K.J.M.V. te Amersfoort bijeen H.M. de Koningin Smokkeldrama Mgr. G. Lemmens TWEEDAAGSCH CONGRES MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 Kennis van eigen kracht De bestuurder gedood Indrukwekkend défilé Effectenhandelaar in moeilijkheden Ongeveer honderd leiders twee. dagen te Amersfoort bijeen De opening Katholiek Bewustzijn De belangrijkheid der liturgie Cultureele avond K.J.M.V. IN HET BISDOM HAARLEM BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem MISSIONARIS J. LAMERS t 40 JAAR S.D.A.P. Viering te Amsterdam Nog een fraaie foto van het défilé voor Mgr. dr. G. hemmens, Bisschop van Roermond ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest Diner gebruikt in de eetzaal M. HAGE OVERLEDEN Resident van Bali en Lombok W. MOOIJMAN BEDIEND Lijdende aan een hartkwaal KURHAUS-CONCERT Piano-soli Stefan Askenase WERKFONDS 1934 Federatie tegen loonsverlaging DEVIEZENSMOKKELARIJ Een Utrechtsch echtpaar ge arresteerd TEEST VAN HET PRIESTERHART Gepantserde auto bij Maastricht door spijker planken gereden en verongelukt ONVEILIGHEID IN TWENTE Inbrakenserie te Enschede duurt voort JONGEMAN VERDRONKEN In een mui terechtgekomen BIJNA VERDRONKEN Echtpaar in Zandvoort in gevaar TWEE AUTO.S GEBOTST Vijf gewonden ROOFOVERVAL TE MERXEN Verdachte aangehouden te Maastricht KERKDIEFSTAL TE VAALS Sportvliegers te Oostvoorne Italiaansche Opera Aan de gevolgen overleden Examens hoofdakte Hartelijke viering van het zilveren priesterfeest van Roermonds Bisschop Zich zelf bij de politie aangemeld DE HANZE VERGADERT 4 Sept. te Amsterdam Het tweedaagsch Stuide-congres van het nationaal verbond der K. J. M. V. in Neder land dat Zondag en Maandag te Amersfoort in „St. Louis" werd gehouden, is des Zondagsmid dags 3 uur geopend. Van alle aangesloten af- deelingen waren twee leiders overgekomen om aan deze studie-dagen deel te nemen. Vóór de officieele opening werd door den Verbondsmoderator, den Z.eerw. heer Rector J. B. M. Timp een kort Lof gecelebreerd, met as sistentie van de Z.Z. H.H. Rector J. H. v. d. Berg en Rector J. van Campen. De heer W. v. d. Schoot, voorzitter van het Nationaal Verbond der K. J. M. V. opende daar na de bijeenkomst met een hartelijk woord van dank aan de fraters van St. Louis, die hun mooie instituut zoo gastvrij voor de K. J. M. V.'ers hadden opengesteld. Verder zette hij het doel van deze dagen uiteen: kennis op te doen, welke bij het leiding geven in de afdeelingen te pas kan worden gebracht. Hij vroeg daarom van de aanwezigen een ernstige aandacht en hoopte, dat ijverig notities zouden worden ge maakt, die dan later konden worden uitgewerkt en in de afdeelingen nog eens konden worden behandeld. Hierna hield de moderator, de Z.eerw. heer Rector J. B. M. Timp een inleiding over „Het Katholiek Bewustzijn". 't Bewustzijn kracht te hebben is noodig voor krachtsontplooiing. Niet trotsch maar fier zijn, aldus spreker. Een katholieke jongeman moet niet zijn als een paard, dat alle dingen veel grooter ziet dan zij werkelijk zijn. Hij moet niet schuw zijn en leeren alles in de juiste pro porties te beschouwen. Als wij Katholieken in derdaad eens wat meer bewust waren van onze kracht, als vooral de jonge middenstanders zich eens geheel bewust waren van hun kunnen, dan zouden er veel grootere dingen gepresteerd wor den. Het défaitisme, het „we kunnen het toch niet", is lafheid, is zelfs groote lafheid zoo lang we Christusdragers zijn. Wij moeten ons bewust zijn van eigen kracht. Allereerst inzake geloof. „Wij weten het alleen", onze kerk is immers onfeilbaar. Spr. toonde op prachtige wijze aan wat ge daan zou kunnen worden indien de Katholieken zich van dezen rijkdom bewust