De kieswet op de helling 1 PASS K.J.M.V. te Amersfoort bijeen Een Nederlander verongelukt Goud en zilver f - J AAAtA-",, r 1 IA|:< \m h DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 TE OBERAMMERGAU VAN 21-28 SEPT. J| PROGRAM: J BIJWONING VAN HET PASSIESPEL Ille KLAS f 90.- lie KLAS f 115.- H Nieuwe belastingen CONGRES VERVOLGD Katholieke Staatkunde Staking te Krommenie Inleidingen over vak onderwerpen silll De Nederlandsche sportvlieger, J. J. van der Leeuw, die op de thuisvlucht van Kaapstad naar Nederland nabij Mpina is neergestort en gedood Op weg naar Cairo met een vlieg tuig omlaag gestort Omzetbelasting op het electrici- teitsverbruik? DEVIEZEN S MOKKEL Ook den tweeden dag werden de deelnemende leiders door eminente inleiders voorgelicht „Verantwoordelijkheid der leiders" Tot voortzetting besloten BROODBAKKERIJEN OP DEN KONINGINNEDAG Versch brood mag acht uur 's mor gens afgeleverd worden MARINEVLIEGTUIGEN NAAR KOPENHAGEN Tweedaagsch congres van de Fe deratie te Hilversum R. K. Bond Federatiecongres VREEMDE MUSICI Uit de Staatscourant - r 1. -aa aaAAAaa.: I r. fé'-i, v A 1 1 «—r A A :V A j -...• A-'- r A - AH-J Ontwerp van den architect Joh. Luymen voor de nieuwe JR. K. kerk te Eibergen itSPEVi^ VRIJDAG 21/9: Vertrek per D-trein uit Utrecht te ongeveer 11.30 uur; diner in restauratie-rijtuig; reis langs den Rijn; souper in restauratie-rijtuig; aankomst te Nümberg te ongeveer 23 uur; logies in hotel. ZATERDAG 22/9: Ontbijt in hotel; te ongeveer 10 uur vertrek EEESE van Nümberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 u.; =E=E diner te München in de groote restauratie-zalen van het Cen- traal-Station; te 14.30 uur vertrek van München (Stamberger- bahnhof) naar Oberammergau; aankomst aldaar te 16.30; betrekking der pensions; souper in pensions; logies. ZONDAG 23/9: Te 6 uur plechtige gezongen H. Mis; ontbijt; te 8 uur aanvang |=e= van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 14 uur ver- dere bijwoning van het Passiespel, dat te ongeveer 17.30 geëin digd is; souper in pension; logies. MAANDAG 24/9: Ontbijt; te ongeveer 8.30 per trein (schitte- rende reis!) van Oberammergau over Mumau naar het luxueuze en toover-schoone Garmisch-Partenkirchen, alwaar wij ons voor ==SE de volgende dagen vestigen in uitstekende hotels; aankomst te 10 uur; diner; na het diner uitstapje naar de geweldige rots- formaties en watervallen van den Partnachklamm; souper; 's avonds gezellig samenzijn: uitvoering van Beiersche boeren dansen, schuhplatteln, jodeln! logies. DINSDAG 25/9: Ontbijt; den geheelen dag autotocht door de Zuidelijkste Beiersche Alpen over Mittenwald (Oostenrijksche =EEE grens); diner aan het Walchen-meer (onvergetelijk uitzicht!); =ee souper in hotel te Garmisch-Partenkirchen; 's avonds gezellig samenzijn (zie boven)logies. WOENSDAG 26/9: Ontbijt; te 8.30 autotocht naar het heerlijk gelegen, wereldberoemde Klooster Ettal; bezichtiging der merk- waardigheden; orgelconcert voor onze reisdeelnemers; per auto over de alsdan zoo juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Linderhof van Ludwig IX; diner in 1 hotel te Ettal; per auto terug naar Garmisch-Partenkirchen, e== waar in den namiddag de Kreuz-egg- of de Wankberg (naar verkiezing) per Schwebebahn „bestegen" wordt (hier ligt het Beiersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wij de berg- meren diep beneden ons!); souper in hotel; na souper gezellig samenzijn (zie boven)logies. DONDERDAG 27/9: Ontbijt; te ongeveer 9 uur vertrek per trein van Garmisch-Partenkirchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10.45 uur; groote