Sociale dagen te Seppe FINANCIEN Java zendt uit Luchtvaartcongres te Den Haag DE WERELD EN WIJ RADIO-PROGRAMMA Dagfilm DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 Regionale welvaarts- politiek Betalingsmoeilijkheden met Duitschland Woensdag 29 Aug. 1934 Weer hevige duinbrand te Zandvoort Wielrijder doodgereden Einde van het mooie weer? De hoogleeraren Kaag en Gelissen over de financiering van de industrie in het Zuiden Openingswoord A. B. Mi- chielsen De Commissaris der Koningin spreekt De financiering van de Bra bantsche Industrie Inleiding Prof. Dr. Ir. Gelissen Regeeringsdelegatie naar Berlijn vertrokken LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Nederland vooraan LICHAMELIJKE OPVOEDING VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ naar den katholieken radiogids Een speciaal programma voor Nederland op Koninginne dag Rijwielherstellers-examen Strenge maatregelen tegen bramenzoekers Dronken autobestuurder aange houden Toenemende bewolking en eenige afkoeling waarschijnlijk DRAMA ONDER DE KUST Duitsch journalist in het IJssel- meer verdronken MOTORSCHIP IN BRAND GE VLOGEN ZWARE MISHANDELING DOODELIJK MIJNONGELUK Opening van de conferentie der I.A.T.A. in openbare zitting DE CRISIS-ZUIVELSTEUN Hoe de opbrengst der heffing besteed zal worden BRAND TE ROOSENDAAL Gevaarlijke vonken uit locomotief De 4 pet. leening gemeente Nijmegen, groot 4.879.000 is op een klein "bedrag na geplaatst. SEPPE, 27 Augustus 1934. Midden in de Brabantsche hei, die thans het zomersche landschap met deftig-purperen tin ten kleurt, ligt daar in de groote stilte het Retraitehuis te Seppe, waar we drie dagen te gast zullen zijn bij de vriendelijke Paters, die zich uitsloven om het verblijf in hun midden zoo aangenaam mogelijk te maken. Als we de breede oprijpoort binnengaan, parkeeren er reeds tal van auto's voor het massale gebouw en binnen in de koele hal klinkt reeds een blijde lach by het weerzien van vrienden en bekenden. De Sociale Studiedagen werden begonnen met een plechtig Lof, dat werd opgedragen door Mgr. L. van Gils, President van het Groot Se minarie Hoeven, die daarbij een korte toespraak hield over de beteekenis van deze Sociale Stu diedagen. Aan de voeten van den Meester zullen we hier neerzitten om bereidwillig te luisteren en de katholieke leer betreffende het maat schappelijk vraagstuk te laten doorsijpelen in ons hart, om straks als we weer teruggekeerd zijn in het volle leven, dragers te zijn van de nieuwe gedachte, om door woord en daad Lee- ken-apostelen te zyn van de katholieke leer, waardoor alleen een hervorming der maat schappy in Christus mogeüjk zal zijn. Na het Lof, toen de talryke deelnemers in de groote hal hadden plaats genomen, hield de voorzitter van de „Diocesane Commissie van Samenwerking tusschen de verschillende Standsorganisaties in het Bisdom Breda", de heer A. B. Michielsen, een kort openingswoord, waarin hij een hartelijk welkom toeriep aan Mgr. van Gils, die als kerkehjke autoriteit in het Bredasche Diocees bij de opening en slui ting van deze Sociale Studiedagen den zegen des hemels over het moeiiyke werk wilde af- smeeken. Spreker stelde voor een telegram te zenden aan den Bisschop van Breda. Vervolgens verwelkomde de voorzitter den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant Mr. Dr. A. van Rijekevorsel, hem tevens bedankend voor de eer om naar Seppe te komen en de Studiedagen officieel te openen. Deze Studiedagen zoo vervolgde spre ker hebben voor ditmaal een tweeledig ka rakter. Op den eersten avond wordt een onder werp behandeld van regiontle welvaartspoli- tiek, een onderwerp, dat voor de juiste beoor deeling van de vraag, wat voor de toekomstige welvaart onzer provincie wordt gevorderd van buitengewoon groot belang is. Toen kwam spreker onwillekeurig tot het ka rakter van dat gedeelte, dat op de volgende dagen zal warden behandeld. Dan komt aan de orde, wat Laudy zoo kernachtig heeft genoemd ,.De Nieuwe wereld en wij". Dan komen ook in behandeling al die brandende vraagstukken, welke de geesten van onzen tyd bevangen hou den. Wanneer met deze Studiedagen niets anders zou worden bereikt dan dat we allen bewvst van onze taak in het kerkelijk en maatschap pelijk leven en met meer inzicht in datgene wat onze beginselen van ons vragen, a.s. Woensdag