De opleiding van onderwijzers Zinker is gelegd De Dieselmisère OM DE KONINGIN DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 Marinecommando in Den Helder Het autobuscmgeluk bij Emmen Gevaar van onbewaakte overwegen MEER STILTE Economische toestand in Indië Weinig verandering in het weer Met September gaat nog geen enkele door de regeering bedoelde wijziging in Vice-admiraal Brutel de la Rivière draagt het over aan zijn opvolger GEN.-MAJ. TH. LECLERCQ Ook de beide slachtoffers onder veel belangstelling ter aarde besteld NEDERLANDSCHE MUSICI Maatregelen tot bestrijding der werkloosheid onder hen GRIEZELIGE VONDST Lijk gevonden, dat in koffer gesloten is geweest Kunnen chauffeurs bij eiken overweg uitstappen, om zich van de veiligheid te vergewissen? WERKLOOZEN IN JUNI „KATHOLIEK TOONEEL' Subsidiebeoordeeling OP STREKDAM GELOOPEN Schip naar Temeuzen gesleept G. M. Hekkelman Het moeilijke werk te IJmuiden zonder stagnatie tot stand gebracht WERKZOEKENDEN- NAAR FRANKRIJK Zij kunnen geen geld krijgen voor terugkeer DANIËL WAS NIET BANG VOOR LEEUWEN Maar zij moesten heel klein zijn In- en uitvoer in Juni STIJFSELMEEL GEBRUIKT Jong kindje aan de gevolgen overleden DE AARDAPPELHANDEL Onderzoek is in vollen gang Meer wind te verwachten BEZUINIGINGEN BIJ DE FACTORIJ En de crisisregelingen NIET STOPPEN? In de leemte der wet is reeds voorzien NAAR DE LUCHTVAART TENTOONSTELLING BRANDSTICHTING? HET ONBEWAAKTE OOGEN BLIK Ingenieurs-examen Postvluchten UIT DE STAATSCOURANT DOOR VICTOR BRIDGES .(Wordt vervolgd) Zooals bekend, heeft Minister Marchant in April j.l. bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig gemaakt, waarbij voorgesteld wordt een wijziging te brengen in de onderwijzers opleiding- De bedoeling zat daarbij voor, deze wijziging te doen ingaan met het begin van het school jaar 19341935. Op dat tijdstip zou dan een aantal kweekscholen worden opgeheven, terwijl tevens de vier-jarige kweekscholen drie-jarige zouden worden. Aangezien evenwel de gedachtenwisseling tusschen Kamer en Regeering over dit wets ontwerp nog niet is aangevangen, zal, naar wij vernemen, in September a.s. geen enkele door de Regeering in verband met dit ont werp voorgenomen maatregelen inzake de onderwijzersopleiding worden doorgevoerd, zoodat van opheffing van kweekscholen met dien datum ook nog geen sprake zal zijn. Maandag heeft in Den Helder de plechtige overdracht van het commando op Hr. Ms. Wachtschip, dat aan de Buitenhaven ligt, plaats gehad. Te ongeveer half elf kwam de scheidende vlootvoogd, vice-admiraal C. J. E. Brutel de la Rivière, vergezeld van zijn opvolger, schout bij-nacht J. L. Kruyt, en de staven van beide, aan boord. De eerste tonen van het Wilhelmus weerklonken, waarna de admiraal een korte in spectie hield. Op het dek waren opgesteld de officieren, onder-officieren en manschappen, deputaties van alle marine-instellingen in Nederland. Nadat het commando alle hens voor den boeg uitgevoerd was, sprak de vice-admiraal zijn af scheidswoord. Z.Ex. zeide o.m., dat het hem na 35-jarigen marinedienst minder gemakkelijk viel afscheid te nemen dan hij zich had voor gesteld. Toen hij 20 April 1931 het commando der marine had aanvaard, had hij een kort woord uitgesproken, waarin hij hoopte, dat iedereen zich met toewijding aan zijn taak zou geven. Dat is geen opoffering, maar dat spreekt van zelf. Men moet zich met hart en ziel een met het marinebestaan voelen. Er wordt lang niet algemeen beseft hoe goed men het bij de marine heeft. Moeilijke tijden heb ik achter den rug, waarin ik botste met personen en corporaties, maar hij. die altijd goed gediend heeft, heeft zich nooit bedreigd gevoeld. Ondergeschikten onder den rang van onderofficier heb ik steeds geholpen, nooit heb ik gekeken naar hun geloofsovertui ging of anderszins. Wel is het anders voorge steld door personen en couranten, maar men heeft mij daarmee grof onrecht aangedaan Mijn geweten is zuiver. Het moeilijke personeelsvraagstuk heb ik ge tracht naar beste weten vooruit te brengen. Men zou echter steeds ontevreden blijven als men de hooge beteekenis van het