De mijnen in Noord-Zweden Schaakspel Folkloristische feesten te Borculo I Plaats dan een „Omroeper" Zoekt gij betrouwbaar Personeel MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 voor 75.000 gezinnen. Het dorschen van graan. Een aardig detail van de folkloristische feesten welke Zaterdag te Borculo plaats vonden bij gelegenheid van de opening van het museum „De Lebbenbrugge" Groote jaarlijksche productie Malaise in de mijnindustrie Nieuwe aula te Rolduc Eindhovensch Ziekentriduum Enorme schadepost Duizenden bakken tomaten naar de mestvaalt PORTEFEUILLE MET ƒ20.000 VERLOREN EEN BALLON MET WARME LUCHT ■inii;innHiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiniiiii)iiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiininnniiinmiinnj]g Z. H Exc. Mgr. dr. Lammens werd bij gelegenheid van zijn zilveren priesterjubileum op den grooten Credo Pugno-dag te Roermond door 2500 leden der R.K.W.V. gehuldigd. Het défilé Het gouden jubileum der Bossche processie naar kapel in 't Zand. De ziekenzegening in het kruiswegpark door Z. H. Exc. Mgr. temmens Vele uren ten Noorden van Stockholm, midden in de oerwouden en mcerassen van Noord-Zweden, strekt zich een merkwaar dig goudland uit. Een goudland zonder Wild West-romantiek, en toch wellicht het goudrijk ste gebied van Europa. In 1918 werd eerst be kend, dat in de Zweedsche provincie Wester- botten in het district Skelleftea goud was ge vonden. Deze provincie behoort tot de armste van Zweden. Het land is dun bevolkt en de be woners leven hoofdzakelijk van veeteelt en boschbouw. Na de eerste vondsten zonk het dis trict weldra weer in de vergetelheid terug en slechts een aantal Zweedsche onderzoekers hield zich met de ontdekking bezig. Nog in het begin van 1927 was de kleine stad Skelleftea eenzaam en onbekend en de 2000 inwoners leefden zoo goed en kwaad als het ging van vischvangst houthandel en den uitvoer van ijzererts, dat hier en daar werd gevonden. Maar een oude sage beweerde, dat deze land streek met de schrale akkers en de onherberg zame bergen eens een dorado zou worden, een land van overvloed en van rijkdom aan goud. Toen scheen het, dat de voorspelling van deze oude sage- in vervulling ging. Het slagwoord „het rijkste goudland in de toekomst" verscheen zes jaar geleden in alle bladen ter wereld en tal rijken, die belust waren op avontuur, wilden het waagstuk ondernemen en in Westerbotten goud gaan zoeken. Maar de geleerden, die in jaren- langen arbeid de ontginningsmcgelijkheden had den bestudeerd waarschuwden er bijtijds voor, dat de exploitatie slechts door gecompliceerde methoden met succes zou kunnen geschieden. De tijd heeft dezen menscheri gelijk gegevenal leen een grootscheepsche organisatie en ratio nalisatie, de toepassing van allermodernste pro- cedé's maakten het mogelijk, uit het erts het edele metaal te winnen, dat de wereld reeds zooveel zorg en verrassingen heeft bereid. Scharen avonturiers overvielen het stille stadje Skelleftea; gedurende de nachten ont stond een goudgraverskamp. De goudgravers kwamen in de vaste overtuiging, binnen eenige dagen millionnair te zijn. Kleine dorpen beleef den een fabelachtige periode van bloei. De avonturiers, die er van droomden, bij een veld tocht door de bergen goudklompen te zullen vinden, hadden hun spaarpenningen meege bracht, en