De Sovjets en de Volkenbond m N/ De textielstaking in Amerika Het nieuws van heden HET PLEIT DER OPNAME BESLIST Nieuwe koers van Mussolini DE S.A. INGEKROMPEN TOT EEN DERDE Scheepsramp in Korea DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18925 DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Protesten doelloos Litwinof Een luchtvaartdag in Turkije Bevolking heeft een groot fonds bijeengebracht voor een mo derne luchtmacht Het Weer Reeds hebben enkele botsingen plaatsgehad. Vrees voor nieuwe ongeregeld heden WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL mmm Hij zou in onderhandelingen zijn getreden met vooraan staande socialisten Groenland-expeditie vermist De dreigbrief aan Mrs. Roosevelt Bezorgdheid omtrent Lindsay en twee tochtgenooten Opneming in de partij Italië's koning naar het buitenland? Men spreekt reeds over bezoeken aan Parijs en Londen. Bar- thou's Rome-reis gaat door Koning Victor Emmanuel Berlijn telt nog slechts 50 a 60.000 ledenvroeger waren er 200.000 Na de luchtmanoeuvres boven Parijs Het vliegveld van Parijs gebombardeerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Japansch schip op de Jalu gezon ken; een-en-negentig per sonen vermist Piloot door bliksem ge- troffen Hij weet zijn vliegtuig echter veilig te doen landen Vijf dooden in Amerika Poststaking te Havana ten einde NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Op de komende Septemberbijeenkomst van den Volkenbond te Genève zal naar alle waarschijnlijkheid iets gebeuren, wat nog niet al te lang geleden in de Staatskanse- larijen voor bijkans onmogelijk werd gehouden: het toetreden der Unie der Sovjet-republieken tot den Volkenbond. Er zijn nog niet zoovele jaren verloopen, seder de ontvoering van den Russischen monarchisten-leider, generaal Koetjepof, midden uit Parijs de publieke opinie in Frankrijk tot kookhitte bracht en het hoog- verraadsproces hetwelk de bolsjewisten tegen Engelsche ingenieurs der Vickerswerken voer den, het afbreken aller betrekkingen tusschen Rusland en Engeland bijna veroorzaakte. En nu moet in Genève, waar niets geschiedt zon der toestemming van Engeland en Frankrijk, al een spoed-procédé in elkaar zijn gezet, om Rusland feestelijk in te halen in den Raad der Volkeren: een der groote mogendheden zou het voorstel doen, de Sovjet-unie uit te noodigen, om lid te worden, de vertegenwoordigers van een paar andere staten zouden het voorstel ondersteunen, dit voorstel zou dan per accla matie worden aangenomen, waarop direct de deuren zouden opengaan, om de buiten wach tende Sovjet-delegatie plechtig in te halen. Op deze wijze zou men willen voorkomen, dat het voorstel commissoriaal wordt gemaakt. Want in een commissie zou natuurlijk een onderzoek worden ingesteld naar den aard van het regee- ringssysteem in Rusland en naar de kwesties der volkenrechtelijke erkenning en de interna tionale „Vertragsfahigkeit" van dit rijk. Er Zijn namelijk verschillende landen, die zulk een commissoriale behandeling tot aanleiding zouden nemen, om het bedenkelijke in het licht te stellen der opname eener mogendheid, wier wereld- en rechtsopvattingen door een afgrond zijn gescheiden van de overige Volkenbonds- landen, wier bevolking onder een arbeidsdwang staat, die aan slavernij grenst en wier offici- eele Godloozenpropaganda de geheele Christe lijke wereld op ondraaglijke wijze provoceert. Het getal der landen, die om deze redenen af wijzend staan tegenover de Sovjets is echter zóó gering dit feit teekent wel schrijnend de materieele mentaliteit, een mentaliteit, waar tegen het Vaticaansche blad de „Osserv. Rom." onlangs scherp opkwam dat de tweederde meerderheid, die noodzakelijk is, daardoor niet in gevaar komt. Tegen opname van Rusland zijn waar schijnlijk Nederland, België, Zwitserland, Oostenrijk, Canada, de