Hoe den 19 Aug. gestemd werd COÖPERATIE OF CORPORATIE? WAT WIL AMERIKA Heimwehr-kazerne bezet Spanning om den Oosterspoorweg Het nieuws van heden DE „DUCE" OVER HENRY WALLACE'S BOEK i STEMLOKALEN VOL SA- MANNEN DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per ^post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad Coöperatie, zegt Wallace; Corpo ratie, meent Mussolini: doch in elk geval geen socialisatie Wezen der „New Deal" Het Weer De abattoir-brand te Chicago Drie dooden, 1500 gewonden STUDENTEN TE BERGEIJK |£B|gjlgjjg|jjjÉ^ Weensche politie zou vechtende Heimwehr-lieden te Florids- dorf ontwapend hebben Opgewonden tooneelen WEENEN, 28 Aug. (D. N. B.) Voor het gebouw van het vroegere arbeidershuis in de Angerergasse te Floridsdorf, dat thans als Heim- wehrkazerne wordt gebruikt, zijn vanmiddag twee auto's van de Weensche politie aangekomen. Uit de wagens stapten manschappen van de stormafdeeling der politie, die het gebouw binnendrongen en de daar vertoevende Heimwehren ont wapenden, waarbij het tot een hand gemeen kwam. Stellig niet meer dan 60 pet. der kiezers hebben hun „ja" met overtuiging uitgebracht Veel moed noodig om1 „neen" te stemmen Mandsjoekwo weigert de gevangen genomen Sovjetemployê's vrij te laten Nog steeds arrestaties Politieke gevangenen in Britsch-Indië Vuurzee te Campana De Graf Zeppelin landt te Sevilla EUROPA-RONDVLUCHT 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18918 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Er is niets zoo duidelijlc als dat de productie geen andere taak heeft dan te voorzien in de behoeften der consumptie. Er is echter tevens niets zoo duidelijk als dat de productie, in plaats van de slaaf der consump tie, de tiran over de consumptie is geworden. De productie heeft zich georganiseerd, zij heeft de con sumptie op alle manieren geprik keld, met behulp van het crediet- wezen wist zij de consumptie er toe te brengen, af te nemen wat zij eerst later noodig had, en toen de pro ductie tot haar hoogtepunt gestegen was, toen was de consumptie vol daan. De crisis begon. Wat is deze crisis? Het oeconomisch libera lisme heeft meer ernstige inzinkingen gekend. Is het een vermoeidheid van korten duur waar aan elk organisme, zelfs het mechanische, soms lijdt? Is het onvermijdelijk dat zich dergelijke inzinkingen nu en dan voordoen? Verdwijnen ze van zelf weer? En gaat dan alles weer als vroeger? Neen! verkondigde Mussolini den 14en November van het vorig jaar, toen hij den Hoogen Raad der Corporaties instelde en aankondigde, dat het Italiaansch Parlement dra zijn tijd gehad zal hebben. Neen, neen, neen! Deze crisis is niet een crisis in het systeem. Deze crisis is de crisis van het systeem! De oeconomische dictator der Vereenigde Staten, Wallace, zegt het den „Duce" na in zijn boek- Wat wil Amerika? Wij herinneren hier in het kort nog even aan hetgeen wij daaraan reeds eerder ontleenden Om uit de crisis te geraken, staan er voor Amerika drie wegen open: ten eerste, de abso lute oeconomische autarkie; ten tweede, de internationale commercieele samenwerking, ten derde, een middenweg tusschen deze twee. Maar voor alles is er „orde" noodig in de oeconomie. Amerika heeft behoefte aan „planmatige oeco nomie." Dat er tegen einde 1934 een achtste der bebouwbare oppervlakte van de Vereenig de Staten braak zal liggen en dat er zoo 43 millioen acres aan de voortbrengst van land bouwproducten-voor-den-uitvoer onttrokken zijn beteekent nog niets. Zonder een „plan" in de oeconomie, beteekent dit op den duur slechts wat lukraak optreden met op goed geluk af ge nomen maatregelen. Het oeconomisch liberalis me moet worden uitgeroeid met wortel en tak. De ervaring dat er van de „laissez-faire"-for- mule