Zoekt gij betrouwbaar Personeel De schatten van de Laurentic Plaats dan een „Omroeper voor 75.000 gezinnen. Nieuwe expeditie naar de Noordpool L 1.000.000 AAN DE ZEE ONTRUKT ONDERZOEKINGEN OP ELLESMERE ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 De „Attendant" heeft succes De Agasziz-gletscher bestaan. Een iimiiuiiimiiinimimiminiiinmnwwnmi^ praimnranniii De nieuwe burgemeester van Zeist, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, is Vrijdag officieel geïnstalleerd en door de burgerij feestelijk ingehaald. De ontvangst voor het stadhuis. Op den stoep geheel rechts met brief in de hand de nieuwe burgervader. Naast hem zijn echtgenoote en daarvoor de kinderen De schokker Sch. 177, die dezer dagen bij het havenhoofd te Scheveningen strandde, is Vrijdag gelicht Het zeebad Domburg vierde Vrijdag zijn 100-jarig snapshot tijdens den feestdag Reeds in 1919 werden pogingen aangewend om de kostbare lading van het in den wereldoorlog getor pedeerde schip te bergen BOEK EN BLAD NAAR HET INT. EVCH. CONGRES RETRAITEN Cenakel Tilburg Op Fort Conger zal de groep, die onder leiding staat van prof. Humphreys, haar hoofd kwartier opslaan en overwinteren Naar den Paus der Retraiten Luchtdienst op Ostende m&m FOTOREPORTAGE Hat vliegtuigongeluk op het vliegveld Soesterberg met een der deelnemende toestellen aan da rondvlucht boven Nederland. De vernielde machine aardig Nederlandsche rondvlucht. Tot de deelneemsters aan dit vliegieest behoorde ook mej. v. d. Broek Dobrenau, die in gezelschap van den heer v. d. Graft het v«ui ge schreven traject aflegde Aan de kust van Ierland is het ber gingsvaartuig „Attendant" er in ge slaagd goud. ter waarde.van 1.000.000 met behulp van duikers van het wrak van de „Laurentic" naar de- oppervlakte te brengen. De marconist van de „Berengaria" was niet weinig verwonderd toen hij omstreeks twee uur In den morgen een dringenden oproep ontving De seinen waren afkomstig van een bergings- vaartuig. Het radiogram luidde als volgt: „Draait bij stop hebben sneltransport voor u wat is uw eerste haven?" „Liverpool waaruit bestaat de lading?" „Goud verzoeke prijsopgave." Nog eenige telegrammen werden gewisseld en Vervolgens kwam het bergingsvaartuig. Amgszij en de kisten met goud werden aan boord van de „Berengaria" gedragen. Van den valreep tot aan de schatkamer stonden gewapende matrp- een op post. Men behoefde hier weliswaar niet bevreesd te zijn voor zéeroovers, zooals aan de Chineesche kust, doch zeker is zeker en bij een goudtransport behooren nu eenmaal revolvers enz. De „Old Lady", zooals de Bank of England tal de wandeling genoemd wordt, was aange naam verrast toen het telegram van het ber gingsvaartuig Attendant": „Lauren tic-goud geborgen, transport gaat via Liverpool per Be- rengeria", ontvangen werd. Niemand had er ook maar het minste ver moeden van, wat de inhoud van de oude kisten was, die door krachtige havenarbeiders zoo zorgvuldig en voorzichtig, alsof er versche eieren in zaten, van het schip op de lorrie, van de lorrie op den trein gezet werden. Te Lon den aangekomen, werd de kostbare lading per pantserauto van het station naar de kelders van de Bank of England gebracht, zoo kwam het goud van het stoomschip „Laurentic" van de White-Star-Line wel niet ter bestemder plaatse aan, doch arriveerde tenslotte toch aan een aan het doel beantwoordende bestemming. Niet ter bestemder plaatse? Neen, want dit goud maakte deel uit van een transport