Iersche Vrijstaat en eenige midden-Amerikaansche staten. Bij de bespreking van deze mogelijkheid schrijft de „Times" terecht, „dat de afkeer tegen Sovjet- Rusland waarschijnlijk sterk den invloed onder gaat der vijandige politiek, welke de Sovjets tegen den godsdienst voeren." Ook Polen zou nog immer tegen de opname zijn. En dit zou volgens de „Daily Telegraph" de voornaamste hindernis zijn. Polen draalt en vraagt in Parijs aldaar nieuwe waarborgen. Frankrijk heeft nu echter laten weten, dat dit land vóór de ope ning der Assemblée een definitief antwoord heeft te geven. Of Polen bij de heerschende verkoeling te genover Frankrijk eenvoudig zal pareeren? De sterkste oppositie tegen de Russische candi- datuur heerscht ten onzent en in Zwitserland. Vooral in Zwitserland, want dit land, dat den Volkenbond herbergt, wordt het eerste ge troffen door een permanente huisvesting der Sovjets in Genève. Buiten de communisten en socialisten zijn alle Zwitsers tegen de candida- tuur van Stalin's rijk. Het Zwitsersche volk eischt, dat zijn delegatie zich niet van stem men onthoudt, maar een klaar en duidelijk „neen" laat hooren. Maar zooals boven reeds gezegd: ook dit zal niet baten. Als een gevolg der groote spanning op politiek gebied, die in heel de wereld, vooral in Europa heerscht zwicht het antagonisme der wereldbeschou wing, de kamp tegen de Godloosheid der Sov jets geheel voor de koude belangenpolitiek der groote mogendheden. Deze egoïstische politiek slaat de waarschuwing van het Vaticaan in den Wind, dat Rusland waarschijnlijk eerder zijn barbaarschheid over Europa zal uitbreiden dan dat de Europeesche cultuur een gunstigen in vloed op Rusland zou kunnen uitoefenen. Het besluit van Moskou, om betrekkingen met den Volkenbond te zoeken, berust op twee momenten: 't in bezit nemen der staatsmacht door het nationaal-socialisme in Duitschland en 't opdringen van het Japansche imperialisme op het Oost-Aziatische continent. In beide gevallen hebben de tegenspelers door hun uittreden uit den Volkenbond den weg tot Rusland's joieuse entrée zelf bereid. Korten tijd nadat Duitschland zoo bruusk Genève verliet, naderde de zoete vogelaar Litwinof den bond en bewees weer eens een handig diplomaat te zijn, wat hem trouwens gemakkelijk werd ge maakt ingevolge de zwenking tegenover Rusdand aan de Quai d'Orsay. Hij schoof door dezen politieken zet een grendel voor het na- tionaal-socialistische plan, om het heele avond land onder leiding van Duitschland te vereeni gen ten kamp tegen het bolsjewisme. En van den anderen kant wilde Litwinof, als antwoord op de steeds toenemende dreigementen van Japan, den rug van zijn land, dat geen oorlog wenscht, maar wel een overvalsoorlog heeft te vreezen, door den Volkenbond laten dekken. De politieke wereldconstellatie helpt nu Lit winof zijn plan met vlag en wimpel er door te halen. De grootste schuldige aan deze ontwik keling is het Derde Rijk, dat door zijn stumper- achtig-dilettantische politiek precies het tegen overgestelde bereikt van wat het beoogde; het toog uit om het bolsjewisme te bestrijden en verhielp het door zijn manier van optreden tot het lidmaatschap van den Bond der naties. Het pleit schijnt reeds geheel beslist te zijn. Volgens een bericht van „United Press" zouden alle leden van den Volkenbondsraad, onder leiding van Frankrijk, Italië en Engeland (Duitschland en Japan gelden niet meer) zich vóór Ruslands toetreding hebben verklaard. Bovendien zou men het er over eens zijn ge worden, dat de Sovjet-Unie een permanenten zetel in den Volkenbondsraad zal krijgen. Pro testen zullen niet baten. De Volkenbond leeft weer op, want, naar verluidt, heeft het Volken- bonds-secretariaat een plan opgesteld om, wan neer Rusland zal zijn toegetreden tot den Vol kenbond, uitnoodigingen te zenden aan