Krijgshaftig optreden van den Duce s ROOSEVELT OVER AMERIKA'S NIEUWSTE PARTIJ "toto» ft4*ee$ét*aat NAC.O. f Het nieuws van heden KERMIS TE ZAANDAM OP DEN TOREN VAN EEN TANK PROGRAM KAN HEM NIET BEKOREN DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 Avondblad Wat was de bedoeling? Spionnage in België Mussolini De Britsche lucht- bewapening Slagschepen en kruisers krijgen vliegtuigen aan boord Het a.s. congres der N.S.D.A.P. Drie personen gearresteerd Hitier zal zesmaal het woord voeren Insubordinatie in het Fransche leger Onderofficier krijgt een pak slaag De Chaco-oorlog Boliviaansch regiment vernietigd Het Weer De Saarbetooging te Coblenz De ,JZcho de Paris" mag geen verslag uitbrengen De wereld produceert meer narcotica Morfine-gebruik met 4 procent gestegen NAAR HET INTERN. EUCHARISTISCH CONGRES f Overstrooming in Bengalen Vijftig dorpen onder water Een „Dr. Dollfuss-plein" te Weenen ,De Amerikaansche burger ver langt werkgelegenheid en bescherming tegen uitbuiting" Reorganisatie der N.I.R.A. Noodweer in Portugal Wijngaarden grootendeels vernield Grierson heeft opnieuw pech De Stromboli werkt Een brug gestolen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Intern, leening voor Oostenrijk De Oosterspoorweg Japan arresteert nog meer Sov jet-employé's NAAR DE AUTOBUSDIENSTEN REIST PER N.A.C.O.Ü NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18913 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Allerwegen worden in het tot de tanden ge wapende Europa de gebruikelijke herfstmanoeuvres gehouden. Na het einde der oefeningen van de Italiaansche weer macht besteeg Mussolini den toren van een tank en hield de krijgshaftige rede, die de le zer reeds kent uit de telegrammen van Reuter. Hij inaugureerde officieel het Italiaansche mi litairisme en schreef als het ware oorlogszuch tigheid als verheven vaderlandsliefde voor. Niemand in Europa wil wel den oorlog, maar de gedachte aan oorlog zit nu eenmaal in de lucht. Ebt is inderdaad een feit. Een zeer ge vaarlijk feit. In de jaren vóór 1914 was de oor logsgedachte ook overal in de lucht. Ook toen wilde niemand den oorlog, behalve wellicht een paar gewetenlooze diplomaten, maar dit is nog steeds niet onwederlegbaar historisch vastge steld. En tóch brak plotseling de wereldoorlog •uit. De wereld „slibberde" haast onbewust in den oorlog, dien de Duitschers toen verheerlijk te als een „bad van staal" en welke de Duce eleganter en niet ongeestig het „hof van cas satie" der volkeren onderling noemt. Maar welken naam men ook aan het monster moge geven, de Voorzienigheid moge verhoeden, dat de menschheid er weer door zal worden gegee- seld, vooral in den vorm, dien het monster, als het weer wordt los gelaten, thans onder de macht der modernste schiet- en gastechniek zal aannemen. De wereld gist nu natuurlijk naar de be doelingen van Mussolini. Het ligt voor de hand, dat men op de allereerste plaats denkt aan de mogelijkheid, dat hij het oog heeft gehad op Oostenrijk en dat zijn ster ke woorden een waarschuwing beteekenen aan bet adres van Duitschland voor het geval eener herhaling van den nazi-staatsgreep in Oostenrijk. Bestudeert men echter de persstemmen uit het buitenland, vooral uit Italië, dan blijkt dat Voorshands slechts een minderheid de woorden Van den Duce zóó interpreteert en dat ook deze minderheid niet direct er absoluut van over tuigd is, dat Mussolini's woorden dusdanig moe ten worden opgevat, dat Italië de stricte belof te heeft afgelegd, om de Oostenrijksche onaf hankelijkheid met geweld van wapenen te ver dedigen. Een meer algemeen gevoelen is, dat de Duce, toen hij zijn rede hield, in gedachten zich be zig hield met het Verre Oosten en dat hij de gevaren voor zich zag opdoemen, die onvermij delijk zullen