Jaspar's bezoek aan Parijs UIT HET ROODE IMPERIUM Japansche handel floreert Noodweer teistert Hongarije De socialisten en Mussolini Het nieuws van heden Campana één vuur zee ZELFBEWUSTZIJN DER LEIDERS Oorlog en vrede in de weegschaal De treinaanslag bij Charbin ONDERHOUD MET DOU- MERGUE EN BARTHOU P. A. M. KAT DE BAROMETER H VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 2 SEPTEMBER 1934 Ochtendblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18926 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contrad sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Amerika en Frankrijk gebruiken Rusland als tegenwicht tegen Duitschland en Japan Het Weer Uitvoer in het eerste halfjaar van 1934 weer met 20 procent toegenomen Boeren verkeeren echter in nood PURMEREND 450 JAAR MARKTPLAATS i m Wijnoogst in het Tokaj-gebied totaal vernield Bandieten door Mandsjoerijsche regeeringstroepen omsingeld Dorp Tarcal verwoest Korte berichten In de ure des gevaars weet België dat het op Frankrijks steun kan rekenen Politieke en econ. kwes ties besproken Jaspar Een verklaring van het Partij- secretariaat der Italiaansche socialisten te Parijs Caldara geen socialist meer DIT NUMMER BESTAAT ACHT BLADZIJDEN UIT Na de tweede ontploffing van een aantal petroleumtanks is de stad totaal verwoest Menschen verlaten in paniek de stad U hebt gelijk! GROOTE FIRMA BOUWT VOOR WERKVERSCHAFFING 5 DUBBELE VILLA'S ACCOUNTANTSKANTOOR OOSTERPARK 19 AMSTERDAM - TEL. 53931 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ken reiziger, uit Rusland teruggekeerd, schrijft ons het volgende, dat met het oog op Genève van belang is: Wanneer men de Russische toestanden van nu in heel hun verband beschouwt, kan men vaststellen, dat het sovjetbe wind, thans geleid door het „wijs beleid" van Josef Stalin, die het voorwerp van een vleien de heldenvereering is geworden, zooals die zelfs in fascistische landen ten opzichte van den Duce of Führer haar weerga niet vindt, op geestelijk gebied gebracht heeft een belangrijke verarming en vervlakking over de geheele linie, gevolg van het streven om ieder geestelijk le ven voorzoover het niet in dienst van den eco- nomischen opbouw kan worden gesteld te ver nietigen, waartegenover staat een toegenomen potentieele rijkdom. Behalve deze geestelijke verarming, eischte deze opbouw met zijn twijfelachtig resultaat een matelooze „Verelendung" van het proletariaat, een hongerlijden en ontbering verdragen, dat in een wanverhouding staat tegenover de vruch ten van de industrialiseeringspogingen, met haar slecht functionneerende fabrieken die met hoogen kostprijs minderwaardige goederen pro- duceeren. Maar toch, zoo zal men zeggen, het land be staat, het handhaaft zich, ja het neemt zelfs politiek gesproken, iederen dag in belangrijk heid toe. Het wordt erkend door groote mogend heden, de uitingen van haar leiders worden met angstige spanning tegemoet gezien, kortom het land speelt internationaal zoowel in poli tiek als in economisch opzicht een beduidende rol. En zoo zal men vragen, wat te denken van de zelfverzekerde speeches op de congressen der partij, waar het met de meeste beslistheid wordt voorgesteld, alsof het Eerste Vijfjarenplan een voldongen succes is geworden en waar de vruch ten van het Tweede Vijfjarenplan indien deze eenigszins overeenkomen in belangrijkheid met wat de sovjetleiders er zich van voorstellen, het land op een economisch niveau brengen dat weinig verschilt, zoo niet hooger is dan het Europeesche. Zijn deze berichten, zoo zal men opmerken, niet in strijd met wat men ons van het land vertelt? Het antwoord op de laatste vragen kan kort zijn. Het zelfbewustzijn der sovjetleiders is niets anders dan de schakel in de keten van bewe ringen, die in binnen en buitenland de positie van de sovjet-economie moeten versterken. In dien werkelijk de beteekenis van het Eerste Vijfjarenplan zoo groot geweest is en indien werkelijk de vooruitzichten voor de vervulling van het Tweede Vijfjarenplan zoo gunstig zijn, waarom kwam het Tweede Vijfjarenplan dan een jaar te laat? Waarom volgde het niet triom fantelijk het eerste Vijfjarenplan op hetzelfde moment dat dit bij het afloopen van den daarvoor gestelden termijn zoo stralend volbracht werd Waarom lezen wij dan telkens in de Russische kranten (niet in de berichten van het Russi sche nieuwsagentschap!) zoovele berichten over slechte productie hier, minderwaardig fabri kaat daar en bestraffingen