Liturgische week te Leuven t t Enkele dagen soldatenleven FINANCIEN GEEN SPRAKE VAN! DE VIERDE DAG RADIO-PROGRAMMA „0P HERHALING Dagfilm VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 Beter onderwijs aan de jeugd Arrestatie en gros Zeilkano omgeslagen op zee Maalderij afgebrand Zaterdag 25 Aug. 1934 In het heetst van den strijd We moeten de liturgie meer in haar historische ontwikkeling leeren beschouwen en verklaren Paedagogie en liturgie Het liturgisch gebed Negen Nederlanders met 440 mark by zich, aangehouden Dezen keer goed afgeloopen Aan blusschen viel niet meer te denken MOEILIJKE REDDING Twee zieke zusters weten bran dend huis te ontvluchten SPIJKERPLANK HAD SUCCES Maar de smokkelaars wisten toch te ontkomen Schetsen over de jaarlijks terug keer end e militaire oefeningen op de Veluwe GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Op het oorlogspad LOODS AFGEBRAND ONDER BOOMSTAM GEDOOD Gevaarlijke vonken Italiaansche Opera Staatsexamen BOEK EN BLAD RETRAITEN „St. Petrus Canisius" te Bergen Cenakel Tilburg Kunsthandel Aalderirik Postvluchten In den vroegen morgen van Donderdag gaf de voorzitter Pater Verwilst O.P. het woord aan den eerw. heer M. English, ceremoniarius Van de Kathedraal te Brugge, die een van hu mor overstraalde voordracht houdt over Litur gische en niet-liturgische plechtigheden, de derde in de reeks lessen over de uitstraling van het liturgisch jaar. Spr. wilde zich bepa len bij de „Dedicatio" (de Kerkwijding) een sacramentale; een plechtigheid, waarbij van een profane zaak (het kerkgebouw) een god delijke zaak gemaakt wordt. Deze wijding heeft ook haar jaarlijkschen vierdag, die helaas bij de geloovigen totaal on bekend is, mede doordat alle kerkwijdings-data op één dag gesteld zijn. Vroeger was deze jaar dag tegelijk het begin van de kermis, de kerk mis. Er rest ons dus in de praktijk weinig meer van dit zoo belangrijke feest. Maar we zouden hier toch meer van kunnen maken, als we allen reeds voldeden aan de eischen van de rubrieken, die voorschrijven, dat de kruisjes op den wand bewierookt moeten worden en er den ganschen dag kaarslicht voor moet bran den. Ook zal men de kerk den geheelen dag geopend laten om de geloovigen gelegenheid te geven, de aflaten te verdienen welke daar aan verbonden zijn. Te half tien werd in de Abdijkerk weer de Conventsmis gezongen. Te elf uur was het woord aan rector De Jong van Hilversum, die zijn les gaf over de Paedagogiek van het sociaal beleven der li turgie. Allereerst wees spr. op den invloed van het Calvinisme, dat door zijn a-liturgischen gods dienst in de jaren van zijn overheersching een anti-liturgische actie heeft ontwikkeld, de liturgische uitingen van het katholieke volk, vaak met geweld heeft onderdrukt en zoo voor zijn katholieke landgenooten een milieu heeft geschapen, waar de beperkte en beknotte li turgie de bezielende kracht van vroeger moest missen, en zelfs te loor zien gaan. De brave katholiek van het Noorden heeft zijn heil wel moeten zoeken in private devoties, die vaak verkeerd verricht werden, al waren ze op zich nog zoo goed. De herleefde Eucharistische devotie heeft zich ten onzent te veel en te uitsluitend ge richt op de Eucharistie als Sacrament, te wei nig op de Eucharistie als Offer. Een tweede factor, die op het liturgische le ven een nadeeligen invloed heeft uitgeoefend, is het gebrekkig onderwijs in de liturgie voor volwassenen zoowel als voor kinderen. Eerst in onze eeuw heeft men de noodzaak van onderwijs in de liturgie ingezien. We moeten de liturgie meer in haar histori sche ontwikkeling leeren beschouwen en ver klaren. Een andere fout meent hij te zien in de te weinige belichting van de liturgie als eere- dienst van de gemeenschap. Meer succes bij dit werk zullen we hebben, als we ons streven richten op de huisgezinnen der toekomst, de kinderen van nu. Deze be reiken we door de katholieke school. Ten slotte wees spr. op de taak van onder wijzers en onderwijzeressen. In den namiddag sprak