DE ENGELSCHE POLITIEK OP VACANTIE T oestand Koningin Het nieuws van heden MAAR BEBRIJVIGHEID IN HET RIJK BALDUR VON SCHIRACH VOOR DE RADIO De school der zee" ELCKERLIJC DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad De vraagstukken in Australië, Ier land en Zuid-Afrika vragen de volle aandacht Italiaansch op Malta Generaal O'Duffy, de leider der Iersche Blauwhemden Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiju Thans veel verbeterd Hij dankt de ouders voor het ver trouwen, dat zij in de Hitler- jugend stellen Felle aanval op de buitenlandsche pers Baldur von Schirach Inktvisch valt een schip aan Visschers hakken het monster een vangarm af Toespraak van den H. Vader in een audiëntie voor zeelieden Leden „Bloed-broeder- schap" voor den rechter Tegen vier leiders de doodstraf geëischt Aanslag op prefect *ran Kreta Pater Marcus von Avïano herdacht Redder van Weenen in 1683 Wolkbreuk teistert Nac- kenheim Water stond 1 meter hoog in de straten De eerste „vliegende fiets" In een fabriek te Moskou geconstrueerd Het gevangenisoproer te Graterford Bewakers brengen de muiters met traangasbommen tot kalmte Zon in het hart OPENLUCHTSPEL De stakingen te Rio Veerbootarbeiders hervatten het werk Catalonië en Madrid Onrustwekkende verklaringen van Companys NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18920 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BEZOEKT OUWE HAND5 RHENEN OP DtN GBEBB63EPC (Van onzen Londenschen correspondent.) Er gebeurt in Engeland volstrekt niets. Dit land neemt zijn zomervacantie steeds zeer ernstig op, maar ik herinner mü toch niet dat Augustus ooit een zoo volmaakt-doode maand geweest is als ditmaal. Mr. MacDonald bevindt zich in New-Poundland, Mr. Baldwin als gewoonlijk in dezen tijd van het jaar te Aix-les-Bains. De andere ministers zullen óók wel ergens zijn, maar in geen geval te Londen. Men heeft hen allen op één na voor het oogenblik volkomen vergeten envoelt er zich wel bij. De eenige uitzondering is Mr. Hore-Belisha, de nieuwe verkeersminister, die zijn ambt aanvaard heeft, bezield van een her vormingswoede, welke bepaald angstwekkend is. Voor de pers vormen in deze periode van binnenlandsch-nieuws-schaarschte, zijn decre ten en plannen welkome copy. Deze vertegen woordigen in de politieke rubrieken der dag bladen de vaderlandsche politiek. Eigenaardig contrasteert met de vredige stilte in Engeland het rumoer elders. De Engelsche pers kent niet de ten onzent gebruikelijke split sing der krant in binnen- en buitenlandsche rubrieken. Is het Engelsche nieuws het belang rijkst, dan krijgt dit de eereplaats, onverschillig of het van politieken of anderen aard is; zoo niet dan wordt een of andere buitenlandsche of Rijks-gebeurtenis onder den „grooten kop" ge plaatst. Merkwaardig mag het heeten dat in de groote, ernstige bladen in den loop der laatste weken Duitschland méér vooraan gestaan heeft dan alle andere landen, met inbegrip van En geland en het ontzettende lawaai, dat ons zelfs uit de lange telegrammen van de Britsche cor respondenten te Berlijn, München en thans weer Coblenz tegendavert. Maar dat is niet mijn „ressort". Na Duitschland heeft de Iersche Vrijstaat zich in de meeste belangstelling van de pers mogen verheugen, ofschoon ook in andere Do minions en koloniën heel wat gebeurd is dat de bladen van nieuws en zelfs van hoofdartikelen voorzien heeft. De heffing van hoogere invoerrechten op zekere katoenen goederen door de Australische regeering heeft geleid tot een Britsch protest te Canberra, en zelfs tot een inmiddels weer ingetrokken boycot van Australische producten in eenige centra van het Britsche textielgebied. Een deputatie uit Lancashire, alle secties der textielnijverheid vertegenwoordigend, is