UIT DEN OMTREK I f 50.— keerden wij uit ONZE 331e UITKEERING f 82.280.- cKet vet&aal van den dag PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND Gelouterd MÉfe I De inbraak DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 BLOEMENDAAL BENNEBROEK DRIEHUIS HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN JEUGDVERTOONINGEN TE ZAANDAM ingevolge de voor onze abonné's geldende gratis-ongevallenverzekering aan den Heer A. de Wit, 't Coy (Houten) wegens een aan hem overkomen ongeval. Dit is 1 WAARMEDE THANS EEN TOTAAL BEDRAG VAN 1 aan onze verzekerde abonné's is uitgekeerd. DIRECTIE VEREEN. KATH. PERS j ZAANDAM NAAR HET SPAANSCH Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bijW. Tuilenaar, Zijlweg 10 Over- veen, een tabakspijp; Claus Lorentzkade 80 Haarlem, een gouden en een zilveren broche; D. Veldt, Geweerstraat 19 Haarlem, een loden- jas; O. Kempe, Prins Mauritslaan 128 Overveen, een kinderportemonnaie; Pieterse, Alb. Thijm- laan 59 Bloemendaal, een parapluie; Kool, Bre- derodeweg 9 Bloemendaal, een blauwe ceintuur; Pieterse, Alb. Thijmlaan 59 Bloemendaal, een autoped; R. de Vries, Waldeck Pyrmontlaan 1 Overveen, een hond; C. H. Hagen, Kerkhofstraat 13 Haarlem, een horlogeketting; Bartels, Hoo- gen Duin en Daalscheweg strandtent Kopje, een fluweelen tasch met inhoud; van der Weijden, Veldlaan 29 Aerdenhout, een damesjapon; N. van Leeuwen, tent 2 Bloemendaalschestrand, een gouden ringetje; tent 4 Bloemendaalschestrand, een paar damesschoenen; J. v. Haren, tent 105, Bloemendaalschestrand, een bril; W. Hendrik- sen, Kleverparkweg 55 Haarlem, een bal; aan den politiepost te Aerdenhout, een paar dames handschoenen; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel; een damesportemon- naie met inhoud; een steeksleutel; een zakmes; twee flesschen en een glas; aan den politie post Noordzeestrand; 2 kinderschopjes; 6 bad- schoenen; een nikkelen broche; 2 badpakken; een R. K. kerkboek; een ceintuur; een bal; een sportriem; een tentbeugel; een bril; een bad- schoentje; een hangslot; een sleutel; een hals snoer; een handschopje; een bos sleutels; een damesceintuur. Gemeenteraad. De Raad komt Dinsdag 28 Augustus a.s., des avonds te 8 uur bijeen. De agenda bevat o.m.: Voorstel tot verlaging van rente van bestaande leeningen. Onderhoud wegen. De Binnenweg, die nu voor de tweede maal is geteerd en met grind bestrooid en daarna met een handwals bewerkt,' voldoet in geenen deele aan de weggebruikers. De stof die door het teveel aan grind opstuift, is ondragelijk en voor wielrijders wordt het gevaarlijk om den Binnenweg te berijden, om dat men bij het uitwijken voor auto's in een dikke laag van het steengruis terecht komt. Enkele ongevallen hadden reeds plaats, die nog goed afliepen, maar de kans is groot, dat men spoedig van ernstiger ongelukken zal hooren. Er wordt van Dageraad naar de kerk nu al een paar jaar aan den weg gewerkt en nog is het niet in orde en wil het de meeste Bennebroe- kers voorkomen, dat het onderhoud op deze manier kostbaar zal zijn, want elk jaar opnieuw zal met teer en grind moeten worden bijgeboet. De voetpaden liggen hier en daar nog onafge werkt; voor de omwonenden geen aangename situatie. Koninginnedag. Door de commissie voor de Oranje Feesten, welke reeds had besloten om dit jaar geen Oranjefeesten te houden, werd in haar laatst gehouden vergadering een voorstel aangenomen om op den verjaardag van H. M. de Koningin ook voor de kinderen geen bijzon dere feestelijkheden te doen plaats hebben. Teraardebestelling van Dr. Bok Alhier vond de teraardebestelling plaats van Dr. Bok of de Begraafplaats „Westerveldt". Dr. Bok was in IJmuiden e. o. geen onbeken de. Meer dan twintig