alle staten, die nog geen lid zijn van den Volken bond, zich daarbij aan te sluiten. Men verwacht dat Brazilië, Ecuador, Afghanistan een zooda nige uitnoodiging zouden aanvaarden, evenals waarschijnlijk Costa Rica en IJsland. De Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika zouden dan het eenige land zijn, dat niet bij den Volken bond is aangesloten, totdat de besluiten tot uit treden van Japan en Duitschland in 1935 van kracht worden. Tenslotte nog een woord over de stemming in Rusland zelf. De integrale Leninisten, die kringen, welke het „erfdeel" van Lenin in pacht meenen te hebben en waartoe ook de Komintern behooren, betrachten het toetreden van Rus land als een verraad aan de Derde Internatio nale. Deze oppositie is niet van beslissende be- teekenis, omdat Stalin aan Litwinof's zijde staat, maar toch sterk. Men heeft er daarom de voorkeur aan gegeven, het zomercongres der Komintern af te lasten. ISTANBOEL, 1 Sept. (Reuter) In Turkije is Vrijdag een „luchtvaartdag" gehouden. Duizen den personen waren tegenwoordig bij het doo- pen van 26 vliegtuigen, die door den Turkschen luchtvaartbond aan het land zijn geschonken. De luchtvaartbond heeft medegedeela, dat de bevolking sedert 1924 meer dan acht millioen pond heeft bijeengebracht voor het aankoopen van vliegtuigen. Elk der aangeboden vliegtuigen draagt den naam van de stad, waarvan de be woners de machine hebben geschonken. De Turksche regeering heeft verklaard, dat zij tegen geen offers zal opzien om het land een up-to-date luchtvloot te verschaffen, daar de veiligheid van Turkije grootendeels afhangt van de sterkte van zijn luchtmacht. Het parlement heeft dit jaar een belangrijk crediet gevoteerd voor het versterken van de luchtmacht en naar vernomen wordt zijn 80 nieuwe militaire vliegtuigen in het buitenland besteld. Het geld voor deze vliegtuigen wordt niet alleen bijeengebracht door de Turken zelf, doch ook de Joden, Armeniërs en Grieken, die in Turkije leven, hebben elk voor zich een vliegtuig aan het land geschonken. E VERWACHTING: Zwakke tot ma- H tigen, Oostelijke tot Noordelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, §j waarschijnlijk regen, zachter des nachts, S later weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 771.0 te Vardö. Laagste stand: 748.9 te Weenen. Zon op 5.11; onder 6.48 Maan op nam. 9.55; onder nam. 3.06 Licht op 8.18. Nieuwe maan 9 September. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllilllllllllllllllllllllllllllllllliu NEW YORK, 1 Sept. In verband met het feit, dat naar schatting omstreeks twee millioen textielarbeiders heden in staking zul len gaan, bestaat er groote vrees, dat het tot ernstige ongeregeldheden zal komen, wanneer pogingen ondernomen zullen worden om de fa brieken toch aan den gang te houden, te meer daar uit Macon in Georgië gemeld wordt, dat ambtenaren aldaar, die trachtten opgewonden arbeiders te kalmeeren, met stokken afgeranseld zijn. Vijf arrestaties werden daar verricht. Berichten uit het Zuiden en Verder uit Nieuw Engeland, Boston en Chicago melden, dat men den toestand ook daar buitengewoon ernstig acht. Te Seneca (Zuid-Carolina) zijn zeven perso nen gearresteerd door de Nationale Garde. Een arbeider van een katoenfabriek, waar reeds ten deele gestaakt wordt, schoot wiid met een re volver om zich heen, omdat posters hem den weg naar de fabriek wilden versperren. Nie mand werd gewond. De arbeiders in de wol- en kunstzijde-in dustrie hebben van de vakbonden instructie ontvangen, zich bij de textielstaking aan te sluiten. De groote Hal der Brusselsche Tentoonstelling, die het volgende jaar wordt gehouden, een bouwwerk, dat een imposante architectuur vertoond. Het zal na de expositie een blijvende bestemming krijgen NEW-YORK, 1 Sept. (V. D.). Benjamin Franklin Varn, de oud-marine