te Lon den ontvangen door mr. Bruce, den vroegeren Australischen premier, en thans Hoogen Com missaris der Commonwealth in de Rijkshoofd stad, en heeft aan dezen te verstaan gegeven dat de verhoogde rechten in strijd zijn met den „geest van de overeenkomsten van Otta wa". Toch heeft dit conflict buiten de kringen der belanghebbenden niet zoo heel veel aandacht getrokken veel minder b.v. dan de Engelsch- Australische ruzie over de vitale problemen betreffende de „leg theory" en „body line bow ling". (Cricketers onder de lezers weten waar schijnlijk wat dit is; niet-cricketers moeten zich maar tevreden stellen met mijn verzekering dat tnu ja, dat 't vitale problemen zijn!) Wat de invoerrechten-trust aangaat is de si tuatie veel minder eenvoudig dan de simpel- tuiten zich verbeelden. Men zou zeggen dat het zeker niet in Engelands belang is, wanneer Australië, door het heffen van hoogere rechten op Britsche textielproducten, zijn eigen katoen nijverheid poogt te bevorderen. En toch wordt in machtige kringen in Engeland de houding der Australische regeering toegejuicht zij het slechts heimelijk. En wel door diegenen, die belang hebben bij de machine-fabricage. De export van textielmachines naar Britsch-Indië, China, Canada en Australië is in een jaar tijds met meer dan 50 proc. toegenomen. De machi nefabrikanten hebben er dus groot belang bij dat deze landen, die de beste afnemers van Lancashire waren, minder textielproducten koopen en ze zelf vervaardigen. Verhoogde Australische rechten op katoenen goederen heb ben een groote vraag naar Britsche spinmachi nes ten gevolge, en de regeering te Londen moet evenzeer rekening houden met de belan gen der machinefabrikanten als met die der textielnijverheid. De kleine kroonkolonie Malta heeft de laatste jaren zeer veel van zich doen spreken. Men zal zich herinneren, hoe de onhebbelijke houding van den Eersten Minis ter, Lord Strickland, tegenover den Aartsbis schop van Malta en den bisschop van Goro enkele jaren geleden zelfs aanleiding gaf tot een zeer onaangenaam geschil tusschen de Britsche regeering en het Vatikaan. Erkend moet worden, dat toen eerstgenoemde, na een onderzoek ingesteld te hebben, tot de con- die een weinig Engelsch of Malteesch spreken, niet eens hun eigen taal zullen mogen gebrui ken. En dit beantwoordt de „Daily Telegraph" spottend door te herinneren aan den buitenge wonen eerbied, dien Italië getoond heeft voor de moedertaal van zijn geannexeerde Duitsche onderdanen in Tirol. In Engeland heeft men de „Status of the Union Act" zeer kalm opgenomen, maar thans blijkt dat in Zuid-Afrika zelf deze wet niet geringe beroering verwekt heeft, zij het dan ook bij een minderheid. Door de „Status of the Union Act" worden belangrijke constitutioneele wijzigingen inge voerd, iets waartoe Zuid-Afrika het recht ge kregen zou hebben door het bekende „Statuut van Westminster" van 1931, dat op zijn beurt de codificatie was van de besluiten der Rijks conferentie van 1926, welke genomen werden op grond van Lord Balfour's verklaring betref fende de „gelijkheid van status" tusschen Groot- Brittannië en de Dominions. Of hierdoor ook het recht van een Dominion op souvereiniteit erkend werd, is een vraag, die verschillend, maar door de bevoegdste deskun digen ontkennend beantwoord wordt. Een Domi nion kan uit het Gemeenebest treden en aldus een souvereine staat worden. Maar het kan niet in het Gemeenebest blijven en terzelfder tijd volledige souvereiniteit opeischen. Maar dan bestaat er zal men zeggen ook geen „gelijkheid" tusschen Engeland en de Dominions. Het antwoord hierop is zeer moei lijk te geven. De „gelijkheid", door Lord Balfour bedoeld, had uitsluitend betrekking op de on derlinge verhoudingen binnen