ONTAARDING VAN DR SPORT Md v&JmX mn den daa PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND 12 Gelouterd REACTIE IN ENGELAND BAANTJES! VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 Is een terugkeer tot een eenvoudi ger en gezonder standpunt ten opzichte van de sport noodzakelijk Zeer kenmerkende uit latingen Nieuwe stratosfeer- ballon in Rusland Cartier-herdenking Het grootste museum van Spanje Groote order voor de luchtmacht der V.S. Twee jaar verdwenen zonder het te weten Zwitsersche defensie plannen Vernietiging van Zalala-woud het Geheimzinnige wilde hond van Francis I „heb ik dien De bekentenis Gevangenis als museum Verkeerspolitie in auto giro Winkelsluiting Turkije m Snelheidsrecords voor legervliegtuigen NAAR HET SPAANSCH Het sportblad „The Field" schrijft: ,,Men mag bijna zeggen dat heden ten dage het leven van een kampioen of toe komstig kampioen niet onderscheiden kan wor den van een leven dat geheel aan het (voet bal)-spel gewijd is. Wordt dit niet door den persoon zelf gefinancierd, dan is het professio nalisme. Zelfs wanneer hij het wel persoonlijk financiert, dan zfjn de opwinding, het jachten en de schooierigheid („raffishness"; bedoeld wordt blijkbaar de alles behalve voorname en amateurachtige wijze, Waarop spelers zich laten afjakkeren) van sport, gelijk zij in de open bare arena door 20ste eeuwsche dagbladpubli- citeit gemaakt is, van zoodanigen aard, dat de pogingen om dei. top te bereiken en zich daar te handhaven slechts slagen kunnen door er el zijn krachten aan te schenken. Kortom: wij en de wereld overdrijven het." De „Universe", die de woorden van „The Field" aanhaalt, voegt eraan toe: „Het verschil tusschen amateur en profes sional, dat moest neerkomen op het verschil tusschen spel en werk, is inderdaad zoo klein geworden dat men het ternauwernood meer kan waarnemen." Deze uitlatingen, de een van een sportblad, de ander van een toonaangevend katholiek weekblad, zijn kenmerkend voor de heftige reactie, welke zich den laatsten tijd tegen den sportwaanzin, die met sportzin niets meer uit te staan heeft, begint te openbaren. Sport wordt gelijk zoovele andere op zichzelf schoo- ne en nuttige zaken op weerzinwekkende Wijze uitgebuit voor en door eenige volks bladen, die haar reusachtige oplagen voor namelijk danken aan dat talrijke deel van het publiek dat juist genoeg heeft leeren lezen om sportberichten geestelijk te kunnen verwerken. „Wij wenschen onzerzijds niet te overdrij ven," schrijft de „Universe", „maar het komt ons toch voor dat een terugkeer tot een een voudiger en gezonder standpunt ten opzichte van sport noodzakelijk is. Wij zouden gaarne zien dat onze katholieke scholen hierin voor gingen, inplaats van zooals bij sommige harer het geval schijnt te zijn mee te doen in den wedstrijd." De vorige maand vestigde de „Morning Post" in een zeer ernstig en gedocumenteerd artikel over „Den Moloch der Sport" de aandacht op de excessen waartoe de sport-reclame der laat ste jaren geleid heeft. De „Review of Reviews" neemt met instemming passages uit dat arti- Te Leningrad heeft een groep vooraanstaande deskundigen het voorloopige plan van de Sov jet-Russische stratosfeeronderzoekingen voor het jaar 1934-1935 uitgewerkt. Gebaseerd op de ondervindingen gemaakt door de stratosfeer- vluchten in het buitenland en in de Sovjet- Unie is thans een begin gemaakt met den bouw van een nieuwen stratosfeerballon „Osach II", die een hoogte van 25000 Meter moet kunnen bereiken. De voorloopige berekeningen hebben tot resultaat gehad, dat voor stratosfeerballons, die zulk een hoogte moeten bereiken, een groo- tere inhoud noodig is dan 25000 kubieke meter. Verscheidene varianten van een stofballon voor stratosfeertochten en den daarbij