De kieswet op de helling Sociale Studiedagen te Seppe HONIG'S BOUILLONBLOKJES tha ns 6 voor lOct DE TWEEDE DAG nfiCII lliii WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 Het vermoorde meisje Kwestie der loon regeling TE OBERAMMERCAU VAN 21-28 SEPT. PROGRAM: BIJWONING VAN HET PASSIESPEL llle KLAS f 90- lie KLAS f 115.- §j Nederland in Amerika MET DE WICHELROEDE OP ONDERZOEK BELANGRIJKE OPGRA, VINGEN Uit het steenen tijdperk 7 - BENOEMINGEN Missionarissen van het H. Hart Gearresteerde blijft ontkennen Belangrijke voordrachten over Kerk en Gezag. De verhouding tusschen Kerk en Staat en Kerk en het economische vraagstuk Kerk en Gezag Kerk en Staat De Kerk en het economisch vraagstuk llffis FRAUDE AAN EEN VEILING Een keurmeester geschorst WERKLOOZENZORG Demonstratief congres van het N.V.V. Terug uit de Missie Een eigenaardige vertegen woordiging Wiskunde L.O. (Slot) Toen de Evenredige Vertegenwoordiging werd ingevoerd, had men werkelijk de bedoeling om aan kleine partijen en groepen die een richting, een staatkundig beginsel, als basis hadden recht te laten wedervaren. Bij het districten stelsel stieten dergelijke kleine partijen tegen een overmacht en was het haar bijna onmoge lijk in het parlement door te dringen. Als één man in een van de 100 districten gekozen werd, zooals destijds Groen van Prinsteren of dr. de Visser, evenals trouwens de socialisten van Kol en Troelstra, dan kon men gerust zeggen dat zij eveneens een grooten aanhang hadden in de 99 andere kiesdistricten, zoodat ze bij een even redige vertegenwoordiging zeker niet alleen of met tweeën zouden hebben gestaan. De bedoe ling was aan dezen toestand, die als een on recht gevoeld werd een eind te maken. Wanneer het politieke leven zich was blijven ontwikkeien, zooals onder het districtenstelsel, toen er alleen in de Kamer kwamen partijen, Zij het ook slechts door één man vertegenwoor digd die werkelijk een richting voorstond, welke leef de,in een groot deel van het volk, dan zou de Regeering zeker nooit met het tegenwoordige voorstel gekomen zijn. De gedachte was immers destijds, dat overmacht een beletsel vormde voor een man van beteekenis om in de Kamer te komen, als deze zich niet om persoonlijke belangen, maar uitsluitend om verschil van in zicht omtrent hetzelfde beginsel, zich tegen over zijn fractie stelde. Voor dezulken wilde men den weg banen; maar dat is helaas verkeerd uitgekomen, ge zien de meer dan 50 partijen, die thans reeds aan de verkiezingen deelnemen en de verbrok keling in de Kamer, die daar onherroepelijk het gevolg van is. De oorzaak is te zoeken in de te verre doorvoering van de Evenredige Ver tegenwoordiging, want een middel om de par tijen te weigeren bestaat er niet en een wet telijke regeling van het partijwezen is een op gave waarvoor niet gauw in ons vrijheidlievend land een oplossing te vinden zal zijn. De vraag is daarom van beteekenis of het systeem van de Evenredige Vertegenwoordiging wordt aangetast, als er een grens wordt gesteld welke overschreden moet zijn alvorens een candidaat gekozen kan worden verklaard. Moet bij de Evenredige Vertegenwoordiging te allen tijde worden vastgehouden aan het beginsel, dat ieder die in het geheele land den kiesdee- ler haalt recht heeft op een zetel? Zonder twij fel is daar iets voor te zeggen, als het mogelijk zou zijn, maar de practijk heeft toch wel aan getoond, dat bij den geest tot versplintering die er bestaat, de nadeelen over het algemeen grooter zijn, dan de voordeelen. Een ernstiger opvatting van de vertegenwoordiging van be ginselen had dit kunnen voorkomen en zou ingrijpen van de zijde der Regeering overbodig hebben gemaakt. De Minister en naar wij aannemen de Re geering en het Centraal Stembureau, het meest deskundig college op dat gebied in ons land, meent thans dat het systeem van de Even