pater L. Luyts O. P. te Ghenk over: De sociale grondtrekken van het liturgisch gebed. De liturgie en de deug- denbeleving. Het liturgische gebed is het gebed van de gemeenschap zelf vooreerst in de kerk, dus is het sociaal en vervolgens bidt de Kerk wel door haar afgezanten en bedienaars, doch elk lid heeft deel aan het gebed en elkeen bidt mee. Het is het gebed van allen en voor allen- Buiten alle andere deugden tenslotte leidt de liturgie vooral tot beoefening dier deug den, die we sociale deugden kunnen noemen, n.l. rechtvaardigheid en naastenliefde. Daar van is toch in groote mate de oplossing der sociale kwestie te verwachten waarnaar zoo dringend wordt gevraagd. De slotlezing van den dag werd gehouden door prof. M. J. Granpré Molière van Delft, over de rol van den Christelijken kunstenaar. De opvoeding van den jongen kunstenaar zal er vooral op gericht moeten zijn, dat hij het onderscheid leert verstaan tusschen de god delijke kunst van de natuur en de menscheiyke 1. Een sufo rijdt rechtuit(opd« pier dut naar bo 7. En U draait een heelen of halven «lag om (mat alle gevolgen: zie 8) 6. als li tegen den slip instuurt, gaat de auto I de rondte tollen (xle 7) 5. Al* U echter in figuur 3 het stuur naar links draait... (zie 6) 4. Zoo wordt auto In het rech te spoor terug gedrongen. Draai dan de A voorwielen óók rp naar rechts (met den slip méé dusl) 2. Het achterdeel gaat naar rechts w e g g I ij d i (slippen) kunst of cultuur. Dit geldt in het bijzonder voor den christelijken kunstenaar. Want deze onderscheidt zich juist daardoor, dat hij in zijn kunst de verhouding van schepsel tot Schepper eerbiedigt. Spr. schetste de ontaar ding van de kunst. Thans schijnt het oogen- blik gekomen, waarop de kunstenaar den schoon- sten stap zal moeten doen waartoe een mensch in staat is, n.l. de mislukking inzien en ver volgens „opstaan", „terugkeeren", en zijn „dienstbaarheid" verzoeken aan natuur en cul tuur. De stap is zoo groot echter, dat die al leen te verwachten is van een ziel, die ver licht en verwarmd wordt door de genade en voorgelicht door 't ongerepte kunstwerk van li turgie en eindelijk gedragen door een waar achtig christelijke gemeenschap. Dan echter zal het feest van vreugde worden. In deze ge dachte ligt èn het richtpunt voor de opvoe ding èn de rol van den christelijken kunstenaar besloten. Aan het grenskantoor Strasz, in de onmid dellijke nabijheid van Kerkrade gelegen, zijn twee auto's in beslag genomen, waarmede reis gezelschappen uit Holland een snoepreisje door Duitschland hadden gemaakt. Ze hadden de reischèques ingewisseld en wilden probeeren de niet-verteerde marken via Kerkrade mee naar ons land te nemen. In een der auto's zat een dame met twee dochters en twee andere meis jes, zij allen, benevens de chauffeur, waren in het bezit van een reispas en ieder hunner had honderd mark geïncasseerd. Van de zes honderd mark werden nog 370 mark gevonden en in beslag genomen. De chauffeur en vier dames werden aangehouden, een meisje van onder de vijftien jaar mocht vertrekken. In den tweeden auto hadden plaats genomen een echtpaar met hun zoon. Op hen werden zeven tig marken gevonden, die in beslag genomen werden. De chauffeur en de drie passagiers werden in arrest gesteld. In totaal werden alzoo negen Nederlanders gearresteerd. Donderdagnamiddag omstreeks half zes waren de twintig-jarige J. Hendriksen uit Rotterdam en de 23-jarige S. Muller uit Dordrecht voor de kust by Oostvoome met een kano aan het zeilen. Er stond een hooge zee. Op een gegeven oogenblik sloeg de kano om en geraakten de in zittenden te water. Dit geschiedde ongeveer vijf honderd meter uit de kust. Publiek dat van den wal af dit gezien had, waarschuwde de politie, die onmiddellijk de reddingsboot van Stellendam requireerde, terwijl ook de reddingsbrigade van de afdeeling Oostvoome van de N.C.R.B. paraat was. De drenkelingen wisten na zeer veel moeite op de z.g. ribben te komen, de kano recht te krijgen en er weer in te