behoo renden gondel zijn in overweging genomen. Het doelmatigst lijkt een gondel met sluizen voor reparaties aan de buitenzijde, observaties, proe ven en eventueel noodzakelijke parachutespron gen. Een groep ingenieurs en artsen uit Le ningrad werkt ook aan het probleem van de doelmatige kleeding voor stratosfeervaarders. Diepgaande onderzoekingen van de stratos feer teneinde een gunstig tijdstip voor de start vast te stellen zullen gedaan worden. Voor dit doel worden diverse onbemande ballons opge laten, die o.a. zelfstandig radiopeilingen ver richten. kei over, en wijst er op haar beurt op dat de pers de openbare belangstelling concentreert op de zenuwen, de ziekten en de verwondingen van de spelers; op de tranen van een juffrouw die een internationalen of nationalen tennis wedstrijd wint, op de prikkelbaarheid van „Bunny" Austin (den tennisspeler), op de slechte spijsvertering van Henry Cotton (den golf speler), op „onverklaarbare incidenten in de campagne van de Australische Expeditie Macht" (een troep cricketers) „Veelzeggende teekenen dat de hedendaag- sche athletische razernij alle perken te buiten gaat," schreef de „Morning Post", en de .Re view of Reviews" beaamt het: dat zij alle perken te buiten gaat, en de nerveuse instabiliteit in de hand werkt welke de vloek is van onze al te zelfbewuste planeet." Het is dezer dagen (24 Augustus) vierhonderd jaar geleden dat de Fransche zeevaarder Jacques Cartier aan de kust van Canada landde. Dit jubileum zal zoowel van Canadeesche als van Fransche zijde op feestelijke wijze worden her dacht. Reeds begin Juli opende de Kardinaal- Aartsbisschop van Parijs deze feesten. De Ca nadeesche delegatie, die voor de feesten in de Fransche hoofdstad arriveerde, werd door de Parijzenaars hartelijk verwelkomd. Ook in Ca nada, voornamelijk te Gaspe, vinden feestelijk heden plaats. Het aantal Fransche toeristen in Canada is gedurende deze feestmaanden aan merkelijk toegenomen. Jacques Cartier werd geboren in 1491 te Saint Malo in Bretagne. Vermoedelijk heeft Cartier in zijn jongensjaren op Brazilië gevaren, doch zekerheid hieromtrent heeft men niet. Van zijn kennis van de Noordelijke zeeën maakte men gebruik om te beproeven de Noord-Westelijke doorvaart te vinden, waartoe hij in 1534 ver trok. Hij bereikte Newfoundland en zeilde ver volgens langs de Westkust van dit eiland, volg de, na de eilanden ten Zuiden van de Bird Rocks te hebben ontdekt, langs de kust van Nieuw-Brunswijk, voer teen langs de kusten van de provincie Quebec. Van hieruit keerde hij door de straat Bell Islle naar den Atlanti- schen Oceaan terug naar Frankrijk. In 1536 ondernam Cartier zijn tweeden tocht. Hij be reikte toen de Golf van St. Laurens, voer de gelijknamige rivier over tot aan een Indiaan- sche nederzetting Hochelaga, op de plaats van het tegenwoordige Montreal en keerde een jaar later, in 1537, opnieuw naar Frankrijk terug. Daar Cartier op zijn laatsten tocht vele ver halen had opgevangen van een rijk land, Sa- guenay, dat langs de Ottawa kon worden be reikt, ondernam hij in 1451 zijn derden grooten ontdekkingstocht, welke evenwel weinig resul taat opleverde. Jacques Cartier overleed in 1557. Het ge boortehuisje van Cartier te Saint Malo bevindt zich nog in oorspronkelijken staat. in vergelijking tot de andere mogendheden. De reorganisatie die men wil invoeren be treft het oprichten van een soort burgerwach ten, samengesteld uit de bewoners van de ver schillende districten. Deze zullen in geval van nood sneller gemobiliseerd kunnen worden dan de troepen. Behalve deze burgerwachten zullen organisa ties worden opgericht voor het vernielen van wegen, bruggen en telegraaflijnen by een vijan delijken aanval, teneinde het oprukken van den vijand zooveel mogelijk te belemmeren. Het Palacio Nacional te Barcelona, waarin in 1929 de groote internationale kunsttentoonstel ling werd gehouden, wordt in een museum voor oude Spaansche kunst veranderd. Het zal het grootste en tegelijk het modernste museum van Spanje worden. De zalen worden volgens het nieuwste principe der museumtechniek inge licht. Deze zullen zooveel mogelijk een volledige verzameling van middeleeuwsche fresco's be vatten en eveneens een complete verzameling van Spaansche middeleeuwsche plastiek. 