De Reichsführer spreekt aan den „Duitschen hoek SAARBETOOGING TE KOBLENZ I Het nieuws van heden W DE SAAR WIL TERUG PROPAGANDAREDE VAN HITLER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18914 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; inger, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 99 Vrede en gelijk recht Duitsche predikanten gearresteerd Wegens oppositie tegen rijks- bisschop Muller Het Weer Warschau dementeert Geen geheime overeenkomst met Duitschland Mussolini en Hitier .Geen tegenbezoek aan Berchtes- gaden? De parochie te Ossendrecht (N.B.) bestond Zondag 100 jaar. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest werd bovenstaand H. Hartmonument aangeboden De overstroomingen in Britsch-Indië Reeds vele menschen om het leven gekomen riiip; De Führer zegt, dat de vrijheid van den godsdienst niet aan getast is Japansch schip vergaan De bemannin\ omgekomen Verzoening met Parijs De Habsburgers hopen Familieraad in Stiermarken onder leiding van aartshertog Eugenius Aartshertog Eugenius DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Hitier spreekt Leipziger herfstmesse Von Papen afwezig Japan voor vlootver- mindering De prins von Pless Het Baskenland blijft rustig WANDGEDIERTE EN VLOOIEN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Saarprobleem is lang niet zoo ge compliceerd als het bij dit vraagstuk ge- interesseerde buitenland buiten Duitsch- land het aan de overige wereld wil opdringen. De Saarkwestie is pas acuut geworden toen het Derde Rijk zijn intrede deed in de wereldgeschie denis. Vóór dien tijd was er geen twijfel moge lijk aan het feit, dat het Saargebied in over weldigende meerderheid voor Duitschland zou opteeren. „Die Saar will heim", dit was feitelijk het wachtwoord van allen. En dit algemeen verlan gen, dat zijn uitdrukking vindt in het motto: „Deutsch die Saar, immer dar", zou ook niet in het minst aan het wankelen zijn gebracht na de verovering der staatsmacht door Hitier. wanneer de binnenlandsche politiek, die hij of zijn naaste medewerkers meenden te moeten voeren, gematigder ware geweest. De Jo denvervolging, de vernietiging van de marxis tische partijen, het opheffen van het heele partij systeem, het hoog opbloeiende absolutis me, de politiek der concentratiekampen, der kneveling van heel de pers en van de open bare meening, de bloedige gebeurtenissen van 30 Juni 1.1. deden velen in het Saargebied over hellen naar de meening, dat het beter was voorloopig niet naar Duitschland terug te keeren, wat niet zeggen wilde, dat zij daardoor voor Frankrijk wenschten te opteeren, maar dat zij den „status quo" onder beheer van den Vol kenbond voorshands zouden willen bestendigen. Die dit wenschten, vormden en vormen een minderheid, welke gevormd werd door de méér internationaal dan nationaal voelende ele menten, in casu de Marxisten en een deel der Israëlieten. Bij deze groep sloot zich aan een handjevol katholieken. De overweldigende meer derheid der katholieken bleef getrouw aan hun liefde voor het oude vaderland en zal, onder leiding van hun bisschoppen, de opperherders van Trier en Spiers, zonder eenigen twijfel op 13 Januari a.s. stemmen, trots alles, voor te rugkeer naar Duitschland. Dit is een onom- stootelijk feit. Tegen dit feit kunnen alle bij komstige vraagstukken, als dat der mijnen, niet op. Het is absoluut geen voorspelling, maar het constateeren van een feit, dat het plebisciet in het Saargebied overheerschend ten gunste van Duitschland zal uitvallen. Natuur lijk zal men in de komende maanden nog veel hooren over relletjes, over min of meer ern stige daden van terreur en wat bij zulke cam pagnes zoo al pleegt te geschieden. Dit heeft men alles al beleefd bij de vroegere pebliscieten in Sleeswijk en vooral in Opper-Silezië, waar de toestand veel gecompliceerder was, omdat de Poolsche minderheid daar buitengewoon sterk was. Wat de Poolsche insurgenten en de Duit- sche ongeregelde