jaar heeft de overledene als practizeerend geneesheer gewerkt en was wegens zijn bekwaamheid een zeer gezien fi guur; de laatste jaren was Dr. Bok werkzaam als controleerend geneesheer bij de „Centrale Werkgevers Risico-Vereeniging". Onder de talrijke aanwezigen op „Wester veldt", waarbij velen, die den overledene als huisdokter betreurden, bevonden zich o.m. de heer De Klercque, directeur van de V. E. M„ Dr. van der Horst, C. J. Bais, makelaar, J. Falk; de heeren J. v. Hart en Douwes, beiden ambte naren van de Centrale Onderlinge, Zr. M. E. van Hoek, Dr. T. G. van Asperen en de heer J. v. d. Lee van de Vereeniging van Provin ciaal Personeel voor Noord-Holland. Namens de familie sprak een zw'ager van den overledene in het doodenhuis eenige woorden van rouwbeklag. Hierna nam Dr. Sluyterman 't woord namens de afdeeling Haarlem van de Vereeniging ter Bestrijding van de Geneeskunst. Na de woorden van rouwbeklag der beide sprekers werd het stoffelijk overschot, overdekt met tal van kransen, ten grave gedragen. Bij de groeve dankte de oudste zoon, die diep onder den indruk was, voor de belangstelling. 'Koninginnedag. Door de Oranje-Vereeni- ging dezer plaats zijn voor Vrijdag 31 Augustus wederom feestelijkheden op touw gezet. Des morgens om 9 uur heeft een aubade plaats op het Kerkplein. Door den voorzitter der vereeniging, den heer B. L. Paërl, zal op het feestterrein, waarheen met muziek getrokken wordt, een openings woord gesproken worden, waarna de kinderen met spel e.a. worden bezig gehouden. 's Middags komen de kinderen die deelnemen aan den optocht voor versierde voertuigen sa men in de Schaepmanlaan, waarna ringrijden op de fiets en waterballet volgt. Het Dubbelmannenkwartet „Caecilia", o.l.v. den heer H. Arisz en een kinderkoor o.l.v. mevr. D. AriszSchrama, geven des avonds te 7.30 op het Kerkplein een zanguitvoering. Past op uw rijwiel! In de afgeloopen week is by de politie alhier aangifte gedaan van 1 diefstal van twee heerenrijwielen welke onbe heerd op den openbaren weg stonden. Volgens art. 90 van de Algem. Politieveror dening is het evenwel verboden een rijwiel, niet behoorlijk tegen wegnemen of wegvoeren bevei ligd, onbeheerd op den openbaren weg te laten staan. Opgepast dusl Burgerwacht. op Donderdag 30 Augustus 's avonds om 8 uur zal in het „Hof van Heem stede" op de Valkenburgerlaan, een vergade ring plaats hebben van de Heemsteedsche Vrij willige Burgerwacht, waarby de burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn de bevelvoering zal overdragen aan den door hem nieuwbenoemden commandant, den heer F. Dekker. Koninginnedag. Niettegenstaande allerlei geruchten kan medegedeeld worden, dat de fees ten op Koninginnedag door zullen gaan. 's Morgens wordt begonnen met een optocht voor kinderen, voorafgegaan dor 't corps „Soli Deo Gloria". 's Middags hebben de volksspelen plaats. 's Avonds te 7 uur behendigheidswedstrijden met hindernissen voor heeren, waarna te 9 uur eenige films zullen vertoond worden. De feestelijkheden worden besloten met een groot vuurwerk om 10.30. Uitbreiding palenpark Ten gevolge van den grooten aanvoer van hout voor de papier fabriek van de firma Van Gelder alhier (waar van wu reeds eerder melding hebben ge maakt) heeft de directie maatregelen moeten nemen aangezien het palenpark, dit is de op slagplaats voor het papierhout, vol raakt. Ruim twee derde van het voor dit seizoen te verwachten hout is reeds op de terreinen opge slagen en nog steeds komen er zeeschepen met houtladingen aan. Dezer dagen is er dan ook een begin gemaakt het terrein, gelegen tusschen de papierfabriek en het Noordzeekanaal nabij, de concertzaal Concordia van spoorrails te voorzien, benevens met