redige Vertegenwoordiging niet insluit, dat voor het binnentreden in het pai-lement het behalen van den kiesdeeler afdoende moet zijn. Als grens is gedacht aan een minimum van driemaal den kiesdeeler. Voor de boven die grens uitkomende partijen wordt dat is niet voor bestrijding vatbaar de Evenredige Vertegenwoordiging volledig gehandhaafd. Is het nu willekeur, zooals door enkelen be toogd wordt, als door de Regeering de eisch wordt gesteld, dat driemaal de kiesdeelen moet worden gehaald voordat het recht wordt ver kregen tot binnentreden in het parlement? We kunnen het op het oogenblik nog niet inzien, want dan zou het thans ook reeds willekeur zijn te eischen, dat voor den eersten zetel de kiesdeeler noodig is, terwijl voor de grootere partijen per zetel met een geringer aantal stemmen volstaan wordt. We mogen toch niet vergeten, dat wij op het oogenblik in de wet ook een grens hebben, welke overschreden moet worden en welke voortdurend verlegd is voor de kleine partijen. Oorspronkelijk is er geen sprake geweest van den volledigen kiesdeeler. Na een zeker percentage ligt thans in de wet vast, dat de volledige kiesdeeler noodig is niet alleen voor den eersten zetel, maar ook voor den tweeden. De toegang voor de kleinere par tijen is reeds moeilijker dan voor de grootere die voor gemiddeld een geringer aantal stem men haar zetels krijgen. Volledige Evenredige Vertegenwoordiging, waarbij alle partijen vol komen gelijk worden behandeld, zou alleen mo gelijk zijn als er twee partijen waren. In andere landen waar men ook evenredige vertegenwoor diging heeft, kennen we zelfs stelsels waarbij terwille van het parlementaire werk aan de partijen die het grootst aantal stemmen halen reeds dadelijk een zeker percentage daarboven wordt gegeven, waardoor de kleine partijen geheel geweerd worden. Het is juist daarom, dat wij voorloopig ons niet kunnen aansluiten bij hen die zich met zooveel kracht verzetten tegen de voorgestelde wijziging. Naar onze op vatting stelt de Regeering thans alleen maar voor de grenspool wat te verzetten, want het beginsel van een grens ligt in de bestaande wet en dan had men zich daar destijds dus in 1933 even hard tegen moeten verklaren. Zonder twijfel is daarover verschil van in zicht mogelijk, maar het gaat ons te ver als men reeds bij voorbaat wil uitmaken, dat de Regeering iets zou doen, waardoor de Even redige Vertegenwoordiging aan den kant wordt gezet. Evenmin kunnen we inzien, dat een meer derheid in de Kamers, welke deze wijziging zou aannemen iets zou doen, wat feitelijk niet te verantwoorden zou zijn. Er bestaat door het tijdstip van indiening Aer wijziging intusschen meer dan gelegenheid om over het ontwerp de publieke opinie te hoo- ren voor aleer het in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht moet worden. Dat de Regeering tegemoet komt aan een bezwaar, dat bij de laatste verkiezing gebleken is te bestaan ten aanzien van het tijdig in dienen van geloofsbrieven door de tot lid be noemde leden die buiten het Rijk in Europa wonen is zeer juist. Het heeft met eenige tege moetkoming aan de communisten niets te ma ken, want alhoewel het deze partij geweest is, die de bezwaren ondervond, bij een volgende verkiezing kan het evengoed een andere treffen. Tenslotte poogt de Regeering bij de voorge stelde wijziging ook het vraagstuk te regelen voor de verkiezingen van Gemeenteraden en Provinciale Staten van wat wij kortheids halve aanduiden als dat der „vrijgestelden". Voor de Staten-Generaal zou daarvoor de Grondwet herzien moeten worden, zoodat dit nu buiten beschouwing blijft. Met het thans voorgestelde kunnen wij ons zeer wel vereeni gen, maar in het nieuwe artikel staat, dat de bestuurders van, of personen in dienst van ver- eenigingen, die beoogen de belangen van het personeel in dienst der provincie of