geen enkele magische kracht uitgaat, zal slechts :n zooverre nut hebben als men er de conclusie uit trekt dat het niet langer aangaat te denken in termen van productie en vrijhan del, maar van planmatige productie en plan- matigen handel binnen de naties en tusschen de volkeren onderling. Het is geen wonder dat Mussolini in de door hem gestichte „Popoio d'Italia", welke nog al tijd het hoofdorgaan der fascistische partij is, Wallace's boek aanhaalt en er een geestdriftig oordeel over uitspreekt. De moeilijkheden welke Roosevelt met zoo veel hoop en met de inspan ning van al zijn krachten bestrijdt, heeft de „Duce" voor een goed deel ook in Italië ge kend. Er is veel in het Amerika van de „New Deal" dat herinnert aan het Italië der Corpo raties. Er zijn ontegenzeggelijk ook groote ver schillen, maar Mussolini en die in hem geloo- ven, zien deze laatste hoogstens op de tweede plaats: wat men begrijpen en dus vergeven kan. De leider van het fascisme ziet, evenals in Italië, ook in Amerika wat hij in zijn reeds aangehaalde rede van 14 November 1933 noem de: een „ideale hoogspanning" om „het tragi sche absurde" te boven te komen „van zoo veel ellende en kommer te midden der ont zaglijke, onverkoopbare voorraden van de meest noodige levensbehoeften." Hij constateert dat, volgens Wallace, het streven der regeering-Roosevelt er op gericht is, niet alleen de „dingen" te or- ganiseeren, maar ook de geestelijke krach ten in actie te brengen. Niet alleen een nieuwe oeconomie vraagt Amerika, maar ook een nieuwe psychologie en een nieuwe moraal. „De mensch", herhaalt Mussolini, zooals hij het ook bij de instelling van den Hoogen Raad der Corporaties zeide: „is niet alleen maar een oeconomisch dier, maar ook nog iets anders: hij is een veel gecompliceerder schepsel". En dan stelt hij vast dat Wallace de mo> reele krachten in actie wil brengen op een terrein waarvan ze ten eeuwigen dage buiten gesloten leken te zijn als vreemde en zelfs schadelijke elementen. Inderdaad zegt Wallace in zijn boek: „De menschen die in onze steden en op ons land leven, moeten hun houding geheel her zien, niet alleen ten opzichte der natuur yan den mensch, maar ook ten opzichte van den aard der menschelijke samenleving. Zij moeten er toe komen een gemeenschappelijk doel te kennen, daarnaar te streven en de offers te brengen waarmee het bereikt kan worden. Zij moeten genoegd begrip en genoeg wil hebben om simplistische oplossingen te verwerpen welke steunen op de egoïstische beweegreden en den benepen blik van een afzonderlijke groep. Sociale hervormingen met een duur zaam karakter als het nieuwe systeem hoopt te verwezenlijken, zijn onbereikbaar zonder een hervorming van het menschelijk hart." En Wallace die wel als eerste Amerikaansche staatsman en oeconoom het „menschelijk hart" in de politiek betrekt, neemt geen woord terug van hetgeen hij heeft gezegd, maar gaat in tegendeel nog verder: „In een tijd dat een hoog ontwikkelde tech nologie een overstelpenden overvloed aan goe deren produceert, moest de vrees van honger of koude te zullen omkomen eigenlijk al door iets als een collectief gevoel voor fatsoen ver bannen zijn uit het leven van beschaafde men schen. Dit is heusch geen nevelig idealisme dat in de feiten geen steun zou vinden." En even kloek luidt Wallace's besluit: „De nieuwe tijd moet in godsdienstig, oeco nomisch en wetenschappelijk opzicht geken merkt worden door een vaste overtuiging dat de menschheid thans genoeg verstandelijke en geestelijke kracht heeft en voldoende de na tuur beheerscht om voor goed alle waarde te ontnemen aan de theorie van den strijd om het bestaan (struggle for life) en daar de hoogste wet der coöperatie voor in de plaats te