autotocht door München ==e oud en nieuw; diner in de restauratiezalen van het Centraal- Station; 's namiddags gelegenheid tot winkelen; te ongeveer 19 uur vertrek der deelnemers die met den nachttrein reizen. Souper in de treinrestauratie. De deelnemers die met den dagtrein reizen gebruiken te 18.15 het souper weder in de restauratiezalen van het Centraal-Station en vertrekken om 19.30 van München naarNümberg, alwaar wordt overnacht. VRIJDAG 28/9: Ontbijt in den trein voor deelnemers van den trein; aankomst in Utrecht te ongeveer 10.40 uur. Deelnemers dagtrein ontbijt in hotel; vertrek per trein uit Nümberg te 7.15, diner en souper in treinrestauratie; aankomst i te Utrecht ongeveer 19.30 uur. AFSCHEID N.B. Zij, die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 27 op 28/9, kunnen tegen een minimum van kosten (ƒ5.en ïe== onder geleide de terugreis op 31 Augustus per dagtrein afleggen. e== De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de V.K.P. en de Katholieke Illustratie aan hare r abonné's (uitsluitend aan hare abonné's) aan tegen den prijs van Deelnemers aan deze reis hebben, dank zij een afzonderlijk getroffen regeling, geen pas, doch slechts een bewijs van Nederlanderschap noodig, wat een aanzienlijke besparing be- teekent. Bij inschrijving voor- administratiekosten, enz. een bedrag van ƒ2.50 per deelnemer verschuldigd. De reissom moet uiterlijk 14/9 in ons bezit zijn. Gegadigden gelieven zich terstond aan te melden opdat voor een ieder een bevredigende voorbereiding gewaarborgd kan zijn, mede in verband met de te verwachten drukte te Oberammergau Uitvoerige dienstregeling, deelnemerslijst en insigne worden t.z.t. aan de deelnemers toegezonden. Men adresseere aan de Administratie van dit blad Afdeeling Reis Oberammergau. De Kieswet behoort nu eenmaal tot die wetten, die, teneinde haar aan te passen aan de zich voortdurend wijzigende om standigheden, periodiek op de helling moeten. Vandaar dat bijna ieder Kabinet een of meer wijzigingen op haar naam heeft staan. De laatste wijziging kwam helaas op een zoodanig tijdstip in het staatsblad, dat ze geen effect kon sorteeren bij de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer. Gebleken is intusschen wel, dat ze niet afdoende zou zijn geweest ter be strijding van het steeds voortwoekerend kwaad der kleine partijtjes, welke een gevaar ople veren voor het parlementaire stelsel. Men zal niet kunnen ontkennen, dat minis ter De Wilde dit vraagstuk thans forsch aan pakt, door met voorstellen te komen die zeer ingrijpend zijn en er wel toe kunnen bijdragen dat dit kwaad op meer afdoende wijze bestre den wordt. In hoeverre ze algemeene bevredi ging zullen schenken dient te worden afge wacht. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat er eenig verzet groeiende is, niettegen staande nog op 22 en 23 November van het vorige jaar in de Kamer krachtig gepleit is voor ingrijpende wijzigingen, daar de evenre dige vertegenwoordiging, zooals wij die thans kennen, te ver is doorgevoerd, en een kwaad werd waartegen zelfs in de staats-commissie, die haar voorbereidde, reeds werd gewaar schuwd. In die Staatscommissie is toen een lans ge broken voor een indeeling van het land in 4 of 5 districten, zooals we nu hebben voor de verkiezing van de Eerste Kamer. Men zou dan hebben gehad een evenredige verdeeling per district, maar het zou zjjn gebleven evenredi ge vertegenwoordiging, zooals men die ook heeft in België. Om zitting te kunnen nemen zou men dan in een district den kiesdeeler moeten hebben. De vertooning welke wij nu hebben, dat er 50 en meer partijen aan de verkiezin