Atmosfeer in Duitschland U BEHOEFT NIET MEER TE SCHRIJVEN KWIEK EN VIEF WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 Nieuwe ontvoering in Amerika Kleine getuigenissen Aon banden die waren versleten. werd menig ongeluk geweten! De Japansche prent UIT DEN OMTREK AERDENHOUT BENNEBROEK BEVERWIJK HAARLEMMERMEER NOORDWIJK SANTPOORT SPAARNDAM ZANDVOORT ZAANDAM NIEUWE HMRLEMSCHE COURANT RIJKSVISCHAFSLAG BESOMMINGEN CRICKET ROOD EN WIT I—WEEDWOOD CRICKET CLUB (YORKSHIRE) Een zeer goede match eindigt in een draw ZWEMMEN Nationaal Zwemfeest op 31 Aug. Boek van dr. N. G. van Haffel BOEK EN BLAD De Victoria stelt teleur De Victoria Regia in de gemeentelijke kweekerij aan de Veldlaan, die beloofd had Dinsdagavond te bloeien, heeft de talrijke belangstellenden leelijk teleur ge steld: z:j hield haar schoonheden hardnekkig verborgen achter haar stekelige kelkbladeren. Maar heden (Woensdag) avond zal zij er toch niet aan kunnen ontkomen, om haar prachtge waad ten toon te stellen. Daarom zal de groote serre ook heden- en Donderdagavond geopend zijn. Wie op beide avonden de kas bezoekt, zal de groote kleurverandering van de kroonblade- ren kunnen observeeren. Want Victoria houdt er niet van, zich twee avonden achter elkaar in hetzelfde gewaad te vertoonen. Den tweeden avond heeft het zilverwit plaats gemaakt voor het zuiverste rozerood. Bezoekers aan de serre moeten vooral niet vergeten, even kennis te maken met de nieuwe aanwinst van de kweekerij, den Sumatraanschen Amorphcphallus titanum met zijn porselein- achtigen. gemarmerden stengel, en haar pl.m. 1.50 M. hoog, rechtop staand blad. Raadsvergadering Dinsdagavond kwam de raad in openbare zitting bijeen onder leiding van den wethouder den heer J. F. van Lierop. Van de ingekomen stukken vermelden we alleen dat van Ged. S.aten de goedkeuring was ontvangen op de rekeningen Woningbedrijf en Wegenfonds. V oorstel tot het aangaan kasgeldleening. De voorzitter zeide, dat de kosten voor den ver bouw van „De School met den Bijbel" moeten worden bestreden door het aangaan van een kasgeldleening, een en ander op advies van Ged. Staten. Het voorstel van B. en W. om deze leening a 25000 te sluiten, werd aange nomen. Voorstel tot verlaging van rente. Door den voorzitter werd mêdegedeeld dat B. en W. had den besloten om te trachten de te betalen rente van verschillende leeningen te verlagen. Thans moet nog ruim 5 pCt. worden betaald, en de hoogste leening bedraagt 87500, die eerst in 1968 afloopt. B. en W. hebben een leening in uitzicht a 4% pCt., hetgeen een jaarlijksch voordeel voor de gemeente zou opleveren van 857. Het voorstel tot verlaging werd aange nomen. Rondvraag. De heer Van Bakel was ontevre den over het weinig gebruik dat van de ge huurde wals aan de Leidschevaart werd ge maakt en die o.a. 4 dagen had stil gestaan en daarna voor één half uur op zekeren dag w'as gebruikt, terwijl de huur a 20 per dag steeds doorging. De voorzitter antwoordde, dat de weg voor het walsen niet op tijd gereed was geweest, hetgeen aan den heer Dubbis den uitroep ont lokte dat ^ulk werk, het smijten met geld, van de gemeente was, en spr. kon niet begrijpen, dat de opzichter daar niet beter op had gelet. Namens den raad zal den opzichter op deze nalatigheid worden gewezen. Ce heeren Otte en Dubbis wezen erop, dat het grind op den Binnenweg en Kennemer- beekweg gevaar oplevert voor het verkeer, waarop door den voorzitter werd toegezegd dat er zorg voor zal worden gedragen dat ook vooral in de bochten het grind gelijkelijk zal worden verdeeld. Hierna sluiting. Het festival voor harmonie- en fanfare corpsen Ter gelegenheid van haar tweede lustrum heeft de St. Jozefharmonie een festival voor harmonie- en fanfarecorpsen georganiseerd, dat op Zondag 9 Sept., op den laatsten dag van de feestweek, zal worden gehouden. Het programma voor dit muziekfeest luidt als volgt: 12.30 uur offlcieele ontvangst der deel nemende corpsen, besturen en directeuren in het Kennemer Hotel aan den Velserweg; 1.30 uur muzikale wandeling van alle deelnemende corpsen vanaf het Kennemer Hotel over de Breestraat. Route kinderoptocht De Vereeniging tot Viering van den Koninginnedag deelt mede, dat de route van den optocht van de kinderen na de aubade in het raadhuis als volgt is vastgesteld: Breestraat, Peperstraat, Koningsrtaat, Klos- sterstraat, Baanstraat, Zeestraat, Koningstraat, Velserweg, Speelterrein