waren Wat weet de wereld van vandaag nog van den Christus? De Christus is voor millioenen niets anders meer dan een belangrijke figuur uit de wereld geschiedenis. Het geloof in Christus wordt met geweld uit de harten gerukt. Wie nog in Chris tus gelooft wordt, zooals dat vlak aan onze grenzen gebeurd is, uit den wee geruimd. Wij moeten ons bewust zijn van kracht ook en vooral op moreel gebied. Terwijl in de hei- densche landen de missionarissen de naakten kleeden, ontkleedt zich hier het heidendom. Velen ergeren zich, maar zeggen dan „daar is niets tegen te beginnen". Dat is weer het vervloekte défaitisme. Of meent u, dat wij niet in staat zijn door onze kracht, die toch de kracht van Christus is, onze stranden weer rein te vegen? Wij hebben nu de taak het heidendom terug te dringen en de wereld opnieuw te Christiani- seeren. Wij moeten verder ook op sociaal gebied ons bewust zijn van eigen kracht. Wy staan voor een nieuwe wereld. Daarom juist is de taak van de K. J. M. V. zoo veelomvattend. Het was geen wonder dat aanvankelijk de jonge mid denstanders heil zochten by het fascisme, om dat zy inzagen dat het zoo met de wereld niet meer ging. Wij durven niet en daarom kunnen we niet. Andersdenkenden hebben gestudeerd op wat de Paus zei in QUadragesimo Anno. Zij hebben met eerbied opgezien naar „den ouden man in Rome", die het zooveel beter weet dan al die anderen. „Als dat maar kan", en wij. Katholie ken, zeggen hen dat na. Na de rede bedankte de voorzitter den ver bondsmoderator Rector Timp, die benoemd is tot pastoor te Vlissingen, voor zijn stuwend werk voor de organisatie verricht, reeds vanaf de stichting der K J. M. V. Namens de leden be loofde hij dat zij allen die „goeie, brave kerels" zouden zyn, zooals Rector Timp die zich denkt. Over dit onderwerp sprak na de pauze de Z.eerw. heer v. d. Berg, Bondsmoderator in het Aartsbisdom. Allereerst zette spr. uiteen wat liturgie is, dan toonde hü de belangrijkheid der liturgie aan. De hoofdzaak van dezen eeredienst heeft Christus zelf aangegeven. Ieder mensch is verplicht deel te nemen aan de liturgie, die de officieele eeredienst inhoudt, volgens welken God gediend wil worden door de menschen. Rector v. d. Berg wekte allen daarom op tot meer kennis en tot een dieper beleven van de liturgie omdat deze leiders later den liturgischen geest beter zullen kunnen overbrengen op de K. J. M. V.'ers die aan hun zorgen zullen zijn toevertrouwd. Op den cultureelen avond welke om 8 uur plaats vond hield de Z.eerw. heer R. Ritzen O. F. M. een inleiding over het onderwerp: .Omhoog moeten wij". In een vlotte, en vaak zeer gees tige causerie wekte spr. zyn auditorium op tot zelfbewustzijn van het meest gezonde soort. De oude middenstand is steeds een adelstand ge weest; uit deze kwamen ridders en geleerden, vaak ook heiligen voort. Adel verplicht. Dan werkte spr. uit zyn motto „Omhoog moe ten we", wees de katholieke jonge middenstan ders op hun plicht, door steeds grootere ont wikkeling zich te wapenen voor den strijd die hen in het leven wacht. Deze rede was de laatste welke op den schit terend geslaagden eersten nationalen bestuur dersdag is gehouden. Naar wij vernemen heeft Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem den Zeereerw. Heer J. Mol als Diocesaan Directeur van het geheele Man nelijke Jeugdwerk, benoemd tot geestelijk lei der der Diocesane K-J.M.V. