STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS t t t t wtÊM Zoekt gij betrouwbaar i Personeel? 1 Plaats dan 'n „Omroeper" j voor 75.000gezinnen I Na de Nazi-Putsch in Oostenrijk Abdij van Egmond V L nl aiiiiiiiiiiinimmnninniiinniininnnnniiniHtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1934 ^iiinininniniDiniimiuininiiiininiuuiDinniniiiiiiiniiiiiiüiniuitiuiuiiiiiiuuuniimiiiimjuiiinninrE aiuiiuiiiiiiiiiiiiiiuuuuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiTiimnirë Het onderwijs in België Uiteenzetting van dr. Straetmans Haast geen schoolgeld DOOR DEN STROOM GEDOOD 21-jarige jongeman 't slachtoffer RESULTATEN VAN DE KNAC- VEïLiGHEIDSLAAN Derde dag KONINGINNEDAG Sluiting gemeentelijke instellingen VOOR DEN KANTONRECHTER Geen alcohol op den weg HET GESCHENK VAN NAPELS TEGEN DE TRAM GEREDEN Slachtoffer met zware hersen schudding naar het zieken huis vervoerd WESTMINSTER KOOR Programma concerten Een gratis vliegtocht De twee Nazi's, die Fey en Kar- winsky hebben gevangen ge nomen, tot 15 jaar kerker straf veroordeeld Weer een doodvonnis De naar Joego-Slavië ge vluchte Nazi's Worden niet door de autoriteiten bijzonder begunstigd Eerste steenlegging 15 September door den Abt van Oosterhout Leidersdag K.J.C. Op 16 September a.s. Garantie voor woning bouw Verworpen raadsbesluiten P. TH. H. Dobbelmann f Doodelijk ongeval bij de motorzesdaagsche De derde etappe Duitsche renner verongelukt REGELING OP BUITENLAND- SCHE VERLOVEN Textiel-staking in de V.S. onvermijdelijk Rijdt i lNM veilig I \£b Resident van Madioeri 111 KI" Np NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Alg. Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs hield gisteren te Haar lem haar algemeene vergadering. In de middag- bijeenkomst hield Dr. M. Straetmans, inspec teur-generaal van het Middelbaar- en Normaal- onderwijs in België een voordracht over de or ganisatie van het O. M. in Belgia. De voorzitter, de heer L. C. Buurveld merkte op, dat de spreker reeds vele malen in Holland namens den Belgischen minister van onderwijs is geweest, hij is dan ook geen onbekende. Dr. Straetmans bracht allereerst dank aan de Nederlanders voor de gastvrije ontvangst der Belgische leeraren en leeraressen in het begin van dit jaar. Spr. vertelde, dat het onderwijs in zijn land verdeeld wordt in Lager Onderwijs, Uitgebreid Onderwijs, Middelbaar Onderwijs, Technisch en Hooger Onderwijs. De organisatie is in de wet vastgelegd en daardoor niet onderworpen aan de grillen van een bepaalde regeering. Er bestaat een lagere graad M. O. voor kin deren van 12 tot 15 jaar. Dit onderwijs is niet gelijk te stellen met het Nederlandsche Mulo, eerder een onderbouw van het Middelbaar On derwijs van een hoogeren graad. Het telt drie studiejaren (soms 4e en 5e in het belang van sommige leerlingen). Tot nu toe zijn er zoo honderd scholen voor jongens en 50 voor meis jes. meer liet de wet niet toe. Daardoor gingen meisjes op jongensscholen en ontstonden de gemengde scholen. De nieu we wet van 1934 maakt onder bepaalde om standigheden uitbreiding van het aantal scho len mogelijk. De regeering stelt het leerplan vast, het on derwijs staat onder staatstoezicht. Alleen meu bilair en klassenaankleeding zijn ten laste van de gemeenten. Naast deze rijksscholen bestaan private scho len, die worden "onderhouden door provincie, ge meente of instellingen. Deze staan ook onder rijkstoezicht en zijn verplicht het staatsplan te volgen. Scholen, welke in het geheel niet door de overheid gesteund worden staan geheel vrij. Het besturend college voor een deel door den minister buiten de gemeenteraden om samen gesteld houdt toezicht op den gang van zaken. Dan is er een hoogere