Zoekt gij betrouwbaar Personeel li Vooruitgang van de radio-techniek DEKRINGLOOP VAN DE AETHERGOLVEN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 De Sociale Studiedagen te Seppe. De commissaris der Koningin in Noord Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel aan het woord Een overzicht van het nieuwe markthallencomplex te Amsterdam, dat zijn voltooiing nadert m tpjp& INTERNATIONALE MOTOR. ZESDAAGSCHE ABDIJ VAN EGMOND Een zeer zwaar parcours tweeden dag AUTO VAN EEN HELLING VAN VERDUISTERING VERDACHT De radio-tentoonstelling in Olympia-hall te Londen i een der sensaties van het seizoen geworden Een ernstig gewonde Agenten bedreigd RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF UITGEBRAND ERNSTIGE MESSENSTEKERI FOTOREPORTAGE Dekschrobben aan boord van de .Pollux'. Da commandeur, de heer A. Kamp (boven), die 30 Augustus zijn gouden jubileum viert in Rijksdienst, houdt toezicht tijdens deze dagelijksche bezigheid op het opleidingsschip te Amsterdam In het Sportpark te Groningen gaven Dinsdag de landelijke ruitervereenigingen demon straties, welke door minister Deckers werden bijgewoond Het s.s. .Europa" van den Noord Duitschen Lloyd in miniatuur werd in drie jaar tijd door den heer J. Voorn te Amsterdam vervaardigd. Een knap stukje huisvlijt De Nederlandsche regeering bood Dinsdag den deelnemers aan het Jnt Luchtvaartcongres in de Ridderzaal te den Haag een tea aan, waarbij ook de vliegtuigbouwer A. Fokker tegenwoordig was het Bassin aldaar viel hij, uitgeput door het vele bloedverlies, neer. De politie was onmiddellijk ter plaatse en na geestelijke en medische hulp te hebben inge roepen, werd het slachtoffer per auto van den G.G.D. naar het Ziekenhuis „Calvariënberg" vervoerd. De politie heeft aangehouden K., L. en C., allen te Maastricht wonende, als verdacht van het plegen der mishandeling. Architect A. J. Kropholler heeft de te bou wen Benedictijner priorij van Egmond aanbe steed. Laagste inschrijver was de firma Hen- neman te Heemskerk voor circa 50.000. De gunning is aangehouden. actie-radius nog begrensd is, magr die morgen reeds onbegrensd kan zijn. Wanneer vandaag te Napels een onweer uit barst kan men dit feit inclusief het aantal der bliksems en de sterkte van de uitbarstingen in een salon te Londen observeeren. De wonderen van deze radioweerkikvorsch zijn tegenwoordig reeds zoo nauwkeurig om in dienst van het vliegverkeer gesteld te kunnen worden. Zü zijn ook interessant genoeg om dagelijks een paar duizend menschen urenlang te boeien. Niet minder belangstelling ondervindt het radio kompas, dat de schepen voor alle botsingen in nevel behoeden kan en dat in Olympia ge demonstreerd wordt. De Engelsche postautoriteiten hebben een lilliputzender opgesteld, die met geringe capa citeit werkt en op korte golven uitzendt en een beeld geeft van het radiostation der toe komst. Momenteel werkt zulk een installatie slechts over vier of vijf meter. Inplaats van de hooge masten en de veel vertakte antennes van moderne zenders zal men in de toekomst nog slechts lage dunne staven gebruiken. De energie van het lilliputstation bedraagt slechts twee watt; dit in tegenstelling met den nieuwen zender te Droitwich, die een capaciteit heeft van 150.000 watt. Men ziet het effect der uit stralingen aan oplichtende lampen en kan het verschil der geheimzinnige radiogolven en lichtgolven aan kleine experimenten zien. Ter wijl de eerste slechts door metalen schijven kunnen worden tegengehouden, kan een dun ne plank of een vel papier de lichtgolven te genhouden. Ruim driehonderd firma's toonen de nieuw ste modellen. Men kan tegenwoordig de selec tiefste toestellen