deze heerlijke omgeving verlaten, dan ware reeds buitengewoon veel bereikt. Tenslotte noodigde de voorzitter den Com missaris der Koningin uit om deze Studiedagen officieel te openen. (Applaus.) In zijn openingsrede juichte de Commissaris der Koningin het buitengewoon toe, dat in deze moeiiyke tyden de Sociale Studiedagen richting willen geven aan ons Katholieke volk, welke marschroute wij hebben te volgen by den op gang naar de nieuwe maatschappy. Want juist deze tijd biedt een voedingsbodem voor gevaar lijke oplossingen, nu nieuwe stelsels en gevaar- vaarlijke experimenten him invloed doen gel den, vooral voor Nederland, dat op een knoop punt ligt tusschen drie groote mogendheden en dat steeds een vrijhaven was voor alle mogelyke geestelijke stroomingen. Wij ondervinden thans den weerslag van de dwalingen in andere lan den. Ook op sociaal terrein is eenheid noodig. La ten we er ons wel van doordringen, dat we alles in de waagschaal stellen als we onze eenheid verliezen. Laat er een gezande democratie bestaan: als in Nederland enkelen de leiding in handen zou den nemen, zouden er heel weinig katholle ren onder zijn. Met den wensch voor het succes der Sociale dagen, onder Gods Zegen, verklaarde de Com missaris deze Studiedagen voor geopend. Na voorlezing van een telegram van verhin dering van Minister Steenberghe, die het vol gend jaar aanwezig hoopte te kunnen zijn, werd het woord verleend aan Prof. Kaag. Uitvoerig betoogde spreker, dat de financie ring van de industrie zeer acuut is, daar er verband bestaat tusschen bankwezen, financie ring en werkgelegenheid. Er is een project noo dig en kapitaal om zyn plan te helpen uitvoe ren. In een historisch overzicht ging spreker de verschillende factoren na hoe Brabant tegen over die drie factoren stond, waarbij de bank- concentratie en het particuliere bankwezen spe ciaal werden belicht. Spreker omiynde het probleem om het ver loren gegane contact tusschen geldschieter en industrie weer te versterken. Daarvoor is een intermediair noodig. Daar mee moet begonnen worden. De katholieken moeten ook bereid zyn om mee te werken aan de financieele reconstructie van de bestaande industrieën. Een participatie-maatschappy zou volgens spreker een goede basis zijn om in Bra bant een groote industriebank te stichten, om dat er in Brabant objecten zyn, die financieel gezond zyn. Na nog met een enkel woord het verband te hebben aangegeven tusschen valuta-vraagstuk en bankwezen, besloot Prof. Kaag zyn interes sant betoog. Hierna werd uitvoerig van gedachten gewis seld en beantwoordde Prof. Blaag de diverse sprekers. Na het avondmaal was het woord aan Prof. Dr. Ir. Gelissen. In een buitengewoon gedocumenteerd betoog ging spreker na, dat Neder!? rd steeds meer een industrieland gaat worden. Van de bevolking, die van 1899 tot 1930 toenam met 76 procent, kon 47 procent in de nijverheid en slechts 22 procent in den landbouw ondergebracht wor den, ofschoon de landbouw voor wat het aantal beteelde H.A. betreft, dat in de periode 1923 1932 gemiddeld 882.929 H.A. bedroeg en wat nu 882.137 H.A. bedraagt, op volle capaciteit is blyven werken. Berekend naar de wereldpryzen was de waarde der in 1933 in totaal voortge brachte landbouwproducten 443 milüoen, terwijl de totale exportwaarde van de industrieproduc ten 461 millioen bedraagt. Wil Nederland aan zijn jaarlijks met 100.000 menschen toenemende bevolking werk verschaf fen, dan kan zulks alleen geschieden door uit breiding onzer industrie en door zooveel moge lijk die producten, welke rendabel in ons land gemaakt kunnen worden, in Nederland te fabri- ceeren. Verder ging spreker na, dat de steun aan land-, tuinbouw en veeteelt per jaar 225 millioen bedraagt, terwijl een ongeveer gelijk bedrag aan werkloozen-ondersteuning wordt uitbetaald. Et- wordt dus per jaar een half milliard improducr tief uitgegeven. Wat Nederland moet doen om zijn werklooze menschen aan werk te helpen? Vooreerst een positieve welvaartspolitiek voeren en de be staande krachten zooveel mogelyk dienstbaar maken aan onze economisch technologische mo bilisatie. Uitvoerig ging spreker na welke mogelykhe- den er voor onze industrie nog bestonden. Om deze ondernemingen te financieren moet een aparte bank opgericht worden. Spreker me moreerde hetgeen er reeds over een Industrie- bank