Scheybeek. De Sproókjesoptocht. De route van den sprookjesoptocht op Woensdag 5 Sept. luidt als volgt: Vertrek 3 uur vanaf het C. H. Moens- plein, Zeestraat, Koningstraat, Breestraat, Schans, Alkmaarscheweg, Hoflanderweg, Kerk straat, Koningstraat, Velserweg, door buiten plaats „Scheybeeck", Vondellaan, verl. Vondel laan, Duinwijklaan, Romerkerkweg, Hendrik Burgerstraat, C. H. Moensplein. Het „Ueberfall-Konrniando" in Beverwijk. Gistermiddag verscheen de Amsterdamsche recherche met den overval-auto voor het politie-bureau alhier. Het bleek, dat men op zoek was naar rijwielen, welke in den laatsten tijd te Amsterdam in grooten getale waren ontvreemd. Dieven en helers waren reeds gevat en bij het onderzoek was komen vast te staan, dat verschillende rij wielen in den Houtrakpolder, Assendelverpolder en den Wijkermeerpolder waren verkocht. In den Wijkermeerpolder werden verschillende rijwielen in beslag genomen, op den overval auto geladen en naar Amsterdam getranspor teerd. Begrijpelijkerwijs trok de verschijning van dit grootsteedsch politiewerktuig bij onze poli tiemannen groote belangstelling. Boottocht. Maandag j.l. had de afdeeling van den R.K. Volksbond voor kinderen der léden een boottocht georganiseerd, welke uit stekend geslaagd is. Des morgens om negen uur vertrokken onge veer 175 kinderen, onder leiding van eenige dames en heeren met de stoomboot „P. v. d. Hoog" van de Slachthuiskade naar Amsterdam, waar een bezoek is gebracht aan „Artis". De kinderen hebben daar een buitengewoon prettigen dag gehad en na een mooien boottocht keerden zij des avonds om 7 uur hoogst voldaan huiswaarts. Eenige leden van de St. Jozefharmonie zorgde ervoor, dat het feest op z'n tijd met een vroo- lijke marsch werd opgeluisterd. Op vrije voeten gesteld. De man en de vrouw, die door de politie waren aangehouden als verdacht van den diefstal van 97 uit een logement hier ter stede, zijn gistermorgen wederom op vrije voeten gesteld. De harddraverij. Naar wij vernemen zal de loting voor de a.s. harddraverij plaats hebben op Woensdag 5 September a.s., des avonds om 8 uur in café „De rentenbeurs". Tot op heden zijn reeds 25 paarden ingeschre ven. De inschrijving sluit a.s. Vrijdagmiddag om 2 uur. Herdenkingsavond. De Oranjevereeniging Hoofddorp heeft bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin een herden kingsavond uitgeschreven op Vrijdag a.s. in hotel „De Beurs". Medewerking aan dezen avond zal worden verleend door de Hoofddorpsche Orkestvereni ging. Als sprekers zullen achtereenvolgens optreden ds. J. C. Salverda, mr. A. Slob en P. Heilker, Tevens zullen enkele films worden vertoond. Oranjevereeniging. Het bestuur van de Oranjevereeniging „Badhoevebuurt en omstre ken" alhier heeft besloten, in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik, dit jaar geen groote volksfeesten te organiseeren. Voor de kinderen van de leden zal op 7 Sep tember a.s. in de Chr. school aan de Burge meester Amersfoortlaan een feest plaats heb ben, terwijl 's avonds aan de grooteren een ge zellige avond zal worden aangeboden, waarbij o. a. een Oranjefilm zal worden vertoond. Het uitbreidingsplan. Op de agenda van de raadsvergadering van Donderdag aanstaan de staat onder meer als punt van behandeling: Intrekking raadsbesluit tot voorloopige vast stelling van het uitbreidingsplan. Om te voorkomen, dat zich omtrent dit punt bij het publiek verkeerde voorstellingen zullen vormen, kan het volgende worden medegedeeld. Tegen het in ontwerp vastgestelde raadsbe sluit zijn een groot aantal bezwaren ingediend. Burgemeester en Wethouders en de Commis sie voor het uitbreidingsplan hebben ter tege moetkoming aan deze bezwaren verschillende wijzigingen in het ontwerp-uitbreidingsplan aangebracht ten gevolge waarvan dit plan niet zonder meer in den raad definitief kan worden vastgesteld, maar eerst nog weer eens in ont werp in den raad komt ten einde belangheb benden gelegenheid te geven eventueel ook nog bezwaren in te dienen tegen de voorgestelde wijzigingen. Over deze wijzigingen wordt mo menteel overleg gepleegd met de provinciale commissie voor de uitbreidingsplannen, zoodat het nieuwe plan eerst over eenige weken in den raad zal kunnen komen. Ieder krijgt alsdan gelegenheid daartegen bezwaren in te dienen. Viering Koninginnedag Zooals bekend, gaat in Santpoort de viering van Koninginnedag gewoon als andere jaren door. Als bijzondere