den aanleg van een hoogspanningsnet voor den electrischen motorwagen. Men denkt hier de hoeveelheid papierhout van drie zeeschepen te kunnen plaatsen, hetgeen uit pl.m. 6000 kub. vadem hout kan bestaan. De bewoners van de huizenry ter plaatse zullen dus voorloopig hun mooie uitzicht op het Noordzeekanaal moeten missen, doch naar wü vernemen, zal indien het mogelijk is, dit terrein weer het eerst worden vrügemaakt. Het is echter een verheugend ver schijnsel, dat er nog bedryven in ons land wor den gevonden, waar uitbreiding noodzakelijK is. GEEN GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE Overeenkomst met de centrales In de raadsvergadering van 16 Mei 1933 werd door de heeren Zalm, Visser en V. d. Flier een voorstel ingediend, waarbij B. en W. wer den uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de mogeiykheid om over te gaan tot ge meentelijke radio-distributie en het resultaat van dit onderzoek in een rapport aan den ge meenteraad voor te leggen. Dit voorstel werd in bovengemelde vergade ring aangehouden. B. en W. meenden het zoo te moeten opvatten, dat by een eventueel door hen in te stellen onderzoek zou moeten biyken of de gemeente in staat zal zijn: Ie. een eigen distributie-centrale te stichten en de daarvoor noodige gelden te fourneeren; 2e. deze centrale zonder financieel nadeel of liever met kans op winst te exploiteeren. Ten aanzien van dit voorstel is door B. en W. het volgende overwogen. Het Rijk heeft, voor zoover bekend, tegen het exploiteeren dooi de gemeente van een radio-distributie-centrale geen bezwaar, mits zy met de aanwezige cen tralehouders tot overeenstemming komt om trent de overname van de door deze aange legde distributienetten. Gelet op de tydsom- standigheden kan by voorbaat worden aange nomen, dat het antwoord op de boven sub le geformuleerde Vraag ontkennend zal moeten Ter gelegenheid van het 25-jarig priester feest van Pastoor J. v. d. MarcJc te Zaandam, heeft aldaar een reeks voorstellingen plaats van Calderon's „De geheimen der H. Mis," door parochieele jeugdgroepen, onder leid ing van Ant. Sweers, in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. luiden, ook al zou een in te stellen onderzoek uitwijzen, dat die sub 2e gesteld bevestigend moet worden beantwoord. De noodige gelden voor het overnemen van de distributienetten en het inrichten van een eigen centrale zal de gemeente thans zeer moeiiyk kunnen fournee ren. Onder deze omstandigheden moet, afge zien van de vraag of het exploiteeren van een distributie-centrale door de gemeente gewenscht is, het instellen van het voorgestelde onder zoek overbodig worden geacht. Vóór dat B. en W. echter omtrent deze aangelegenheid in zoo verre tot een conclusie waren gekomen, dat een advies aan den raad kon worden uitgebracht, trok hun aandacht een, in het Weekblad voor Gemeentebelangen van 27 September 1933 op genomen voordracht van B. en W. van Zaan dam, aan den Raad dier gemeente, over het zelfde onderwerp als hier aan de orde. Bedoelde voordracht behelsde het aangaan van een overeenkomst met de exploitanten van radio-centrales, waarby zy zich verplichten een bedrag per aangeslotene aan de gemeente te vergoeden. Een dergelyke overeenkomst leek B. en W. ook voor Velsen van belang. Zy hebben zich daarom in Verbinding gesteld met de houders der distributie-centrales in deze gemeente. De onderhandelingen hebben tot overeen stemming geleid en als gevolg daarvan stellen B. en W. thans voor, hen te machtigen met de exploitanten van de radio-centrales in deze gemeente een overeenkomst aan te gaan, waar in o.m. het volgende is bepaald: Het gemeentebestuur Verklaart gedurende den tijd, dat de exploitanten van radio-cen