureux Pré sage", Louis Boyer. 1. Excelsior, Nieuwe Niedorp; 2. St. Hildegar- dls, Tuitjehorn, gem. Harenkarspel. Eerste afd. Harmonie. Verplicht nummer: „Firenza", Fantaisie, G. Allier. 1. 's Gravenh. Harmonievereeniging „Spoor wijk,", Den Haag. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare. Verplicht nummer: „Minerve", Ouverture, Cartave Cornez. 1. Kunst na Arbeid, Purmerend. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. Verplicht nummer: „La Eupp.ée de Nürn- berg", Ouverture van Ad. Adam. 1. Kunst na Arbeid, IJmuiden. Eere afdeeling Fanfere. Verplicht nummer: Ouverture „Solennelle" van S. Vlessing. 1. Wittenburgs Fanfare Orkesta, Amsterdam, Amsterdam; 2. Excelsior, Oostzaan. Superieure Eere afdeeling Fanfare. Verplicht nummer: „Capitaine Trafalgar", Ouverture tromphate de A. H. Selim, arr. L. de Scheeper. 1. Kunstkring, Spaaxndam, Haarlem. Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid dat binnenkort de verkeersrichttng in de Sme destraat wordt omgelegd. Deze straat zal dan uitsluitend bereden mogen worden van de Kruisstraat naar de Groote Markt, dus in tegengestelde richting als thans. Voor het rij- verkeer van de Groote Markt naar de Kruis straat zal de Smedestraat dan worden afge sloten. Hiermede zal dan voldaan zijn aan het verlangen van den winkelstand in de Smede straat, die hiervoor reeds langen tijd geijverd heeft. Ook voor vreemdelingen, voor wie de huidige Smedestraat een onaangename „val" beteekent en geen weg meer weten op het kruispunt Kruisstraat en Smedestraat zal de opruiming van deze „val" een groote verbe tering zijn. Wij hebben ons te dezer zake tot den Com missaris van Politie gewend, die het betel achtte thans nog geen positieve mededeelingen te doen. Ter gelegenheid van de opening van het Nationale Muziekconcours te houden op, Zon dag 26 Augustus, Zaterdag 1 September en Zondag 2 en 9 September a.s. wordt op den vooravond van den openingsdag, Zaterdag avond 8 uur een feest-concert gegeven door de feestvierende vereeniging „Eensgezindheid", in de muziektent aan de Schoolstraat, ondei leiding van haar directeur den heer B. D. Pee- ters uit Amsterdam. Zondag 26 Augustus 's morgens 11.30 uur officieele ontvangst door het gemeentebestuur op het Raadhuis. 12 uur Marschwedstrljd, ver zamelen in de Minister C. v. d. Lindenstraat. 1.15 uur Aanvang van het concours op het feestterrein (Suikerfabriek „Holland"). 's Avonds 8 uur Eere-wedstrijd, waaraan Ten gevolge van een hartverlamming is gis teren Dr. F. Bok, rustend geneesheer te Haar lem. plotseling overleden. De overledene heeft in IJmuiden jaren lang de medische pr act ijk uitgeoefend en zich daarbij zeer vele vrienden verworven, wat vooral bleek bij zijn afscheid in 1921. Ook is de overledene quarantaine-arts en controleerend geneesheer van „Centraal Be heer" geweest. Gisteren herdacht de heer J. C. Rijs, opzich ter Gem. Gasbedrijf, den dag waarop hij 25 jaar geleden in gemeentedienst trad. Des morgens werd de jubilaris met zijn vrouw ten kantore van de directie hartelijk toegespro ken. Des middags kwam een commissie te zijnen huize die, namens de ambtenaren en werklieden, een fauteuil en rooktafel aanboden. Mevr. Rijs ontving een bloemstuk. Verder heeft de heer Rijs op dien dag nog vele blijken van belangstelling mogen ontvangen. Gisteren reed een wagen met zand geladen door de Perseusstraat. Dit wekte de begeerte op van den 9-jarigen W. V. die pogingen in het werk stelde om met zijn handen wat zand mach