2IIIIIMIIIIIIIIIIIIIII !iiiiiiiiimmiimi£ De luchtvloot der Vereenigde Staten heeft een order geplaatst voor 280 Wright Cyclone motoren van 700 P.K. voor een totaalbedrag van 1.705.733. Dit is de grootste order, die in vredestijd door het luchtleger geplaatst werd. De motoren zijn bestemd voor 81 tweemotorige metalen Martins. Dit zijn bommenwerpers, die een snelheid van 320 KM. per uur kunnen halen. Het Zwitsersche ministerie van Oorlog over weegt plannen tot reorganisatie van het Zwit sersche leger teneinde het hoofd te kunnen bieden aan een aanval bij verrassing. De legerautoriteiten hebben verklaard, dat het Zwitsersche leger, dat geen tanks of zware mitrailleurs heeft, vooral in gevaar komt bii een plotselingen aanval van een kleine, goed bewapende en gemotoriseerde strijdmacht. Bovendien zijn de Zwitsersche soldaten in het nadeel in verband met den korten oefentijd Twee jaar geleden zat in een voorstad van Londen een familie op een Zondagavond aan tafel. Toen de maaltijd was afgeloopen ver klaarde de vader een wandeling te willen ma ken. Zijn vrouw wilde hem niet begeleiden; zij was moe en verzocht hem niet te lang weg te blijven. Hij verzekerde in een half uur terug te zijn, daar hij slechts een straatje wilde om- loopen. Hij kwam dien avond echter niet terug Den volgenden morgen stelde zijn vrouw de politie in kennis van zijn uitblijven, met het gevolg, dat deze een onderzoek instelde. De vrouw weersprak ten stelligste de vermoedens van zelfmoord. De zaak ging goed en de ver houding in de familie was uitstekend. Daar de politie geen spoor kon vinden, besloot de vrouw de zaak te verkoopen en bij haar ouders in de stad te gaan wonen. Gebrek behoefde zij niet te lijden, maar de gedachte aan wat haar man zou zijn overkomen, achtervolgde haar als een donkere schaduw. Onlangs deed zich nu in een meubelmakers werkplaats een merkwaardig geval voor. Een der knechts legde plotseling zijn gereedschap neer, drukte zijn handen tegen het hoofd en riep vertwijfeld uit: „Waar ben ik? Hoe ben ik hier gekomen? Dit is mijn werkplaats niet! Wat beteekent dit allemaal?" Zijn collega's be gonnen te lachen, maar merkten spoedig, dat de man geen grapjes maakte, doch over het geheele lichaam beefde. Zij raadden hem aan naar huis te gaan, daar hij blijkbaar ziek was. Hij ging echter naar zijn werkgever. Deze kon geen andere inlichtingen geven, dan dat hij twee jaar geleden bij hem om werk had ver zocht. Hij had zijn arbeid goed gedaan. De man vertelde nu, dat hijzelf een meubelmakerij had gehad. Ook kon hij zijn woonplaats aangeven. Het bleek de man te zijn, die twee jaar ge leden op avondwandeling ging en door ver standsverbijstering geheel was afgedwaald. Altijd zijn de menschen kribbig I En ze raken van hun stuk Als er een belasting bijkomt, Want dan praten ze van druk! Maar nu is er toch eens eentje, Waarvan zeker en terecht, Met den besten wil ter wereld 1 Niet hetzelfde kan gezegd! Die belasting slaat op omzet, Want zij slaat den omzet dm. Dit wil zeggen in procenten, 1 Anders ware het te dom! f Dus van druk is er wel sprake, Doch van drukte nog veel meer, Want den omzet te belasten Brengt veel handen in de weer. En om bergen te verzetten, 't Zij dan bergen van