gemeente bij het provinciale- of gemeentebestuur voor te staan, uitgesloten zijn van het lidmaatschap. Er is thans immers in de wet tegenspraak want er bestaat een wettelijk verbod voor amb tenaren in dienst van een publiekrechtelijk li chaam om lid te worden van Staten of Raad, terwijl zij wier levenstaak het is de belangen te behartigen dier ambtenaren wel gekozen zou den kunnen worden verklaard. Ook hier is het beginsel eenmaal aanvaard en kan men niet halverwege blijven staan, al zal er wel eenige strijd over worden gevoerd. u Op initiatief van Dr. W. J. H. Leuring te Mook, hebben met toestemming van den eige naar van het terrein, Mr. J. Santman, in de afgeloopen week proefgravingen plaats' gehad in de buurtschap van Zevenbergen, op korten afstand ten Z.O. van het hotel de Plasmolen. Het aldaar gelegen dennenbosch verbergt een der belangrijkste overblijfselen uit het steenen tijdperk in Nederland, namelijk een praehisto- rische vergaderplaats in de open lucht, die veel ouder is dan de bekende Ballerkuil in Drenthe. De in schilderachtige omgeving gelegen Zeven berger kuil is ongeveer eivormig. De grootste lengte bedraagt 46 M., de grootste breedte 26 M., de diepte 3.60 M. De ingang ligt precies in het Oosten. De kuil ligt midden tusschen drie ronde grafheuvels en is derhalve zeer waar schijnlijk uit hetzelfde tijdperk als deze. In den top van den ten Z.W. van de vergaderplaats gelegen grafheuvel is eenige jaren geleden een fraai versierde urn uit de eerste helft van het tweede millennium vóór onze jaartelling gevon den, tezamen met drie gepolijste vuursteenen handbijltjes. De urn bevatte asch en verbrande beenderen, o.a. den radius van een menschelij- ken onderarm. Zij is in het bezit van Dr. Leu ring. Bij de thans gedane proefgravingen, waarbij ook de Duitsche archaeoloog Dr. H. Naehod uit Leipzig aanwezig was, is dwars door dezen graf heuvel een 18 M. lange en 1 M. breede sleuf ge graven, die tot op den voet van den heuvel reikt. Het is daarbij gebleken, dat op dit niveau in het laatste gedeelte van het neolithische tijd perk vele menschen, ten deele in uitgestrekte houding, ten deele met opgetrokken knieën zijn begraven. De zwarte silhouetten der geheel ver teerde lichamen teekenen zich op het lichtgele of witachtige zand. Een aardpy» drinkbekertjte, in den vorm der bekende klokbekers, was aan een der dooden in het graf meegegeven. Van een anderen houten drinkbeker van puntigen De heer Van Fenkbergen, voorzitter van de Vereeniging tot wetenschappelijk onder zoek van het vraagstuk der wichelroede, de heer v. d. Meulen en Dr. Derikx, oudheid kundige en Deken van Roosendaal op zoek naar den historischen schat in het jacht huis van Prins Maurits te Roosendaal vorm met groote ooren was het contour nog in het zand bewaard. De grafheuvel was omgeven door een greppel, in de nabijheid van welke ook vele sporen van rechtop in rijen geplaatste houten palen zijn gevonden. Uit een en ander valt op te maken, dat de grafheuvel ongeveer vierduizend jaar oud is. Wellicht zal in komende jaren nader onder zoek kunnen leiden to uitkomsten, die mis schien van grooter belang zullen zijn. De hoogeerw. Pater Provinciaal der Missio narissen van het H. Hart van Jezus te Tilburg heeft benoemd: Voor het Apostolisch Vicariaat van Ned. Nieuw-Guinea de eerw. Paters G. Berns uit Arnhem, C. Meuwese uit Tilburg, J. de Bijl uit Deurne en Aloysius Helmer uit Moergestel Voor het Apostolisch Vicariaat van Celebes de eerw. Paters A. Rutges uit Montfoort (U.) en J. Vermelis uit Tilburg. Voor de Apostolische Prefectuur van Poer- wokerto (Midden-Java) de eerw. Paters A. Grootveld uit Geldrop en W. Schoemaker uit Deventer. Voor Brazilië de eerw. Paters P. Steltenpool uit Wervershoef, Th. Hebinck uit Velp bij Arn hem en J. Goseling uit Rijssen, alsook den eerw. Broeder G. van