is geschreven: het is gebleken, dat het particuliere initiatief geen industriebank in het leven kon roepen, zoodat de overheid thans het initiatief heeft overgenomen in het vertrouwen, dat zij aldus de brug kan vormen, die noodig is om den particulieren belegger en klein- en mid denindustrie by elkaar te brengen. Vervolgens behandelde spreker het doel der Industriebank, haar financieele constructie en werkwijze, om tenslotte te bewijzen, dat de op richting van een Industriebank geen stroppen- bank behoeft te worden. Thans hebben we ieder jaar een strop van een half milliard voor steun. Moeten wy hierin berusten? zoo vroeg spreker, of hebben we nog genoeg vertrouwen in eigen kunnen en kennen om dezen strop onder aanneming van een rede- lyk risico te verminderen? Na uitvoerig uiteengezet te hebben, dat de Industriebank voordeel brengt voor arbeider, ondernemer, bank en belegger, besloot Prof. Ge lissen zyn warm pleidooi. Ten gevolge van het feit, dat de stortingen op het Sonderkonto der Nederlandsche Bank by de Rijksbank, geiyk uit de desbetreffende me- dedeelingen van de Nederlandsche Bank blijkt, zyn stopgezet, is eenige onzekerheid gerezen bij de Nederlandsche exporteurs op Duitschland, met betrekking tot het verkrygen van betalin gen. Bij het protocol, dat op 14 Augustus J.l. werd onderteekend, is overeengekomen, dat per 1 September a.s. een voorloopige regeling zal wor den ingevoerd. Hoe deze regeling zal luiden, is, naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld, nog niet bekend. Besprekingen daarover zyn nog gaande. Een regeeringsdelegatie, onder leiding van den directeur-generaal van Handel en Nyver- heid, dir. H. M. Hirschfeld, is hedenmiddag naar Berlijn vertrokken. Men schryft ons uit Leipzig: Onder een naar omstandigheden vrij goede belangstelling is hier heden de herfstbeurs ge opend. Van de buitenlandsche bezoekers staat Nederland aan de spits, met een aantal van 550 tegen 465 een jaar geleden. Dit is het tot heden bekende cijfer, hetwelk in de komende dagen ongetwyfeld nog eenigszins zal stygen. Hierna volgen Zwitserland, Groot-Brittannië en Frankrijk, terwyi o.a. ook uit België, Luxem burg, Noorwegen en Denemarken het bezoek talryker is. In het geheel worden meer dan 4000 personen uit het buitenland verwacht, hetgeen in verge lijking met een jaar terug een vermeerdering beteekent van ongeveer 10 pCt. Toen was het de laagste stand sedert den oorlog, zoodat men in dit opzicht weer over het ergste heen is. Of ook het aantal uit Duitschland zelf, waarvoor de statistiek van de vorige herfstbeurs een aan tal van ruim 95.000 vermeldt, nu hooger zal worden, valt op het oogenblik nog niet te zeggen Wel zyn er belangrijk meer Duitsche exposan ten, die van 4107 in Augustus 1933 tot 4508 voor deze Najaars-Messe zyn toegenomen. Daarente gen zyn als gevolg van de heerschende belem meringen de buitenlandsche deelnemers van 273 tot 188 gedaald. Men moet teruggaan cot den herfst van 1918 om een ongeveer overeenkom- stigen stand aan te treffen. In het geheel ne men 17 vreemde staten aan deze Messe deel, maar hoofdzakelijk zyn het de industrieën uit Tsjecho-Slowakye en Oostenryk. Uit ons land slechts 3 exposanten. Bij Kon. Besluit van 24 Juli is de naam van het „Algemeen College van Advies voor Licha melijke opvoeding" gewyzigd in „Rykscollege voor de lichamelyke opvoeding". HUIZEN, 301.5 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst door Ds. G. Laarman. 11.00 Bespeling van het studio-orgel door G. Snijders. 12.00 Leger des Heils-kwar- tiertje. 12.30 Het Ensemble van der Horst- Van der Hurk. 2.00 Orkestplaten. 2.30 Het Dames- en Kinderkoor „Excelsior" o.l.v. Mej. Francina C. Boer te Hoek van Hol land. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Concert. 5.00 Kinderuurtje door G. Westra Gzn. te Hoogeveen. 6.00 Orkestmuziek. 6.00 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. 6.58 Zenderoverschakeling. 7.00 Po litieberichten en Ned Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonmuziek, of een greep uit het Dagelijksch Gebeuren." 7.30 Concértorgel- platen. 8.00 Orgelconcert door Jan Zwart, uit de Luthersche Kerk, Kloveniersburgwal te Amsterdam. 9.00 Prof. Dr. A. v. d. Veld huizen: „De Haagsche Flora op dit mo ment." 9.30 Concert. 