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan: te Rotterdam (H. Wil- librordus): den Weleerw. Heer F. Bollinger: te Venhuizen: den Weleerw. Heer A. Loerakker; te Noordwijkerhout (St. Victor): den Weleerw. Heer P. Hofstede (Neom.). In het Studiehuis Sint Vincentius a Paulo, te Nymegen is telegrafisch bericht ontvangen van het overiyden van den Weleerw. Heer J. Lamers, Lazarist, die van 1920 af werkzaam was in de provincie Chekiang (China). De S.D.A.P. bestaat veertig jaar en te Am sterdam is dit feit herdacht o.a. met een ten- toonsteling en met een groote vergadering in het Concertgebouw, waar tal van sprekers her, woord voerden en welke byeenkomst werd op geluisterd met muziek en voordracht. Aan wezig waren o.a. de secretaris der Internatio nale Friedrich Adler, en vertegenwoordigers van andere landen. Koos Vorrink sprak de openingsrede. Hy stelde de Deensche party tot voorbeeld, zy heeft in een taaien strijd den moed gehad de natio nale gedachte in plaats van een nietszeggende frase tot levende werkelijkheid te maken. Spr. las een telegram van dr. Wibaut voor, die, hoe wel hersteld, toch nog niet aanwezig kon zyn. W. H. Vliegen hield een groote herdenkings rede. Reeds was er de Soc. Dem. Bond van Domela Nieuwenhuis, die later tot anarchisme verviel. Het kernpunt van het manifest tot op richting der S.D.A.P. was het feit, dat de Soc. Dem. Bond ongeschikt was geworden voor het voeren van den stryd der arbeiders. Volgens sprekers geschiedschrijving was het de S.D.A.P., die de arbeiders uit het moeras haalde, de arbeidstoestanden en loonen verbe terde, enz. enz. De S.D.A.P. zou bewezen heb ben de eenige party te zyn geweest, die hiertoe in staat was. wy wachten in Nederland het fascisme af. Het zal vinden een arbeidersklasse die zich niet zal laten ringelooren. De partyleider, ir. J. W. Albarda, voerde ver volgens het woord en bekende eerlyk, dat men blind moest zfjn voor de nooden van dezen tijd, indien men zich aan feestvreugde zou overgeven Anders was dit by het vieren van het vijfen twintig jarig bestaan van de Partij. Er ging een golf van optimisme door de wereld, er scheen een tijdperk van democratie en vrede te zijn aangebroken. Maar by het 40-jarig bestaan is alles helaas anders. Maar toch is de S.D.A.P. nog niet een afgeleefde party met haar 800.000 kiezers en 90.000 leden. Hierna werd aan den heer Kleerekoper een gedenkboek overhandigd van 't „Tracteerfonds tusschen School en Leven". Namens het N.V.V. sprak de heer F. v. d. Walle. Het is de S.D.A.P., zeide spr., die den stoot tot de oprichting der vakbeweging heeft gegeven en die haar heeft gesteund, gepropa geerd en verdedigd. Daarvoor bracht spr. den dank der vakbeweging over. Spr. wees op de uitbreiding van den vakbewegingsstrijd, welke allesomvattend is geworden. De vakbeweging staat nu vlak naast de partij en werkt er broe derlijk mee samen. Friedrich Adler sprak namens de S.A.I. en de buitenlandsche gasten. Namens de Belgische partij werd de buste van v. d. Velde aangebo den. Spr. pleitte voor 'n meer internationale samenwerking. Ten slotte sprak Klaas Toornstra een woord van gelukwensch namens alle nevenorganisaties. Volgens de „Telegraaf" is de toestand van Koningin Wilhelmina dermate verbeterd, dat Zij Zondag met Haar gevolg in de eetzaal van het hotel het diner heeft gebruikt. In den ouderdom van 47 jaar is te Den Haag overleden, de heer M. Hage, resident van Bali en Lombok, officier in de Orde van Oranje Nassau, commandeur in de Orde van „L'école noire de la République Frangaise" met verlof hier te lande. De heer Hage is zijn loopbaan bij het bestuur van Nederlandsch Indië in 1910 begonnen. In het begin heeft hy o.m. gewerkt bij de Secre tarie en later achtereenvolgens bij de departe menten van Landbouw en Binnenlandsch be stuur. Voorts is de heer Hage o.m. controleur ge weest op Sumatra, en assistent-resident ter be schikking van den resident van Bandjermasin. Op Celebes heeft de heer Hage langen tyd