stellen." Niet minder kort en krachtig dan Wallace's besluit, klinkt het voordeel van Mussolini: „Wallace zegt coöperatie. Maar hij bedoelt corporatie. Zijn boek is „corporatief". Zijn op lossingen zijn corporatief. Dit boek is een acte van geloof, maar tevens een vernietigend re quisitoir tegen de liberale oeconomie die haar tijd gehad heeft en wier cyclus gesloten is. Op de vraag: „Wat wil Amerika?" kan men ant woorden: alles, behalve terug naar de liberale, dat is de anarchistische oeconomie. Wanneer verder iemand vroeg: Waarheen gaat Amerika? Welnu, na de lezing van Henry Wallace's boek, kan men rustig zeggen dat Amerika op weg is naar de corporatieve oeconomie, dat wil zeggen: naar de oeconomie van deze eeuw". Verwachting: Matige tijdelijk wellicht j= toenemende Zuidelijke tot Zuidweste- lijken of Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen H met kans op onweer, veel koeler. Verdere vooruitzichten: opklarend. illlllllliillllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli^ Al kunnen we ons indenken dat Mussolini zich daar niet op de allereerste plaats over verheugt, toch blijkt er uit het boek van Wal lace nog iets anders dat tot blijdschap stemt. Wanneer de staat alleen maar den machti gen, onafhankelijken, welvarenden staat, en dus zich zeiven tot hoogste doel stelt, dan wordt ondanks alle mooie woorden en zelfs ondanks allen goeden wil, de mensch zoo makkelijk een middel, een instrument, geleidelijk af te zakken tot materiaal. De totale staat en dus ook de corporatieve staat, is, zoodra de rechten van den mensch vergeten worden en de staat niet de vader, maar de tiran der natie wordt, de rechte weg naar de bolsjewistische gemeenschap waarin de mensch niet meer waarde heeft dan voor zoover hij bruikbaar is te midden van het staal, het beton en het graan welke eigenlijk voor den staat alleen maar waarde schijnen te hebben. Aanhoudend is Roosevelt er van beschul digd, desnoods onbewust, naar een marxis tisch Amerika te streven. Het boek van Wallace toont aan dat het zoover nog niet is en zoover ook wel niet makkelijk ko men zal. PARIJS, 28 Aug. (Reuter) De Parijsche edi tie van de „Chicago Tribune" meldt omtrent den brand die gisteren in de veestallen van het abattoir te Chicago heeft gewoed, dat bij het blusschingswerk drie brandweerlieden werden gedood en 1500 gewond; 1200 personen zijn dakloos. Het angstige vee rende op het publiek af en veroorzaakte een hevige paniek. Een oogenblik vreesde men dat het vuur zich over de geheele stad zou uitbreiden. Het Brabantsch Studentengilde hield te Bergeijk bij Eindhoven een studiekamp Het gereedmaken der koffietafel v Te Senzeilles bij Namen werd dezer dagen een reusachtig rotsblok tot springen gebracht. Niet minder dan drie en een half millioen k.g. steen werd uit elkaar geslagen Naar het D. N. B. verder van betrouwbare zijde verneemt hebben de gebeurtenissen den volgenden achtergrond: Tusschen eenige in dit gebouw onderge brachte Heimwehren, voor het meerendeel jonge elementen, is het tot opgewonden too neelen gekomen om den onlangs benoemden commandant, wien zij verweten zich niet te houden aan het program van de Heimwehr. Het is daarbij tot handtastelijkheden geko men, waarbij van gummiknuppels en bajonetten gebruik zou zijn gemaakt, terwijl men ook zegt, dat er zelfs schoten gevallen zijn. Aan het conflict kon ten slotte slechts door het ingrijpen der politie een einde worden ge maakt. Zij drong na een kort gevecht het gebouw binnen en bezette het. Ook de belangrijkste pun ten en de omgeving van het gebouw worden door de politie bewaakt. De autoriteiten hebben nog geen lezing van het incident gegeven. Het Oostenrijksche regeeringspersbureau zegt, dat de berichten over