11.00 Gramofoonmu ziek. 11.30 sluiting. ..HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gra mofoonmuziek. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers. 10.15 Uitzending voor de Arbei ders in de Continubedrijven, Klein VARA ensemble o.l.v. Frits Bakels. 12 uur Klein VARA ensemble o.l.v. Frits Bakels. 1.00 de Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 1.45 Ver zorging zender 2.20 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. Jan v. d. Horst, Albert de Booy, zang. 6.20 De nieuwe VARA knipcursussen. Mevrouw A. van Blanken van Kuyk doet mededeelin- gen. 6.25 Gramofoonmuziek. 6.40 Orgel spel Cor Steyn. 7.50 Gramofoonmuziek. 7.57 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.20 VARA -orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.00 Vaz Dias 10.15 VARA orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 6.30 Oostenrijk- sche avond. Gevarieerd concert. 7.35 Ge varieerd concert door het omroeporkest o. l.v. Henri Pensis. 8.20 Gevarieerd Weensch Concert door het Omroeporkest o.l.v. Hen ri Pensis. 8.40 Vervolg gevarieerd Weensch concert. 9.05 Concert. 9.30 Pianorecital d. René Delporte. 9.50 Zangrecital door Alice Peffer. 10.20 Dansmuziek (gram. pl.) BRUSSEL. 484 M. 12.20 Populair concert. 1.30 Gramofoonmuziek. 6.35 Populair con cert. 8.20 Symphonie concert o.l.v. A. Meu- lemans. 10.30 Gevraagde gramofoonplaten. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Populair concert. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Sonates door mevr. Husson—Micheaux, piano en Adol- phe Frézin, cello. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Dansmuziek. 10.30 Het Lionel's Club orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Arnold Nielsen's ensemble. 3.20 Populaire gramo foonmuziek. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler. 9.50 Het koor van de Mattheus- kerk o.l.v. C. H. Debois. 10.55 Vioolduetten. 11.10 Heinz Jaath's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 6.50 Susanne Fischer speelt piano. 7.20 Cornells Bronsgeest, bariton zingt uit Die Müllerin van Schu bert. 12.20 Dansmuziek. HAMBURG, 332 M. 6.05 Concert. 8.20 Reclame- en Operettemuziek. 12.35 Het Nera-Monti-orkest. 1.20 Gramofoonmuz. 9.20 Nieuwe gramofoonplaten. 10.55 Mu zikaal tusschenspel. 11.50 Het omroep orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuz. 12.30 Concert door een harmonie-orkest. 4.20 Concert door het kamerkwintet en de Sechs frohe Sanger. 7.20 Het groote om roeporkest o.l.v. Otto Juliüs Kühn. 9.20 Het kamerorkest o.l.v. Rolf Hartmanh. HAVENTRY, 1500 M. 11.05 Gramo foonmuziek. 12.20 Orgelconcert door Regi nald Foort. 3.20 Pianospel door Ernest Lush. 3.05 Gramofoonmuziek. 7.50 Viool recital door Alfred Campoli. 8.20 Het B.B. C. orkest o.l.v. Joseph Lewis. 10.50 Het B. B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS, 313 M. 7.10 Gramofoonmuziek. 8.05 Het orkest Robert Renard. 8.10 Gra mofoonmuziek. PARIJS, (Radio) 1648 M. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 10.35 Populair concert uit Vichy. 9.05 orkest d. het orchestre National o.l.v. Reger Dése- mière. MILAAN, 369 M. 5.30 Populair concert. 6.15 Gramofoonmuziek. 9.50 Symphonie orkest o.l.v. Bernardino Molinari. ROME, 421 M. 5.30 Populair concert. 6.15 Gramofoonmuziek. WEENEN, 507 M. 5.00 Solistenconcert d. Edith van Aust. 5.55 Gramofoonmuziek. 11.40 Orkestconcert o.l.v. Adolf Pauscher. WARSCHAU, 1345 M. 4.20 Weensche mu ziek. 535 Kamermuziek door het Lwow- trio. 7.35 Dinermuzlek uit café „Gastrono- mia 8.32 Dansmuziek van 50 jaren. BEROMüNSTER, 540 M. 4.20 Omroep orkest van Lausanne m.m.v. mej. Graf, sopraan. Op 31 Augustus as. zendt de Nederlandsch- Indische Radio Omroep Maatschappy (N.I.R. O.M.) een speciaal programma uit, geheel be stemd voor Nederland. Om een zoo goed-moge lyke overkomst te waarborgen, vindt de uitzen ding plaats over een Gouvernementszender van den P.T.T.