het Rijk, zij schiep dus geen souvereiniteit, welke ook inter nationaal erkend moet worden. De souvereini teit berust bij den koning, en is ondeelbaar. Zij berust niet bij het parlement, en wanneer thans het Zuid-Afrikaansche parlement zichzelf fei telijk souverein gemaakt heeft, en zich het recht voorbehoudt den koning af te zetten en een republiek uit te roepen, dan is dit niet in overeenstemming met de positie der Unie in het Britsche gemeenebest. Hetzelfde geldt voor een andere constitutie wijziging waarbij Britsche burgers in de Unie voortaan genaturaliseerd zullen moeten wor den om het onderdaanschap te verwerven, en voor de bepaling dat, in geval van oorlog, de Unie neutraal zal kunnen blijven. In Enge land heeft men van deze en andere grondwets wijzigingen weinig ophef gemaakt, waarschijn lijk omdat de betrekkingen tot de Unie thans zeer vriendschappelijk, en in commercieel opzicht voordeelig zijn. Maar de leiders der oppositie in het Unie-parlement hebben een proclamatie aan het Zuid-Afrikaansche volk uitgevaardigd, waaruit blijkt hoeveel ernstiger men ginds de ingrijpende constitutioneele ver anderingen opvat, en waarin één punt te berde gebracht wordt, dat zeker niet zal nalaten op velen een diepen indruk te maken. De opstel lers van het manifest doen namelijk uitkomen dat de Grondwet het volk hierin gekend heeft. Zij en het parlement hadden hiertoe van de kiezers geen mandaat. De kwestie van de ver houding tot het Rijk was bij den stembusstrijd van het vorige jaar in het geheel niet ter spra ke gebracht. Dit is juist, maar geheel afgezien van haar constitutioneele mérites hebben de gebeurte nissen in Zuid-Afrika een loop, waaraan langs kunstmatigen weg niets veranderd kan wor den. Aan Ierland heeft de pers de meeste aan dacht geschonken, en ik zou hetzelfde gedaan hebben wanneer ik niet twee we ken geleden, naar aanleiding van de onlusten te Cork, uitvoerig over de verhoudingen in den Vrijstaat uitgeweid had. Ondertusschen is de politieke verwarring ver ergerd door twee belangrijke feiten. Het eerste is dat er, ondanks de tegenspraken van O'Duf fy, ernstige oneenigheid heerscht tusschen de League of Youth (blauwhemden) en de New Irelandparty. Generaal O'Duffy staat aan het hoofd van beiden, maar oud-president Cosgrave en andere bezadigde leiders zijn niet langer gediend van het quasi-Fascisme der blauw hemden, en hebben het zeer euvel geduid aan het onlangs door het congres der League of Youth genomen besluit de farmers aan te spo ren tot niet-betaling der land-annuïteiten. Hierdoor immers verliet de oppositie het tot nu toe begane wettelijke pad Onder de blauwhemden bestaat een sterke strooming zich van de New Irelandparty los te scheuren en een onafhankelijke party te vormen. Gebeurt dit, dan is het „eenheids front", dat De Valera zooveel kwaad gedaan heeft, gebroken. Van het Iersche Republikeinsche „leger", dat het vorige jaar nog zulk een groote macht in het land was, hoort men weinig of niet meer. Volgens den correspondent der „Daily Tele graph" te Dublin zouden diegenen, die onte vreden waren omdat De Valera niet één, twee, drie de Republiek afgekondigd had, en ande ren die een socialistische politiek verlangen, clusie kwam dat Lord Strickland in het onge lijk was, zij dit ruiterlijk erkende. Ditmaal is het niet het Vatikaan, doch de Italiaansche regeering, die redenen meent te hebben tot klagen, ofschoon zij haar klachten nog slechts geuit heeft door middel van de pers. Bij proclamatie van den gouverneur van Malta is het Italiaansch als officieele taal der rechtbanken vervangen geworden door het Mal teesch, een oer-oud semietisch dialect. De andere officieele rechtstaal zal het Engelsch blijven, terwijl Italiaansch alleen gebruikt zal