attractie zijn nog eenige fraaie nummers aan het programma toegevoegd. Op den vooravond van het feest geeft de harmonie „Soli Deo Gloria" een concert op het feestterrein aan de Hoofdstraat. Op Koninginnedag zelf zal bovendien een openlucht-filmvoorstelling worden gegeven. Ook heeft het bestuur van de Ver. „Konin ginnedag" thans zekerheid dat een cake-walk de feestelijke stemming nog zal verhoogen. Evenals vorig jaar is het feestterrein gelegen op het terrein tusschen Hoofdstraat en Rijksweg nabij den Hagelingerweg. Koninginnedagviering Op Koninginne dag zal alhier deze dag minder met feestivi- teit gepaard gaan dan andere jaren. Wedstrijden voor dames en heeren en andere zullen dit jaar niet gehouden worden. Toch heeft het bestuur van de vereeniging voor Koninginnedag gemeend, de traditioneele kinderspelen niet achterwege te mogen laten, welke dan ook des morgens gehouden zullen worden. Koninginnedag zal aanvangen met een rond gang door het dorp met muziek van het fan farecorps „Crescendo", voor welks rondgang de kinderen zich te half negen op het schoolplein zullen verzamelen. Na dezen rondgang zullen de kinderen zich begeven naar de Westkolk, alwaar eenige liederen gezongen zullen worden, waarna de kinderen een versnapering zullen ontvangen. Daarna zal begonnen worden met de diverse spelen welke als volgt zijn samengesteld: Voor meisjes van de le en 2e klas: Klein Duimpje; voor jongens van le en 2e klas: paardrennen. Voor meisjes der 3e er. 4e klas: Bal en spring- spel; voor jongens der 3e en 4e klas: Uit vis- schen. Voor meisjes van de 5e en 6e klas: Rolspel; voor jongens van de 5e en 6e klas: Kopsnellen. Voor meisjes van de 7e klas: Theeschenker.; voor jongens der 7e klas: Ingooi. Na de spelen der diverse klassen zullen de kinderen verschillende ververschingen er. ver snaperingen ontvangen alsmede een cadeautje. De prijswinnaars en winnaressen zullen daarna hun prijs in ontvangst kunner. nemen. De viering van dezen, altijd zoo feestelijken dag, is dus wel zeer ingekort, door omstandig heden van het Koninklijk huis. Wij hopen echter, dat het voor de kinderen nog een echt prettigen dag zal worden. CAMDEN (New Yersey), 29 Aug. (Reuter) Ralph Sosis, de 38-jarige zoon van een New Yorksch dassenfabrikant, heeft zich op het politie-bureau alhier gemeld met de verklaring, dat hij ontvoerd was, doch weer vrijgelaten, nadat zijn vader een losprijs van 10.000 dollar had betaald. Hij verklaarde Maandag ontvoerd te zijn door vier mannen, die hem naar een huis brachten, waar hij geblinddoekt op een stoel werd vast gebonden. Daarna werd hij gedwongen telefo nisch zijn ouders te verzoeken het losgeld te betalen. Gunstige wending werkloosheid In den stand der werkloosheid is een kleine gunstige wijziging gekomen. Het aantal is van 245 terug- gelooper. tot 235. De oorzaak moet blijkens den stand gezocht worden, doordat vooral de bouw vakarbeiders werk hebben gekregen. Zoo zijn de opperlieden in aantal gedaald van 24 op 28; grondwerkers van 34 op 29 en timmerlieden van 19 op 17. Het is te hopen, dat deze ver betering van blijvenden aard moge zijn. Ver blijdend is het te kunnen melden, dat het aantal werklooze gezinshoofden met elf is afgenomen, n.l. van 191 op 180. De bloemjesdag van O. H. De opbrengst van den bloemjesverkoop ten bate van het T. B. C.-fonds van Onderling Hulpbetoon is heel wat hooger geweest dan de eerste bloemp jesdag voor hetzelfde doel in dit seizoen ge houden. De Zondag verkochte bloempjes hebben het bedrag van 181.47 opgebracht. Postkantoor op Koninginnedag De direc teur van het postkantoor alhier maakt beker.d, dat het postkantoor op 31 Augustus a.s. om 1 uur des middags sluit. Daarna is het kantoor alleen nog open voor telegrafische postwissels; girostortingen en chèques (uitsluitend spoedbe- handeling). Voor telegrammen en telephoonge- sprekken is de openstelling als op werkdagen. Het afscheid van den Zaandamschen Brand weercommandant Voor het afscheid van den heer W. Stam Dz., commandant van de Zaan- damsche Brandweer, die met het oog op zijn gevorderden leeftijd op pensioen zal worden ge steld en dat Zaterdag 1 September zal plaats hebben, is het volgende programma opgemaakt: Te 3 uur 's middags zal het volledige mate riaal der Zaandamsche brandweer op de Heyer- mansstraat aldaar worden opgesteld om daar7 na in optocht door de stad en langs de woning Telefoneer ons Uw antwoord op omroepers