-dienst, welke daarvoor welwillend werd afgestaan, nl Nederland wordt het uitge zondene opgevangen, eveneens door een radio ontvangststation van het Ryk; het programma wordt alsdan ter relayeering doorgegeven aan de A.V.R.O. en de N.C.R.V., die het aldus voor haar luisteraars kunnen uitzenden. Het programma begint met een korte ope ningstoespraak an inleiding tot de voornaamste onderdeelen van het programma. Er volgt dan een gedeelte uit de rede, die de Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië in de och tenduren van den 31sten Augustus uitspreekt in zyn Paleis te Weltevreden ter gelegenheid van het z.g. Openbaar Gehoor, dat aldaar plaats vindt. Terwyl de woorden van den Landvoogd worden uitgesproken, klinken op den achter grond en slechts even hoorbaar de tonen van een Javaansche Gamelan. Na de toespraak van Jhr. de Jonge klinkt de gamelanmuziek luider op. Nadat de Algemeen Omroepleider van de N.I. R.O.M. iets heeft verteld over de radio in In- dië, laat een Ambonsch fluitorkest zich hooren en worden enkele liedjes van Ambon gezongen. Frans Vergen, een der trouwe N.I.R.O.M.- medewerkers in Indië, komt alsdan aan het woord. In minder dan tien minuten tijds doet hij evenveel uren van den dag, een Indischen dag, als een kaleidoscopisch beeld voorbygaan. Een krontjong-band brengt nog enkele slee- pende melodieën ten gehoore, terwyi de uitzen ding afgesloten wordt door enkele „angkloeng"- spelers, die met hun typische bamboe-schud instrumenten eenigszins melancholiek klinkende „muziek" laten hooren. Het ligt in de bedoeling van de Gecombi neerde Rijwielhandelaren Organisaties (waarby aangesloten de R.K. Bond van Rijwielhandela ren) in December de gelegenheid open te stel len tot het afleggen van het rijwielherstellers examen ter verkryging van den titel „meester" of „gezel". Aan het Ministerie van Onderwys is bereids gevraagd een Rijksgedelegeerde aan te wyzen. Overigens heeft de samenstelling der examen commissie plaats in overleg met alle kringen op vak- en onderwijsgebied. Bij genoegzame deelname wordt de gelegen heid tot het afleggen van het examen openge steld te Amsterdam, Tilburg en Groningen. Nadere bijzonderheden verstrekt de admi nistrateur van de G. R. O., Surinameplein 12, Amsterdam-Wlest. Maandagmiddag omstreeks drie uur is we derom een ernstige duinbrand ontstaan op de terreinen der Amsterd'amsche Waterleiding in de gemeente Zandvoort, ongeveer by de grens der gemeente Noordwijk. Hoewel men spoedig ter pjaatse aanwezig was, vermocht het den brandweerlieden, ge holpen door enkele agenten en burgers, pas na een vijftal uren hard werken, gelukken den brand meester te worden. Deze duinbrand nam veel grootere afmetingen aan dan de Zondag middag gewoed hebbende brand, welke ontstond in de nabijheid van dien van gisteren, maar op Noordwyks grondgebied. Hierdoor werd het blusschingswerk in niet geringe mate bemoeilykt, te meer daar de plaats ver van de bebouwde kom gelegen is. Tegen negen uur in den namiddag was men het vuur meester, doch men heeft niet kunnen verhinderen, dat de verbrande oppervlakte eenige hectaren bedraagt. De oorzaak zoekt men in 't feit, dat aldaar veel liefhebbers van bramen deze vrucht. zoeken, onder welk verboden werk natuurlyk ook gerookt wordt. We vernemen, dat vanaf heden strengere maatregelen genomen zullen worden tegen de bramenzoekers en ze dus voortaan zonder pardon een bekeuring zullen oploopen. i drukking, vooral over Lapland. Het weer blyft daar mooi en kalm. Daarentegen ging over Qost-Duitschland de barometer dalen, tenge volge waarvan de wind langs de Oostzeekust wat toenam en hier en daar over Midden- Duitschland wat regen valt. Over Zuid-Duitsch- land en Zwitserland vielen hier en daar zware buien, plaatselyk vergezeld van onweer. In Frankryk is het weer nog goed, hier en daar des morgens wat nevelig. Behalve over de Brit- sche Eilanden is algemeen de temperatuur ge stegen. Voor onze omgeving mag een tijdelijke ver slechtering verwacht worden. Eensdeels is de kans groot, dat het Duitsche regenfront zijn invloed tot ten onzent uit zal strekken, ander deels nadert ook over West-Frankrijk en West- Engeland een regenstoring. Toenemende bewol- kng met regen of onweer en later eenige afkoe ling zijn waarschijnlyk. Maandagavond omstreeks tien uur is de 25- jarige P. Rockx uit Oud-Gastel, toen hy van de Kruislandsche kermis per rijwiel huiswaarts keerde, ter hoogte van het veer bij Oud-Gastel door een luxe-auto aangereden en op slag ge dood. Het rywiel werd door den auto mee gesleurd en is een half uur verder van den auto gevallen. De bestuurder van den auto, die onder in vloed van sterken drank verkeerde, is door de politie aangehouden. De depressie in het Westen heeft zich in den afgeloopen 