koopen tegen een belangrijk lagere prijs dan voor minder goede typen van twee jaar geleden. De volksradiogramofoon wordt steeds meer populair en goedkooper; de meeste toestellen zijn zoo gebouwd, dat zij in de diverse kamers harmonieeren. De duurste set kost meer dan 200 pond en is wel het mooi ste luxe meubilair, dat men zich voor zijn salon kan wenschen. Men vindt ook draagbare ontvangtoestellen in sigarenkistformaat, die zonder antenne tweehonderd kilometer over bruggen, alle soorten autoradio's, die eenvou dig in iederen wagen in te bouwen zijn. Men is in de gelegenheid de vervaardiging van toestellen bij te wonen evenals van de lam pen. Men ziet de constructie van een toestel in al zijn fazes en krijgt zoo een indruk van de nauwkeurigheid, waarmee de instrumenten gemaakt worden. Een firma laat ieder toestel op een speciaal geconstrueerde plaat een half uur electrisch heen en weer slingeren. Deze methode staat gelijk met de wederwaardig heden, die het toestel bij een vervoer van Pa rijs naar Zürich ondergaat. Dit de geheele wereld zijn koopers naar Lon den gekomen om de nieuwste radiowonderen van Engeland te zien. Uit Siam, Bolivia, Nieuw- Zeeland, China, Japan en Duitschland worden inkoopers gezonden en de tevreden gezichten van de employé's toonen de gunstige resulta ten. Radio is de populairste en internationaal- ste sport. Bü geen vroeger evenement, een stuk onder de regie van Reinhardt, een jaarbeurs, een paardenshow. een bokswedstrijd is er groo- tere belangstelling geweest dan bij deze radio- tentoonstelling. TOKIO, 28 Aug. Het Japansche Telegraaf- Agentschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat te Tokio een „Liga tot vereeniging van Groot- Azië" is opgericht. In de openingsresolutie verklaart de Liga zich ten doel te stellen de vereeniging van alle Aziatische volken, en wijst zij op de noodzake lijkheid van oprichting van een Aziatischen Volkenbond, die het recht heeft over de poli tieke en economische problemen van Groot- Azië te oordeelen. Verscheidene vooraanstaande personen uit politieke en economische kringen in Japan, Mandsjoekwo en Mongolië, zouden reeds deel van de Liga uitmaken. GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 23 Aug. (V.D.). Op den tweeden dag van den inter nationalen zesdaagschen motorwedstrijd werd de etappe van Partenkirchen naar Biehl, Ro senheim, Brannenburg, Enterrochttach, Urfeld naar Partenkirchen gereden, een afstand van 339 K.M. In den afgeloopen nacht heeft het flink ge regend, terwijl vanmorgen bij den start weder om de regenval inzette. Tot Rosenheim leverde de koers voor de 203 motorrijders geen moei lijkheden op. Eerst bij Fading op den Samers- berg kwamen de moeilijkheden. De slechte weg was gedeeltelijk door particuliere wagens ge blokkeerd, waardoor vertragingen ontstonden. De aankomst des middags te Brannenburg ge schiedde in verband hiermede veel te laat Daar de wegen door den voortdurenden regen val zeer slecht waren, hadden de rijders het zeer zwaar te verantwoorden. In den loop van het parcours werden de wegen echter weer be ter en ook de Kesselbergweg leverde geen moei lijkheden op. Te Partenkirchen kwamen de rij ders na een zwaren rit zeer vermoeid aan. Door de marechaussee van Vaals is, in samen werking met de Duitsche politie, zekere D. W. aangehouden, als verdacht van verduisteringen van gelden van het Duitsche Arbeidersfront, afdeeling Metaalbewerkersbond te Essen. Op last van den Officier van Justitie is hij naar Maastricht overgebracht. D. W. is Duit- scher van nationaliteit en woonachtig te So lingen. Tegen half zeven Dinsdagavond is te Vaals de auto van den heer N. uit Den