trales met machtiging van den Minister, be last met de uitvoering van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904, de radio-distributie als be drijf uitoefenen, doch uiterlyk tot 1 Mei 1937, geen stappen te zullen doen, om in dien tyd te komen tot gemeentelyke radio-distributie, en gedurende dienzelfden tyd aan die exploitanten te verzekeren de Vergunningen voor het heb ben van de noodige geleidingen boven en in de openbare wegen en wateren. De exploitanten verbinden zich daartegen over aan de gemeente gedurende denzelfden tyd, met ingang van 1 Januari 1934 boven de niillilllilliiiiiiililliiiiiiiiiiiiiiililiiiliiiillllliiiiiiiliiliiiililiiiiiiiliiiiiiiilllllilliiiiiiiilliliiiiiiiilillliilliiiiliiiiliiliiiilillllilililiiillillllllllllllllllilllii ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii= Midden in den nacht hoorde James, de kamerdienaar van mr. Newcomes eenig gerucht. Hy meende dat het kwam uit de bibliotheek, welke gelegen was onder het vertrek, dat hij bewoonde. Hij besloot een onderzoek in te stellen en stond op, schoot zyn jas aan en ging behoed zaam de trap af. Stil naderde hy de deur, maakte die open en stond in de opening. De kerels het waren er drie hadden niets gemerkt. Zy waren in hun werk verdiept. Ik had meer verwacht, zei de een, die het dichtst by de brandkast stond. Och, hou toch op, ik heb het direct ge weten. In een brandkast waar een sleutel op het slot is.... De eigenaar vindt het dan biyk- baar niet de moeite waard het ding te sluiten. Soms houden ze er nog een huisknecht op na opdat men denken zou, met rijke lui te doen te hebben. Een huisknecht? vroeg een der anderen. Zou hy hier zyn, of met zyn baas meege gaan zyn? Waar zou die vent uithangen? Te drom mel. Dit zeggende draaide hy zich om enont waarde in de deuropening het hoofd van James. Met een sprong was de inbreker by de deur en rukte haar open. James stond voor de mannen, heel rustig, als of alles wat hier gebeurde, hem niets aanging. Ze omringden hem, een van hen met een re volver in de hand. Doch van den kant van den huisknecht kwam geen verzet. Ik zie, zeide hy kalm, dat ik het toch niet van jullie winnen kan.... ik ben een oude man. Goed zoo, ouwe, zei de inbreker met de revolverkom meemaar zeg eens, is er nog iemand in huis?.... Geen sterveling, meneer, ik ben moederziel alleen in dit huis Zeg luister. We willen weten waar de boel geborgen is, waar bewaart jouw meneer de duiten? Myn meester heeft me niet in het ver trouwen genomen, meneer.... die is zoo wan trouwend. Zeg, wil je ons voor den gek houden? Vooruit zeg op, waar kunnen we iets vinden? Ik weet niet wat u bedoelt? James kreeg een por met de revolver in zyn lenden. Au,.... ik mag myn meester toch niet verraden? Dus je weet wat? Ik zit tuschen twee vurenZeg ik, waar het geld is, dan is de kans groot, dat myn meester me uit woede vermoordt Waar is het geld verborgen? Geef ant woordnudadelyk. Heeren, zei James, al bevende, nu u door hen verschuldigde precariorechten wegens aangebrachte en aan te brengen geleidings kabels een zoodanig bedrag te betalen, dat de gemeente van ieder der exploitanten per jaar t Ijper op hun distributienet aangesloten betalenden abonné met inbegrip van het pre cariorecht ontvangt. Deze regel lydt uitzonde ring voor de N.V. Santpoortsche radio-centrale, aan welke op het bovengenoemde bedrag een reductie van 25 pet. wordt verleend. Als aantal aangeslotenen zal worden gere kend het aantal, waarvoor aan het Ryk re tributie wordt betaald. Daaronder zullen ech ter niet zijn begrepen de aangeslotenen aan wie uit hoofde van werkloosheid uit het bedrag, dat jaarlyks tot dat doel door de gezamen- lyke exploitanten wordt