troepen daar aan terreur te zien hebben gegeven, zal iemand, die daar toen vertoefde, nooit vergeten'. Je leefde daar maandenlang in een kogelregen. Moorden, doodslagen, guerillagevechten waren aan de orde van dag en nacht. Plaats daar tegenover de huidige Saar. Er wonen bijkans alleen Duit- schers, die onder elkander hun gewone „querel- les Allemandes", de oude en nieuwe Duitsche veeten uitvechten, maar in „Grossen und Gan zen" Duitschers willen blijven, zelfs al voelen ze maar heel weinig voor het Derde Rijk of liever voor de uitwassen van het Hitlersysteem. De groote plebisciet-paraden, die gisteren in verschillende steden van Duitschland en ook aan de Saar zijn gehouden en hun hoogtepunt vonden in Koblenz, waar de „Führer" sprak, Zijn dan ook eigenlijk onnoodig, ofschoon hun propagandistische indrukwekkendheid met het oog op het buitenland niet te versmaden is. Leest men dan ook aandachtig de rede van Hitier door, dan bemerkt men, dat deze al heel weinig over de Saar bevat. Hitier somt over het algemeen de voordeelen van zijn Derde Rijk op, verheerlijkt, wat het al heeft volbracht, zegt schoone woorden over het Christendom en de vrijheid der godsdien sten (dit gedeelte van zijn rede was weinig overtuigend) en zijn rede vindt haar hoogte punt in de voor de zooveelste maal afgelegde verklaring, dat alléén nog het Saarprobleem op territoriaal gebied Duitschland van Frankrijk scheidt. Officieel geeft ook Hitier trots „Mein Kampf" Elzas-Lotharingen voor goed prijs. Hij erkent dit uitdrukkelijk in den zin: „Wan neer het Saarprobleem is opgelost, is er geen verstandig motief te denken, waarom twee groote volken eeuwig en altijd als vijanden te genover elkaar zouden moeten staan." Wat door een „zeer waar" van de zijde zijner toe hoorders werd gekwiteerd Dat zij als eenig onveranderlijk programpunt voor Duitschland gelijk recht eischte, om op de basis daarvan tot vrede te komen, is zijn goed recht. Dit deden de Weimarregeeringen vóór hem ook. BERLIJN, 27 Aug. (V. D.). Volgens authen tieke berichten zijn „oppositioneeie" geestelijken der Evangelische kerk door de Duitsche geheime politie gearresteerd. Den geestelijken van wie bekend is, dat zij opponeeren tegen de leiding van de officieele Duitsche protestantsche kerk onder Rijksbis schop Ludwig Mueller, zijn drie vragen gesteld. Deze vragen waren: Hoe is uw houding tegen over Rijksbisschop Mueller?; Hoe is uw houding tegenover de nat.-soc. regeering? en Hoe beoor deelt u het Arische principe? Verklaard wordt, dat de antwoorden unaniem uitdagend zijn geweest, dat Mueller het ver trouwen niet waardig wordt geacht, dat, diens dictatoriale positie niet constitutioneel wordt genoemd en dat zijn nationale synode illegaal wordt beschouwd. VERWACHTING: Zwakke tot matigen, later mogelijk verder toenemende Ooste- EE lijke tot Zuidelijken wind; aanvankelijk EE nog helder tot licht of half bewolkt. Waar- schijnlijk droog, behoudens dauw, iets p p warmer. Hoogste barometerstand: 771,9 te Sarna. EE Laagste barometerstand: 745,1 te Fest- EE manor. |E Zon op 5.03 onder G.59. EE Maan op nam. 7.35 onder v.m. 8.39. Licht op 7.30. EE Laatste kwartier 31 Augustus. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WARSCHAU, 27 Aug. (V. D.). Het offici eele Poolsche telegraafagentschap is gemachtigd een bericht van de „Echo de Paris" uit Berlijn categorisch te dementeeren. Volgens dit bericht zouden Poolsch-Duitsche onderhandelingen zijn aangevangen over een handelsverdrag, dat een geheime clausule zou bevatten over Polens neu traliteit in geval van een gewapend conflict van Duitschland met een derde mogendheid. Al der gelijke berichten over geheime clausules van niet-bestaande handelsverdragen zijn uit de lucht gegrepen. ROME, 27 Aug. (V. D.) Terwijl ten tijde van het bezoek van Hitier aan Mussolini te Venetië met vrij groote stelligheid verluidde, dat Musso lini in het najaar dat bezoek zou beantwoorden met een tegenbezoek aan