Sociale studiedagen te Seppe Purmerend 450 jaar marktplaats ZWAM EN BERG'S FINANCIEN I GR00TSCHE PLANNEN RADIO-PROGRAMMA LAATSTE DAG LEVER PASTEI Dagfilm DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1934 De Purmerenders zullen het feit, dat de oude marktplaats voor 450 jaar haar marktrechten kreeg, met bijzonderen luister vieren Vier dagen feest Diverse tentoonstellingen Historische tentoonstelling Zuiveltent oonstelling Diverse attracties Het openluchtspel Na de relletjes te Rotterdam Djask-Amsterdam in twee dagen Recordprestatie van den IJsvogel Communist vrijgesproken INDISCHE POSTVLUCHTEN Vrijdag 31 Aug. 1934 Profvtmt hiervan! De Kerk staat thans pal als de ver dedigster der menschelijke vrijheid De nieuwe wereld en wij De Pelikaanvertrokken Rede prof. dr. Mucker- mann S.J. Maar ook op maatschappelijk gebied moet Kerk en vaderlandsliefde De weersomslag Bezoek van Mgr Hopmans De nieuwe tijd en wij GYMNASTIEK M. O. Terugkeer van H. M. de koningin Nederlandsch-Indische kunst- middag Nog versch liggen de schitterend geslaagde feesten van het 300-jarig bestaan van den Pol der Schermeer, het vorig jaar in September ge vierd, in het geheugen van allen, die er toen een of meermalen geweest zijn. Wü hadden het genoegen deze feesten mee te maken en herinneren ons nog, dat ze in alle opzichten geslaagd zijn; het weer werkte schitterend mee, het bezoek liet niets te wen- schen over en het einde kwam met een gunstig batig saldo, dat niet onbeteekenend was. Wellicht heeft dit zoo uitstekend geslaagde feest de Purmerenders geïnspireerd om, nu de oude marktplaats 450 jaar geleden haar marktrechten verkreeg dit feit met bijzon deren luister te vieren. Reeds lang zijn de Purmerenders bezig aan de voorbereiding van het Marktfeest, dat niet minder dan vier dagen zal duren. Een commissie uit de burgerij, onder voor zitterschap van den wethouder van het Markt wezen, den heer A. Vlaar, heeft in samenwerking met het gemeentebestuur grootsche plannen ontworpen. In het eerecomité zitten niet minder dan Minister Mr. P. J. Oud, die als geboren Pur- merender natuurlijk graag zijn naam aan dit feest verbinden wilde; verder de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell en andere autoriteiten uit stad en omgeving, w.o. niet minder dan 20 burgemees ters uit omliggende gemeenten. De stad zal natuurlijk die vier dagen in een feestkleed gestoken zijn, hiertoe hebben de ver schillende buurtvereenigingen het initiatief ge nomen. Het stadhuis en de Where, de door Purmerend loopende waterweg, zullen feeëriek verlicht worden. Aan den ingang van de stad van de zijde van Beemster en Purmer zullen eerepoorten geplaatst worden. Op verschillende plaatsen in de stad zullen tentoonstellingen worden georganiseerd op verschillend gebied. Allereerst de Veetentoonstelling, die op het marktterrein wordt gehouden: deze zal het puikje te zien geven van wat de Noordholland- sche veestapel uit de polders rond Purmerend biedt. Deze tentoonstelling valt op den eersten dag der feesten, 6 September. Op het Looiersplein is een groote hal ge bouwd voor de tentoonstelling van Landbouw- en Akkerbouwproducten, fruit en bloemen, bijen, handel en industrie. Deze tent biedt een oppervlakte van ruim 3000 vierkante Meter. Wie weet dat Purmerend door boomgaarden omgeven is en de warmoe- zeniers de kunst verstaan, om door bespuiting van hun vruchtboomen een prachtig gewas te kweeken, zal moeten erkennen, dat deze ten toonstelling van vruchten de bezoekers het water uit den mond zal doen loopen. Ook de tentoonstelling van de akkerbouw producten, zal op decoratieve wijze worden aangebracht; men zal zich nog wel de deco ratieve tentoonstelling op dit gebied herinne ren, het vorig jaar in de Schermer geboden. In dezen geest zal ook Purmerend deze afdeeling verzorgen. Een oppervlakte van 700 vierkante meters beelaat de tentoonstelling van bloemen en plan ten. De federatie van de Floraliavereenigingen in West Friesland, dahlia-kweekers en bloemis ten uit Noord-Holland hebben voor deze Ten toonstelling hunne medewerking toegezegd. De Purmerender winkelstand, zal in de feestweek in zijn étalages speciale dahlia-versieringen aanbrengen; waar de dahlia de voornaamste bloem van den herfst is kan men verwachten, dat deze decoratieve bloem een belangrijk ele ment in