byeengebracht, een korting wordt toegestaan op de abonnements gelden. De som, welke uit dezen hoofde van het te betalen bedrag wordt afgetrokken zal over de gezameniyke exploitanten worden om geslagen naar verhouding van hun aantal abonné's. De vaststelling van het aantal aangeslotenen zal geschieden per 1 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October van elk jaar. De aan de gemeente te betalen bedragen zul len worden herzien, wanneer door maatregelen van overheidswege, daling Van abonnements gelden of andere omstandigheden, onafhanke- lyk van den wil van exploitanten, hun bedryfs- me met geweld wilt dwingen moet ik wel toe geven. Hij ging naar de deur, welke de biblio theek van een ander vertrek afsloot. Hy aarzelde.... Neen, ik doe het niet.... Als meneer den boel hier leeg- vindt. Wat ten ons dat schelen, zei f de kleinste van het drietal. Vooruit... schiet nu opwe hebben al lang genoeg gewacht Belooft u me dan niets te doen? Ja, vooruit nou.... waar moeten we zijn? Ziet u. zei James, naar een groote boeken kast wyzende, daar, achter die boeken, ligt wat geld en ook nog juweelen. Hy rukte het gordyn weg en wees op de boeken. Neem nu dat boek weg, neen, dét boek, zoo ja en nu vindt u een knop. Alle drie stonden nu bij elkaar voor het knopje. James stond wat achteraf. Doch dat werd niet opgemerkt, daar ze alleen aandacht hadden voor het knopje. Een der kerels vertrouwde echter het zaakje niet en het duurde te lang eer hij op het knop je drukte. Toen nam James een kloek besluit. Hij stapte op de eerste trede van de boeken plank en hield zich met de eene hand kramp achtig vast, met de andere op het knopje druk kend. Plotseling ging een luik open en alle drie de kerels tuimelden naar beneden, terwijl James zich met uiterste krachtsinspanning vast hield. Weer draaide hy aan den knop en het luik sloot zich weer. Beneden hoorde hy het dof geschreeuw van het drietal, dat in een diepen kelder was ge vallen. James klauterde behoedzaam de boekenplank af en bleef nadenkend staren naar de plaats waar zich het luik bevond. Ziezoo, mompelde hij. Ik ben nieuwsgierig wat meneer, als hy van zyn „kraak" thuiskomt, zal zeggen. Hij is in staat de politie te roepen, doch neen, dat zal hij niet doen, want dan zal de politie hem vra gen, waarom hij dat luik heeft gemaaktIn ieder geval zyn de kerels thans onschadeiyk gemaakt. Je hebt tegenwoordig al last genoeg van de concurrentie in het vak. Zoo trokken we verder en er verliepen enkele dagen. De reis was erg vermoeiend en Oom Sydney besloot van onze ski's een slede te ma ken, waarop we onze uitrusting plaatsten, en zoo trokken we te voet verder. Per dag legden we aldus te voet ongeveer 25 K.M. af en eindeiyk kwam de dag dat onze proviand op was. Dat begon er nu leelyk uit te zien. Oom hd uitgerekend dat we nu nog ongeveer 80 K.M. van den bewoonde wereld af waren. We moesten zien dat wat nog wat vlugger konden reizen. We besloten dan ook dien avond geen tent op te slaan en onzen tocht maar te vervolgen. Terwijl wy in het don ker door de yswoestijn voortsukkelden voelde ik plotseling dat er iets zachts vlak voor mijn voeten wegsprong. „Ik vertelde het aan Oom Sydney. Hij dacht dat het wel een dier zou zijn. We moesten nu erg oppassen, want wellicht was er ook nog wel grooter wild in de buurt. Aan den anderen kant was de nabijheid van klein wild een goed teeken, want allicht konden we er wat van machtig worden, hetgeen ons wel te pas zou komen, daar onze mondvoorraad volkomen uitgeput was en de honger zich reeds deed gelden. Terwyl we zoo moeizaam voortgingen, ge raakte ik met myn voet in een ijsspleet en viel voorover, waardoor ik met het hoofd in on zachte aanraking met een