STADSNIEUWS MUS Laatste Nieuws HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 Indië en Japan Haarlem, 27 Aug. tandarts SAFE-LOKETTEN MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 Mevr. Sinclair-Lewis te Parijs AGENDA Om den Oosterspoor weg DE VEILIGHEIDSLAAN De Commissaris der Koningin was de eerste De eerste indruk DE KATH. VERKENNERS 2e St. Christoforus groep BRAND IN ZANDVOORTS DUINEN Door onvoorzichtig sigaretten rookenden jongen ST. ELISABETH'S GASTHUIS Afscheid machinist G. Faken DE NEDERLANDSCHE REIS- WEEK Voor Haarlem van geen be- teekenis De N.Z.H.T.M. heeft 14.000 kaar ten extra verkocht Overveen ter bedevaart naar Héiloo ZWERVEND JONGMENSCH OPGEPAKT Zijn geldmiddelen 20 gestolen guldens Een groote verbetering Aanbesteding genie De getrainde Zondagsrijders gedupeerd Orgelbespeling BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK MUZIEKCONCOURS TE HALFWEG De eerste dag een groot succes commissaris van politie, de heer Tenckink, "bij zijn auto, die ook een wimpel ontving AUTOMATISEERING TELEFOON Splitsing in het streeknet ZAANDAM HONKBAL H.H.C. II—D.E.C. Uitslagen De beslissende onderhandelings periode in aantocht }SDuitschland is de meest comfor tabele gevangenis van Europa 28 Augustus INSTITUUT Plaatje met 1 Kunsttand Iedere tand meer Porcelein of Zilvervulling Goudvulling vanaf Goudkroon vanaf Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur AVOND SPREEKUUR Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7—9 uur .1 175 BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch en Amerikaansch Nieuw Russisch protest ACHTERBAND GESPRONGEN Duorijder ernstig gewond Lijk opgehaald Heel deze week zal In het teeken van de „Veiligheidslaan" staan. Reeds hedenmorgen, by den aanvang der controle, mocht deze laan zich in een groote belangstelling verheugen. Menigeen moest eens even zien, hoe dat won dere ding wel werkt! Als eerste kwam jhr. mr. dr. A. Röell, Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, zijn wagen laten controleeren. Met vlag en wimpel bereikte hy de eindspurt en hy was dan ook de eerste, die den oranjewim pel en dito kaart hier in Haarlem in ontvangst kon nemen. Nummer twee was weer een commissaris, ditmaal de heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie, wiens wagen al evenzoo aan alle eischen voldeed en die dus ook de begeerde attributen kreeg. Bij deze controle waren onder de talrijke be langstellenden ook mr. W. M. Paardekooper Overman, subst.-officier van justitie en ir. M. N. Maas. directeur van Openbare Werken en Grondbedryf, aanwezig. De aanwezigheid van de hooge rechterlijke autoriteit zal wel „be roepshalve" geweest zyn. Hedenmiddag zou ook de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, zijn wagen door de „Veiligheidslaan" laten onderzoeken. Waar zooveel hooge autoriteiten zich gehaast hebben den wimpel te veroveren, daar mogen ■wij, gewone Haarlemmers, niet achterbiyven Op dus, aan het „Veiligheidslanen".... Toen wij hedenmorgen een kijkje kwamen ne men aan de Veiligheidslaan in Den Hout, stond aan beide zyden hiervan reeds een ryen dikke menigte, waarin het jeugdige element over- heerschte. Dit element vormde nu juist niet het rustigste deel van de talrijke belangstellenden en de leider, Drs. Willemse, moest dan ook menig maal met waarschuwingen als: ,,Ik zet je daar boven op dien auto hoor!" de snaken in toom en vooral achter de gespannen touwen houden. Overigens gaven ze goedgemeende, zij het nu juist niet „deskundige" raadgevingen aan de zwoegende automobilisten, een euvel waaraan cok de „grooten" langs de touwen zich maar al te gaarne bezondigden. De beste stuurlui, niet waar, staan aan walI Een rij van auto's stond geduldig op de vol gende beurt te wachten. Er waren groote en kleine, nieuwe, zoowel als