de feestweek zal zijn. In deze tentoonstellingshal zal ook te zien zijn, op welk peil de bijenhouderij in de om geving van Purmerend gekomen is, en dat is een zeer hoog peil. Het spreekt vanzelf, dat ook de handel en industrie van deze feestweek gebruik zullen ma ken, om hun producten op de tentoonstellingen te propageeren. Dat allerwege belangstelling voor de feestviering bestaat, blijkt wel uit het feit, dat ruim 200 medailles door verschillende vereenigingen en particulieren geschonken zijn. Niet het minst belangrijk zal de Groote His torische Tentoonstelling zijn, welke, in samen werking met gemeente en provincie, in de kaas- beurs boven de kaaswaag wordt gehouden ge durende de feestdagen. De voornaamste bijzonderheid zal hier zijn het document waarin Jan van Egmonds aan Purmerend het marktrecht verleende en dat nog steeds in het stedelijk archief bewaard wordt. Uit het Gemeentemuseum, het Provin ciaal archief, het Rijksmuseum, het Stedelijk Museum van Edam en uit talrijke particuliere verzamelingen zijn welwillend interessante oud heden, w.o. schilderijen, portretten, kaarten, ge bruiksvoorwerpen enz. ter beschikking van deze historische tentoonstelling gesteld. Dat voor al deze tentoonstelling zich in 'n druk, bezoek zal verheugen, daar twijfelen wij niet aan, want de Noordhollanders stellen steeds veel belang in het leven, de zeden en gewoonten van hunne voorvaderen. Uit het Rijksmuseum werden afgestaan de schilderijen, voorstellende Jan van Egmond als Jerusalemvaarder, en zijn vrouw, Magdalena van Werdenberg. Uit het Rijksprentenkabinet geteekende portretten van zijn vrouw en kinderen. Jan van Egmond, Ook op het gebied van zuivel, zal er de eerste tentoonstelling gehouden worden. En geen wonder, want Purmerend ligt midden in het gebied, waar de beroemde Edammer kaas gemaakt wordt. De herinnering aan Wouter Sluis, de groote pionier op het gebied der zui velbereiding in de Beemster, leeft ook in Pur merend nog voort. Aan deze tentoonstelling is Sluis, den grooten pionier op het gebied der zui velfabrieken en 19 boeren met totaal 100 in zendingen deelnemen, verdeeld over 10 rubrieken. Men zal de zuivelproducten echter niet alleen kunnen zien, doch ook proeven; aardige meis jes in oud-hollandsche kleederdracht, leerlin gen van de landbouwhuishoudschool zullen den bezoeker zoo'n proefje aanbieden. Tenslotte zul len er kaas- en boterkeuringen van wegebde Zui- velbonden worden gehouden. Deze tentoonstel ling zal zeker niet de minst interessante zijn. By een goede feestviering behooren diverse aanvullingen van attractieven aard. Zoo heeft het comité daar ook voor gezorgd. De Purmerender harddraverijvereeniging houdt op Zaterdag 8 September een groote pry- zendraverij, waaraan het Koninklijk Huis als extra prijs verbonden heeft de z.g. gouden zweep. Reeds kwamen belangrijke inschrijvin gen daarvoor binnen. De drie Purmerender muziekgezelschappen hebben zich er voor geïnteresseerd dat op den Zondagmiddag een muziekconcours wordt ge houden, waaraan een achttal zeer bekende corpsen deelnemen en uitkomen in de eerste afdeeling en de afdeeling uitmuntendheid. Dat concours belooft dus van veel beteeke- nis te worden. Er komt voor de feestdagen een kermis van buitengewonen omvang. De fa. Hommerson te Ginneken schreef in voor vier harer grootsche inrichtingen, terwyi dezer dagen circus Rausch een standplaats pachtte en vele andere kleine re inrichtingen hun plaats reeds hebben inge nomen. Voor deze streek een kermis van bui tengewonen omvang. Aan het slot van het feest, Zondagovond half tien wordt een groot vuurwerk afgestoken. Bijzondere vermelding verdient de opvoering van het Openluchtspel: Jan van Egmonds Pri vilegie. Oorspronkelijk bestond het plan een historischen optocht te houden, doch dit plan is uitgegreid tot een plan van een grootsch openluchtspel, waarvan de opvoering twee uren in beslag neemt. Het is de in West Friesland welbekende heer Joh. M. Ridderikhoff uit Hoorn de man van de Hoornsche Revues, die ook bij de Schermer feesten met Tetjeroen zyn sporen verdiend heeft, die dit openluchtspel geschreven en ge- ensceneerd heeft; ook heeft hij er de regie van en dagelijks bijna repeteert hy met zyn meer dan vierhonderd medespelenden aan dit histo risch spel. Hij gaf er in de gister ten Stadhuize te Pur