gewerkt, hoofdzakeiyk in Boni als controleur. Als assistent-resident ter beschikking van den gouverneur van Celebes is de heer Hage ge durende het verlof van den gouverneur een jaar lang waarnemend gouverneur van Celebes geweest. Hierna is de heer Hage benoemd tot resident van Bali en Lombok, maar in deze functie is hij slechts korten tijd werkzaam geweest, om dat zich al spoedig bij hem een hartkwaal openbaarde, welke hem noodzaakte ziekte verlof te vragen (12 Maart 1933 werd hem dit verlof verleend). De heer W. Mooijman te 's Gravenhage, oud secretaris van den R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" is Zaterdagavond in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te 's Gra venhage van de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De heer .W Mooijman, die lydende is aan een hartkwaal, is lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage en van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holfimd. De Kurhauszaal was Zondagavond gevuld met een publiek, dat reeds alle teekenen van den naderenden herfst, het einde van het seizoen vertoonde. Wel drong de kilte van het strand nog niet door in de zaal, doch toch was er reeds een sterke mengeling van winteravondgezelligheid in de uitvoering van Mozart's ouvertrure: „Die Entführung aus dem Serail", waarop Carl Schuricht ons met „zyn" Residentie-orkest vergastte, als opening van den avond. Het was een avond, die goeddeels gewijd was aan pianoconcerten. De Brusselsche solist Stefan Askenase, van geboorte is hij Galiciër, heeft een goeden naam in de badplaats en hij heeft dien naam in zijn solistisch werk van Zondag avond volkomen opgehouden. Met het pianoconcert in D.gr.t., het zooge naamde „Krönungskonzert" zette hij zijn pro gramma in. Na het in voortreffeiyken styi ge speelde Allegro vond hü reeds een sterk culmi natiepunt in het majestueuze larghetto, waarna een brillante vertolking van het Rondo de magistrale voordracht van den solist voltooide. Na de pauze werd Beethoven's Pianoconcert no 3 in c.kl.t. (Op. 37) door hem uitgevoerd, waarbij hij de krachtige imnulsen in deze muziek ten volle wist te transponeeren in zyn sublieme spel. Het orkest besloot dezen avond, die zeker niet een der minste van het concertseizoen verdient genoemd te worden, met de ouverture Romeo en Juliette" van P. Tschaikowsky. Het bestuur der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland deelt ons naar aanleiding van in de pers voorkomende rnede- deelingen, als zouden haar vertegenwoordigers in de conferentie van 3 Augustus jJ. met de Looncommissie van het Werkfonds 1934 zich bereid hebben verklaard om od basis van loons verlaging mede te werken aan de uitvoering van nader met name genoemde werken, mede, dat dit volkomen onjuist is. Het standpunt van de Federatie is een was ook niet anders, dan dat zy bereid is tot medewerking, onder voor waarde. dat de contractloonen en by het werken in accoord of aangenomen werk een percentage van 25 pCt. daarboven, zooals bij vorige onder handelingen door de regeering zelf was toege staan, zouden worden gehandhaafd. Alle be richten over bereidverklaring tot afwijking van dit standpunt moeten derhalve minstens opeen misverstand berusten. Aan het grenskantoor Harbach by Kerkrade werd Vrydag gearresteerd een echtpaar uit Utrecht. De vrouw had 150 mark, de man 75 gulden onder de kleeding verborgen. Het geld werd in beslag genomen evenals de auto. Het echtpaar is naar de gevangenis te Aken overgebracht. Ook als Mgr. hemmens het hulde-défilé voor hemzelf gadeslaat, kan hij zijn kinderliefde niet achter de officieele plooi houden Zondagmorgen om vijf uur is bij Maastricht uit het