mogen worden indien een der partijen in een proces onder eede verklaart nóch Malteesch, nóch Engelsch machtig te zijn. Volgens een officieele verklaring van den minister van koloniën spreekt minder dan 15 proc. van de bevolking van Malta Italiaansch, en dit zou de oorzaak geweest zijn van een ge weldigen achterstand in de rechtspraak. De eigenlijke bedoeling van de ingevoerde verorde ning schijnt evenwel te zijn een einde te maken aan de Nationalistische agitatie, welke bij zonder krachtig geweest is sinds de vestiging van het Fascisme te Rome. De Italiaansche pers heeft zeer felle aanval len op de Britsche regeering gepubliceerd, en roept er schande over dat Italianen op Malta, zich afgescheiden hebben, en een „burger le ger" vormen dat vele duizenden leden telt en dagelijks nieuwe aanhangers recruteert. De leiders zijn Reader O'Donnell, een roman- en tooneelschrijver met sterk-communistische tendenzen: George Gilmore, een Presbyteriaan uit Belfast, die in 1931 tot zeven jaren gevan genisstraf veroordeeld, doch door Mr. De Valera in vrijheid gesteld werd; Frank Ryan, even eens een door Mr. De Valera bevrijd politiek veroordeelde en een extremistisch Republikein, die Fianna Fail bestookt heeft. Deze mannen leiden hun volgelingen in een geest die in elk Verwachtingen: Meest matige Zuid- westelijke tot Westelijken wind, gedeel- s tclijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, weinig verandering in tem- peratuur Verdere voruitzichten: weinig verande- S ring. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllItH opzicht, behalve in naam, communistisch is. Velen vreezen dat Fianna Fail ten slotte tusschen de „blauwhemderij" en het „burger- leger" zal worden doodgedrukt. De economi sche nood heeft de positie der regeering on dermijnd. Ierland staat opnieuw bloot aan de oude plaag van burgerstryd en anarchie. Al leen door een volmaakt herstel van De Va lera's prestige kan hieraan ontkomen worden. En zulk een herstel is slechts mogelijk indien vrede gesloten wordt met Engeland dat het economische wapen tegen den kleinen Vrijstaat cynisch en onverbiddelijk gebruikt heeft. Naar wij vernemen, is de gezondheidstoe stand van H. M. de Koningin veel verbe terd. Hare Majesteit is onlangs per motorboot uitgevaren en heeft ook reeds eenige kleine tochten per auto gemaakt. BERLIJN, 29 Aug. (D.N.B.) De Ryksjeugd- leider Baldur von Schirach heeft Woensdag avond over alle Duitsche zenders een rede ge houden tot de Duitsche ouders. Hij weidde uit voerig uit over de heerlijke weken, die de Hitler- jeugd dezen zomer in de kampen heeft doorge bracht en dankte de ouders voor het vertrou wen, dat zij in de Hitlerjugend stellen. Aan het slot van zijn rede keerde hij zich tegen de buitenlandsche pers. Als eenige buitenlandsche zenders en dagbla den meenen, aldus Baldur von Schirach, dat zij het opbouwend werk der Duitsche jeugd kunnen verstoren door mij te belasteren, mij voor dood te evrklaren en een millioenen-dief te noemen, dan doen zij dat maar. Ik heb voor mijn werk niet de instemming van het vreemde journaille noodig! Slechts de goedkeuring van mijn Führer heb ik noodig, en die heb ik. Vol gens zyn bevel zal ik verder werken en hem evenals in de afgeloopen tien jaren, ook in de toekomst trouw zijn. Hand in hand met de Duitsche ouders en de Duitsche jeugd zal de Hitlerjugend verder arbeiden. Dapper en trouw staat de jonge natie achter haar Führer. Duit sche ouders, aldus eindigde de Rijksjeugdleider zijn radio-rede, uwe kinderen zijn de grootste' trots van den nieuwen staat. Het Duitsche Rijk is eeuwig door de Duitsche jeugd. Klara Mayr, de vertolkster der Maria Magdalena-rol in het Oberammergauer Passiespel, en dr. Tony Lang, de zoon van den vroegeren Christusspeler