graad voor het M.O. voor jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar, af zonderlijk en gemengd. Tot nu toe zijn er 24 athenaea of athenaea- a, deelingen. Aan het hoofd staat een studie prefect benoemd door den minister van Onder wijs. Men kent in België z.g. studiemeesters, die een gedeeltelijke universitaire opleiding hebben en toezicht moeten houden voor en na de studie-uren. Blijken zij aan alle voorwaarden te voldoen dan volgt een aanstelling als leeraar. Het vrije M.O. wordt vertegenwoordigd door provincie en gemeenten en kent gymnasia en lycea, lycea echter uitsluitend voor meisjes. Godsdienstonderwijs is op alle scholen ver plicht. Spr. gaf vervolgens aan de aansluiting van het M.O. aan het Hooger Onderwijs. Een vierde gedeelte van de leerlingen doet slechts doctoraal examen, dit jaar zelfs minder Studenten van het M.O. met een getuig schrift hebben vrijen toegang op de universi teit. Doet men examen als ingenieur of in de handelswetenschappen dan is men „hoogstu dent Voor het handelsonderwijs zijn nog af zonderlijke instituten. Het groote verschil met het Nederlandsche onderwijs is, dat er zoo goed als geen school geld betaald wordt. Een vierde van de leer lingen aan het M.O. is vrij, van de rest wordt in de eerste drie klassen gestort 100 francs, in de hoogere klassen 200 frs. per jaar. De inspecteurs moeten elk jaar de lessen van alle leeraren practisch bijwonen, practisch kunnen zij daaraan natuurlijk niet voldoen. De leeraren krijgen een cijfer en wanneer zij niet voldoen kunnen zij met twee derde wachtgeld naar huis gestuurd worden. Tenslotte besprak spr., de talrijke school reisjes in binnen- en naar buitenland, de radio op school met speciale uitzendingen en de jeugdherbergen. De afgevaardigden der Alg. Ver. van Leera ren bij het M. O. werden gisteravond te Haar lem door het gemeentebestuur ontvangen. De burgemeester sprak de volgende rede uit: Bij de talrijke bezoeken, die vooral in de laatste jaren het gemeentebestuur in deze zaal worden gebracht en die dat bestuur immer met groot genoegen ontvangt, herleeft de oude genegenheid wanneer het betreft eene instel ling. die betrekking heeft op het onderwijs. Onderwijs is bij de bestuurders dezer ge meente altijd een troetelkindje geweest en al zijn de uitingen van die voorliefde, tengevolge van de gedwongen versobering in de gemeen te-huishouding thans bezwaarlijk te onderken nen, de belangstelling van het gemeentebe stuur voor dit gedeelte van zijn taak is daar door niet verflauwd. Uit die belangstelling is het te verklaren dat wij instellingen op het gebied van onderwijs hier met groote sympathie ontvangen en het is daarom, dat ik u namens het gemeentebe stuur bijzonder hartelijk welkom heet. Uwe vereeniging en de gemeente, beide heb ben zij eene taak te vervullen ten opzichte van het onderwijs en hoewel beider bemoei ingen van aard verschillen, grijpen deze toch in elkaar en zijn beide instanties voor de re sultaten afhankelijk van elkander. De taak van de gemeente is in zekeren zin begrensd en bepaalt zich tot wat men zou kunnen noemen het scheppen van onderwijs middelen, die zeker op het onderwijs en de resultaten daarvan toch eenigen invloed uit oefenen. Van hoeveel invloed de meer of mindere belangstelling van een gemeentebestuur voor het onderwijs op den bloei daarvan is, daar van heeft Haarlem kunnen getuigen door zijn vele alom bekend staande instellingen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs en het uitstekende corps leeraren aan wie dat onderwijs in deze gemeente is toevertrouwd. Hoezeer anderzijds de gemeente in haar zorg voor het onderwijs en in haar streven naar uitbouw en verbetering afhankelijk is van al