gen deel nemen, zouden zijn voorkomen; de moeilijkheid echter was, dat men de distric ten nooit zoo zou kunnen maken, dat ze ge lijk waren. De kiesdeeler zou dus in ieder van de districten anders zijn en daarop is dit plan afgestuit. Sedert dien is men voortgegaan met het zoe ken naar een middel waardoor de evenredige vertegenwoordiging zou kunnen worden behou den, maar toch voorkomen zou worden, dat het parlement langzamerhand in zooveel partijtjes uiteenvalt dat werken onmogelijk wordt. Het is vooral het Centraal Stembureau, hetwelk in deze de regeering van advies moet dienen, dat hieraan aandacht schonk. Tot heden wist het echter evenmin als de Kamer en enkele an dere personen die een bijzondere studie maakten van de kieswet den weg aan te geven om uit de moeilijkheid te komen. Wel is waar worden de adviezen van het Centraal Stembureau nooit gepubliceerd, maar uit de voorstellen van de opvolgende regeeringen kan men wel opmaken in welken geest ze gegeven zijn. Ook minister de Wilde heeft voor en aleer hij zijn wetsont werp naar den Raad van State zond, het advies ingewonnen van het Centraal Stembureau, zoo als hij op 24 November j.l. uitdrukkelijk heeft toegezegd. Zelfs op een wijze dat men wel mag aannemen, dat hü geen voorstel tot v|ijzigmg van de Kieswet zou doen zonder dat dit college het voorstelde of er zich vóór verklaarde. In den loop der tijden zijn tal van middelen aanbevolen om de verkiezingen te beperken tot een kleiner aantal partijen. Gepleit is voor een voorverkiezing, waaraan iedere tiende kiezer op de kiezerslijst zou deelnemen. De candidaten- lijst, die bij deze voorverkiezing niet het tiende deel van den kiesdeeler zou halen zou afvallen bij de definitieve verkiezing. Men zou daardoor het verspillen van stemmen kunnen tegen gaan, maar niet de eenmansfracties in het parle ment, waardoor het parlementaire stelsel juist schade lijdt. Een ander middel was het opvoeren van het aantal handteekeningen noodig voor het in dienen van een candidatenlijst in den kieskring, thans is het vereischte aantal 25, maar we hebben zelfs pleidooien gelezen om het op te voeren tot het tienvoudige. Daarnaast heeft minister Ruys de Beerenbrouck bij de laatste herziening een poging gedaan om te eischen dat de handteekening gezet werd op de plaats van inlevering der lijsten, maar de Kamer heeft dat voorstel afgewezen. Tenslotte is er meer malen gepleit voor het eischen van een waar borgsom welke verloren zou zijn en aan den staat vervallen als op de candidatenlijst geen zetel verkregen werd in het parlement. Minister de Wilde heeft zulks thans voorge steld. Voor iedere candidatenlijst moet een waarborgsom van 250 gulden gestort worden bij inlevering op het hoofdstembureau in den kieskring. Geschiedt dit niet dan is de candi datenlijst ongeldig. De wet kent geen partijen en waar een party dus wel verplicht is, in 18 kieskringen een candidatenlijst in te dienen bedraagt de waarborgsom feitelük 4500 gulden. Tenslotte zal hiertegen wel geen overwegend verzet zijn in de Kamer. Tal van kleine be- langenpartijtjes zullen zich op grond van dit bedrag nog wel eens bedenken voor en aleer zij overgaan tot candidaatstelling, want meer dan 40 partyen hebben bij de laatste verkiezing den kiesdeeler niet gehaald en zouden dus het geld kwijt zijn geweest; immers het ontwerp stelt als eisch, dat de kiesdeeler gehaald wordt. Het is mogelijk dat kleine partijtjes gezamen lijk een candidatenlijst indienen, teneinde het risico te ontgaan; maar daar staat tegenover dat men dan wel heel zeker moet zijn van de afspraken omtrent de personen die zitting zul len