F. 36 vliegklaar BEZOEKT ONZEN STAND De „Almitento" is geopend Moeilijkheden met de Dieseltreinen EEN UITEENZETTING VAN IR. HUPKES N.V. V. D. HEUVEL Co's WIJNHANDEL, ROTTERDAM MIDDENSTANDSKRACHT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1934 De D.E.-dienst veel voordeeliger Knoeierijen met tarwe m De moord op het meisje Het mislukte familie uitstapje Rede van Z. Exc. Röell Wonder van techniek Gebleken is, dat de Dieselmotoren der N.S. onder ongunstige om standigheden hebben dienst gedaan Nederlandsche en Belgische boe ren werkten samen CARMELITESSEN Nieuwe stichting te Drachten CONTINGENTEERINGEN Een tocht met de nieuwste Fokker een volmaakt genot MANNELIJK JEUGDWERK IN HET BISDOM HAARLEM Burgemeester v, d, Stolk van Harlingen wordt door den burgemeesterder tentoonstelling ,iOud-Harlingen,i begroet Dader bekent De Schaesbergsche deviezensmok- kelaarsters voor het gerecht ROOVERSKAMP IN HET BOSCH Twintig schooljongens vormen een „Indianenbende" SCHRIJFMACHINES Schitterende krachtsontplooiing van den samenwerkenden mid denstand in moeilijken tijd DE LISTIGE ZWEMMER In de „vrije" zee Onderscheiding voor de Glas fabriek „Leerdam" Ir. W. Hupkes, hoofdingenieur, chef van den dienst van materieel en werkplaatsen der Ne- derlandsche Spoorwegen, zendt ons in verband met de inkrimping der Diesel-electrsche Tractie het volgende overzicht: Toen de N. S. in Januari 1933 besloten in gaande 15 Mei 1934 Diesel-electrische Tractie op groote schaal op haar lijnen in te voeren, waren zü er zich van bewust hiermede een niet onbelangrijk risico op zich te nemen, niet voor den regelmatigen treindienst, welke vanzelf sprekend niet in gevaar komen mag, maar voor technische storingen en moeilijkheden, welke aan de betreffende bedrijven zware eischen zou den stellen en in den beginne hooge herstel- kosten met zich mede konden brengen. Dit risico vindt zijn oorzaak in het geheel nieuw zijn van de constructie en uitrusting dezer treinen en het moeten invoeren van deze nieu we wijze van tractie met personeel, dat be drijfservaring mist. De Spoorwegen hebben gemeend dit risico te moeten aanvaarden, omdat zij zich verplicht achtten de reisgelegenheid per spoor te verbe teren en omdat zij deze verbetering zoo urgent achtten, dat belangrijk uitstel niet toelaatbaar was. Waren eerst een of twee proeftreinen besteld en daarna een jaar proef gereden, dan had de invoering tot 15 Mei 1936, dus tot twee jaren later, verschoven moeten worden. Een tweede motief voor snelle invoering der D. E. Tractie was nog, dat bij niet bestellen van een groot aantal D. E. treinen tot een be langrijke bestelling van stoomlocomotieven over gegaan had moeten worden, terwijl de N, S. de overtuiging hebben, dat in verband met den snellen vooruitgang der techniek, nieuw te be stellen stoomlocomotieven binnen den door af schrijving bepaalden levensduur, verouderd zou den zijn. De Spoorwegen hebben vanzelfsprekend het mogelijke gedaan om het risico aan de snelle invoering der D. E. Tractie verbonden, zoo, ge ring mogelijk te doen zijn. In de eerste plaats zijn alle D. E.-treinen zoodanig ingelegd, dat deze ook als stoomtrei nen gereden kunnen worden, waardoor de in voering geheel elastisch werd en zoo geleidelijk als men wenschte, kon geschieden, en waardoor ook als thans heeft plaats gevonden, 't mogelijk werd, bij tegenslag, het aantal Dieseltreinen te verminderen, zonder eenige wijziging of storing in de reisgelegenheid voor het publiek. Aan het personeel werd een zeer grondige opleiding gegeven en dit personeel werd niet met zelfstandig bedienen van Dieseltreinen be last voor het daartoe volkomen bekwaam werd geacht. Invoeren der D. E. Tractie vond, als bekend, zeer geleidelijk plaats. Maanden lang zijn alle treinen begeleid, totdat, in verband met het verder uitblijven van storingen, deze begeleiding geleidelijk werd ingetrokken en zoo was eind Juli de toestand, dat ongeveer van de daarvoor in aanmerking komende treinen als D. E.