merend gehouden Persconferentie een uiteen zetting van en wij kregen den indruk, dat er hier iets geboden zal worden, dat beslist een van de hoofdnummers van de feestviering zal zijn. Op het historische Slotplein is het oude slot Purmersteyn in hout opgetrokken; het vormt den voornaamsten achtergrond van 't spel; doch er rond, rond heel het plein, zal een decor van oud-hollandsche gevels enkele honderden meters lang, het terrein afsluiten, om den indruk van het oud-hollandsche marktplein te vestigen. In het spel, zal ten tooneele gebracht worden de scène, waarin Graaf Jan van Egmond aan Purmerend het marktrecht verleent: het authentieke document van dit privilegie be rust ook op de historische tentoonstelling; daarna brengt de Purmerender bevolking den Graaf een hulde. We zien voorts het oude marktplein, in volle werking om zoo te zeggen; de verschillende kooplieden, de kiezentrekker, de muzikanten, de misdadiger aan den schand paal enz. alles heeft de heer Ridderikhoff in zijn regie verwerkt. Als men bedenkt, dat er enkele honderden personen aan dit spel mede werken, kan men zich de massaregie van dit spel indenken. Dank zij 'n vruchtbare samen werking van de verschillende organisaties van elke richting en op elk gebied, zal hier iets te zien gegeven worden, dat, we durven het voor spellen, grootsch zal zyn. We hebben thans in enkele korte trekken iets gegeven van de grootsche plannen, die Purmer end koestert. In een Persconferentie, waaraan vele collega's hebben deelgenomen, heeft het actieve bestuur ons verzocht onzen lezers een en ander mee te deelen. Wij hopen aan dit ver zoek voorloopig voldaan te hebben en de be langstelling van velen te hebben wakker ge roepen voor het 450—jarig marktfeest van Purmerend, dat op 6, 7, 8 en 9 September ge vierd zal worden. Binnenkort hopen wy nog enkele nadere bijzonderheden te vermelden. Naar wy vernemen heeft het Indië-vliegtuig „IJsvogel", dat te 8 uur 25 op Schiphol is ge land, een recordprestatie geleverd door den af stand Djask-Amsterdam, waarover normaal drie dagen gevlogen wordt, in twee dagen af te leggen. Deze snelle vlucht is een gevolg van het feit, dat de „IJsvogel" in Rangoon een dag opont houd heeft gehad en de heeren te Roller, eer ste bestuurder en Abspoel, tweede bestuurder, dezen verloren dag in elk geval wilden inhalen om op tijd op Schiphol aan te komen. Den eer sten dag is van Djask naar Mersa Matruh ge vlogen; den tweeden dag werd de vlucht op succesvolle wyze beëindigd. Boordwerktuigkun dige was'de heer Westraten, telegrafist de heer Moulijn. Er waren verschillende passagiers aan boord. De Rotterdamsche Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 29-ja- rigen communist M. L. uit Rotterdam, die heeft terechtgestaan in verband met de Juli-onlusten In de Crooswykbuurt. Tydens een huiszoeking in verdachte's woning had de politie op den zol der en in de dakgoot een groot aantal straat klinkers en trottoirtegels gevonden. De Rechtbank heeft verdachte vrygesproken en zijn onmiddeliyke invryheidstelling gelast. Het OM. had vier maanden gevangenisstraf ge- eischfc HUIZEN, 303,5 M.: NCRV: 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst door Ds. J. P. C. ten Brink. Ensemble van der Horst. 12.30 Ge wijde klassieke zang (gramofoonmuziek) 2.00 Beiaardbespeling door J. Vincent, op het carillon van den Westertoren van Am sterdam. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur. 3.00 Concert door het Haagsche Harmonie-Or kest onder leiding van Herri Zeldenrust. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Haagsche Har monie-orkest onder leiding van Henri Zel denrust. 5.0o Piano-recital door Willem de Roos. 5.30 Zang op de Groote Markt te Groningen door 3500 kinderen onder lei ding van R. W. Kuiper. 6.00 Orkestmuziek. 6.30 Bloembollen voor de kamer door A. J. Herwig. 6.58 Zenderoverschakeling. 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonmuziek of een greep uit het dagel. gebeuren. 7.30 Literair halfuur tje. 8.00 Samenkomst der Amst. Chr. Oranjevereeniging in de Koepelkerk aan het Leidscheboschje te Amsterdam. 9.20 Persbureau Vaz Dias. 9.30 Kerkconcert ir de Engelsche Kerk te Amsterdam. 11.00 Gramofoonmuziek en daarna sluiting. HILVERSUM, 1875 M.: AVRO: 8.00 Tijd sein Avroklok. 8.01 Gramofoonmuziek. 