nemen. De staat blijft daar buiten en de ondervinding destyds opgedaan bij de combi natie van ïysten door de heeren Ter Hall en Staalman en bij de laatste verkiezing met de lijsten Vervoorn en Braat toont aan dat ook dit risico groot is. Geheel nieuw en daarnaast tevens de verst gaande wijziging door de regeering voorgesteld is die van artikel 100 van de Kieswet, waarin bepaald wordt, dat indien het betreft de ver kiezing van de leden der Tweede Kamer voor toekenning van een plaats niet in aanmerking komen lijsten, wier stemmencijfer lager is dan het drievoud van den kiesdeeler. Toen de evenredige vertegenwoordiging hier werd ingevoerd heeft niemand verwacht, dat daarvan een partijverbrokkeling het gevolg zou zijn als ons land te zien geeft. De minister acht het noodig den toegang tot de Kamer eenigs- zins te belemmeren door het stellen van een grens, die overschreden moet zijn, vooraleer men binnen kan gaan. Deze grens is dat er een aan tal stemmen gehaald wordt waarop ten minste drie zetels worden toegekend. Hij meent dat het stellen van die grens zich verdraagt met het systeem der evenredige vertegenwoordiging. Volgens een Reuter-bericht uit Kaapstad gaat het gerucht, dat dr. van der Leeuw, een Nederlandsch opvoeder, naby Mpika, op weg naar Cairo, met een vliegtuig omlaag is ge stort. Een bevestiging is nog niet ontvangen. Reuter seint ons nader uit Capetown: Bevestigd wordt, dat de heer Van der Leeuw te Mpika is neergestort. Nadere bijzonderheden ontbreken echter wegens de moeilijke commu nicatie. Volgens een later bericht is dr. v. d. Leeuw bü het hem overkomen ongeluk overleden. Da er nieuwe belastingen komen, weet men reeds. Zoo zal er ten bate van het nieuw in gestelde werkloosheidssubsidiefonds in de mees te gemeenten wel een verhooging komen van het aantal opcenten op de Personeele Belasting. Er zullen ten bate van dit fonds 75 opcenten geheven worden, daar de financieele verplich tingen van de gemeenten door de instelling van het fonds echter geringer worden, zal er hier en daar tegenover die stüging ook wel een vermindering staan van de thans ten behoeve der gemeenten zelf geheven opcenten. Wat er afgaat zal echter lang niet zoo veel zyn als wat er bijkomt; in de meeste gemeenten zal men belangrijke verhooging krijgen van de Personeele Belasting. Daartegen zal dan wellicht een geringe ver laging komen te staan van de opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Ook over de uitbreiding van de Omzetbelas ting tot het electriciteitsverbruik is reeds be richt. Zooals men weet is die nieuwe belasting leelijk tegenvallen. De opbrengst is meer dan 40 pCt. onder de raming gebleven. Er was op het einde van de zevende maand al een achter stand van byna 21 millioen. Men wil nu nieuwe bronnen aanboren. Allereerst de electriciteits- rekeningen. De omzetbelasting zal hierby echter niet volgens het bedrag der rekening betaald worden, aldus bericht het „Vaderland", maar volgens een door de Regeering zelf vastgesteld uniform-tarief van 25 cent per kilowatt. Deze zoogenaamde uitbreiding van de Omzetbelasting wordt dus feitelijk een electriciteitsbelasting van 1 cent per kilowatt. Dit geldt natuurlijk voor de electriciteit, welke in de huishouding verbruikt wordt. Voor industrieele dryfkracht enz. komen er andere maatregelen. Aan de Duitsch-Limburgsche grens by Gei- lenkirchen werd een Limburgsche vrouw met haar beide volwassen dochters gearresteerd. Alle drie hadden haar reispas en 250 marken onder de kleeding verborgen. Uit het onderzoek bleek, dat de gearresteerden tot een smokkel bende behoorden. De 750 mark werden in ge- slag