oude, vrachtauto's zoowel als „twoseaters", by. De grootste moei lijkheid bleek voor de bestuurders en bestuur sters (die ook in betrekkelijk groot aantal aan wezig waren) wel de controle te zijn. Het valt ook niet mee om je wagen met flinke snelheid precies op twee smalle platen neer te zetten voor een toestel dat er uitziet als de benzinepomp van een garage en waarin in een glazen bol een roode vloeistof in vier dunne buisjes op en neer beweegt en hooger of lager gaat staan al naar gelang de remmen krachtiger of slapper werken. Maar men was vol goeden moed en deed als het moet dan maar nog eens een keer over Een aardig geval was, toen een auto „bemand" met eenige dames en een heer de proef moest ondergaan. Een dame stuurde en reed met flin ke vaart over het geheele gevalletje heen De tweede keer lukte de proef. Toen zou de heer het probeeren. Hy gaf vol gas, de auto snelde vooruit, de remmen knarsten, maar o we, te vroeg! En weer kon de heer t ten tweede male opnieuw probeeren.... Drs. Willemse, wien wy om zyn eerste in drukken vroegen, zeide dat de opkomst veel grooter is dan te Bergen op Zoom, waar de „laan" het laatst gerendeerd heeft. Haarlem is dan ook een veel grootere stad dan Bergen op Zoom. Weliswaar is de laan ook te Amsterdam geweest, maar dat is al weer 4 a 5 maanden geleden. Drs. Willemse achtte de eerste resultaten in Haarlem bevredigend. De remproef blijkt zco t grootste struikelblok te zyn. Vele auto's hebben geen goede remmen. Ook geen opwekkende bood schap voor den weggebruikerOp de remmen Komt het toch doorgaans het meest op aan! Al pratende zagen we ook den heer J. L. Bouwer, directeur van Hout, Plantsoenen en Begraafplaatsen, moeite doen den wimpel te ver sieren. Eigenaardigerwijze was een van de vol gende auto's een.... lykwagen. Wat een ironie! Eenige inspecteurs van politie kwamen ook belangstellend kijken. Morgen zal de School- compagnie van den Motordienst acte de pré- sence geven. Ondertusschen had men aan de eindstreep bijna handen te kort om de oranje wimpel uit te deelen.... Zondag 26 Aug. jJ. werd in het hoofdkwartier van den 2en St. Christoforus-troep in Haarlem een heugiyke gebeurtenis gevierd- Daar werden nJ. de eerste Verkenners van dien troep ge ïnstalleerd. Om 3 uur 's middags nam de plechtigheid een aanvang. Behalve de ouders van de jongens, die werden geïnstalleerd en de ouders van den hopman waren aanwezig de staf van den lsten St. Christoforustroep met den commissaris van het district Haarlem, de adspirant-voortrekkers van dienzelfden troep en enkele hoplieden uit de omgeving. Nadat de aalmoezenier het kruisbeeld, het Mariabeeldje en het hoofdkwartier-zelf had ingezegend, werd eerst de vaandrig geïnstal leerd. Hierop volgde met het gebruikeiyke plechtige ceremonieel de installatie van de P. L.'s en A. P. L.'s (patrouilleleiders en hun as sistenten) van de Ekster- en van de Wulpenpa trouille. De vaandrig en de Verkenners werden hierop gelukgewenscht door den aalmoezenier en den hopman. De aalmoezenier toonde zich zeer verheugd over den grooten bloei der beweging in de pa rochie van St. Johannes den Dooper. Hij sprak er zyn tevredenheid over uit, dat nu reeds de 2de troep in die parochie was opgericht. Hij wenschte ook den ouders van de Verkenners en den hopman geluk met het slagen van dit mooie werk. Na enkele spelen, waarin de nieuwe Verken ners iets van hun werken lieten zien en een kort kampvuur, aan het einde waarvan oo<: commissaris Nooy een felicitatie uitsprak, werd de zeer geslaagde middag gesloten met hec zingen van het Wilhelmus, het vlag strijken en gebed, waarna de zegen van den aalmoezenier. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur heeft bij de grens van Zandvoort en Noordwijk, onge veer 6 K.M. van Zandvoort in de Amsterdam- sche duinen een zeer ernstige duinbrand ge woed. Een groot gevaar ontstond hierdoor, menschen, die in de onmiddellijke omgeving bramen zochten, begonnen dadelijk den brand te blusschen. Dit vergde veel tyd, omdat de vlammen zich van de duinreep naar omlaag een weg zochten. De brand werd op den reddingspost waarge nomen door de donkere rookwolken, welke op de plaats waar het vuur woedde, opstegen. De leden van de reddingsbrigade begaven er zich dan ook spoedig op de fiets heen. Het vuur werd bestreden door ca. twintig per sonen o.w. vier politieambtenaren van de Amsterdamsche duinwaterleiding. Nadat onge veer 10.000 vierkante meter door den brand waren verwoest, boekte men ten slotte succes. De oorzaak van den brand is te zoeken bij twee bramenzoekende jongens, die onvoorzich tig zyn omgegaan met vuur tijdens het sigaret- tenrooken. Hiervan zullen de bramenzoekers in de toe komst wel de dupe zijn, omdat het toezicht wel strenger zal worden en de noodige proces sen-verbaal opgemaakt zullen worden. Een gelukkige omstandigheid is dat de vele bramenzoekers zoo krachtig hulp hebben ver leend. Want de omvang die het vuur genomen had daarby gevoegd den straffen wind deden aanvankelijk voor het ergste vreezen. De vlammen lekten hoog op en vernielden langs de hellingen opkruipend helm en struik gewas. Dichte rookwolken dreven over het strand en lokte vele badgasten uit Zandvoort, om het schouwspel te komen by wonen. AZIJN MOSTERD TAFELZUPPM Hedenochtend half tien had in de Regenten kamer van het St. Elisabeth's of Groote Gast huis te Haarlem een eenvoudige plechtigheid plaats. Op uitnoodiging van het college van Re genten was de per 1 Augustus gepensionneerde machinist Gerrit Faken, die vanaf 1899 onafge broken in dienst van het Gasthuis was geweest, met zyn echtgenoote gekomen, om op officieele wijze afscheid te nemen. De voorzitter van het college van Regenten, de heer W. Roodenburg, voerde allereerst het woord, heette den heer Faken welkom, dankte hem voor zyn yver en plichtsbetrachting en wenschte hem een welverdiende rust toe. De geneesheer-directeur dr. L. C. Kersber gen, sprekende als directeur, namens de dokto ren en namens het verplegend personeel dankte „Gerrit" zooals Faken gedurende 3>/j decen niën aan het Gasthuis genoemd wordt voor de wijze, waarop hij zyn taak als machinist ge durende al dien tyd heeft uitgevoerd- Hierby was de verwarming zijn specialiteit. Heeft Fa ken gezorgd voor de letterlyke verwarming, spreker hoopt den scheidenden machinist op fi- guurlyke wyze te kunnen verwarmen door hem namens de doktoren het Gedenkboek van het Gasthuis aan te bieden. Tevens bood spr. na mens het verplegend personeel een ets aan. De heer Faken dankte den geneesheer-direc teur onder verzekering, dat zyn hart in het Gasthuis blijft. Vervolgens sprak de heer J. Th. Smakman, le machinist van het Gasthuis, die den heer Faken namens het niet-verplegend personeel een gou den horloge met inscriptie aanbood. Sprekende namens het machinepersoneel bood hy zyn scheidenden medewerker een foto aan van de machinekamer. De heer Faken dankte zijn voormaligen direc- ten chef voor het gesprokene en hoopte de ma chinekamer niet te vergeten. Daarna bood mej. T. de Korte aan de echt genoote van den heer Faken namens het niet- verplegend personeel nog een prachtige bouquet bloemen aan Dat was nu eens iets waarover zoo goed als alle hotelhouders het roerend eens v'aren. Toer. we hun vroegen, hoe de resultaten van de door de Ned. Reisvereeniging gepropageerde Ned. Reisweek voor hun bedrijf waren, kregen we algemeen den indruk, dat het voor Haarlem en omstreken met de Ned. Reisweek een „sof" is geweest. Er zyn een paar hotels waar nog enkele gasten met legitimatiebewyzen „verdwaald" raakten, maar op het geheel van hotel-café restaurants