woord dienen niet aanvoelde. Gij zijt bevoorrecht, ik herhaal het hier dui delijk: gij zijt bevoorrecht, gij hebt vast werk, een goed inkomen, terwijl velen hun brood niet kunnen verdienen. Als allen tevreden waren, dan zou o.m. het georganiseerd overleg, dat ik in zijn huidigen vorm uit den booze acht, ver dwijnen. Ten slotte sprak Z. Exc. een kort dankwoord Uit voor den grooten steun van de officieren, onderofficieren en manschappen ondervonden. De nieuwe marinecommandant sprak hierna een kort woord. De plechtigheid werd gesloten met het af schieten van 15 schoten van Hr. Ms. „Hertog Hendrik", de afscheidsgroet aan den vice-admi raal, en een saluut van 13 schoten, waarmee het commando van den nieuwen commandant werd ingewijd. In de kerk van den H. Paschalis Baylon te 's-Gravenhage is Maandag de plechtige uit vaartdienst gecelebreerd voor de zielerust van wijlen den gepensionn. generaal-majoor tit. Th. H. L. Leclercq. De Requiemmis werd opge dragen door pastoor Gilissen met assistentie van twee kapelaans der parochie. Op het RK. kerkhof aan de Kerkhoflaan ga ven velen van hun belangstelling blijk, o.m. de vertegenwoordigers van het Ned. Roode Kruis, een deputatie van de brigade grenadiers en ja gers, jhr. van Suchtelen v. d. Haare, gep. luite- nant-generaal-majoor L. J. H. Habbema, gep- generaal-majoor Kist, gep. luit.-generaal Ph. W. Weber, gep. generaal-majoor A. J. Schotman, Staatsraad Muller Massis, voorz. Kon. Ver. van gep. officieren, Staatsraad Romme, generaal- majoor Backer, reserve-generaal-majoor Wag ner, gep. generaal-majoor v. d. Brandhof, gep. luit.-generaal jhr. Borel, gep. luit.-generaal van Terwisga, P. J. van Munnekrede, H. Kemper, gep. generaal-majoor De Ridder, jhr. G. A. A. Alting v. Geusau, oud-minister van oorlog en vele anderen. Nadat door pastoor Gilissen in de kapel de absoute en op het kerkhof de beaardingsplech- tigheden waren verricht, werd de kist, die met een bloemstuk van het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis gedekt was, in het familie graf bijgezet. Een zwager van den overledene, dr. van Moor- sel, sprak namens de familie woorden van dank. Maandag zijn te Klazienaveen ter aarde be steld de beide bij het autobusongeluk, dat de vorige week Woensdag te Emmen op den onbe- waakten overweg is gebeurd, om het leven ge komen werkverschaffingsarbeiders H. Puncke en R. Nijenhuis. Het stoffelijk overschot van Puncke werd bij gezet op de R. K. Begraafplaats, nadat door pastoor B. Jongerius in de parochiekerk de plechtige Requiemmis was gecelebreerd. Onge veer 1500 menschen volgden den lijkwagen. De meesten van hen waren werkloozen, die daar toe verlof hadden gekregen. De Bond van Autobushouders in de gemeente Emmen had voor het vervoer dezer arbeiders naar Klazienaveen een 25-tal autobussen gratis ter beschikking gesteld. Aan de groeve van Puncke werd niet ge sproken. Als officieele vertegenwoordigers waren aan wezig namens den Minister van Sociale Zaken, de hoofdvertegenwoordiger der steunverleening de heer M. de Vries, te Den Haag, als verte genwoordiger van het gemeentebestuur var Emmen, wethouder A. Sibon, als vertegenwoor diger van het staatsboschbedrijf, houtvester ingenieur J. L. W. Blokhuis en voorts de di recteur van den gemeentelijken werkloosheids- dienst te Emmen, ir. W. P. H. Bennik. Bloem stukken van verschillende arbeiders dekten de baar. Des namiddags werd op de Algemeene Be graafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Nijenhuis. Het aantal belangstellenden was toen tot over de 2000 gestegen. Aan de groeve werd een lijkrede gehouden door ds. J. A. Steenbakker Moilye Loysen, Ne- derlandsch-Hervormd predikant te Erica. Ver volgens werd het woord gevoerd door den heer M. de Vries, namens den Minister van Sociale Zaken, wethouder S. Veenstra, die thans het gemeentebestuur vertegenwoordigde, het raads lid J. Hubert, als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van den Modernen Arbeiders bond, den arbeider S. de Graaf, als vertegen woordiger der groep arbeiders in het Sleener Zand, waar de verongelukte groep arbeiders werkzaam was, terwijl