officier, die een dreigbrief gezonden heeft aan de echtgenoote van president Roosevelt, is overgebracht naar de psychopatische afdeeling van de gevangenis. Roosevelt heeft er persoonlijk op aangedrongen dat bijzondere aandacht aan den man gewijd zal worden. Er verluidt dat Varn tijdens zijn diensttijd een klap op zijn hoofd gehad heeft van den schroef van een vliegtuig. Nadien is hij reeds verscheidene malen opgenomen ge weest in zenuwinrichtingen. LONDEN, 1 Sept. (V. D.) In uit Kopenhagen ontvangen berichten wordt vrees uitgesproken over het lot van de leden der onder leiding van luitenant Martin Lindsay staande slede-expe ditie door Groenland. Er is niets meer van de expeditie vernomen sedert het motorschip „Gertrud Rask" uit Ang- magssalik is vertrokken. Men gelooft, dat hun leeftocht niet toereikend zal zijn voor de drie maanden, welke zij nooöig zullen hebben om de 1000 mijlen af te leggen. De expeditie is niet in het bezit van een radio- zendinstallatie. Het bestuur van Groenland verklaart, dat binnen enkele dagen een motorschip Angmags- salik zal aandoen, terwijl een Britsche schoener bij de kust van Oost-Groenland vischt. Dit schip heeft draadloos verlof ontvangen naar Angmagssalik te komen. De expeditie is ongeveer 8 Juni vertrokken. Lindsay en zijn beide kameraden hebben voor ongeveer tien weken proviand bij zich. LONDEN, 1 Sept. (Reuter.) De „Daily Tele graph" publiceert een bericht van zijn corres pondent te Milaan, volgens hetwelk Mussolini een zeer belangrijke beslissing inzake de bin- nenlandsche politiek van Italië zou nemen. Volgens dezen correspondent zou Mussolini zich tot verschillende vooraanstaande leden van de in Italië onderdrukte socialistische partij hebben gewend, ten einde hen uit te noodigen zich bij hem aan te sluiten en een nieuwen „socialistischen vleugel" van de fascistische partij te vormen. Zij zouden dan op vooraan staande posten in de partij, in hoofdzaak die met arbeiders-kwesties van doen hebben, wor den benoemd. Een van de gepolste persoonlijkheden zou de voormalige burgemeester van Milaan, Caldara, zijn, die echter nog geen beslissing heeft ge nomen. De correspondent vervolgt: De verklaring van deze stappen, die men mij heeft gegeven, is ten eerste dat de corporatieve staat, waarvan Mussolini de hoogste contróle heeft, moeilijk te hanteeren proporties heeft aangenomen en geleid moet worden met effi ciënte medewerkers, die hij kan vertrouwen en die de arbeiders ook vertrouwen; ten tweede, dat de stijging der werkloosheid (30.000 in de vorige maand) en de hard achteruitgaande ex- porthandel van Italië wederom loonsverlagin gen en drastische arbeidsbeperkingen noodza kelijk maken. Een toetreden der socialisten, die eens zoo populair waren, zou de hieruit voort vloeiende vijandige gezindheid kunnen ontwa penen. De correspondent heeft vernomen, dat de Duce kort geleden drie van zijn oude socialis tische kameraden heeft doen ontbieden. De be langrijkste was Caldara, die socialistische bur gemeester van Milaan was, gedurende en on- middèllyk na den oorlog en die veel gedaan heeft voor de arbeidersklasse van Milaan. Tus schen Mussolini en Caldara waren conflicten gerezen toen Caldara weigerde zijn goedkeu ring te hechten aan het Italiaansche deelne men aan den oorlog. Het schijnt, dat Mussolini Caldara een belangrijke functie heeft aangebo- PARIJS, 1 Sept. (Reuter) Het „Petit Journal" bericht uit Rome dat Mussolini niet voornemens zou zijn Italië te verlaten om den buitenland- schen staatslieden, die hem te Rome bezoch ten, een tegenbezoek te brengen. Daarentegen zou Koning Victor Emmanuel een aantal buitenlandsche reizen ondernemen. In officieele kringen wordt reeds gesproken over wederzijdsche bezoeken van Koning Victor Emmanuel en den president der Fransche Re publiek Lebrun en over