papier, Foliovellen en requesten, Staten, nummers en kohier, Daarvoor heb je menschen noodig Van het zuiverst vleesch en bloed, Anders krijg je geen bezetting, Die het kwiek en vlijtig doet! I En nu klinkt het als een sprookje Uit den goeden ouden tijd f Klap de handen in elkander, f i Wegens het verbazend feit Veel en veel te weinig krachten I Hebben gesolliciteerd i Om de baantjes te bezetten, Zoo, dat alles goed rouleert! Daarom kan men rustig zeggen: O, gezegend zij die wet, Want de werkloosheid wordt er Door in arbeidomgezet! f MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) 5iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnrë Volgens een mededeeling van het Ministerie van Koloniën te Lissabon, zal het groote Zalala- bosch in Oost-Afrika deze maand worden ver woest. Alle dieren die in dit bosch leven zullen eveneens worden uitgeroeid. De autoriteiten hebben tot het verwoesten van dit bosch besloten, daar het de broedplaats is van de Tse-Tse-vlieg, die de slaapziekte van de dieren naar den mensch overbrengt. Deze ziekte is een groote bedreiging voor de bevol king van de omliggende districten en daar alle pogingen om deze vliegen uit te roeien, geen bevredigend resultaat hebben gehad, heeft men tot vernietiging van het Zalala-bosch besloten. Een geheimzinnige wilde hond van een on- i bekend soort heeft een boer te Worcester in Zuid-Afrika aangevaren en ernstig gewond. De man was bezig met het spannen van prikkel draad tusschen twee velden, toen hij het hol van een jakhals meende te ontdekken. Hij haal de een spade en begon te graven. Hij was nog niet ver gevorderd, toen hij plotseling grommen hoorde en een hond op hem afsprong, zoodat hij tegen den grond sloeg. Hij schudde he* dier van zich af, dat zich in zijn schouder had vast gebeten en de hond beet hem daarop zoo hevig in zijn hand, dat het niet veel scheelde, of de vingers waren afgebeten. Gelukkig slaagde de man er nog juist in een schroevendraaier te grijpen, waarmede hij den hond aoodde. De man moest in een ziekenhuis worden opgeno men, daar zich bloedvergiftiging voordeed. De hond had een grijze kleur met donkers vlekken op de ribben en een dikken borsteligen staart Inboorlingen verklaarden nog nooit een der gelijk dier in deze streek te hebben gezien. Maar beste kerel", protesteerde Martin, „er zijn duizenden andere manieren om kennis met haar te maken. Ga in een tennisclub, speel golf, ga naar een balga naar. „Verveel me niet zoo," mopperde Francis; „wat je daar zegt, heb ik al allemaal gedaan maar t heeft me niets geholpen. Ik weet nog niets, dan dat ze iederen Donderdagavond mu ziekles gaat nemen, en dat ze 't mooiste lief ste „Vooruit, schiet op!" riep Martin ongedul dig. „Heb je ontdekt waar zij woont?" „Natuurlijk. In een van die groote huizen aan 't smalle eind van 't plein, met een draak van een tante „Die waarschijnlijk 't geld voor 't opschep pen heeft, hè? En denk jij, arme, verliefde gek. dat die tante jou, een bankbediende, zonder een sou, met haar mooie nicht zal laten gaan? Stel dat maar uit je hoofd, ouwe jongen. Je hebt geen kans." „Dat zal ik wel zien. Dus 't is afgesproken, hè?" „Neen, dat is 't niet. Waarom kom je juist bij mij? Waarom gun je de eer niet „Omdat je zoo'n drommels knappe tooneel- speler bent, ouwe jongen. En je hebt er 't ge zicht voor. Je grimeering als landlooper zal eenvoudig épatant zijn." Martin grinnikte van ingehouden pret. Hij verbeeldde zich, dat hij een geboren tooneel- speler was. „Nou goed," stemde hij toe. „Maar ik begin er niet aan zonder generale repetitie, in cos- tuum en morgen is 't Donderdagdan gaat ze uit, zeg je. Enfin, we zullen 't pro- beeren. Ik waag 't er op." Francis viel in een leunstoel en gaf zich over aan droomen