ontstaan, als er oorlog zou uit breken tusschen Japan en de Unie der Sovjet republieken of tusschen Japan en China. In de „Daily Telegraph" wordt de meening yan een officier weergegeven. De opvatting van dien officier is van belang en men is ge neigd te meenen, dat in deze opvatting de wer kelijkheid, de waarheid het dichtst wordt bena derd. Deze officier denkt er niet aan, om de woorden van Mussolini in catastrofalen zin uit te leggen. Die woorden moesten vooral in hun verband worden beschouwd. Mussolini zou heb ben willen wijzen op de snelle ontwikkeling en mechaniseering der strijdmethode en op de daaruit voortvloeiende noodzakelijkheid van paraat te zijn, reeds op den dag van heden, omdat het morgen te laat zou zijn. In dit ge val zou de Duce met zijn klaroenachtige uitla tingen niet sensationeeler geweest zijn dan de Engelsche minister Baldwin, toen deze onlangs verklaarde, dat de Engelsche grenzen niet lan ger lager aan de krijtrotsen van Dover, maar aan den Rijn. Voor deze opvatting is veel te zeg gen en zij wordt versterkt, wanneer men zich herinnert, dat de Oostenrijksche Bondskanselier Dr. Schuschnigg na de recente conferentie van Florence woordelijk verklaarde: „Ik heb met den Duce absoluut geen militaire aangelegen heden behandeld. Onze besprekingen betroffen hoofdzakelijk economische problemen. Ook heb ben wij maar zeer weinig over politiek gespro ken." En later nog eens: „Ik herhaal, dat militaire kwesties niet zijn aangeroerd tijdens ons onder houd." Er is geen reden, om Dr. Schuschnigg niet te gelooven. Uit deze verklaringen zou dan wel de conclusie mogen worden getrokken, dat Mussolini niet het oog heeft gehad op de eerste plaats en misschien in het geheel niet op een oorlog in Europa. Wij hopen van harte, dat deze interpretatie de juiste is. Een nieuwe Europee- sche oorlog zou het oude werelddeel in een chaos veranderen. Wat God verhoede! LONDEN, 25 Aug. (Reuter) In verband met de uitbreiding der Engelsche bewapening in de lucht, heeft de admiraliteit volgens de „Daily Telegraph" besloten, alle slagschepen en moderne kruisers der Britsche oorlogsvloot elk van twee vliegtuigen te voorzien. Op het oogenblik zijn slechts 19 Engelsche oorlogsschepen van vliegtuigen voorzien. Door dezen maatregel der admiraliteit zullen dus, behalve de reeds vastgestelde versterking der militaire luchtvloot, nog zestig nieuwe vliegtuigen noodig zijn. De nieuwste Amerikaansche en Japansche kruisers hebben elk vier, de Fransche en Ita liaansche oorlogsbodems elk 2 of 3 vliegtuigen aan boord. BRUSSEL, 24 Aug. De justitie te Brussel heeft een soldaat gearresteerd, die ervan be schuldigd werd, geheime militaire documenten te hebben verschaft aan den broer van zijn vriend, een Duitscher, die deel zou uitmaken van een spionnage-dienst. De Duitscher werd eveneens gearresteerd, evenals zijn zuster, bij wie andere geheime documenten werden ge vonden. >e Belgische soldaat heeft bekend geld te hebben ontvangen voor de levering dei- betrokken documenten. Het programma van het Nationaal-Socialis- tisch Congres in Neurenberg is thans gepubli ceerd: Op 4 September zal het Congres geopend worden met een plechtige ontvangst van de af gevaardigden der Duitsche en Buitenlandsche Pers. Het Congres duurt tot 10 September. Ge durende het Congres, dat evenals het vorig jaar zal omlijst worden door verschillende massa demonstraties van de diverse partij-organisaties (S. A, politieke organisaties, Hitler-Jeugd) zal de Rijksleider en kanselier bij zes verschillende gelegenheden het woord voeren: men is vooral belangstellend wat Hitier op 8 September tegen de 60.000 leden van de Hitler-Jugend zal te zeg gen hebben. PARIJS, 25 Aug. (Reuter) In de infante- rie-kazeme te Bourges heeft zich gisteren een incident