reizen van den Italiaan- schen koning naar Londen, Brussel, en mis schien ook naar Weenen. Bevestigd wordt dat Barthou in den herfst naar Rome zal gaan voor een bezoek aan Mus solini. Dit onderhoud zal reeds tijdens de Vol kenbondsvergadering te Genève worden voor bereid. Hedenmiddag heeft de Duce den Franschen ambassadeur Chambrun ontvangen en lang durig met hem geconfereerd. Voorts heeft tusschen de Quai d'Orsay en Belgrado een drukke gedachtenwisseling plaats omtrent een reis van Koning Alexander naar Parijs, welke reis de eerste zou zijn eener reeks van koninklijke en ministerieele bezoeken, die te Parijs en de andere betrokken hoofdsteden in het voornemen liggen. Titoelescoe confereerde heden gedurende een uur met Barthou en gedurende drie kwartier met Doumergue. Het eerste onderhoud liep in hoofdzaak over den toestand in Oostenrijk, de toetreding van Rusland tot den Volkenbond en het Oostelijk Pact. den in den corporatieven staat, waarin hij de belangen der arbeiders zou vertegenwoordigen. Wanneer Caldara besluit toe te treden zuilen uiteraard andere socialisten volgen. Caldara is thans de meest op den voorgrond tredende fi guur, die overgebleven is van de oude socialis tische garde, waarvan Mussolini zelf voor den oorlog lid was, toen hij te Milaan het socialis tische orgaan „Avanti" uitgaf. De leiders van industrieele organisaties in den corporatieven staat zullen te Milaan mor gen bijeen komen teneinde wegen en middelen te bespreken om de werkloosheid te verminde ren door afschaffing van overwerk, door instel ling van twee of meer ploegen per dag in alle fabrieken en door vermindering van werktijd en beperkingen van arbeid voor vrouwen en jeugdigen. Te Milaan weet men, dat de industrieele cen tra van het Noorden deze maatregelen niet zonder ontevredenheid zullen aanvaarden. Cal dara zou de eenige man zyn, die Mussolini zou kunnen helpen, deze maatregelen zonder dwang door te voeren. BERLIJN, 1 Sept. Aan de zuivering van de S.A. wordt op het oogenblik met volle kracht gewerkt. Naar United Press uit betrouwbare bron verneemt, is momenteel reeds een vermin dering van ongeveer twee derden der S.A.-sterk- te bereikt. In Berlijn, waar het aantal leden van de SA. 200.000 bedroeg, zijn thans nog slechts 50.000 a 60.000 personen lid. In dit verband is het veelbeteekenend, dat aan het a.s. party-congres in Neurenberg slechts 80.000 S.A. lieden zullen deelnemen, terwijl dit aantal het vorige jaar meer dan dubbel zooveel bedroeg, aldus lezen we in de „Tel.". Bij de inkrimping van het aantal SA. lieden wordt door de regeering zeer tactisch te werk gegaan, doordat n.l. verklaard wordt, dat een veel strengere discipline zal worden doorge voerd. Op deze wijze neemt men voor velen het onaangename van de inkrimping weg en krij gen zy een soort „eervol ontslag". Verder wordt beoogd vele ambtenaren^ die lid van de S. A. zijn, op deze wijze te doen af vloeien. Het gaat hier vooral om oudere amb tenaren die er niets op tegen hebben de reeks marschen en parades te onderbreken en zich wat meer aan hun huisgezin te wijden. De reorganisatie van de S.A. heeft echter nog niet het stadium bereikt, dat men de jeug dige S.A. lieden, in regimenten onderverdeeld, in kazernes kan onderbrengen. Dit zal waar schijnlijk na het partycongres in Neurenberg geschieden. Naar verluidt had het onderhoud met Dou mergue in de eerste plaats betrekking op de regeling der schulden van Roemenië aan Frankrijk. Voor zijn vertrek zal Titoelescoe ook nog een bespreking hebben met den Franschen Minister van Financiën. LE BOURGET, 1 Sept. (Reuter) De lucht manoeuvres in den omtrek van Parijs werden gistermorgen vroeg, ondanks het slechte weer, hervat. Vijf-en-dertig vliegtuigen vertrokken van het vliegveld voor aanvallen op terreinen by Mourmelon en de stations van