8.30 Aubade, te geven op den Coolsingel voor het Stadhuis te Rotterdam, door een koor van 250o zangeressen en zangers en een koor van 500 kinderen onder leiding van Mevr. M. C. GrimberghHuyser, met be- .geleiding van de Rotterdamsche Harmonie v. d. Koninklijke Scherpschutters, dirigent A. Haanstra. 9.00 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 9.55 Inleiding tot de morgenwijding. 10.00 Tijdsein Avroklok. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Muziek ter na betrachting. 1030 Orgelconcert door Frans, Hasselaar. IntermezzoWest-Friesche voor- drachten 'door Maartje Bierman. 12.01 Ca rillonconcert van den toren van de Ka thedrale Basiliek van Sint Jan te Den Bosch, door den stadsbeiaardier Toon van Balkom. 12.30 Lunchconcert door het Om roeporkest onder leiding van Nico Treep, met tusschenspel van gramofoonmuziek. 2.30 Pianorecital door Cola de Joncheere. 3.00 Uitzending door de AVRO in samen werking met den N. I. R. O. M. uit Ned. Indië. Het programma wordt van Indië naar Nederland overgebracht met den zen der van den Gouvernements-Radiodienst. 3.40 Marschmuziek. 3.45 Onderbreking van het AVRO-programma. Overschakeling naar den zender „Radio Kootwijk." 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Zang door Baarn's Meisjeskoor onder leiding van Ja cob Hamel. 5.00 Halfuur voor grootere kin deren door Mevr. Ant. van Dijk. 5.30 Di- nermuziek door Kovacs Lajos en zijn Or kest. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos én zijn Orkest. 7.30 „Onze Koninginnedag". Causerie door maj. b. d. W. G de Bas. 8.30 Kurhaus te Sche- veningen. Het Residentie-orkest onder lei ding van Carl Scharicht. 10.15 Vaz Dias. 11.00 Nieuwsberichten var. Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein Avroklok en sluiting. - LUXEMBURG, 1304 M.: 6 30 Hollandsche avond. Gevarieerd concert. 7.35 Gevarieerd concert door het omroeporkest onder lei ding van Henri Per sis. 8.20 Vervolg ge varieerd concert. 8.35 Vervolg gevarieerd concert. 8.50 De MacDuncans in hun Mondorf les Bains var. een concert door Schotsch répertoire. 9.30 Uitzending uit een orkest onder leiding van Dubois- Sylva. 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek. 1.30 Populaire muziek. 6.35 Gevraag de gr. pl. 7.05 Wilmet Lambert preludia van Rachmaninoff op de piano. 8.20 Po pulair concert. Jenny Sosset, sopraan. 9.35 Idem. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M.: 1.30 Gramofoonmu ziek. 5.15 Het Lionel's Club Orkest uit Blankenberghe. 6.50 Populair concert. 10.3o Ver. Lionel's Club Orkest. KALUNDBORG, 1261 M.: 12.40 Harald Andersen's ensemble. 3.20 Omroeporkest onder leiding van Emile Reesen. 8.30 Con cert. 10.25 Omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl. 11.20 Teddy Petersen's dansorkest. BERLIJN, 357 M.: 9.50 Dr. Hans Lue- dicke speelt orgel. 11.00 Omroeporkest. HAMBURG, 332 M.: 11.50 Niemann's Or kest. 10.40 Muzikaal tusschenspel. 11.20 De Bremer Stadtmusikanten. 12.20 Van de ruines van klooster Walkenried. Harzer middernacht-programma. KEULEN, 456 M.: 12.20 Gramofoonpla- tenconcert. 5.35 Muziek t. g. v. den 60en verjaardag van den komponist en dirigent Karl Kampf. 7.20 Duitsche volksliederen en dansen. 9.50 Pianomuziek. 10.50 Dansmu ziek. DAVENTRY, 1500 M.: 11.05 Gramofoon muziek. 12.50 B. B. C.-dansorkest. 6.50 B. B. C.-orkest aid. C onder leiding van J. Lewis. 8.20 Het Radio militair orkest onder leiding van Charles Leggett. 10.45 Dansmuziek. 10.50 Roy Fox en zijn bard. PARIJS (Poste Parisien), 313 M.: 7.18 Ouv. Die Meistersanger van Wagner. 7.50 Accordion soli. 8.32 Orkestconcert onder leiding van Théodore Mathieu. PARIJS (Radio), 1648 M.: 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Idem. 10.35 Populair con cert uit Vichy. 12.20 Lucien Golldy-orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M.: 5.30 Vocaal concert. 6.20 Gramofoonmuziek. ROME, 421 M.: 5.30 Concert. 6.20 Gramo foonmuziek. 9.05 Concert. 10.20 Populair concert. WEENEN, 507 M.: 5.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Liederen en aria's door Otto Staeren, bariton. 10.05 Populair orkestconcert on der leiding van J. Holzer. 11.10 Voortzet ting orkestconcert. 12.05 Populair muziek. WARSCHAU, 1345 M.: 4.20 Mandolinemu- ziek. 5.50 Solistenconcert. 