den Akker uit Lieshout. Deze twaalf nieuwe Missionarissen zullen in de eerste helft van October naar hun respectie velijk Missiegebied scheep gaan. Terwijl de eerw. Pater A. Gerats uit Blerick zijn theologische studiën aan de katholieke Universiteit te Innsbruck zal eindigen, werd de eerw. Pater Th. Tangelder uit Arnhem aange wezen om te Rome aan de Gregoriaansche Uni versiteit zijn theologische studiën voort te zet ten. De gruwelijke ontdekking van het lijkje van de achtjarige Sonja Beugeltasch op de vliering van een bananenpakhuis in de hoofdstad en de kort daarna gevolgde arrestatie van den 21 jarigen employé van dat pakhuis P., vormt zoo als te begrijpen valt, op het Waterlooplein en omgeving nog steeds het onderwerp van ge sprek. De bevolking is zeer geladen, zoo zelfs, dat indi ende dader van het gruwelijk misdrijf in haar handen zou vallen, zijn leven niet veel waard zou zijn. Intusschen blijft P., die nog steeds is inge sloten in het politiebureau, waar hij in zijn on verschillige houding volhardt, ontkennen, dat hij op eenigerlei wijze bij het gebeurde is be trokken. De politie blijkt echter over aanwij zingen te beschikken, die er toe geleid hebben dat hij in arrest blijft. Belangrijk in dit verband is vooral het onderzoek dat de politie-schei- kundige van Ledden Hulsebosch ter plaatse heeft ingesteld. Over de resultaten waarvan een rapport aan politie en justitie zal worden uitgebracht. De gevonden situatie op de vlle- irng is zooveel mogelijk intact gelaten, opdat vingerafdrukken en andere eventueele aanwij zingen, die voor de be wijsconstructie van on schatbare waarde zijn, niet verloren gaan. Behalve de vliering is het bananenpakhuis van de firma Groenteman en Bolle weer voor de dar plaats vindende werkzaamheden vrij ge geven Reeds eerder is P. voor een zedenmisdrijf van minder ernstigen aard veroordeeld geweest, welk misdrijf in het zelfde pakhuis is gepleegd. Leppe, 28 Aug. 1934 Na het ontbijt en een heerlijke wandeling in den prachtigen tuin verzamelden zich Dinsdag de deelnemers in de groote aula om te luiste ren naar de voordracht van prof. dr. L. Bender, professor aan het Angelicum te Rome die sprak over Het gezag is niet iets wat op zich zelf be staat. Er zijn drie elementen in het spel: ge zag, gezagsdrager en mensch. Hun onderlinge verhouding is deze: de mensch is gezagdrager, door het gezag, dat in hem is. Wat de ziel is in den mensch, is het gezag in den gezags drager. Als de mensch weer gezag heeft over ande ren, is de laatste oorzaak daarvan God. God doet dit echter niet onmiddellijk gewoonlijk gebruikt Hij den mensch daarbij als Zijn werk tuig. Welken vorm een gezagsdrager zal heb ben (individu of organisme) is door God zelf aan de menschen overgelaten, alleen over de Kerk stelde Hij zelf den gezagsdrager aan: den Paus, dien Hij tevens met onfeilbaar leergezag bekleedde. Dit sluit dus in, dat wij tot vol komen gehoorzaamheid aan de Kerk en Hare gezagsdragers verplicht zijn, ook waar deze feilbaar zijn. Doch ook de maatschappelijke overheid heeft krachtens haar ambt voortdu rend het oog gevestigd op het algemeen wel zijn. Weigeren we haar gehoorzaamheid, zoo ver hinderen we haar in haar taak en maken we de samenwerking onmogelijk, die de groote vi tale kracht van het maatschappelijk leven is. Het kerkelijk gezag is begrensd tot het boven natuurlijke doel. zoodanig behoort niet tot de gebiedsfeer van het Kerkelijk Gezag. Maar daaruit volgt geens zins, dat de Kerkelijke Overheid nooit iets be velen kan of verbieden, wat tot de politiek be hoort. Want bepaalde daden van politiek kunnen wel degelijk schadelijk zijn voor het bovennatuurlijke leven. Daarom geeft de Kerk ook voorschriften over politiek, welke wij tot plicht hebben op te volgen. De kern van heel de leer van Kerk en Gezag is de waarheid, dat God het bovennatuurlijk