Chalons-sur- Mame en Troyes, terwijl ook verkenningsvlieg tuigen vertrokken. Officieren van het landleger waren op het vliegveld, om op de hoogte te worden gesteld van de lessen, die uit de opera ties getrokken kunnen worden. De leiders zijn tevreden over het optreden van de bemanningen der vliegtuigen en het materieel, dat wel is waar niet nieuw is, doch uitstekend wordt onderhouden, zoodat het aan tal weigeringen van motoren gering was. De luchtmanoeuvres zijn gisterochtend om 11 u. geëindigd. Twee eskaders bombardements vliegtuigen uit Metz en Toul waren er in ge slaagd, gebruik makende van den mist, Le Bour- get te bereiken en er bommen op neer te wer pen. Uit de bereikte resultaten is, zooals verwacht werd, gebleken, dat de aanvallende partij de overwinning behaalde, doch deze had daarbij het voordeel van de weersgesteldheid. De gene rale staf zal pas over eenige dagen, als alle ge gevens zy'n ontvangen, definitief conclusies kunnen trekken uit de operaties. De „Figaro" is van meening, dat bij de ma noeuvres gebleken is, dat bijna alle deelne mende vliegtuigen een onvoldoende snelheid bezaten. Het blad acht het van belang dat hierin spoedig verbetering wordt gebracht. Scheepsramp in Korea. Een-en-negentig ver misten. Mussolini zou vooraanstaande socialisten heb ben uitgenoodigd zich bij hem aan te sluiten. Er is sprake van officieele bezoeken van den Koning van Italië aan Parijs en Londen. De textielstaking in Amerika. Reeds enkele in cidenten. De S. A. zou zyn ingekrompen tot een derde van de gewezen sterkte. Hulp aan noodlijdende kunstenaars. H. M. de Koningin te Oslo aangekomen. Oud-Minister Waszink heeft om gezondheids redenen ontslag gevraagd als burgemeester van Roermond. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid J. Schaper plotseling overleden. De Limburgsche Draadfabriek te Blerick stop gezet. Twee motorrijwielen by Twyzel tegen elkaar ge botst; vier gewonden. DAIREN, 1 Sept. (Reuter.) Uit Gensan, een haven op Korea, wordt gemeld, dat op de rivier Jalu een stoomboot gezonken is van een Japan sche stoomvaartmaatschappij. Het schip had inclusief de bemanning ongeveer 200 personen aan boord. Naar gemeld wordt zouden kust vaartuigen van de Japansche marine, die te hulp waren gesneld, 29 personen gered hebben. Op het oogenblik worden 91 personen vermist. Nadere bijzonderheden ontbreken. Het red dingswerk wordt door den mist zeer bemoeilijkt LONDEN, 1 Sept. (Reuter.) De „Daily Mail" meldt, dat Vrijdag een passagiersvliegtuig van Parys en Londen boven het Kanaal door den bliksem getroffen is tijdens een plotseling los gebarsten onweder. De bestuurder van het vliegtuig werd aan gelaat en linkerarm getroffen, terwijl ook zijn kleeding gedeeltelijk verschroeide. Gelukkig was het niet zoo ernstig, dat hem het besturen van het toestel onmogelijk werd en hij kon dit dan ook veilig op de plaats van bestemming brengen. Het radio-apparaat werd vernield. Waarschijnlijk is de oorzaak van dit ongeval daarin gelegen, dat door het plotselinge optre den van het onweer men geen gelegenheid had het radio-apparaat buiten werking te stellen. ST. JOSEPH (Missoeri), 1 Sept. (Reuter). Een passagiersvliegtuig werd bij St. Joseph tij dens een nachtvlucht door den bliksem getrof fen. Brandend stortte het vliegtuig neer. Vier passagiers en de piloot kwamen om het leven. HAVANA, 1 Sept. (Reuter) De poststaking te Havana is gisteren, na 20 dagen, geëindigd. De naar hun werk teruggekeerde beambten zien zich tegenover ware bergen van corres pondentie geplaatst, welke is blijven liggen. De tijdens de staking dienst gedaan hebbende employé's dringen er op aan binnen 48 uur de finitief in andere regeerings-betrekkingen te worden benoemd. Stand «p Zaterdag 1 uur am.; 755.1 Vorige stand; 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1