onder nummer HAARLEM 1-3-8-6-6 van den heer Stam in de Oostzijde te trekken. In den stoet zullen twee muziekcorpsen mede optrekken. Ook de bedienaars van de brandkranen, de vertegenwoordigers der brandweren uit de Zaansche dorpen en de verdere genoodigden zullen den stoet volgen. Het doel van den tocht is de Oude Zeehaven, waar een demonstratie zal worden gehouden. Hier zal ook het drijvende materiaal ligplaats vinden. De demonstratie bestaat in het houden van een inspectie van het materiaal. Bij het hijschen van een vlag op de haven boot wordt uitgepakt en water gegeven, ter Wijl als de vlag gestreken wordt, de motoren worden stopgezet en het materiaal ingepakt. Onderwijl zal een commissie zich naar de woning van den heer Stam, die wegens ziekte verhinderd is de demonstratie bij te wonen, begeven om hem namens het gemeentebestuur en de brandweer hulde te brengen voor hetgeen hij voor de Zaandamsche brandweer heeft ge daan. R. K. Blindenwerk In een 22 dezer ge houden vergadering van werkende leden der Le Sage Ten Broek-Bibliotheek is opgericht een afdeeling van bovengenoemde vereeniging met als bestuur J. Hooft, voorzitter, K. William- straat 38; J. Leijen, secretaris, K. Williamstr. 59 en J. v. Breukelen, penningmeester, Mgr. Cal! ierstraat 1. Deze vereeniging heeft ten doel de blinden te helpen aart lectuur, n.l. Braille-Lectuur. Het materiaal en gereedschap hiervoor kost veel geld. Wie steunt ons werk? Wie als werkend lid iets wil doen, is ook van harte welkom. Even een berichtje aan bovenvermelde adres sen, en 't komt in orde. Lijst van gevonden voorwerpen Een kano met kussens, zWaard en roer; een zilveren speld van uitgezaagde dubbeltjes, een badpak met handdoek, een sjorlijn van ongeveer 8 a 10 me ter, een zilveren armband, eenige ceintuurs, handschoenen en sleutels. Burgerlijke Stand van 21 t/m 27 Aug. 1934 Geboren: Gerardus Majella, z. van H. A. van Wijngaarden en A. Timmerman. Jan, z. van J. Buis en C. W. Theunis. Gillus Johannes, z. van N. de Bruin en H. Bullee. Johanna Cornelia Theodora Maria. d. van J. Vlootman en A. van Ederen. Maarten, z. van T. van Lit en M. Meun. Johanna, z. van J. de Ruijter en A. Hoeksel. Ondertrouwd: T. B. Spits en M. Kleiman. A. Langewis er. M. Jonkhart. J. Bakker en A. de Vries. C. de Graaf en P. C. van Lopik. M. de Ridder en A. Gruijs A. Goedendorp en L. K. Schouten. Getrouwd: H. J. M. Muller met M. Gouwe leeuw. J. Prinsze met J. C. Zegers. G. Schoone met L. E. W. de Ruiter. M. H. Lalleman Heijnis met M. Jonker. O. Eijzinga met H. P. Hille. L. H. Zwart met D. J. van Rooijen. A. Prinsze met E. G. Stad. Overleden: Jan Timmerman, 35 jr., geh. met F. J. Hinrichs (won. te Wormerveer). Hen- drika Hiskia Temminck, 66 jr., geh. met T. Fernhout. Neeltje Vredenduin, 62 jr., weduwe van P. J. Out (won. te Koog a/d Zaan). Levenloos aangegeven: twee kinderen van B. Helmich en S. J. de Lee. VRAAG NAAR TOESTEL 61 (Omroeper-Service) Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1: De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt IJMUIDEN, 29 Aug. Rijksvischafslag. Tarbot 0.66—1.00 per K.G. Griet 13.00—26.00 per 50 K.G. Tong 0.801.75 per K.G. Groote Schol 28.00, midd. Schol 31.00, Zetschol 19.0021.00, kl. Schol 4.40—16.00, Schar 2.10—8.00 per 50 K.G. Vleet 0.752.10 per stuk. Pieterman en Poon 2.50, groote Schelvisch 20.0022.00, middel Schelvisch 13.0015.00, kl. midd. Schelvisch 6-50 1150, kleine Schelvisch 4.407.50 per 50 K.G. Kabeljauw 14.00—36.00 per 125 K.G. Gullen 130 —5.80 per 50 K.G. Leng 3570 cent per stuk. Heilbot 75 cent per K.G. Wijting 1.703.00 per 50 K.G. Koolvisch 820 cent per stuk. Makreel 4.10—7.00 per 50 K.G. Versche Haring 1.85—3.70 per kist. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Amsterdam 545 manden 2570Hercules 670 manden 2900.Jacqueline Clasina 490 man den 2670Petten 460 manden 3100.De Hoop 320 manden 1850.Isabel 115 manden 1420. Klaasje R. O. 46 1000 manden 2380Oostzee 85 manden 1540Liesbeth Betty 400 manden 1000.Silvain 410 manden. 