genomen. Den tweeden dag van de nationale bestuur- dersdagen van de K. J. M. V„ welke Zondag en Maandag in het pensionaat St. Louis wer den gehouden, sprak allereerst Rector Jos. van Campen, Bondsmoderator in het bisdom Breda, over de Spr. wees vooral op het belang van de cen trale leiding van de beweging. De verantwoor delijkheid van de leiders is groot, want zy genieten het vertrouwen van hun beweging en hebben hun opdracht van het hoogste kerke lijke gezag. Daarom moeten de plaatseiyke leiders gewillige volgelingen zyn van de cen trale leiding. Er moet in de K. J. M. V. een strakke tucht zyn en gehoorzaamheid heer- schen, welke noodzakeiyk zyn voor het op bouwende werk van de beweging. Het werk van de leiders kan soms zwaar zyn. Dagen zullen zy soms werken en geen resultaat zien. Toch zullen zy steeds optimistisch gestemd moeten zyn, met een groot vertrouwen in de toekomst van de K. J. M. V. Over dit onderwerp hield mr. H. Kolfschoten, secretaris van het Partybestuur der R.K. Staatsparty, een inleiding. De jonge katholieken willen op de eerste plaats meedoen aan den stryd, waartoe de liefde tot Christus hen dringt. Het is dwaas' te veronderstellen, dat de jongeren in 1934 plotseling allen aan politiek wenschen te doen. Het is echter wenschelijk dat wy heden ten dage te doen hebben met een geweldige ideeënrevolutie. Velen zyn er, die alleen den Staat en den Staatsleider verheeriyken en daarin heil zien. De jongeren moeten voorgelicht worden op politiek gebied en voor hep moet het politieke pad worden verkend. Christus moet onze richting en einddoel biyven. Dit is iets, wat vele medestaatsburgers niet meer voor oogen hebben. Een belangrijk punt van ons Katholiek pro gram is, dat wp geen staatsalmacht wenschen; dit tegenover de socialistische leer. Echter even min staatsonthouding, zooals in de liberale staatsleer. Ook willen wy geen totalen staat, welke alles onder zyn toezicht wil brengen, zooals by het nationaal-socialisme. Evenmin wenschen wy een autoritairen staat, met één almachtigen leider, zooals by het fas cisme. De staatstaak is en biyft bescherming van de volksgemeenschap naar binnen en naar buiten. Daarvoor heeft de staat machtsmiddelen noo dig. Het staatsgezag berust op Goddeiyken oor sprong. Wij, katholieken, moeten in onze staatkunde het gezin weer voorop stellen, zoowel in maat- schappeiyk als zedeiyk opzicht. Noodig is het organiseeren van alle katho lieken in de rijen van de R. K. Staatsparty, te meer daar deze de eenige wezeniyke volksparty is, welke alle klassen en rangen omvat. In de middagbyeenkomst sprak rector J. Colsen C.M. over „De nieuwe structuur van de maatschappu". Allereerst merkte spr. op, dat God den men- schen groote vrijheid laat in de inrichting der maatschappy. De huidige crisis heeft echter vele menschen tot nadenken gebracht. Bü de groote meerderheid van het volk heerscht de overtuiging, dat er iets gebeuren moet en se dert het verschijnen van den Pauselijken zend brief Quadragesimo Anno weten wy zeker wat er moet geschieden. In Quadragesimo Anno brandmerkt de Paus de radicale wanorde van onzen tüd. Groote ver anderingen op sociaal en economisch gebied moeten er komen. Deze veranderingen moeten vooral tot stand komen door hervorming der instellingen en verbetering der zeden. Van alle instellingen moet allereerst de staat omgevormd worden. De staat moet in het sociale en economische leven actief ingrüpen en niet ïydzaam toezien. Deze nieuwe ordening moet gebracht worden door de insteling van bedrijfsschappen. De nieuwe menschelijke ordening moet recht vaardig en liefdevol zijn. Juist in onzen