leven der menschen als een sociaal leven, een maatschappij, een kerk heeft ingericht. Omdat God het aldus gewild heeft, is het eeuwig heil van de onsterfelijke menschenzielen afhankelijk van den goeden gang van het maatschappelijk kerkelijk leven. In de namiddaguren werden de deelnemers aan de Sociale Studiedagen verrast met een uitvoering van enkele welgeslaagde zangnum mers door het bekende zangkoor van de H. Sa cramentsparochie te Breda onder leiding van den directeur André Vermeeren, hetgeen als een aangename en kunstzinnige afwisseling door de aanwezigen ten zeerste op prijs werd gesteld. Daarna gaf de voorzitter het woord aan Ma gister Doodkorte O.P. voor zijn rede over Kerk en Staat. Na de begripsbepaling van Kerk en Staat gegeven te hebben, waarbij vooral de in- houdsbepaling van het algemeen Staatswelzijn naar voren werd gebracht en te hebben opge merkt, dat de kwestie van indirecte rechts macht niet beperkt is tot Kerk en Staat, be toogde spreker de algemeene stelling, dat na melijk elke hoogere overheid directe jurisdictie bezit, over eigen doel en middelen en ook in directe macht over een lagere overheid, ten aanzien van sommige voorwaarden tot eigen doel en middelen en niet omgekeerd. Daartoe werd het onderscheid betoond tusschen middel tot een doel en voorwaarden tot een doel of middel. Vervolgens werden van die stelling toe passingen gemaakt op staat, kerk en huisgezin. In de heerlijke avonduren schaarden de deel- nerfiers zich rond de lessenaar van Henri Hermans, die een voordracht hield over de Kerk en het economisch vraagstuk. Inleidend verklaarde en verdedigde spreker aan de hand van Quadragesimo Anno de aan- yte kunnen b.v. wel zeggen; de politiek als gevochten stelling, dat de Paus het recht enjgrescjag jjesi0ten. den plicht heeft, om met oppergezag te be slissen in kwesties van socialen en economischen aard. Alle uitingen van het materieel leven zijn onder geleide van den Godsdienst, niet ge scheiden. Voor een behoorlijk godsdienstig-ze- delfjk leven is volgens Sint Thomas een zekere mate van stoffelijke welvaart noodig. Voor die welvaart te zorgen, is de taak der anderen. Maar doen die anderen dat niet, dan legt de Kerk zelf de materieele basis voor den geeste lijken opbouw. Wat economisch mogelijk is, beoordeelt de wetenschap der economie, maar of het ook ge oorloofd is leert ons de Kerk. Hier ligt het ter rein der zedenwet. Veel onverantwoordelijke toestanden zijn mogelijk gebleken in het ver leden: het bestaan van het proletariaat, pluto cratie, winstbejag enz.; maar zedelijk waren zij niet geoorloofd. De zedenwet plaatst niet het kapitaal, niet het geld, niet de machine, maar den mensch in het centrum der economie. En deze wet be veelt den mensch, al zijn doen en laten te rich ten naar ons hoogste doel. Alle arbeid en in spanning in deze wereld zijn er om Gods wil te volbrengen, om er toe mede te werken, dat de aarde aan den mensch in het algemeen wordt onderdanig gemaakt, om door arbeid de menschheid te helpen bij haar streven naar het hoogste doel. Zoo wordt de nederigste ar beid verheven tot godsdienst en wordt inplaats van het „verdienen" het „dienen" gesteld. Geen bezit, geen kapitaal kan bestaan zon der arbeid en geen arbeid zonder kapitaal. Er moet echter opgekomen worden tegen onrecht matigheden van het kapitaal als van den ar beid. De socialisten dwalen als zij de productie middelen aan den staat willen brengen. Het leidend beginsel voor een rechtvaardige arbeids- verdeeling is ook hier weer het algemeen wel zijn. Daarom moet de arbeider uit het prole tariaat worden verlost. Het welvaartspeil kan ongetwijfeld hooger zijn wanneer het kleinbe- zit regel en voor iedereen een prikkel tot arbeid wordt. Evenals het eigendom heeft ook de arbeid een persoonlijk en sociaal karakter en dit moet in de loonregeling