geraken. Na een moei- zamen tocht slaagden zy er in weer behouden de kust te bereiken. De reddingboot kon daar op weer naar huis terugkeeren. Donderdagavond omstreeks tien uur Is brand uitgebroken in de meelmaaldery van den heer Kruit te Rockanje. Omstreeks negen uur was de heer K. thuis gekomen en had toen zijn auto in de maalderij geplaatst. De heer K. had toen wel een rub- berlucht geroken, doch had hieraan geen ver dere aandacht besteed. Later werd hy door ge knetter opmerkzaam gemaakt en ontdekte toen, dat de maaldery in brand stond. Hy begaf zich onmiddellijk naar buiten en waar schuwde de brandweer. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Een vrachtauto en twintig varkens, konden nog uit het brandende gebouw gehaald worden. De maalderij brandde tot den grond toe af. Twee aangrenzende woonhuizen konden voor het vuur gespaard biyven. De oorzaak van den brand moet waarschynlijk in kortsluiting gezocht worden. Maalderij en inventaris waren verzekerd. Donderdag brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerdery van den heer J. Hen driks, in de Pandelaar te Gemert. De brand woedde zeer feL De woning en de schuur ston den spoedig in lichter laaie. De brandweer uit Gemert moest zich er toe beperken de belen dende perceelen nat te houden. De woning met de inboedel alsmede de schuur waarin een var ken en twee geiten, brandden af. De schade wordt op 4000 geschat. In het huis bevonden zich twee dochters van den landbouwer, die beiden bedlegerig zyn. De eene dochter J. heeft een wonde aan haar been, waardoor zij zoo goed als niet kan loopen, ter wijl de andere dochter B. tengevolge van een ernstige ziekte reeds geruimen tyd het bed moet houden .J. kwam uit haar bed en heeft zichzelf en haar zuster in veiligheid weten te brengen. Toen zij buiten kwam, zakte zij even wel door de inspanning in elkaar. Beide meis jes zyn bij buren ondergebracht. Het huis en de inboedel waren verzekerd. Aan de Belgische grens nabij Stramproy is door de Hollandsche douane een Brabantsche auto aangehouden. De wagen probeerde uit België de Nederlandsche grens te passeeren. Na de sommatie van de douane om stil te staan reed de wagen in volle vaart door. De spijker plank werd den wagen echter noodlottig; bo vendien werd de wagen flink onder vuur ge houden. Later werd de auto in de buurt van Weert langs den weg gevonden. De auto be vatte 2500 kilogram Belgische suiker. Beide voorbanden waren door de spykerplank totaal vernield. De wagen is in beslag geno men en naar Roermond overgebracht. De smokkelaars zyn in de velden ontvlucht. HUIZEN 301.5 M. KRO 8 uur Morgen- oncert 10 uur Gramofoonmuziek 0.30 Muzlekuitzendlng voor fabrieken .1 uur Gramofoonmuziek 11.30 Gods- iienstig halfuurtje door Pastoor L. H. ?erquin 12 uur Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 De KRO- 3oys o.l.v. Piet Lustenhouwer 1.15 Be- •lchten van den Ned. Postdulvenhouders- )OQd \an Zaterdagvliegers 1.15 Gramo- 'oonmuziek 1.45 Verzorging van den iender 2 uur Halfuurtje voor de rij- >ere jeugd 2.30 Gramofoonmuziek I uur Kinderuurtje verzorgd dodr Mevr. Sophie NieuwenhulsVan der Ryst en ilevr. Corrie Maïreesv. d. Ven 4 uur Het KRO-Orkest o.l.v. Marlnus van 't IVoud 4.45 Gramofoonmuziek 5 uur ïet KRO-Orkest o.l.v. Marlnus van 't Woud 5.30 Esperanto-nieuws door P. Hellker 5.45 Het KRO-Orkest o.l.v. Ma rlnus van 't Woud 0.20 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 Gram.muziek 7 uur Politieberichten 7.15 Lezing door T. A. Hettinga 7.35 Gramofoonmuziek 8 uur De KRO-Boys o.l.v. Piet Ltüstenhouwer 8.30 Vaz Dias 8.35 „Op Afbetaling", hoorspel door het R. K. Amsterdamsch Tooneelgezelschap 9.20 Gramofoonmuziek 9.30 De KRO- Boys o.l.v. P. Lustenhouwer 10.15 Gra mofoonmuziek 10.30 Vaz Dias 10.35 De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer 11 uur Gramofoonmuziek en daarna sluiting. HILVERSUM 1875 M. »- VARA 8 uur Gramofoonmuziek 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de CJontlnuebedry ven 12 uur Sluiting