II Rondvlucht over Nederland PREMIE- REIS Na de stemming Leidersbeginsel f] ^ypa.-v PASSIESPELEN Boycot van stemmers neen'- In de sport Het Passiespel te Oberammergau HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 NEDERLANDSCHE REISWEEK De laatste gelegenheid om te profi- teeren van enkele belangrijke reducties ACTIE LUTINE-AANDEEL HOUDERS Proef procédure tot terugvordering der inschrijfgelden? Eieren-exporteurs zijn huiverig voor uitvoer Nieuwe jachthaven TRAGE BETALING VAN DUITSCHLAND ROODE GEDENKDAG Records-bezoek DEKEN J. DANKELMAN Zilveren jubileum als directeur der Zusters Augustinessen „DE ABDIJ VAN EGMOND PRIESTERWIJDINGEN Audiëntie Th. H. L. Leclercq overleden Droogte en regen in Juli GEZOUTEN RUGSPEK DE TEELTBEPERKING VOOR 1935 Veertig jaren S.D.A.F. mm '%4mio6ENaosot DEP. ECONOMISCHE ZAKEN Terreinen te Warmond aangekocht Benoeming A. Polak Uitvoerrecht rubber rJïMCtfï Deelnemers vanmorgen gestart voor onze Abonné's NAAR DE TE OBERAMMERGAU EN ZUID-BEIEREN 21 tot 28 September a.s. DE BLOEMBOLLENINLEVE- RINGSMISERE Bij de Kweekerscentrale moet een hopelooze wanorde bestaan COÖRDINATIE VAN HET VERKEER Stremming opgeheven Nog veranderlijk met weinig kans op regen Gunstig weer houdt aan Warm in groot deel van Europa DUITSCHE TENTOONSTEL LING IN DEN HAAG Schilderijen en beeldhouwwerk Abonnementsconcerten Concert directie J. Beek MEESTERCONCERTEN Te Den Haag Alle pianowerken van Debussy Boterprijs Een kleine minderheid zij het ook een grootere dan men in Berlijn ver wachtte heeft j.l. Zondag haar goedkeuring onthouden aan de onkiesche manier, waarop de Führer, nog vóór Hin- denburg's lijk goed koud was, zichzelf tot Rijkspresident had geproclameerd. Op even onkiesche en op even snelle wijze blijkt de wraak op deze „n jen"- zeggers reeds te worden ingezet. Göring heeft nog den schijn aangenomen hun houding grootendeels te vergoeielijken. De lagere grootheden echter schijnen géén genade, doch wél verkiezings-geheimen *e kennen. Want zie: Het volgend briefje werd door de Ver- eeniging van Düsseldorfsche doktoren twee dagen na de stemming (Dinsdag j.l. dus) verzonden ana alle collega's: Geachte collega: Het Maria-ziekenhuis van Düsseldorf heeft Zondag 19 Augustus 1934 bij de volksstemming voor meer dan 50 pCt. den Leider en het Nationaal-Sociaiisme afgewezen. Dat beteekent een uitdaging aan den stand, de stad en daarenboven van den Staat. De Düsseldorfsche art senstand zal deze on-nationale gezind heid door den scherpsten boycot van het ziekenhuis, tot zijn economische vernie tiging toe, trachten goed te maken. Daarom verbied ik ten strengste alle toewijzingen aan het Maria-hospitaal. Duitsche artsen, die ondanks dit verbod nog patiënten daarheen zenden, zal ik per rondschrijven openlijk bekend ma ken. Heil Hitier! Voor de Vereeniging der Düsseldorf sche artsen Dr. SEILER, le voorzitter. Weg alle irenische vergevingsgezindheid a-la-Göring-op-een-persconferentie. Hier speelt alleen de Germaansche wraakge- dachte: „Willst du nicht mein Bruder sein So schlag ich dir den Schadel ein!" rechters had dien te vroegen start geconsta teerd. Maar de voorzitter-kamprechter dacht er anders over. Zijn Leidersoog had gezien, dat Fraulein Ahrendt de eenige ge weest was, die punkt op tijd vertrokken was en dat alle zwemsters toevallig te laat van start waren gegaan. En van disqualificatie van de Duitsche, die bij de tweede race precies dezelfde fout begaan had als de Nederlandsche in de eerste race, was geen sprake. Basta. Als het Leidersbeginsel en het overdreven nationaal-chauvinisme der Nazi's