ysklomp kwam. inkomsten aanmerkelyk ongunstig worden be- invlced. V. Z. V-poloteam speelt te Haarlem. Op uitnoodiging van de Zwemvereeniging de „Wa terratten" speelt het 1ste zevental van V. Z. V. a.s. Dinsdag een polowedstryd tegen D. W. R. I. Deze ontmoeting zal plaats hebben des avonds half negen in het verlichte zwembad aan de Kleverlaan te Haarlem. De geheimen van de H. Mis. De voorstel lingen van de jeugdgroepen in het vereenigings- gebouw die, zooals is medegedeeld, een punt op het programma der feestviering van het 25-ja- rig Priesterjubileum van pastoor van der Marck vormen, zyn een aaneengeschakelde reeks van succes geworden. Avond aan avond trekt dit mysteriespel volle zalen en is er onder de bezoekers slechts één roep van lof en bewondering. De heer Ant. Sweers, de knappe regisseur, heeft eer van zyn werk. Het blyft bewondering wekken voor de prach tige resultaten, die hy met de opvoering van dit meesterwerk, waaraan toch alleen onge schoolde krachten meewerken, heeft weten te bereiken. Op verzoek van de beide Zeereerw. pastoors zal Woensdag nog een voorstelling tegen en tree worden gegeven voor de parochianen van 't Kalf en Koog aan de Zaan. En dat zal dan tenzy er nog meer ver- eerende verzoeken zouden komen, de fnale zijn. Jas ontvreemd uit vestiaire Nu de avon den wat koeler beginnen te worden, wordt de behoefte aan een overjas weer gevoeld. Hieraan zal het wel toe te schrijven zyn, dat gisteren, Maandag, uit de vestiaire van ,,Het Wapen van Amsterdam" een jas ontvreemd is ten nadeele van een der bezoekers. Te water gereden Een Amsterdamsche jongeman, die veel van de Zaandamsche kermis had genoten, is gisteren, Maandagavond, toen hy per rywiel naar de hoofdstad terugkeerde op den Provincialen weg in een sloot gereden. Na door de politie van droge kleeren te zyn voorzien en weer tot zyn positieven terugge keerd, kon hy de thuisreis opnieuw aanvaarden. Begin van brand Gisteren, Maandag, ge raakte de koffiebranderij van de firma Simon de Wit. waar ook de pinda's gebrand worden, in brand. Doordat men wegens de drukte het schoon maken van de afvoerbuizen, waarin zich een groote hoeveelheid schilverdeelen van de pinda's had vasgezet, wat langer dan gewoonlyk was uitgesteld, geraakte het apparaat in brand. De firma slaagde er in met eigen middelen den brand te blusschen. De trommel, waarin zich de voorraad der verbrande artikelen be vindt, benevens 180 kg. koffie gingen verloren. A 11* *L***Af* °P dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f Oflfitl bij levenslange geheele ongeschiktheid Ut werken door f <7Cfl bij een ongeval met f 250 - eeJ*volt 'o? mu"1oop f 125.-duimo^wUsriluser f 50.-hïe^D b«rf f 40." Alle QDOflTK! S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I J UUU.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen f t OU.- doodelijken afloop &OV. een voet of een oog f iff. auim oi wijsvinger f oeen ox arm», w. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL bij verlies van 'n anderen vinger 33. Om zoo maar hier weg te loopen, zonder een behoorlyke reden dat zou gelijk staan, met het geheim naar de vier windhoeken uit te bazuinen. Dan moet je net de hertogin heb ben, om niet te gaan visschen! En boven dienvoegde zij er met een uitdrukking van gekrenkten trots aan toe, zou ik daardoor een zekere onmacht tegenover Pablo Souza bekennen. Als ik wegvluchtte, zou hy het zoo kunnen uitleggen, dat ik bang voor hem ben, dat ik niet zeker ben van myn eiger. kracht, dat myn besluit tegenover hem aan het wan kelen is gebracht. Dat alles zou men heel ge- makkelyk uit myn vlucht kunnen afleiden. Er volgden enkele oogenblikken van stilte, ge durende welke pater Esteban zijn antwoord