STADSNIEUWS Laatste Nieuws HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBST 35 tandarts Haarlem, 29 Aug. TELEFOON 17031 4 NEDERLANDSCH-INDIE WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 R. K. VOLKSBOND Kring Haarlem-Noord Bedevaart naar Heiloo AANRIJDING TE HEEMSTEDE Let op het stopteeken VOOR DEN KANTONRECHTER Hy betaalde meteen. DIENSTPLICHT Resultaten van de K.N.A.C.- Veiligheidslaan De H.O.V. en de Gem. zaal Concert- R.K. SIGARENWINKELIERS EN ZONDAGSVERKOOP In Haarlem wenscht men algeheele sluiting Een lot gevonden Bitumenafval in brand Aanbesteding De Bouwmeester-revue Causerie meester Jack de Haas LEERAREN MIDDELBAAR ONDERWIJS Jaarvergadering te Haarlem HET NIEUWE TORENKRUIS OP DE GROOTE KERK Hedenmorgen aangebracht Orgelbespeling Personalia Rectificatie BURGERLIJKE STAND NIEUW POSTKANTOOR TE WORMERVEER Wmmm r /<mmm Het oude moest in verhand met den aanleg van een nieuwen weg worden afgebroken R.K. Bakkerspatroons bijeen Het congres voortgezet Ontvangst ten stadhuize F. 36 naar K.L.M. Vlagvertoon in het buitenland VISIOENEN" IN BELGIË Een bisschoppelijk verbod INSTITUUT Berekent thans nog voor een geheel Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand .1 3.— Iedere tand meerI 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3„— Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf f 15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. Zaterdags van 9—12 uur. AVOND SPREEKUUR Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7—9 uur BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch en Amerikaansch Mondonderzoek kosteloos AGENDA 30 Augustus DE UITZETTING VAN DEN JAPANNER Ernstige ontploffing Gymnasiast bij scheikundige proeven zwaar gewond SENSATIONEELE AANBIEDING STOFZUIGERHUIS „ELECTRO-FORT" „ELECTRO-FORT" De Veiligheidswimpel van de K.N A.C. hebben ONZE WAGENS behaald. Vlug - Veilig - Voordeelig Autohandel Maatschappij „Haarlem" Na*«austraat S9 Telefoon 16663 Bedevaart per rijwiel naar Heiloo op Zondag 9 September Gisteravond had in café „Suisse" aan den Rijksstraatweg een ledenvergadering plaats on der leiding van den heer L. Zegwaard, voorzit ter van den Kring in Haarlem-Noord. De voorzitter deed de mededeeling, dat door het kringbestuur aile pogingen in het werk ge steld zijn om de derde postbestelling in Haar lem-Noord, doorgevoerd te krijgen. Dit is afge wezen door de directie, om de financieele be zwaren. Er was-een schrijven van den R. K. Volks bond, met de mededeeling, dat de kasWerkloozen voortaan 5 cent contributie zullen gaan beta len. Bij de bespreking der werkloozen-uitkeering, waarover den laatsten tijd al zooveel is gespro ken, mocht de voorzitter constateeren, dat door de actie van het R. K. Werkliedenverbond zeer zeker een tweede steunverlaging is tegenge houden. Hij wekte de aanwezigen op, vertrou wen te blijven stellen in de besturen. De propagandist en voorzitter, de heer Gort zak, van wien het initiatief is uitgegaan voor een bedevaart per rijwiel op Zondag 9 Septem ber naar Heiloo, hield een toespraak, om tot slot te besluiten, dat wij terug moeten naar het christendom. De algemeene intentie der bede vaart zal in overleg met den geestelijken advi seur nog besproken worden. De regeling is als volgt: 's morgens 8 urn- vertrek bij de St. Catharinaschool aan den Rijksstraatweg, 10 uur H. Mis in de kleine ka pel te Heiloo, 11.30 Kruiswegoefening, 2 uur Lof met Rozenkransgebed. Terugtocht om streeks 3.15 uur. Voor wie de tocht per fiets te zwaar is, zal een bus rijden, mits bij voldoende deelname. Ook mogen er dames mede met deze bedevaart. Voor opgave vervoege men zich bij het