gemeene maatschappelijke toestanden, wordt wel heel sterk aangetoond in dezen in veel op zichten droevigen tijd, waarin ook aan het on derwijs harde slagen worden toegebracht en aan het streven naar verbetering veel, schier on- overkomenlijke, moeilijkheden worden in den weg gelegd. Ik twijfel niet of, bij uwe zeer begrijpelijke en te waardeeren verlangens ten aanzien van vele onderwijsbelangen zult gij deze feiten diep hebben gevoeld en met de oorzaak daarvan re kening hebben gehouden. Heeft de gemeente derhalve de zorg voor wat ik noemde de materieele voorwaarden, waarvan ik den invloed op het onderwijs niet mag onderschatten, uwe taak als vereeniging is geheel anders en betreft het wezen van het onderwijs. Gij kunt daarover, tenzij indivi dueel bij de uitoefening van uw leeraarsambt. niet zelfstandig beslissen. Ik ben er echter van overtuigd, dat de bestudeering door uwe ver eeniging van datgene, wat daarop betrekking heeft, de behandeling daarvan in uwe verga deringen en uwe vaktijdschriften en de advie zen, welke uwe vereeniging of hare leden daar over geven, van grooten invloed zijn op de be slissingen, die door de verantwoordelijke auto riteiten moeten worden genomen. Er zijn op dat punt thans veel belangrijke vraagstukken aan de orde, bij welker oplossing ook de gemeente groot belang heeft. Want het kan haar niet onverschillig zijn of de zorg, die zij voor dit onderwijs betoont en de groote uit gaven, die zij zich daarvoor getroost, het be oogde resultaat afwerpen. En hoewel zij niet in de eerste plaats is geroepen voor de behande ling en tie behartiging van de vraag hoe de in richting van het onderwijs en de leerstof moet zijn, welke eischen moeten worden gesteld bij de examens en aan welke voorwaarden moet worden voldaan opdat het onderwijs zoowel eene goede basis vormt voor hooger onderwijs, als eene afgesloten opleiding, die voor het maat schappelijk leven doeltreffend is, toch trekken deze vraagstukken onze belangstelling en volgen wij met aandacht datgene, wat daarover in deskundige kringen, waartoe ik ook uwe ver eeniging mag rekenen, wordt geschreven en gezegd. Al is de gemeentelijke overheid, zooals ik zoo juist zeide, niet in de eerste plaats geroepen om over deze vraagstukken te beraadslagen, ik kan bij eene gelegenheid als deze, nu ik zoo nauw in aanraking kom met vakmenschen, niet nalaten daarop wat verder in te gaan. Ik heb namelijk voor mijzelf de overtuiging en ik sta daarin niet alleen, dat ons middelbaar onderwijs te veel omvattend is geworden, zoo wel wat betreft het aantal vakken als den om vang. die dat onderwijs in elk dier vakken heeft gekregen. Het is natuurlijk, dat een leeraar het bepaal de vak. dat hij onderwijst, op een hoog plan niaatst en zijne leerlingen zooveel mogelijk ken nis daarvan wil bijbrengen, maar de biizondere •mrdeg van alle leerlingen gaat niet in dezelfde richting, niet ieder vak is voor het volgend leven even belaneriik. en het kan naar miine mee ning niet uitbHiven. dat daardoor aan het be vattingsvermogen van normale leerlingen te groote eischen worden gesteld, dat zij met eene behoorliike normale insnanning het onderwiis in die vele onderdeelen niet kunnen verwerken. Het gevolg daarvan is dat voor velen dat on derwiis een kwelling wordt, da.t het nevens den sehadeliii-en invloed in niet weinige gevallen on den licbarnoliliren toestand, buiten verhou ding veel vröen tiid eischt voor en na en tus- sohen de schooluren en vaak. om toch maar niet achter te blijven en het noodzakeliike di ploma te behalen, daarenboven nog noont tot het nemen van extra-lessen. Voor de ouders veeltijds onbevroede. zeer drukkende lasten! Kan het wel goed zün. dat op deze wiize van