AVRO 12 uur Tijdsein AVRO-klok 12.01 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 12.30 Tusschenspel van gra- mof.muz. 1.15 Gram.muz. 2 u. Boeken halfuur d. Mr. Pr. Coenen 2.30 Omroepor kest 3 uur Gramofoonmuziek 3.15 Precisietydsein 4 uur Pianorecital door Koos van der Griend 4.30 Aansluiting met Hotel „Royal" te Arnhem. Het Ensem ble Pali concerteert 5 uur Sluiting VARA 5 uur VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot 6 uur VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot 7.15 Gram.platen, waarom ge vraagd is 7.30 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot 8 uur Sluiting AVRO Tijd sein AVRO-klok 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dias 805 Muziek in schijven 8.15 „De 15 minuten Parade", ge ïnspecteerd door Alex de Haas. Medewer king verleenen: Kovacs Lajos, Pierre Palla en Boris Lensky en Topy Glerum 10.15 Gramofoonmuziek 11 uur Nieuwsberich ten van het persbureau Vaz Dias 11.10 Aansluiting met Hotel „Hamdorff" te La ren (N.H.) Dansmuziek door „The Original Ramblers" o.l.v. Theo Uden Masman 12 uur Tijdsein AVRO-klok en Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. (Fransche avond). 6.30 Gevarieerd concert 7.30 Zangre cital door MUe. Alessebel 8.20 Gevari eerd Fransch concert door het orkest van radio-Luxemburg o.l.v. Henri Pensis 9.05 Idem 9.35 Muzikale potpourri door het orkest van radio-Luxemburg m.m.v. solis ten o.l.v. Henri Pensis 10.40 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Het genre orkest speelt 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Dansmuziek door het Lionel's Club Or kest o.l.v. Clabeck 6.50 Gramofoonmu ziek -10.20 Dansmuziek uit het casino te Blankenberghe. BRUSSEL 322 M. 12.17 Gramofoonmu ziek 1.30 Het genre orkest speelt 5.20 Jazz-uurtje 10.40 Concert uit de Kur- zaal te Blankenberghe. KALUNDBORG 1261 M. 12.20 Het strijkorkest van restaurant Ritz 2.50 Gramofoonmuziek 3.20 Het omroepor kest o.l.v. Launy Grondahl 10 uur Louis Prell's Ensemble 11.55 Voortzetting dans muziek. BERLIJN 366 M. 3.40 Programma van den Deutschlandsender. HAMBURG 332 M. Ochtendconcert 11.50 Middagconcert 1.40 Gevarieerd con cert 4.20 Concert door het Omroepor kest o.l.v. Gerhard Maasz 6.20 Vesper concert op gramofoonplaten 8.30 Muziek en dans. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuz. 10.50 Zweedsche muziek 2.20 Gramo foonmuziek 7.20 Leo Eysoldt speelt dans muziek 11.50 Dansmuziek door het West- dultsche kamerorkest en een bioscooporgel. DAVENTRY 1500 M. 12.20 Concert V. North Regional 2.20 Dansmuziek op gra mofoonplaten 5.05 Orgelconcert door Harald Ramsay - 11.15 B.B.C. Dansorkest onder leiding van Henry Hall. PARIJS 313 M. 7.10 Gramofoonmuziek 9.20 Gramofoonmuziek 9.35 Carrol Gibbons en zijn orkest. PARIJS (RADIO) 1648 M. 7.20 Gra mofoonmuziek 8.20 Gramofoonmuziek 10.35 Populair concert uit Vlchy 12.20 Concert door het Luclen Goldy-orkest MILAAN 369 M. - 5.30 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonmuz. ROME 421 M. 5.30 Vocaal- en Instru mentaal concert 8.30 Gramofoonmuziek 9.50 Symphonie-orkest. BEROMÜNSTER 540 M. 7.40 Populair gramofoonmuziek 9.30 Volksliederen door het Elferchor Bursfelden 10.35 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHE DEN VERWIJZEN WIJ naar den katholieken RADIOGIDS ff Over het groote kazemeterrein van de infan terie te Amersfoort hangt de stilte voor den storm. In de verte rumoeren nog wat voetbal enthousiasten, die den kamp tusschen twee regimenten hebben bijgewoond. En in de can- tine zyn de laatste bezoekers in actie rond de piano, waar de musicus van de compagnie uit den treure het lied van den zwarten zigeuner herhaalt. Maar het gewone geroezemoes van andere dagen, het kabaal zonder wat een her- halingstyd geen herhalingstyd zou zyn, ont breekt. De herhalingsman houdt niet van vroeg naar bed gaan bier is er óók in Amersfoort („zelfs" in Amersfoort! zegt de Amsterdammer) nog wel te vinden maar morgen is het om vier uur reveille en dat feit is