Duisternissen in het Oosten - - - De vorming van Nazi-leiders hmt gekweekt tegen ■■Bi Het nieuws van heden SOVJET EN NIPPON Johnson dictator der N.I.R.A. DEN GODSDIENST DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18917 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITCEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Groeiende tweedracht ■I Elf gevangenen ont vlucht Vier weer spoedig gegrepen Het Weer Een vliegtocht rond de wereld Amerikaan start van Labrador naar Groenland De vermogens der Habsburgers NA DE ITALIAANSCHE MANOEUVRES Hij had Roosevelt met aftreden gedreigd De Rotterdamsche brandweer heeft een nieuw model brandkranen in gebruik genomen Kampdirecteur verzoekt Christelijk denkenden jongememchen zijn kamp te verlaten En Hitier laat het toe Oorlogstoerustingen Bespoediging van den Franschen vestingaanleg Italiaansche autobus verongelukt Na een uitstapje naar Oostenrijk Onveilig Mandsjoekwo Dertien Japansche toeristen gedood Twee vliegers gedood DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Brand in Chicago's veestallen Blanken en negers in gevecht Tomaten in Baskischen gemeenteraad Burgerlijke luchtvaart in Br. Indië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In het Verre Oosten flitsen de dreigementen van Japan tegen Rusland en omgekeerd als bliksemschichten door de onweerslucht. De wereld houdt haar hart vast, dat de blik sem zou kunnen inslaan. Want dan wordt een reusachtige oorlog weer onvermijdelijk. Het conflict gaat over de eeuwige kwestie van den Chineeschen Oosterspoorweg. Dit is natuurlijk maar één kwestie. Er zijn er vele, latente. De spoorwegkwestie ziet er heel donker uit, maar is toch lang niet zoo gevaarlijk als in het vo rige najaar. Toen boden de leiders van Mandsjoekwo, dus de Japanners, slechts een tiende van den koopprijs, dien de Russen ver langden. Nu bieden zij reeds drie vierden van den gevraagden prijs, die in tusschen reeds aan merkelijk is gedaald. Het verschil tusschen vraag en bod is nog maar veertig miliioen yen. Een som, die één dag oorlog vermoedelijk zou kosten. Wanneer er geen wil bestaat, om wer kelijk oorlog te gaan voeren, dan zal geen van beide partijen om zulk een betrekkelijk kleine som den strijd ontketenen. Het lawaai, dat over en weer de nota's maken, behoeft men niet zoo tragisch te nemen. Dat is min of meer Ooster- sche spreekwijs, ook dikwijls in de diplomatie. Toch is het goed, ons even bezig te hou den met die twee machtige landen in het Verre Oosten. Machtig zijn zij beide. Sovjet-Rusland heeft in de laatste jaren zijn industrie buitengewoon ontwikkeld, een onmis baar element voor het voeren van een moder nen oorlog. En vele militaire deskundigen wij zen er voortdurend óp, dat het roode leger uit blinkt door de organisatie en discipline en dat zijn bewapening veel beter is dan die van het vroegere Tsaristische leger. Van Japan weet heel de wereld, dat zijn militaire macht van den eersten rang is, dat zijn soldaten op z'n modernst zijn uitgerust en dat zijn munitie- en kanonnenfabrieken niet onderdoen voor die der groote Europeesche mogendheden. De Sovjets beschikken echter nog over een andere arglistige armee, die men niet als „quantitö négligeable" mag beschouwen: de communis tische propaganda, die zulk een diepen indruk maakt op de Aziatische volkeren. Nog van re- centen datum is een kleine communistische opstand in China. Het gouvernement van Nan kin was daarover zeer verontrust, wat be Wijst de actueele waarde van dit wapen. Dit wapen zou in China gebruikt kunnen worden tegen Japan en vooral in Japan zelf, dat zoo diep lijdt onder de