die Haarlem en omgeving telt, is het resultaat nihil geweest. We laten hier graag het woord aan enkelen en plaatsen hierby hun opmerkingen: „Het was niet veel. Er ,is in Haarlem niets gedaan. Er was tijd genoeg geweest om de zaak te organiseeren. Maarwe vermoeden, dat de menschen wel Haarlem uitgelokt, maar niet er naar toe gelokt zyn". „Heelemaal niets van gemerkt. Absoluut niets." „Niet alleen In Haarlem' is het slecht geweest, maar ook in Zandvoort." Een ander merkte op: „Ik heb het deze week nog slechter gehad dan andere weken." Een ander merkte op: „De uitkomst was nihil. Geen krentniks, niemendal. De groote fout is geweest, dat de boel ten naastebij over der. kop ls gegroeid. Men heeft vergeter, een persoonlyke ïyst aan te leggen van adressen die meedoen. In Bloemendaal heb ik niemand gesproken die er eer.ig voordeel van heeft gehad. Het was een strop". Misschien dat dit alles een volgenden keer tot les is en men met deze première van reis- propaganda in eigen land leergeld neeft be taald. De reisweek is voor de N.Z.H.T.M. wel een succes geworden. Dit is te danken aan de reductie, die de di rectie voor deze week gaf. Voor f 1.25 gaf zy passepartouts uit, terwyl men voor kinderen f 0.75 moest betalen. Met deze passepartouts kon men van alle vervoer middelen der N.Z.H.T.M. gebruik maken. De tramtreinen op de ïynen Amsterdam—Lei denDen HaagScheveningenen Amsterr damEdamVolendam, waren dan ook met een groot aantal reizigers bevolkt. In totaal zyn 14.000 kaarten extra verkocht. Dit gunstig succes heeft de directie der N.Z. H.T.M. aangegrepen. Zy heeft daarom besloten den termijn „reis week" te verlengen tot 18 September De goed- koope reisgelegenheid biedt dus ook de kans, om op zeer voordeelige wyze de opening der Sta- ten-Generaal bij te wonen. Evenals vorige jaren heeft men ook gisteren vanuit Overveen een bedevaart naar Heiloo on dernomen. Ongeveer 150 deelnemers vertrokken in den morgen op fiets of in autobus naar het genadeoord. Door kapelaan J. .Verhaar werd de gezongen Hoogmis gecelebreerd. Dezelfde kapelaan, die geesteiyke leider van de bedevaart, hield onder de daarna gehouden Kruiswegoefening 'n pak kende predikatie by den Kruisberg. In den namiddag werd nog een Lof gehouden met een Sacramentsprocessie. Welgemoed en gesterkt togen de pelgrims wederom huiswaarts. Twee agenten van het politieposthuis aan de Amsterdamsche vaart hebben in den afgeloopen nacht, om kwart over één, een 18-jarigen jon gen uit Rotterdam aan het bureau gébracht, omdat deze liep te zwerven. De jongen vertelde, dat hy Vrijdag j.l. uit Rotterdam was vertrokken, om zich naar Am sterdam te begeven, zyn „reisgeld" bestond uit f20.welke hy voor zijn patroon by een klant had geïnd en die hy besteed had aan kleeding en levensonderhoud. Het avontuurlijk jong- mensch is in bewaring gesteld en zal naar Rot terdam worden teruggebracht. Wy hebben reeds gemeld, dat de rails van de opgeheven tramlyn naar Overveen uit den Ver- spronckweg verwyderd worden. Dit werk schiet thans snel op. Men maakt tevens van de gelegenheid ge bruik om den geheelen Verspronckweg opnieuw te bestraten. Onder het viaduct aan den Ver spronckweg wordt de weg geasphalteerd. Onge- twyfeld een zeer groote verbetering, vooral voor de talrijke leerlingen van Middelbare Scholen, die daar dagelijks eenige malen passeeren! Daar het verkeer, vooral het autobusverkeer, tydens de asphalteering gewoon doorgaat, is den geheelen dag een politiepost onder het viaduct geplaatst, die daar heusch geen overbodige weelde is! Hedenmorgen werd door den ingenieur alhier In de voormalige infanterie-kazeme aan den Koudenhom in het openbaar aanbesteed: Het doen van voorzieningen aan militaire ge bouwen en werken te Haarlem. Ingekomen waren 9 biljetten: De langste inschryver was