K Indië en Koninklijke verjaardag 1880 1934 Koningin Wilhelmina De „Lingestroom weer vlot BETUIGING VAN TROUW EN AANHANKELIJKHEID I i Het Gildewezen VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 Eén met de Koningin Apostolaat ter zee Tegen den sluikhandel Reis voorloopig niet voortgezet „Door vermindering van uitgaven beginnen wij weer grond onder de voeten te voelen; met ver sobering moet worden voortgegaan" Rede Gouverneur-Generaal Weerstand geboden Het internationaal congres te Hamburg uitstekend geslaagd KARDINAAL VAN ROSSUM Jaardienst te Wittem Bij den vier-en-vijftigsten verjaardag van HM, Koningin Wilhelmina .J HET CONFLICT IN DE WERK VERSCHAFFING TE HENGELO Hedenmorgen geëindigd 99 Verkoopverbod voor losse suiker in het Zuiden? KATHOLIEKEN LANDDAG Antwoord ontvangen HET DUITSCHE BANKKONTO Nieuwe tegenslag voor den tuinbouw Tomaten als varkensvoer Reparatie bij de Ned. Dok-Mij. Audiëntie van Z. H. Exc. den Aartsbisschop H. H. PRIESTERWIJDINGEN EERSTE INTERN. CONCOURS Voor uitvoerende musici GEEN JAPANSCHE RIJST MEER GEBREK AAN AFZET Nederlandsche Orgeldag Kunstzaal Reeker BATAVIA, 31 Aug. (Aneta). Bij het Openbaar Gehoor door Z. E. den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ten Paleize te Batavia verleend, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zeide de voorzitter van den Volks raad mr. H. J. Spit, namens de Indi sche burgerij o.m. Andermaal constateer ik dat de dag is aan gebroken waarop de vertegenwoordigers der ingezetenen van Ned.-Indië in het Paleis bij eenkomen, om blijk te geven van hun onver- Zwakte trouw, aanhankelijkheid en eerbied voor ons aller Vorstin. Spreker memoreert vervolgens de beproevin gen welke het Vorstenhuis door dubbelen rouw heeft geleden; hij bracht verder ook den Septembernamiddag van 1933 in herinnering toen H. M. de Koningin Haar zegetocht door 's Lands hoofdstad maakte en sprak als zijn meening uit dat Oranje en Nederland de grondslag van ons volksbestaan vormen, zoo wel nu als in de toekomst. Spr. bood namens de Ned.-Indische ingezetenen zijn eerbiedige en innige gelukwenschen aan. In zijn antwoord op de rede vaif den voor zitter van den Volksraad begon Z. E. de Gou verneur-Generaal met oprechten dank te be tuigen voor de aangeboden gelukwenschen en Vervolgde hierop: „Het kan wel niet anders of onze gedachten gaan daarbij terug naar de droeve gebeurte nissen welke in het afgeloopen jaar zich hebben voorgedaan en in het bijzonder Haar troffen, wier verjaardag wij heden mogen vieren. Deze herinneringen werpen een schaduw op den dag van heden, welke daarom geen plaats biedt voor luidruchtige feestelijkheid, maar toch toe laat, ja behoefte doet gevoelen tot samenkomen en tezamen getuigen, hoezeer wij in lief en leed met onze Vorstin één zijn. De gevoelens, zooals deze uit ons midden- tot Hare Majesteit uitgaan, zijn zoo algemeen, zoo zuiver en zoo diep, dat zij zich in die mate en in die hoedanigheid niet eenzijdig laten denken. De onverzwakte instandhouding dier gevoelens is alleen te verklaren uit de zekerheid bij allen, dat zij beantwoord worden. Het is goed op te zien naar onze zwaar beproefde Koningin in wier leven groot leed is gekomen en wier houding nochtans sterk is gebleven. ftfogen ook wij geen zwakheid toonen! Wij allen dragen een zoo groote verantwoor delijkheid jegens de gemeenschap. Of wij door de tegenwoordige moeilijkheden heen zullen komen, hangt niet af van een bepaald persoon of van eén Regeering, niet van een Raad of Parlement, maar van de houding, welke ieder van ons voor zijn deel