over het mooie meisje, dat hij zoo dolgraag kennen zou. Hij werd tot de werkelijkheid teruggeroepen door de verschijning van Martin, uitgedost als landlooper. „Prachtig! Vooruit maar!" riep Francis. Toen ze op het plein waren, nam hij de taak van regisseur op zich. „Ze komt dat huis uit, en dan wandelt ze langzaam dien kant op, tusschen de boomer.. JÜ zit achter dat stukje plantsoen. Ik loop tien Meter achter haar. Je springt over 't gras en grijpt haar muziektasch. Ze begint te schreeuwen en ik snel te hulp. Dan vechten we een beetje en „Dat moeten we even repeteeren, Francis. Je kunt niet z.g. vechten, als je niet precies weet wat je doen gaat. Ik zal 't je voor doen. Loop jij naar 't huis, dan verstop ik me achter in 't bosehje en kom er aan net zoo als ik 't mor gen doen zal." „Goed, vooruit," zei Francis. Hij liep tot aan het hek van het huis van het meisje, bleef er even staan en kwam toen snel terug loopen. „Precies op 't juiste oogenblik sprong Martin uit z'n schuilhoek en greep Francis bp den arm. „Allo, vlug wat," riep hij schor, „geef over!" Een beetje al te ruw draaide hij Francis bij den arm rond en liet hem tegen de steenen tuimelen. „Leelijke schurk!" hoorde hij een hóoge stem roepen. Martin keerde zich verschrikt om. Vóór hem, met van toorn stralende oogen, stond het meisje. Terwijl Martin, verrast en beteuterd, niet wist wat hij doen zou, hief ze haar muziektasch op en gaf hem er een slag mee tegen z'n neus, die aankwam. Toen ge raakte Martin heelemaal de kluts kwijt. Even bleef hij met open mond staan, keerde zich om en poetste de plaat. Het meisje wendde zich tot Francis, die langzaam overeind kwam. Hij maakte z'n be slijkt gezicht met z'n zakdoek schoon, zoo goed en zoo kwaad als 't ging en staarde haar aan. Toen hij de muziektasch in de hand van het meisje zag, begreep hij alles. De muziekles was op Woensdag verzet. „Ik hoop, dat U zich niet bezeerd hebt," zei het meisje. „In icdGr geval wing «■■«•"«•■■•■•■«liMimiiimiimmHimimmiM ze trotsch voort, 7 7 schelm op de vlucht gejaagd. Hij liep, aisof de politie hem al op de hielen zat." Francis wist van vreugde bijna niet wat hem overkwam, 't Was dus toch gelukt. De repetitie was even goed geweest als de echte voorstel ling. De gedachte flitste door z'n brein dat Woensdag z'n geluksdag moest zijn. t Was bijna te mooi om te gelooven. „Dank U wel," zei hij. Ikik voel me een beetje duizelig, 't Is machtig aardig van U, dat U me bent komen redden." „Denkt U, dat U tot aan ons huis zou kun nen loopen?" „Dank U wel. Ik zal 't probeeren. 't Zal wel gaan." Op een avond, een maand later, toen ze ver loofd waren, vertelde Francis dat hij eer. on aangename bekentenis moest doen, en hij ver telde het geval. ,Dus je ziet, lieveling," besloot hij, .dat je me eigenlijk heelemaal niet gered hebt." Alsof ik dat niet van 't begin af geweten heb, domoor. Heb je ooit een landlooper ge zien met een schoon gewasschen gezicht en een heel aardigen zegelring aan z'n pink?" De voormalige strafgevangenis te Stellen- bosch (Zuid-Afrika) zal binnenkort worden in gericht als museum voor oudheden en tevens als stadsbibliotheek. Een speciale commissie heeft zich gevormd met het doel het plan tot het inrichten van een oudheidkundig museum te bevorderen. Het gebouw der strafgevangenis zal een heel geschikt onderdak bieden voor een dergelijk museum, omdat dit gebouw op zich zelf reeds een bezienswaardigheid is op oudheid kundig gebied. De verkeerspolitie te Londen gaat thans op vernuftige wijze te werk. Zij heeft zich een aantal autogiro's aangeschaft, waarmede zü zeer laag boven de huizen vliegt. Uit deze toe stellen wordt het verkeer op de drukste punten van Londen waargenomen. Indien noodig zou den deze vliegmachines zeer