J. Galie te Deven-, ter voor f 13.600. De andere inschrijvers waren: Bellart té Haar lem voor f 14.300; Sanders en Co. te IJmuiden voor f 15.700; de Graaf te Halfweg voor f 15.900; van Nassen te Halfweg voor f 15.900; Th. de Goede te Soesterberg voor f 16010; J. Cornelis- sen te Halfweg voor f 16.190; C. Grauwerman te Halfweg voor f 16.210; Gebr. v. Keulen te Halfweg voor f 16.280. Raming was f 14.500.' Zondagmiddag om half twee sprong de 16- jarige D. op een voetbalterrein aan den Schalk- wijkerweg uit het raam van een kleedhuis. Hy brak by deze manupulatie zijn rechter- onderbeen. Na door den ongevallendienst te zijn verbon den, bracht de ziekenauto van Mathot hem naar de Mariastichting. Zondagmorgen waren vanwege de belasting op den Wagenweg naby de Oldebameveltslaan en Spanjaardslaan twee vallen gezet van belas tingambtenaren voor het controleeren der plaat jes. Er waren zooveel fietsryders zonder plaat jes dat een vrachtauto noodig was om de inbe- slag genomen fietsen te vervoeren. Er waren onder de ..slachtoffers", fietsers, die van verre kwamen en hun tocht per voet moesten vervol gen. Programma van de orgelbespeling in de Groo te of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 28 Augustus 1934 des avonds van kwart over 8 tot kwart over 9 uur door den heer George Robert. 1. Praeludium et Fuga C.gr.t., J. S. Bach. Symphonlscher Choral: „Ach, bleib' mit Deiner Gnade", S. Karg-Elert. Eerste Choral. H. Andriessen. Prêjude et petit Canon, V. d'Indy. Ciacona en Fuga, W. Petri. Fantasie over „Wilt heden nu treden", K. Hoyer. 2. 3. 4. 5. 6. Geboren: 23 Aug.: M. WijtkampVan Sab- ben, d. 24 Aug.: E. W. HofmanSchneider, d. E. van den NieuwenhoffWaterlanden z. 25 Aug.: H. M. Veldhuyzen—Van Bemmelen, z. Overleden: 24 Aug.: C. Bonfrervan den Eykhoff, 57 jaar, Hoolmarkt J. H. C. F. Eek- hard, 82 jaar, A. L. Dyserinckstraat J. F. C. Raadschelders, 84 jaar, Ripperdapark C. No- teboom, 69 jaar, Spaarne A. Blokdijk, 78 jaar, SumatrastraatV. van der LindenStroomer, 74 jaar, Feithstraat25 Aug.: A. W, O. Mayr, 73 jaar, Zaanenlaan. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de muziekvereeniging „Eensgezindheid" wordt te Halfweg een muziekconcours gehouden, waar aan niet minder dan 50 vereenigingen deel ne men. Zaterdagavond werden de feesteiykheden ingezet met een concert door de Jubileerende vereeniging zelf. Hierby heeft de heer P. H. van Essen, wethouder en voorzitter van het Uitvoerend Comité, een rede uitgesproken, wel ke de heer A. de Graaff, voorzitter van „Eens gezindheid" beantwoordde. Zondag had ten raadhyize een officieele ont vangst plaats, waarby het woord werd gevoerd door den burgemeester en den heer de Graaff, waarna onmiddellijk een aanvang werd ge maakt. De uitslagen van den eersten dag luiden als volgt: Marschwedstrijd. Derde afdeeling fanfare, „Luctor et Emergo" te Amsterdam, le prijs met 54 punten. Tweede afdeeling fanfare: „Kunst genot" te Haarlem, le prys met 54 punten, „Kunstgenot" te Amsterdam, le prys met 55 K punt. „Broederschap" te Amsterdam, le prys met 56 Yi punt. Eerste afdeeling Harmonie „Spoorwijk" te 's Gravenhage, le prijs met 56 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie: „Kunst na Arbeid te IJmuiden, le prys met 56;/, punt. Eere-Afdeeling Fanfare: „Witten- burg's Fanfare-Orkest" te Amsterdam, le prijs met 57 y, punt, „Excelsior" te Oostzaan, le prijs met 56 punten. Superieure Eere-afdeeling Fan fare: „Kunstkring" te Spaarndam, le prys met 56 punten. Concertwedstrijd, vierde afdeeling fanfare: „Zuiderwoude" te Zuiderwoude, 2e prys met 259 punten. Derde afdeeling fanfare: „Door Wilskracht Verkregen" te Beets (N.-H.), le prijs met 303 punten; „Luctor et Emergo" te Am sterdam, le prys met 303 punten. Tweede af deeling fanfare: „Kunstgenot" te Haarlem. 