Kring- bestuur. Dinsdagavond had od den Heerenweg bij de van Merleniaan te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een tweewielig motorrijtuig met duo-passagier, bestuurd door J. B. L. uit Haar lem en een vierwielig motorrijtuig bestuurd door E. H., wonende te Amsterdam. Het geval had plaats doordat het vierwielig motorrijtuig komende uit de richting Benne- broek moest stoppen. De bestuurder van het tweewielig motor rijtuig dat in dezelfde richting achter het vier wielig motorrijtuig reed, heeft het stopteeken vermoedelijk niet tijdig gezien en botste tegen de achterzijde van het vierwielig motorrijtuig aan. De bestuurder van het tweewielig motorrijtuig werd na de aanrijding, liggende op den weg naast zijn motorrijtuig aangetroffen en moest op advies van dr. Laijendecker, per ziekenauto naar een ziekenhuis te Haarlem worden over gebracht. De duo-passagier heeft slechts een lichte hoöfdwonde bekomen. Beide motorrijtuigen werden beschadigd. Door de politie wordt een nader onderzoek ingesteld. Voor de tweede maal stond voor den Kan tonrechter de üscoventer Amadeo D. terecht, die een maand geleden in de Dyserinckstraat zon der geluidgevende bel gereden had. De tolk, die hem dit aan zijn verstand bracht, kreeg de volle laag van 's mans verontwaardiging naar het hoofd. Met armen en beenen betoogde hij zijn onschuld- Het mocht niet baten. De tolk moest hem mededeelen, dat hij veroordeeld was tot een geldboete van 1 of één dag hechtenis. Gelaten haalde hij het geld uit zijn vestzakje en het kostte eenige moeite hem te overtuigen, dat de Kantonrechter zelf het geld niet in ontvangst pleegt te nemen. Met een hcofsch gebaar nam hij van de edel achtbare heeren afscheid. Voor het indeelingsdistrict Haarlem zullen worden ingelijfd: op 3 September, om 11 uur, in dé Infanteriekazeme a.d. Koudenhom en dienstplichtigen voor opleiding tot officier, le ploeg, v. h. le, 4e, 5e en 8e Regiment Veld- Artillerie (beredenen); op 17 September om 11 uur, in de Infanterie kazeme aan den Koudenhom de dienstplich tigen voor opleiding tot onderofficier van het 2e Regiment Veld-Artillerie en de le en 2e Schoclcompagnie van het Korps Luchtdoel Ar tillerie. De K. N. A. C. meldt, dat gisteren, den twee den dag van de veiligheidslaan, bij eerste keuring 286 automobielen werden gekeurd, waarvan er 72 reeds dadelijk in het bezit van den oranje wimpel konden worden gesteld. 119 Wagens werden na revisie herkeurd en in orde bevonden, v.aronder er ettelijke waren, die zich reeds eerder ter keuring hadden aan geboden, zoodat in totaal 191 auto's ten slotte met den wimpel gingen strijken. De overigen bleven afgekeurd, daar zij niet voldeden aan de gestelde eischen. In aansluiting op ons verslag van de jaarver gadering van de H. O. V. In ons ochtendblad van hedenmorgen deelt de heer Ph. Deinum, directeur van de Gemeentelijke Concertzaal, ons mede. dat de H. O. V. geen huur meer behoeft te betalen sedert de Concertzaal verpacht is, maar dezelfde regeling geldt als vóór de ver pachting. Het gemeentebestuur heeft dit n.l. bij de verpachting geëischt. Dit in tegenstelling met hetgeen in het verslag als een mededeeling van den voorzitter vermeld staat. lem, 6230; A. Lubbers, Haarlem, 6400; Kool, Warmond, 6540; Schijf's Bouwbedr., Haarlem! 