aanneemt tegenover den ongunst der tijden en de gevolgen welke daar uit voor allen, in welken vorm dan oqjf, voort- Vloeien. Indië heeft ook in het afgeloopen jaar op bewonderenswaardige wijze weerstand geboden; het heeft het onvermijdelijke aanvaard en daarbij de moreele kracht gehad van niet den moed te verliezen. Zij, die van buitenaf hier komen en tot oordeelen in staat zijn, komen onder den indruk van de ernstige ge volgen welke de wereldcrisis voor dit land heeft gehad en nog steeds heeft; maar tevens zijn zij getroffen door de ongebroken geestkracht, welke niettemin te onderkennen valt. Dat is de geest, welken een man bezat als onze diep-betreurde Wellenstein, die zich aan dit land gaf en zich daarvoor inspande tot den dood toe. Dank zij zulke mannen en dank zij de duizenden en duizenden, die een minder vooraanstaande plaats innemen, maar toch ieder voor zich het hunne bij droegen in den vorm van onvermoeiden ar beid, stoere volharding, lijdzaam gedragen ontbering en doelbewuste samenwerking, is in Indië ongetwijfeld veel bereikt. Hiervan mag en behoort men zich reken- Bchap te geven ook al valt nog veel te doen, ook al zullen nieuwe offers gebracht moeten worden en ook al blijft verdere inspanning ge boden. stige en doortastende wijze met ver sobering wordt voortgegaan. Laat ons volkomen gerechtvaardigde voldoe ning hierover uitspreken en de moedgevende, aansporende en opwekkende werking daarvan toch niet verzwakken door al te zeer op te zien tegen hetgeen nog te doen valt. Dat is inderdaad niet weinig en niet gemak kelijk. Maar om het hoofd te bieden aan het geen nog te wachten staat, moet de Regeering kunnen rekenen op een gezonde en levens krachtige gemeenschap, die zich niet laat neer slaan, die gelooft in haar zaak en bereid en in staat is om te bewijzen dat kracht en dus over winning slechts door samenwerking en eenheid kan worden verkregen. Spreker wijst daarbij op het groote voorrecht der Indische burgers en eindigt met de woorden; „Wij hebben onze Koningin en in Haar weten wij ons één; die een heid staat ons borg dat, met Haar voorbeeld voor oogen en onder Haar bezielende leiding, onze ge meenschap de kracht zal hebben, zich staande te houden en verder te ontwikkelen. Geve God dat het zoo zij.**' Van 25 tot 28 Aug. is te Hamburg het inter nationaal Congres van het Apostolaat ter Zee gehouden in vereeniging met den St. Raphaël- verein en de binnenscheepvaart. Bijzonderen luister gaf de aanwezigheid van Mgr. Dr. Bernmg, bisschop van Osnabrück en Mgr. J. McDonald, aartsbisschop van Edinburg, die de verschillende vergaderingen presideerden. Van het internationaal Apostolaat ter Zee waren zestien zeevarende landen door dertig personen vertegenwoordigd. In plaats van admiraal Sir Charlton werd vice-adnuraal Hornell tot chairman gekozen. Nadat een telegram aan Z. H. den Paus was verzonden werd het voorstel aangenomen, om den H. Stoel te verzoeken officieel het Aposto laat ter Zee aan de bisschoppen der havenste den aan te bevelen, waarbij Mgr. Berning de Duitsche bisschoppen ten voorbeeld stelde, die op de bisschopsconterentie te Pulda hadden be sloten, om in alle kerken jaarlijks een collecte te houden voor het Zeeliedenwerk. Een gewichtig besluit was de definitieve goed keuring der internationale constituties. Zaterdagmiddag 25 Aug. werd op het luxueuze mailschip .Hamburg" van de Hapaglinie een lunch aangeboden, waaraan ook ue beide bis schoppen en Prelaat Dr. Kreutz, president van het Duitsche Caritasverband deelnamen. Het hoogtepunt van het congres was de groote