dat geld werd regelmatig overgehe veld in de bescheiden zakken der dorpsbewo ners. Met spaden en houweelen trokken de goudzoekers de bergen in; zij overnachtten in tenten of bouwden haastig blokhuizen. Hard nekkig verdroegen zij koude en honger, onver moeibaar zochten zij overal in dalen en kloven, in holen en op berghellingen naar ertslagen. Honderden handelaars waren met de avontu riers meegekomen; grondspeculanten in de hoop, dat hier weldra een groote stad zou ontstaan, handswerklieden, die verwachtten, goede zaken te kunnen deen. In de straten van Skelleftea heerschte een bedrijvigheid, zooals die vroeger slechts te be leven was op de groote marktdagen, wanneer de bevolking ver uit den omtrek zich naar het stadje opmaakte. Clandestiene brandewijnsto kerijen, verborgen in de bosschen, floreerden wat is ook een goudgraversstad zonder brande wijn en jenever, zonder bioscopen en café's? Maar de te hoog gespannen verwachtingen werden spoedig teleurgesteld, de „auri sacra fames", de „vervloekte goudhonger" moest on vermijdelijk ongestild blijven, althans voor hen, die als goudgravers hun geluk beproefden. Goudklompen werden dus niet gevonden. Te laat zagen de avonturiers in, dat het edele me taal niet in gedegen toestand voorkwam, maar slechts fijn verdeeld in een zwavelkiezel, dat hoofdzakelijk bestaat uit zwavel en arsenicum. Een Zweed, die lange jaren in Alaska als goud graver had gewerkt, onderzocht het eerst het gebied aan de Skelleftea-elf. Reeds bij de eerste analyse van het boorsel in het laboratorium wer den aanzienlijke hoeveelheden goud gevonden. Tegelijkertijd werd van andere zijde getracht, de geologische structuur van Westerbotten aan te toonen. In dienzelfden tijd was de groote houtfirma Yttersfors en Mundfunds failliet gegaan. Het grootste deel der bevolking van de streek was hier in dienst geweest. Om de noodlijdende be volking weer aan werk te helpen, reisden Zweedsche bestuursambtenaren, o.w. de direc teur van het staatsinstituut voor geologisch onderzoek, naar het Noorden. Bij deze gele genheid werd het terrein op mineralen onder zocht en de resultaten waren zeer gunstig. In het goudrijke koper- en arsenicumerts werd na officieele analyse 31 procent zwavel, 3 procent koper, 9 procent arsenicum en per ton arseni- cum-kiezel bovendien 50 gram zilver en 12 gram goud gevonden. Daar de verdeeling echter zeer ongelijk was, vond men soms in een ton arse- nicumkiezel ook 60 tot 150, menigmaal zelfs 200 gram goud. De exploitatie was spoedig in vollen gang. Uit het Zweedsche Klondyke was een nuchter fabrieksterrein geworden; eenige mijlen van de Boliden-mijn verhief zich een groote smelterij en er ontstond een geordende nederzetting met plantsoenen, school, kerk en alle moderne hy giënische instituten. Zaterdag (25 Aug.) werd niet gewerkt m de Dominiale mijn en de mijn Willem Soplria te Kerkrade wegens gebrek aan afzet. Ook Woens dag werd niet in de Dominiale mijn gewerkt. Met den bouw van een nieuwe aula te Rol duc is een aanvang gemaakt. De plannen zijn ontworpen door ir. Jos. Th, J. Cuypers te Roermond. Voor het Triduum hebben zich thans onge veer 60 zieken opgegeven. Verschillende zieken maken bezwaren, die heelemaal geen bezwaren behoeven te zijn. Het wordt den zieken in alles zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Ze