van zes millioen pond sterling, bestemd voor de re geering van de Vereenigde Staten ter betaling van leveringen van oorlogsmateriaal. Een door een Duitsche onderzeeër afgeschoten torpedo was de oorzaak, dat dit goud nooit New York bereikte. De „Laurentic" zonk in 1917 bij Loch Swilly in de nabijheid van de Iersche kust. Begrijpelijk was het, dat zoodra de situatie minder gevaarlijk geworden was, men zich dit goud herinnerde. Reeds in 1919 stelde de Brit- sche admiraliteit pogingen in het werk om deze zes millioen pond sterling te bergen en deze pogingen hadden in zooverre succes, dat dui kers er in slaagden vijf millioen pond naar de oppervlakte van de zee t« brengen. Het was onmogelijk het resteerende millioen te bergen. Het rapport bevatte de mededeeling, dat het wrak verder ontoegankelijk geworden was. Dat men het overgebleven millioen echter niet ver geten had, blijkt uit het feit, dat sinds eenigen tijd het bergingsvaartuig „Attendant" her nieuwde pogingen in het werk heeft gesteld, die tenslotte met succes bekroond werden. Het wrak was echter diep onder het zand bedolven, zoodat men zijn toevlucht moest ne men tot een zandzuiginstallatie. De bemanning en de duikers waren echter vol ijver, waaraan de toegezegde premie wel niet vreemd geweest zal zijn. Behalve goud moet zich nog een aan zienlijke hoeveelheid bankpapier op het wrak bevinden. Het beroep van maritiem schatgraver brengt echter eigenaardige moeilijkheden met zich mede. Alleen bij gunstig weder is het mogelijk dat de zandzuiginstallatie in werking gesteld kan worden en nadat de machine vele uren In werking is geweest, kunnen de duikers slechts gedurende vijf tot tien minuten in het wrak verblijven. Wanneer de herfst nadert, is het gunstige seizoen voorbij. De deining wordt dan heviger en maakt de bergingswerkzaamheden onmogelijk. Het is dan ook begrijpelijk, dat de kapitein van de „Attendant" zijn mannen tot den grootst mogelijken spoed aanspoort, want in dien men dit seizoen niet gereed komt en de werkzaamheden zouden moeten uitgesteld wor den tot den volgenden zomer, dan stuit men wederom op dezelfde moeilijkheden als dit jaar, aangezien de verzanding niet stilstaat Intusschen heeft de „Attendant" een fraai succes behaald, want het gebeurt niet iederen dag, dat een bergingsvaartuig één millioen pond sterling aan de golven ontrukt. „De KERK", zes vastenpreeken gehouden in de kapellekerk te Brussel 1934 door Mgr. K. Cruys- berghs, onder-rector Kath. Uni versiteit te Leuven. Uitgave N.V. Standaard-Boekhandel. Weer een Vlaamsch werk zonder, eenig voor behoud aan te bevelen. Het zijn zes conferenties in den Vastentijd van dit jaar gehouden, die tot algemeenen titel dragen: „De Kerk". De eerste conferentie behandelt de zending der Kerk, de tweede de verhouding van de Kerk tot de be schaving, de derde tot de kunst, terwijl de vier de, vijfde en zesde conferentie spreken over den Paus, den priester en den leek. L. B. De schoonste stad der wereld, Rio de Janeiro, wélke de „Flandria" der Kon. Holl. Lloyd ook zal aandoen ,JHEER EENVOUD" door P. Pau- lus O.M.C. No. 8 Serie Vita Vera. Uitgave Geloofsverdediging. Een juweeltje van een boekje. Iets van het genre Meer Goedheid van denzelfden schrijver, dat een paar .maanden geleden in onze pers even welwillend werd becritiseerd. We hebben dit toen vergeleken met Meer Vreugde van Keppler. Als er een middel noodzakelijk Is. oi» ons te verlossen uit de droevige crisis, dan is