van verantwoorde lijke leiders? Alleen omdat men door het voor stellen alsof de sovjet-economie zich nog steeds in een rooskleurig stadium verkeert, den twijfel bij de arbeiders in binnen- en buitenland wil wegnemen. Heeft men bij de invoering van het eerste Vijfjarenplan den eisch gesteld dat de so cialisatie volkomen moet worden doorgevoerd en de kapitalistische elementen geheel moeten verdwijnen, bij het opmaken van de balans heet dat geschied te zijn. Speelt Rusland toch een belangrijke rol? Het antwoord op deze vraag is uiet moeilijk te geven. Het speelt deze rol niet tengevolge van innerlijke kracht, maar tenge volge van zwakheid der andere mogendheden Mogendheden waar het standpunt van den han delsman blijkbaar geheel heeft gezegevierd. Want Rusland is een klant zooals er niet gauw een tweede wordt gevonden. Het heeft behoefte aan alle mogelijke producten, het is een afzet gebied zonder grenzen. Enhet betaalt tot nu toe prompt. Het betaalt prompt, omdat het in hooge mate afhankelijk is van dien invoer voor zijn opbouw en omdat het terecht vreest dat één in gebreke blijven van betaling een hinderpaal voor dien handel zou kunnen wor den. Deze economische voordeelen die het sov- jetrijk kon bieden heeft veel ethischen beweeg redenen het zwijgen opgelegd. En het heeft Ruslands positie economisch die beteekenis gegeven die het nu heeft. Maar in nog veel grootere mate gaven poli tieke beweegredenen den doorslag bij het be palen van de houding, die groote mogendheden tegenover de Sovjet-Unie zouden moeten inne men. Zoowel Frankrijk als de Vereenigde Staten van Amerika bedienden zich van de Unie als tegenwicht tegen beider gevaarlijkste tegen standers: Duitschland en Japan. Men kende daarom aan de U.d.S.S.R. de groote beteeke nis toe, die het nu heeft en schiep daardoor evenwicht tusschen de verschillende machten die elkaar op het Europeesche en Aziatische vasteland bedreigden. Men ziet uit deze beweegredenen dat de sovjet-unie haar tegenwoordige rol in geenen deele ontleent aan haar intrinsieke waarde, maar uitsluitend aan de overwegingen van bui- tenlandsch-politieken aard der regeeringen van Frankrijk en de U. S. A. en men ziet hieruit tevens, dat de rol, die Rusland thans speelt, in het geheel niet in tegenspraak is met de berichten die uit het land zelve van de zijde van onbevooroordeelde toeschouwers komen. Daardoor is Rusland thans een land met een waterhoofd geworden, d.w.z. de beteekenis die men er aan toekent, correspondeert niet meer met haar eigenlijke kracht. Dit heeft het vol gende tengevolge gehad: In de verhouding RuslandJapan is een merkwaardige kentering gekomen De toon van Rusland werd agressiever en brutaler Men stelde met scherpere beantwpordingen paal en perk aan de Japansche expansie-politiek. Men trachtte den stroom van Japansche handelingen die diens invloed moesten vergrooten, tegen te houden, nadat men gedurende twee jaren de vorming van Mansjoekwo, een Japansche in vloedssfeer van den eersten rang aan de rus- sische grens zonder tegenstribbelen had toegelaten. Deze ommezwaai is alleen te ver klaren uit het feit, dat men in Rusland weet. dat een oorlog tusschen Japan en Rusland, een oorlog tusschen Japan en Rusland en zijn bondgenooten zou kunnen beteekenen. Men weet in Moskou dat men een kracht is geworden, die in het belang van de U. S. A. Engeland. Frankrijk en andere mogendheden gehand haafd moet worden. Evenwel, de gebeurtenissen hebben kwade geesten opgeroepen die men nu wel eens moeilijk zou kunnen bezweren. Door de steeds verspreide oorlogsgeruchten en be reidverklaringen tot de verdediging, in Japan eveneens door het voordeel dat bepaalde zakenkringen van 'n gewapend conflict hebben, is in beide landen een oorlogszuchtige stemming gekomen. In Japan is het bestaan van die stroomingen reeds lang be kend en slechts met de uiterste inspanning heeft men herhaalde kleinere conflicten kunnen sussen, die optraden tusschen de hypernationa- iistische kringen en de meer verantwoordelijk heid voelende politici. Merkwaardig is alleen dat ook in Rusland dergelijke stroomingen thans zijn ontstaan. Te verwonderen is het overigens niet. Nadat men nu sinds jaar en dag gezinspeeld heeft op de bereidheid van het Roode Leger, nadat duizen den jonge mannen en vrouwen het insigne „Be reidheid tot arbeid en verdediging" hebben be haald en nadat men de weermacht door goede verzorging heeft getraind tot een betrouwbaar apparaat, is