economische omstandigheden, dje nog triester zouden worden in tijden van oorlog. Het is waar, dat de Russische strijd krachten tegen zich hebben, dat zij zoo ver ver wijderd zijn van haar eigenlijke basis en dat alleen de Trans-Siberische spoorweg troepen, munitie en levensmiddelen in hoofdzaak zou kunnen aanvoeren. Maar men moet hier reke ning houden met de ontwikkeling van den Rus- Sischen oorlogsluchtvaartdienst, die in kwali teit en getal onmiddellijk achter Frankrijk en Italië komt. Op de zee heeft Japan de volstrekte overmacht. De Russische vloot staat pas aan bet begin van restauratie. Maar een militaire blokkade der Oostelijke Russische provincies door de Japansche vloot zou maar weinig resul taat opleveren, want de voedselvoorziening der Russische troepen kan tenslotte alleen over den landweg geschieden. Boven zeiden wij reeds, dat de wereld Waarschijnlijk nog niet staat onder een directe oorlogsbedreiging van de zijde Van Japan en Rusland. Zou dit wel het geval Üjn, dan zouden de gevolgen onberekenbaar Zijn. Men heeft in de couranten kunnen lezen, dat Duitschland en Polen een zeker verdrag met Japan hebben gesloten. Indien deze 2 landen er gebruik van zouden maken, om Rusland in bet Westen aan te vallen, wanneer het in het Oosten geheel in beslag zou zijn genomen, dan zou Europa dra geheel in brand staan. Maar geruststellend mag wel het feit werken, dat zoowel Duitschland als Polen met de Unie der Sovjet-republieken non-agressie-verdragen heb ben gesloten. Dan zijn er nog de Vereenigde Staten, die met leede oogen het steeds mach tiger worden der Japansche vloot aanzien en die sedert het vorige jaar in nauwer betrek king met de Sovjets zijn getreden. Zouden zij de gelegenheid, die zich biedt, niet waarnemen, om de Japansche macht te vernietigen? Dit alles weet men te Tokio en men wil daar, al thans voorloopig, zich niet laten verleiden te ver te gaan niettegenstaande den invloed en druk der imperialistische en militaire partij. Japan stelt zich nog tevreden met het uitbui ten der gelukkige resultaten van zijn vroegere overwinningen. Maar het is overbevolkt. Europa en heel de wereld ondervinden zijn moordende concurrentie op elk gebied en aldoor zoekt het nog naar nieuwe afzetmarkten. Eén daarvan is Mandsjoekwo, het schijn-keizerrijk, dat Nip pon overigens op buitengewone wijze heeft ge cultiveerd en gekoloniseerd, maar alléén stof felijk. „La Croix" maakt in dit verband eenige juiste opmerkingen. Zoo Wel Japan als Rusland werken alleen voor materieele belangen. Men heeft met twee heerschzuchtige imperialismen te doen. Geen enkele missionaris vergezelt de ingenieurs, architecten of handelslieden, noch van Russische noch van Japansche zijde. Het evangelie van Karl Marx, geheel gericht op het aardsche, kweekt geen enkelen martelaar, brengt alleen voort veel bedrukt papier en min of meer vlotte redenaars. Is het niet hopeloos, dat de vrede der wereld misschien morgen wordt verstoord ten gunste van'zulke lage belangen ten gunste van een pseudo-mystiek van klasse of nationalisme? De heele strijd zou geen enkel ideaal hebben, het gaat alleen maar om grond bezit, om soja, om kopermijnen en petroleum- bronnen. Vroeger kon men zeggen: Ex oriente lux. Het licht komt uit het Oosten. Maar thans is dit Oosten gematerialiseerd, helaas door het Wes ten zelf en het verspreidt over de wereld som bere duisternissen, waarin reeds roode gloea komt van brand. In oriente tenebrae! CHATTANOOGA (Tennessee), 27 Aug. (Reu ter.) Elf gevangenen wisten hun bewakers te overmeesteren en op te sluiten. Vervolgens slaagden zij erin onder een kogelregen te