dit te zoeken in meer eenvoud. We hebben allen te hoog geleefd en moeten nu terug: gelukkig de mensch, die daartoe den Christelijken eenvoud te hulp neemt. Dit boekske kan daartoe met zijn rake op merkingen helpen. L. B. ,J5TA OP EN EET" door J. Baete- man. Uitgave K. Beyaert, Brugge, pausél. uitgever. Een degelijk werkje over de veelvuldige H. Communie. Eerst een uitleg over het wezen en de vruch ten der H. Coïrimunie; daarna een antwoord op gemaakte bezwaren en opmerkingen: in het derde deel worden .practische adviezen gegeven over voorbereiding en dankzegging, terwijl het werkje besloten wordt met Communiegebeden. L. B. „MARIA IN DE EERSTE CHRIS TENEEUWEN" door G. J. Lelie veld M.S.C. Uitgave G.G.G. 440, ,Jdariënburg"'s-Hertogenbosch. Pater Lelieveld heeft zijn Mariastudie doen uitgeven door het verdienstelijke Geert Groote Genootschap. ]$a gewezen te hebben op den grondslag, dien het Evangelie biedt voor de Maria vei cering, beantwoordt de schrijver twee vragen: wat is de leer en wat Is de praktijk der Mariavereering in de eerste Christeneeuwen. L. B. „PRACTISCHE PREEKEN" door W. van Neylen. Uitg. J. Tay- mans te Lier en R. K. Boekcen trale, Amsterdam. De Pastoor van het Gasthuis te Geel In Bel gië geeft ons hiermede twee reeksen van predi katies, op de eerste plaats bestemd voor een gehoor van kloosterzusters; schrijver hoopt ech ter, dat ook Congregatiedirecteuren met gewij zigde toepassingen zijn werk benutten kunnen. De goede recensies ook in de pers gaven hem aanleiding de eerste reeks al spoedig door een tweede te laten volgen. L. B. 28—31 Aug. 313 Sept. 36 Sept. 7—10 Sept. 10—14 Sept, 1417 Sept. 18—21 Sept. 2138 Sept. 29 Sept.— 2— 9 Oct. 58 Oct. 6— 9 Oct. 9—13 Oct. 13—16 Oct. I 15—18 Oct. 16—20 Oct. Onderwijzeressen e.a. Meisjes. Meisjes Lycea. Meisjes. Dames. Dames kantoorpersoheel. Derde Orde H. Dominicus Zesdaagsche Retraite. Oct. Meisjes. Zesdaagsche Retraite. Meisjes. Huismoeders. Dames. Meisjes. Huishoudsters. Verpleegsters, Enkele dagen geleden is aan boord van een Noorschen walvischvaarder een expeditie .uit Londen vertrokken, georganiseerd door de „Oxford University Exploration Club". Het doel is Fort Conger. De groep, die gesteund wordt door het Koninklijk Aardrijkskundig Ge nootschap, staat onder leiding van prof. Hum phreys, die reeds met succes een studiecommis sie van de „Oxonian", in Spitsbergen leidde. De hoogleeraar wordt vergezeld door ver schillende medewerkers van naam. Onder de leden bevindt zich Edward Shackleton, de zoon van den beroemden Zuidpoolreiziger. Verder neemt H. W. Stallworthy aan de expeditie deel. Hij is sergeant bij de C.M.P., de beroemde be reden Canadeesche politie; Stallworthy heeft reeds jaren in Ellesmere doorgebracht en heeft twee jaar geleden een actieve rol gespeeld bij de vergeefsche pogingen om den Duitschen on derzoeker Kreuger, die in deze barre streken een sledetocht had ondernomen, terug te vin den. Het doel van de Humphreys-expeditie Is: eenig licht te verspreiden aangaande het noor delijke deel van het eiland Ellesmere, een groot gebied, dat de noordelijkste archipel van Noord- Canada vormt. De oostkust van dit geweldige eiland ligt tegenover Groenland, waarvan het gescheiden wordt door een reeks meer of min der smalle kanalen, die steeds met ijsbergen bedekt zijn en die men wel het Noordpoolkanaal genoemd heeft. Weinig schepen zijn er in ge slaagd dezen waterweg te passeeren; hij strekt zich uit to op den 82sten