voorgedaan. Ongeveer 50, infanteristen protesteerden te gen het slechte eten. Zij trokken naar de leger- keuken en gaven den onderofficier-kok een pak slaag. Vier belhamels werden gearresteerd. Zij zul len waarschijnlijk voor den Krijgsraad zich moeten verantwoorden. I1II1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIUÈ ASCUNSION, 25 Aug. (Reuter) Het Para- ,uyaansche ministerie van Oorlog maakt be kend, dat de troepen op den weg naar Garrapa" tal een geheel Boliviaansch infanterie-regiment van 900 man hebben vernietigd. Verwachting: zwakke tot matigen, Noord- oostelijke tot Zuidoostelijken wind, ne- velig tot licht of half bewolkt, droog ;jp behoudens dauw, overdag iets warmer. Hoogste barometerstand: 766.0 te Scilly |e en Shields. H Laagste barometerstand: 756.8 te Hapa- s randa. Hj Zon op 6.00 - onder 8.04 Licht op 8.34 Maan op nam. 8.06 onder v.m. 6.42 Laatste kwartier 31 Aug. illlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll PARIJS, 25 Aug. Volgens Havas meldt de „Echo de Paris", dat de Duitsche gezant te Parijs geen visum heeft gegeven voor de pas van den medewerker van dit blad, die zich Zondag naar Coblenz wilde begeven om een verslag te maken van de Saar-betooging. Deze maatregel geldt niet den medewerker van het blad persoonlijk, doch het blad zelf. De „Echo de Paris" protesteert krachtig te gen deze discriminatie en vraagt of een der gelijke houding van de Duitsche regeering maar lijdelijk moet worden aanvaard. GENEVE, 25 Aug. Blijkens het door de permanente opium-comimssie dezer dagen te Genève behandelde rapport is in het jaar 1933 de productie van narcotische middelen, in het bijzonder van cocaïne, toegenomen. Het aantal producenten is gestegen van 20 tot 21, door de hervatting der cocaïne-productie op Formosa. Aan morphine hebben zeven landen, n.l. En geland, Frankrijk, Duitschland, Zwitserland, de Sovjet-Unie, de Vereenigde Staten en Japan in 1933 meer dan een ton of ongeveer 90 pro cent van de wereldproductie geproduceerd. Zes msmssm BK,#. 1» AS» De prachtige congresstad Buenos Aires met de presidentswoning op den achtergrond landen, Engeland, Frankrijk, Duitschland, Zwit serland, Japan en Korea produceerden 96 pro cent van de totale productie van diacetyl-mor- phine of 1295 K.G. Van de wereldproductie van cocaïne werd 94 procent of 3773 K.G. geprodu ceerd door acht landen, n.l, België, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Nederland, Zwitserland, de Vereenigde Staten en Japan. De wereldvoorraad aan cocaïne schijnt in 1933 in geringe mate te zijn afgenomen, terwijl de morphine-voorraad met 17 procent is geste gen. De wereld-consumptie van cocaïne en dia- cetyl-morphine is eveneens afgenomen, terw'yl het morphinegebruik met 4 procent is geste gen. Het rapport bevat verschillende cijfers van in beslag genomen narcotische middelen, die voor den verboden in- en uitvoer bestemd wa ren. Groote hoeveelheden opium werden gedu rende 1933 in beslag genomen in Frankrijk, Sovjet-Rusland, Indië, China en te Hongkong. Het rapport meent, dat het grootere aantal gevallen van inbeslagneming voornamelijk zijn oorzaak vindt in' de verscherpte controle der betrokken autoriteiten in de verschillende lan den en niet zoozeer in een toeneming van den onwettigen handel. CALCUTTA, 25 Aug. (Reuter) Zooals reeds gemeld is de provincie Bihar in Bengalen, waar in het voorjaar 2500 personen bij een aardbe ving om het leven zijn gekomen, thans door een groote overstrooming geteisterd. Het geheele gebied zou reeds volkomen on der water staan. De groote spoorwegverbindin gen zijn gestaakt. By Bhita staan ongeveer 50 dorpen geheel onder water. Twee schepen, afgezonden door de Indische regeering, alsmede een aantal klei nere schepen verleenen de geteisterde bevolking zooveel mogelijk hulp. WEENEN, 25 Aug .