ont komen. Drie van hen zijn evenwel gegrepen. Nader wordt gemeld, dat ook de leider der ontvluchten weer gevat is. Hij verklaarde dat een vriendin hem een vijl had gegeven en voor een auto gezorgd had om te ontsnappen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen H wind, aanvankelijk nog uit Oostelijke jj§ richtingen, toenemende bewolking,, toe- H nemende kans op regen of onweer; later soeler. jËj Hoogste barometerstand: 774,4 te Hapa- randa. Laagste barometerstand: 738,0 te Vest- manör. ïon op 5.05, onder 6.57 Maan op nam. (.51, onder v.m. 10.05 Licht op 8.27 Laatste kwartier 31 Aug. js illllllillllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli KOPENHAGEN, 28 Aug. (Reuter). Volgens een door de autoriteiten van Groenland ontvan gen telegram is de Amerikaansche vlieger Light te Cartwright in Labrador opgestegen met be stemming naar Julianahaab op Groenland. Dit is de eerste etappe van een vlucht om de wereld, die deze vlieger wil ondernemen. Van Groenland zal Light naar IJsland vliegen en vervolgens naar Kirkwall op de Orkney-eilanden en naar Marseille. Light's toestel is een Bellanca-watervliegtuig met een 420 P.K. Wasp motor. In Julianahaab zal de vlieger de beschikking krijgen over de voorraden olie en benzine die er waren opgesla gen voor de jongste vlucht van Lindbergh. Naar voorts uit Gotthaab (West-Groenland) wordt gemeld, is de vlieger Grierson deze plaats gepasseerd. Men gelooft, dat hij zich op weg be vindt naar het eiland Resolution in de Hudson- straat. WEENEN, 27 Aug. In politieke kringen te Weenen verwacht men, dat de kwestie der in beslag genomen vermogens der Habsburgers binnenkort zal worden opgelost. Men herinnert in dit verband aan een rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Berger-Waldenegg, waarin deze verklaarde, dat hij niet zou rusten voordat het onrecht, den Habsburgers aange daan, zou zijn goedgemaakt. WEENEN, 27 Aug. Vijf hooge ambtenaren van de Bondskanselarij zijn heden ontslagen aangezien zij tijdens de nazi-putsch de binnen dringende nationaal-socialisten hadden begroet met den uitroep: „Heil Hitier." De Koning van Italië in gesprek met Starace, rechts. Links ziet men den Duce spreken met kroonprins Umberto WASHINGTON, 27 Aug. Van welingelichte •ijde wordt medegedeeld, dat de jongste bespre king op het Witte Huis tusschen President Roo sevelt, den leider van het bureau voor de uit voering van de National Recovery Act Generaal Johnson, de Staatssecretaresse van Arbeid Miss Perkins en den onderstaatssecretaris Richberg een zeer heftig karakter heeft gehad. Johnson verzette zich tegen het plan, dat Richberg Roo sevelt had voorgesteld en klaarblijkelijk met het resultaat, dat de President er voor gewonnen werd. Toen Johnson echter niet tot toegeven bereid bleek, stelde President Roosevelt voor. dat Johnson een langdurig verlof zou nemen en in dien tijd een economische studiereis door Europa maken. Verontwaardigd wees Johnson dit echter af en verklaarde, in dit geval schriftelijk zijn of ficieel ontslag als leider van de N.I.R.A. te zul len nemen. Hiervan wilde President Roosevelt echter niets weten, en ten slotte gaf hij toe aan de wenschen van Johnson, die volgens sommige ingewijden daardoor geheel de leiding der eco nomische opbouw-politiek in handen zou neb ben gekregen met grootere volmachten dan tot nog toe. WASHINGTON, 28 Aug. (Reuter) Teneinde een betere controle te kunnen uitoefenen op de 600 NRA-codes, zal de NRA worden gereorga niseerd in 22 groepen. Zoo zal er een groep ko men voor levensmiddelen en boerderijproductie, Er is reeds door niemand minder dan Z. H. den