-treinen gereden werden en het aantal en de aard der storingen als normaal mocht worden beschouwd. In de maand Augustus zijn onver wachts meerdere motorstoringen op getreden, welke zonder meer niet te verklaren waren en welke ook bü de in het buitenland loopende mo toren van denzelfden bouw niet waren opgetreden. Bü het direct ingestelde nauwkeu rige onderzoek is gebleken, dat de Dieselmotoren der N. S. onder on gunstige omstandigheden hebben dienst gedaan, in hoofdzaak als ge volg van ongunstige belasting der motoren by de lage rijstanden (ge ringe snelheden) waardoor abnor maal hooge krachten optraden, voorts afwykingen in den brandstof toevoer en in de motorsmering. Door deze ongunstige omstandig heden zijn de opgetreden beschadi gingen te verklaren. Daar de in dienst zijnde motoren nagenoeg alle, langeren of korteren tijd onder deze on gunstige omstandigheden hebben dienst ge daan, is te verwachten, dat ook deze reeds be gin van inwendige beschadigingen zullen heb ben. Op Donderdag 23 Augustus werd daarom besloten, alle motoren aan een revisie te on derwerpen en opgetreden gebreken te herstellen Om verdere beschadigingen aan de motoren zooveel mogelijk te voorkomen, werd voorts be sloten den D.E.-dienst in te krimpen en 't aan tal stoomtreinen weer overeenkomstig uit te breiden, hoewel voor den bestaanden D.E.-dienst voldoende treinstellen aanwezig waren. De oorzaken, welke tot de voor de Diesel motoren zoo ongunstige omstandigheden hebben geleid, zijn, of worden weggenomen. Revisie en herstelling der Dieselmotoren wordt met kracht ter hand genomen, waarbij de hulp van Werk spoor en Maybach is ingeroepen. De N. S. doen het mogelijke om dezen tegenslag zoo spoedig mogelijk tot het verleden te doen behooren. Met het oog op de thans groote herstelkosten voor de N. S. dient nog naar voren gebracht te worden, dat de Exploitatiekosten der Diesel treinen (brandstof, bediening, enz) belangrijk lager dan die van overeenkomstige stoomtreinen zijn, welk verschil op ruim ƒ20.000 per trein per jaar is te schatten. als de kans daartoe gunstig was, naar ons land werd gesmokkeld, om vervolgens als regeerings- tarwe te worden geleverd? Het blad vernam, dat deswege verschillende landbouwers, zoo wel in België als hier te lande, zullen worden vervolgd. Controleurs der Tarwe-Centrale zijn bij hun onderzoekingen naar de gedragingen van landbouwers in Zuid-West Noord-Brabant ten aanzien van leveringen van regeeringstarwe belangrijke fraudes op het spoor gekomen, meldt het „Dagblad van N.-Brabant". Gebleken is oan. dat de landbouwer W. J. te Ossendrecht een groote partij tarwe uit België afkomstig, ons land heeft binnenger smokkeld en aan de regeering als eigen ver bouwde tarwe heeft geleverd. Nader is bij een tweetal andere boeren tarwe gevonden, die eveneens uit België afkomstig was; hierop is beslag gelegd, terwijl den over treders proces-verbaal werd aangezegd. Tijdens het onderzoek, dat nog niet geëindigd is, is men tot een merkwaardige ontdekking gekomen. Nederlandsche en Belgische boeren blijken tezamen een combinatie op touw te hebben gezet ten aanzien van de levering van tarwe. Het komt nogal eens voor, dat Hollandsche boeren land pachten op Belgisch grondgebied en daarop tarwe zaaien. Evenals hier te lande wordt ook in België steun op dit gewas ver leend. Nu is het