zoovele jonge levens de glans der jeugd wórdt verduisterd, de onbevangen bü.ihoid verdoofd en dat hun voor hun leeftijd te drukkende zorgen wordmi ongeleed? Het komt mij voor. dat het voor eene goede eeest.eiüke. zoowel als lichamelijke ontwikkeling noodzakelijk is. dat hun onleiding voor het volle maatschappelijke leven op een rustige, geleide lijke wiize geschiedt en dat zij hun plichten en zorgen moeten leeren kennen en dragen in een bedachtzaam temno, naar de mate van hun leeftijd en de krachten, die men daarvan mag vergen. Ik geloof, dat het jonge leven daardoor aan schoonheid en waarde zou winnen en het is bovendien niet onmogelijk, dat zij, op deze wijze studeerende, van de wetenschap, die zij opdoen, meer profijt zouden trekken, dat hun lust en belangstelling voor de studie en hun liefde voor de wetenschap er door zouden vermeerderen. Ik vlei mij niet met de gedachte, dat mijne meening bij u onverdeelde instemming zal vin den, maar het lijkt mij goed, dat ook van de zijde van hen, die niet tot onderwijskringen be- hooren, eens wordt gewezen op dit gevaar, als een beroep op al degenen, die daartoe in de gelegenheid verkeeren, om zooveel mogelijk ver zachting in dit euvel te brengen. Het verheugt mij daarom, dat ik voor dit beroep eene onge zochte gelegenheid had. De voorzitter, de heer Breedveld, dankte den burgemeester hartelijk. Nauwe samenwerking tusschen overheid en organisatie is noodzake lijk. Het is bekend, aldus spr., welke plichten de toestanden van dezen tijd de overheid op leggen. Aan den anderen kant is ze gedwongen te streven naar de belangen van het onderwijs. Worden de toestanden beter, dan zal de ver eeniging het gemeentebestuur gaarne herinne ren aan haar prettige houding tegenover het M. O. Woensdagavond om acht uur was de 21-ja- rige J. P. v. d. P., wonende Regulierstraat 31 te Haarlem in een open gang tusschen de perceelen Kloosterstraat 76 en 78 bezig met een looplamp. Hij wilde den kabel verlengen om de loop lamp in een achter de perceelen gelegen schuur, die geen licht had, te brengen, tenein de daar een auto te kunnen repareeren. Hij stak een schroevendraaier tusschen den stekker maar stond daarbij op vochtigen grond zoodat hij den stroom door het lichaam kreeg. De jongeman viel bewusteloos neer. Hij is binnengedragen in het perceel Kloosterstraat 76, waar twee doktoren twee uur lang kunst matige ademhaling hebben toegepast. Zij moes ten ten slotte den dood constateeren. Het lijk is naar de woning van het slachtoffer overge bracht. num Mysterium (Tomas Luis Da Vittoria); Wake Up, Sweet Melody (Noble Cain); Going Home, Largo uit „New World Symphony" (An ton Dvorak), gearr. d. William Arms Fisher; Old Black Joe, Amerikaansch volkslied (Ste phen C. Foster)Victory Song, lied van de Pawnee-Indianen, op schrift gesteld door Na talie Curtis; voorts neger-liederen, o.a. St Louis Blues, negerdans, gearr. d. Hall Johnson: Water Boy, neger-werklied (Avery Robinson)Mister Banjo (Harry Burleigh) en cowboy-liederen: Whoopes-Ti-Yi-Yo, gearr. d. Geoffry O'Hara. De K.N.A.C. meldt, dat Woensdag 29 Augus tus, den 3den dag van de veiligheidslaan, bij eerste keuring 270 automobielen werden ge keurd, waarvan er 97 reeds dadelijk in het be zit van den oranje-wimpel konden worden ge steld. 