tig te worden. Daarbij kwam de jongen met zijn linkervoet onder het achterwiel van de zwaar beladen kar. De voet werd zwaar ge kneusd. Door den ongevallendienst voorloopig verbonden, is de jongen met een auto naar het Diaconessenhuis gebracht. Later kon hij naar huls terugkeeren. Gisteren reed een fabrikant uit Uitgeest door de stad met een vrachtauto, waarvan de stuur inrichting bij onderzoek niet minder dan 108 graden speling vertoonde. De auto is naar een garage gebracht oin hersteld te worden. Geboren: 22 Aug. M. Zuidweg—van Doorn, z. 22 Aug. A. C. Bankvan Woensel, d. 23 Aug. A. H. van MerkenstelnGrol, d. 23 Aug. M. M. de GraafMoorhoff, z. 22 Aug. A. Rood Dekker, z. Ondertrouwd: H. J. van Teunenbroek en E. W. Boeree, H. W. Draijer en M. A. Boots, C. Souvereln en M. H. Bosschieter, J. Hurkmans en J. W. Toepoel, D. J. de Jong en E. Haan, D. J. F. Bosman en C. R. K. Schouten, H. R. N. de Liefde en A. W. Kuijer. Getrouwd 23 Aug. E. Kerker en A. J. van Roode, J. Boven en H. F. A. Sitter, A. G. Lut- tik en M. Weijers, J. E. Erdman en G. Visser, J. W. Volkers en R. A. Wiarda. Overleden: 22 Aug. F. van Beem. 77 jaar M. van Heemskerkstraat, 21 Aug. P. Herschoe, 68 jaar Soutmanstraat. Naar men ons meldt heeft H. M. de Koningin zich de laatste dagen in Noorwegen zeer ver moeid gevoeld en zal H. M. deswege voorloopig volkomen rust houden. Hedenmorgen omstreeks 10 uur heeft zich op het terrein van den Rotterdamschen Lloyd aan de Edisonstraat te Rotterdam een revolverdrama afgespeeld, dat een 32- jarigen Chineesehen shippingmaster Chan Yuit Chin uit de Hondiusstraat aldaar, het leven heeft gekost. Zooals gewoonlijk, begaf de shippingmaster zich hedenmorgen per tram naar het kantoor van den Rotterdamschen Lloyd, waar zijn taak o.m. bestaat uit het monsteren van scheeps volk, uitbetaling van gages en het verleenen van voorschotten aan schepelingen. Toen Chan Yuit Chin uit de tram stapte, werd hij daar opgewacht door den Chineeschen stoker Teng Chi, die een eindweegs met hem opliep. Plotseling trok Teng Chi een revolver en loste een schot in de richting van Chan Yuit Chin, dat deze in het hoofd trof. Nog eenige meters liep de man door, doch viel na enkele oogenblik- ken neer. Daarop wierp de aanvaller zich op het lichaam van zijn slachtoffer en vuurde zijn cy- linderrevolver, waarin nog vijf patronen zaten, op den shippingmaster af. Vervolgens sloeg de stoker zijn slachtoffer met de revolver zoo hevig, dat de shippingmaster ernstig aan het hoofd werd verwond, terwijl bovendien eenige vingers van zijn hand werden verbrijzeld. Op het geluid van de schoten kwamen,- in de overigens zoo stille buurt, voorbijgangers toe snellen. Het gelukte eenigen spoorwegarbeiders den dader te grijpen, die aan de politie, welke onder leiding van inspecteur Hanegraaff van den Justitieelen Dienst en Rivierpolitie, was uit gerukt, werd overgeleverd. De G. G. D. vervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, doch de man bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn over leden. De dader is, na voorloopig in het bureau van de Rivierpolitie in bewaring te zijn gesteld, naar het politiebureau in de Witte de Wthstraat overgebracht. Omtrent het motef van dezen moord valt niets met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk is de drijfveer wraakneming. In den afgeloopen nacht te drie uur bemerkte een surveilleerend agent van politie te Gro ningen, dat in den ijzerhandel van de firma Adriani aan de Hooge Der A