in staat, om zelfs den herhalingsman om tien uur onder de dekens te krygen. Even is er nog het gerammel van een eet ketel, waaruit de laatste restjes roest worden weggekrast en wanneer de hoornblazer het laatste appèl over het maan-verlichte grasveld heeft geschetterd, vindt de dienstdoende ser geant by zijn rondgang langs de kribben geen enkelen man „gekleed ervoor", zooals de geykte dienstterm zegt. Morgen immers begint de „driedaagsche", de veldtocht der Amersfoortsche tegen het Edesche garnizoen, waarby „rooden" en „blauwen" ge vechten op leven en dood zullen gaan leveren. De stryders zijn kampvaardig en menig af scheidsbriefje voor drie dagen een ééuwig heid wanneer je jong bent en pas getrouwd wordt meegegeven aan de post naar Mokum. En de Hollandsche soldaat, die altyd zegt, een broertje dood te hebben aan alles wat „dienst" heet, toont by zijn schryverij tenminste begrip te hebben voor uniformiteit, wanneerhet hem niet gecommandeerd wordt. Want minstens negen van de tien epistels beginnen met het zelfde begin: „lieve schat vlag met zwart kruis. „Je staat onder zwaar artillerievuur!" wordt hem doodernstig ver teld. Maar de hospitaalman denkt er het zijne van en fietst rustig door. Ook fantasie, zelfs die van een journalist, kent haar grenzen.... Wie de eerste oefening gewonnen heeft, is eeriyk gezegd niet tot de groote meerderheid der oorlogvoerenden doorgedrongen. De manschap pen verlangen naar rust en zyn blij, in Bar- neveld even te kunnen „afhangen". In Barne- veld, waar iedere soldaat van den minsten man van het regiment tot de hoogste legerleiders je den toren wijzen waar Jan van Schaffelaar z'n soldatesken dood vond ook dat spreekt nog wel tot het Hollandsche soldatenhart. In Bar- neveld, waar de bevolking nog altijd meeleeft met het telkens weerkeerend schouwspel van zwaarbeladen soldaten, druk gebarende ordon nansen en ernstig kükende officieren. Werkelük, over gebrek aan sympathie kan de militair zich in deze omgeving nog niet beklagen! Bij een bewoner van de Buurtschap Cabauw, gemeente Willige-Langerak is een geheime distilleerdery ontdekt. Door de commiezen werd het toestel mettoe- behooren in beslag genomen, alsmede een 200 liter genever. Tegen den eigenaar werd proces-verbaal op gemaakt. De in beslaggenomen goederen werden per vrachtauto naar Utrecht overgebracht. Wat te vertellen over den afmarsch? Ach, daarover zyn al zoo veel geschiedenissen in omloop, dat het niet noodig is, er è.1 te veel woorden aan te verspillen. Maar wanneer de regimenten eenmaal buiten zyn in de richting AchterveldBarneveld, beginnen toch de eerste gevechten. Het voorloopende regiment heeft tot opdracht om een terugtocht uit te voeren, waar by de nakomers roet in 't eten komen gooien. Mitrailleurs worden in stelling gebracht, en geweerschutters paffen er stevig op los. Nu begint ook, wat iedere manoeuvre telkens weer zyn eigen aantrelckeiykheid geeft, het in werking zetten van de fantasie der deelne mers. De regimentarts, die den uitvallers een visite brengt, heeft den stalen helm al opgezet: „we zyn in de vuurlinie" wordt ohne mehr geconstateerd en wanneer uw correspondent die zelf in den geneeskundigen staf den slag meemaakt rustig met zyn veldmuts op een strategisch goed gelegen kruispunt nadert, staat daar een man hevig te gebaren met een oranje Te Hillegersberg heeft Donderdagavond een felle brand gewoed in een groote houten loods aan den Kleiweg, waarin ondergebracht was een houthandel en markiezenmakerij. De loods brandde geheel uit; de omliggende perceelen konden met moeite behouden biyven, alhoewel ook het dak van een aangrenzende bakkerij verbrandde. By het blusschingswerk is een 24-jarige man door het venster van een dak gevallen. Waar- schijniyk heeft hij een wervelfractuur opge- loopen. In het ziekenhuis aan den Bergweg is hy ter verpleging opgenomen. Toen die kinderen van den landbouwer G. School te Vorstenbosch Donderdagmiddag bij een stapel boomstammen aan het spelen waren, viel de stapel