Anton Lang, begeven zich, na de inzegening van hun huwelijk naar de bruiloftzaal ALEXANDRIë, 29 Aug. (Reuter) Een reus achtige inktvisch heeft in de Roode Zee een visschersvaartuig van 200 ton aangevalen. Toen de visschers hun netten inhaalden waren deze bijzonder zwaar. Plotseling rees een groote donkere massa uit de zee omhoog en strekte een grijparm naar de boot uit, die dreigde om te slaan. De toestand was critiek, totdat een tweede boot te hulp kwam en ruim 50 schoten op het monster loste, dat hiervoor echter im muun scheen te zijn. Het bleef de boot vast houden totdat eenige leden der bemanning den grijparm met bijlen afhakten, waarna het on dier in zee verdween. 99 Dezer dagen ontving de H. Vader een groep van Braziliaansche zeelieden en sprak, psycho logisch aanknoopend aan hun beroep, over de „school der zee." „Deze school" zeide de H. Vader, „is buitengewoon rijk aan onderrichting. De zeeën zijn door God geschapen, niet om de volken te scheiden, maar om ze met elkander te verbinden. Nog vóór de continenten wa ren doorvorscht, waren de zeeën het reeds. Een groote leermeesteres is de zee wegens haar oneindige wijdte. Maar nog grooter door dat wat zij leert. Vooral verrijkt zij de ervaringen hoe men de krachten der natuur kan gebruiken tot algemeen nut. Weinige scheppingen brengen God zóó nader bij den mensch dan de zee, voor al wegens haar oneindige diepte en wydte we gens haar glans, wanneer zy schoon en rustig is, wegens de grandioze onrust, wanneer de storm haar golven geeselt. Altijd laat zij echter Gods macht, voorzienigheid en wijsheid voelen en erkennen." TOKIO, 29 Aug. (Reuter.) In het proces te gen de gearresteerde leden van de beruchte „Bloed-broederschap" heeft het openbaar mi nisterie tegen den leider Akira Inoeje, een fa natiek Boeddhistisch priester en drie onderlei ders de doodstraf geëischt. Onder dezen be vindt zich ook de oud-minister van financiën Konoema. Tegen eenige andere leden van de bende werd levenslange gevangenisstraf geëischt. De bende vaq de „bloed-broederschap" is ver antwoordelijk voor de talrijke terroristische aanslagen, die den laatsten tijd in Japan zijn gepleegd. ATHENE, 29 Aug. (Reuter.) Volgens een be richt uit particuliere bron is de civiele prefect van Kreta, die met iemand aan het wandelen was, door een revolverschot ernstig gewond. De dader is onbekend. WEENEN, 29 Aug. (Reuter) Pater Marcus von Aviano, de redder van Weenen in 1683 en de bevrijder van Hongarije, zal het middelpunt vormen van de groote -el.. den, die Weenen op 11 en 12 September a.s. en in de feestweken van 1935 zullen worden gehouden. In. de Capucijnenkerk zal by de graftombe van Pater Marcus von Aviano een gedenktee- ken worden opgericht. Het voorbereidend co mité hiervoor staat onder beschermheerschap van Kardinaal Innitzer, bondskanselier Schuschnigg en andere leden der regeering. Op den avond van 12 September zal niet slechts pater Marcus, maar ook Dr. Dollfuss herdacht worden. FRANKFURT a. d. MAIN, 29 Aug. (D.N.B.) Voor de derde maal in dit jaar is vanmid dag een zware wolkbreuk boven Nackenheim losgebarsten. De watermassa vormde spoedig een woesten stroom, die zich een weg baande door de straten van het plaatsje. De gebouwen en fabrieksinstallaties van de „Vereinigte Nackenheimer Kapselfabriken" werden weggespoeld. Ook verder in het plaatsje werden tuinen, kelders en schuren in een oog wenk door de hier en daar 1 M. hoog staande watermassa's overstroomd. Slechts langzaam vloeide na de wolkbreuken het water weg, daar hoeveelheden modder, rotsbrokken enz. de af voerkanalen verstopt hadden. In de wijnbergen en op het land is een schade aangericht, die voorloopig nog niet te overzien valt. MOSKOU, 29 Aug. (Reuter) In de Menshinsky fabriek