Belgische grensplaatsje Canno een ge pantserde auto, bestuurd door den chauffeur B. uit Maastricht, over de Nederlandsche grens gekomen. De auto vervoerde 400 K.G. margarine. De ambtenaren trachtten den auto door spij kerplanken te laten stoppen. Alle vier banden van den auto werden stuk gereden, terwijl de chauffeur de macht over zyn stuur verloor. De wagen kwam, na tegen eenige boomen te zijn gebotst, in een langs den weg gelegen sloot terecht. De chauffeur bleef achter het stuur dood zitten. Twee andere inzittenden, van wie één gewond is, wisten te ontkomen. Na eenigen tijd is de gewonde vluchteling achterhaald. Het bleek te zijn de reeds lang gezochte smokkelaar v. d. Boorn uit Maas tricht. Het ïyk van den chauffeur is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht evenals de gewonde vluchteling. Zoowel de chauffeur als de gewonde en de nog voortvluchtige zyn Nederlanders. Wederom zyn Zaterdag en Zondag te En schede eenige inbraken gepleegd. Tydens af wezigheid van de bewoners is ingebroken ten huize van W., wonende Emmastraat 225. Uit de winkellade werd een bedrag van 15 vermist en uit een spaarpot van de kinderen 10. Eveneens werd ingebroken in een kapperszaak van ten V. aan de Hooge Bothosstraat. Hier werd een bedrag van ƒ40 buit gemaakt. In den afgeloopen nacht hebben inbrekers vervolgens een bezoek gebracht aan de villa het Amelinck aan den Oldenzaalscheweg. Zondagmiddag om 2 uur is op het vrye strand te Bergen aan Zee de 21-jarige L. Grootes uit Bergen verdronken. De man, die niet voldoende kon zwemmen, was vermoedeiyk in een mui terecht gekomen. Nadat het lichaam was aangespoeld, heeft men nog geruimen tyd getracht de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Het ïyk is naar de ouderlijke woning overgebracht. Zondagmiddag ongeveer twaalf uur waren een dame en heer ter hoogte van het vrije strand voor het Grand Hotel te Zandvoort in zee aan 't baden. Het was de familie B. uit Amers foort. Waarschüniyk door de hooge golfslag of het sterk trekken der zee kwam het echtpaar in verdrinksgevaar te verkeeren. De man kon gelukkig zich zelf redden en wist het strand te bereiken. Het hulpgeroep der vrouw trok de aandacht van een zich aldaar in zee bevindende kanovaarder, die, het gevaar bemerkend, waarin de vrouw zich bevond, onmiddeliyk naar de onheilsplek roeide. Het mocht hem gelukken de vrouw bijtyds te bereiken en naar het strand te brengen, waar zij werd overgenomen door de inmiddels toegesnelde wachters van de Zandvoortsche Reddingsbrigade, die de bewus teloos geraakte vrouw vervoeren naar den tent van W. Paap, waar men direct probeerde haar tot bewustzijn te krijgen. Intusschen was dokter van Fraassen gearriveerd. Door zijn zorgen, met assistentie der aanwezige brigadeleden, mocht het gelukken de levensgeesten weer op wekken, waarna de dame op eigen gelegenheid naar huis kon gaan. De kranige kanovaarder, die een groot aandeel had in het behoud van het leven der vrouw, is onbekend gebleven. Bij een botsing tusschen twee auto's op den Rijksweg RoermondVenlo, onder Swalmen, liep dokter W. uit Hilversum enkele verwon dingen aan het hoofd en armen op, terwyi vier dames, in een huurauto gezeten, verschillende verwondingen en inwendige kneuzingen kregen. Een der dames moest in het Laurentius- Ziekenhuis te Roermond worden opgenomen. Beide wagens zyn geheel vernield. Bij de politie te Maastricht was bericht bin nengekomen omtrent een te Merxen bij Ant werpen gepleegden roofoverval op een bank- looper. In de Groote Staat te Maastricht werd J. V. aangehouden, wiens signalement met dit van verdachte overeenkwam. By verhoor op het Politie-bureau bleek men een goede vangst gedaan