7.35 Dansmu ziek. 8.32 Omroepsymphonie-orkest. Eug. Maj, zang. 10.35 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M.: 4.20 Omroep orkest onder leiding van Robert Echec ard. 8.20 Operettemuziek. 9.15 Harmonikaduet- ten door Ritter en Harr. 9.50 Het Freidor- fer Volkschor onder leiding van Ant. Göp- fert zingt. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Gvocte trdo", vermaard door tfn gSciu. En zoo goed voor 't Teoirl Gewon* ilsm. «M Hedenmorgen te 5 uur is het K.L.M.-vliegtuig de „Pelikaan" van Schiphol naar Indië ver trokken. Aan boord bevinden zich één passagier Lon denMasamatruh, één Londen—Jodhpur, één AmsterdamBatavia en twee Amsterdam Boedapest. Verder vervoert het toestel 278.109 K.G. briefpost, 5100 K.G. pakketpost, 102 K.G. bagage en 96.180 K.G. vracht. Te half nacht is het toestel te Leipzig geland. De „Kwartel" is te Bandoeng gearriveerd. SEPPE, 29 Aug. 1934 Ondanks het feit, dat 't hedenmorgen pijpen stelen regende, was het aantal bezoekers aan de Sociale Studiedagen veel grooter dan de vorige dagen, toen het gastvrye oord reeds te klein was. Het Sociale Vraagstuk is niet alleen een arbeiderskwestie, zooals velen ook heden ten dage nog meenen, maar zij raakt tevens de belangen van boeren, middenstanders en in- tellectueelen, kortom de menschen van iederen rang en stand. De geweldige crisis, die de tegenwoordige wereld teistert, is wel het beste bewys dat de sociale kwestie nog steeds niet is opgelost. wy staan voor het ontstellende feit, dat noch het Liberalisme, noch zyn strijdlustige Socialisme, noch zyn brutale erfgenaam, het telg, het bluffende Fascisme, evenmin als het proletarische Bolsjewisme, ip staat is een cul- tureelen en geesteiyken ondergrond te vinden voor een maatschappelijke ordening, die be vrediging schenkt en die ook in de practyk is te verwezenlyken. De diepste oorzaak voor deze mislukking is daarin gelegen, dat al deze we reldbeschouwingen geen juiste voorstelling en opvatting hebb envan den mensch, omdat zij God niet kennen, en ze kennen God niet, om dat ze de Kerk en de bovennatuurhjke orde hebben prysgegeven. Er is geen enkele wijsbegeerte of levensbe schouwing, die zoo'n verheven opvatting heeft van de vrijheid en waardigheid van den mensch als de Katholieke Kerk. Uit het samenstel van zyn natuuriyke en bovennatuurlijke wezenseenheid ontwikkelt zy haar sociaal program. Het draagt het kenmerk van rechtvaardigheid en liefde. Maar dat moet een levende gerechtigheid zyn, die niet sta: vasthoudt aan een bepaalde maatschappehjken vorm. De liefde moet een dadenwekkende lief de zijn, een liefde die zich wegschenkt van mensch tot mensch. Nooit zal de rechtvaardig heid in staat zijn om orde te brengen in de maatschappelijke verhoudingen, als niet de geest der liefde in haar woont, die niet op be looning let en niet eindigt by de grenzen der plichten, maar die grootmoedig is en zich om Godswil over de menschen ontfermt. iets gebeuren. Het is noodzakelijk, dat alle groe pen, die nog Katholiek zyn, zich aaneensluiten, om zoo mogelijk het ideaal van een christelyke maatschappelijke ordening te bereiken. Dat ge schiedt vooral door de standsorganisaties met hun kern van Credo Pugno-groepen. Daar zijn de menschen niet gegroepeerd volgens rykdom of armoede, naar mindere of meerdere ver diensten, maar alleen naar het standpunt van het absoluut menschelijke, zooals het tot uit drukking komt in de afzonderiyke standen, die cultureel-religieus opgevat moeten worden. Wanneer wy heden 'n blik slaan op de Kerk, worden we met een byzondere begeestering vervuld. Alle pleitbezorgers der menschelyke persoonlijkheid, van haar vryheid en waardig heid hebben zich overgegeven aan den geest van den modernen tyd. Niemand verzet zich meer tegen de macht van den totalen staat, die als een tyran de menschen onder zyn ijzeren voeten vertrapt- De Katholieke Kerk is thans de goddeiyke pleitbezorgster der vrijheid en naast haar is er in de zee van ongerechtigheden en gruwelen geen macht meer, die zich over de ongelukkige menschheid ontfermt. Daarom moeten wy de banier van Christus met nieuwe geestdrift in onze vuist nemen om haar uit te dragen in het strijdperk van het meest edele en heilige menschdom. Na de rede van pater F. Muckermann wer den tal van vragen gesteld. In den middag heeft rector J. F. A. Bots te Amsterdam gesproken over Kerk en Va derlandsliefde, hy