Haag, van een berm gekanteld. Behalve N. waren nog in de auto gezeten twee dames, een man en een jongen. De heer N. werd ernstig verwond aan het onderlijf en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto bleef onbeschadigd. In Australië is de bekende ontdekkingsreizi ger Sir Edgeworth David op 76-jarigen leeftijd overleden. Hij heeft deelgenomen aan de Zuid- pool-expeditie van Shackelton in 1907'09. Van jaar tot jaar verdubbelt zich de ten toonstellingoppervlakte van de radio industrie in de groote Olympiahall te Londen en de sensaties van de Londensche ra diosalon worden tienvoudig wat aantal en be- teekenis aangaat. De nieuwe constructies ver oorloven ook den leek een blik te- werpen in het wonder van de radiotechniek en iedere amateur vindt gelegenheid zijn wetenschappe lijke ontwikkeling aan de hand van verbluf fend eenvoudig te bedienen en toch geraffineerd gecompliceerde toestellen te voltooien. Niet zoozeer de tallooze nieuwe ontvangtoestellen maken furore dan wel de laboratorium-modellen van de onderzoekingscentra, die de bela.vg- stelling van de bezoekers wekken. Men leert de oorzaken van de storingen in de ontvangst kennen en poogt de onderzoekingen van de technici te volgen, die het wonder der aether- golven trachten op te sporen. Daar is bijvoorbeeld het „radioweerhuis" van het officieele radio-onderzoekinstituut. Hier wordt de kringloop van de aethergolven gede monstreerd, teneinde den amateur een voor stelling van het gebeuren in den aether te geven. De voor de radiogolven, zooals zij door de- zendstations uitgestraald worden, geschikte atmosfeer kan men zich als een veel verdie pingen hoogen wolkenkrabber denken, waarvan iedere étage een veerlaag voorstelt. In de par terre heerscht een atmosfeer, waarin wij leven. Op de eerste verdieping is de stratosfeer, die de koene ballonvaarders trachten te ontdekken. Om in de daarboven liggende atmosfeer door te dringen zal wel nauwelijks zoo spoedig iemand lukken en de metingen in deze lagen moeten door zeer fijn geconstrueerde instru menten verricht worden, die een onzichtbaren stralentaster in de onmetelijke hoogten uit strekken en daar de minieme electriciteit no- teeren. Honderden mijlen boven ons is de jonosfeer, het „radiodak der wereld", waardoor de radiogolven niet kunnen dringen. Vandaar worden de golven weer gereflecteerd en de weersomstandigheden in die hoogten zijn dus voor de ontvangresultaten of zendradius be slissend; daarom hecht men aan de voorgeno men observaties zeer veel waarde. De inge nieurs van het instituut cartografeeren deze regionen naar hun reflexcapaciteiten en bou wen zoo het fundament voor de toekomstige ontwikkeling van de radiotechniek, waarvan de Een oud-machinist is door de Vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank wegens bedrei ging van twee agenten met een bijl, tot een ge vangenisstraf van vijf maanden met aftrek van twee maanden voorarrest veroordeeld. De man had ruzie gemaakt met de agenten, die zijn zoon moesten halen voor het transport naar een observatiehuis, tenslotte had hij zich zoo opgewonden, dat hij een bijl greep, waar mee hij de agenten bedreigde. In een fabriek te Lodz is een schoorsteen bij het afbreken ingestort, waardoor drie arbeiders werden gedood en twee gewond. De opzichter, die het afbreken leidde, is gearresteerd. Dinsdagavond laat heeft in het perceel Bru- ghelstraat 251 te Den Haag, waarin een radio distributiebedrijf is gevestigd, een zware uit slaande brand gewoed, waardoor vrijwel het ge heele benedenhuis is uitgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting en moet uitgebroken zijn tijdens een korte afwe zigheid