137 wagens werden na revisie herkeurd en in orde bevonden, waaronder er ettelijke waren, die zich reeds eerder ter keuring hadden aan geboden, zoodat in totaal 234 auto's ten slotte met den wimpel gingen strijken. De overigen bleven afgekeurd, daar zij niet voldeden aan de gestelde eischen. De bureaux op het Raadhuis, het Frans Hals museum, alsmede alle andere gemeentelijke in stellingen, behalve de hieronder genoemde, zul len op Vrijdag 31 Augustus den geheelen dag zijn gesloten. Maar geopend zullen zijn: het gemeentelijk Laboratorium voor Pathologische Bacteriologie (Zondagsdienst) het kantoor van het Havenwezen aan den Koudenhorn; de gemeentelijke Zwem- en Badinrichtingen alleen van 714 tot 10 uur des voormiddags; de Stads-Apotheek (van 8 uur voormiddags tot 8 uur namiddags). Op genoemden dag zijn niet toegankelijk de gemeentelijke sportterreinen en ook zullen op dieri dag werkzaamheden als het ophalen van vuilnis, haardasch, enz. niet plaats hebben. Er kwamen gisteren .weer heel wat ver- keersmisdadigers voor het hekje. Op 24 Juli had een autobestuurder dronken over den Am- sterdamschen straatweg gelaveerd, natuurlijk niet ten voordeele van het verkeer. De ver dachte was zelf overtuigd geweest, dat hij voorzichtig moest zijn. Hij had heel kalm gere den, maar hij had toch niet kunnen voorko men, dat een andere autobestuurder de politie op zijn eigenaardig gedrag opmerkzaam maakte. De ambtenaar van het O. M. eischte een maand hechtenis en een jaar intrekking van rijbewijs. Het vonnis was conform. Dat het Kantongerecht niet makkelijk is voor dronken autobestuurders ondervond ook nog een musicus uit Amsterdam, die op een nachtelijken tocht van Noordwijk naar het Noorden geheel de bollenstreek onveilig ge maakt had. Eten nachtwaker had hem het eerst opgemerkt, rijdend over trottoirs en langs hoo rnen schurend. Toen de auto eindelijk werd aangehouden, bleek bovendien nog, dat de stuurinrichting slecht in orde was, terwijl het nummerbord geheel verdwenen was. Dit laatste was spoedig opgelost. In Noordwijk ontdekte men een gedeeltelijk vernielde lantaarnpaal met daarnaast als een visitekaartje het vermiste nummerbord. De onfortuinlijke musicus werd veroordeeld tot f 5 boete voor ondeugdelijke stuurinrich ting en tot 14 dagen hechtenis voor het dron ken een motorrijtuig rijden. Zijn rijbewijs weïd voor den tijd van een jaar ingetrokken. De ambtenaar van het O. M. vond het jam mer, dat het Kantongerecht geen macht heeft tot een langere intrekking te veroordeelen. Woensdagavond om half zes wilde mej. C. de H. bij het Hertenkamp te Haarlem per rijwiel de tramrails oversteken. Zij liet daartoe eerst een tram uit Heemstede passeeren, maar bemerkte niet, dat uit de andere richting ook een tram naderde. Zij reed tegen deze tram op, viel en bleef bewusteloos liggen. Met een zware hersenschudding is zij per ziekenauto naar de Maria-stichting overgebracht. Den wagenbe stuurder treft geen schuld. l De stad Napels laat een prachtige wieg vervaardigen voor de verwachte eersteling in het gezin van den Italiaanschen kroonprins. De wieg is bekleed met schildpad en versierd met kostbare steenen en zilver Het beroemde Amerikaansche Westminster Koor (een 40 leden tellend gemengd koor), dat onder protectie van den Amerikaanschen Ge zant en onder auspiciën van impressario Ernst Krauss volgende week eenige concerten in Ne derland geeft, zal Woensdag 5 September in het Gem. Concertgebouw te Haarlem, onder leiding van den dirigent dr. John Finley Williamson, het volgende programma ten gehoore brengen: All Breathing Life (Joh. Seb. Bach); O Mag- In verband met het vertoonen van een zee' spannende vliegfilm, heeft de directie van de Palace-bioscoop besloten aanstaanden Vrijdag avond om 7 uur een vliegmachine boven Haar lem te laten vliegen, waaruit genummerde bil jetten zullen worden geworpen. Van deze num mers zijn vooraf een dertigtal opgeschreven en in een gezegelde envelop gedaan. Hij of zij nu, die in het bezit komt van een biljet, dat een van de vooraf bepaalde nummers draagt, wordt door de directie van dat Theater een gratis vliegtocht boven Haarlem aangeboden in een K.L.M.