Paus gewezen op de gevaar lijke modern-heidensche strooming van het Nationaal-Socialisme, welke een nieuwe wereldbeschouwing bedoelt te zijn. Dit Neo-Faganisme is zoo lijn recht in strijd met de Christelijke op vattingen, dat er niet genoeg tegen gewaarschuwd kan worden. Hoe het Nationaal-Socialisme de geesten vormt en opvoedt, moge blijken uit onderstaande bijdrage. In het tijdschrift „Hochwacht" heeft een deel nemer aan een vormingscursus tot leider voor het z.g. landjaar enkele merkwaardige Dijzon- derheden gepubliceerd over het wezen en doel van het Nationaal-Socialisme, zooals dat door Duitsche jeugd in het teeken van de nationaal-socialistische banieren den directeur van het instituut voor de toekom stige leiders werd uiteengezet. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het Nat.-Socialisme is een godsdienst en niet enkel een politieke wereldbeschouwing. De nieu we, alleen ware godsdienst is geboren uit bloed en bodem, uit een Nordischen geest en 'n Arische ziel. De nog bestaande godsdiensten (Katholicis me en Protestantisme) moeten zoo spoedig mo gelijk verdwijnen: wanneer zij zich niet vrijwillig ontbinden, moeten ze van staatswege worden op geheven. Paragraaf 24 van het Partijprogram der NSD AP is daarin slechts opgenomen als een lokmid del om de zwartrokken van allerlei schakeenn- gen voor de partij te winnen. Alleen een vol slagen idioot stelt vertrouwen in het Program en in het Concordaat met Rome. Voor ieder een, die een juist inzicht in de zaak heeft, is het duidelijk dat Nationaal-Socialisme en Christendom doodsvijanden zijn. In den Natio- naal-Socialistischen staat is het begrip kerk on denkbaar. De kerken zijn .politieke instellingen, en daarom moeten ze als zijnde staatsgevaarlijk, totaal uitgeroeid worden. Er bestaat geen gewetensvrijheid meer, noch vrijheid om bepaalde leerstellingen te verkon digen, evenmin dat men kan denken wat men wil. De totale staat neemt uitsluitend en alleen de volle verantwoording over voor leer en le ven. Iedere andere denkrichting is staatsge vaarlijk. Het uitoefenen van iedere kritiek in welken vorm dan ook, is absoluut verboden. Er mag geen kritiek worden uitgeoefend op dén Führer, noch op lagere partijinstanties, zelfs niet op den geringsten partijfunctionaris en hun opvattin gen en wenschen mogen niet aan eenige tegen spraak onderworpen worden. Heel de opvoeding is zuiver een aangelegen heid van den Staat. Noch de kerk, noch welke andere instantie ook kan daarop aanspraak maken. De Staat alleen heeft recht op den totalen mensch. De rechten van den Staat be ginnen bij de geboorte: dan wordt de mensch Natioiiaal-Socialist. De ouders zijn slechts plaatsvervangers van den Staat en zij worden slecht geduld zoolang zij voldoenden waarborg bieden dat zij den kinderen een nationaal- socialistische opvoeding geven.' In het andere geval heeft de Staat het recht om de kinderen af te nemen. De jeugd is de draagster van de Nationaal- socialistische omwenteling in den geest der menschen. Bij het opgroeiend geslacht moet het verband met vroegere gewoonten en gebrui ken totaal v/orden vernietigd. Nieuwe en tot nog toe onbekende vormen moeten worden aan genomen. Er bestaan geen individueele rechten meer, maar alleen het recht der gemeenschap. Alleen het Nationaal-Socialisme heeft recht op den totalen mensch. Het bezoeken van godsdienst oefeningen van een vreemdsoortige religie, die vijandig staat tegenover ons ras en die haar ontstaan te danken heeft aan een Oostersche cultuur, is verboden: dus ook het bijwonen van katholieke of Protestantsche godsdienstoefe ningen. Wie er heen wil