overwoog. Best, zei hy dan, met plotselinge vastbe slotenheid. U hebt me laten roepen, er. u hebt me natuurlyk ergens voor geroepen. Wéér- voor hebt u me geroepen? Als het is, om een raad te hooren, dan moet ik u zegger, dat de waarheid maar voor één uitleg vatbaar is, en dat ik u als vriend èn als) priester niet anders, dan dien eenen uitleg kan voorhouden. Zullen we verder gaan? Ja, laten we verder gaan, zei Marilena, met de gelatenheid van der. patiënt, die den dokter een lichaamsdeel toereikt, om het te laten afzetten. Laten we van te voren vastseller-, dat, waar we nu over gaan spreken, niet anders dan een herhaling is van wat uw geweten u zonder twyfel in de afgeloopen dagen.al ge zegd heeft, toen u in de stilte en de eenzaam heid met u zelf te rade ging. U komt dan ook by mij: niet zoozeer, om me te vragen, wat u doen moet, want dat weet u heel goed, maar om een redelyken ondergrond te vinden voor uw toekomstige gedragslijn. Waarom? Zegt u me eens: waarom heb u drie jaar geleden zoodra u de genegenheid van dien jongeman bemerkte, aanstonds besloten, om alle betrek kingen af te breken, zonder by iemand om raad te komen? Toén stond uw besluit onmiddellyk vast, zonder ook maar een oogenblik te aarze len.'Met absolute duidelijkheid zag u uw weg, en volgde dien zonder omwegen. Waarom, mevrouw? Waarom....? Dat weet ik niet...., zei ze aarzelend. Het is toch heel eenvoudig. U, die, net als ieder ander mensch, in den grond van uw hart ook egoïstisch bent, voelde u zelf niet getroffen, toen u markies Souza beval, om heen te gaan. Uw hart had er niet onder te lyden. Maar nü? Nd schreeuwt het, en protesteert het en komt het in verzet! Nu fluistert het u aller lei motieven in. van eigenliefde, die niet ge kwetst mag worden, en van maatschappeiyke overwegingen, waar u rekening mee moet houden, en van menschelijkheid en rechtvaar digheid tegenover dien armen jongen, die toch niet altyd in Afrika kan blyver..... Wacht u voor al dat soort overwegingen, want in de kiem daarvan schuilt gevaar. Laten we eerlyk zijn, mevrouw: zegt uw geweten u niet het zelfde, ja of neen? Ja, mynheer, antwoordde de barones ronduit. Maar het kost moeite, hé? Het kost moeite, om zichzelf te overtuigen. Want de overtui ging brengt mee, dat men zichzelf overwin nen moet. Het is wreeden het zou onmen- schelijk zijn, als er niet eer. hiernamaals was, met zyn eeuwige belooning. Maar dat hier namaals is er, en u gelooft daarin, en hier namaals is het, waar u het geluk verwachten moet, dat God u zeker schenken zal, daar Hy het verlangen daarnaar in uw ziel gelegd heeft. Als u het in dat licht beschouwt wat trouwens uw plicht is verdient uw eigenliefde dan nog eenige consideratie? Markies Souza kan den ken. wat hy wil, van uw vlucht. In ieder geval zal hij zien, dat u een dappere ziel bent. die de vervulling van haar plicht boven alles stelt. Hij is ridderlijk genoeg, om uw gedrag te waar- deeren, denk ik.... O ia. En ook nobel genoeg, om, naar uw voor beeld, dat gedrag na te volgen. Als u op die wijze elkaar wederkeerig ontvlucht, zullen de gelegenheden, om elkaar te ontmoeten, niet zoo veelvuldig zyn, en zal het ook niet noodig zijn, om uw toevlucht te nemen tot het uiterste middel, dat u afzondert in Aledo. als de winter komt of dat die arme jongen zyn moeder, die geen anderen zoon heeft, opnieuw verdriet moet doen, door zich voor de tweede maal in Marokko te gaan begraven. Maar voor het oogenblik moet u gaan; omdat hy thans niet kan gaan. Laat de feiten spreken, laten ze het meneer Souza duidelyk zeggen. Laat de wereld maar denken, wat ze wil. Wat kan u dat schelen, als God tevreden is? En bedenk dat vluchten voor het gevaar geen lafheid