inbrekers aan het, werk waren. Het hoofdbureau van politie werd gewaarschuwd, waarop een 20-tal agenten de omgeving afzetten. In het gebouw werden twee inbrekers gearresteerd. Korten tijd later bleek, dat er nog een derde inbreker in de dakgoot kroop. Een achtervolging volgde, waarbij werd geschoten. Een der kogels had den man geraakt, zonder hem evenwel te verwonden, daar de ko gel op zijn portefeuille was afgestuit. Het bleken drie Amsterdamsche beroepsin- brekers te zijn, nl. de 43-jarige machine-bank werker H. S., de 33-jarige meubelmaker S. H. en de 44-jarige M. J. v. d. H. Zij waren in het bezit van talrijke inbrekerswerktuigen. Een van hen had een bedrag van ruim f 100 bij zich. De politie onderzoekt of dit bedrag van diefstal af komstig is. Onder de piloten, die aan de Nederlandsche rondvlucht deelnemen, zijn zeer bekende avia- teurs uit Nederland en het buitenland, zooals, om eenige namen te noemen de Poolvlieger Wolfgang von Gronau, vicomte de Sidour en de populaire vlieger-schrijver Viruly. Aanvankelijk had de leiding te Soesterberg het plan gehad, de „kisten" naar Schiphol te doen vertrekken, om zoodoende den geheelen tocht te doen meemaken, maar met het oog op het ongunstige weer was hiervan afgezien. Ongeveer kwart voor elf kwam het bericht binnen, dat de machines van Schiphol en later KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau en Alberdingk Thljm om 8 uur. Gebouw „St. Bavo". Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur. Palace. Watt en Half Watt in „Congres der Vagebonden". Op het tooneel Schiller en Herome „Vallende mensehen", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt. „Tarzan de Ontembare". Op het tooneel „Benoys Brothers", 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Sound-theater. „Kale Rijkdom", 2.30, 7 uur (doorloopende voorstellingen). ook van Waalhaven gestart waren en het eer ste vliegtuig, een Pandertje, bestuurd door den heer Van Graft, chef-instructeur van de Aero- club in Twenthe, werd om elf uur vijftien bo ven het vliegveld Soesterberg waargenomen en landde eenige oogenblikken later vlot. Onmiddellijk werd het gevolgd door 'n twee den Pander, bestuurd door den jongen Pander zelf. Vanaf dien tijd kwamen de machines met kleine tusschenpoozen binnen. Het eerste K.L.M.-vliegtuig dat te Soester berg daalde, werd bestuurd door den bekenden verkeersvlieger Scholte. Met de passagiers van een der K.L.M.-vlieg- tuigen waren medegekomen generaal Snijders en de directeur van de K.L.M. de heer Ples- man. De belangstelling rondom het vliegveld was enorm en nam met het uur toe. Met verrekij kers gewapend, volgde het publiek de bewegin gen der vliegtuigen en leefde met al wat op 't veld gebeurde mede. Ongeveer vijf en zestig vliegtuigen hebben de tusschenlanding op Soesterberg gemaakt. Te kwart over één vanmiddag is te Soester berg het sportvliegtuig „Waco", bestuurd door den sportvlieger G. v. d. Heuvel, die deelneemt aan de Nederlandsche rondvlucht, bij het star ten verongelukt.. Het toestel gleed in de bocht af en sloeg over den kop. De inzittenden, de heeren H. Wegener, re dacteur van „Het Vliegveld", Verschuil, W. Greve en de bestuurder werden licht gewond. Het toestel werd geheel vernield. (Ongecorrigeerd.) Het loopt honkbal wel mee, dit seizoen. Reeds hebben twee ontmoetingen tegen Ame- rikaansche negentallen van de „New-Orleans" plaats gehad. De stedenwedstrijd Amsterdam—Haarlem stond dit jaar op bijzonder hoog peil, en nu komt Zondag