tenslotte de arbeider A. Kroeze namens de familie dank bracht voor de belangstelling. De regeering heeft, naar het „Handelsblad" meldt, een nieuwe bepaling getroffen, met het dóel, de werkloosheid onder de musici te ver minderen. Deze nieuwe bepaling treedt September a.s. in werking. Zij heeft uiteraard geen ander doel, dan de werkloosheid onder Nederlandsche mu sici te verminderen. Zij heeft niet tot gevolg, dat alle buitenlandsche orkesten met September a.s. ons land zullen moeten verlaten. Bij de aan vrage om vergunning hier te mogen (blijven) spelen welke aanvraag door de Nederland sche werkgevers moet worden ingediend zal de Rijksdienst voor de Arbeidsbemiddeling heb ben na te gaan, of die vergunning kan worden verleend, of wel, dat dit zal kunnen geschieden, nadat het orkest ongeveer gedurende twee maanden buiten ons land is geweest. Toen de landarbeider C. te Hontenisse bezig was met „zandschieten" in het z.g.n. Kerkpadje, dat Kuitaart met Lamswaarde verbindt, stuitte hij op een diepte van ongeveer 20 c.M. op een menschelijk hoofd. De man groef door en vond, naar de „Telegraaf" meldt, een volledig menschelijk geraamte, met de beenen op de borstkas gedrukt en het aangezicht naar bene den gekeerd. Men heeft vastgesteld, dat het lijk verborgen moet zijn geweest in een houten koffer van ongeveer 1 M. lengte. Uit de ligging van het geraamte kon men duidelijk zien, dat het lijk op onmenschelijke wijze in de kist is gestopt. Het gerucht doet de ronde, dat men te doen heeft met de stoffelijke resten van zekeren J. P., die twintig jaar geleden spoorloos is verdwenen en welke verdwijning de justitie nooit heeft kunnen ophelderen. Het eerste Kamerlid Smeenge heeft den Mi nister van Waterstaat gevfcagd, of deze kennis genomen heeft van de berichten in de bladen omtrent het ernstig ongeval met een autobus op den onbewaakten overweg op den Dord- schen Straatweg te Emmen. Meent de Minister niet, aldus vrager, dat, zooal bewaking van deze en andere gevaar op leverende overwegen niet mogelijk is het toch is geboden maatregelen te treffen, opdat het leven van personen, die in voor publiek ver voer bestemde autobussen plaats nemen soms moeten plaats nemen, zooals in dit geval, waar het betrof arbeiders geplaatst bij de werkverschaffing, die zoover van huis te werk zijn gesteld, dat zij per autobus naar en van het werk moeten worden vervoerd beter te gen ongevallen als dit zijn beschermd? Zou de Minister niet willen overwegen, of aan het verleenen van de toestemming, om autobussen voor publiek vervoer te doen rijden, niet kan worden verbonden de voorwaarde, dat de chauffeurs gehouden zijn, voor iederen over weg te stoppen en uit te stappen, om zich er van te overtuigen, dat de spoorweg vrij is? Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg, volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek, in Juni 1934 rond 502.000, waaronder 495.000 tegen werk loosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 146.40Ö, waaronder 145.200 verzekerden. Het lezenswaard blijvend tijdschrift „Katho liek Tooneel" onder redactie van Pieter van der Valk, Kees Spierings en Anton Sweers heeft in no. 8 van den tweeden jaargang een „Ma nifest" van Pieter v. d. Valk „Zijt gij paraa?t' waarin een aanval op 't slechte tooneel wordt gedaan, het dilettanten- en beroepstooneel wordt besproken en critiek uitgeoefend op de hoorspelen van de radio. F. Smit pr. geeft een geïllustreerde beschou wing „Meisjes die werken" en Jos. van Schave ren heeft een artikel „Naar de oplossing". Kees Spierings draagt een artikel bij „Schoone be keeringen". Verder allerlei beschouwingen en inzichten. De opmerkzaamheid, die de door „Katholiek Tooneel" voor het speelseizoen 19331934 uit geschreven Subsidie-Beoordeeling heeft gehad, was voor de redactie van dit blad aanleiding, om een zelfde beoordeeling voor 1934-35 uit te schrijven. Men weet, dat iedere tooneelspelende groep of vereeniging hieraan kan deelnemen, aangezien iedere voor deze beoordeeling gegeven voorstel ling wordt gezien binnen het kader der geleide lijke ontwikkeling van repertoir en