blijkens een door den contro leur ingesteld onderzoek in België gebleken, dat de Belgische boeren de op hun gebied staande, aan Nederlandsche landbouwers toe- behcorende tarwe, aan de Belgische regeering voor steun opgaven. Dit is verboden, daar alleen steun gegeven wordt op tarwe, die door Belgische boeren gezaaid wordt. Behalve deze ontoelaatbare handelingen, die bij onze Zuiderburen zeer streng worden ge straft, is het voorgekomen, dat bedoelde tarwe. De Zusters Carmelitessen (Theresiaantjes) van 's Hertogenbosch hebben aan den Stations weg te Drachten een pand gehuurd, waarin zü zich eerstdaags zullen vestigen. De Carmelitessen zijn een beschouwende Orde, de eerste in de drie Noordelijke Provincies, hun leven wijdend aan gebed en overweging. De „Staatscourant" van hedenavond zal een K. B. bevatten, houdende de contingenteering van den invoer van lint, kant en veters zonder rubber, voor zoover niet van wol of half-wol, alsmede van elastiekband en koordelastiek voor een tijdvak van drie maanden, ingaande 1 Sep tember a.s. Het percentage van den toegestanen invoer is bepaald op ten hoogste 30 pCt. van de waarde van den gemiddelden invoer over drie maanden van het jaar 1930. De „Staatscourant" van hedenavond zal een K. B. bevatten, waarbij de contingeniteering van den invoer van niet houtvormende sierge wassen, alsmede azalea, indica en hortensia met ingang van 1 September voor den tijd van een jaar verlengd. Het percentage van den toegestanen invoer is teruggebracht op ten hoogste 10 pCt. van het gewicht van den gemiddelden invoer in de ja ren 1930 en 1931. De „Staatscourant" zal hedenavond een K. B. bevatten, waarbij de contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt en bont geweven katoen met ingang van 1 September a.s. voor den tijd van een jaar wordt verlengd. Het percentage, waarvoor den invoer zal zijn toegestaan, is bepaald op ten hoogste 10 pCt. van de waarde en 20 pCt. van het gewicht van den gemiddelden invoer in de jaren 1929, 1930 en 1931. Ten slotte is bij K. B. de contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van gebleekt katoen en ongebleekt ka toen met ingang van 1 September voor den tijd van een jaar verlengd. Het percentage van den toegestanen invoer is bepaald op ten hoogste 10 pCt. van de waarde en 15 pCt- van het gewicht van den gemiddelden invoer in de jaren 1931 en 1932. Zooals Woensdag werd gemeld, is bij K. B. de invoer van wollen en half-wollen dekens ge- contingenteerd. Abusievelijk werd daarbij als datum van ingang 1 September genoemd. Deze moet zijn 16 Augustus j.l., terwijl het tijdvak der contingenteering eindigt op 30 November Het Bureau aan Laan Copes van Catten- burch 127, Den Haag, is geopend: dagelijks van 91 en van 26 uur, des Zaterdags van 9—12. De spreekuren zijn (behoudens onvoorziene omstandigheden)De diocesaan directeur J. Mol en zijn assistent H. M. van Spanje: 1012 v.m. De algemeen secretaris, Th. v. d. Lugt, dagelijks van 9.3012 en van 25.30. Wie op een ander uur een onderhoud verlangt, richte daartoe een verzoek aan den algemeen secretaris. In de correspondentie gelieve men onderscheid te maken tusschen persoonlijke en zakelijke correspondentie. Op persoonlijke corresponden tie vermelde men den naam. Zakelijke cor respondentie richte men, zonder vermelding van naam aan Diocesaan Secretariaat van de K.J.C. Laan Copes van Cattpnburch 127, Den Haag. Hedenochtend heeft de pakhuisknecht P., die werd verdacht van 't plegen van den moord op het achtjarige meisje Sonja Beugeltasch te Amsterdam, dat sinds Maandagmiddag twee uur werd vermist en welks lijkje Dinsdagmid dag in een bananenpakhuis aan het Waterloo- plein