elkander al zoo ongunstig beïnvloeden bij een sta pelen zwemwedstrijd, wat mag men er dan aan fair play van verwachten, waar het zaken van hooger orde en grooter impor tantie geldt? Wij vestigen er de aandacht op dat Maandag 27 Augustus de laatste dag van de eerste Neder landsche Reisweek is. Op Maandag 27 Augustus kan men dus nog een acht-daagsch abonnement koopen op de Nederlandsche Spoorwegen tegen den extra gereduceerden Reisweekprijs van 11.50 3e klasse en daarop reizen t/m. 3 September 1934. Wie op 27 Augustus nog een vacantiekaart voor de heenreis koopt, kan in het tijdvak van 28 Augustus t/m. 3 September op vertoon van zijn op 27 Augustus afgestempelde Reisweek- legitimatie nog een vacantiekaart voor de terug reis koopen met vijftig pet. reductie. De terug reis behoeft niet van dezelfde plaats te be ginnen als waarheen op de heenreis is gereisd. Houders van legitimatiebewijzen, die op 27 Augustus nog in een aangesloten hotel of pension aankomen, hebben nog recht op de Reisweek-reductie gedurende een tijdvak van ten hoogste 7 dagen. Alle andere reisweek-reducties eindigen op 27 Augustus. Het democratisch regeersysteem en de verkiezingen volgens hec beginsel der evenredige vertegenwoordiging ei- schen, willen zij goed functionneeren, een aantal permanente partij organisaties, die zich over heel het land vertakken. Een schaduwzijde daarvan is ongetwijfeld, dat soms in kleineren plaatselijken kring poli tieke carrières gedijen, welke, voor het voet licht der landspolitiek geroepen, in een plotselinge mislukking eindigen. Wie niet in de Volksvertegenwoordiging thuishoort, om dat zijn capaciteiten onevenredig blijken aan de reputatie, die hij meebracht naar het Binnenhof, verdwijnt echter in den re gel alweer spoedig van het tooneel. Niet voor niets is de Kamer wel eens wij meenen: door wijlen Mgr. Nolens „het graf der geüsurpeerde reputaties" genoemd. De Staat, die volgens het Leidersbeginsel geregeerd wordt, kent dit proces van zelif- genezing niet. De „Leider" der landspoli tiek ziet er in een onoverzienbare massa groepjes, gemeenschapjes en collegetjes zijn figuur duizendvoudig geprojecteerd. Ver antwoording zijn de plaatselijke poten taatjes, die zijn verkleind spiegelbeeld zijn, niet verschuldigd. Alleen als het door hun onkunde of eigen eerzucht de spuigaten gaat uitloopen, wordt het 30 Juni en besluit de Leider met een groote L tot een ope ratie. Hij spreekt dan in beeldspraak zijn Leiders sterk van een gezwel en snijdt er op los in een trant, die walging wekt. Hoe merkwaardig dit Leidersbeginsel doorwerkt en huishoudt zelfs op terreinen, waar men dit niet vermoedt, bewees Vrijdag j.l. te Maagdenburg de-... finale 100 Meter rugslagzwemmen voor dames. De eerste start was mislukt, omdat Me juffrouw Mastenbroek te vroeg vertrokken was. Een nieuwe start was noodig. Maar eerst maakte de voorzitter-kamprechter heil! bekend, dat er niet voor de derde maal zou worden overgestart. Degene, die in de tweede race te vroeg zou afzetten, zou gedisqualificeerd worden. Bij de tweede start vertrok Fraulein Ahrendt te vroeg. Men zwom door en Fraulein kwam nummer twee aan na Me juffrouw Mastenbroek en vóór Mejuffrouw Oversloot. Dadelijk na deze race werd geprotesteerd wegens het te vroeg starten van Fraulein Ahrendt. Het overgroote deel van de kamp- Naar wij vernemen overweegt mr. H. S. Gold- schmidt, die het initiatief genomen heeft om een comité te vormen ter behartiging van de belangen van Lutine-aandeelhouders, eenige proefprocedures aanhangig te maken tot terug vordering der inschrijvingsgelden. Er