spelpeil, waardoor dus zoowel de meest bekende groep als de onbekendste vereeniging kans heeft, een subsidie toegewezen te krijgen. De moge lijkheid om te spelen staat open tijdens het geheele seizoen 1934/35. Hoe meer deelnemers, hoe ruimer de subsi dies, die beschikbaar kunnen worden gesteld. Organisatorische redenen maken het echter noodzakelijk, dat de redactie op 1 October a.s. weet, hoeveel vereenigingen, zelfs al spelen zij na Paschen 1935, aan deze subsidie-beoordeeling zullen deelnemen. Belangstellenden moeten zich dus zoo spoedig mogelijk met een verzoek om inlichtingen of met een opgave voor deelname wenden tot het redactie-secretariaat van Ka tholiek Tooneel, Pythagorasstraat 14, Amster dam-Oost. Kostbare voorstellingen worden van de deelnemers niet verwacht, integendeel, de redactie is er zich van bewust, dat door de moeilijke tijden de uitvoering dikwijls uiterst sober zal moeten worden gehouden. Er zal dan ook in de eerste plaats worden gelet op de ernst en het streven, het dilettantentooneel op een hooger peil te brengen. Te Hoedekenskerke is Maandagdagmiddag het Belgische sleepslip „Ansilmo", geladen met pa pier en bestemd voor Gent, op een steenen strek dam geloopen. Het schip heeft zooveel water ge maakt, dat sleepbootassistentie moest worden ingeroepen. De sleepboot „Mercurius" van de fir ma Aug. de Meijer Co. te Temeuzen heeft daarop het schip naar laatstgenoemde plaats opgesleept. De „Ansilmo" is eigendom van het scheepskantoor E. Herrebosch te Atnwerpen en werd gesleept door de sleepboot E. H. 10. In den nacht van 26 op 27 dezer is na een langdurige ziekte te Huis ter Heide zacht en kalm ontslapen de heer G. M. Hekkelman, secr. van de N. V. Aneta-Holland te 's-Gravenhage, Nu komt er rust! Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden (f75.- boeteI). 'tWerd tijd: ze toeterden er maar op los I Wie Maandag is te IJmuiden de nieuwe zinker voor gas en water in het Noordzeekanaal neer gelaten. Met het transport van den ongeveer tweehonderd meter langen zinker werd 's mor gens half elf een begin gemaakt. Twee sleep- booten trokken het gevaarte, dat tusschen drie dekschuiten aan stalen kabels was opgehangen, van het Spuikanaal naar de plaats van bestem ming, hetgeen zonder stagnatie geschiedde. Om half twee kon worden aangevangen met het laten zinken, welk werk tot vijf uur in den namiddag duurde. Op dat oogenblik rustte de geweldige buis in de geul, welke voor dit doel gegraven was. Gedurende den geheelen dag was de toegang tot de Zuider- en de Middensluis versperd. Het scheepvaartverkeer kon evenwel ongehinderd door de Noordersluis passeeren. Voor het interessante werk bestond weer veel belangstelling. De minister van Economische Zaken brengt het navolgende ter kennis van belanghebben den: Het is gebleken, dat zich bij de Nederland sche consulaire ambtenaren in Frankrijk bijna dagelijks werkzoekende Nederlanders aanmel den, met verzoek, op rijkskosten naar Neder land te worden gezonden. Gezien voorts ook de groote werkloosheid in Frankrijk en het feit dat, mede als gevolg daarvan, de wettelijke voorschriften op het werkzaam zijn van vreemde arbeidskrachten daar te lande zeer streng wor den toegepast, wordt ernstig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrijk met het doel er arbeid in loondienst te verkrijgen, zonder vooraf dienaangaande overleg te hebben gepleegd met het plaatselijk orgaan der openbare arbeidsbe middeling. Met nadruk wordt er op gewezen dat werk zoekenden, die zich op goed geluk af, naar Frankrijk begeven, er niet op kunnen rekenen, door de Nederlandsche consulaire ambtenaren te worden ondersteund of op rijkskosten naar Nederland gezonden. Te Rotterdam treedt in een der theaters een fakir op, die verrassende staaltjes laat zien van het hypnotiseeren van allerlei dieren. Een van zijn sensationeelste nummers is het optreden van een aantal leeuwen. Iemand, die dicht by den artisteningang van het theater woont, die dagelijks het brullen van de leeuwen hoort en die eens naar het optreden van den fakir was gaan kijken, beweerde, dat hij zich in staat achtte, iets soortgelijks