werd gevonden, bekend zich aan dit mis drijf te hebben schuldig gemaakt. Vorige week werden, zooals gemeld, aan het grenskantoor Strasz bij Kerkrade een viertal Schaesbergsche smokkelaarsters, een moeder met dochters en kennissen aangehouden, mits gaders de chauffeur, en naar Aken overge bracht. Allen waren in het bezit van een reis- pas. In het douanekantoor werden gevonden in een vuilnisemmer reispassen en 370 mark. Deze werden in beslag genomen evenals de auto. Een meisje van 15 jaren werd in vrijheid ge steld. Reeds Dinsdag moesten de gearresteer den zich voor het Schöffengericht te Aken ver antwoorden. In de beklaagdenbank zat vrouw R. met haar dochters, de gezusters P. en de chauffeur W. Zij gaven het volgende relaas. Ze waren met een gehuurden auto naar Keulen gereden en hadden de reischéques ingewisseld, om verder een reisje door den Eifel te maken. Een der meisjes werd onderweg ziek, weshalve besloten werd haar naar de grens terug te brengen, om vervolgens naar Aken terug te keeren en de reismarken, zooals het behoort, in Duitschland te versnoepen. In de laatste maanden heeft mama R. met haar beide dochters belangrijke sommen gelds in Duitschland ontvangen. De pas spreekt dui delijke taal. De familie leeft met haar vier dochters per maand van 400 mark, 300 mark verdient de man en 100 mark huur van een huis; bovendien gelukte het de vrouw binnen het jaar 3425 mark voor snoepreisjes in Duitschland uit te geven. Toen vrouw R. be merkte, dat de rechters haar niet geloofden, vertelde zij van den verkoop van een brouwerij, waarbij haar man betrokken was en van de groote sommen gelds, die ze reeds vroeger in Duitschland had verteerd. Dit geld was afkom stig van een erfenis van haar man. De meisjes sloten zich bij de verklaringen der moeder aan. De voorzitter ging uit de aanteekeningen in den pas de afgehaalde bedragen na. In Sept. en Oct. van het vorig jaar 700 mark. Dit geld had de vrouw allemaal in zeven dagen uitge geven. „Dan zijt ge een dure vrouw," meende de voorzitter. In het geheel had de vrouw 27 keer reischéques ingewisseld. De laatste maal, toen 600 mark waren afgehaald, had de douane haar slag geslagen. Alle beklaagden waren in het bezit van een reispas en een bewijs van Nederlandschap. Bij den terugkeer uit Duitschland werd den be ambten het bewijs van Nederlandschap ge toond. De chauffeur, die eveneens 100 mark had afgehaald, zeide het geld in Keulen op 6 mark na met een paar dames te hebben „verjubelt". Binnen twee uren! Hij moet zich dus wel heb ben ingespannen met het uitgeven van geld. De zaak werd verdaagd, omdat het O. M. ook nog den grensbeambte hooren en een on derzoek in stellen zal naar den financieelen toestand der vrouwen. In de gemeente Hückelhoven, gelegen bij de Limburgsche grens, werden sinds maanden allerlei diefstallen met en zonder braak ge pleegd. Gestolen werden koloniale waren, pluimvee, konijnen, levensmiddelen, geld, enz. De dieven zijn thans opgespoord. In een bosch hadden ze hun tenten opgeslagen en verborgen er der» gestolen buit. Des Zondags vereenigden zich de jonge „Indianen", die zich met veeren hadden opgesmukt, aan een door hen bereiden feestmaaltijd. Van het gestolen geld werd kookgerei gekocht. De jeugdige kok was al aar dig in de geheimen der kookkunst ingewijd. De politie heeft het rooverskamp opgeruimd en de bende ontbonden. Straks moeten de jeugdige dieven zich voor den strafrechter verant woorden. Nieuwe portable met garantie Corona 60.Remington 1 75.— Gebruikte machines vanaf 20. Bur. SUCCES, PI. Kerkl. 