hebben zich tot heden 1056 aandeelen bij het comité laten inschrijven. Mr. Goldschmidt deelt nog mede, dat er wederom eenige weken verloopen zijn sinds het bericht van de concessionarissen dat de toren geplaatst zou worden, terwijl de toren nog in de haven van Terschelling staat. Volgens het „Nederl. Weekblad voor Kruide nierswaren" heeft de trage wijze van betaling door Duitschland er toe geleid, dat veel eieren- exporteurs huiverig zijn, het him over Augustus toegewezen exportquantum uit te voeren. In verband hiermede heeft de directeur van het Nederl. Eiercontrölebureau toegestaan, dat vijf tien procent van het Augustus-contingent op September wordt overgeschreven. Bovendien hebben in verband met deze financieele moei lijkheden zoowel de handel als de coöperaties bij de regeering er op aangedrongen, de bedra gen, die de exporteurs in den vorm eener uit- voerheffing hebben opgebracht, thans weer vrij te geven. In de tweede week van Augustus is het Pas siespel te Oberammergau vijf maal opgevoerd. Elk dezer voorstellingen werd bezocht door ruim 6000 personen. In het geheel hebben in deze week 31.000 belangstellenden te Oberammer gau vertoefd. Het houten kruis op den Kofel, den zich bij Oberammergau verheffenden berg, is dit jaar hernieuwd. Getrouw aan de traditie zijn jonge mannen uit het dorp naar den top van den berg geklauterd met het nieuwe kruis, waarvan elke balk bijna 75 K.G. weegt. Het kruis moet zoowat om de tien jaar worden hernieuwd. Het verheft zich op de plaats, waar eens een hou ten ridderbeeld stond, hetwelk echter, eeuwen geleden, door den bliksem werd verwoest. D.N.B. meldt, dat gisteren het passiespel voor de vijftigste maal dit jaar werd opgevoerd. Tot dusver hebben 267.520 personen de spe len bijgewoond, waaronder ruim 46.500 vreem delingen, meerendeels Engelschen, Amerikanen en Nederlanders Wegens de blijvend groote vraag naar toe gangskaarten, zal het spel ook nog gedurende September vertoond worden. 8 October hoopt deken J. L. F. Dankelman te Delft den dag te herdenken, waarop het 25 jaar geleden is, dat hij zijn intrek nam in de St. Hippolytus-stichting te Delft, als directeur van de Congregatie der Zusters Augustinessen en tevens als rector dier inrichting. Onder zijn bestuur heeft het St. Hippolytus- ziekenhuis groote uitbreiding ondergaan en in de maand October zal de nieuwe vleugel in ge bruik worden genomen. Ook is gebouwd het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar en de uit breiding van Nieuw Marieënburg te Soestdijk als rusthuis voor herstellende zieken. Buiten zijn werkzaamheden in de Congregatie is de actieve priester bovendien sedert 1 Juni deken van Delft. Naar wij vernemen, zal de tentoonstelling „De Abdij van Egmond" op Maandag 3 Sep tember des morgens om elf uur in de Trèves- zaal van het departement van Waterstaat aan het Binnenhof worden geopend door minister Marchant. Het woord zal voorts gevoerd worden door den voorzitter van het comité, den heer A. W. Byvanck, den abt der Sint Paulus^ Abdij te Oosterhout, den Minister van Onderwijs en jhr. mr. hC. J. M. Ruys de Beerenbrouck, eere voorzitter van het R. K. Comité tot inzameling voor den bouw van een Benedictijner klooster te Egmond. Dinsdag 28 Aug. zal Mgr. dr. Lemmens in het St. Ignatiuscollege der (Duitsche) Paters Jesüieten te Valkenburg aan 21 eerw. heeren van verschillende nationaliteit het heilig Priesterschap toedienen. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag en Vrijdag géén audiëntie verleenen. Op 74-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gepensionneerd geneneraal-majoor der infanterie Th. H. L. Leclercq, voorzitter van de Kon. Vereeniging van gepensionneerde of ficieren van het Nederlandsche Leger. Het slachtoffer van den roofoverval slaapkamertje, waarvan men hiefbov te Moergestel (inzet), dat in zijn en het raam ziet, werd overvallen Volgens het maandelijkSch overzicht der weersgesteldheid in Nederland, uitgegeven door het Meteorologisch Instituut, viel in Juli ge middeld over het geheele land een hoeveelheid regen van 43 m.M. op 9 regendagen, waarvan slechts 6 een hoeveelheid van ten minste 1 m.M. gaven. De normalen zijn: voor de hoeveel" heid regen 71 m.M. en voor het aantal regen dagen 13, waarvan 10 tenminste 1 m.M. regen geven. Er was dus een aanzienlijk tekort, zoo wel in hoeveelheid als in aantal dagen met veel en met weinig regen. Een belangrijk te laag vochtigheidsgehalte der hoogere luchtlagen in de voornaamste wol- ken-niveaux was daarvan ongetwijfeld de naaste oorzaak. Naar de provinciës verdeeld waren de regen- hoeveelheden de volgende: in Friesland 90; in Noord-Holland 80; in West-Brabant 40; in Zeeland en Zuid-Limburg 2530 en in de overige deelen 5075 pCt. van de normale hoeveelheid. Over kleine oppervlakten viel den 15den buitengewoon veel regen; vermeld worden de volgende hoeveelheden: West-Friesche Sluis 86; Finsterwolde 85; Kolhom (15 en 16 Juli) 79; Schagen 65; Medemblik 60; Koudum 57 m.M. De regenval was zeer ongelijk verdeeld over de maand, daar de eerste dekade zoogoed als niets opleverde, de tweede in het Noorden door de boven vermelde zware regens te veel en de derde teveel regen had in Utrecht, Gel derland en Overijsel. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat na 31 Augustus door haar in de daartoe aangewezen zouterijen geen versch spek meer zal worden ontvangen. Het ligt in de bedoeling met ingang van 17 September in een achttal centraal gelegen plaatsen de gelegenheid te openen gezouten rugspek bij de Centrale in te leveren. Deze plaatsen, alsmede de voorwaarden, waaronder de inlevering kan plaats vinden, zullen nader worden bekend gemaakt. Naar we vernemen worden momenteel be sprekingen gevoerd tusschen de verschillende tuinbouworganisaties, omtrent de wenschelijk- heid van de teelt-beperking voor 1935, en de wijze waarop deze zal worden uitgevoerd. Binnenkort zullen de organisaties aan de re geering advies uitbrengen omtrent de te nemen maatregelen. Vandaag viert de Sociaal Democratische Ar beiders Partij in ons land haar veertig-jarig bestaan. 26 Augustus 1894 is deze partij te Zwolle op gericht door Troelstra, v. c. Goes, W. Vliegen, A. H. Gerhard, W. P. G .Helsdingen, H. van Kol, Henri Polak, L. Cohen, J. A. Fortuin, H. A. Schaper, A. Spiekman en H. J. v. d. Vegt. Het eerste partijprogram verscheen in 1895 en werd op het congres te Deventer aangenomen. Naast, doch nauw verbonden met de partij, bestaat het in 190-5 gestichte N.V.V. Hieromheen werken organisaties, die ieder een speciaal terrein bearbeiden: het Instituut, de A.J.C., de Sportbond, de V.A.R.A., de Bonden van Arbeiderszang-, muziek- en tooneelvereeni- gingen, die gezamenlijk in den Cultureelen Raad overleg plegen. Verder is er een bond van so ciaal-democratische Vrouwenclubs, terwijl ook de sociaal-democratische studenten een eigen orgaan stichtten. Vermelden we voorts de socialistische Arbei derspers, verschillende stichtingen als het Troel stra-oord e.a., terwijl de eigen omroep-organi satie der V.A.R.A. het hare er toe heeft bijge dragen om de meening der jubileerende partij te verbreiden. De feestelijke