botsingen tusschen de politie en Heimwehr-lieden te Floridsdorf volko men valsch en uit de lucht zijn gegrepen. Te Weenen is alles rustig. In verband met de 19 Aug. j.l. in Duitsch- land gehouden volksstemming ontving de „N. R. Ct." dezer dagen uit Duitschland een brief met beschouwingen over den uitslag. De schrijver is een bekwaam jong jurist, die of schoon zelf geen nazi, toch veel in een kring van bekende nat. soc. intellectueelen verkeert. De brief begint met een beschouwing van het resultaat der volksstemming. Tegenstemmers, ongeldige stemmen en niet-stemmers, zoo heet het, moet men met elkaar als tegenstanders van het stelsel beschouwen. Tot onthouding was nog meer moed noodig dan tot neen-stem men, omdat er een felle campagne was ge voerd, die onthouding als het verachtelijkste van alles voorstelde, en omdat het transport naar de stembus zoo volmaakt was georgani seerd, dat er vrijwel voor niemand een veront schuldiging tot wegblijven kon bestaan, yelen hebben zich onthouden omdat zij vreesden, dat hun „neen"-stem als een „ja"-stem zou geteld worden. Deze vrees was een zeer verbreid ver schijnsel. Met onthouding achtten zij zich daar voor gevrijwaard. Vele ja-stemmers, zegt de brief dan verder, handelden al evenmin uit overtuiging, maar onder een zeer sterken psychischen druk. Daar van kan men zich in democratische landen stel lig geen voorstelling maken. Propaganda en zelfs vervalsching van verkiezingsresultaten kunnen met elkaar niet zooveel uitwerking heb ben gehad als deze druk. Ongetwijfeld is de terreur minder geworden, en gevoelt de bevol king zich vrijer. Maar daarom nog niet vrij! Ook nu nog spreekt men zachter, als men op straat iemand voorbijkomt, of sluit men het raam, bij een critische bespreking van het Derde Rijk. Maar de moed is grooter gewor den, en bleek daaruit, dat velen die in Novem ber niet in twijfel verkeerden over hun „ja", nu besloten waren „neen" te stemmen, en daar over ook tegen anderen spraken! Dat zou men in November zelfs tegenover zijn vrienden niet gedaan hebben. Maar dan is het vaak gebeurd, dat men met het vaste voornemen „neen" te stemmen het stemlokaal betrad, en toch „ja" stemde. De daar toegepaste methoden brach ten dat mede. Op het land kwam het veel voor dat men de kiezers voor de keus stelde, hun stem open of gesloten uit te brengen. Natuur lijk bracht men dan een open „ja" uit. De stem lokalen waren vol S.A.-lieden. Dat was reeds drukkend en ontmoedigend. Vaak stonden zij nog vlak voor de kiescellen, waarvoor nu niet, zooals vroeger, een gordijn hing. Hoe drukkend en geladen met wantrouwen de atmosfeer was. heeft ieder gevoeld, die ondanks alles toch „neen" stemde. Deze druk, die zonder veel in spanning van de nationaal-socialisten op het stemmende volk rustte, en die zijn oorsprong vond in het, met bloedige daden en daden van geweld overvulde jongste verleden, is met zeer uiteenloopende kracht bij de verschillende klas sen der bevolking tot uiting gekomen. De fi nancieel en sociaal zwakken zagen een grooter gevaar in een „neen" dan de maatschappelijk sterkeren. Zoo moet men het hooge percentage van „ja"-stemmers onder de boeren, vooral in het Oosten van het Rijk verklaren. In het Oosten was immers zelfs in de dagen van het democratische Duitschland het geheim der ver kiezingen een twijfelachtige aangelegenheid! Nu bestaat het nog slechts in theorie. De resul taten van de stemming waren zeer in strijd met de verhalen, die sedert _,eruimen tijd in omloop zijn over de ontevredenheid der boeren met het nieuwe boerenrecht en met hun eco- nomischen toestand. In de arbeiderswijken was voor een „neen" ook heel wat moed noodig. De nood en het openbaren van meeningen en han delingen in die kringen, wekken