snel kunnen dalen, daar zij eerder een geschikt landingsterrein vinden dan de groote machines. De verkeers politie van Londen bedient zich thans ook van bekwame detectives, die haar vaak vergezellen in de lucht. Wat men op den beganen grond niet kan waarngmen, is voor de verkeerspolitie in de lucht mogelijk. Meermalen heeft de ver keerspolitie reeds geholpen bij de opsporing van autodieven. De autogiro's kunnen een groote snelheid ontwikkelen en het zal voor de Lon- öenaars een geruststellende gedachte zijn. dat zij thans niet alleen meer worden bewaakt door de straatpolitie, doch ook door de „lucht politie", die met haar spiedend oog in enkele minuten tijds het geheele Londensche centrum kan afzoeken. Na langen strijd is de vervroegde winkelslui ting eindelijk van kracht geworden in Turkije. De meeste winkeliers hebben naar deze ver plichte vervroegde winkelsluiting verlangend uitgezien, doch zij willen hiertoe niet vrijwillig overgaan uit vrees dat hun concurrenten het niet zouden doen. De gemeenteraad te Istamboul heeft thans bepaald, dat alle winkels des avonds om 7 uur moeten worden gesloten, behalve levensmid delen-winkels, die tot negen uur open mogen blijven. Café's en restaurants mogen tot middernacht of tot twse uur 's morgens open blijven. De bond van winkelbedienden juicht dezen maatregel zeer toe. Totdusver moesten zij vaak zestien uur per dag werken met een korte on derbreking voor de maaltijden. De bevolking is nog niet geheel gewend aan de nieuwe regeling en de toeloop naar de win kels tegen sluitingstijd is zeer groot. Gelukkig was de storm intusschen geluwd en ons toestel had niets geleden. Nadat wij alles nog eens goed nagezien hadden stapten we in ons vliegtuig en weldra waren we weer opge stegen, koers zettend naar het Zuid-Westen. Zoo vlogen we voort. Om beurten stuurden oom en ik. Beneden ons was niets anders te zien dan sneeuw en ijs. In de cockpit was de temperatuur 10 graden Celsius. De benzine voorraad verminderde echter snel en eindelijk nadat we ruim vier en een half uur hadden gevlogen, stopten de motoren. In een prachtige glijvlucht zette oom de machine op het ijs, waarbij gelukkig niets werd beschadigd en daarop haastte oom zich om de plaats te bepalen. Totaal waren we 970 KM. nader tot ons doel gekomen. Dit is in ieder geval al iets gewonnen, Bok. merkte oom Sydney op. Om te beginnen, moesten we thans zorgen dat ons vliegtuig veilig verankerd werd. want daarmede konden we natuurlijk niets meer doen. We bevestigden de machine zoo stevig mogelijk tegen het ijs. We haalden onze ski's te voorschijn en de tent, waarna we zooveel mogelijk proviand verzamelden, want we moesten nog een flinken tocht afleggen. De Fransche vliegers Maurice Renoux en Gaston Brabant verbeterden het snelheidsrecord over 1000 K.M. voor lichte legervliegtuigen door een snelheid te bereiken van 268 K.M. 494 M. per uur. A II „''n op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f 9/1/1/ï bij levenslange geheele ongeschiktheid t pt werkendoor f bij een ongeval met I 9C/J biJ verlies van een hand f 125.- auim nf^riTB^ri^S f 50 -BLt®11 b„rfeuk 7™ f 40 - jnrieriïf8 vh?p-*r jQ HQ Q. U OTITIC S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen 1 OlrUU»" verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen I OU» doodelijken afloop# £tOU» een voet of een oog# f luim ol wijsvinger been of arm# Tl/» anderen vinger AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL 30 Bah! Wie zal zich nog om mij bekom meren? Blijf ik niet dezelfde kleine man met meer schulden dan verdiensten? En oovendien nog een moeder tot mijn last, die al oud wordt, en die ik nooit verlaten zal? Een mooi vrachtje, dat allemaal, dat moet ik zeggen, mompelde hij met somberen spot. Wel