tot uiting komen. De hooge loonen kunnen werkloosheid veroorzaken, maar te lage loonen doen dit eveneens. Ze verzwak ken de koopkracht, bedreigen de algemeene welvaart en verstoren orde, vrede en rust. Daarom moeten de loonen onderling in juiste verhouding staan. Zoo komen we tot een bil lijke verdeeling der aardsche goederen en wordt indirect ook de grondslag gelegd voor het her stel der maatschappelijke orde. Na ampele discussie werd met een gemeen schappelijk avondgebed deze vruchtbare con- VRIJDAG 21/9: Vertrek per D-trein uit Utrecht te ongeveer 11.30 uur; diner in restauratie-rijtuig; reis langs den Rijn; souper in restauratie-rijtuig; aankomst te Nümberg te ongeveer 23 uur; logies in hotel. ZATERDAG 22/9: Ontbijt in hotel; te ongeveer 10 uur vertrek van Nümberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 u.; diner te München in de groote restauratie-zalen van het Cen- traal-Station; te 14.30 uur vertrek van München (Stamberger- bahnhof) naar Oberammergau; aankomst aldaar te 16.30; betrekking der pensions; souper in pensions; logies. ZONDAG 23/9: Te 6 uur plechtige gezongen H. Mis; ontbijt; te 8 uur aanvang van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 14 uur ver- =e== dere bijwoning van het Passiespel, dat te ongeveer 17.30 geëin digd is; souper in pension; logies. MAANDAG 24/9: Ontbijt; te ongeveer 8.30 per trein (schitte rende reis!) van Oberammergau over Murnau naar het luxueuze en toover-schoone Garmisch-Fartenkirchen, alwaar wij ons voor de volgende dagen vestigen in uitstekende hotels; aankomst te 10 uur; diner; na het diner uitstapje naar de geweldige rots formaties en watervallen van den Partnachklamm; souper; 's avonds gezellig samenzijn: uitvoering van Beiersche boeren dansen, schuhplatteln, jodeln! logies. fr DINSDAG 25/9: Ontbijt; den geheelen dag autotocht door de Zuidelijkste Beiersche Alpen over Mittenwald (Oostenrijksche grens); diner aan het Walchen-meer (onvergetelijk uitzicht!); souper in hotel te Garmisch-Partenkirchen; 's avonds gezellig samenzijn (zie boven)logies. WOENSDAG 26/9: Ontbijt; te 8.30 autotocht naar het heerlijk j^= gelegen, wereldberoemde Klooster Ettal; bezichtiging der merk waardigheden; orgelconcert voor onze reisdeelnemers; per auto over de alsdan zoo juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Linderhof van Ludwig II; diner in hotel te Ettal; per auto terug naar Garmisch-Partenkirchen, waar in den namiddag de Kreuz-egg- of de Wankberg (naar verkiezing) per Schwebebahn „bestegen" wordt (hier ligt het Beiersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wij de berg meren diep beneden ons!); souper in hotel; na souper gezellig samenzijn (zie boven); logies. DONDERDAG 27/9: Ontbijt; te ongeveer 9 uur vertrek per trein van Garmisch-Partenkirchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10.45 uur; groote autotocht door München oud en nieuw; diner in de restauratiezalen van het Centraal station; 's namiddags gelegenheid tot winkelen; te ongeveer 19 uur vertrek der deelnemers die met den nachttrein reizen. Souper in de treinrestauratie. De deelnemers die met den dagtrein reizen gebruiken te 18.15 het souper weder in de restauratiezalen van het Centraal-Station en vertrekken om 19.30 van München naar Nümberg, alwaar wordt overnacht. VRIJDAG 28/9: Ontbijt in den trein voor deelnemers van den trein; aankomst in Utrecht te ongeveer 10.40 uur. Deelnemers dagtrein ontbijt in hotel; vertrek per trein uit Nürnberg te 7.15, diner en souper in treinrestauratie; aankomst te Utrecht ongeveer 19.30 uur. AFSCHEID N.B. Zij, die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 27 op 28/9, kunnen tegen een minimum van kosten (ƒ5.en onder geleide de terugreis op 31 Augustus per dagtrein afleggen. De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de V.K.P. en de