worden aan huis afgehaald per auto en zoo noodig per ziekenauto. In de kerk zijn rustbedden voor de liggende patiënten en gemakkelijke stoelen voor de anderen. De verschillende eucharistische en liturgische oefeningen worden zoo luisterrijk mogelijk ge houden. Een groot aantal geestelijken uit de stad zal aan deze plechtigheden deelnemen, terwijl het zoo goed als vaststaat, dat Z. H. Exc. Mgr. Diepen de slotplechtigheden komt ver richten. Het comité doet nogmaals een beroep op de hulpvaardigheid en den offerzin der gezonden. Het hoopt, dat een aantal particulieren een auto beschikbaar zal stellen en dat een groot aantal giften zal binnenkomen. De handel in tomaten is de afgeloopen week een groot fiasco geworden. Reeds aan het begin der week stond de noteering aan de Westland- sche veilingen laag, doch tegen het einde ver toonde de handel een nog droeviger beeld. Vrijdag bleven aan de Westlandsche veilingen enorme partijen tomaten onverkocht. Te 's Gra- venzande kon alleen de B-soort den minimum prijs behalen; de overige maten draaiden alle door en zullen naar de mestvaalt verhuizen. In totaal zullen, volgens het „Vaderland", duizen den bakken tomaten moeten worden vernietigd, hetgeen voor de nijvere tuinbouwers een enor me schadepost beteekent, welken men in 't ge teisterde tuinbouwbedrijf niet meer kan opvan-' gen en velen nog dichter bij den volslagen on dergang brengt. J. P., te Zwijndrecht, die voor een instelling in die gemeente een bedrag aan geld moest halen in de gemeente Dordrecht, kwam, toen hij een chèque aanbood bij de Nederlandsche Bank aldaar, tot de onaangename ontdekking, dat hij zijn portefeuille, inhoudende ongeveer 10.000, alsmede de chèque ter waarde van 10.000 vermiste. Hij deed onmiddellijk van het voorgevallene mededeeling aan zijn patroon, waarna de politie te Dordrecht en Zwijndrecht met het voorge vallene in kennis werd gesteld. P. deelde mede, dat hij niet kon denken aan het rollen van de portefeuille, doch veeleer aan het verliezen er van. P. was zeer onder den indruk van het voorgevallene. De persoon, die eenige inlichtin gen of aanwijzingen kan geven, welke tot terug bezorging van portefeuille en geld leiden, zal een goede belooning ontvangen. Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Schaakredacteur van dit biaa. Belangrijke momenten uit de match om het wereldkampioenschap tusschen Dr. Aljechin en Bogoljubow. De Oostenrijker Brunner heeft een luchtballon uitgevonden, waarmee hij naar believen in korten tijd kan stijgen of dalen. De uitvinding berust op het principe der Montgol fiére, die zooals men weet, met warme lucht is gevuld. Dezer dagen zijn in Duitschland eenige zeer geslaagde proeven genomen. Hierboven de ballonvaarder vlak voor de opstijging. Rechts de war me luchtballon in de lucht De derde partij is uitvoerig in de sportru- briek geanalyseerd. Het was een interessante variant van het aangenomen Dame-gambiet, uitstekend door Aljechin (Zwart) behandeld. Bogoljubow kreeg geen kans op voordeel en moest reeds op den zeven en twintigsten zet remise toestaan door herhaling van zetten. De vierde partij had een veel spannender verloop en een dramatisch slot. Aljechin (Wit) speelde scherp op winst te scherp zelfs want toen zijn aanval door den uitstekend spe lenden Bogoljubow was afgeslagen, stond