is, maar heldhaftigheid, mevrouw. Ja, ja. Ik ben het ditmaal, die moet gaan. Het zou te wreed zijn. om van Souza t.e eischen, dat hy Ruiselares en zyn moeder zou verlaten, na drie jaren afwezig te zyn geweest, er. een maand in het hospitaal te hebben ge legen. Ik begrijp, dat het allemaal hard Is en erg onprettig, mevrouw, maar wanneer is het ooit prettig geweest, om een offertje te brengen? U bent thans geheel op den weg naar zelfheiliging. U bent wreed getroffen door de beproeving wat een van de geliefkoosde middelen is, waarmee God Zyn uitverkorenen tot zich trekt. U bent gewond in uw edelste idealen, en thans ziet u zich geplaatst voor een uiterst moeiiyk geval. Maar ga niettemin wel gemoed uw weg, en laat geen ydele redenen, hoe kunstig en mooi ook voorgesteld, uw geest binnendringen, en uw verstand verduisteren. De toestand is moeilijk, maar u moet dien flink onder de oogen zien. Iedere andere houding zou gelijk staan met spitsvondigheid en leugen. Bedrieg u niet, mevrouw; in kwesties als deze, is er geen onderscheid, en weegt iedere mis stap zwaar. Geloof me houw het kwaad af by den wortel, hoe pynlyk het ook mag zyn. O, ja, zeker zal ik het doen, pater Este ban, riep Marilena vastberaden en moedig uit. Het zal mij moeite kosten o, het zal my moeite koster.! Maar ik vertrouw op God, Die my mèt de beproeving ook het geneesmiddel zal overzenden. Denkt u ook niet, dat Hij me helpen zal? Daar ben ik vast van overtuigd, er. moet daar óók van overtuigd zyn. Weet u, wanneer Hy u zeker niet zou helpen? Als u het gevaar zou trotseeren. Bovendien moet u ook de kwaadwilligheid van de menschen niet uit het oog verliezen. Als ze wat merkten als uitge hongerde leeuwen zouden ze er op aanvallen. Wat zouden ze by ten! riep de barones, met een gebaar van ontzetting, uit. Ja, het is, zooals u zegt, pater Esteban: ik moet het kwaad by den wortel afhouwen. Ik ben tot alles bereid. Maar hoe moet ik uit Ruiselares weggaan, zonder aanleiding te geven tot arg waan, mijnheer? Maar u hebt toch een verontschuldiging by de hand, als u wilt: Uw ongesteldheid. En moet ik ze dan allemaal berooven van veertien dagen, die ze nog aan zee dachten te genieten? U gaat alleen naar Aledo. Waar mevrouw Carvajal hier is, geloof ik, dat u volkomen ge rust kunt gaan, wat Framcisquin betreft. 11 1 Een laatste stryd woedde nog in het hart van Marilena. Dan ontwaakte een plotselinge energie in haar. Carmen! Carmen! riep ze, zich over het balkon buigend, waaronder mevrouw Carvajal, haar gelaat naar de zee gewend, op het terras zat te breien. Kom even boven, als je wilt? En toen de waardige figuur van de dame-in- rouw in de deuropening verscheen, zei Mari lena op vasten toon, en met fieren blik: Morgen ga ik weer naar Aledo, begrepen? Ik heb pater Esteban opgedragen, om mijn vader voor te bereiden, opdat hij zich niet ongerust maakt want op slot van rekening mankeer ik niets ernstigs, maar ik voel me toch niet heelemaal in orde, en ik merk, dat de vochtigheid van de zee me geen goed doet. Ik denk, dat je wel zoo vriendelyk zult willen zyn, om voor Reina en Francisquin te zorgen, tot tot Lorenzo's vacantie teneinde is, en jullie allemaal terugkomt. Mevrouw Carvajal en Marilena keken elkan der een oogenblik vast in de oogen. Vrouw van de wereld en vlug van begrip als ze was, zag de markiezin klaar en duidelyk, wat het geval was. Zy raadde de waarheid. Maar zij was een vrouw, en nooit zou zy haar steun weigeren aan een andere vrouw, die zich zóó met opof fering van alles verdedigde. Aan den blik, dien zy op Marilena vestigde, zag deze, dat zy haar begrepen had, en met spanning wachtte zy haar antwoord af. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9