plotseling uiteen. Het elfjarig zoontje P. kreeg een der zware stammen op het onder lijf. Met ernstige inwendige kneuzingen werd het knaapje naar het gasthuis te Uden ver voerd, waar het in den loop van den avond is overleden. Hedenmorgen omstreeks half zes is de dorsch- meet te Middelhamis geheel afgebrand. De brand is ontstaan door vonken uit den tractor van de dorschmachine. Twaalf gedorschte en ongedorschte graanklampen, alsmede een dorschmachine en tractor gingen in de vlam men op. De schade wordt door verzekering gedekt. Het zevental solisten der N. V. Opera Italiana dat momenteel een zomertoumée door ons land maakt, zal Zaterdagavond a.s. een concert ge ven in de Kurzaal te Scheveningen. Henk van den Berg begeleidt aan den vleugel. A.s. Zon dag nemen de Italianen in het Concertgebouw afscheid van Amsterdam. AMERSFOORT. Staatsexamen tot toelating aan de universiteit. Na voortgezet examen zijn geslaagd voor diploma A: de beeren J- van der Molen A. Ronner. J. Hage, L. Alons en voor B de heer en; J. H. Borenman en G. Kaastra. VEERTIG JAAR N.S.M. door J. W. F. Werumeus Buning. De Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam bestaat veertig jaar. Te dezer gelegenheid heeft de directie der Mij. een ge denkboek uitgegeven, dat zich in menig op zicht lofwaardig onderscheidt van de feestuit gaven, welke bij dergelijke gebeurtenissen het licht plegen te zien. Hier geen dorre en onge nietbare opsomming van feiten en cyfers, il lustraties, die de buitenwacht niet interessee ren. De heeren Goedkoop hebben den schrij ver J. W. F. Weremeus Buning de geschiede nis van hun bedrijf laten schrijven en daarmee van hun eigen leven en van deze opdracht heeft de schrijver zich gekweten op een wyze, die allen lof verdient. De lectuur van „Veertig jaren N. S. M." is leerzaam en bovenal boeiend. De figuren van het scheepsbouwersgeslacht Goedkoop worden levend voor de oogen van den lezer: menr schen van vleesch en bloed met hun groote kundigheid, hun oud-vaderlandsche wilskracht en energie. Tegen den achtergrond van het Amsterdam van verleden en heden, tegen den achtergrond ook van den groeienden jongsten tyd, staat het bedrijf van de N. S. M. he- roïsch-grootsch uitgeteekend. Jammer, dat de schryver in zün vereering voor de ongetwyfeld geniale leiders vergeet ook maar een woord van waardeering te schen ken aan de duizenden werkers, die in al die jaren in den daver van het bedrijf den klink hamer hanteerden en bouwden wat de Goed koops schiepen. Zelfs verraadt hy ondanks zichzelf want de vermelding was als waar deering bedoeld een mentaliteit, waarvan wü hopen, dat zy te kras is geteekend. Op bid. 62 lezen wij n.l.: „En hierin doet zich dan reeds een der eerste principes van deze werf gelden, namely k, zoo min mogelük arbeiders te werk te stellen." Veel van de sympathie, die, al le zende, voor het bedryf der N.S.M. is gegroeid, gaat by deze verbasterende uitlating teloor. Aan de uitgave is overigens alle zorg besteed. De beschrijvende tekst wordt aangevuld door gegevens en illustraties, terwjl Jo Spier een pakkende bandteekening gaf, welke in kleu rendruk is uitgevoerd. DRIE OPSTELLEN OVER VOLKS GENEESKUNDE door Dr. E. D. Baumann. Uitgeversbedrijf Eigen Volk Scheveningen 1934. Deze drie opstellen handelen over Primitieve opvattingen over lijf en leven. De bok en de geit in de Volksgeneeskunde. De dood door den bliksem in volksgeloof en wetenschap. De wetenschap, die zich met deze onderwer pen bezig houdt, loopt steeds het grootsch ge vaar in een rariteiten-verzameling te ontaar den. Vandaar, dat de geleerden trachten, er eenige lijn in te brengen. Somigen plaatsen zich op een evolutionisch standpunt, ande ren verklaren alles met de psychoanalyse, an deren met de primitieve magie, weer anderen met het z.g. archaisch denken. Maar één groot bezwaar kleeft er aan al deze systemati sche verklaringen: verreweg het meeste z.g. volksgeloof bestaat uit bijgeloof en dwaasheid; en terwyi nu de wysheid in een stelsel