6550; J. v. d. Putten, Haarlem, 6605; E. Bellaert, Haarlem, 6762; D. Boevé, Heemste de, 6974; Gebr. Sanders, Haarlem, 7000; G. Metselaar, Haarlem, 7481. Gunning aangehouden. Gisteren werd alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis en kantoor aan den Burg wal voor rekening van de vereeniging „Des Werkmans Vriend". De laagste inschrijver was Sijseling te Hille- gom voor 6080. Gisteravond vergaderde de R. K. Sigaren- winkeliersvereeniging in „Bellevue". Tot voorzitteT werd gekozen de heer Böhm- Tromp uit Heemstede. Uitvoerig werd de verruiming van de ver koopgelegenheid op Zondag besproken, inge volge de wijziging van de winkelsluitingswet. Algemeen voelde de vergadering veel Voor een algeheele winkelsluiting op Zondag, tenminste voor zooveel het de sigarenwinke liers in Haarlem betreft. De sigarenwinkeliers te Heemstede voelen meer voor Verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag en deze verruiming zullen ze in de toekomst ook krij gen. Besloten werd echter overleg te plegen met de neutrale sigarenwinkeliers-organisatie, om dan in samenwerking met de autoriteiten ge zamenlijk door middel van een enquêtte te on derzoeken hoe de sigarenwinkeliers in Haar lem en omstreken over het vraagstuk denken. Een Amsterdammer heeft aan de Haarlem- sche politie gemeld, dat hij op den openbaren weg een half lot heeft gevonden van de 466e Staatsloterij. Het lot is geldig voor alle klassen. De recht hebbende kan zich bij de Haarlemsche re cherche vervoegen voor nadere inlichtingen. Gisteravond werd om ongeveer kwart voor 8 brand gemeld aan de Westergracht. Bij on derzoek bleek, dat de brand woedde op een stuk grond van de Ned. Spoorwegen achter de Kathedraal. Dit stuk grond is in gebruik bij de Hollandsche Beton Maatschappij, die daar eenige stoomketels heeft geplaatst. Er was wat bitumen-afval op de brandende kolen ge vallen, waardoor een hooge vlam ontstond. De brand is door een onderbaas met wat zand gebluscht. De brandweer was op de Westergracht aan wezig, doch behoefde niet op te treden. De brandende bitumen-afval veroorzaakte een ge weldigen rook, waardoor een groote menigte nieuwsgierigen toestroomde, die een reusach- tigen brand meenden te zien. Een sensatie-journalist zou er een daverend verhaal van kunnen schrijven! Uitslag aanbesteding verbouwing perceelen Zijlstraat 1113 en 15 te Haarlem, voor reke ning van den heer S. J. de Goede; J. de Korte, Haarlem, 5807; J. de Zwarte J. Verheul, Haarlem, 6026; J. Philips Jr., Santpoort 6095; G. Houtkamp, Haarlem, 6120; J. Breevoort, Haarlem, 6150; F. Philips, Haar- Zooals ieder jaar in Haarlem blijft ook nu de belangstelling voor de Bouwmeester-revue aanhouden, zoolang zij hier vertoond wordt. Buziau geniet hier een reputatie, die op ja renlang succes steunt en zijn naam alleen reeds is in staat de Concertzaal te doen vol loopen. Buziau is dan ook de spil, waar alles om draait. Hij wordt daarbij kranig gesecon deerd door Siem Nieuwenhuizen, Bood, Suzan, Dolly Bouwmeester, Valk en anderen. Bijzonder succes oogst hij deze keer met zijn creatie van muzikalen clown, als filmster en als oermensch. Schitterend als immer is de monteering van de revue en de costuums behooren tot het beste wat op dit gebied in de heele wereld wordt gegeven. Maar niet minder indrukwek kend zijn de prachtige decors, waar ieder vakman bewondering voor heeft. En niet op de allerlaatste plaats dienen de dansen en bal letten te worden geprezen, waarbij vooral een bijzondere hulde toekomt aan de solodanse res Smirnova en haar partner Tripolitoff. De causerie, welke meester Jack de Haas Maar dagavond j.l. voor leden en genoodigden der Haarlemsche Damclub In de tuinzaal van hotel „Royal" heeft gehouden, is een avond van historische beteekenis voor de talrijke aan wezigen geworden. In zijne inleiding zeide de Haas dat hii door zijne jarenlange reizen door alle wereldstieis.cn ruimschoots gelegenheid heeft gehad het dam spel te bestudeeren zooals dit door