gaan, mag er gerust heengaan. Maar voor hem is de toegang tot de nationaal-socialistische volksgemeenschap voor altijd gesloten, evenals voor iedereen die zich verzet tegen den wil van den directeur van het kampwerk. De Oostersch-Joodsche leer van dat vreemd soortig Christendom is de schuld van Duitsch- lands vernietiging en van den opgang van het bolsjewisme. De leider van het kamp heeft zijn toespraak bij de vlaggen en fakkelparade nog eens woor delijk herhaald en daaraan toegevoegd: „Ik hoop dat nu ieder van U het begrepen heeft, dat Nationaal-Socialisme en Christendom doodsvijanden zijn, waartusschen geen overeen komst of vrede gesloten kan worden en ook nooit gesloten zal worden. Wie het daar niet mee eens is, moet maar onmiddellijk het kamp verlaten." Enkelen stonden op en zijn heenge gaan. Een hunner heeft dit rapport medege deeld aan een redacteur van het „Vaterland" die daaraan toevoegt: Achter deze schermen toont zich het ware gezicht van het Nationaal-Socialisme in het Derde Rijk. Als de leider van het nieuwe Duitschland beweert, ten aanhoore van de ge- heele wereld, dat het Derde Rijk gebaseerd is op het positieve Christendom, waarom wordt dan een dergelijk goddeloos optreden van voor aanstaande leiders van het nieuwe Duitschland toegelaten? een groep voor textielwaren, bont- en leer- waren enz. De werkgevers in de industrie voor katoenen kleeding hebben aan Roosevelt medegedeeld dat, ofschoon zij sympathiseeren met de NRA, zij de jongste voorstellen van de NRA niet kunnen accepteeren. Deze voorstellen waren: werktijd vermindering zonder loonsverlaging. LONDEN, 28 Aug. (Reuter) De Fransche regeering heeft besloten, aldus meldt de „Daily Herald", om den aanleg der vestingwerken aan de Oostgrens te bespoedigen. De gordel van vestingen zou worden uitgebreid tot langs de Belgische grens. Ook wordt spoed gezet achter den bouw van de modernste militaire vlieg tuigen. De Fransche minister van Marine, Pietri, heeft verklaard, dat de groote kruisers „Dun- kerque" en „Strasbourg" resp. in 1937 en 1938 gereed zullen zijn. De minister is van oordeel, dat een vloot zonder, linieschepen hetzelfde zou beteekenen als een leger zonder infanterie. NEW-YORK, 28 Aug. (Reuter) Naar de „Associated Press" uit Washington meldt, zou het door een speciale Senaatscommissie inge stelde onderzoek naar de Amerikaansche mu nitie-industrie aan het licht hebben gebracht, dat de fabrikanten betrekkingen onderhouden met sir Basil Zaharoff. De commissie is verder voornemens den stij genden uitvoer van schrootijzer naar Japan te onderzoeken. Van den totalen uitvoer in Juli, n.l. 155.812 ton, is tweederde deel naar Japan gegaan. PEKING, 28 Aug. (V.D.) —Berichten In d" bladen melden, dat de generale staf van de Japansche marine gereed is gekomen met de uitwerking van een plan tot het in het leven roepen van een oorlogsvloot van den staat Mandsjoekwo. Het blad „Dairen Sjimboen" wijst er op, dat de vorming van deze vloot practisch reeds begonnen is. De japansche werven bou wen voor Mandsjoerije verscheidene nieuwe schepen, terwijl de generale staf van de Ja pansche vloot schepen ter bschikking stelt vao Mandsjoekwo, welke als van verouderd type worden afgeschreven. MILAAN, 28 Aug. (Reuter). Naby Triest is een omnibus, waarin 53 leden zaten van de fas cistische organisatie ,Dopolavoro", die terugkeer den van een uitstapje naar Klagenfürth, in een bocht van den weg op een met hout beladen vrachtauto gereden. De botsing was zoo hevig, dat de omnibus omviel en alle inzittenden op straat werden geslingerd. Ruim dertig personen liepen meerendeels ernstige verwondingen