een schicterer.de partyEen geruïneerde markies, die zich niet eens zoo noemen kan, omdat hy te arm is, om de successie-rechten van zpn titel te betaler.. Lorenzo! sneed ik hem kortweg het woord af zwüg! Je beleedigt de vrouw in het alge meen. Omdat één eerzuchtig schepsel met jou gespeeld heeft, denk je daarom, dat ze allemaal geen hart hebben, er. niet in staat zijn om te begrppen en offers te brengen, als het leven dat van haar vraagt? Lorenzo antwoordde niet. Hy hield het hoofd gebogen, en greep mpn hand, teneinde er een kus op te drukken. Doch snel trok ik my'n hand terug. Neen, Lorenzo, in 's hemelsnaam! pro testeerde ik lachend. Dat zou een al te smake- ïyk schouwspel zijn voor die oude kakatoe! Zie je niet, dat ze nog altijd als een draak op de loer ligt? Lorenzo barstte in een vroolijken schaterlach uit. Dan bleef hij naar den kostbaren sigaret tenkoker kijken. Weet je wel, dat me de lust bekruipt, om hem in het water te gooien? Neen! Dat zou zonde zqn, Lorenzo. Haal het portret eraf, en zet er een ander voor in de plaats. Jouw portret? probeerde hy schertsend. Mijn portret, zei ik heel ernstig heeft geen, enkele man het recht, om te dragen. Ik wil, dat „hij" de eerste zal zün. En wie is „hy"? vroeg hy nieuwsgierig. Niemand, Lorenzo. Een ideaal en fan tastisch wezen, dat voor het oogenblik alleen nog maar in mijn verbeelding bestaat Ach, om die hoogte te bereiken, zou ik tot onherkenbaar wordens toe moeten ver anderen Dat was de eerste opmerking, die op een galanterie leek, die ik van dien schuchterer. jongeman te hooren kreeg. Geen flauwe aardigheden asjeblieft! zei ik streng. Lorenzo nam onnieuw de riemer, ter nand en beval op commando-toon, als een kapitein, die bevelen geeft aan zijn eersten stuurman: Rechtsomkeert! Maar zpn geweten zei hem blijkbaar, dat hy wat zeggen moest, en met een geweldige inspanning voor zijn trots en zijn schuchterheid, zeide hy tot my, terwyl hy zyn blik op my liet rusten; Ik hoop, dat je je niet beleedigd voelt? Ik weet heel goed, dat jy niet van hetzelfde slag bent als Rosa. Jy bent een beetje ouder- wetscher gelukkig. Ik verwar jou niet met de groote hoop, zooals ik ook nooit mün moeder, en tante Marilena, en zelfs markiezin Mendiza- bal met den grooten hoop zou kunnen verwarren. De zaak is, dat we in oogenblikken van op winding, begrijp je niet zoo juist op onze woorden plegen te letten, en in de oitterheid van de herinnering halen we de dingen door elkaar. Wie niet gelukkig is, wordt gauw onW- ïyk. Wat ben je nou kinderachtig, Lorenzo! lachte ik vroolük. Wie denkt er nu aan be leedigd zijn, op zoo'n idealen morgen, onder deze heeriyke zon, op de zilveren zee, en aan boord van de „Pirulo", die de koningin van alle zeilbooten is? Doe niet zoo dwaas! jy en ik zijn op het oogenblik de beste maatjes van de wereld, en voorzoover het my betreft, zai ik er wel voor zorgen, dat de harmonie met ver stoord wordt. Je benten hy hield op, overmeesterd door zijn onoverwiniyke schuchterheid. Nu? Eènig! voltooide hy met vuur. Hoor eens, Lorenzo, nu moet je me niet voor den gek houden, want dat gaat niet goed. En je moet niet probeeren, om galant t« doen. want dat is iets wat jou slecht afgaat. Begre pen? Zooals het tot nog toe ging, zullen we goed met elkaar opschieten, en dan Best. Een beetje meer naar stuurboord zoo en dan voorwaarts! We hebben het er een beetje van genomen, en we hebben nog net tyd genoeg, om vóór de lunch thuis te komen, zonder dat we ze hoeven te laten wachten. Temeer, daar de pastoor ook komt. Welke pastoor? De onze, van Aledo. Wat een sympathieke man is dat! De hertogin is zeker aog altijd op den uitkyk? Natuurlük. Heb er maar geen zorg over, dat ze het veld zal ruimen, tot ze ons weer thuis ziet