24 uur nog vrij actief betoond, en zich zoowel naar haar Noord- als Oostzyde uit gebreid. Dientengevolge ging het over de Brit- sche Eilanden hier en daar wat harder waaien, terwijl het weer er vooral in het Westen regen achtig werd. (Valentia tapte 12 m.M. af). Over Scandinavië versterkte zich de hooge Maandag hebben wy bericht, dat te Edam het lijk van een jongeman was aangebracht. Naar de „Tel." nader meldt, is dit het lijk van een Duitscher, die volgens op hem gevonden papieren Hans Becker heette, geboren 23 Mei 1900 in een plaatsje in Würtemberg, van beroep journalist, woonachtig te München. pij heeft van 20 op 21 Augustus te Enkhuizen gekam peerd en is vandaar op 21 Augustus, terwijl er een stevige bries woei, met een opvouwbare kano, voorzien van een beiltje, naar Kampen vertrokken. Deze tocht werd hem zeer afgera den, daar het kleine vaartuigje absoluut onge schikt was om het Meer Flevo te bevaren. Den dag daarop is het bootje reeds drijvende ge vonden in het groote vaarwater tusschen Enk huizen en Amsterdam en te Bunschoten bin nengebracht. Het drama moet zich dicht onder de kust hebben voltrokken. Het motorschip N. Z. 10, beladen met vlas, is hedennacht om twee uur aan de Spijkerplaats bij Temeuzen in brand gevlogen. De bemanning is door een onbekend Engelsch stoomschip aan boord genomen. Toen J. Th. In de Lindenlaan te Kerkrade met zijn vrouw en een buurman aan zijn woning was gezeten, trok F. F., die passeerde, zijn dolk mes, stormde op Th. las en bracht hem een steek toe over de linkerhand - de pezen werden doorgesneden - en den linkerarm. Een derde steek kwam diep in den rug terecht, rakeling langs de linkerlong. Op last van den ontboden geneesheer werd Th. naar het St. Joseph-Ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is wel ernstig, doch niet levens gevaarlijk. De dader, die op de vlucht sloeg, werd later gearresteerd. Hy wordt ter beschikking van de justitie gesteld. In de myn „Sophia Jakoba" te Hückelhoven, Nederlandsche onderneming aan de Limburg- sche grens, werd een houwer, vader van 5 kleine kinderen, onder gesteente bedolven en gedood. Hedenochtend is te 's Gravenhage in de Ridderzaal in een openbare bijeenkomst de 32e zitting geopend van de International Air-traffic association. De Minister van Waterstaat heeft deze by- eenkomst gepresideerd waarvoor voorts waren uitgenoodigd de gezanten van de landen welke aan deze internationale conferentie deelnemen. Sommigen dezer gezanten waren door secreta rissen vertegenwoordigd. Verder waren ter bijwoning uitgenoodigd tal van - autoriteiten, o.a. de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, burgemeester en wet houders en de gemeentesecretaris van 's Gra venhage, de gouverneur der Residentie, de 'chef van den generalen staf en hooggeplaatste amb tenaren van de departementen van buiten landsche zaken, koloniën en waterstaat en van het hoofdbestuur der P. T. T. Velen dezer uit- genoodigden waren in deze openingsvergadering verschenen. De zaal was met palmen en hees ters versierd. Minister Kalff heeft uit naam van de Konin gin de deelnemers aan de conferentie welkom geheeten, opmerkende, dat de ontwikkeling van het luchtverkeer welke voor zulk een aanzien lijk gedeelte aan hen is te danken, grooten eerbied afdwingt wat de toeneming zoowel van de snelheid der vliegtuigen als van hun aantal aangaat. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat ook andere continenten dan Europa hier vertegenwoordigd waren. Spr. gaf uiting aan het groote leedwezen dat de regeering gevoeld naar aanleiding van den dood in 1930 van den vice-maarschalk der Britsche Luchtvaart, sir Sefton Brancker, een groote figuur, wiens geest voortleeft. De minister verwelkomde voorts de vertegen woordigers van verschillende colleges, zijn vreugde uitende over het feit, dat zooveel per sonen in nauwe samenwerking arbeiden. Directeur Plesman spreekt. Daarna werd het woord gevoerd door den heer M. A. Plesman, directeur-generaal der KLM. Daarna heeft de directeur-generaal der IATA, jhr. L. van den Bergh van Heemstede, een rede uitgesproken, waarin hij de belang rijkste feiten in den loop der laatste vyf jaren gebeurd, in herinnering heeft gebracht. Hy herdacht eenige dooden, n.l. den vice-maar schalk van de Britsche Luchtvaart, sir Sefton Brancker, den