te hebben. V. is ter beschikking van de Justitie gesteld, aangezien de Belgische Justitie zijn uitlevering had gevraagd. In de parochiekerk te Vaals werd Donder dag een offerblok met inhoud gestolen. De le dige offerblokken werden teruggevonden in een weide nabij de Duitsche grens. Vrydag kon de dader de 15-jarige H. uit Vaelserquartier wor den aangehouden. Zondagmiddag bracht een veertiental sport- vliegtuigen, w.o. een bestuurd door den heer Koolhoven, een bezoek aan het nieuwe vlieg veld van Oostvoorne. De bezoekers bestonden in hoofdzaak uit deelnemers aan den Neder- landschen rondvlucht en een zestal buiten landers. De toestellen arriveerden te ongeveer half elf. De vliegers waren de gasten van den heer Van der Leeuw, den bekenden Afrika- vlieger. Enkele buitenlandsche gasten vertrokken omstreeks drie uur naar de plaats van her komst, terwyi de overigen omstreeks zeven uur naar Waalhaven vertrokken. De bezoekers waren vol lof over de outillage van het nieuwe vliegterrein. Naar wij vernemen zullen de solisten der Italiaansche Opera Donderdag 30 Augustus as. in het Scheveningsche Kurhaus afscheid ne men. zy treden dien avond op met begelei ding van het Residentie-orkest, onder leiding van Mario Parenti. Dezer dagen hebben we gemeld, dat een 13-jarig meisje Smeets uit Maastricht een stukje speelgoed had ingeslikt en opgenomen was in het ziekenhuis. Zaterdag is het meisje aldaar overleden. DEN HAAG. Geslaagd de dames J. C. Alofsen, p. Folkers, Den Haag en de heeren B. J. Timmer man te Delft ei» J. S. G. Disse, Den Haag. Groot was het aantal geloovigen, dat Zondag op uitnoodiging van den Hoogeerw. Vicaris- generaal en van het Kapittel in het bisdom Roermond ter H. Tafel naderde ter intentie van hun geliefden Vader-Bisschop Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bij gelegenheid van zijn 25- jarig priesterjubilé. De bisschopsstad had zich in feestkleedij gestoken; van de openbare en byna alle particuliere gebouwen woei de vlag; op vele plaatsen met den pauselijken wimpel.. Voorafgegaan door de Koninklijke Harmonie van Roermond, werd de jubileerende bisschop en familie om half tien aan het bisschoppelijke paleis in de Faredistraat afgehaald en in plech- tigen feeststoet onder het luiden der klokken naar de kathedrale kerk begeleid. Twee groepen bruidjes gingen in den stoet mee, voorstellingen dragend van de Ster in het bisschoppehjk wa pen en van den Offerkelk der H. Mis. Behalve een groot aantal eerw. heeren gees telijken, nam een onafzienbare menigte geloo vigen aan dezen stoet deel. De ruime kathedraal was overvol; het hooge koor was door de goede zorgen van den koster op keurige wijze met bloemen en planten ver sierd; het baadde in een zee van kaarsen- en electrisch licht. Boven het hoofdaltaar prykte in een lichtenden stralenkrans het Mariabeeld, ook een glanzend witte Ster en het wapen van den bisschop waren hier aangebracht. Om tien uur ving de pontificale Hoogmis aan. Z. H. Exc. werd geassisteerd door de hoogeerw. heerei Mgr. Dr. G. Bauduin, vicaris- generaal en W. Cloots, professor aan het groot seminarie, als troondiakens. De hoogeerw. heer Mgr. L. N. Le Bron de Vexela, Plebaan-Deken van Roermond, fungeerde als presbyter-assis- tens; kapelaan H. van Schwartsenberg als dia ken en kapelaan Durlinger als subdiaken De kerkelijke plechtigheid werd o.m. ook bijgewoond door Mgr. Olof Smit, oud-bisschop van Noor wegen. Het zangkoor zong op sublieme wijze een meerstemmige Mis van Hub. Cuypers. Met een Te Deum werd de kerkelijke plechtigheid be sloten, waarna Mgr. zich per auto naar het paleis begaf. In den namiddag werd ten paleize, waar een schat van keurige bloemstukken prijkte, re