vele volken wordt gesp.eeld en beoefend. Hij is hierbij tot de conclusie gekomen dat het Oosten de wijs heid heeft gebracht en het Westen de weten schap. Vooral was het hem opgevallen dat b.v. het eindspel, zooals de Russen het spelen, veel overeenkomst vertoont met ons eindspel. In Russische damwerken (w.o. er zijn van meer dan 100 jaren oud) komen eindspelen voor die volgens hetzelfde systeem geconstrueerd zijn als de eindspelen van Blankenaar. Na de pauze kwam de Haas even terug op een door de aanwezigen gestelde vraag, of het damspel moeilijker was dan schaken of bridgen. Alhoewel de beantwoording dezer vraag feite lijk niet tot deze causerie behoorde, wilde de Haas hierop toch even nader ingaan. Hij merkte op dat 't immer zijne gewoonte is geweest alleen dén een oordeel te vellen, wanneer hij zelf tot in de kern der zaak was doorgedrongen en zich dus tot oordeelen be voegd kon achten. „Ik ben," aldus de Haas, ,,het schaken gaan leeren uit.... liefde voor het damspel. In het Amsterdamsche V. A. S. heeft de Haas het schaken geleerd en toen hij eenmaal een der hoofdborden in het hoofdklasse-team bezette, heeft hij in een reeks lezingen voor de V.A.S.- leden het damspel gedemonstreerd en aange toond dat dit spel minstens even moeilijk te spelen is als het schaakspel en dat de combina ties. in het damspel mogelijk, juist door den meerslag-regel brillanter en dieper zijn dan die in het schaakspel. In het schaakspel geven de figuren een bril lanter en levendiger aanzicht en vooral de sprong van het paard imponeert den toe schouwer. Het damspel echter geeft door de iniforml- teit der schijven geen levendig aanzicht en daardoor verslijt de leek het voor een eenvou dig spel. Bij het damspel echter wordt door de spelers zelf geest in het spel gebracht, terwijl bij het schaakspel de geest aan de oppervlakte zicht baar is. Ook bij het bridge-spel bleef de Haas even stilstaan. De heer Haas doet zelf veel aan brid gen en zeide een groot aantal bridgeboeken se rieus te hebben bestudeerd. „Toch," aldus de Haas, „is t bridgen met dammen en schaken niet te vergelijken. Bij het bridgen worden 13 combinaties elk met 4 kaarten in hoogstens 10 INSCHRIJVING! KENNEMER BANKVEREENIG I N G HOUTPLEIN 8 mnt. uitgevoerd en daardoor mist 't alle diepte. Dit stel zal dan ook zeker weder verdwijnen; het damspel en schaakspel zullen zich als klassieke spelen immer blijven handhaven." Een geweldig applaus bewees, dat de Haas een aandachtig en dankbaar gehoor had gevon den en de waarderende woorden, die de 1ste voorzitter aan het slot van dezen in alle op zichten zoo welgeslaagden avond tot de Haas richtte, waren dan ook welverdiend. Het was een historische avond die bij de tal rijke aanwezigen nog lang zal blijven voort leven 1 De Alg. Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs vergadert Woensdag en Donderdag te Haarlem in café Brinkmann. Hedenmorgen 10.30 uur opende de voorzitter, de heer L. C. Buurveld uit Rotterdam de ver gadering met een uitgebreide rede. Sor. wees op de gebrekkige salarisregeling, maar stelde al zijn hoop op Minister Marchant, die zal doen wat mogelijk is. Ook werd door dezen Minister de eerste stap gedaan om de mogelijkheid te scheppen, dat leeraren aan bijzondere scholen bij opheffing van hun betrekking in het genot van wachtgeld kunen worden gesteld. Spr. hekelde de nieuwe verslechteringen in zake klassesplitsing en vergrooten van de klas sen en de nieuwe regeling voor het eindexamen. Minister Marchant is voornemens ook het M. O. opnieuw op te bouwen. In verband daarmede zette spr. de beginselen van zijn vereeniging uiteen en schetste de