1940.Dolfijn 90 manden 1340. LOGGERS K W. 56 460K.W. 5 1 670,—. (Bijzondere correspondentie) In de wirwar van groote gebeurtenissen en groot nieuws gaat soms het kleine verlo ren, het kleine, dat vaak boekdeelen spreekt en de atmosfeer van stad en land zuiverder teekent dan de groote dingen, waarvan de af metingen boven het leven van allen dag uit gaat. Deze overweging ontsproot aan een kort be zoek aan enkele steden in het Westen van Duitschland, waar we niets anders deden dan rondwandelen, café's bezoeken, ansichten schrijven in de hall van ons hotel en praten met menschen, die we te bezoeken hadden. Aankomst in Düsseldorf, hotel bespreken, op- frisschen en bezoek aan een restaurant, waar we tengevolge der pessimistische waarschu wingen slecht eten verwachtten. Het kwam anders uit. Het eten was perfect en goedkoop in een van die groote restaurants in de Graf Adolfstrasse. Een paar dagen later zouden we andere ervaringen krijgen, maar hier hadden we niet te klagen. De eetzaal was best bezet en de stemming had niets verdachts, tenzij men het verdacht moet noemen, dat velen slechts in fluistertoon met elkaar spraken en omzichtig rondkeken. Een meisje van een jaar of twaalf verscheen met lootjes voor een tentoonstelling, een vaderlandsche onderneming. Zij plaatste zich voor ieder tafeltje in de houding, stak den rechterarm uit, zei „Heil Hitier", bood haar kaartjes aan, dankte, bracht wederom den Hit lergroet en verdween naar het volgend tafeltje. Haar succes was gering. Bij tweehonderd Hit lergroeten verkocht zij geen tien lootjes en haar groet werd öf niet öf slechts vaag beant woord. Zij trok naar een terras in de nabijheid. Ook daar dezelfde vertooning, met dit verschil evenwel, dat haar groet geestdriftig werd be antwoordalthans in de buurt van een ta feltje, waar twee S. A.-mannen hun ex-Roehm- dolk met de vingers liefkoosden. Dit is het opmerkelijke verschijnsel, dat het bruine hemd, waar het verschijnt, direct een wijziging brengt in de atmosfeer, zelfs daar waar een vijandige stemming anders zou doen veronderstellen. Een opvallend voorbeeld. Wij slenterden met een vriend in een stille straat, op zoek naar een bekend schilderachtig drink- lokaal. Hij kon de straat niet vinden, doch trof een tweetal S. A. lieden op onzen weg aan. Hü zelf is sterk tegen het Hitler-regime gekant, doch trad niettemin op de bruine mannen toe, bracht den Hitlergroet, vroeg zijn vraagje en dankte wederom met den heilgroet. Of dat moest, vroegen wij, doch hij antwoordde: „Morgen, op kantoor praten we daar verder over i En den volgenden morgen traden we binnen met de opwekkende woorden: „Steek maar eens van wal met je heilgroeten." „Moment mal" en de ongelukkig stoof naar de deur om haar af te sluiten. „Ziezoo, nu kun nen we rustig praten, maar vooral rustig" en als een lawine kwamen zijn bezwaren over de lippen. Alles werd verteld in de diepste geheim houding. Zou er iets van uitlekken, dan achtte de man zijn bedrijf ernstig bedreigd. Vandaar zijn gehuichelde heilgroet. „Groet ik onopvallend, dan zal niemand mij verdenken, groet ik niet, dan is één bemoei zuchtig S. A.-man voldoende om mijn levensge luk te verstoren. Hij behoeft mij slechts te ver denken en mij aan te brengen, en van officieele zijde wordt een onderzoek ingesteld. Men ont dekt, dat ik katholiek ben, dat mijn zaken zich in katholieke kringen een naam hebben ge maakt en het leed is niet te overzien." Aldus sprak de man, die den vorigen avond in de houding had gestaan voor zijn bruine landge- nooten, die zijn vijanden zijn, de man, die nu, in de veiligheid van zijn kantoor uitraast. Hij had „ja" gestemd. Waarom? Om niet de kans te loopen, dat men zijn „neen" zou ontdekken en om mede te helpen aan de mystificatie, als of de negentig procent ja-stemmers inderdaad van harte gesproken hadden. Merkwaardige mentaliteit, zal men zeggen. Maar wat zal een katholiek doen, of een andersdenkende, die het Derde Rijk niet lust maar vreest, dat men zijn gebrek aan eetlust zal ontdekken? In den trein van Düsseldorf naar Keulen lazen we het befaamde blad „Der Stürmer", waarin bloedige verhalen stonden over een z.g. ritueelen moord op twee kinderen te Breslau, bedreven door een Joodsche familie. Men weet het: dit blad werd reeds eenmaal door de re geering verboden om de waarlijk fantastische beschuldigingen, die het dorst publiceeren aan het adres van de Joden. Niettemin verscheen het eenigen tijd later weer met misschien min der grove beweringen, maar toch met beschul digingen, die buiten het Derde Rijk niet veel geloof zullen vinden. Alzoo: we zaten rustig en een tikje geërgerd het blad te lezen, tot zicht bare verwondering van onze reisgezellen, die allen een overdreven aandacht aan het blad schonken. Waarom zij het zelf niet kochten? Het werd ons spoedig