feesi,vergadering op Zondagavond 26 Aug. in de groote zaal van het Curio-haus. Op het podium zaten de beide bisschoppen met de internationale afgevaardigden, links en rechts geflankeerd door een eerewacht van den Jungmannerverein met vlaggen van alle natio naliteiten. Deze massale bijeenkomst was een openbaring voor Hamburg, waar op de anderhalf miliioen inwoners slechts zeventig duizend Katholieken voorkomen. Door algevaardigden van Engeland, Frankrijk Spanje, Polen en Nederland werd een begroe tingswoord gesproken, ieder in eigen taal. Maar de geestdrift brak los, toen de bisschop van Os nabrück in een vurige rede de noodzakelijkheid van het Apostolaat ter Zee bepleitte. Het congres werd beslotee met een thee op de „Manhattan" van de United States Lines. In de Social Hall, waar zich ook een prachtig ingebouwd altaar bevindt had de sluiting plaats. Ten slotte gaf Mgr. McDonnald, bisschop van Edinburg en primaat van Schotland, zijn zegen. In de kloosterkerk der Redemptoristen te Wittem werd Donderdagochtend door Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx, oud-apostolisch-vicaris van Finland, ter gelegenheid van de tweede jaarherdenking van het overlijden van Z.Em. Kardinaal van Rossum in „Calvariënberg" te Maastricht een pontificale Requiem-Mis opge dragen. De bisschop werd bij het H. Misoffer geas sisteerd door de paters dr. Lijdsman als pres- byter-assistens, Grijpink en Sentenix als troor:- diakens, Strijbosch, diaken en Heinrichs, sub diaken. Ceremoniemeester was pater dr. Dreh- mans. De kloosterkerk was geheel gevuld. Het stu dentenkoor zong op uitstekende wijze de Gre- goriaansche mis. Mgr. Buckx bad aan het graf van den groo- ten Nederlandschen Kardinaal en bezocht ook het museum. Des middags vertrok de bisschop naar het klooster der Priesters van het H. Hart van Jesus te Maastricht. Ver van het Vaderland, in de plechtige eenzaamheid van de Noorsche fjorden, dankt onze Koningin den Allerhoogste, dat Hij Haar weer een vol levensjaar voor Haar volk heeft willen sparen. Deze verjaardag onderscheidt zich in veel van de vorige. Alle vreugdebetoon blijft verre van de Konink lijke familie. Geen feestgeruisch van jubelende onderdanen zal doordringen tot de stilte der Vorstin. Het is de eerste maal dat deze dag door Hare Majesteit in den vreemde gevierd wor dt. En niet zonder reden is deze inge togenheid op een anders zoo blijden dag. Te nieuw is nog de herinnering aan den dubbelen slag die het Koninklijke Gezin dit jaar getroffen heeft. Nog waart rondom beide Vrouwen de droefheid om een verloren Moeder en een verloren Echtgenoot. En Koningin Wilhelmina zal in haar dankbede een woord voegen van onderwerping aan Hem, wien het behaagd heeft het Oranjehuis dit jaar zoo zwaar te treffen. Het Nederlandsche Volk begrijpt en eerbiedigt de gevoelens van zijn Koningin. Ook hier blijft uitbundig vreugdebetoon achterwege. Maar niet minder innig danken wij God dat Hij ons naast veel beproeving toch deze gunst heeft geschonken, dat Koningin Wilhelmina haar vier-en-vij ftigste levensjaar, het zes-en_dertigste harer Regeering, onder Zijn Zegen heeft mogen voleinden. En onze gedachten gaan Noordwaarts, naar waar de Koninklijke Standaard wappert tegen een blauwen hemel boven de groen-begroeide rotsen van Noorwegens kust en wij stemmen in met het smeekgebed, dat alle mannen en vrouwen van Nederlandschen stam vandaag vereent, dat God onze Koningin nog vele jaren moge behouden voor Haar Dochter en voor Haar Volk. f God, zegen onze Koningin! voorkomen, ondakns het feit, dat de gezagvoer der