verschillende school typen. Vooral voor het middelbare meisjesonderwijs vroeg spr. betere wettelijke regeling. Ook de „financieele verhouding'' tusschen enderwijs rijk en gemeenten laat veel te wenschen over, er heerscht een chaotische toestand. Er moet een gelijke behandeling van het openbaar en bijzonder onderwijs zijn. De wetgever moet er voor zorgen, dat geen subsidie zal worden toe gekend, indien niet uitdrukkelijk de behoefte aan een nieuw od te richten schooi of uit breiding van een reeds bestaande is gebleken. Wordt een nieuwe school opgericht of een bestaande uitgebreid dan dienen 90 der kosten door Rük en gemeente gedragen te worden. Wat het jaarlijksch subsidiebedrag betreft, dienen Rijk en gemeenten ieder 40 bij te dragen. In het ledter.tal is een kleine teruggang te bespeuren, het bedragt thans 1868. De voorzitter heette vervolgens welkom dr. S. Elzinga, die namens den Minister van Onder wijs aanwezig was. verder de inspecteurs bij het M. O., de heeren Bolkestei en dr. v. d. Ent, de heer Berkelbach v. d. Sprenckel namens het Gymnasiumgenootschap en de heer de Jong namens de R. K. Leerarenvereeniging „St. Bonaventius". Dr. Elzinga bracht de groeten van den Minister over en sprak eenige bemoe- digendew oorden tot de vergaderden in deze donkere tijden. Ook de andere gasten spraken vriendelijke woorden. Op voorstel van het bestuur werden tot eereleden benoemd de inspecteurs dr. W. v. d. Ent, dr. E. H. Renkema er. M. v. d. Weyst. De verschillende jaarverslagen werden goed gekeurd. De begrooting sluiter.de met een bedrag van 13.150.werd na eenige bespreking goed gekeurd. De volgende algemeene vergadering zal te Nijmegen gehouden worden. Des middags kwam dr. M. Straetenaus, inspecteur-generaal van het Middelbaar- en Normaalonderwijs in België aan het woord, ter bespreking van het onderwerp; Eer. blik op de organisatie van het M. O. in België. Vele Haarlemmers hebben vanmorgen gade geslagen hoe het nieuwe torenkruis voor de oude Sint Baaf, dat gisteren reeds tot op het dak van de kerk omhoog gebracht was, naar Doven in den toren geheschen werd. Om 12 uur Was men zoover dat men het in de eerste omgang kon laten rusten. Het was een span nend schouwspel. Het 300 K.G. zware kruis werd met touwen omhoog geheschen, die be vestigd waren aan een in de bovenste peervorm der toren aangebrachte takel. Op de dunne spijlen en rondingen van de peer' bewogen zich de werklieden in zeer gevaarlijke standen, maar wel zoo rustig als de vele kijkers beneden op het Klokhuisplein. Het was een schoon amu sement voor Haarlem en een pracht-prestatie van den aannemer en zijn werklieden. Onze beste wenschen voor het verder verloop van de werkzaamheden Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 30 Augustus, des middags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. Dorische Toccata van J. S. Bach; 2. a. O Mensch, bewein dein Siinde gross en b, Schmü- cke dich, o liebe Seele, van J. S. Bach; 3. Vde Sonate van F. Mendelssohn-Bartholdy4. Trois Meditations van J. Guy Ropartz; 5. Ave Maria van Fr. Liszt; 6. Choral Song van S. Wesley. Te Den Haag is geslaagd voor het Notarieel examen: D. J. Bruining, alhier. Abusievelijk heeft men ons medegedeeld dat de vervaardiger van de fraaie reclame-affiches voor het openlucht-concert van de H.O.V in September a.s. Leuning zou heeten, zooals in het ochtendblad gemeld is. Deze kunstenaar heet echter P. L. Leunis. Geboren: 24 Aug. zoon van A. J. Lammerts- ma-Bolle; 25 Aug. zoon van H. A. Eikenboom- Fleumer, zoon van A. A. Hooning-van Doorn; 26 Aug. dochter van W. F. Suman-Hagen, dochter van M. W. Serno-Jaakke; 27 