67, A'dam Hedenmiddag te 1 uur is te Am sterdam door Zijne Excellentie Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord- Holland, de grootsche Algemeene Middenstandstentoonstelling feeste lijk geopend. De voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer C. F. J. Verbeek, verwelkomde de vele ge- noodigden in het restaurant van het R.A.I.-gebouw en wees in een inleidende rede op de groote betee- kenis van deze daad van den sa menwerkenden middenstand. De opzet was van meet af aan deze tentoonstelling tot 'n groot nationaal gebeuren te doen uitgroeien. De Almitento zal demonstreeren waartoe een goed georganiseerde Midden stand in staat is, welke zedelijke en stoffelijke waarden door gemeen schappelijk handelen zijn te winnen, niet alleen voor den middenstand zelf, maar ook voor de geheele gemeenschap. Z. Exc. Jhr. Mr. Dr. Röell wees in aansluiting hieraan in zijn openings rede op het nationaal karakter der onderneming. De krachtsontwikke ling en de levensmoed hebben ge zegevierd over tal van moeilijk heden. „Het is geen geringe taak, aldus de Commis saris der Koningin, om in een tijd als dien waarin wij leven, een tijd, die van allen en niet het minst van de Middenstanders telkens nieuwe offers vraagt, waartegen geen even redige baten opwegen; een tijd waarin de koop kracht tot een minimum is gedaald en de ma- terieele zorgen een zwaren last leggen op de bevolking in al haar geledingen, een grootsche onderneming als deze tweede algemeene mid denstandstentoonstelling op touw te zetten." Maar de krachtsontwikkeling en de levens moed hebben gezegevierd. En nu is deze nationale daad van samen werking cnzer middenstanders een gelukkig feit geworden. De tentoonstelling is geopend. Gisteren liepen we nog langs een tentoonstel ling in aanbouw, thans schreden we over een tentoonstelling in voltooiing. Men is gereed gekomen. En wat de Midden standers hier tot stand hebben gebracht is een bezoek van tienduizenden waard. Het is uit den aard der zaak ondoenlijk thans reeds een beeld te geven van wat op alle stands te zien is. De catalogus zal dit beeld aanzienlijk verge makkelijken en iedere standhouder is natuur lijk gaarne bereid over zijn stand de gewensch- te inlichtingen te verstrekken. Oud-Minister Aalberse zei het meer dan eenmaal zoo krachtig en juist: „de midden stand heeft zijn grootsten vijand in eigen gelederen". De middenstands-pioniers zijn dan ook be gonnen met het voornaamste werk: den mid denstanders tot organisatie te brengen. De heer Verbeek heeft er onlangs nog in „De Zaken wereld" op gewezen. Ook de katholieke midden standers hebben zich flink georganiseerd. En nu is de Almitento de daad van samenwerking. Wijlen Meuwsen, een der pioniers op midden- standsgebied ten onzent sprak gaarne van „saamhoorigheid". En nu is er de Almitento niet alleen voor den middenstand, maar ook door den midden stand tot stand gekomen, wat feitelijk reeds uit het vorenstaande is gebleken. Wijlen J. S. Meuwsen durfde het 25 jaar ge leden aan om de eerste groote middenstands tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te organiseeren. Hij had toen slechts een klein groepje overtuigde medestanders om zich heen, die inzagen, dat de middenstands-positie in het gedrang zou komen door allerlei opkomende ge varen van buitenaf niet alleen, maar ook uit eigen boezem. Deze pioniers zagen helder in, dat het zich ontwikkelende grootbedrijf bezig was de taak van den middenstand over te nemen, Het grootbedrijf trachtte vat te krijgen op het pu bliek en herhaaldelijk werd het uitgesproken, dat de Middenstand uit het distributie- en pro ductie-proces zou verdwijnen. Deze onbewezen stelling is van dat oogenblik af energiek be streden door hen, die de overtuiging hadden, dat een samenleving