daar een sterk gevoel van onzekerheid. Maar de industrie arbeider in de groote steden heeft in ieder geval veel meer vrijheid bewaard dan de boer. Vandaar het verschil in resultaat in de in dustriecentra en op het platte land. Doch zelfs het betrekkelijk ongunstige resul taat in de industriecentra geeft nog een ge- flatteerden indruk van de stemming. Om tal van redenen moet men aannemen, dat stellig niet meer dan 60 pet. der kiezers hun „ja" met overtuiging hebben uitgebracht. Ook een groot gedeelte van deze 60 pet. heeft daarmede slechts een negatief getuigenis voor het nationaal-so- cialisme uitgebracht. Groote en belangrijke groepen der Duitsche bevolking, die uiterlijk, of na de omwenteling misschien alleen nog innerlijk, tegenstanders zijn van het systeem, stemmen er toch voor, als het erop aan komt Zij doen dat, omdat zij van meening zijn dat langs vreedzamen weg binnen afzienbaren tijd een verandering niet mogelijk is, Volgens een officieel communiqué heeft de staatssecretaris voor de Veiligheid, Hammer- stein, de Nationale Landvolkvereeniging (de vroegere landbondpartij) zoomede den Oosten- rijkschen Junglandbund, welke beide te Wee nen gevestigd zijn, ontbonden. Krachtens de verordening houden ook de onderafdeelingen der beide ontbonden vereenigingen op te be staan. Volgens de motiveering van dit verbod zou den deze vereenigingen relaties hebben onder houden met de NSDAP. Het Christelijk Sociale „Weltblatt" vermeldde Dinsdagmiddag bijzonderheden over de relaties van den Landbund met de NSDAP. Het blad meldt o.m., dat de gearresteerde vroegere afgevaardigde van den Landbund De- waty twee weken vóór de Putsch van 25 Juli een reis naar Rome heeft gemaakt, waar hij uitvoerige besprekingen zou hebben gehad met den gezant dr. Rintelen. Naar de „Reichspost" mededeelt zal de di recteur-generaal van de Radenthainer Magne- sit-fabrieken in Karinthie, Konrad Erdmann, een Duitsch onderdaan, in verband met de actie in Karinthie van zijn functie worden ontheven. Tegelijkertijd werden alle arbeiders en bedienden der fabriek, die betrokken zijn geweest bij de gebeurtenissen van Juli, ontsla gen. Naar de „Reichspost" verder mededeelt zal overste luitenant Von Wahlkampf, tot dus ver veiligheidscommissaris in Spital aan de Drau in Karinthie door een andere persoonlijk heid vervangen worden. CHARBIN, 28 Aug. (Reuter) De toestand in Noord-Mandsjoerije neemt steeds dreigender vormen aan. Bij huiszoekingen bij Sovjet-amb tenaren van den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg werd een groote hoeveelheid wape nen, handgranaten en ontplofbare stoffen ge vonden. Daarom werden nog 70 Sovjet-Russi sche ambtenaren gearresteerd. De Sovjet-Russische consul heeft tegen deze arrestaties protest aangeteekend. Hij verklaar de dat dit optreden de Sovjetregeering dwingt haar leger in het Verre Oosten verder te ver sterken. Met' het protest is echter geen reke ning gehouden. Ook de Sovjet-Russische chef van den spoorweg, Roedi, heeft bij de Mandsjoerijsche autoriteiten een verzoek tot vrijlating der spoorwegambtenaren ingediend, doch het ver zoek werd niet ingewilligd. Uit Charbin wordt gemeld, dat de dagbla den hun anti-Russische campagne voortzetten en nieuwe arrestaties eischen, vooral van lei dende functionarissen van den spoorweg. Voortdurend worden gegevens gepubliceerd omtrent samenzweringen en bloedige represail les, die door de Sovjet-Russische burgers zou den worden voorbereid. Het blad „Charbinskoe Vermia" meldt dat te Charbin de Japansche vertegenwoordigers van het Mandsjoerijsche ministerie van verkeersmiddelen, Morita, Mori en Sato zijn aangekomen. Volgens het blad zullen belangrijke conferenties gehouden wor den door deze