viering blijft beperkt tot een radio-hoogtij-dag op Zondag 26 Augustus, waar toe de A.V.R.O. haar zendtijd heeft moeten rui len met de V.A.R.A. minimum iiiiiiiiminiimi mmmmmmmiiiiimmiimmmmmmi tatnn HMKW mute- AHcasrxar. zurmen MEsTLcatca.l ScHMmm VWCNHMH AHHttwi UIQDAX CROAM MJMEGE MDH0VQI HUIST W .4aar wij vernemen zijn te Warmond de uit gestrekte terreinen ter grootte van ongeveer 14000 vierkante meter, waarop voorheen werd uitgeoefend de kalkbranderij van de N.V. Te gelaar en Zn. met de daarop staande looosen aangekocht door de Jachthaven K.P.M. aldaar, eigenaar de firma Houweling en Zn. Het ligt in de bedoeling het terrein voor een gedeelte uit te graven voor jachthaven en de loodsen te bezigen voor winterberging en reparatie-in richting. Wel een bewijs, dat de watersport in deze gemeente nog steeds bloeit. BATAVIA, 24 Aug. (Aneta). Naar de „Java- Bode" verneemt, zal de heer A. Polak, oud- hoofd van het Nederlandsch Crisisbureau, be noemd worden tot ambtenaar ter beschikking van den directeur van het Departement van Economische Zaken. De heer Polak zal spoedig naar Indië vertrekken. BATAVIA, 24 Aug. (Aneta). Het amendement van den heer Thamrin tot heffing van een uitvoerrecht op ondernemingsrubber van twee cent per pond drooggewicht is door den Volks raad met 30 stemmen voor en 16 tegen aange' nomen. Heden en morgen wordt boven ons land de jaarlijksche rondvlucht gehouden, waaraan ditmaal n zestig tal vliegtuigen deelneemt, bemand met ongeveer 180 personen. Onder de deelnemende machines bevinden zich een zestal toestellen der K. L. M. en een groot aantal sportvlieg- tuigen uit binnen" en buitenland. Hedenochtend zijn op Schiphol en Waal haven de verschillende machines gestart naar het verzamelpunt Soesterberg. Om elf uur vloog men verder naar het vliegveld Twente, waar de plaatselijke luchtvaartautoriteiten den deel- Op veelvuldig verzoek heeft de directie besloten bij genoegzame deelname een DERDE reis te organiseeren van II klasse 115.—; III klasse 90.—, vermeerderd met 2.50 adnrnistratie- kosten per deelnemer. Aanmelding terstond gewenscht. Uitvoerig programma afd. Reis Oberammergau, Bureau van dit Blad. Den 22en dezer kwamen de besturen der Kringen van den L. T. B., Bloembollencultuur en Ned. Tuindersbond bijeen om in samenwer king te trachten middelen te vinden om aan den onhoudbaren toestand, in het bollenbedrijf ontstaan, een einde te maken. De vergadering stond onder leiding van den heer J. Lakeman, voorzitter van den West- frieschen L. T. B.-kring. De uitvoerige besprekingen liepen in hoofd zaak over de reeds eerder vermelde kwestie, n.i. de opgaven meten in Rfjnlandsche of Dx-echterlandsche Roe. Het is gebleken dat de gegevens der kweekers centrale zeer veel aan duidelijkheid hebben over gelaten, waardoor ontzaglijk veel mis verstand is ontstaan en dientengevolge thans door de Kweekerscentrale strafmaatregelen worden toegepast, waardoor verbittering is ge wekt. Met feiten werd de administratie zoodanig belicht, dat men niet anders kon concludeeren dan dat er een hopelooze wanorde moet be staan. Tenslotte kwam men overeen, dat ieder afdeelingsbestuur plaatselijk een zitting zal hou den voor de georganiseerde leden, waar ieder zijn vermeend aangedaan onrecht kan mede- deelen. Al deze gegevens worden uiteindelijk verzameld en aan een ter vergadering be noemde commissie, bestaande uit de heeren burgemeester Avis, Midwoud, W. Hoebe, Wog- num, J. Bakker, Enkhuizen, Vennik, Venhui zen en C. Broersen, Lutjebroek worden overge dragen, welke Commissie in overleg zal treden met de