crisistyd biykt, dat de libe rale staat onhoudbaar is in zyn consequenties. Aan de hervorming van de instellingen in de Kerk moet gewerkt worden door de Actio ca- tholica" en in de wereld door de Katholieke Standsorganisaties. Van groot belang is ook de hervorming van de zeden. De wereld moet weer tot het Christendom teruggebracht worden. De christeiyke moraal moet weer de algemeen geldende worden. Hier is een terrein open voor de leeken bui ten de hiërarchie. Deden alle katholieken hun apostolischen plicht, dan waren hiervoor geen organisaties noodig. De Kerk staat thans niet in, maar buiten de wereld. Godsdienst is privaatzaak, zegt men. Ook door zeer vele katholieken wordt dit stand punt gehuldigd. Slechts een sterk leekenaposto- laat kan hierin verandering brengen. Nadat nog een korte aanbeveling ter bestu deering in de afdeelingen van het beginsel- en werkprogram van dr. J. van Beurden was ge geven, werd het congres gesloten. De voorstellen van de directie der N. V. Ver- eenigde Blikfabrieken te Krommenie, gedaan op de Zaterdag j.l. te Amsterdam gehouden bijeen komst, zijn niet aanvaard. In een daartoe te Krommenie gehouden vergadering van de sta kers (sters) is door 414 van de 514 stemgerech tigden tot voortzetting der staking besloten. Vóór beëindiging stemden er 95 en 5 blanco. Vóór de vergadering was door bemiddeling van den Rijks bemiddelaar mr. A. de Vries Czn. een schrijven van de Directie binnengekomen, waarin stond vermeld dat Maandag het loon uitbetaald zou worden indien Dinsdag het werk zou worden hervat. De Minister van Sociale Zaken heeft goed gevonden te vergunnen, dat in verband met de viering van den verjaardag van H .M. de Ko ningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Vrijdag 31 Augustus om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkeryen, aan welke eene vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met ar beid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan te herinne ren, dat: le. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaalde bü ar tikel 10, derde lid, van het Rusttüden- en Ar- beidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaat sen 1923 uit een naast de arbeidslijst opge hangen geschrift op duideiyke wüze de te vol gen werktydregeling moet biyken; Voorts wordt aan hoofden of bestuurders van broodbakkeryen in alle gemeenten des Rüks vergund, dat op Vrüdag 31 Augustus deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: van 7.30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbak- kern bevindt, wordt vervoerd; van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. De twee watervliegtuigen, die in verband met de Internationale Luchtvaart Tentoonstelling, welke op het oogenblik te Kopenhagen wordt gehouden, naar Denemarken zouden gaan, zijn hedenochtend te kwart voor zeven van het vliegkamp De Mok vertrokken, zy zullen een tusschenlanding maken te Esbjerg en daarna doorvliegen naar Kopenhagen, vanwaar; zy Donderdag naar ons land zullen terugkeeren. De „Federatie ter behartiging van de belan gen van den handel In gouden en zilveren werken" hield Zondag en Maandag haar con gres het tweede in haar bestaan te Hil versum. Zondagmiddag te twaalf uur had de réunie plaats in hotel Jans, waar het congres-bureau gevestigd was. Deze eerste dag was uitsluitend aan ontspanning gewijd. Men maakte een auto tocht door het Gooische land en vertoefde op de aardigste plaatsen. Den avond bracht men in „Hamdorff" door. Maandagmorgen werden de huishoudelijke jaarvergaderingen van de aangesloten bonden gehouden. De „Nederl. R. K. Bond van Horlogemakers en Handelaren