vertegenwoordigers met verte genwoordigers van den Oost-Chineeschen spoor weg met het doel nieuwe plannen en nieuwe maatregelen uit te werken. Het Japansche dagblad „Charbin Sjimboen stelt voor het pro bleem van den Oost-Chineeschen spoorweg op te lossen onafhankelijk van de besprekingen te Tokio en uit het Mandsjoerijsche gebied alle Sovjet-onderdanen te evacueeren teneinde de spoorweg ter beschikking en onder het beheer te stellen van de Mandsjoerijsche spoorwegen. SIMLA, 28 Aug. (Reuter) Het aantal per sonen, dat in verband met de burgerlijke on gehoorzaamheid in de Britsch-Indische gevan genissen is opgesloten, bedraagt nog slechts 382. Een jaar geleden waren nog 4704 personen als gevolg van deze campagne in hechtenis. Verwacht wordt, dat een groot deel van de overige gevangenen vóór December, als de verkiezingen worden gehouden, zullen worden ontslagen. Weensche politie ontwapent afdeeling Heim wehr te Floridsdorf. Nationale Landvolkvereeniging en Jungland bund in Oostenrijk ontbonden. Spanning rond den Oosterspoorweg neemt toe. Nog steeds arrestaties. De stad Campana gedeeltelijk in vlammen. Conversie van Ned.-Indische leening tot een bedrag van 485 millioen. lersonee! van Diesel-treinen heeft fouten be gaan als gevolg van te korte opleiding. Boschbranden te Ermelo; kwaadwilligheid in het spel. Morgen treedt een invoermonopolie voor bollen van tulpen, hyacinten en narcissen in werking. Bij schouwing der spoorlijn bleken van de spoor brug over de Rijpstervaart te Blija (Fr.) 27 van de 32 bouten losgeschroefd te zijn. Groote propagandavergadering ten bate der U.K. Universiteit op Dinsdag 4 September in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. New-Yorksche Beurs: Na zwakke opening een verdeeld verloop; slot meerendeels lager. Deernis Er wordt een kind vermist en een geheele buurt zoekt tot in het hartje van den nacht; alle zorgen, alle ge krakeel, alles wordt vergeten en heel de aandacht concentreert zich op het verloren kleinood, de oogappel van een bedroefd ouderpaar, het vrien dinnetje van dartele schoolmeisjes, die stil geworden zijn en als met stomheid geslagen wanneer uur na uur verstrijkt zonder dat de gezochte is gevonden. Dan plots midden op den dag als het harde leven zijn gewonen loop weer heeft genomen op een rumoerig marktplein, waar het gezinsonder- houd van dien dag moet worden bij- eengehandeld slaat op al die honder den als een verplettering neer het bericht van 's meisjes dood. En zij laten den handel in den steek en geven vrijen loop aan de hoogste menschelijke gevoelens van innigheid en liefde, die een kind slechts ver mag in iemand op te wekken. En deernis is er in elk hart met de ouders die zoo zwaar, zoo gruwelijk- zwaar werden getroffen. BUENOS-AIRES, 28 Aug. (Reuter) Een groot deel van de stad Campana staat in brand, tengevolge van de ontploffing van twee petroleumreservoirs. Nader meldt Reuter, dat het station totaal vernield is: Tot dusver zijn veertien dooden en 50 gewonden te betreuren. SEVILLA, 28 Aug. (Reuter). Op zijn terug tocht van Zuid-Amerika heeft het luchtschip „Graf Zeppelin'' weer eens een tusschenlanding gemaakt te Sevilla om daar drie passagiers af te zetten en nieuwe aan boord te nemen. De werkzaamheden voor de Zeppelin-mast te Sevilla zijn nog niet veel gevorderd, ofschoon Sevilla toch bestemd is de tusschenhaven te worden voor de tochten van de Graf Zeppelin naar Amerika. Er ontbreken nog een gasfabriek en werkplaatsen. WARSCHAU, 28 Aug. (Reuter) Heden begint de Europa-rondvlucht, waaraan zal worden deelgenomen door Poolsche, Duitsche, Tsjecho-Slowaaksche en Italiaansche vliegers. f Stand op Woensdag 1 uur vjn.; 751 .Vorige stand: 757.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1