zonder een krach tigen, gezonden middenstand onmogelijk was. De middenstand als maatschappelijke groep zal ook in de toekomst een nuttige schakel der samenleving blijven, maar daarvoor is noodig een grondige herziening, in de eerste plaats van dien middenstand zelf. Deze woorden van den voorzitter van het Uitvoerend Comité karakteriseeren de machts ontplooiing van den huidigen middenstand in zwaren tijd op de Almitento. De middenstands-organisaties beleefden een ongekenden groei, hun voormannen assumeerden zich deskundige medewerkers om de cijfers en de theorieën van de monopolisten te weerleggen en met practische voorbeelden hun onhoud baarheid aan te toonen. De samenwerkende middenstanders wonnen het! En de samenwer king is gebleven. De Almitento is daar thans het sprekende getuigenis van. Zij gaat uit en wordt gedragen door de Am- sterdamsche afdeelingen der drie leidende or ganisaties uit den Nederlandschen Midden standsbond: den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, den Christelijken Midden standsbond en den Nederlandschen R.K Mid denstandsbond, welke afdeelingen in volkomen samenwerking deze tentoonstelling tot stand brachten." De tentoonstelling is gesplitst in drie deelen: een ideëele, een officieele en een commercieele afdeeling. De leidende gedachte dezer expositie is: „Koopt bij den Middenstand". Zü wil allereerst demonstreeren waartoe de Middenstand in staat is en tweedens, dat de vakgroepen de kernen vormen waaruit alles is opgebouwd. Men vindt er machines en bedrijfsdeelen in werking en zoowel voor vakmenschen als voor het groote publiek is er veel te zien en veel te beleven. De congressisten van de International Air Traffic Association hebben bij hun be zoek aan Schiphol kennis gemaakt met den trots van onze Nederlandsche handels- luchtvloot, de F. 36. Wij waren in de gelegenheid deze eerste vlucht met passagiers mee te maken en van de bewondering en belangstelling kennis te ne men, die de directeuren der groote buitenland- sche luchtvaartmaatschappijen voor dit nieuw ste Fokkerwonder toonden. Het toestel biedt maximaal ruimte voor 36 personen, wanneer het op de Europeesche lucht- lünen vliegt, wat aanvankelijk de bedoeling is. Het zal binnen veertien dagen door de K.L.M. worden overgenomen en dan waarschijnlijk op den lijn AmsterdamLonden dienst doen, daar dit de drukste passagierslijn is. Wanneer het op de Indië-route wordt ingeschakeld, zal het ruimte bieden voor zestien passagiers met veer tien slaapplaatsen. Er zün altijd passagiers, die slechts een klein deel van de route vliegen en dus geen slaapplaats noodig hebben. Het inte rieur van dit toestel, dat in de toekomst de naam van „Adelaar" zal dragen, overtreft de stoutste verwachtingen. We zijn op het gebied van de passagiers-accomodatie, de smaakvolle en doeltreffende inrichting der K.L.M.-toestel- len veel gewend en bij de nieuwste typen, zoo als bij de Zilvermeeuw scheen het toppunt reeds bereikt.... We kunnen het interieur van de F. 36 het best vergelijken met een smaakvolle, moderne D-trein. De cabine is verdeeld in drie compar timenten, verbonden door een ruime midden gang. In iedere afdeeling, links en rechts, van de gang zyn twee dubbele fauteuils geplaatst, waartusschen een ruime tafel kan worden op geklapt. Boven de zitplaatsen, uitgevoerd in rood leer, zijn leeslampen aangebracht. De cabine zelf is in het blauw uitgevoerd, terwül de zoldering lichtgeel is gehouden. Alles is er dus op inge richt, het interieur bü uitstek licht en vroolük te maken. In de lengterichting van het toestel is een plafondverlichting aangebracht met in direct licht. De ramen doen, wat hun breedte