heer Jean Renard, directeur der SABENA en den heer Rudolf Morandi, directeur van de vroegere maatschappij „Trans-adriatica". De ontwikkeling van de luchtvaart besprekende, verklaarde jhr. v. d. Bergh, dat de gemiddelde snelheid 145 K.M. per uur bedroeg in 1928 en 200 K.M. in 1933. De meeste internationale Uj- nen aan welker exploitatie verschillende maat schappijen deelnamen, worden in Polen geëx ploiteerd. Er zijn heden 31 internationale Pool- lijnén. Het vorige jaar, aldus spr., is een jaar geweest van een buitengewone ontwikkeling van het luchtvervoer. Het vervoer van reizigers is bijna verdubbeld en dat der luchtpost be langrijk vermeerderd. Indien de ontwikkeling van het goederenvervoer niet in dezelfde ver houding is toegenomen, is dit feit te wijten aan de moeiiykheden van den internationalen handel. Als oudste gedelegeerde heeft ir. F. Deutelmoser, directeur-generaal van de Oester- reichische Luftverkehrsaktiengesellschaft een toespraak gehouden waarin hij zijn voldoening uitte over wat de IATA in de 15 jaar van haar bestaan heeft tot stand gebracht en verklaarde dat het bereikte in de eerste plaats aan jhr. v. d. Bergh van Heemstede te danken is. Besloten werd namens het congres een tele gram van hulde aan de Koningin te zenden. Hierna ving het congres zyn werkzaamheden in besloten vergadering aan. Het gemeentebestuur heeft hedenmiddag in het Kurhaus te Scheveningen den deelnemers aan het congres en enkelen genoodigden een maaltijd aangeboden, waarby de burgemeester, mr. de Monchy een welkomstrede uitsprak. Naar wy vernemen heeft de Minister van Economische Zaken thans een beslissing geno men inzake de besteding van de heffingen op melk- en zuivelproducten krachtens de crisis uitvoerwet, welke een bedrag van ongeveer 12.000.000 uitmaken. Besloten is dit bedrag ter beschikking te hou den om een verlaging van den zuivelsteun, die het volgend jaar vermoedeiyk noodzakeiyk zal zyn, te compenseeren en de gesteunden, indien mogelijk, hetzelfde bedrag te doen behouden. Voorts zal in verband met een toezegging van 's ministers ambtsvoorganger 1.000.000 direct worden uitgekeerd, terwyl 1 millioen voor het bevorderen van den afzet van melk- en zuivel producten is gereserveerd (reclame, onderzoe kingen, enz.) I Aan het crisiszuivelbureau is verzocht inzake den grondslag voor de verdeeling van het uit te keeren millioen van advies te dienen. Inzake het bevorderen van den afzet zullen plannen worden gevraagd aan het crisis-zuivel- bureau, dat hiertoe anders zal worden georga niseerd. Maandag is aan den Gastelschenweg te Roo sendaal, nabij de spoorbaan, vermoedeiyk door vonken van een passeerende locomotief, brand ontstaan in een hooimyt op de boerderij van A. Peeters, aldaar. Het vuur greep snel om zich heen met het gevolg, dat een landbouwschuur met een opslag van den graanoogst en een aantal landbouwgereedschappen, benevens de naby gelegen woning en timmermanswinkel van C. Konings, een prooi der vlammen werden. Wegens watergebrek kon de brandweer met haar motorspuit weinig uitvoeren en moest men zich bepalen tot een bestryding van het vuur door middel van bluschapparaten. 4 De inschrijvingen op 10.223.000 4 pet. Obligaties gemeente Groningen, tweede leening 1934, zullen ten volle worden toe gewezen. Het amendement tot heffing van een invoerrecht op ondernemingsrubber van 2 ct. per pond drooggewicht kwam in den Volksraad aan de orde en werd aangenomen. Erkend werd, dat de billijkheid eischt. dat behalve de bevolkingsrubber ook de onder nemingsrubber aan een heffing moet wor den onderworpen. De heffing zal geschie den, wanneer de heffing op bevolkings rubber een fiscaal karakter krijgt. 4 De Duitsche Invoer van benzine Is in zeven maanden van dit jaar met 669.729 ton gestegen tegen 539.720 in hetzelfde tijd vak van het vorig jaar. De hoeveelheid voor dezen invoer benoodigde deviezen steeg slechts met 3 pet. De voornaamste impor teur was ook ditmaal Nederl. West-Indië. Volgens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Duitsche Rijksbank van M. 74.96 millioen tot M. 74.87 millioen gedaald en de deviezenvoorraad van M. 3.29 miU. tot M 3.40 mill, toegenomen 4 De Duitsch-Belgische onderhandelingen hebben tot een overeenkomst geleid. Bij deze overeenkomst zal de marken-quaestie wor den geregeld, de liquidatie der in gebreken gebleven betalingen, de dienst der Young- en Dawesleeningen en de betaling der handelsschulden tusschen beide landen. 