te laterf zien, vertelt de „N. Rott. C." Deze opmerking lokte spot en hoon uit en de kennissen, tegen wie hij gesproken had over zijn wilskracht, wel ke hij ook over de wildste dieren zou weten te doen zegevieren, drongen er op aan, dat hij zijn woorden eens in daden zou omzetten. En ziet, dezer dagen verscheen in een Rotter- damsch blad een foto van dezen stadgenoot, staande in een kooi met leeuwen en in een redactioneel artikel werd de moed van dezen Rotterdamschen Daniël geëerd- De directie van het theater informeerde eens bij den fakir, hoe het mogelijk was, dat een vreemde man, zoo maar bij de leeuwen in de kooi kon gaan, zonder dat hem iets gebeurde. De fakir beweerde, dat dit onmogelijk was, waarop men hem de foto liet zien. Toen lachte de fakir en de directie van het theater lachte, toen zij den dapperen Daniël eens op den man af er naar had gevraagd en toen zij de beves tiging van het vermoeden van den fakir had verkregen, eveneens. Inderdaad was de dappere Daniël in een leeuwenkooi geweest en had hij zich daarin laten fotografeeren. Maar het was de kooi met de welpen geweest, welke welpen des avonds bij wijze van entourage, vrijelijk over het tooneel mogen rondloopen, omdat zij onge vaarlijk zijn. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta). In het over- zich van den economischen toestand over Juni 1934 wordt medegedeeld: De rubberuitvoer wordt n.l. beinvloed door de inwerkingtreding van de rubberrestrictie welke leidde tot een gevoelige daling van den rubberuitvoer. Het uitvoervolume daalde zoowel in vergelijking met Mei 1934 als in Juni 1933. Deze vermindering komt in hoofdzaak voor re kening van een geringeren uitvoer van aardoliën, aardolieproducten, copra, suiker en rubber. Daartegenover staat een hoogere uitvoer van koffie, thee, peper, tin en tinerts. Berekend naar de waarde valt, in vergelijking met de maand Juni van 1933, een stijging waar te nemen. De invoer was, zoowel wat de waarde als wat de hoeveelheid betreft, geringer dan in Mei 1934, doch hooger dan over de maand Juni 1933. De invoer van meststoffen, yzer, metalen, mineralen, machinerieën, werktuigen, garons, manufacturen, aardewerk, en chemische voort brengselen is toegenomen. Hiertegenover nam de import van rijst, aard olie en aardolieproducten af. Het tegoed van de inleggers bij de Postspaar bank vermeerderde over Juni 1934 met ƒ79.585. Waartoe gedwongen al te groote soberheid ten aanzien van de dagelijksche voeding leiden kan, bleek een dezer dagen te Pakel (Tjampoerda- rat), schrijft de correspondent van de Ind. Crt. te Toeloengagoeng. In een Inlandsch gezin werd, uiteraard niet uit weelde, volstaan met wat ke- tella, voor den prijs van 3 centen, als voedsel voor het geheele gezin. Een deel der knollen werd gekookt en diende voor middageten, de grootste werd eerst later gekookt en als voedsel aan de kinderen ver strekt. Drie kinderen van resp. 12, 10 en 5 jaar wer den daarna bewusteloos; het jongste overleed. Het betreft hier de ketella gendroewo (pohong gendroewo), die eigenlijk niet als voedsel dient, doch waarvan gaplekmeel wordt gemaakt, bijv. voor de bereiding van stijfsel. Maandag is op de Centrale Werkplaatsen te Haarlem een achttal Duitsche monteurs van de Maybach-motorenfabrieken uit Friedrichs- hafen aangekomen om technischen bijstand te verleenen bij het onderzoek naar de oorzaken van de verwoesting van de motoren der Die- seltreinen. Reeds is, zoo bericht „Het Volk" een aantal monteurs van de Heemaf-fabrieken, die het electrisch deel der treinen hebben verzorgd, ter plaatse. Een staf van ingenieurs en technisch perso neel neemt aan het uitgebreide onderzoek deel. Uit de Zaterdag reeds genoemde stijgingen van den barometer over Scandinavië ontwikkelde zich een stevig hooge drukgebied met standen boven 770 m.M. Intusschen werden depressies in het Westen actiever en thans bevindt zich ten Westen der Britsche Eilanden een uitge breid en vrij diep minimum, dat zich vooral naar het Noorden schijnt uit te breiden. Over het Middellandsche Zeegebied ligt een vlakke, lage druk. De heerschende drukverdeeling brengt ten onzent, in Frankrijk en Duitschland zwakke tot matige winden uit Oostelijke rich tingen en helder weer. Over Scandinavië is het vrijwel windstil. Slechts aan de Noorsche kust valt hier en daar regen, overigens is het weer er goed. Over de Britsche Eilanden is het weer verslechterd. Over het algemeen is de lucht er zwaar bewolkt. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat het in het Westen gelegen regenfront naar onze omgeving door zal dringen. Ten onzent mag behalve wel licht eenige toename van de windsterkte op nog slechts weinig verandering gerekend worden. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta) De heer J. C. Mantel, sub-agent van de Factory der Ned. Handel-Mij. Bezoekt thans de kantoren der Ned. Handel-Mij. in het verre Oosten, teneinde de mogelijkheden tot bezuiniging voor deze kantoren nader te bestudeeren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gericht, waarin gevraagd wordt in verband met de betere aard appelprijzen en de verbeterde uitvoermogelijk- heden die tengevolge van de droogte dit jaar bestaan: 1. afschaffen van crisisheffing op het ver voer van consumptie-aardappelen; 2. opheffen van de belemmeringen voor den vrijen uitvoer; 3. intrekken van de overige ingrijpende rege lingen, die den toch reeds ingewikkelden aard- appelenhandel te zeer belemmeren. Dezer dagen werd in het „Weekblad van het Recht" door prof. mr. Van Bemmelen aan de hand van een arrest van den Hoogen Raad op het gevaar gewezen, dat chauffeurs van auto's en anderen, krachtens de Landbouw-Crisiswet 1933 niet verplicht zouden zijn tot stoppen, in dien zij een teeken hiertoe van eenig opspo ringsambtenaar ontvangen. Van bevoegde zijde wordt er echter op ge wezen, dat in deze leemte reeds is voorzien en wel door artikel 29 d. van de gewijzigde Land bouw-Crisiswet 1933, welk artikel zeer binnen kort in werking zal treden. Voor een bezoek aan de tweede internationale luchtvaarttentoonstelling, welke van 17 Aug. tot 2 September te Kopenhagen wordt gehouden zullen morgen van het vliegkamp de Mok twee watervliegtuigen, de G IV en de G VI, naar Kopenhagen vertrekken. De vliegtuigen zullen een tusschenlandig maken te Esbjerg en 30 Augustus naar ons land terugkeeren. Voorts zijn per trein naar Kopenhagen vertrokken, voor een bezoek aan deze tentoon stelling, de kolonel van den generalen staf P. W. Best, Commandant van de luchtvaartaf- deeling, de majoor-vlieger in algemeenen dienst F. A. van Heyst, de eerste luitenant-vlieger W. H. Wijnkamp, de kapitein-waarnemer J. G. W. Zegers en de kolonel buiten dienst K. E. Ouden dijk, directeur van het luchtvaartbedrijf, ver gezeld van den heer I. Brokaar, chef van de technischen dienst van het luchtvaartbedrijf. Te Maassluis werd brand ontdekt in het ver lofslokaal aan de Noordvliet 50. Een agent van politie drong, ondanks den verstikkenden rook, tot den vuurhaard door en bluschte het vuur. Het daarna door de recherche ingestelde on derzoek leverde dusdanige bezwarende aanwij zingen tegen de vrouw van den verlofhouder op, dat zij op vermoeden van brandstichting werd aangehouden en in bewaring gesteld. Maandagmiddag is het vierjarig zoontje van den kolenschipper H. te IJmuiden, terwijl het op het schip van zijn vader speelde, in een onbewaakt oogenblik in de Visschershaven ge raakt. Toen het ventje na eenigen tijd werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds ge weken. Aan het Rheinisches Technikum te Bingen zijn geslaagd de heeren: M. A. Boumann, Grams- bergen; J. Kianlam Hoo, Buitenzorg (Java); J. C. P. Stoltz, Oss; P. J. Citroen, Sloten (NA); W. J. Cramer, Twello; W. J. M. Dieben, Lei den en L. Kroes, Zeist. Voor het examen Candidaat-ingenieur zijn geslaagd de heeren: A. R. J. van der Goes, Ba tavia (Java); C. C. van der Valk, Breda; H. W. van Veen, Coevorden en G. Ed. Visscher, Den Haag. De „Ijsvogel" (thuisreis) vloog van Jodhpur naar Djask. De Kwartel is te Calcutta geland. Bij K. B. is de heer R. van der Vlugt be noemd tot vice-consul der Nederlanden te Oost- Londen (Zuid-Afrika), buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over de stad Oost-Londen. Aan den heer Van der Vlugt kan in de Ne derlandsche taal worden geschreven. By K. B. is toegekend de bronzen eereme daille der Oranje Nassau-Orde aan J. N. Bles graaf, boekdrukker bij de N. V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. 