bij de ontdekking van het defect .aan de stuurinrichting onmiddellijk de machine volle kracht achteruit deed slaan, terwijl ook het anker werd uitgegooid. Het schip heeft onder dé waterlijn ter hoogte van ruim I een groot gat, als gevolg waarvan dit ruim veel water heeft gemaakt. Daar de andere ruimen geen water maakten, had de Rijkshavenmeester geen be zwaar, dat de "Lingestroom" naar Amsterdam zou opvaren .hetgeen vanmorgen is geschied. Besloten werd dat de lading niet gelost zou worden, aangezien in dit geval nog meer water zou binnendringen. Onder het gat zijn presen- nings aangebracht. Het schip wordt gerepareerd bij de Neder landsche Dok Mij. Na het herstel zal de lading worden gelost. Naar het Ned. Weekblad voor kruideniers waren verneemt, maakt het bij de regeering op aandrang van de belasting-inspecties in de zuidelijke provinciën een ernstig punt van overweging uit om in de provincies Zeeland, Noord Brabant en Limburg allen detailverkoop van losse suiker te verbieden en in winkels al leen den verkoop van verpakte suiker toe te staan. Door dezen maatregel hoopt men een afdoen de bestrijding van den smokkelhandel te ver krijgen, daar na de uitvaardiging van de ver bodsbepaling, alle onverpakte suiker in win kels als smokkelwaar zou worden beschouwd. De invoering van dezen maatregel wordt tegen 1 October of 1 November as. verwacht. Er is geen reden voor ongerustheid in verband met de voedselschaarschte, welke door droogte en misgewas hier en daar op treedt. Maatregelen zijn en worden geno men om daarin te voorzien en de Regee ring zal niet tegen offers opzien, wanneer deze voor de bestrijding van dit euvel noo- dig zijn. Wij weten ook dat verscheidenen getroffen zijn door regelingen, die thans goede resultaten beginnen af te werpen. Ik noem hier nu slechts alleen de veel omstreden rubberrestrictie, waar van de zoo moeilijke beginperiode op zeer be vredigende wijze verloopt. Wij weten evenzeer dat het, voor niemand aantrekkelijke, bezuini- gingswerk leidde tot zeer beduiden de vermindering van uitgaven; dat voor het eerst, sinds ettelijke jaren, de Landsinkomsten op dit oogen- blik niet meer achteruitgaan; dat wij dientengevolge weer grond on der de voeten beginnen te voelen en tegelijkertijd by voortduring op em- De steeds grooter geworden moeilijkheden voor de exporteurs van tuinbouwproducten naar Duitschland hebben thans het hoogtepunt be reikt door het geheel stopzetten van de stor tingen op het Sonderkonto der Ned. Bank bij de Duitsche Bank. Reeds meermalen was zoowel uit de kringen van de exporteurs als uit den tuinbouw bij de Regeering aangedrongen maatregelen te beramen om het groote gevaar, dat den Nederlandschen tuinbouw dreigde, af te wenden, hetgeen dus niet gelukte. Nu durven de exporteurs bijna in het geheel niet meer naar Duitschland uit te voeren, daar het risico zeer groot is. Natuurlijk laat zich dit in ernstige mate ge voelen op de veilingen. Vooral in den laatsten tijd was er nog van vrij goeden handel op Duitschland sprake, die echter nu weer teniet wordt gedaan. Bij vroegere voorstellen aan de Regeering had de tuinbouw aangeboden een bedrag van 200.000 te storten, indien de Regeering nog 500.000 van het tuinbouw-steungeld fourneerde om zoodoende een garantiefonds te vormen. Zij is hierop echter niet ingegaan. Na de bereidverklaring van de stakers in de werkverschaffing aan de havenwerken der ge meente Hengelo op j.l. Maandag dat zij op de gestelde voorwaarden der Ned. Heide Maat schappij het werk weer wenschten te hervatten, zijn hedenmorgen van de 