graad, ongeveer 800 kilometer van de pool. Dit kanaal is hot groote laboratorium, waar in de lente de geweldige en geduchte ijsbergen vandaan komen, die een niet te onderschatten gevaar vormen voor de sche pen, die in dien tijd den Atlantischen Oceaan oversteken. Het noordelijk gedeelte van Ellesmere heet Grant-land; dezen naam heeft het gekregen ter herinnering aan den beroemden generaal, die president van de Vereenigde Staten is geweest- Grant-land is bekend uit de periode, waarin Peary de Pool trachtte te bereiken. Met recht heeft Peary Grant-land de springplank van de Noordpool genoemd. Kaap Columbia is niet al leen het noordelijkste punt van de nieuwe we reld Kaap Tsjeljoesjkin is het noordelijkste punt van de oude maar bovendien is het h't dichtst bij de Pool gelegen uiteinde van eenig werelddeel. Overigens ligt het er 800 kilometer vandaan, dit is een grootere afstand dan van Amsterdam naar Parijs. Terwijl men vrij goied op de hoogte is met de topografie van het zuidelijk gedeelte van Elles mere, waar gigantische fjorden met uitgestrekte meren elkaar afwisselen, weet men van Grant- land eigen'ijk niet meer, dan dat op 81° N.Br. een hoogc bergketen het van de rest scheidt. Geen onderzoeker heeft ooit kunnen vertellen, wat hij daar achter heeft waargenomen, want de eenige, die er is doorgedrongen, de ongeluk kige Kreuger, is nimmer teruggekeerd. De Oxfordsche expeditie stelt zich ten doel dit ongastvrije land te exploreeren. De „Signal Horn" brengt de leden op het oogenblik naar Groenland. Te Disko zal men een zestigtal hon den aan boord nemen en te Thule, het ver maarde station van Knud Rasmussen, een aan tal Eskimo's. Vervolgens zal de boot trachten het Noordpoolkanaal door te komen en Fort Conger te bereiken. Daar hoopt de expeditie haar hoofdkwartier op te slaan en hier wil men den winter doorbrengen. Bij het aanbreken van de lente zal men probeeren met behulp der honden het Hazen-meer te bereiken en mogelijk komt men dan tot de Noordkust. Het betreft hier een zeer gevaarlijke onder neming, daar men, zooals gezegd, van de lig ging der bergketenen en wat zich daarachter bevindt, niet veel weet. Wllkins trok er in 1928 op 100 kilometer afstand voorbij. Tijdens het verblijf in het hoofdkwartier wil men o.a. een enorme gletscher bestudeeren, die zich ten zuiden van het Hazen-meer bevindt. Het is de Agasziz-gletscher, in 1832 door de ex peditie van Greely ontdekt. In Mei 1935 hoopt de expeditie den terugtocht te aanvaarden. Te voet wil men het Kanaal oversteken om dan bij de Groenlandsche kust te Thule de „Signal Hom" weer te vinden, die de vorschers naar Engeland terugbrengt. De Paters Jezuïeten hebben hun oud-retrai- tanten uitgenoodiga tot deelneming aan een Romereis onder de leuze: naar den Paus der retraites. De deelnemers zullen in particuliere audiëntie worden ontvangen door den H. Va der. Tevens zullen de pelgrims in contact komen met de kopstukken van het retraitewerk over geheel de wereld. Op het programma staat een gemeenschap pelijke bijeenkomst van ongeveer vijftig duizend oud-retraianten in het Colosseum te Rome. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Met ingang van 4 September as. zal de lucht dienst op Ostende over het traject Vlissingen Knocke/ZouteOstende niet meer worden uit gevoerd. Op 3 September zal derhalve voor de laatste maal luchtpostcorrespondentie met dezen dienst worden verzonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4