duidelijk. Een gesprek begon, waarin ik als buitenlander werd gesigna leerd. De verbazing groeide. Hoe kon een bui tenlander genoegen scheppen in deze leugens? Het blad werd hier alleen gelezen door de fa natiekelingen. Aldus de vertrouwelijke mededee- ling, die ons gewerd van een overbuurman. In Keulen, in de hall van een hotel. Een Ne- derlandsche familie zit te keuvelen, een Duit- scher in hun midden. De man spreekt zacht en kijkt nu en dan rond. Later ontmoeten we hem toevallig met het heele gezelschap in den trein, als we ons eerste kopje Hollandsche kof- fie in Zevenaar op het perron krijgen. Hü is op gewekt en luidruchtig. We maken een praatje en openbaren hem, dat we hem stil en ge dempt hebben zien praten in het KeuLsche ho tel. Hij schrikt even, kijkt automatisch naar de groote letters zwart op wit „Zevenaar" en zucht. „Aber jetzt sind wir in Holland, nicht? Und ich bleibe, wissen Sie Voor tien pfennig koopen we in een klein rommelig boekenwinkeltje een loflied op Hitier, te zingen op de wijs „Heil dir im Siegenkrans". Een loflied als op een goddelijken Caesar. Niet mee nemen naar Holland, waarschuwt een vriend. Het kan gevaarlijk zijn. Wij gelooven het niet, maar teekenen aan, hoe de angst moet zijn van iemand, die zelfs d&t gevaarlek kan vinden. Talrqk zijn de kaarten voor de étalages, waarop de Führer afgebeeld staat, schouder aan schouder met Frederik den Grooten, Bismarck, Hindenburg, het viertal: de koning, de vorst, de generaal en de soldaat, die het Rijk hebben gesticht, gevormd, gered en gegrond, aldus ongeveer vermeldt de tekst. Zij hangen daar, maar verkocht worden zij nauwelijks. Zij hangen daar evenals de ontelbare en zeer gevarieerde portretten van den leider, die alle straten be- heerscht, die zeer vele veldmannen tot het besluit bracht om hun snor in te korten, zoo als de keizer ontelbare snorpunten de hoogte in dreef. De overvloedige aanwezigheid van Hitier- foto's heeft overigens ook een commercieel mo tief. Men is verplicht in ieder openbaar lokaal, ook in ieder kantoorlokaal het portret van den Führer op te hangen. Ook onze vriend van de confidenties met gesloten deuren heeft het moeten doen, maar hü deed het.... achter zün rug. Zoo ontdekt men, als men alleen op de kleine dingen let, menigmaal symptomen van angstig afwachten, van voorzichtig oppassen in de huizen, de café's en op de straat en dit alles drukt op het publiek leven in de West- Duitsche steden, die voor een groot deel ka tholiek zijn, een onrust en een vrees, die men niet te verbergen weet. Wanneer een paar hon derd S. A.-mannen zingend door de straat trek ken, zwijgen de voorbijgangers en zü die stil staan om den troep gade te slaan, verraden geen enkel gevoel, noch van geestdrift, noch van ergernis. Eenerzijds wil men niet vijandig lyken jegens het nieuwe régime, anderzijds wil men zijn buurman niet den indruk geven van overtuigd Hitleriaan te zijn. Omtrent Goebbels hoorden we het merk waardige verhaal, dat zijn studie zou bekostigd zijn door een katholieke familie, die in hem een talentvol werker zou hebben gezien voor de katholieke zaak. Hoe anders het geloopen is, is bekend. Weinigen zijn als hü fanatiek tegen het katholicisme gekeerd, hetgeen door velen als een soort verraad wordt beschouwd. Men vertelt elkaar deze dingen onder vier oogen en met groote voorzichtigheid. De angst zit er in, dét kan men den huldigen heerschers na geven. Of dit alles echter zal strekken tot heil van het Duitsche vaderland, dat toch het va derland is van vele niet-Hitlerianen, ziedaar een vraag, die geen antwoord behoeft..... Dinsdag was de Weedwood Cricket Club uit Yorkshire (Engeland), die momenteel een toer door ons land maakt, de gast van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan. R. en W. was versterkt met W. Glerum en W. Wittebol van V. R. A. Het is een zeer goede wedstrijd geworden, waarin het aan spanning niet ontbroken heeft, en waarin de Engelshcen vooral buitengewoon goed fielden en bowlen hebben later. zien. Van Eeghen won voor Rood en Wit den toss en verkoos te gaan batten, zoodat om 2 uur Glerum en W. Kramer openden op het bowlen van D. Maclanglan en J. W. Wood. Vooral Glerum laat dadelük weer uitstekend batten zien en slaat eenige zeer fraaie vieren. Al spoedig brengt captain Firth verandering in z'n aanval en het gelukt Wilson om Kramer voor 13 gevangen te krijgen (126). v. Bueren slaat eenige