-vliegtuig. De gelukkige winnaars zullen reeds vanaf aanstaanden Zondag op het witte doek in de Palace-bioscoop kunnen zien of zjj tot de gelukkigen behooren, of anders den vol genden dag in enkele bladen, waaronder ook onze krant. Vliegliefhebbers zullen dus goed doen, de vliegmachine die Vrijdag boven onze stad cir kelt in de gaten te houden en te trachten een of meer van de daaruit geworpen biljetten machtig te worden. Een gratis vliegtocht boven hun stad, is dan hun belooning tenminste, indien men tot de gelukkigen behoort. Ongetwijfeld een aardige reclame, die zeer zeker wel zal worden gewaardeerd. WEENEN, 29 Aug. (D.N.B.) Voor het Ween- sche militaire gerechtshof stonden Woensdag de beklaagden Kraupatz en Woelfl terecht, die beiden beschuldigd worden tijdens de Nazi- Putsch de minister Fey en Karwinsky in de bondskanselarij te hebben gevangen genomen. De rechtbank veroordeelde beiden wegens in directe medeplichtigheid aan den opstand tot 15 jaar zware kerkerstraf. Tijdens de zitting werden de ministers Fey en Karwinsky als hoofdgetuigen gehoord. Fey ver klaarde, dat de rebellen zich in het algemeen tegenover hem kalm gedragen hadden. Alleen vlak vóór zijn invrijheidstelling wilden eenige opstandelingen, die hem niet wilden laten gaan, geweld gebruiken. De leider der rebellen hield hen hiervan echter terug. Gelijkluidende ver klaringen legde ook Karwinsky af. Deze vertel de nog, dat men hem en een aantal andere gevangenen reeds tegen den muur geplaatst had en een pistool op hem gericht hield. Plotseling was echter uit de kamer van den bondskanse lier een man in luitenantsuniform binnenge komen, die de opstandelingen terughield. Kar winsky zeide, dat hij zich, op het moment, dat de 'rebellen de kanselarij binnendrongen bij Dollfuss bevond. Hij werd echter van hem ge scheiden, daar de kanselier trachtte door het archief den achteruitgang te bereiken. Te Leoben werd in het proces tegen de op standelingen van Weiszenbach-St. Galles de hoofdschuldige Franz Ebnertoider tot den dood door den strop veroordeeld. De beklaagden Flerian, Schitz en Berger kre gen levenslange kerkerstraf; van de overige beklaagden werden 2 tot 20 jaar, 9 tot 10 jaar, 1 tot 2 jaar en een tot 1 jaar verzwaarde ker kerstraf veroordeeld. BELGRADO, 29 Aug. (V.D.) Het agent schap Avala publiceert de volgende ver klaring: De Wiener Reichspost heeft in nummer 29 een artikel gepubliceerd onder den titel: „Duistere intriges in Joego-Slavië". Het bevat volkomen fantastische mededee- lingen, welke den schijn moeten wekken, alsof de in Joego-Slavië geïnterneerde uit Oosten rijk gevluchte nationaai-socialisten door de Joego-Slavische autoriteiten op bijzondere wijze begunstigd worden. Het officieuse Oostenrijksche orgaan volgt daarbij de voetsporen der Italiaansche pers, haar ongemotiveerde en reeds tegengesproken beweringen van dezen aard. Het wil voorts Joego-Slavië op eigen gele genheid ervan beschuldigen, dat de Joego slavische regeering den oproerlingen bij hun om wentelingspoging behulpzaam zou zijn geweest. Tegenover deze tendencieuse en kwaadaardige wijze van schrijven, zijn wij door gezaghebben- de instanties gemachtigd te verklaren, dat al deze beweringen geheel uit de lucht zijn ge grepen en volkomen ongemotiveerd zijn. gen te sluiten door de Amsterdamsche Wo ningstichting „De Dageraad", de Coöp. Bouwvereeniging „Rochdale", de Coöp. Alg. Joodsche Woningbouwvereeniging en de Wo- ningbouwvereeniging AmsterdamZuid tot be dragen van resp. ten hoogste 220.000, 195.600, 845.700 en 652.136 voor de stichting van resp. 76 woningen met 1 winkel, 76 woningen met 1 winkel, 268 woningen met 4 winkels en 226 woningen met 2 