Hitier op diens land goed bij Munchen, wordt thans in regeerings- kringen verklaard, dat de Duce zijn besluit in zake een tweede bespreking onder vier oogen met Hitier heeft opgegeven. Welingelichte krin gen beschouwen dit als een uiting van ontevre denheid, welke verband houdt met den moord op bondskanselier Dollfuss. CALCUTTA, 27 Aug. (Reuter). Thans zijn uit verscheidene plaatsen van het door den Ganges overstroomde gebied berichten ontvan gen, alle groote verliezen aan menschenlevens meldende. De stad Monghyr, welke kort geleden door een aardbeving is geteisterd, wordt door het steeds stijgende water van de rivier bedreigd. De bewoners brengen haastig hun have en goed in veiligheid. De leider van het Congres, Rajendra Prasas, heeft uit Patna aan Gandhi getelegrafeerd, dat vele dorpen in de gebieden Saran, Sjahabad, Patna, Muzaffarpur en Dar'obanga door de Ganges en de Son zijn overstroomd. Vele dorpen zijn geheel weggespoeld en men vreest, dat een groot aantal menschenlevens verloren is gegaan; ook is veel vee verdronken. Een aantal spoor wegen is vernield, op sommige plaatsen zijn de spoordijken door het water weggespoeld, op an dere plaatsen hebben de bewoners de dijken doorgestoken, om het water een uitweg te geven. Ook in de omgeving van Allahabad stijgen de Ganges en de Dsjamna snel en zoeken de be woners een toevlucht in hooger gelegen gebie den. WflH» - «T" TOKIO, 27 Aug. (V. D.). Uit Mowei wordt gemeld, dat het Japansche stoomschip „Yama- mo Maru", met 59 man bemanning aan boord, in een storm is gezonken EHRENBREITSTEIN, 27 Aug. Reeds vroeg heerschte hier gisteren een ontzaglijke drukte. Duizenden en duizenden waren samen gestroomd om de groote Saarbetooging bij te wonen, die om half elf aanving met een ka tholieke veldgodsdienstoefening. Domheer Homscheid uit Koblenz droeg in de open lucht een H. Mis op. In een toespraak zeide hij o.a., dat de Duitsche broeders en zus ters bijeengekomen waren voor 'n echte natio nale demonstratie, om elkaar trouw te beloven in dezen moeilijken tijd Laten wij, volksgenooten, van ganscher harte het vaderland dienen en voor het volk en va derland en voor den Führer uit het diepste van ons hart bidden. Voor de leden van de Evangelische Kerk hield pfarrer Wolfrum uit Koblenz een kerk dienst. Hier, op den trotschen Ehrenbreitstein, aldus de predikant, zal de eed omhoog gaan: „Wij willen Duitsch zijn, zooals onze vaderen Zaterdag vond in de Stadsgehoorzaal te Leiden de inschrijving plaats voor de uitdeeling van haring en wittebrood op 3 October a.s. Er waren ditmaal 3400 liefhebbers, d.i. 1000 meer dan het vorig jaar PARIJS 27 Aug. (Reuter). De „Excelsior" publiceert enkele bijzonderheden over den fa milieraad van de Habsburgers, welke te .Maria- zell (Stiermarken) onder voorzitterschap van aartshertog Eugenius is gehouden. Op deze vergadering is een eventueel huwelijk van aartshertog Otto, bij voorkeur met een Ita- liaansche prinses, besproken, alsmede het terug krijgen van het familiebezit in Oostenrijk en de mogelijkheid van het wederom bestijgen van den troon. Aartshertog Otto heeft in Hongaarsche legi timisten-kringen aanhangers verloren, aangezien hij de bestijging van den troon te veel „Oos- tenrijksch" opvat; men denkt derhalve te Boe dapest thans meer aan den zoon van aartsher tog Joseph, die tijdens den wereld-ooriog de Hongaarsche troepen aanvoerde, als pretendent voor den Hongaarschen troon. Dit zou door do Kleine Entente ook toegelaten kunnen worden: De vooruitzichten van Otto voor een restau ratie in Oostenrijk, stijgen met den dag. Bonds president Miklas moet gaarne bereid zijn, zijn plaats af te staan aan aartshertog Eugenius als Rijksbeheerder. Dit moet dan een soort over gangsstadium zijn voor een bestijgen van den troon door een Habsburger Bovendiend krijgen de Habsburgers veel steun van den vroegeren koning Alfonso van Spanje, die in alle Weensche kringen aanhangers werft voor het herstel van de