(D. N. B.) De burgemees ter van Weenen heeft den naam van de Frei- heits-Platz veranderd in Dr. Dollfuss-Platz. De Kriemhild-Platz, waarop thans de Gedachtnis- kirche wordt gebouwd, waarin het stoffelijk overschot van de bondskanseliers Seipel en Dollfuss zullen worden bijgezet, zal „Kanzler- Platz" genoemd worden. Amy Mollison heeft Donderdag haar eerste vlucht als pilote van een verlceerstoestel gedaan op de lijn LondenParijs. In stroomenden regen landde zij op het vliegveld te Le Bourget, waar zij onmiddellijk door journalisten werd bestormd WASHINGTON, 24 Aug. (Reuter). President Roosevelt heeft voor zijn vertrek naar zijn bui tenverblijf in den staat New-York een aantal journalisten ontvangen en van deze gelegenheid gebruik gemaakt om zich zeer duidelijk te dis- tancieeren van de onlangs opgerichte Liberty League. Hij wees er op, dat de door deze nieuwe partij in haar program opgenomen handhaving van de Amerikaansche grondwet en de bescherming van den particulieren eigendom dingen waren, die vanzelf spraken. De Amerikaansche burger echter, aldus Roosevelt, verlangt meer dan dat, n.l. werkgelegenheid, hulp in den nood en be scherming tegen uitbuiting en hiervan maakt het program der nieuwe party tot zijn verwon dering geen gewag. De president uitte vervolgens zyn instemming met de onlangs door den minister van Land bouw Wallace afgelegde verklaring, dat het in het belang van den wereldhandel raadzaam moet worden geacht, dat een deel der Amerikaansche producten verzonden werd met buitenlandsche schepen. Roosevelt zeide het er mee eens te zijn, dat het buitenjand slechts van Amerika kan koopen, wanneer het geld verdient door uitvoer of door het verrichten van diensten, zooals dit vervoer ter zee. Tenslotte verklaarde Roosevelt, voornemens te zyn, voor de eerstvolgende byeenkomst van het Congres, een reorganisatie der NIRA te zullen uitwerken, welke een duurzame regeling van industrie en landbouw mogeiyk zal maken. Als een onmisbaren factor dezer organisatie noemde hy de bepalingen in zake oneerlijke concurrentie, arbeid van minderjarigen en mi- nimumloonen. Op grond van de tot dusver op gedane ervaringen, aldus Roosevelt, moet ter- wille van een geordend economisch leven, een zoo duurzaam en elastisch mogeiyk organisme geschapen worden. In sommige politieke kringen te Washington is men van meening, dat de onder invloed van een aantal invloedryke figuren uit Wallstreet tot stand gekomen American Liberty League in twee dagen tyds een der belangrykste poten- tieele factoren in de Amerikaansche politiek is geworden. Uit tal van brieven, telegrammen en verklaringen van bankiers, makelaars en zaken lieden uit verschillende deelen van het land biykt, dat de nieuwe conservatieve organisatie zich kan verheugen in den steun van deze kringen. De Staatssecretaris van Binnenlandsche Za ken Harold Ickes sprak als zyn meening uit, dat de nieuwe beweging, waartoe het initiatief is genomen door Al. Smith, Jovett Shouse, John W. Davis en het lid van het Congres Jimmy Wadsworth, de lang verwachte scheuring ten gevolge zal hebben zoowel in de democratische als in de republikeinsche party, waardoor Roo sevelt zoowel de groep, die hem steunt als de oppositie geconsolideerd zou krijgen en geschei den in twee scherp-omiynde kampen. LISSABON, 25 Aug. (Reuter) Geheel Portu gal wordt de laatste dagen geteisterd door stormen van ongekende hevigheid. Na dagen van abnormale hitte, zyn onwe- ders, wolkbreuken en hagelstormen losgebar sten, waardoor de veldgewassen en wyngaar- den grootendeels zyn vernield. Talryke boeren zyn geruïneerd. Te Alvacoes do Corgo zyn de rivieren buiten haar oevers getreden en de bewoners van de in de omgeving staande huizen moeten per boot