het te verwachten dat in bepaalde kringen thans de wensch bestaat om nu dan ook eens toe te slaan. Men vergete toch niet dat de vredespolitiek van Litwinof steeds een levens behoud voor de sovjet-unie beteekende en geenszins door ethische beweegredenen werd gevolgd. Tien jaar na het evangelie van de we reldrevolutie kan men moeilijk een oprecht ge meende vredespolitiek verwachten. Maar de Sovjet-Unie, volkomen in beslag genomen door haar economischen opbouw, had tijd noodig. Dezen tijd heeft het ook nu nog noodig! Alle verklaringen van hooggeplaatste ambte naren ten spijt, moeten wij toch vaststellen dat Sovjet-Rusland een oorlog waarschijnlijk niet verdragen zal. Midden in het proces der in- dustrialiseering kan men niet plotseling blijven steken zonder de goederenverzorging ernstig gevaar te laten loopen. En hoe zou een land zijn soldaten en burgers moeten voeden, dat nog steeds op gespannen voet staat met de boerenbevolking? Ook hier zien wij dus dat men de beweringen der Sovjetleiders met enkele korrels zout moet opnemen. Het inderdaad goed geoutilleerde le ger beteekent nog niet alles. Tengevolge dezer omstandigheden, en dat is een gelukkig feit, zijn de Sovjetleiders nog steeds propagandisten van den vrede. Ook nu niet meer zoo nijpend de nood zakelijkheid van zelfbehoud dit met zich mede brengt doch nu zij als kracht die het evenwicht dienen moet in het belang van den vrede werk zaam moet zijn. Krijgshaftige uitlatingen ten spijt. E VERWACHTING: In het Zuiden ma- fj tige, in het Noorden matige tot krach- tigen Noordelijke tot Westelijken wind, EE zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn- lijk regen, later iets kouder. Verdere vooruitzichten: onzeker. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiË Maar voor hoe lang nog. Wij weten 't niet en geen prognose is gerechtvaardigd, omdat in Rusland zelf veel geschieden kan wat voor ons onverklaarbaar is. Vraagt de reiziger zich eigen lijk niet iederen dag af waarom het verzet tegen het Moskousche bewind niet plotseling los breekt? Maar wie weet! TOKIO, 1 Sept. (Reuter). Ondanks de in- voer-quota, welke door verschillende landen, o.a. Nederlandsch-Indië, Britsch-Indië, Frankrijk en Italië, aan Japansche goederen zijn opge legd, vertoont de Japansche handel niet het minste teeken van verzwakking. De geweldige reclame over de geheele wereld heeft integen deel een enorm aantal orders opgeleverd, en heeft den Japanschen handelsman weer nieuwe afzetgebieden geopend. De uitvoer in het eerste halfjaar van 1934 is daardoor in vergelijking met verleden jaar met 20 procent toegenomen. De toestand op de arbeidsmarkt in de eerste helft van dit jaar blijft de groote bedrijvigheid in de industrie weerspiegelen, welke begpnnen is na het herstel van het embargo op den goud- uitvoer in Januari 1932. De index van tewerkstellingen stijgt iedere maand, vooral voor de industrieën, die "er- band houden met de fabricage van wapenen en munitie. De toestanden onder de landbouwers, die 50 procent van de bevolking uitmaken, worden echter geleidelijk slechter. De verarmde rijstverbouwers en telers van zijderupsen zenden delegaties naar de hoofd stad en doen een dringend beroep op de re geering Okada onmiddellijk maatregelen te treffen teneinde hun hard lot te verlichten. Dezen zomer is de prijs voor de rijst ge stegen; overstroomingen en droogte dreigenden oogst van dit jaar gedeeltelijk te doen misluk ken. Millioenen boeren kunnen geen winter voorraden inslaan. Beladen met schulden in totaal ruim zes millioen yen worden velen door den honger bedreigd. Het Stadhuis van Purmerend naar een teekening van C. Pronk (1727) CHARBIN 1 Sept. De Chineesche bandieten, die den spoorwegoveral hebben gepleegd op den express bij Hsuang Sjen Fau, zijn door de Mandsjoerijsche en Japansche regeeringstroe pen achterhaald en omsingeld. Hun werd de eisch gesteld onmiddellijk alle gevangenen uit te leveren. Teneinde het leven van de ontvoer de passagiers te sparen is op bevel van het op percommando der achtervolgende troepen het vuur niet geopend. Mochten de bandieten wei geren hun gevangenen op vrije voeten te stellen, dan zullen de troepen hen omsingeld houden totdat zij gedwongen zullen zijn tot vrijlating der gijzelaars. De bandieten zijn bereid de ontvoerden uit te leveren op voorwaarde, dat hun vrije aftocht wordt toegestaan. Deze voorwaarde is echter door het Japansche en Mansjoerijsche comman do afgewezen. BOEDAPEST, 