58 Tony knikte. Hij staarde haar met een plot selinge uitdrukking van hernieuwde belangstel ling aan. „Nu, zie je niet wat ik bedoel?" Molly gooide haar sigaret weg en schoof van de tafel, ,,'t Is best mogelijk, dat wij door welke omstandig heid dan ook in staat gesteld zouden kunnen worden, daar party van te trekken.'' Zy lachte bijna zenuwachtig. „O, ik weet wel, dat het krankzinnig klinkt, maar weet jij iets beters?" Tony deed een paar passen naar de deur en ging toen weer terug naar de plaats waar zij stond. „Allemachtig, dat is een idee, Molly.'' zei hij langzaam. „Als wij jou daarheen konden bren gen, zonder dat het werd opgemerkt „Daar heb ik ook al aan gedacht," viel zy hem in de rede. „Ik heb er op het tooneel onop houdelijk aan gedacht." Zij zweeg eenige secon den. „Zeg, Tony, herinner je je nog dat liedje dat ik een paar jaar geleden zong en waarmede ik in het costuum van Engelsch geestelijke op trad?" Hij knikte. „Welnu, dat costuum heb ik nog en de bijbe- noodigdheden ook. Het stond mij zoo goed, dat ik er eens een waardeling mee gemaakt heb door de stad; zelfs op het strand ben ik, als geeste lijke verkleed geweest en geen levende ziel heeft er iets van gemerkt." Haar oude ondeugende tintelende blik ving dien van Tony op en opeens begreep hij haar. „Goede hemel, Molly!" riep hij. „En zou je da reis in die „Waarom niet?" vroeg zij. „Ik kan het zeer goed dragen, heusch, daar kan je op aan. En bovendien, er is toch niets tegen, dat je een geestelijke aan boord hebt, niet waar?" „In 't geheel niet," zei Tony, „absoluut niets." Hy' leunde tegen den muur en oegon vroolyk te lachen. Met glinsterende oogen blikte Molly hem aan „Je wilt me dus meenemen, Tony?" riep zij. Wederom knikte Tony. „Ik zal je meenemen, Molly," antwoordde hij, „al was het alleen maar, om hét gezicht van Guy te zien." Opnieuw klonken er voetstappen op de gang en de stem van den tooneelknecht echode: „Eerste optreders voor de tweede akte, aantre den!" Tony hield op met lachen. „Hoe moet het met je werk gaan; met de rollen in de opera comi- que?" vroeg hij. „Daar trek ik mij niets van aan," zei Molly eenvoudig. „Ik heb een goede plaatsvervangster en zij moeten het maar met haar doen." Zij keek vlug naar de klok. „Hoor eens, Tony wij hebben nog precies twee minuten en dan moet ik mij verkleeden: dus moet de costumière binnenkomen en als zij er bij is, kunnen wij niets bespreken. Zeg mij dus kort en zakelijk, wat ik moet doen." Tcmy dacht vlug na. „Ik denk, dat het 't beste is, dat je in den auto mee gaat," zei hij. „Ik zou Guy en Bugg in een auto met Jennings vooruit kunnen sturen en jou met een anderen auto aan huis afhalen. Ik zal er Guy niets van vertellen voor en al eer wij goed en wel aan boord zijn." „Waarom?" vroeg Molly. „Zou je denken, dat hij er iets op tegen heeft?" „Daar ben ik zeker van," zei Tony vriendelijk. „Maar dan is het te laat om er iets aan te doen, behalve dat hij kan probeeren, Je in zee te gooien." Hij wachtte even. „Kun je om half tien klaar zijn?" Molly knikte. „Ik zal Je niet laten wachten," zei ze. Er werd op de deur geklopt en na een „bin nen" van Molly, kwam de costumière binnen. „Neem mij niet kwalijk, miss, dat ik u stoor." zei ze verontschuldigend, „maar het is hoog tijd, om u te verkleeden." „Goed, Jane," zei Molly. Zij wendde zich tot Tony en stak hem haar hand toe. „Wel be dankt voor de visite, Tony," voegde zij er bij. „Ik hoop je spoedig weer te zien." Tony nam haar hand en bracht de toppien van haar vingers aan zijn lippen. „Dat hoop ik ook," zei hij, „wij zullen elkaar waarschijnlijk nog lang in den weg loopen." De klok stond precies twintig minuten later, toen het nette dienstmeisje, de deur van de huiskamer opendeed en op voor haar tamelijk gejaagden toon, de komst van sir Antony Con way aankondigde. Tony, die haar op den voet volgde, liep recht op de sofa aan, waar zijn tante gewoonlijk zat. 