van de bewoners. Twee kftideren, logees van den bewoner, den heer H., werden door een agent van politie gered. De schade is aanzien lijk en wordt door verzekering gedekt. Reeds direct nadat de brand gebluscht was, werden maatregelen getroffen om het bedrijf zoo spoe dig mogelijk weer doorgang te doen vinden. In het gebied van Assoul (Noord-Afrika) heb ben bandieten op den woestijnweg naar Mara- kesj een afdeeling soldaten beschoten, waarna zij de vlucht namen. Twee militairen zijn gedood en drie gewond. Arabische ruiters vervolgen de bandieten. In een café te Smeermaes (B.) ontstond ruzie tusschen eenige personen, die allengs ontaardde in een vechtpartij, waarbij het mes spoedig niet achterwege bleef. De G. uit Maastricht kreeg eenige messteken in het hoofd en in de linker zijde. Alhoewel zwaar gewond, ondernam hij toch nog den terugtocht naar Maastricht, doch nabij Te Juterborg zijn twee vrachtauto's, waarop zich ongeveer veertig arbeiders bevonden, door een met grint geladen vrachtauto geramd. Vijf tien arbeiders moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht, waar een hunner is over leden. Volgens een bericht in de „Universe" zijn momenteel nog slechts dertig katholieke pries ters in Rusland werkzaam. Hoeveel priesters vóór 1917 in Rusland zielzorg uitoefenden, kan men gemakkelijk nagaan, wanneer men be denkt, dat Rusland toen 13 millioen katholieken en 614 kerken benevens 581 kapellen bezat. Thans is voor geheel Siberië nog slechts één enkel katholiek priester. Hij moet daarbij ook nog de functies van zijn bisschop waarnemen, want deze bevindt zich in gevangenschap. In Leningrad wordt de zielzorg slechts door één priester, een Franschman waargenomen. Iede ren Zondag draagt hij in de zes kerken, die de Katholieken nog overgebleven zijn het H. Misoffer op. Daarbij mag geen andere priester hem behulpzaam zijn. Daar de Zondag, naar men weet, in Rusland „afgeschaft" is, kunnen de geloovigen 's avonds de H. Communie ont vangen, als zij vanaf zes uur n.m. geen spijs of drank meer genuttigd hebben. Momenteel vertoeven nog vijftig Litausche priesters in de Sovjet-gevangenissen. Waarschijnlijk zullen zij tegen communisten uitgewisseld worden. In de stad Prikunsk is een monument op gericht voorJudas Iscarioth. Een spottend grijnzende man, die zijn vuist ten hemel balt. Op het voetstuk van het monument staat te lezen: Judas Iscarioth, de eerste revolution- nair! Twee nieuwe museums der godloozenbe- weging zijn geopend, het eene in de vroegere kathedraal van Kanzan, het andere in Sacham. De gemeenteraad van Oviedo, de hoofdstad van Asturië, heeft aan den burgemeester van Bilbao medgedeeld, dat hij de actie der Bas- kische gemeenten met sympathie heeft ge volgd. De voorzitter van de schoolcommissie van Chicago, James B. MacCahey, is uit Washing ton teruggekeerd met een chèque ten bedrage van 22.365.000 dollar, bestemd voor uitbetaling van achterstallige salarissen van 14.000 onder wijzers. In het handelskwartier van Havana is een bom van 80 pond ontploft. De aangerichte schade wordt op 100.000 dollar geschat. BUENOS AIRES, 28 Aug. (Reuter) Om trent den geweldigen brand te Campana, wordt nog gemeld, dat een groot deel der bevolking in paniek op de vlucht is geslagen. Een stads wijk is totaal verwoest. Later op den dag zijn nog drie petrcfleum-tanks geëxplodeerd. Ge lukkig is tengevolge van het draaien van den wind, het gevaar van een totale verwoesting der stad momenteel geweken. De brand zal waarschijnlijk nog vele uren duren. Voor niet minder dan vierhonderdduizend toehoorders hield de Führer in Coblenz een rede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4