Aug. M. W. J. Segerius-Dulk. Overleden: 26 Aug. A. E. Thorbecek-Spaan, 86 jaar, Verspronckweg; 27 Aug. J. C., 1 maand, zoon van J. C. Groot, Eerste Hoogerwoed- öwarsstraat; J. G. Taffijn-Koppies, 68 jaar, Middenlaan; B. van de Waal, 70 jaar. Ge dempte Oude Gracht. De congressisten van den Ned. R.K. Bond van brood-, koek- en banketbakkerspatroons woonden hedenmorgen in de kathedraal „St. Bavo" te Haarlem een H. Mis bij, die door den geestelijk adviseur, Rector Th. Boonekamp aan het Hanze-altaar werd opgedragen. De congressisten zelf zongen de Gregoriaan- sche Misgezangen „De Angelis". Vervolgens werd in restaurant Brinkman het congres voortgezet. Het stond onder voorzitterschap van den nieuwen voorzitter, den heer J. Loose, die met den heer M. Krijgsman een inleiding hield over „De bond en het werk rondom de Nederland- sche Bakkerij om tot corporatieve ordening te komen." De heer Krijgsman beschouwde het heele sa- neeringsplan als niet anders dan een beschei den, hopeloos onvolledige stap. Men wil niets meer of minder dan in de Ne- derlandsche bakkersbedrijven, door ordening van het eigen bedrijf, met hulp der overheid, verbetering brengen. De maatschappij, die in eenige eeuwen in zijn methode verkeerd is gegroeid, is niet in enkele maanden te verbeteren. Deze illusie hebben zelfs Mussolini en Hitner niet. De C.B.C. is gekomen en was voorloopig het centrale instrument van samenwerkende meel fabrikanten, meelhandelaren en bakkerspa troons. Spr. achtte het niet juist, dat de saneering voornamelijk berust op prijszetting. Door stelselloosheid en regelloosheid, door de oneconomische manier van werken, moet een strijd op leven en dood ontketend worden in concurrentie en uitbuiterij ten opzichte van de werknemers, die ten hemel schreidt en die in de encyclieken van de pausen wordt veroor- deld. De C.B.C. moet overwegen of ze haar grootste energie voor de toekomst moet blijven zetten op de prijszetting. Maak een bedrijfschap aldus spr. een federatie, die het vak kan regeeren. Spr. besloot zijn inleiding met den wensch, dat het nageslacht zal kunnen zeggen, dat ons geslacht prachtig werk heeft geleverd. Bij de beantwoording van enkele vragenstel lers, merkte de inleider nog op, dat z.i. de crisis enkel te wijten is aan de overvloed, die er heerscht. Vervolgens werd de vergadering geschorst voor de officieele ontvangst ten stadhuize. Hierna werd een zeer geanimeerde rondvraag gehouden. Om 12.30 uur had de officieele ontvangst ten stadhuize te Haarlem plaats. Daarbij waren o.a. tegenwoordig de burgemeester, de heer C. Maarschalk, de wethouders W. v. Liemt, W. Roodenburg, A. Boes en de gemeente-secretaris. De burgemeester sprak o.m. als volgt: Als wij niet-bakkers aan bakkers denken, denken we niet altijd direct aan de huidige groote moderne bedrijven met talrijk personeel en diverse machines, met een groote staf van bezorgers. Dan komt in onze gedachte onwille keurig naar voren de oude figuur van den bak ker met z'n witte muts en zijn witbestoven klee ding, welgedaan van uiterlijk, zooals illustraties hem plegen uit te beelden. Een figuur, die bij mij immer de gedachte aan gemoedelijkheid doet opkomen, al spreekt dan ook een oud kinderrijmpje van een oakker, z'n vrouw en een knuppel, hetgeen van minder gemoedelijkheid getuigt. Die oude figuren zijn er nog wel, maar zij verminderen in aantal, zij worden moderner, de tijd eischt dat, maar ik mag toch wel aan nemen, dat de gemoedelijkheid, die blijkbaar bij het vak behoort, daarmede niet verloren eaat In dezen moeilijken tijd hebt gij nogal eens met de overheid te maken. Afgescheiden nog van den riistributietijd, die