2e prijs met 280 punten; „Kunstgenot" te Amster dam, 2e prijs met 280 punten; „Broederschap" te Amsterdam, 2e prijs met 278 punten. Eerste afdeeling fanfare: „Excelsior" te Nieuwe Nie- üorp, le prys met 308 punten. „St. Hildegardis" te Tuitjehorn (N.-H.), 2e prijs met 294 punten. Eerste afdeeling Harmonie: „Spoorwyk" te 's Gravenhage, 2e prys met 288 punten. Afdee ling Uitmuntendheid Fanfare: „Kunst na Ar beid" te Purmerend, le prys met 339 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie; „Kunst na Arbeid" te IJmuiden, le prys met 321 pun ten. Eere Afdeeling Fanfare: „Wittenburg's Fanfare Orkest" te Amsterdam, le prys met 309 punten; „Excelsior" te Oostzaan, le prys met 310 punten. Superieure Eere-afdeeling fanfare: „Kunstkring" te Spaarndam, le prys met 300 punten. De jury bestond uit de heeren A. L. Haze- broek te Haarlem, B. D. Peters te Amsterdam en M. C. van de Rovaart te Amsterdam. De eerste dag van dit concours is een groot succes geworden. Een talrijk publiek was op gekomen. hetgeen den geheelen dag in 't dorp een groote drukte veroorzaakte. Aan de aangeslotenen aan het telefoonnet te Beverwijk en Wijk aan Zee is medegedeeld, dat op 4 September a.s., om 1 uur n.m., hef thans bestaande streeknet IJmuiden zal worden ge splitst in afzonderlijke netten te IJmuiden, Be- verwyk en Wyk aan Zee. Van genoemd tijdstip af kunnen verbindingen met aangeslotenen te IJmuiden uitsluitend aan „interlocaal" gevraagd worden. Voor telefoongesprekken met IJmuiden is dan ƒ0.10 per 3 minuten verschuldigd. Aan alle aangeslotenen wordt met het oog op de wy'zigingen een verzamelgids van de tele foonnetten Beverwyk, Wijk aan Zee en IJmui den uitgereikt. Deze gids wordt slechts eenmaal uitgegeven. In het vervolg moet voor raadple ging van de telefoonnummers te IJmuiden van de Naamlijst voor den interlocalen telefoon dienst gebruik gemaakt worden. RUwieldleven Zondagmorgen zyn by de r.K. kerk aan Het Kalf een rywiel en twee ry- wielplaatjes gestolen. Zou het geen tyd worden daar een wachter te plaatsen? Lastige Amsterdammers Gisteren, Zondag, was een tweetal Amsterdammers met 'n vracht auto, waarop eenige vrienden en vriendinnen werden medegevoerd, naar Zaandam getogen om daar op ouderwetsche wyze kermis te vieren. Voor dat men op het kermisterrein was aan gekomen zat de stemming er reeds in. Waar- schyniyk had men onderweg reeds heilige huisjes aangedaan, want de wijze waarop het voertuig over den weg zigzagde, deed vermoe den, dat de chauffeur niet in normalen toe stand verkeerde. Gevolg was, dat zy het reeds spoedig met de Zaandamsche politie te kwaad kregen. Een motorrijder, die op het roekeloos ryden eenige aanmerking had gemaakt, werd met een mes bedreigd, terwijl toen de politie op den auto plaats genomen had, ter bescherming van de opzittenden en het publiek langs den weg, het advies werd gegeven den wagen in de sloot of tegen een boom te rijden. Tenslotte werden de beide leiders van den tocht, onder Hevig verzet van hun kant in ar rest gesteld en de auto in beslag genomen, ter wyl tegen beiden op verschillende gronden proces-verbaal werd opgemaakt. De kermis. Dank zij het prachtige zomer weer was het Zaterdag en Zondag buitengewoon druk op het kermisterrein. Vooral Zondagavond waren de bezoekers, mede ten gevolge van de propaganda die de directie der Nederlandsche Spoorwegen voor de Zaandamsche kermis maakt door aan te kondigen dat er op de Za terdagen en Zondagen een extra trein zal loo- pen, die om 0.30 (half één) de bezoekers naar de hoofdstad terug brengt, by duizenden te tellen. De kermisinrichtingen en de neringdoenden op en om de kermis hebben ongetwyfeld goede zaken gemaakt. De kermis zelf munt uit door groote verschei denheid. De Burcht is geheel vol gebouwd. Dit ruime plein is zelfs nog te klein