gered worden. In het district Anadia werden 3 personen door den bliksem getroffen en gedood. OTTAWA, 25 Aug. (Reuter). De Engelsche vlieger Grierson, die via IJsland en Groenland een vlucht maakt van Engeland naar Canada, is opnieuw door tegenstand getroffen. De vlieger, die gisteren van Angmagsalik, aan de Oostkust van Groenland, naar Godthaab aan de Westkust wilde vliegen, moest vermoedelyk wegens motordefect, twee uur na zyn vertrek weder, naar Angmagsalik terugkeeren. MESSINA, 25 Aug. Vrydag werd een hevige aardschok gevoeld, gevolgd door nieuwe uitbar stingen van de Stromboli, die gedurende de laat ste tien dagen in werking is. Een dichte rook verborg den vulkaan gedu rende den dag. Des avonds kon een hevige gloed worden waargenomen. Een lavastroom vloeit langs de Noordelyke helling van den berg. MILAAN, 25 Aug. (Reuter). In het tot de gemeente Treviso behoorende dorpje Caniz- zano is des nachts door onbekend gebleven personen de brug over de river Sile wegge haald. Het betreft hier een onmiddeliyk na den oorlog van hout gebouwde 25 meter lange brug, die op drie groote houten pylers rustte. Japan arresteert nog meer Sovjet-employe's bij den Oosterspoorweg. Overstrooming in Bengalen. Vijftig dorpen over stroomd. Roosevelt niet erg te spreken over de oprich ting der Liberty League. Te Nijmegen is heden overleden de heer P. Th H. M. Dobbelmann, directeur der bekende zeep fabrieken en oud-lid der Eerste Kamer. Bfl een auto-ongeluk onder Vaassen (Geld.) werd een persoon ernstig gewond; zeven anderen liepen lichte kwetsuren op. RoIIbox (6X9 camera), geheel metaal., ƒ2.50 Solide metalen Statieven (1.50 Lederen tasschen met slot en langen riem 0.90 Color-films 23° Sch., 6 X 9, 8 opn1 0.40 8 m.M—films voor Kodak, Stewart, Warner e-a. apparaten, per 15 Meter, inclusief afwerken, nu t 3.25. Fraaie en snelle afwerking Uwer vacantie-opnamen tegen lagen prys! 's Morgens vóór 10 uur gebracht, 's avonds gereed! PARUS, 25 Aug. (Reuter) Volgens den Weenschen correspondent van de Agence Eco- nomique, zal de Oostenrijksche minister van Financiën, Buresch, op de aanstaande bijeen komst van de financieele commissie van den Volkenbond verzoeken aan Oostenrijk een in ternationale leening van 200 millioen schillin gen te verleenen. Minister Buresch zal, volgens deze corres pondent, voor de commissie verklaren, dat de Februari-revolutie en de putsch op 25 Juli aan Oostenryk meer dan 100 millioen schillin gen heeft gekost. De uitbreiding van het leger en de gendar merie maken uitgaven noodzakeiyk, welke niet op de begrooting voorkomen. Hiermede zou een bedrag van 200 millioen schillings gemoeid zijn. TOKIO, 25 Aug. (V.D.) Ondanks den eisch van de Russische regeering, dat 88 Sovjet-on derdanen, die gevangen worden gehouden, zul len worden in vrijheid gesteld, zyn opnieuw negen beambten van den Chineeschen Ooster spoorweg gearresteerd. In verband met den gespannen politieken toestand in het Verre Oosten, heeft de hoofd commandant van het leger van Kwantoeng gisteren beraadslaagd met den minister van oorlog van Mandsjoekwo, Tsjan Sin Koei. De regeering van Mandsjoekwo heeft goed gekeurd, dat Japansche vliegtuigen naar Dairen worden gezonden. Een deel hiervan zal gepos teerd worden aan het traject van den Oost- Chineeschen spoorweg tusschen Moekden en Tsjangsjoen. Ook de regeering van Mandsjoekwo heeft troepenversterkingen naar den Oost-Chinee- schen spoorweg gedirigeerd. Drie regimenten zyn uit Sjan Hai Kwan naar Charbin gediri geerd. VAN 25 AUG. T/M. 2 SEPT. AS. PER Vertrek uit Haarlem steeds 15 minuten vóór elk uur, van het Kennemerplein. By drukte extra diensten. Retour 90 cent. t ui ii li li r s Stand op Zaterdag 1 uur nun.: 764.6 Vorige stand: 762.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1