gelukkige vieren door de slips doch doet ook enkele prachtslagen en daar Glerum ook niet vergeet runs te maken, stijgt het totaal regelmatig. Op 59 wordt v. Bueren door een laagblijvenden bal van Wood voor 18 gebowld en 2 runs laten bowlt Wood Yates met een beauty, v. Baasbank staat even raar te schut teren, doch komt al spoedig in vorm er. ver hoogt met Glerum het totaal aanzienlijk. Op 91 is het eindelijk de beurt van Glerum, die voor een prachtige 47 door Maclaglan wordt ge- cleand. Posthuma volgt de V. R. A.'er op, doch maakt het slechts kort want hij kruipt op een rechten bal van Knight voor z'n palen en gaat i.b.w. voor 3. Wittebol komt in doch moet spoedig retired gaan daar hij zich onwel voelt. v. d. Togt komt nu samen met v. Baasbank en de 100 komt op. v. d. Togt heeft in het begin eenig geluk doch spoedig laat hij eenige zeer goede boundaries volgen. Op 131 beoordeelt v. Baasbank een snellen bal van Hughes verkeerd en wordt voor 30 gevangen. J. de Jonge wordt in dezelfde over door Hughes voor 0 gebowled. Met v. d. Bogaardt samen gaat v. d. Togt het spel for- ceeren en slaat eenige zeer harde vieren, totdat een schitterende eenhandsche vang van Wood op eigen bowlen een einde aan z'n innings maakt v. d. Togt scoorde 38 runs (7 X 4). v. Eeghen wordt voor 0 gebowled en dan komt Wittebol z'n innings voortzetten doch wordt spoedig voor 0 gevangen, v. d. Bogaardt bleef met 6 not out en het totaal sloot met inbegrip van 12 extra's op 168. De bowlingcyfers der Engelschen waren: D. Maclaglan 127J Wood 339; W. Hughes 2—33; G. Wilson 3—30; J Knigh 112 er. J Ibbotson 015. De Engelschen hadden 2 uur 3 kwartier de tijd om deze runs te maken. Ze openden met G. Wilson en J. Brumfitt op het bowlen van v. d. Togt en Yates. Beide batsmen blijken weinig ontzag te hebben voor de bowlen en vooral* Wilson laat prachtig batten zien. Iedere te korte bal gaat onherroepelijk naar de boundary, v. Eeghen changet al spoedig en Glerum en Kramer gaan bowlen doch ook zij weten geen scheiding te weeg te brengen. Als er 69 runs zijn doet eindelijk v. d. Togt een goeden vang op short leg op het bowlen van Posthuma waardoor Brumfitt voor een kalme 30 kan vertrekken. Hierna bowlt v. d. Togt eenige zeer goede overs en neemt hierin de wickets van Fear (1), Wilson (een zeer goede 42) en Hughes (0) waarmede de stand 4—79 is geworden. Ibbotston en Maclaglan worden dandebowlery weer meester en er wordt weer een flink aantal runs aan de score toegevoegd. Het fielden van Rood en Wit is in tegenstelling met Zondag in Rotterdam zeer goed en de Engelschen moeten hard vechten om de punten. De 100 komt op het bord en als er 107 runs zijn, meent Glerum in 1 over de wickect van Maclaglan (183 en English (0). Ibbotson staat nu prachtig te spelen en speciaal Yates wordt danig onder handen genomen. Op 122 vangt Glerum R. Firth (4) op het bowlen van Yates, terwijl 4 runs later v. Eegher. een zeer mooie vangst achter het wicket doet op het bowlen van v. d. Togt, waardoor Knight (1) kan vertrekken. Ibbotson en Wood houden dan stand en het is inmiddels al kwart over 7 geworden (er was tot half 8 speeltijd), zoodat Jiet zeer be gint te spannen. Vijf minuten voor tijd wordt eindelijk Ibbotson voor een voortreffelijke uiterst nuttige 37 door Glerum gecleand. De laatste 2 batsmen staan nu op de mat en er zijn nog 2 overs te bowlen. De spanning stijgt ten top, doch het gelukt R. en W. niet nog een batsmen uit te krijgen en de match eindigt dus in een voor beide partijen zeer eer volle draw. Het totaal van de Engelschen was 154 voc> 9 w'l'kets down. De bowlingeijfers van oRod en iWt waren: W. Yates 1—44; A. v. d Togt 4—23; W. Glerum 329; dr. S. Posthuma 121 en W. Kramer 0—25. Het was een zeer geanimeerde match en we zien deze jeugdige Engelschen graag in de volgende jaren weer op onze velden, want ze hebben getoond, dat er onder de Engelsche schooljongens zeer goed materiaal aanwezig is. Nu de inschrijvingen binnenkomen, kunnen wij al vast eenige nummers bespreken. Begin nen wij met 100 M. rugslag heeren, waarin o.a. uit zullen komen: Scheffer, kampioen van Ne derland, Kreffer, v. d. Meer e. a.; de 100 M. vrije slag zal niet minder belangrijk worden; daarin komen o.a. uit: Mooi, kampioen van Ne derland, v. Essen, v. Hemsbergen, v. Reede e. a. In dit nummer zijn verrassingen mogelijk. De 3 X 50 M. wisselslag estafette heeren wordt door 10 ploegen