gebracht kan worden, kan men de dwaasheid en den onzin niet in een systeem brengen. De geleer den, die trachten dit wel te doen, moeten dan wel zeer willekeurig te werk gaan, en zoo is het ook hier, vooral in 't eerste opstel. Hoewel de schryver over een respectabele bekwaamheid beschikt, is de logica vrijwel hopeloos zoek, In anderhalve pagina wordt het „bewys" geleverd dat de „oermensch" oorspronkelijk menschen- eter geweest is. Het geheel heeft met weten schap niets meer te maken, en is alleen maar een slecht soort fantasie. Het is jammer, dat de schryver, die zulke fraaie bydragen gele verd heeft tot de geschiedenis der geneeskun de, zich tot dit soort publicaties heeft laten verleiden. TH. H. SCHLICHTING. „met Hr. Ms. ZEEHOND NAAR DE TURKSCHE WATEREN" door E. v. Everdingen. Uig. W. L. en J. Brusse, Rotterdam. De oud-matroos der Koninkiyke Marine, de heer v. Everdingen, reeds bekend door vroegere marine-schetsen, heeft thans te boek gesteld wat de bemanning van den schoener „Zeehond" op haar reis naar en haar verbluf in de Turk- sche wateren in het jaar 1896 heeft beleefd. Het is een onopgesmukt reisverhaal geworden met hier en daar menige vroolyke noot, waar door de lezer een goeden kyk krijgt op het leven aan boord van een „oorlogsschip" van het kaliber van de „Zeehond". Van de verschillende havens, die de „Zee hond" heeft aangedaan, bevat het boek min of meer uitvoerige beschrijvingen en tal van foto's. Het zou nog prettiger te lezen zijn als de styi wat losser en iets meer van dezen tyd was. Ook zou het opnemen achterin van een verklaring der talrijke scheepstermen den oningewüden lezer van dienst hebben kunnen zyn. AUGUSTUS Zaterdag 25—28. Heeren. Dinsdag 28—31. Retraite Graalwachtleden. SEPTEMBER Zaterdag 14. Meisjes. Dinsdag 47. Dames. Zaterdag 8—11. Mannen St. Ignatius-Club (8e Retraite). Dinsdag 11—14. Dames. Zondag 16—19. Kosters-Retraite. Woensdag 19—22. Graalleden. Zondag 23—26. Meisjes Congregatie 17—25 Jaar. Woensdag 26—29. R. K. Politiebond „St. Mi chael". (Sluiting Feest van St. Michaël). Inlichtingen en aanvragen: Directie Retraite huis Bergen (N.-H.). Tel. 148. Giro 45537. 25—28 Aug. Meisjes. 2831 Aug. Onderwü'zeressen e.a. 313 Sept. Meisjes. 3— 6 Sept. Meisjes Lycea. 7—10 Sept. Meisjes. 1014 Sept. Dames. 14—17 Sept. Dames kantoorpersoneel. 18—21 Sept. Derde Orde H. Dominicus. 2128 Sëpt. Zesdaagsche Retraite. 29 Sept.— Oct. Meisjes. 2— 9 Oct. Zesdaagsche Retraite. 5— 8 Oct. Meisjes. 6— 9 Oct. Huismoeders. 9—13 Oct. Dames. 13—16 Oct. Meisjes. 15—18 Oct. Huishoudsters. 16—20 Oct. Verpleegsters. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper 1 Rubri- oeering en geiykvorxnige zetwyze. Blliyk hajv delstarief Inzake de enquête over de werking van de Nivas verneemt de „Javabode", dat hier op een hoogst bevredigend aantal antwoor den is ontvangen. Een algemeen opinie kwam niet tot uiting en de voornaamste groep meent, dat de suiker-industrie voor taan volkomen vrij moet zijn van de regee- rings-inmenging. Bij de gehouden inschrijving op f 500.000 5'/2 pCt. in aandeelen converteerbare obli gaties en f 136.000 aandeelen der Hesta Rubber Mij. werden nagenoeg alle stukken door aandeelhouders genomen. Uit de inkomsten, voortvloeiende uit de heffing van het bijzonder-uitvoerrecht op inheemsche rubber is een bedrag van f 7000 ter beschikking gesteld van den resident van Djambi voor tegemoetkoming in de voedselvoorziening. Het algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is bereid, voor een gezamenlijk bedrag van f 1/i millioen met de gemeente Zandvoort een leening af te sluiten tegen 4pCt. ter conversie van de restanten van 4\/2 pCt. en 4% pCt. leeningen. Dit geeft de gemeente een besparing van rente van f 2000 per jaar. Het gerucht loopt te Parijs, dat de Fran sche minister-president na zijn vacantie een nieuw constructie-program aan hei oordeel van den ministerraad zal onderwer pen. De oorsprong van dit gerucht is niet na te gaan. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Fransche Bank verder toegenomen en wel met fr. 504 millioen van fr. 80813 millioen tot fr. 81317 millioen. Door de nieuwe financieele maatregelen der Belgische regeering tot het economisch herstel en vermindering der werkloosheid, waaronder een reorganisatie van het bank en credietwezen, zal voor de Belgische in dustrie een vermindering van lasten ver kregen worden van fr. 350 millioen. De Duitsche Rijksbank heeft besloten- den extra uitvoer met Frankrijk en Zwit seriand tot nader order weder toe te staan. Men brengt dit in verband met de nieuwe regeling omtrent het betalingsverkeer met beide landen. Volgens schatting van het Board of Trade Journal is de industrieele bedrijvigheid in het Vereenigd Koninkrijk van Engeland gedurende het tweede kwartaal 0.7 pCt. hoóger geweest dan in het eerste kwartaal en 14.1 pCt. hoog er dan in het tweede kwartaal van 1933. In een communiqué van het Internatio naal Tarwe Comité wordt medegedeeld, dat het comité beslist heeft, verschillende aan vullingen aan de Intern. Tarwe Overeen komst toe te voegen. Deze betreffen in de eerste plaats de verlenging van de Tarwe- Overeenkomst na 31 Juli 1935 tot 31 Juli 1937. De Japansche regeering zal aan den scheepsbouw een subsidie verleenen van 24 millioen Yen over een tijdvak van vijf ja ren, aanvangende in October 1935. Ickes heeft een beperking van de dage- lijksche petroleum-productie in Amerika met 1Ö7.000 vaten voor September aange kondigd. Het toegestane contingent be„ draagt hierdoor per dag 2.341.750 vaten te gen 2.449.300 vaten in Augustus. Amerikaansche beurs- en graanhande laars maken zich bezorgd over de belas tingplannen van de schatkist, bestaande in het heffen van een belasting op buiten- landsche transacties. Men vreest, dat hier door 'n normale arbitrage en andere trans acties met het buitenland zullen worden bemoeilijkt. De gedwongen vermindering van den werktijd van 40 tot 36 uren en de loons' verhooging met 10 pCt. in de Amerikaan sche textiel-industrie hebben opnieuw een onvriendelijke houding in het zakenleven tegenover Roosevelt gewekt. Morgenthau verklaarde, dat er geen vrees behoeft te bestaan over den monetai- ren toestand in Amerika en dat de regee ring geen plan heeft, haar geldpolitiek te wijzigen. Hij verzette zich sterk tegen ge ruchten over de op handen zijnde veran dering in de valuta-politiek. Na de jongste goudzendingen worden thans 1 millioen plus 2.5 millioen goud naar Parijs en 560.000 naar België ver scheept tot steun van den dollar. Heden wordt een bedrag van 5 1.25 mill. zilver uit Southampton naar New Yorlc verscheept, bestaande uit 12.134 staven. De American Water Works and Electric Co. heeft in het afgeloopen boekjaar een netto-winst behaald van 1.25 per aandeel tegen 1.18 het vorig jaar. De Chesapeake and Ohio Rw. keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.70. De bruto-winst van de Hide and Leather over het afgeloopen boekjaar bedraagt 996.906 en de netto-winst 500.791 tegen 628.227 het vorig jaar. De North American kondigt een dividend aan van 0.121/.j in contanten en een stock-dividend van 1 pCt. evenals het vorig kwartaal. De United Gas heeft in het afgeloopen boekjaar een winst gemaakt, neerkomende op 0.77 per tweede preferente aandeel te gen 0.24 het vorig jaar. De National Dairy keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.30. De netto-ontvangsten van de Eric Railw. beliepen in Juli 953.000 en waren 812.000 minder, de netto's der New York Ontario and Western 166.000 of 50.000 minder, en de netto's van de St. Louis and South Western 1.196 tegen een deficit van 50.288 in Juli van het vorig jaar. In den kunsthandel Aalderink, Jacob van Lennepkade 55 Amsterdam, zyn van 25 Augustus tot en met 14 September a.s. tentoongesteld foto's van H. Berssenbrugge ln allerlei procedé's: portret, landschap, stilleven enz., op verschil lend materiaal, o.a. hout. De Kwartel (uitreis) is te Athene aange komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6