te Moskou is de eerste „vliegende fiets" geconstrueerd, een vliegtoestel dat door de spierkracht van den vlieger wordt voortbewogen. Zij is gebouwd naar ontwerp van ingenieur Tsjeranowski, die ook staartlooze zweefvlieg tuigen heeft geconstrueerd. De z.g. vliegende fiets heeft onbeweegbare draagvlakken, waar aan vleugels bevestigd zijn, waarmee de vlieger kan opstijgen en vliegen. Hy maakt dezelfde beweging als op een fiets en hierdoor klappen de vleugels op en neer als die van een vogel. Vele bekende piloten en zweefvliegers hebben den wensch geuit het nieuwe toestel te pro- beeren. PHILADELPHIA, 29 Augustus. By de muite rij in de strafgevangenis van Graterford is groote materieele schade aangericht. In den nacht op Dinsdag is het opnieuw tot ernstige excessen gekomen. Ditmaal probeer den ongeveer 1100 gevangenen brand te stich ten. Bewakers zy'n hiertegen opgetreden met gummiknuppels en traangasbommen. Zeven belhamels zyn in strafcellen opgeslo ten. Eadio-rede van den Duitschen Ryksjeugdleider Baldur von Schirach. Bij het gevangenisoproer te Graterford is groote schade aangericht. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin is veel verbeterd. Moeilijkheden in de margarine-mengbeörijven; voorstel tot tegemoetkoming aan de mengers aangenomen. New-Yorksche Beurs: Tendenz algemeen beter; eerst tegen het slot een lichte reactie. Commissie is ingesteld tot onderzoek van de moeilijkheden, verbonden aan het groote aan bod van opgeleiden voor de Koopvaardij. Mededeeling in de Staatscourant over de in voering van de nieuwe spelling bij de eind examens dér gymnasia, enz. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: <50 Vorige stand: 749.8 De zon schijnt op de door regen bedauwde bladeren, die al aan het vergelen gaan, zij spiegelt zich in de glimmende ruiten der huizen en speelt op het koperwerk der blinken de trams, die met open wagens nog langs ons venster rijden. De zon schijnt ten afscheid, de dag spoedt ten eind en weldra zullen er dagen komen waarin alles grauw is en triest omdat de zonne niet breken kan door de donkere wolken. Laten we de zon die nu nog schijnt en alles in kleur zet en gloed in ons opnemen en bewaren in ons hart, opdat wij, wanneer eenmaal de don kere dagen zullen zijn gekomen, van binnen uit ons nog zullen kunnen laven aan de warmte en het Licht, dat de zonne in ons heeft gelaten. LAREN - KERKPLEIN voor de St. Janskerk VRIJDAGAVOND 9 UUR - 31 AUGUSTUS DE TRAGEDIE VAN LEVEN EN DOOD 15e EEUWSCH MYSTERIESPEL 190 spelers o.l.v. Anton Verheyen. Koor van 150 jongens o.l.v. L. v. d. Veer. Art. en dec. verzorging door Frans Langeveld. Kaartver koop en bespr. v.a. Woensd. Hotel Hamdorff. Prijzen der plaatsen incl. bel. f 1.en f 0.50 RIO DE JANEIRO, 29 Augustus. De sedert eenigen tijd durende staking der veerbootarbei ders is Woensdag afgebroken. De loonovereenkomst, welke tot nu toe heeft gegolden, blijft verder van kracht. Men hoopt dat thans ook de conflicten in de andere bedrijven zullen kunnen worden bij gelegd. BARCELONA, 29 Aug. (Reuter). Companys, de president der Catalaansche Generaliteit, heeft tegenover journalisten aangaande zijn opvatting omtrent de bevoegdheden van den president der Generaliteit verklaringen afge legd, die groote beroering in politieke kringen te Madrid hebben veroorzaakt. Het zou kun nen dat de verklaringen de aanleiding werden tot een nieuwe spanning tusschen het kabinet- Samper en de Generaliteit. Companys verklaarde nl. dat de president in Catalonië de vertegenwoordiger moet zijn van den staat. Het betreft intusschen een ver tegenwoordiging, welke geen ondergeschiktheid aan de regeering inhoudt, maar een recht- streeksche vertegenwoordiging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1