gestreden, ook hier zal het er om gaan of de ploeg van de Jonge Kampioen uit Amsterdam, kampioen en recordhoudster van Nederland, H. P. C. of Haarlem nummer één zal worden. De 5 X 50 M. vrüe slag jon gens is uitstekend bezet; bij de 10 x 50 M. vrije slag estafette zullen vijf vereenigingen aan den start verschijnen. Niet alleen is zorg gedragen voor de cracks, ook de toekomst zal moeten toonen wie de beste prestatie voor Haarlem zal leveren; of zij de snelste zal zijn, gezien de andere inschrijvingen, staat te bezien. Voor hen zijn 2 nummers gereserveerd, n.l. 50 M. vrije slag en 5 X 50 M. vrije slag estafette. Het nummer schoonspringen wordt, zooals reeds werd vermeld, buitengewoon goed verzorgd. De stedenwedstrijd AmsterdamHaarlem beloofd zeer spannend te worden. Voor Haarlem is het büna volledige H. P. C. uitgenoodigd, wat Am sterdam betreft, zal het ,,IJ", kampioen van Nederland, wel sterk vertegenwoordigd zijn. Wat de dames-inschrijvingen betreft, kunnen wü nog niet volledig zijn. *0"' "EO is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hü in 75.000 gezinnen, waar hü steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. Boeken over de Japansche prentkunst zijn er. sinds de Fransche impressionisten haar „ontdekten" in de Parijsche theewinkel tjes, genoeg verschenen, vooral in 't Engelsch, maar een Nederlandsch werk over de subtiele kunst der artisten van het verre eilandenrijk, een kunst die in verval raakte toen de Euro- peesche analinekleuren hun intrede deden in het verre Oosten, mag wel bijzonder vermeld worden. Vooral wanneer dit boek is van de hand van dr. N. G. van Huffel, den zeer knap pen kenner der graphische kunst, privaat docent aan de Utrechtsche universiteit en wel eer redacteur van het tijdschrift „Oude Kunst", dat helaas bij gebrek aan belangstelling moest worden opgeheven. Dr. van Huffel gaf zijn boek uit bij de firma L. J. C. Boucher te 's Gravenhage in een be perkte oplage van 200 exemplaren. De buitenlandsche werken hebben behalve het ongemak der vreemde taal nog dit nadeel, dat zij zeer omvangrijk zijn en peperduur. Uit dr. van Huffel's matig geprijsde boek blükt, dat dit rijke onderwerp nog lang niet is uit geput. Veel interessants deelt dit werk o.a. mede ever de papiersoorten voor de Japansche hout snede aangewend en het doet voor verzame laars belangrijke mededeelingen over de namen, waarmede deze houtsneden zijn gesigneerd. Hoe aantrekkelijk is de stap voor stap te volgen werkwijze voor artiest en drukker beschreven! Dit werk lijkt ons welkom bij allen, die be langstellen in Oostersche kunstuitingen in het algemeen en voor vrienden dezer Oost-Aziati sche kunst in het bijzonder, terwül zij, die een betrouwbaren en wetenschappelijken leidraad bij het verzamelen dezer houtsneden wenschen, de lezing van dit werk met vele voorbeelden en analyse van de houtsnede in haar verschil lende stadia verlucht zeer is aan te be velen. Het boek bevat 27 illustraties, waaronder een analyse van een kleurenhoutsnede van Haru- nobu in 10 bladen. Japansche prentkunst: Verbrandende Lampion van Hokusai „DE HYGIëNE VAN VOEDING, WONING EN KLEEDING" door Dr. A. Charlotte Ruys, Nijgh en Van Dit mar, 1934. Dit is het tweede deel van de serie „Sociale handwijzers op juridisch en medisch gebied". Van dit boekje, dat 137 pagina's bevat, kan men zeggen, dat het wetenschappelüke kennis paart aan gezond verstand en goed oordeel. De schrijfster is in 't algemeen in haar oordeel zeer gematigd, en hier en daar b.v. over het dragen van züden kousen en over bloote knieën ware een strenger oordeel m. i. wel te verant woorden. Het is speciaal geschreven voor personen, die zich met maatschappelijk werk bezig houden: als gedétailleerde gids voor huisvrouwen is het te beperkt. Maar aan hen, voor wie het werd geschreven, is het zeer aan te bevelen. TH. H. SCHLICHTING „HET VOEDINGSBOEKJE" door L. Oziemblowski. Hollandia Drukkerij, Baarn, 1934 128 pag. Dit boekje handelt over de bestanddeelen van het voedsel, over ondervoeding, rauwkost, visch- en vleesch-voeding, kinderverzorging enz. Maar een goed boekje is het niet. Het we melt van groote onbewezen beweringen, en ik geloof daarom niet, dat dit werkje aan iemand kan worden aanbevolen. Bovendien is het met een eigenaardige naïeveteit en zeker niet met de noodige zaakkennis geschreven. TH. H. SCHLICHTING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10