't Scheen of zij ouder ge worden was en met bezorgd gelaat strekte zij baar bevende handen naar hem uit. „Tony," riep zy meewarig, „arme jongen." Hij ging naast haar zitten en hield haar han den in de zijne. „Tante Fanny." zei hij ernstig, „u heeft zich niet aan onze afspraak gehouden. U weet, dat u nooit bezorgd, of verdrietig moogt kijken." „Het was heusch mijn schuld niet, dat het ge beurd is. Ik zou graag het restje van mijn on verstandig, nutteloos leven tweemaal hebben willen geven, als ik het had kunnen voorkomen." Op teedere, half schertsende wijze sloeg hU zijn arm om haar tengere leest. „Zoo moet u niet praten, lieve tante Fanny," sprak hij. „Wat meer is, u moet in het geheel niet praten. U moet zoet en stil blijven zitten en luisteren naar hetgeen ik ga vertellen. Er is nergens anders tijd voor op 't oogenblik." Lady Jocelyn vouwde haar handen samen op haar schoot. Gedurende zijn rit van de opera comique naar Chester Square had Tony zitten peinzen, hoe veel van de waarheid raadzaam was, haar te zeggen. Hij kende zijn tante door en door en was niet bevreesd, dat zij zou trachten, hem van zijn voornemen, hoe gevaarlijk het ook mocht schij nen, af te brengen. Hij was echter zoekende naar den vorm waarin hij het zou gieten, om haar zooveel mogelilk voor begrijpelijken angst te sparen. Met dit idee voor oogen, verzweeg hij de aanslag op de machinerie van de „Betty" en bepaalde zich hoofdzakelijk tot het bezoek van Congosta. Hij herhaalde, hetgeen deze van het gebeurde met Isabel had medegedeeld en ver teld haar, hoe het plan om haar hulp te bieden, plotseling bij hem was opgekomen. Weloverlegd wist hij zijn verhaal zoo te kleuren, dat het heel wat aannemelijker klonk, dan toen hij het denk beeld bi) hem thuis uiteenzette. Van zijn bezoek aan de opera comique en van het plan, Molly vermomd als vicaris aan boord te nemen sprak hij niet. Lady Jocelyn luisterde naar hem met aan dacht zonder onderbreking. Haar gelaat ver raadde niets van hetgeen er in haar omging en gedurende eenige oogenblikken nadat hij ge ëindigd had verkeerde Tony in de meening, dat zijn pogingen met 't verwachte resultaat waren bekroond. Dan legde zij met een flauw vriende lijk glimlachje haar hand op zijn mouw. „Wel bedankt, beste Tony,zei ze. „Het was heel lief van je, hier te komen en het mij te verteilen en het was nog liever van je, het zoo voor te dragen als je hebt gedaan. Natuurlijk geloof ik er het mijne van. Ik ben er heilig van overtuigd, dat het een veel gevaarlijker onderne ming is, dan je mi) voorspiegelt, doch zoolang er nog een schijn van kans is, om Isabel te hel pen, zal ik de laatste zijn, je terug te houden. Ga dus, Tony en doe wat in Je vermogen is voor haar. God zegene en helpe Je. Plechtig stil bieef het eenige oogenblikken. Toen boog Tony zich naar haar toe en kuste haar. „Het doet mij zoo goed, tante, dat u ook zoo veel van Isabel houdt." „Zij is het liefste, dapperste meisje, dat ik ooit heb gekend," antwoordde lady Jocelyn. „Als je dat huwelijk van haar niet kimt verhinderen, geloof ik, dat mijn hart zal breken." Tony stond op en knoopte zijn Jas dicht. „Maak u daarover niet bezorgd, tante," zei hij. „Peter zal haar niet hebben, al moest ik hem bij de trouwplechtigheid aan haar zijde neer schieten!" .IX Jimmy Dale „Dat," zei kapitein Simmons, „is Braxa." Hij wees voor zich uit in de richting, waar de eentonige zandige kust, waarlangs zij reeds eenige uren hadden gevaren, plotseling in een onregelmatige lijn van heuvelen en rotsen over ging. „Als u even hierdoor wilt zien," voegde hij er bij „kunt u den ingang van de baai zien." Tony, die naast hem stond was luchtig ge kleed in blauw zijden pyama en een Norfolk col bert. Hij nam den aangeboden scheepskijker en richtte hem naar de aangegeven plaats. In de heldere morgenzon, kon hij duidelijk de kleine opening in de kustlijn onderscheiden. Ook zag hij op den achtergrond eenige roode en witte huizen, welke schilderachtig tegen de helling der heuvelen gelegen waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3