noemde dit een onderwerp, dat in den laatsten tyd zeer actueel geworden is. Er dient tusschen nationalisme en vader landsliefde een scherp onderscheid gemaakt te worden. Al doet zich het nationalisme als iets nieuws voor, in werkelijkheid is het een duf conservatisme en het is dan ook opmerkelijk, dat het juist de liberaliseerende kringen zyn, welke het eerst en het meest geestverwant schap gevoelden met deze strooming. Kardi naal Verdier ziet er niets anders in dan een reactie tegen den groeienden drang naar inter nationale samenwerking. Feit is, dat in tal van landen deze beweging de Kerk reeds open lijk tegenover zich gevonden heeft. De kinderen der Kerk kunnen kinderen zijn van een vaderland, maar de kerk zelf heeft geen vaderland, zy is boven-nationaal. Daarom o.a. is het* onzin te willen streven naar een nationaal-katholicisme, als b.v. in Duitsch- land. Het katholicisme kan zich niet beperken tot een natie. Het omvat de geheele wereld. Wel is in het godsdienstig leven der ver schillende volkeren verschil op te merken. Reeds in Christus' prediking valt een natio nale inslag te erkennen. Dit verschil raakt echter en schaadt het bovennatuurlyk katho lieke karakter der kerk niet. De geschiedenis leert, dat het dan de meest critieke momenten voor de kerk waren, als men de kerk met een of anderen staatsvorm ging vereenzelvigen. De Kerk is boven-nationaal, doch niet anti nationaal. Zy heeft de vaderlandsliefde ge kerstend. De heidensche vaderlandsliefde kent slechts aardsche grootheid, belichaamd in het vaderland. Het christendom leeraarde, dat het Vaderland niet doel doch middel is in het le ven, geschapen om den mensch hét bereiken Fijn von smaak en geur. Een tractatie aan de koffietafel. Het weer heeft dan toch een wending geno men in den zin, dat het nog niet komt tot een centrale ligging van het gebied van hoogen druk over Midden-Europa en tot den daarbij behoo renden rustigen weerstoestand. Integendeel heeft een tydelijke uitbreiding van de depressie, welke over N.W.-Europa ligt naar onze richting en het voorbijtrekken van een secundaire kern ten gevolge gehad, dat wij na een" regenachtige» nacht en voormiddag buiig en daarna winderig weer hebben gekregen, hetwelk alles tezamen een geheele ommekeer in de weersgesteldheid beteekende. Veel van dit soort van weer hebben wij in den laatsten tijd niet gehad en de weinige keeren, dat het voorkwam volgde er spoedig verbetering omdat dit zoo overeenkwam met het algemeen karakter van den zomer. Ook nu kwam er weer gauw een einde aan den regen, die niet veel meer heeft kunnen doen dan de bovenste laag van den diep uitgedroogden grond bevochti gen. Over het algemeen echter viel vpeel regen over en langs het Engelsche Kanaal en plaat selijk kunnen in ons land ook zware buien ge vallen zijn. De hoofddepressie bleef stationnaïr terwijl de bovengenoemde secundaire zich van Dinsdag op Woensdag sterk ontwikkelde. Door den inval van een sterken Westelyken luchtstroom, die de warme continentale lucht snel verdrong is het weer vrij veel afgekoeld en het is niet waarschynlyk dat het warme weer spoedig terug zal keeren. Overigens is van de verdere ont wikkeling van den algemeenen weerstoe stand nog niet veel te zeggen, in het bijzonder wat betreft de kans op terugkeer van de droogte. (Nadruk verboden). van zyn hoogste doel te vergemakkeiyken. Va derlandsliefde is dus menschenliefde. Een katholiek zal zijn land beminnen, zyn volk, cultuur en natuur. Hij zal de bestuurders respecteeren, de wetten eerbiedigen en tot of fers bereid znjn. Wy moeten echter gewaar schuwd zyn tegen een valsch patriotisme. Tijdens het debat op de rede van Rector Bots kwam Z. H. Exc. Mgr. Hopmans de So ciale Studiedagen met een bezoek vereeren. Met een luid aan U o Koning der Eeuwen werd Breda's Kerkvoogd begroet. De voorzitter, de heer Michielsen, sprak een welkomstwoord. Z. H. Exc. dankte voor de begroetingswoor den. Het is voor my een eer en voldoening, aldus Monseigneur, te vertoeven onder leekenaposte- len als gij. Gij hebt op deze studiedagen op diepgaande wijze de positie der kerk tegenover de groote problemen van dezen tijd vernomen en ik geloof dat gij hebt ingezien welk een gewichtige taak de kerk heeft op aarde, wy waardeeren het vele werk dat gij in dienst der Kerk doet en roepen u toe: blijft aan onze zijde, blyft medewerken om het H. Ge loof te bewaren, de zeden te beschermen. Wij zyn u zoo dankbaar voor het vele wat gij in samenwerking met onze priesters doet voor uit breiding van het geloof en den godsdienst, voor het behoeden der katholieken tegen het zedenbederf. Blijft dat doen, want wij kun nen u niet missen. Priesters alleen zijn niet meer in staat het zedenbederf en de dwalin gen die in ons Bisdom worden geïmporteerd te gen te houden. Uwe hulp is daarbij volstrekt noodig. Daarom roept de Paus om de 1 eeken actie. Hier hebt gy 't bewijs gegeven dien op roep in te volgen. Welnu, wij vertrouwen op u, blyft in de toekomst ons helpen, het zal u en uwen gezinnen ten zegen zyn. De ry van sprekers werd gesloten met een rede van den heer Alph. Laudy over de Nieuwe Tyd en Wij. Geen geslacht als de nu-generatie voelt zoo bewust het jagen naai' het nooit te omarmen ge luk. Maar zy verwart het geluk in het ongeluk. Op het wereldslagveld staken zij elkander neer, en het nageslacht moest worden opgesloten in den volkenbond, de grootste verzameling goe den wil ooit uit de wereld byeengebracht. Doch hij wankelt door de onvaste volken zelf: zij ma ken protocollen met de kanonnen bij de hand. Wat is dit toch dat Mac Donald, Mussolini, Hit ler en Barthou niet eens Europa bijeen kunnen houden? Het hoofd wil iets wat het hart niet kan. De heele menschheid sleept de melaatschheid uit de erfzonde met zich mede. Daarom hebben wy allen schuld aan de verwarde wereld. Verne derd als de graankorrel voor zijn vruchtbaarheid kiemt het katholicisme in de omgeploegde be schaving. Het bezit slechts vormend vermogen voor zoover het ootmoedig wordt beleefd in het dogma, Hoeveel katholieken zijn er niet en hoe weinig katholicisme? Uiterlykheid is er genoeg, innerlijk beleven echter is er zeer gering. Door het wereldlijk gecompliceerde katholicisme za gen we niet meer de werking van het doorleefd dogma. Het leven moet wat stiller om ons wor den. Wat vereenvoudiging van de uiterlijke acti viteit, maar voller kerken, een dogmatische preek en een dogmatische parochie. Als de mil- lioenen katholieken over de wereld eiken dag naar de kerken stroomden, zou die samenwo ning aan het altaar al ontzaglyk inwerken op de houding van de openbare meening en haar nog onvoorziene wegen wijzen. Spreker ontwierp een Raad van Katholieke Samenwerking om de vragen te kunnen behan delen, die op Katholiekendagen en in de afzon derlijke acties niet aan de orde komen. Deze Raad zou de verantwoordelijke leiders voor het katholieke openbare leven van allerlei uiting moeten vereenigen. Ook zou hij een cul tureel leven moeten helpen groeien over het pa tronaat heen. Spr. deed een desbetreffend con creet voorstel voor een Nationale en Internatio nale Katholieke Samenwerking op d Quadra- gesimo-zendbrief als basis om een nieuwe ge stalte aan de wereld te geven. De heer Michielsen heeft tot slot op stylistïsch welverzorgde wyze dankwoorden in menigte uit gestrooid aan de Paters van Seppe, aan de Zus ters, aan de sprekers, kortom aan al degenen die zich verdienstelyk hebben gemaakt. Met een plechtig Lof en een korte toespraak Met een plechtig Lof en een korte toespraak van Mgr. van Gils werden de welgeslaagde da gen gesloten. Bij de aanvullende begrooting van Nederl. Indië verklaarde de regeering met de mo gelijkheid tot verlaging van den belasting druk rekening te zullen houden. De gemeente Breda is voornemens vier geldleeningen, welke tegen een rente van 4y vet. waren aangegaan, te converteeren in een leening van 1.676.600 tegen een rente van 4 pet. De Handelsvereeniging te Palembang heeft aan den resident te kennen gegeven, dat bij het thans geheven uitvoerrecht de inheemsche rubbertap practisch niet meer loonend is en de uitvoer achteruitgaat. Zij acht het noodzakelijk, om gemeentelijke export-quota vast te stellen en het aan gemeentelijke hoofden over te laten, het bijzonder uitvoerrecht te bepalen. Volgens Symington en Wilson hébben in de afgeloopen week de arbeidsconflicten in Amerika op de rubbermarkt een gedrukte stemming uitgeoefend. Het textiél-conflict in Amerika schijnt zeer ernstige vormen aan te nemen. Geméld wordt, dat de fabrieken te Alabama tot ware vestingen worden ingericht, versterkt met machinegeweren, gasbommen en der gelijke. Het