op, twee hunner zijn inmiddels bezweken. MiOEKDEN, 28 Aug. (V.D.). Een gezelschap Japansche toeristen, die per auto van Kirin naar Kesjan reisden, is door Chineesche bandie ten overvallen. Dertien personen zijn gedood, 40 gewond. Volgens berichten uit Charbin neemt de be weging der Chineesche partijgangers steeds meer in omvang toe. In den loop van de eerste helft van Augustus hebben de „bandieten" in totaal 310 overvallen gepleegd in de streken rond Tsjang Tsjoen. VERSAILLES, 28 Aug. (Reuter). Een vlieg tuig uit Villacoublay is gisteravond nabij Car rière aan de Seine ömlaaggestort en verbrand. De piloot en de mecanicien zijn aan hun ver wondingen bezweken. De oorzaak van het onge luk is onbekend. Vorming van nat.-soc. leiders. Kweekschool van haat tegen het Christendom. Dertien Japansche toeristen in Mandsjoekwo gedood. Johnson en de V R. A. Indeeling van de V. R. A. in 22 groepen. De Amerikaan Light van Labrador naar Groen land gestart als eerste etappe voor een vlucht om de wereld. De Nederlander dr. v. d. Leeuw, op weg naar Cairo, met een vliegtuig omlaag gestort en gedood. Luchtvaartcongres te Den Haag begonnen. De staking bij de Vereenigde Blikfabrieken te Krommenie wordt voortgezet. Congres van edelsmeden te Hilversum. Vermist meisje te Amsterdam vermoord ge vonden. Weer een hevige duinbrand te Zandvoort. O CHICAGO 28 Aug. (Reuterl. In de vermaarde „Stockyards" (veestallen) van Chicago, is gis teren opnieuw brand uitgebroken, welke een grooten omvang scheen te zullen aannemen. Tientallen brandspuiten zijn in allerijl naar het tooneel van den brand gedirigeerd, terwijl de die ren zoo spoedig mogelijk werden verwijderd. De vlammen worden door den hevigen wind aange wakkerd. Naar nader wordt gemeld, is de brand ont staan in een gebouw toebehoorende aan de „Armour Company." Men is het vuur thans meester. De schade bedraagt naar scnatting 75.000 dollar. NEW YORK 28 Aug. (Reuter). In een stads wijk van Niagara-Falls zijn ernstige gevechten ontstaan tusschen eenige duizenden negevs en blanken. Het aantal gewonden is groot. Ver scheidene personen zijn zeer ernstig gekwetst. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de negerbevolking zich steeds meer vestigt in de stadswijken, die tot dusver uitsluitend door blanken werden bewoond. De politie vreest, dat de onlusten zich zullen herhalen. Er is ook belangrijke materieele schade aangericht. MADRID, 28 Aug. (Reuter). Tijdens de jong ste vergadering van den gemeenteraad van To ledo nabij San Sebastian werd een tomaat ge worpen in het oog van den burgemeeser. Deze „handgranaat" werd geworpen door een Baskisch nationalist, die niet tevreden was met den bur gemeester, omdat hij de door de regeering on wettig verklaarde verkiezingen niet had doen houden. De burgemeester gelastte twee nationalisten te arresteeren, waarop de nationalisten een volledig offensief met tomaten inzetten. De civiele garde moest ten slotte met het plat van de sabel de orde herstellen. SIMLA, 29 Aug. (Reuter). De financieele com missie der wetgevende vergadering heeft een bedrag van 694.000 pond sterling goedgekeurd ter bevordering van de burgerlijke luchtvaart in Britsch-Indië. Men wil nieuwe vliegvelden aanleggen en de bestaande uitbreiden en verbeteren. O.aa zal de meteorologische inlichtingendienst worden ge moderniseerd, alsmede de verlichting op de vliegterreinen en langs de vliegroutes. Ondanks de financieele moeilijkheden is de burgerlijke luchtvaart de afgeloopen vier jaar zesvoudig toegenomen. Stand op Dinsdag 2 uur n.m,: 757.9 Vorige stand: 759.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1