wel niet zoo spoedig uit Uwe herinnering zal zijn vervlogen, was dat ook vroeger het geval, maar de toenmalige overheidsmaatregelen en zelfs het verdwijnen van het versche cadetje aan het ontbijt, brach ten toch niet die moeilijkheden, die zich thans ten opzichte van Uw bedrijven voordoen. Gaarne wil ik U toewenschen, dat het spoedig mogelijk moge worden, die maatregelen althans, die tengevolg van de tijdsomstandigheden moes ten worden genomen en die belemmerend voor Uw bedrijf zijn, terug te nemen, opdat Uw vak zich wederom vrij kan ontwikkelen in Uw be lang en in het belang van de volksvoeding De voorzitter wees er in zijn dankwoord op, dat de gemoedelijkheid der bakkers thans ern stig schade lijdt door de vele moelijkheden. De hoop op welvaart blijft echter bestaan. In aansluiting op ons verslag van gisteren melden wij nog, dat de afdeelingen Rotterdam en Breda hun voorstel hebben ingetrokken. De rest van het congres werd aan ontspanning gewijd. Naar wij vernemen zal de F. 36, nu deze zijn certificaat van luchtvaardigheid verkregen heeft, over een drietal weken overgaan naar de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. De reeks van proefvluchten, die tot nu toe met dezen geweldigen Fokkervogel ondernomen zijn, zullen ook in de komende dagen, ter vast stelling van bepaalde eigenschappen, worden voortgezet, mede door den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Ofschoon het toestel geheel in orde is, wil men o.m. nauwkeurig de snel heid op verschillende hoogtén meten en verder metingen verrichten over het benzineverbruik, hetgeen van groot belang is, aangezien het vliegtuig in de toekomst dienst zal moeten doen in het luchtverkeer naar Indië. Voorts zal de radio-peilinstallatie, die zich aan boord bevindt, terdege worden beproefd. Op. het pro gramma staan verder vluchten met deze ma chine door de andere piloten der K. L. M„ ter wijl ook nachtvluchten ondernomen zullen worden. Het ligt eveneens in de bedoeling, dat de F. 36 voor vlagvertoon een aantal vluchten naar het buitenland zal maken, en wel naar Londen, Parijs, Malmö, Kopenhagen en waar schijnlijk naar Berlijn. Na afloop daarvan zal de machine voorloopig in de Londen-route worden ingelascht, omdat deze de meeste pas sagiers telt. Z.Em. Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, heeft aan de geestelijkheid en de ge- loovigen van zijn bisdom de volgende mededee ling gericht: „Zeerbeminde Broeders. In overeenstemming met Zijn Excellentie Monseigneur den Bisschop van Gent, oordeejen wij, dat de feiten, zoogezegde visioenen, open baringen of voorzeggingen, die zich sedert eeni- gen tijd te Lokeren-Naastveld voordoen, niet van bovennatuurlijken aard zijn. Diensvolgens verbieden wij streng aan onze geloovigen zich naar de plaats te begeven om deze gebeurtenissen bij te wonen. De klooster oversten zullen hetzelfde verbod voor hun on- derhoorigen gelieven uit te vaardigen. Tevens vragen wij aan de geestelijkheid en aan de geloovigen geen belang te hechten aan de visioenen, openbaringen, voorzeggingen, die de genaamde Berthonia Holtkamp, van Berchem- Antwerpen en Jozef-Hendrik Kempenaers, Van Wilrijk, toegeschreven worden. Gegeven te Mechelen, den 25 Augustus 1934. (w.g.) J. E. Kard. VAN ROEY, Aartsbisschop van Mechelen" HAARLEM Noord, TEL. 16726 met garantie Gebouw „St. Bavo" Kunst na Arbeid, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann Ned. R.K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers patroons, 11 uur. Gemeentelijke Concertzaal Bouwmeester's Revue: „Vooruit maar weer!" 8 uur. Palace Watt en Half Watt in „Congres der Vagebonden" Op het tooneel Schiller en Herome „Vallende menschen", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt „Tarzan de Ontembare". Op het tooneel „Benoys Brothers", 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Sound-theater „Kale Rijkdom", 2.30 en 7 uur (doorloopende voorstellingen). Groote of St. Bavokerk. Orgelbespeling, kwart over 8 tot kwart over 9. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R.K. Kappers, 8 uur Federa tie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur R K. Bevolkingsbureau, 8 uur Geel Wit, 8 uur Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 3—4 uur. SOERABAJA, 29 Aug. (Aneta) De Japan- sche journalist Takei omtrent wien besloten was hem uit Indië uit te zetten, was sedert zijn opneming in het immigrantenverblijf aan de haven van Soerabaja een hongerstaking begon nen. Hedenmorgen is hij aan boord van de „Koshu Maru" gebracht, met welke boot hij naar Japan zou worden vervoerd. Aan boord begon hij een toespraak, hetgeen hem echter verder werd belet. Toen het uur van vertrek was aangebroken, weigerde de gezagvoerder te vertrekken, onder de mededeeling dat hij nog twee Weken te Soerabaja wenschte te blijven. Voorts weigerde hij Takei te vervoeren op grond van de bevoegdheid dat de gezagvoerder van een schip eventueel passagiers kan weigeren. De autoriteiten confereerden hierop met het agentschap der scheepvaartmaatschappij en met den Japanschen consul omtrent de te tref fen maatregelen. Na nadere ruggespraak met den Gouverneur werd besloten strenge maatre gelen te treffen ingeval het schip niet zou ver trekken. Dit deed den gezagvoerder tenslotte besluiten toch zee te kiezen. Te half een des middags voer het schip uit onder controle van twee ambtenaren van den Immigratiedienst die het tot buitengaats vergezelden. In het pand Bilderdijkstraat 33 te Dordrecht had hedenmiddag omstreeks half één een ern stige ontploffing plaats. De 15-jarige leerling van het gymnasium W. Langenberg, die daar woont, was bezig met het nemen van scheikun dige proeven, toen plotseling een geweldige ex plosie ontstond, welke alle ruiten van het huis deed springen en de woning ernstig beschadig de. De jongen kreeg ernstige wonden aan hoofd en handen en werd in bewusteloozen toestand naai- het ziekenhuis vervoerd. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd.) GEDURENDE 14 DAGEN Wegens reorganisatie verkoopt het bekende vertrouwde GROOTE HOUTSTRAAT 94 - HAARLEM - TELEFOON 17077 verschillende merken Stofzuigers tegen onderstaande onge- loofelijke prijzen: Rotarex Servus Ret. El. Lux Excelsior Premier Premier Junior 7.50 10.— 25.— 15.— 25 f 17.50 t 35.— Universal Reb. 15. Vacono nw 15. Volta nw 40. Primo nw t 60.— Hamilton Beach Reb. f 60. Hoover Reb. 60. en nog verder keuze uit meer dan 40 merken, desgewenscht betaling ln overleg, zonder verhooging. Ons is ook al Jarenlang toevertrouwd de alleenverkoop van den beroemden Nederlandschen Stofzuiger ..f 27.50, f35.—, f 42.50, f 50.— - 3 jaar garantie 100 Nederlandsch fabrikaat De stofzuiger, die reeds meer dan 9800 uur onafgebroken draalt, d.w.z. bij gebruik van 30 min. per dag meer dan 40 jaar. Ziet de etalage en wendt U vol vertrouwen tot ons. Het ver trouwen van U hebben wy nog nooit beschaamd gemaakt en wij komen alles op zeer coulante wyze na. Vraagt vrybiyvend demonstratie. TELEFOON 17077 SNELT AX Goedkoopste tarieven naar alle deelen van ona land. - Rechtstreeksche verbinding met „Schiphol" K.L M. Luxe verhuur met- en zonder chauffeur. Tarief speciaal geschikt voor Indische verlofgangers en H. H. Reizigers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2