gevaar wordt in Amerika onvermij delijk geacht, dat, indien aan de arbeids- eischen in de textielnijverheid wordt toe gegeven, de staking zich zal uitbreiden naar andere industrietakken. Het stakingscomité heeft de formeele order uitgevaardigd tot neerlegging van den arbeid op 9 September a.s. Morgen valt de beslissing over een sympathiestaking in de zijde-, kunstzijde- en wolindustrie. Bij zijn verklaring, dat de New Deal slechts 500 millioen heeft gekost, maakt Morgenthau er geen gewag van, dat de Amerikaansche staatsschuld tijdens het bewind van Roosevelt 6 milliard is toe genomen. Iron Age wijst er op, dat thans de laagste stand der Amerikaansche Staalproductie sedert Maart 1933 bereikt is, n.l. 19 pet. der capaciteit. Men hoopt, dat de industrie in de eerstvolgende jaren van de regeering opdrachten zal verkrijgen voor vloot- en legerbehoeften. n- Senator Thomas, de leider der inflatio- nisten verklaarde, dat de regeering spoedig nieuwe winsten zal kunnen maken van 2 milliard door een verdere devaluatie van den dollar en zilverwaarborgen. De Bank of Manhattam verzond l'A millioen goud naar Parijs en de Feder. Reserve bank 319.000 goud naar België. In het Huis van Afgevaardigden zal een voorstel worden ingediend tot verlaging der alcohol-tarieven met 50 pet., om hiermede een einde te maken aan de voortdurende smokkelarij van sterken drank. Te New York verluidt, dat bankiers uit Engeland bericht hebben ontvangen, welke er op wijzen, dat er voorloopig geen voor uitzicht bestaat op een stabilisatie van het Pond Sterling. Te Parijs bestaat thans minder vrees voor den frank, waarschijnlijk in verband met de verwachting, dat de regeering maatregelen zal nemen zooals in België, om de valutastabiliteit te verzékeden. -e De Duitsche schulden aan de garenbe- drijven in Lancashire worden in toonaan gevende kringen op 500.000 geschat. Er bestaat neiging een Duitsch aanbod, om de opgeloopen schuld binnen drie maanden te delgen, aan te nemen. De inkomsten der Duitsche Rijksspoor wegen zijn in Juli tegenover Juni j.l. toe genomen van M. 285.29 millioen tot M. 299.322 mill. De totale onkosten bedroe gen M. 295.4 mill., zoodat de maand Juli voor het eerst weder met een klein over schot sluit van M. 3.9 mill. s'r Er moeten plannen bestaan tot vorming van een organisatie, ten doel hebbende, thee-aankoopen door landen met deviezen- beperkingen, speciaal Rusland, te finan cieren. Alle theeproducenten zouden aan deze organisatie deelnemen en het risico zou gezamenlijk worden gedragen. De Java-suikervoorraden zijn in de maand Juli van 2.347.000 tons tot 2.200.000 tons gedaald, of 554.000 tons minder dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar. Deze vermindering is naar verhouding van de plaats gehad hebbende oogstbeperking wel niet zeer ingrijpend, maar in de statis tische positie van het product op Java valt toch hiermede een verbetering waar te nemen. In dit nummer kondigen de R.K. Leergangen hun nieuwen cursus voor Gymnastiek M. O. aan te Amsterdam. Geiyk uit de advertentie blijkt, zyn daarvoor inlichtingen te bekomen by den Rector der R.K. Leergangen te Tilburg. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin om Zaterdag 8 Septem ber uit Noorwegen naar Nederland te vertrek ken. Op Woensdagmiddag 5 September a.s. om twee uur organiseert de .Section Hollandaise" van het Maison Internationale des Intellectuele te Den Haag in den Haagschen Kunstkring, Lange Houtstraat 7 een Nederlandsch-Indischen kunstmiddag. De jonge Javaansche danskunstenaar Raden Suyana, die onlangs in Parys veel succes had, zal welkomst, stryd, offer en andere dansen uitvoeren met medewerking van het Indische trio R. Iskandar en R. M. Waloejo (klassieke Javaansche krijgsdansen) en R. Haröjcdirenggo (voordracht), die een causerie en kleine demon stratie van het Javaansche Wajangpoppenspel zal geven. De vereeniging „Boeatan" (bevorde ring der Indische kunstnyverheid) richt een tentoonstelling in van kunstnyverheid-produc- ten, doeken, fraaie weefsels, wapangpoppen, enz. De presidente der „Section Hollandaise", mevrouw Marguerite Couperus, zal de verschil- dende medewerkers inleiden. Het Maison Inter nationale des Intellectuels wenscht uitwisseling van kunst en wetenschap te bevorderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6