a.s. nog de ontmoeting tusschen het Nederlandsche en het Belgische negental. Deze ontmoeting heft Zondagmiddag plaats op het terrein van R. C. H. in het Heemsteedschs Sportpark. De samenstelling van het Nederlandsche negental gaven wij reeds. Omdat het de eerste ontmoeting tusschen beide landen is, zeggen de namen der Belgische spelers ons ong niets. Wel is van belang, dat in het negental der Belgen vermoedelijk twee Amerikanen, een Japannees en zelfs een Filippijn zullen uitko men. Zoo te zien hebben zij dus betere leer meesters gehad dan dè honkballers in Holland. De wedstrijd vangt aan om 1 y, uur. Voor den aanvang zullen de negentallen met de resp. volksliederen worden verwelkomd. Voor de competitie moeten E. D. O. en H. H. C. II naar Amsterdam om tegen Ajax II en D. E. C. te spelen. E. D. O. zal van Ajax II wel winnen, vooral daar Ajax I ook moet spe len. Maar dat H. H. C. II ook winnen zal van D. E. C., gelooven we nog niet. Daarvoor zou D. E. C. har kans op de eerste plaats vrijwel bederven. Daartegenover staat, dat achter H. H. C. II nog steeds het gevaar van de on derste plaats dreigt. Quick en Z. R. C. maken gelijke kans voor de onderste plaats in de 1ste klasse. Zij moeten Zaterdag spelen tegen resp. Ajax en V.V.G.A. en zullen dus na afloop dzer wedstrijden nog wel gelijke kansen hebben. De wedstrijden D. E. V.E. D. O. n en Haarlem IIIE. D. O. III voor de Haarlemsche competitie, worden op het terrein aan de Kleverlaan gespeeld, de eerste op Zaterdagmid dag, de tweede op Zondagmorgen. Samengevat wordt het programma; Zaterdag le klasse; Ajax IQuick, V.V.G.A. I Z. R. C. 2e klasse: Ajax IIE. D. O. I, D. E. C. H. H. C. II, Blauw-Wit II—V. V. G. A. HL Haarlem. Comp.: D.E.V.E.D.O. II. Zondag: HollandBelgië. Haarlem Comp.: Haarlem III—E.D.O. III. Donderdag werd op het Haarlemsche cricket- veld de laatste friendlygame van het seizoen al daar gespeeld!. Haarlem kon tegenover de zeer sterke C. V. H.-comb. niet een elftal van ge lijke kracht stellen, hoewel dank zij een goede innings van drs. Kleefstra nog behoorlijk party gegeven werd. „Haarlem" verkiest batten. L. de Noo 2 en F. v. Dalsum 6 falen echter als openingsbats. Ook J. Allart wordt na 8 runs geretourneerd, schitterend met één hand in de slips door Middelink gevangen. Daar het C.V.H. bowlen van uitstekende kwaliteit bleef wagen op 30 reeds 5 wickets down. Kleefstra en Sayes, de laatste slechts verdedigend, weten dan de zoonoodige runs te maken. Vooral Kleefstra scoort meenlge vier. Spoedig nadat Sayes (10) verdwenen Is, mist Kleefstra een langen bal van Middelink en is cleau bowled voor 38. De staart, bestaande uit juniores, biedt wel eenigen tegenstand, doch maakt weinig runs. Met 17 byes werd het totaal 93. R. A. G. Davidson bowlde 541, G. Zeeuwe 2—21, A. Roodt 2—7, J. Middelink 1—4. De freehitter Davidson profiteert daarna van iede- ren kostbaren bal om runs op te scoren en dank zij slecht fieldenen keepen van Haarlem heeft hy al spoedig 50 runs. Allart krijgt hem dan in moeiiykheden en tenslotte gaat hy clean bowled Kleefstra voor een zeer harde 59. Jammer dat Davidson een off-slag ontbreekt. Daarna vallen snel eenige wickets, o.a. Roodt, doch Middelink (16) en G. Zeeman (23) pas seeren door goed cricket het Haarlem-totaal, doch de staart faalt eveneens, zoodat het op 128 afgeloopen Is. Byes II. H. Hurkmans bolwde 1—22, F. W. G. van Dalsum 4—35, drs. B. Kleepstra 234. Ir. J. Allart 326.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2