90 stakers wederom 84 aangenomen en te werk gesteld. Drie zijn geheel uitgesloten en drie voor nog veertien dagen. Het conflict kan hiermede als geëindigd worden beschouwd. Nu in het Westland de tomaten in zoo groote hoeveelheden onverkoopbaar zijn, ziet men in de weilanden en varkenshokken groote hoeveel heden van dit product voor de dieren bestemd. Het gebeurt aan verschillende veilingen," dat slechts enkele partijen worden verhandeld en het overige niet eens wordt geveild, omdat er toch geen koopers voor zijn. Vele duizenden kilo's tomaten, waaraan de kweekers alle zorgen hebben besteed, verhuizen naar de mestvaalt. De Engelsche grensmoeilijkheden laten zich wel geducht voelen, daar juist naar dat land vroeger zulke enorme hoeveelheden tomaten werden geëxporteerd. De sleepbooten, die waren uitgevaren om het tegen middernacht op den kop van de Noor- derpier te IJmuiden geloopen stoomschip „Lin gestroom" assistentie te verleenen, zijn er van nacht te ruim twee uur in geslaagd, het schip vlot te trekken. Het voorruim maakte zooveel water, dat het niet mogelijk was de reis naar Bristol voort te zetten. De omvang van de aangerichte schade kon vannacht nog niet worden vastgesteld. De „Lingestroom" werd voorloopig beoosten van het fort gemeerd. Om negen uur vanochtend is besloten het schip naar Amsterdam terug te brengen. Het vastloopen van de automatische stuur inrichting is de oorzaak geweest, dat het uit gaande vracht-stoomschip .Lingestroom" Don derdagavond tegen twaalf uur op den binnen kant van het uiteinde der Noorderpier te IJmui den is gestooten. Het ongeval was niet meer te Het bestuur van den Kath. Landdag voor Hollands Noorderkwartier heeft als antwoord op het telegram van hulde bij gelegenheid van den Landdag op 15 Aug. j.l. aan H.M. de Ko ningin gezonden, het volgende schrijven ont vangen; ,'sHage, 22 Augustus 1934. „Hare Majesteit de Koningin, in het ouiten- land vertoevende, heeft mij opgedragen het Be stuur van den Katholieken Landdag Noord Hollands Noorderkwartier, Heer Hugowaard Noord, Haar dank over te brengen voor het telegram van hulde Hare Majesteit toege zonden." De Particulier Secretaris (w.g.) J. F. HEEMSTRA Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. In verband met het streven naar ordening van het economisch leven is en wordt nogal eens herinnerd aan het gildewezen, en voor sommigen, of meerde ren, is de gedachte daaraan voldoende, om tegenover dat streven een afwijzende hou ding aan te nemen. De Chr. Hist. Nederlander acht dit verkeerd. Het blad noemt het „niet anders dan een vooroordeel", wanneer men van de or dening bovenbedoeld niet weten wil, omdat zij aan het gildewezen doet denken en daarmee sommige punten van overeen stemming vertoont. „De gilden zijn in verval geraakt" schrijft „De Nederlander" „toen zij een rem voor de maatschappelijke ontwikke ling bleken. Maar dit mag ons er niet blind voor maken, dat zij in den bloeitijd van het gildewezen een rol van beteekenis hebben gespeeld en veel tot de welvaart van de toenmalige samenleving hebben bij gedragen." Het blad kan zich hierbij beroepen op wijlen mr. Treub in wiens reeds meer dan dertig jaren geleden verschenen geschrif ten men o.a. leest, dat „uit de middel- eeuwsche economische politiek voor ons in menig opzicht leering is te putten." Nog meer uitspraken van dezelfde strek king had het christelijk-historisch orgaan kunnen aanvoeren. Was het niet een socialist, de Engelsch- man Hyndman, die de middeleeuwen zelfs het „gouden tijdvak" voor het volk noem de? Natuurlijk kan er geen