respectievelijke hoofdbesturen, ter be spreking van te treffen maatregelen. nemers een hartelijke ontvangst bereidden. Vandaar ging de vlucht verder tot Eindhoven, waar de nacht wordt doorgebracht. Morgen starten de deelnemers om half tien voor Vlissingen, waar men om elf uur hoopt te landen. Een zeebad en een maaltijd in Hotel „Brittania" staan hier op het program. Te half drie gaat de tocht verder naar Gilze —Rijen, waar voor de deelnemers folkloristi sche volksspelen zullen worden gegeven. Om half vijf wordt opnieuw gestart voor Rotter dam; de Amsterdamsche deelnemers vliegen door naar Schiphol, waar zi) te half zeven hopen aan te komen. Ter gelegenheid van de aankomst der deel nemers aan de Rondvlucht zal de Nationale Luchtvaart School op de vliegvelden Twente. Eindhoven, Vlissingen en Gilze-Rijen kunst en demonstratievluchten uitvoeren. De K. L. M. organiseert passagiersvluchten. De Internationale Kamer van Koophandel te Parijs, welke zich bijzonder interesseert voor het vraagstuk van de coördinatie van het rail- en wegtransport, zal zich op het Internationaal Wegencongres, dat van 3—9 September te Mün- chen zal worden gehouden, doen vertegenwoor digen door een delegatie onder leiding van Prof. Dr. Otto Most, voorzitter van de Duitsche Com missie ter bestudeering van het coördinatie- Vraagstuk en verder bestaande uit de heeren Ed. Agnelli, Vice-president van de Fiatfabrieken (Turijn); M. Drew Anderson, Directeur van de „Associated Portland Cement Manufactures" (Londen); H. W. O. de Bruyn, Secretaris van het Nederlandsche Wegencongres (Den Haag); en Pierre Vasseur, Algemeen Secretaris van de Internationale Kamer van Koophandel (Parijs). De K. N. A. C. bericht, dat de stremming van het doorgaand verkeer over den Noord-Wes- telfjken weg van het Kanaal door Voorne sedert 23 Augustus jX is opgeheven. De algemeene weerstoestand in het groote gebied tusschen Europa en Groenland bleef in den laatsten tijd in achteruit gaanden zin ver anderen. In dat gebied verschenen achtereen volgens verschillende depressies, die over het algemeen toenamen in omvang en activiteit. De kleine stormdepressie, die Maandag jX over de Noordzee trok, was o.m. een gevolg van dezen gewijzigden weerstoestand. Het valt dus niet te ontkennen, dat over het genoemde gebied de actie in den dampkring sterker is geworden. Ongetwijfeld zal dit op den duur niet zonder gevolgen blijven voor den weerstoestand in ons land. Tot nog toe bleven wij min of meer bui ten het gebied van sterkere actie en behield net weer dientengevolge de tendenz om droog te blijven en na eiken kortdurrenden achteruit gang snel te verbeteren. De normale gang van zaken is, ook met het oog op den vergevorderden zomer, dat de de pressies hoe langer hoe meer invloed in ons land krijgen. Dit was trouwens reeds min of meer het geval, hetgeen o.m. blijkt uit de in den laatsten tijd toegenomen windkracht en de overheersching van Zuidwestelijke tot Weste lijke winden. De invloed strekte zich echter nauwelijks tot den regenval uit. Zelfs de ge noemde depressie bracht hier nagenoeg geen regen. Wat de naaste vooruitzichten voor de weers gesteldheid betreft, zullen wij moeten rekenen op een trapsgewijze verslechtering van den toe stand in N.W.