Habsburgers. De „Duitsche Hoek" te Koblenz met het groote ruiterstandbeeld van Kei zer Wilhelm I aan den Rijn aan den voet der oude veste Ehrenbreitstein tegenover Koblenz, waar de Reichs führer und Kanzier Adolf Hitler giste ren voor honderdduizenden een rede hield over de Saar-bevrijding. Massale Saarbetooging te Koblenz. Propaganda- rede van Hitler. „De vrijheid der consessies ge waarborgd". Duitsche predikanten gearresteerd wegens oppo sitie tegen rijksbisschop Muller. Vele dooden bij de overstroomingen in BritSch- Indië. De Heer M. Hage, President van Bali en Lom bok, in Den Haag overleden. Japansch journalist uit Ned.-Indië verwijderd. W. Mooijman, Raadslid van Den Haag en Sta tenlid van Zuid-Holland, bediend. Zilveren priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Gepantserde smokkelauto bij Maastricht ver ongelukt; een doode en een gewonde. waren. Wij willen terug naar het Duitsche moederland." Honderdduizenden zijn uit alle streken van het land gekomen om den Duitschen Saarlan- ders in dit uur de broederhand te reiken. Wij zijn van één lichaam en bloed en wat God bij eengevoegd. heeft zal de mensch niet scheiden Het Duitsche volk is niet goddeloos gewor den, zooals vaak beweerd wordt, doch het is 'n geloovig volk, hetgeen deze bijeenkomst be wijst. Volgens officieele schattingen waren tegen den middag in Ehrenbreitstein omstreeks 400.000 personn bijeengekomen. Intusschen was Hitler in Keulen aangeko men, waar hij, alvorens zich naar Ehrenbreit stein te begeven, een bezoek bracht aan de tentoonstelling „Deutsche Saar", welke met een rede van rijksminister Goebbels werd geopend. LEIPZIG, 27 Aug. Gisteren werd de Leipziger herfstmesse geopend. De drukte was den eersten dag reeds zeer aanzienlijk. 's Avonds vond een persbijeenkomst plaats, waar dr. Schacht een rede hield. Hij verklaarde, dat Duitschland met alle kracht zal streven naar de productie van binnenlandsche grondstoffen wegens de handelsmoeilijkheden met het bui tenland. Hitier werd bij aankomst te Ehrenbreitstein met luid gejubel begroet. Nadat Staatsraad Si mon en de rijks Saarcommissie Buerckel een kort woord van welkom hadden gesproken be klom Hitier het spreekgestoelte. Hitier gaf een uitxoerig overzicht van de voorgechiedenis der Saarkwestie en betoogde met nadruk, hoe de Saarbevolking tot één ge- geheel vergroeid was met het Duitsche volk. Ook nu weer blijkt, hoe het Duitsche volk als één geheel achter zijn leiding staat. De nat.- soc. beweging strijdt voor het geheele Duitsche volk. Ondanks alle moeilijkheden zijn de suc cessen reusachtig. In anderhalf jaar tijd was men er in geslaagd 4% millioen werkloozen van de straat te halen. Het aantal zelfmoorden was verminderd, de misdaad algenomen. Zij, die in het buitenland Duitschland thans beklagen om het huidige regime, merken dat Duitschland zijn eigen weg gaat en dat het Duitsche volk hun medelijden niet nooöig heeft. Met sarcasme bespreekt Hitier vervolgens de meening van de buitenlandsche pers over de jongste volksstemming. Wanneer men blijft pogen, Duitschland door economische terreur-maatregelen murw te ma ken zal Duitschland zoozeer leeren op zichzelf aangewezen te blijven, dat men spoedig de nut teloosheid van dergelijke pogingen zal inzien. Men verwijt het nat. socialisme, dat het zich van het Christendom verwijdert. Hitier ant woord hierop: „Neen, niet wij, doch onze voor gangers hebben zich ervan verwijderd. Wij heb ben slechts een duidelijke afscheiding gemaakt tusschen de politiek, die zich met aardsche dingen heeft bezig te houden, en de religie, die zich met de kerk moet bemoeien. De vrijheid van godsdienst is niet aangetast en zal ook niet aangetast worden. Er zal een tijd komen, dat ook de kerkelijk ingestelde personen zul len inzien, wat Duitschland op dit gebied voor de geheele wereld gedaan heeft." Nog altijd is het Saarprobleem het grootste probleem voor Duitschland. „Wij zijn bereid" zegt Hitier „met de