Katholieke Illustratie aan hare abonné's (uitsluitend aan hare abonné's) aan tegen den prijs van Deelnemers aan deze reis hebben, dank zij een afzonderlijk getroffen regeling, geen pas, doch slechts een bewijs van Nederlanderschap noodig, wat een aanzienlijke besparing be- teekent. Bij inschrijving voor administratiekosten, enz. een bedrag van 2.50 per deelnemer verschuldigd. De reissom moet uiterlijk 14/9 in ons bezit zijn. Gegadigden gelieven zich terstond aan te melden opdat voor een ieder een bevredigende voorbereiding gewaarborgd kan zijn, mede in verband met de te verwachten drukte te Oberammergau Uitvoerige dienstregeling, deelnemerslijst en insigne worden t.z.t. aan de deelnemers toegezonden. EEEEE Men adresseere aan de Administratie van dit blad Afdeeling Reis Oberammergau. rf Het bestuur der veilingvereeniging te 'sGra- venzande kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat door den eersten keurmeester der veiling fraude werd gepleegd bij het uitbetalen van loonen aan het losse personeel. Het bleek n.l., dat de keurmeester, die met het uitbetalen dezer loonen was belast, meer werk-uren in rekening had gebracht, dan wer kelijk waren uitbetaald. In verband hiermede is de keurmeester thans geschorst. Op Zaterdag 8 en Zondag 9 September a.s. zal door het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen in het N.V.-Huis te Utrecht een demonstratief congres belegd worden in verband met den steeds grooter wordenden nood der werkloozen. Op dit congres zal het woord gevoerd worden door de heeren E. Kupers, voorzitter van het N. V. V., die zal spreken over de financiering van de lasten van de werkloozenzorg en in het bij zonder over de noodzakelijkheid van een betere verdeeling dezer lasten tusschen het Rijk en de gemeenten, en H. Lindeman, bestuurder van het N. V. V., die de eischen der moderne vakbewe ging ten aanzien van de ondersteuning der werklooze arbeiders in het algemeen zal behan delen. Uit de Afrikaansche Müssie is bij zijn familie te Spekholzerheide aangekomen de zeereerw. pater Montfortaan H. Fischer. Zooals ook in ons blad is gemeld, maakten 22 Hollandsche kinderen dezen zomer een z.g.n. Goodwill-Tour naar Amerika, om daar de di verse nationale kleederdrachten van ons land te demonstreeren. Niets natuurlijker dan dat de argelooze lezer veronderstelde, dat deze drachten ook door jongelui uit de betrokken streek of plaats zou den worden gedragen. Thans hebben wij voor ons liggen de lijst der „uitverkorenen" en vinden wij de namen van Freules en Jonkheeren (sommigen zelfs met Duitschen of Franschen klang), allen uit Den Haag, Wassenaar Bussum, Bloemendaal, Zeist, Amsterdam en Rotterdam. Ook enkele niet blauw-geaderde namen zijn er bij, maar dan is toch wel op den goeden klank gelet. Een Freule stelt een Volendamsch meisje voor, weer een andere een Zeeuwsche, een Jonkheer stak in Friesch of Volendamsch cos- tuum, enz. De schilderachtige Brabantsche muts, de ty pische Achterhoeksche dracht mankeerden, flatteerden misschien niet genoeg of waren wellicht te Roomsch? Wij meenen goed te doen deze „poppenkas- terij," waarmede de Yankees gefopt zijn, open baar te maken. En dan! Moesten die adellijke namen indruk maken op een volk dat zelf geen adel kent? Het geheel maakt den indruk van een „onder onsje". De Amerikaansche bladen drongen aan op een hernaling. Indien het betreffende comité daarvoor ooit om steun bü eenig officieel li chaam zou aankloppen, moge men het boven staande ter harte nemen. Zijn onze inlichtingen juist, dan hebben „de kinderen" (13 tot 18 jaar) daar de geuzenvlag vertoond inplaats van ons eigen nationale rood-wit-blauw. Inderdaad een eigenaardige vertooning!! DEN HAAG. Geslaagd de heeren: B. Reusink te Apeldoorn en W. P. Thijssen te Borghem (N.-B.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5