-Europa met herhaaldelijk terug werking op den weerstoestand in ons land, waarbij het niet precies te zeggen is wanneer het weer beter en wanneer het ongunstiger zal worden. Voorloopig behoudt de neiging tot ge ringen neerslag nog de overhand. De tempera tuur zal echter slechts weinig boven de nor male voor den tijd van het jaar uit komen. Betreffende de vooruitzichten voor het week einde geldt, dat het weer nog onstandvastig zal zijn. Voorloopig is de kans nog zeer groot, dat zich randstoringen aan de Zuidzijde van de hoofddepressie zullen ontwikkelen, die het ver anderlijk karakter van het weer nog zullen handhaven. Over het algemeen behouden de Westelijke windrichtingen nog de overhand, die natuurlijk gepaard gaan met vrij koel weer, vooral in het Westen van het land. De regen kans is nog gering. Tegen Zondag is een ver betering van den weerstoestand te verwachten, die echter van korten duur is. Deze zal waar schijnlijk gepaard gaan met een geringe afkoe ling, die later gevolgd wordt door warmer weer, (Nadruk verboden) Terwijl de toestand in de omgeving van het hoogste minimum op de Noorsche Zee weinig veranderde, trok een secundaire depressie in Noordoostelijke richting van de Riviera. naar Polen langs den rand van het gebied van zeer hooge temperaturen in Centraal Europa. Langs haar baan vielen zware onweersregens, die gepaard gingen met een sterke afkoeling. Het naderende hoofdminimum gaf aanleiding tot uitgebreide en plaatselijk zware regens in ge heel Scandinavië. In Frankrijk steeg de baro meter en herstelde het mooie zomerweer zich, evenzoo in Zwitserland. In Oost-Duitschland, Polen en in de Botnische Golf is het nog warm, op IJsland is het reeds herfstig koel, over Groenland ligt een koud gebied van hoogen luchtdruk. Het is te verwachten dat het gunstige weer in ons land aanhoudt. In den kunstkelder ,,'t Center" te 's-Graven hage zal Zaterdag 25 Augustus a.s. een expositie geopend worden van beeldhouwwerk door Ma rianne Jooy, uit Keulen, en van schilderijen door Leo Breuer, uit Berlijn. Deze tentoonstelling duurt tot en met 14 Sept. a.s. en wordt gehou den onder auspiciën van de Stichting tot ver breiding van hedendaagsche schilderkunst. In het seizoen 1934—1935 zal bovenvermelde concertdirectie een serie van negen abonne mentsconcerten in Diligentia geven met de na volgende kunstenaars: 15 October Beethovenavond Frederic La- mond. 31 October Piano-avond Harold Bauer. 17 November Victor Chenkine (chants dra- matisés). 18 December: Ethel Bartlett Rae Robert son. 2 Februari Maurice Marechal. 19 Februari Joseph Szigeti. 11 Maart Berner Strijkkwartet. 25 Maart Florence Sustral, zangeres. 4 April Yelli d'Aranyi, viool. 9191 Naar wij vernemen zal onder auspiciën der concertdirectie dr. G. de Koos N.V. gedurende het seizoen 19341935 te Den Haag een serie van zes meesterconcerten gegeven worden. Deze serie is ingedeeld als volgt: 4 November Marion Anderson, 23 December Alexander Brailowsky, 20 Januari Herta Glückmann, 17 Februari Magda Tagliafero, 10 Maart Carl Flesch en 21 Maart Jacques Thibaud. Alle con certen worden gegeven in Diligentia. De Nederl. Concertdirectie J. Beek zal in het a.s. seizoen te Amsterdam en Den Haag een Debussycyclus van drie concerten organiseeren, te geven door Janine Weill. In dezen cyclus zul len alle pianowerken voor twee handen van den Franschen grootmeester ten gehoore wor den gebracht. In Amsterdam zullen deze con certen worden gegeven in de kleine zaal van het Concertgebouw op 30 October, 3 en 7 No vember. In Den Haag zijn de data 29 October, 2 en 12 November. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat be houdens tusschentydsche wijziging voor de week van 26 Augustus tot en met. 1 September de prijs van het crisisbotermerk en van de ver- voervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op 1.per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5