komen. Het is een onmogelyk schepsel! Het arme mensch! Je hebt eer. hekel aan haar. De kwestie is, dat alles aan haar me hin dert: haar karakter, haar taal, haar voeten.... Ze heeft een paar reusachtige voeten. Heb je die niet gezien? O ja. Ze is net een dragonder. Op dat oogenblik werd ons gesprek onder broken door het geklep van de kerkklok van Ruiselares, voor den „Engel des Heeren". Het was, alsof er een trilling van ontroering dv or de lucht ging. Het landschap leek my opeers nóg lichter. Verheven stilte heerschte '•ondom. Het Woord is Vleesch geworden, kwam het onwillekeurig van myn lippen. En het heeft onder ons gewoond, ant woordde Lorenzo, eerbiedig het hoofd ont- blootend. De riemen lagen onbeweeglijk aan weers- zijder. van de boot. De „Pirulo" wiegelde zachtjes op het watervlak. Voor een oogenblik was de gewone gang van het leven onder broken...» Om één uur precies legden wij triomfantelijk aan bij de „Villa del Mar." Reeds had de hertogin ons een paar openhartigheden toege schreeuwd vanaf het balkon van de eetzaal van haar villa, en mevrouw Souza ons een uitnoo- diging toegeroepen, om met haar thee te drin ken op een idyllisch plekje. Op net terras van „Villa del Mar" was de heele familie ver gaderd. Pater Esteban incluis. Allen ontvingen ons met handgeklap, hoera's en toejuichingen, alsof wq teruggekomen waren van de ontdek king van een of anderen archipel in onbekende zeeën. Vervolgens vielen we, daar we een vreeselijken honger hadden, met kracht op de lunch aan, onder den vaderlijken blik van pater Esteban, die ons met bijzondere genegen heid gadesloeg. Grootvader hield zich tlink, vernamen we, en raadde ons aan. om vooral niet veel haast te maken, met naar Aledo terug te komen. Wat is het toch heeriyk, om te leven, acht tien jaar te zyn, en een boot als de „Pirulo" te hebben en een vriend als Lorenzo Car- vajal om die te besturen! X Marilena schudde een zekere traagheid van wil van zich af, die haar belette, om zich van het groepje te verwyderen. Francisquin sleepte vol geestdrift groote partijen zand aan, om de laatste hand te leggen aan een prachtig kasteel met torens er. een ophaalbrug over een gracht, die te züner tijd vol water zou loopen. Hy moest het nog vóór den avond afmaken, want als hij het, net als gisteren, half voltooid liet, zouden de akelige, kinderen van den dokter het in elkaar schoppen. Onder den teederen blik van Marilena, wier schoonheid heerlijk uitkwam in haar eenvoudige witte japon, werkte de jongen met ijver door, om toch maar gereed te komen. De oude huishoudster was bezig met haar eeuwige breiwerk. Verderop zat mevrouw Carvajal te lezen, terwijl Lorenzo en Reina, languit in het zand uitgestrekt, aan het praten en redeneerer. waren, en zich boos maakten, en weer vrede sloten. Marilena besloot op te stappen. Zij wilde een poosje gaan lezen op haar geliefkoosd plekje, de Kreeftenrots een soort grot, die aan de zeezyde was uitgesleten tot een bank met hooge rugleuning, en die als vanzelf tot een zitje noodde. Op het strand waren de luid ruchtige kinderen van den dokter nergens te zien, evenmin als het oude ongezellige echt paar, en evenmin als de verschrikkelijke hertogin en mevrouw Souza, die drie dagen geleden plotseling naar Madrid vertrokken waren, zonder formeel afscheid te nemen, .daar ze nog denzelfden dag terug dachten te komen." Marilena wandelde in de richting van de rotsen, koos behendig haar weg tusschen de uitstekende klippen en verdween weldra ach ter een grilig gevormde rotspunt, waaronder de golven loeiden en schuimend uiteen spatten. Wat een knappe vrouw is die tante Marilena toch, hé, Lorenzo? zei Reina, terwijl ze de zich verwijderende gestalte nakeek. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9