betreft, denken aan de D-treinvensters, wat zoowel het uitzicht als de verlichting ten goede komt. De opklaptafels zijn büzonder practisch en fraai uitgevoerd. Handbagage vindt een plaats in de ruime netten boven de zitplaatsen en langs de wanden aangebracht. Een buffet en een stewart completeeren de inrichting van deze vliegende luxe-flat. Wanneer we een blik naar buiten werpen door het breede raam, staat daar naast onzen luchtreus de oude kleine F. 2, het eerste passa giersvliegtuig, bij de K.L.M. in gebruik. Het vliegen was toen nog min of meer een waag halzerig experiment in de oogen van den leek en het verblijf in die kleine, benauwde, weinig comfortabele cabine moet verre van een pretje zijn geweest. De vier zware 720 P.K. motoren,ij daveren.... buiten. In de cabine is het op- merkelqk stil, zonder stemverheffing kunnen )0. we ons gesprek voortzetten en dat is een niet genoeg te prijzen voordeel voor den passagier op de lange trajecten. De start wordt door de luchtvaartdeskundi gen, die den tocht meemaken, met bijzondere belangstelling tegemoet gezien. Hoeveel zal dit zware toestel noodig hebben om zich in de lucht te verheffen. Een ruime honderd meter en we zün „los". Het toestel klimt snel en gemakkelijk en ligt uiterst rustig in de lucht, de motortrillingen zün in het toestel nauwe- lüks waarneembaar, het lawaai is minimaal. Een punt waaraan de vliegtuigbouwer veelaan- dacht besteedt is de luchtverversching: frissche lucht zonder tocht of hinderlük sterke lucht- stroomen. In de F. 36 is dit vraagstuk volkomen opge lost. De ventilatie is uitstekend en van tocht is geen spoor te bekennen. We cirkelen weldra boven het hartje van Amsterdam om weer koers te zetten naar Schiphol, waar Meinecke, de in-vlieger van de Fokker-fabrieken en Sillevis de „Kist" weer veilig neerzetten. Het toestel maakte een zeld zame rustige en gemakkelüke landing, met een uitloop van misschien honderd meter. De zware machine kan dus starten en landen op de kleinste vliegvelden. Van alle kanten werd Fokker gecomplimen teerd met zijn F. 36, die weldra de trots van onze luchtvloot zal uitmaken. Het gemeentebestuur van Monster heeft be paald, dat het zwemmen buiten de van ge meentewege geëxploiteerde zweminrichting is verboden. Dit is weinig naar den zin van de vele zwemlustigen, die elders langs het vrüe strand hun genot willen zoeken. Alzoo ook S. uit Monster, die een principieele beslissing wilde uitlokken of de gemeente Mon ster het recht had dat zwemmen elders te ver bieden. Hü koos zee vanaf een strekdam langs het strand, na zich op dezen dam te hebben ontkleed en op uitnoodiging heeft de politie proces-verbaal van deze overtreding opgemaakt. De verdachte zette Woensdag voor den kan tonrechter te Delft uiteen, dat men in Monster niets anders ziet dan prikkeldraad en bordjes met „verboden toegang". Hü vreesde dat bin nenkort de lucht zal worden verpacht, en alleen degenen die in het bezit van een kaart zün, er ucht mogen happen. Hü kon zich overigens niet begrijpen, dat de gemeente zwemmen in zee buiten de beneden- waterlün kan verbieden, omdat dit gebied aan den Staat der Nederlanden behoort, en princi pieel wilde hü de zaak nu doen uitmaken. De ambtenaar van het O. -M. zeide, dat de gemeente Monster ook de strekdammen van Delfland beheert en vorderde 0.50 boete. De kantonrechter vonniste conform den eisch. De N.V. Glasfabriek „Leerdam", voorh. Jeekel, Münssen Co. te Leerdam, ontving voor hare deelneming aan de onlangs te Milaan gehouden Internationale Tentoonstelling voor Decoratieve Kunst, Moderne Industrie en Architectuur, een eerediploma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5