winkels. Ged. Staten van Noord-Holand hebben thans hun goedkeuring aan dit raadsbesluit onthou den op de volgende overwegingen: overwegende, dat, al moge volgende de over gelegde exploitatierekening een sluitende ex ploitatie van de ontworpen woningcomplexen bij de thans te bedingen huurprijzen verzekerd zijn, een garantie voor een bedrag van onge veer 1.900.000 (of zooveel minder als volgens de nader bij de mondelinge behandeling over gelegde begrootingen noodig zou zijn een groot risico voor de gemeente medebrengt, en dat vooral nu het onder de tegenwoordige tijdsom standigheden meer dan ooit onzeker is, of de bedoelde huurprijzen bij voortduring bedongen zullen worden; overwegende, dat er op dezen grond overwe- Amsterdam, zooals die zich afspiegelt in de begrooting 1934 niet van dien aard is, dat een nieuw belangrijk risico kan worden aanvaard, naast het risico, verbonden eensdeels aan de reeds loopende garanties voor woningbouw tot een bedrag, dat volgens de door het gemeente bestuur verstrekte gegevens op rond 20.000 moet worden gesteld, anderdeels aan de voor woningbouw verleende voorschotten; everwegende, dat er op dezen grond overwe gende bezwaren bestaan onder de tegenwoor dige omstandigheden aan de raadsbesluiten goedkeuring te hechten; gelet op de bepalingen der gemeente- en woningwet, besluiten aan de besluiten van den raad der gemeente Amsterdam goedkeuring te onthouden. De plechtigheid der eerste steenlegging van de te Egmond te bouwen Priory is thans defi nitief bepaald op Zaterdag 15 September. Daar Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent ver hinderd zal zijn, dien dag de eerste steenleg ging te verrichten, zal zulks geschieden door den HoogEerw. Abt van Oosterhout. Het programma is als volgt: Om twaalf uur eerste steenlegging door den Hoogeerwaarden Abt van Oosterhout. Sprekers: de eere-voorzitter, Z. Exc. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en Vader Abt. Na afloop om streeks een uur eenvoudige koffietafel, welke maaltijd door het Comité wordt aangeboden. Om twee uur: plechtig lof door den Hoogeer waarden Abt op den St. Adelbertsakker. De leidersdag van 16 September, wordt- zoo- als het zich nu laat aanzien van groote betee- kenis voor de K.J.C. in het Bisdom Haarlem. Des morgens om tien uur zal Z. H. Exc., Mgr. J. D. J. Aengenent, in de kerk van den H. Jacobus, Parkstraat, Den Haag, een Ponti ficale Hoogmis opdragen. Een schoiïa zal de wisselende gezangen zin gen terwijl de vaste gezangen door allen ge zamenlijk zullen worden gezongen (VlIIe Mis, Credo III). Het hoogtepunt van den middag zal zijn het Kruisvaartspel, waarover reeds meerdere bij zonderheden werden gepubliceerd. Het is niet te verwonderen dat de deelname onder de leiders zeer groot is. Ofschoon de tijd van opgave reeds voorbij is komen nog da gelijks aanvragen binnen. In verband met de vacantie en uitstedigheid van vele leiders, heeft de leiding gemeend de ze inschrijvingen nog te moeten aanvaarden en de gelegenheid voor opgave alsnog open te stellen tot 5 September. Met latere aanvragen kan, om de vele voor bereidende werkzaamheden, geen rekening worden gehouden. Onlangs kohden wij reeds mededeeling doen dat Ged. Staten voornemens waren een vier tal raadsbesluiten inzake het verleenen van garantie voor woningbouw tot een totaal be drag van bijna twee millioen gulden te vernie tigen. Dit vernietigingsbesluit is thans gevallen. De gemeenteraad van Amsterdam besloot op 8 December 1933 de garandeeren de geldleenin- Woensdag vonden te Nijmegen de uitvaart en begrafenis plaats van wijlen den heer P. Th. H. M. Dobbelmann, oud-lid van de Eerste Kamer, de Provinciale Staten van Gelderland en den Gemeenteraad van Nijmegen. De St. Canisiuskerk aan de Molenstraat was in rouw gehuld. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den herder der parochie, Pater N. Four S..J, geassisteerd door twee kapelaans, de paters H. H. Verhoeven S.J. en J. Rubbens S.J. De absoute werd verricht door pastoor Four S.J. Aan het graf werd gesproken door den oud sten zoon van den overledene, waarna een défilé langs het graf plaats had. Blijken van belangstelling gaven o.m. de com missarissen, directie en hoofdredactie van „De Gelderlander", Gedeputeerde Staten van Gel derland, burgemeester en wethouders van Nij megen, leden van de Eerste Kamer, de Deken van Nijmegen, de senaat van de R.K. Univer siteit, de voorzitter van den Raad van Arbeid, de burgemeester van Ubbergen, de directeur van de Nijmeegsche Centrale, pastoor A. Suys van de H. Land-Stichting, vele particulieren, ver tegenwoordigers van handel en industrie en tenslotte van het personeel der zeepfabriek „Het Anker". GARMISCH, 29 Aug. (V.D.) Vandaag werd de derde étappe gereden van den Internationa len zesdaagschen motorwedstrijd. Om vijf uur 's morgens werd reeds gestart. Het traject was 437 K.M. lang. Aan den voet van den Ettalerberg was een tijdcontrole aanwezig, die eventueele tijdsover schrijdingen ni verband met verstoppingen on derweg kon neutraliseeren. Vanmorgen waren twee lijders, de Engelsch- man White op Royal en de Duitscher Gmeloh op B.M.W. niet gestart. Tijdens de étappe moesten nog twee rijders uitvallen n.l. de Italiaan Guidice op G.M. en de Ier Healy op Triumph. De Engelschen en Duitschers reden uitstekend, beide teams maak ten een uitstekenden indruk. Ook de Italianen rijden goed. Bij Reit kwam de Duitscher Barth op N.S.U. ten val. Met een dubbele schedelbreuk moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar hij kort daarop aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden is. De Duitsche en Italiaansche teams zijn er Woensdag zonder strafpunten afgekomen. Het Engelsche team noteerde een strafpunt. Twintig rijders kregen strafpunten in ontvangst te ne men. 143 rijders zijn nog zonder strafpunten in den strijd, terwijl dertig rijders met strafpun ten nog aan den wedstrijd deelnemen. BATAVIA, 29 Aug. (Aneta) De ontwerp- ordor.nantie, waarbij de overgangsbepalingen voor buitenlandsche verloven tot een aanmer kelijk korter termijn worden beperkt, is, na een uitvoerig debat, en inlassching van ver schillende verzachtende amendementen, aan genomen. Hierdoor is thans een overgang tot 1 Januari 1937 bereikt, terwijl het derde ver lof uiterlijk 7J4 jaar na het tweede kan worden genoten. Dit geldt echter voor het geval de Regeering de aangenomen amendementen over neemt. WASHINGTON, 29 Aug. Nu de werkge vers Woensdag geweigerd hebben deel te ne men aan een conferentie met de bemiddelaars en de vertegenwoordigers der werknemers, acht m-en de staking der textielarbeiders in de Ver- eenigde Staten, waarbij meer dan een half millioen arbeiders betrokken zullen zijn, on vermijdelijk. 7. En U draait een heelenof halven slag om (met alle gevolgen: zie 8) 6. als u tegen den slip instuurt, gaat de auto in de rondte tollen (zie 7) 5. Als U echter in figuur 3 het stuur naar links draait... (zie 6) 4. Zoo wordt de auto in het rech te spoor terug gedrongen. BUITENZORG, 29 Aug. (Aneta) Tot re sident van Madioen is benoemd Dr. I. Adam, tevoren assistent-resident, belast met de lei ding van het Kantoor der Volkstelling. iai dan de 1 irwielen óók ar rechts f 3. Draai voorwielen i naar (met den slip méé dual) 2. Het achterdeel gaatnaarrechts w e g g I ij d e (slippen) 1. Een auto rijdt rechtuit (op dit pa pier dus naar bovan)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4