gebleken, want ver scheidene inrichtingen van vermakelykheid, vonden plaats op particuliere gronden, langs de Prins Hendrikkade. Ook de Gedempte Gracht is geheel vol ge bouwd. Ook hier is voor afwisseling gezorgd. Enkele kijkspellen en een paar theaters zyn aanleiding dat ook dit gedeelte van de kermis zich in een regelmatig druk bezoek mag verheugen. Als het weer goed blijft, mag een goede ker mis verwacht worden. Baldadigheid. De heer H. P., die een uurtje zijn auto aan den openbaren weg geparkeerd had, kwam by zijn terugkomst tot de onaange name ontdekking, dat men alle lampen uit zijn auto had gestolen, de benzine weg had laten loopen, terwyi mede alle gereedschappen ver dwenen waren. De politie stelt een onderzoek in. Dit was een strijd van een candidaat voor de onderste plaats en een voor de bovenste. Hij is beslist in het voordeel van D. E. C., die met 1110 en een slagbeurt won en daardoor een gevaarlijke concurrent voor E. D. O. blyft. Het zat den Haarlemmers ook nu weer niet mee. De goede slagen kwamen als de honken leeg waren en als de honken bezet w'aren, sneuvelde men op drie-slag. Zelfs toen den stand 1110 voor D. E. C. was, en drie honken bezet waren, wist de D. E. C.-werper zijn zenuwen de baas te blijven en drie-slag te noteeren. Zelfs home runs van C. Mulder en F. v. d. Lande konden de overwinning niet brengen. De uitslagen in innings is: H. H. C. II: 0—2—0—0—1—1—2—4 10 Ajax I—Quick 10—16, V. V. G. A. I—Z. R. C. 27—0, Ajax II—E. D. O. 6—17, D. E. C—H. H c. n ïi—io, Blauw Wit n—v. v. g. a. iii 27—17, D. E. V.—E. D. O. II 21—20, Haarlem III—E. D. O. III 8—20. Door de overwinning van Quick is de kans van Ajax op de eerste plaats verdwenen, terwijl Quick nu de onderste plaats aan Z. R. C. heeft overgelaten. E. D. O. zoowel als D. E. C. blijven in de running voor de eerste plaats in IIA„ terwijl Blauw Wit II door haar overwinning kampioen van IIB. werd. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta) De Neder- landsch-Japansche onderhandelingen geduren de deze week zullen vermoedelyk het meest be slissende karakter van de conferentie dragen. De voorzitters van de Japansche en Neder landsche delegaties zullen, in onderlinge be spreking, trachten een definitieve basis te leg gen voor zakeiyke onderhandelingen, waarby de moeilijkheden, welke tijdens de voorberei dingen zijn gerezen en aan den dag zijn ge treden, zoo mogeiyk uit den weg zullen worden geruimd. Wy hebben reeds gemeld, dat mevr. Sinclair- Lewis, de echtgenoote van den Amerikaanschen romancier, van de geheime staatspolitie bericht had gekregen, dat zij Duitschland moest ver laten, omdat zij anders over de grenzen zou worden gezet. Mevr. Sinclair is te Parijs aan gekomen. Zij werd opgewacht door haar vrien den en scheen heelemaal niet onder den indruk, van den maatregel die ten haren opzichte in Duitschland werd getroffen. Ik stel me voor, zegt ze, dat Dr. Goebbels dacht dat lk zyn concurrente was inzake Hitleri aansche propaganda en dat het hem ter harte ging mij niet al zijn ideeën te kunnen doen aannemen. Anderzijds ziet mevr. Sinclair niet goed in in welke geschriften een reden zou gevonden wor den om zulken maatregel te wettigen. Is het in verband met een interview van kanselier Hitier dat zy in 1932 publiceerde? Zy denkt het niet. Mevr. Sinclair-Lewis verklaart van Duitschland dat het stellig de meest comfortabele gevangenis is die men op dit oogenblik in Europa en ln geheel de wereld zou kunnen vinden. Zy is van meening dat de maatregel die ten haren opzichte werd genomen haar niet zal be letten haar rol te vervullen van getuige en van journaliste. Ik ga enkele dagen doorbrengen in Parys en zal vervolgens naar het Saargebied vertrek ken, zeide zij. KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 I Gebouw „St. Bavo" Bestuur „Herwonnen Levenskracht", 8 uur Verwarmingsmonteurs 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Af scheidswoord pastoor Timp, 8.30 uur. Gemeente-Concertzaal Bouwmeester's Revue „Vooruit maar weer", 8 uur. St. Catharinaschool Haarlem Noord Fancy-fair „St. Caecilia", 211 uur. Palace Wat en Half Watt in „Congres der Vagebonden". Op het tooneel Schiller en Herome „Vallende menschen", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt „Tarzan de Ontembare" Op het tooneel „Benoys Brothers", 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Sound-theater „Kale Rykdom", 2.30, 7 uur (doorloopende voorstellingen). Gebouw „St. Bavo" Grafische Bond, 8 uur Haarlemsch Gemengd Koor, 8 uurCollege collectanten van St. Joseph, 8 uur Rechts kundig Bureau, 8.30 uur. Café-restaurant Brinkmaan Congres Ned. R.K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbak kers, 10.30, 1 en 9 uur Ledenvergadering H. O. V., half 9. Café „Bellevue" R.K. Sigarenwinkeliers- vereeniging, kwart over 8- Gemeentelijke Concertzaal Bouwmeester's Revue „Vooruit maar weer", 8 uur. Café Suisse Rijksstraatweg Haarlem- Noord R.K. Volksbond kring Haarlem-Noord, 8 uur. Palace Watt en Half Watt ln „Congres der Vagebonden". Op het tooneel Schiller en Herome „Vallende menschen", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt „Tarzan de Ontembare" Op het tooneel „Benoys Brothers" 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Sound-Theater „Kale Rykdom", 2.30, 7 uur (doorloopende voorstellingen). HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies I 1.50 Zaterdags van 9—12 uur. Mondonderzoek kosteloos krijgen, ook wat betreft de ongegronde beschul digingen, die tegen de Sovjet-beambten worden ingebracht. Verder wordt gemeld, dat de Russen met de Mandsjoekwo-autoriteiten een aceoord hebben bereikt betreffende de veiligheid van het scheepvaartverkeer op de grensrivieren. CHARBIN, 27 Aug. De Sovjet-Russische vice- president van den Chineeschen Oosterspoorweg, Kouznetsov, heeft by den Mandsjoeryschen regeeringsvertegenwoordiger van den spoorweg opnieuw geprotesteerd tegen de onvoldoende be waking der ïynen. Hij acht het niet voldoende dat de treinen door troepen geëscorteerd worden en verklaart, dat ook de spoorlijnen moeten worden bewaakt. Kouznetsov verzoekt de noodige stappen te doen bij de bevoegde Mandsjoerijsche autoritei ten, teneinde verbetering van den toestand te In den nach van Zondag op Maandag heeft op den ryksstraatweg tegenover de Springstof fenfabriek by IJmuiden een motor-ongeval plaatsgehad, waarbij de duoryder, de heer J. W., wkmende te Amsterdam, ernstig werd ge wond. De motorryder was op weg van Amers foort naar Amsterdam en had onderweg eeniga malen bandenpech, waarom de banden sterk opgepompt waren. Toen heeft men met een snelheid van 80 K.M. gereden, totdat op het bovenbedoelde weggedeelte de achterband sprong. Niettegenstaande den zwaren schok, bleef de motorryder op het zadel zitten, maar de duoryder werd van zyn zitplaats geslingerd en kwam op den weg te liggen. De jongeman liep ernstige verwondingen aan het hoofd op, verstuikte zyn pols en bekwam bovendien een hersenschudding. TRerwijl de cfuorijder hulpeloos op den weg lag, passeerde een automobilist, die met zijn gezelschap naar Zwolle moest. Deze was zoo menschllevend, zich over den patiënt te ont fermen. Men tilde hem liefderijk in den auto, en reed uiterst behoedzaam naar Muiden, wfear geneeskundige hulp werd verleend. Het slachtoffer is vervolgens naar Amsterdam vervoerd. Hedenmorgen ls te Edam binnengekomen de botter van den schipper Pooyer, met aan boord het ïyk van een jongen man, dat in het Hoom- sche Hop was opgehaald. De indentiteit van den verdronkene is tot nu toe onbekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2