wereld tot een op rechten vrede te komen. Deze Saarkwestie is de eenige territoriale kwestie, die ons Duit schers nog van Frankrijk scheidt. Na haar op lossing zal er geen enkel redelijk motief meer bestaan waarom deze twee groote naties zich in de toekomst niet met elkaar zouden ver zoenen. Misschien zal ook bij onze vroegere te genstanders eens het inzicht groeien, dat de taak, die wij te verrichten hebben, zóó groot is, dat wij haar gemeenschappelijk moeten ver vullen in plaats van elkaar te beoorlogen Al trachtten internationale ophitsers steeds weer vijandigheid tusschen de beide groote vol ken te kweeken, Hitler had vertrouwen in het gezond verstand, dat tenslotte moest zegevie ren. Op 13 Januari 1935 moet 99 procent van de Saarbevolking voor Duitschland stemmen, welk percentage over tien jaar tot 100 moet zijn gegroeid. Hitier besloot zijn rede met de woorden: „Het is onze wensch. dat de klokken die op 14 Janu ari 1935 zullen luiden om te verkondigen ook den vrede zullen inluiden." De rede werd langdurig en luid toegejuicht en gevolgd door het zingen van het Duitsch land- en het Horst Wessellied. SAARBRÜCKEN, 27 Augustus (D.N.B.) De Duitsche gezant in Oostenrijk, Von Papen, die op het oogenblik op zijn landgoed Waller- fangen in het Saargebied vertoeft en op de Saarbetooging op den Ehrenbreitstein het woord zou voeren was door het weder optreden van een oude kwaal, verhinderd aan de betoo ging deel te nemen. TOKIO, 27 Aug. (V. D.). Gemeld wordt, dat de Japansche ministerpresident Okada en de ministers van Marine en Buitenlandsche Zaken, Osoemi en Hircta overeengekomen zijn, dat Ja pan bereid is 230.000 ton van de vloot „op te offeren", indien de mogendheden er in toestem men, voor iedere natie in principe 500.000 ton als maximum vast te stellen. In de totale bewa pening der mogendheden zal dan 1.100.000 ton vermindering worden gebracht. Verwacht kan worden, dat het voorstel te Londen ter sprake zal komen. Admiraal Noboemasa Soetsoegoe, de bevelheb ber van de gecombineerde vloot, die thans te Tokio vertoeft, heeft tijdens een diner van de Vereeniging Groot Azië verklaard, dat de Ja pansche marine vastbesloten is, om voor pariteit op te komen. WARSCHAU, 27 Aug. (V.D.). De procureur- generaal heeft bepaald, dat alle bedrijven van den prin v. Pless, welke in Oppersilezië zijn ge vestigd, van rechtswege zullen worden bestuurd. Het betreft hier 67 mijnen, brouwerijen en steenbakkerijen. Het vonnis wordt gemotiveerd door het feit, dat het tot nu toe onmogelijk is gebleken 11 millioen Zloty aan belastingschulden van den prins te innen. De aangelegenheid was reeds eenige malen door den prins voor d°n Volken bondsraad gebracht. De Prins v. Pless is voorzitter van de Duitsche minderheden-organisatie in Poolsch Oppersile zië. MADRID, 27 Aug. (Reuter). De vergadering van autonomische parlementsleden te Bilbao, welke voor gisteren door het interprovinciaal Baskisch comité was aangekondigd, doch door de regeering te Madrid verboden, is niet gehou den. Alles in het Baskenland is rustig gebleven, doch de vergadering zal, niettegenstaande het verbod van de regeering, later toch worden ge houden. Zaterdagavond legde minister-president Sam per de officieele verklaring af, dat de regeering, ter voorkoming van de 3 jaren geleden gegeven beloften, binnen afzienbaren tijd provinciale verkiezingen in Baskenland wil uitschrijven. Bo vendien behoeven de Basken de nieuwe belas tingen, waar zij bezwaren tegen hebben, niet te betalen, totdat hun diputaciones, d.w.z. graaf schapsraden, gehoord zullen zijn. Onze jarenlange ervaring garan deert U afdoende verdelging. Alles onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Prijsopgaaf zonder eenige verplichting EERSTE HAARL. ZUIVERONDERNEMING „RADICAAL" Generaal Cronjéstraat 135 Telef. 11657. rv v \\m'\miiiinii)irn/y//////y ivv. Stand op Maandag Z uur nun. 765.2 Vorige stand 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1