ceptie gehouden. Vele wereldlijke en geestelijke autoriteiten en een buitengewoon groot aantal geloovigen uit allen rang en stand kwamen hun geliefden Vader-Bisschop hier hun gelukwen- schen aanbieden Om vier uur werd de jubilaris, die met het gemeentebestuur van Roermond en meerdere geestelijken op het bordes van het stadhuis had plaats genomen, gehuldigd door een défilé van de Limburgsche Credo-Pugno-clubs, die dezen dag te Roermond hun bondsvergadering piel den. Duizenden Credo-Pugno-mannen trokken onder de tonen hunner diverse muziekkorpsen over het marktplein en brachten hun groet. Door het muziekkorps van de Staatsman Mau- rits werd den bisschop een plaquet aangeboden. Het was een grootsche indrukwekkende hulde, aan den alom geliefden Vader-Bisschop ge bracht. Namens het Kathedraal Kapittel werd den jubilaris zijn levensgroot door P. Windhausen te schilderen portret aangeboden. Door het Bis- schoppeiyk College werd een door den Roer- mondschen glazenier Joep Nicolas vervaardigd - gebrandschilderd glasraam geoffreerd, dat zal ui worden geplaatst boven den hoofdingang van het bisschoppelijk paleis. Op het binnenplein van het Louisahuis werd des avonds den jubileerenden bisschop door de Kon. Harmonie een serenade gebracht. De heer B., eigenaar van een effectenkan toor aan de Enschedeschestraat te Hengelo (O.), bleek in de laatste dagen der vorige week plot seling te zijn verdwenen. Het gerucht deed de ronde, dat de heer B. zijn zaken in het honderd zou hebben laten loopen. Naar ons ter oore komt, heeft de heer B. j.L Zaterdag zich zelf bij de politie te Hengelo aangemeld. In afwachting van een nader onderzoek wordt hy voorloopig in hechtenis gehouden. Op Dinsdag 4 September zal de „Hanze in het Bisdom Haarlem" in Huize „De Liefde" te Am sterdam haar Centrale Raadsvergadering te vens jaarvergadering houden, waaraan een bezoek aan „Almitento" verbonden zal zijn. De dagorde van deze byeenkomst is als volgt; 9 uur: H. Mis in de Kapel van Huize „De Liefde", da Costakade 74102, op te dragen door den zeereerw. Bondsadviseur voor het geesteiyk en tijdelijk welzyn van onze bondsleden. 9.30 uur: Aanvang der Centrale Raadsverga dering in Huize „De Liefde". 12.30 uur: Onderbreking der vergadering tot 1.15 uur, voor den gemeenschappelijken koffie maaltijd. 1.15 uur: Hervatting der vergadering, waarna gezamenlijk bezoek aan de „Almitento". Over dit bezoek worden ter vergadering nadere mede- deelingen gedaan. Op de vergadering zullen, behalve een reeks punten van huishoudeiyken aard, een aantal voorstellen der afdeelingen ter tafel komen. Hiervan noemen wy: le. Een voorstel van de afd. Alkmaar om er by de regeering op aan te dringen dat aan Ge meentebesturen vryheid van handelen wordt ge geven nopens vestiging van bedryven. 2e. Een voorstel van de afd. Delft tot contri butieverlaging. 3e. Een voorstel van de afd. Zaandam daï ten doel heeft, gunstiger regeling voor het ver- leenen van crisis-crediet te verkrijgen. 4. Een voorstel van de afd. Zaandam om te verkrijgen dat in het bisdom Haarlem een zelfde schryven zal worden rondgestuurd aan reken- plichtige instellingen als in het bisdom Roer mond. 5. Een voorstel van de afd. Rijswük om plaat sing van reclame-vitrines e.d. in Rijksgebouwen, met het kenneiyk doel den détaillist uit te scha kelen, tegen te gaan. 6. Een voorstel van de afd. Ryswijk om scherpe maatregelen te nemen ten aanzien van de Inkoopvereeniging „St. Homobonus" e. d. 7. Een voorstel van de afd. Leiden om te ko men tot een uniforme landeiyke regeling t. o. van crisisbonnen en leveringen in natura door plaatseiyke crisis-comité's.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5