hij met een uiteengeslagen leger tegen een over- machtigen tegenstander. Dr. Aljechin speelde daarna buitengewoon sterk, zoodat winst voor Zwart al spoedig zeer moeilijk bleek. Maar Bo goljubow maakte toen eenige fouten, de kans keerde en Aljechin, die uren lang tevergeefs had aangevallen, kreeg juist toen zijn eigen stelling onhoudbaar leek, tegenkansen, waarvan hij onmiddellijk gebruik maakte. Hieronder het eindspel van deze partij: Bogoljubow heeft als laatsten zet 47. g6,g5 gespeeld. Dat was wel de zwakste zet van het bord, want op iederen anderen zet zou Zwart het voordeel behouden hebben. Het dient echter gezegd, dat Wit's antwoord niet voor de hand lag! 48. g3g4 Schitterend gespeeld! Op 48. fg4:; 49. f5! krijgt Wit een sterken aanval. 48. Pd5 f4 Zwart had 48. gf4:; 49. gf5:, Kf7, met nog ongeveer gelijk spel moeten spelen. 49.' Pe2 f4 g5 f4 50. g4 f5 e6e5 51. Tel—el e5 d4? Nu is de partij reddeloos verloren. Na 51. Kh8; had Zwart nog een kleine kans op remise gehad. 52. Tel :e7t Td7 e7 53. Lf2h4 Kg7—f7 Er is geen redding meer! 54. Lh4:e7 55. Tc2—c7t 56. f5—f6t 57. Ld3—g6t 58. f6—f7! 59. f7—f8 Dame 60. Df8 b4 61. Lg6—d3! Kf 7 e7 Td8d7 Ke7e8 Ke8d8 Kd8 c7 f4—f3 Td7d6 Zwart geeft op Een interessante partij uit het toumooi te Sitges (28 Mei 1934, zesde ronde). S. TARTAKOWER, Wit R. REY-ARDID, Zw. (Geweigerd Damegambiet) Wit: Zwart: 1. d2—d4 d7d5 e7e6 Jj 2. c2c4 3. Pgl—f3 Het is moeilijk te zeggen en de theoretici zijn het hier nog niet eens welk paard ge speeld moet worden. Nu Wit het koningspaard speelt, is o.a. de volgende belangwekkende variant mogelijk: 3. c7c5; 4. c4:d5, e6:d5; 5. g2—g3, met de bedoeling door Lflg2 den geïsoleerden damepion aan te vallen (CapablancaRubin stein, 1911), 5.Pb8c6; 6. Lfl—g2, Pg8—f6; 7. 00, Lf8e78. Pbl—c3, 0—0; 9. d4:c5, d5d4; 10. Pc3b5, Le7:c5 enz. (Vidmar Maroczy, Bad-Sliac, 1932). 3. Pg8—f6 4. Pblc3 c7c5 5. c4 d5 Pf6 d5 6. g2—g3 Dit is tijdverlies en de gewone voortzetting, e2e4, is ongetwijfeld veel sterker. Bijvoorbeeld: 6. e2e4! Pd5:c3; 7. b2:c3, c5:d4; 8. c3:d4, Lf8—b4t; 9. Lel—d2, Lb4:d2t; 10. Ddl—d2, 0—0; 11. Lfl—e2, Pb8—d7; 12. 0—0, Pd7—f6; 13. Dd2—f4 enz. 6. c5 d4 7. Pf3 d4 Sterker lijkt Pc3:d5, gevolgd door Ddl:d4. 7. Pd5 c3 8. b2 c3 e6e5! 9. Pd4b5? Zwak. Zwart had Pd4b3 moeten spelen; na den tekstzet krijgt hij zeer moeilijk spel. 9. Dd8—a5! 10. Ddl—d5 Pb8c6 11. Tal—bl Indien 11. e2e4 of Lflg2, a7a6; 12. Pb5d6t, Lf8:d6; 13. Dd5:d6, Da5:c3t en wint den toren. Indien 11. Lelb2, Lc8e6; 12. Pb5d6t, Lf8:d6; 13. Dd5:d6, Ta8—d8; 14. Dd6—a3, Pc6d4; 15. Tal—cl, Da5—d5; 16. c3:d4, Dd5:hl! enz. 11. Lc8—e6 12. Pb5—d6t Lf8:d6 13. Dd5 d6 Ta8—d8 14. Dd6a3 Stand na 14. Dd6a3 Pc6d4! Een mooie zet en onmiddellijk beslissend. Het is duidelijk, dat Wit nu niet Da3:a5 mag spelen, wegens Pd4c2t en mat. 15. Da3—b2 Le6—f5 16. Lel—d2 Pd4c2t 17. Kei—dl Pc2—a3 18. Db2—b4 Da5—d5 19. Tbl—b2 Dd5 hit Wit geeft op. FOTOREPORTAGE Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen heeft het nieuwe St Ode kappelletje te St Oedenrode plechtig ingezegend. De vereering der reliquieën ven St Ode Het zilveren prieiterfeest van Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond. De stoet op weg naar de kathedraal, waar door Z. H. Exc. de Pontificale Hoogmis werd gecelebreerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4