sprake van zijn in een zoo radicaal veranderde Maat schappij de oude gilden te willen herstel len. En ook zou het van groote naïveteit en onkunde getuigen te meenen, dat het in de middeleeuwen alles goud was, wat blonk. Daar ontbrak veel aan! Maar dat de gilden met hun religieuzen inslag langen tijd een zegen zijn geweest voor den arbeider en geheel de samenle ving, en dat er uit de economische poli tiek der middeleeuwen mutatis mutandis voor ons leering valt te trekken, zooals de heer Treub schreef, is onbetwistbaar. En het heeft zijn nut aan dergelijke ge tuigenissen van niet-katholeke zijde nu en dan eens te herinneren, waar het vooroordeel de waarde en historische be teekenis der gilden tracht weg te cijfe ren en in de middeleeuwen niet anders dan duisternis wil zien. p. s. In het St. Ignatius-college der paters Jezuïe ten te Valkenburg heeft Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens de H. Priesterwijding toegediend aan de eerw. heeren: J. A. Ramirex, M. H. Zubiaga, P. M. Abellan, H. Meex, R. Muschalek, J. B. Kugelmeyer, J. B. Kanters, R. Stromberg, G. Delleman, G. Koch, B. Altefrohne, A. Kordt, A. Fritzen, A. Adelkamp, S. Rymkicwiez, W. Klein- sorge, H. Wünsche, W. Muth, J. Roggendorf. H. Abeler en H. Lommen uit Guttecoven. Het Nationaal Bureau der Fédèration Inter nationale des Concerts maakt bekend, dat van 21 tot 27 October 1934 te Warschau voor kun stenaars beneden de 30 jaar gelegenheid zal zijn deel te nemen aan het concours voor uit voerende musici. De Fédération Internationale des Concerts verplicht zich aan alle personen, die bfj dit concours een eersten prijs zullen hebben be haald, een engagement te verschaffen voor een der groote symphonische concerten of een der kamermuziekavonden, welke door de Fédération in de hoofdsteden der onderscheidenlijke landen in den loop der beide seizoenjaren 19341935 en 19351936 zullen worden georganiseerd. N.derlandsche kunstenaars, die voor deelne ming in aanmerking komen en nadere inlich tingen wenschen te ontvangen, kunnen zich wenden tot het Nationaal Bureau der Fédéra tion, Gabriël Metsustraat 30hs., te Amsterdam Zuid. Naar het „Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren" verneemt, zijn de Neder landsche rijstpellers overeengekomen, geen Japanrfjst meer te verkoopen of daarin offerte te maken, zoolang zij met Italiaansche rijst aan de markt zijn. Dit besluit beteekent, dat de eerste zes maanden geen Japansche rijst aan de markt komt. Zaterdag wordt te Kerkrade niet gewerkt in de Domaniale Mijn en de mijn Willem Sophia wegens gebrek aan afzet. In de Luthersche Kerk te Den Haag wordt Woensdag 12 September a,s. een Nederlandsche Orgeldag gehouden. Des middags treden als sprekers op de heeren: Jan Zwart (organist te Amsterdam), mr. A. Bouman (orgelbouwkun- dige te Rotterdam) en Willem Mudde (organist te Hilversum). Aan deze conferentie is tevens een kleine expositie verbonden van orgelmaten en interessante oude geschriften over de geschie denis van het kerkorgel, samengesteld met medewerking van den heer Dirk J. Balfoort. 's Avonds worden door Jan Zwart koraal- en fantasie-stukken van de Nederlandsche compo nisten Sweelinck, van Noort, Bastiaans, Brands Buys, Bonset en Zwart uitgevoerd. Op Zaterdag 1 September a.s. wordt in de Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102 te Haarlem, 'n tentoonstelling geopend van werken door A. G. Luttge-Deeman en J. M. Luttge. Dr. P. H. Schroder te Haarlem zal 's namiddags 3 uur het openingswoord spreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5