in Uurwerken, Goud, Zilver en Optiek „St. Sylvester" hield reeds Zondag zijn bondsvergadering, die van huishoudeiyken aard was. De bijeenkomst werd gepresideerd door den bondsvoorzitter, den heer L. de Vries uit Heerlen. De jaarverslagen werden goedge keurd, terwijl de begrooting voor het komende jaar werd vastgesteld. Maandagmorgen werden twee groepsvergade ringen gehouden voor de groep horlogemakers hield de heer H. M. Pierrot uit Leiden een in leiding over het onderwerp „Is een contract een doelmatige vorm om den handel in uur werken in goede banen te leiden?" De bondsvoorzitter, de heer Leo de Vries, hield hierna een inleiding over „Hoé komen wij practisch tot de kringvorming in onzen bond?" In de groep goudsmeden leidde de heer Jac. Hendriks uit Nümegen een voorstel in tot het instellen van een bekwaamheids- of bevoegd heidsembleem voor goud- en zilversmeden, on der gezag van de federatieleiding. Maandagmiddag hield de Federatie van bon den in het Hof van Holland haar eigenlijke congres onder presidium van den voorzitter der federatie, den heer M. Krijgsman te Den Bosch. Deze sprak in een kort woord een bizonder welkom toe aan de vertegenwoordigers van de Ministers van Financiën en Economische Zaken, de heeren W. M. Mieres en mr. J. J. Schmall. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter der commissie van voorbereiding, den heer W. van Rossum du Chattel te Voorburg. Dit jaar aldus spr. luidt het parool „geeft aan kwaliteit de voorkeur." In Engeland heeft men by de Ascot-races een keurig voor beeld gesteld, door geen prüzen meer uit ma- gazünvoorraden aan te koopen, doch speciale voorwerpen te laten vervaardigen. Het zal ook in ons land van belang zijn, dat aan dit vraagstuk eens de aandacht wordt geschonken, want ook in Nederland dreigt het geval van de sportprijzen ho peloos eentonig te worden. Vooral de hier te lande groote, kapitaal krachtige sportbonden als Tennisbond, Zwembond, K.N.V.B. en andere, zouden ten behoeve van onze kunstnijverheid en edelsmeedkunst belangrijk werk kunnen doen! Vervolgens was het woord aan den heer Jo B. Citroen, voorzitter der „Vereeniging van Grossers in Gouden en Zilveren Werken in Nederland" te Amsterdam. Deze hield een cau serie over het onderwerp „Hoe kan het dragen van sieraden worden bevorderd?" De heer J. van Willige te Den Haag sprak vervolgens over „het nationale sieraad" Prof. Huib Luns uit Delft hield een voor dracht over „de positie van den edelsmid in vroegere eeuwen." Dr. M. R. J. Brinkgreve uit Voorschoten be handelde het onderwerp „De toekomst van het zilvervak." De vüfde en laatste spreker, de heer L S. Ter Wee uit Amsterdam, voorzitter van den Nederl. Bond van Horlogemakers, hield een causerie over „het nut van een goed uurwerk." Naar aanleiding van de in sommige dag bladen voorkomende berichten omtrent het uit wijzen van buitenlahdsche musici en het tref fen van een regeling tot rouleering van buiten- landsche ensembles in ons land, verzoekt het hoofdbestuur van den Ned. Toonkunstenaars- bcnd mededeeling mediedeeling te doen, dat hem van soortgelijke maatregelen niets be kend is. Het bestuur verwacht geenszins een algemeene uitwüzing op 2 September en even min het vaststellen van een rouleeringssysteem. Wel hoopt het, dat binnenkort de lang ver wachte wet in werking zal treden en dat het aantal vreemde musici dan belangrüke beper king zal ondergaan. By K. B. is aan P. H. Boshuüer, controleur C by den Gemeentelü'ken Telefoondienst te 's Gravenhage toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau Orde. 6> S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5