4 De Vereen. Stahlwerke A*G. heeft in het tijdvak van AprilJuni 12500 arbeiders te werk kunnen stellen. De ruw-staalproductie, die gemiddeld per maand van Januari tot Maart 325000 ton bedroeg, steeg in April tot Juli tot gemiddeld 385.000 ton. De uit voer is zoowel wat de waarde als de hoe veelheid betreft, toegenomen. •t De beurs te Parijs is de laatste dagen wat opgelucht. Eerstens omdat de regeering er naar streeft tegen einde October fr. 3800 millioen te vinden voor de uitbetaling van de resteerende 10-jarige bons B 1924, twee- dens omdat men van den Duitschen rijks kanselier een tegemoetkomende houding jegens Europa verwacht, en ten derde om dat de campagne voor de waardeverminde ring van den frank afneemt. 4 De Nationale Bank van België verlaagde haar disconto tot 2lA pet. De Gouverneur wees op de sterke situatie van het goudblok en op den onverzettelijken wil van België, zijn goudpolitiëk te handhaven. De jongste financieele maatregelen beoogen nog direct noch indirect, inflatie en zouden deze ook niet kunnen beïnvloeden. -c In verband met de schade aan den oogst toegebracht, zal de met tarwe beplante oppervlakte in Amerika in 1935 met 10 pet. worden verminderd; het vorige jaar bedroeg de vermindering 15 pet. Er moeten aanwijzingen zijn, dat een basis voor een overeenstemming in de katoen-textielindustrie in Amerika gelegd is, waardoor de staking zou worden voor komen. Ten andere wordt de staking onver mijdelijk geacht, omdat er twijfel bestaat over het resultaat der regeeringsbemidde- ling. Het Comité van de United Textile Workers bereidt defenitief een algemeene staking voor in de zijde-, kunstzijde- en wol industrie. Harry Sinclair staat in zijn opinie om trent de Amerikaansche petroleum-situa tie lijnrecht tegenover Henry Deterding. Hij verklaart, dat de toestand verbeterd kan worden, indien Europa orde op zijn zaken stelt (Deterding had verklaard, dat Amerika de ontiorichting op de wereldmarkt had veroorzaakt) en was het met Deterding niet eens, dat het gebruik van Dieselmotoren een belangrijken invloed zal hebben op de petroleum-consumptie. Roosevelt en Johnson moeten tot overeen stemming zijn gekomen inzake de richtlij nen voor de organisatie van de Nira. John son heeft een volkomen overwinning op zijn tegenstanders behaald en men gelooft, dat hem nog grooter volmacht zal worden toe gekend. 4 Richberg, economisch adviseur van Roo sevelt, ondersteunt den minister van Arbeid, miss Perkins, die van de Nira een lichaam wil maken, dat de belangen van werknemer en consument in de eerste plaats zal dienen. In verschillende Amerikaansche Staten is de benzineverkoop met 10 pet. gedaald, in verband met den slechten oogst. Men vreest, dat het verbruik in de komende zes maanden aanzienlijk grooter zal zijn. X Het American Iron and Steel Institute raamt de staalproductie voor de loopende week op 19.9 pet. der capaciteit tegen 21.3 pet. de vorige week en 26.1 pet. een maand geleden. 4 De United Aircraft and Transport Comp. boekte in het tweede kwartaal een netto verlies van 1.26 mill, tegen 711.390 in het eerste kwartaal en een netto winst van 848.258 in het tweede kwartaal van 1933. 4 Het Amerïk. departement van Handel be richt, dat de productie van automobielen en tractoren in Juli 266.575 bedroeg tegen 308.065 in Juni. De Amerïk. wag onverlading en zijn den afgeloopen week met 1966 tot 600.564 wa gons verminderd. Vergeleken met 1933 bedroeg de daling 42.842 wagons. De Southern Pacific boekte in Juli een exploitatiewinst van 1.87 millioen tegen 1.48 jnïll. in Juli 1933; de Wabash Railr. van 306.777 tegen 505.521; de Pennsylva nia Railr. 4.41 mill, tegen 6.98 mill, en de Illinois Central 813.618 tegen 1.87 millioen. 4 De inkomsten der Amerïk. Spoorwegen bedroegen in het eerste half jaar 463 mill, of 53 mill, minder dan de onkosten be droegen. In verband met de loonpolitiek e.a. omstandigheden zijn de bedrijfskosten met S 293 mill, gestegen. Dit alles noodt de onderneming vrachtverhooging te verzoe ken. 4 Cities Service Comp boekte in het tweede kwartaal een netto-verlies van 11.504 tegen 948.766 in hetzelfde tijdperk van het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6