1 September Vrijdagavond heeft zich boven de in het wijngebied van Tokaj gelegen gemeente Tarcal binnen enkeie minuten een ontzaglijke hagelbui. gepaard gaande met feilen storm, ontlast. De geheele streek was plotseling in het diepste donker ge huld. Er vielen hagelsteenen van een gewicht van 50 tot 60 gram. In enkele seconden had het geheele landschap een volkomen wintersch uiterlijk. De wijnoogst is totaal vernield. Zeer veel vee is om het leven gekomen. Eer. boer, die met een paard en wagen onder weg was, werd, evenals zijn paarden, door de hegelsteenen gedood. Talrijke dorpsbewoners hebben, voor een deel zeer ernstige, verwon dingen bekomen. De door het plaatsje woelen de watermassa's zijn o.m. in de daar geves tigde tegelfabriek binnengedrongen, waar de ketel tot ontploffing kwam. Door den lucht druk werden 18 huizen volkomen vernield Honderd andere woningen werden door het noodweer zoo ernstig beschadigd, dat zij ieder oogenblik dreigen in te zullen storten. Het steeds hooger stijgende water dwong de be woners hun toevlucht te zoeken op boomen. daken e. d., waar zij den geheelen nacht heb ben doorgebracht. De lager gelegen deelen vormen één groot meer. Heden zijn verschil lende hulpexpedities, benevens het in Tckaj gelegen bataillon pionniers derwaarts vertrok ken. De laatste berichten melden, dat men het plaatsje vrijwel als verwoest kan beschouwen De Hongaarsche regeering heeft maatregelen genomen, om de bevolking voor de eerste gevol gen van de ramp te behoeden. Het Paraguayaansche ministerie van Oorlog geeft een overzicht van de resultaten van het sedert 14 Augustus door de troepen van dit land gevoerde offensief. Volgens dit communiqué hebben de troepen van Paraguay sedert dien 14 versterkte plaatsen bezet, 25 officieren en 1900 man gevangen ge nomen en 185 machinegeweren en 35 vracht auto's buitgemaakt. Een scène uit de film „Bleeke Bet", die wij reeds uitvoerig hebben besproken. Fientje de la Mar zingt het beroemde lied „In de Jordaan PARIJS 1 Sept. (Reuter). De Belgische mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar is hedenmiddag te Parijs aangekomen. De Bel gische gezant heeft in verband daarmede een lunch aangeboden, waaraan aanzaten de eer ste minister Doumergue, de minister van Buitenlandsche Zaken Barthou, de minister van oorlogsmarine Piétri, de minister van handel Lamoureux en verschillende hoogge plaatste functionnarissen. Hedenmiddag heeft Jaspar besprekingen gevoerd met Doumergue en Barthou. Er werd hoofdzakelijk gesproken over economi sche en politieke vraagstukken. Het voornaamste doel zijner besprekingen was te trachten den Belgischen uitvoer naar Frankrijk te vergrooten, hetgeen noodzakelijk geworden is door het feit, dat de uitvoer uit België naar Engeland zoo sterk is gedaald en de uitvoer naar Duitschland eveneens groote verliezen heeft geboekt. Nader seint onze Belgische correspondent, dat de besprekingen hoofdzakelijk liepen over de contingenteeringsmaatregelen, welke Frankrijk toepast op den import van Belgische producten. Jaspar zeide in zijn onderhoud met Barthou onder meer, dat, naar Belgisch inzicht, de sa menwerking met Frankrijk steeds van groot gewicht blijft. Der entente tusschen Frankrijk en Engeland houdt volgens Jaspar verband met het besten digen van den wereldvrede. Beide ministers oordeelden, dat tusschen Frankrijk en België ook op koloniaal gebied een nauwere samenwerking moet bevorderd worden. Tenslotte had een gedachtenwisseling plaats over den internationalen toestand in verband met de a.s. zitting van den Volkenbond te Ge nève op 10 September. Jaspar is te acht uur uit Parijs naar Brus sel vertrokken. De besprekingen, welke de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Jaspar met Dou mergue en Barthou gevoerd heeft, zijn voor de „Temps" aanleiding een artikel te wijden aan de Belgische buitenlandsche politiek. Na te hebben geconstateerd, dat de Belgische buitenlandsche politiek geen ander doel kan hebben dan de verdediging der onafhankelijk heid van het land door een zeer nauwe sa menwerking met Frankrijk en Engeland zegt het blad dat de elementen die in België de illu sie koesterden, dat het mogelijk zou zijn tot een directe overeenstemming met Duitschland te komen omtrent de vitale politieke en economi sche vraagstukken der Belgische natie, thans in den loop der gebeurtenissen hun dwaling wel zullen hebben ingezien. België is overigens vast besloten om zich te verdedigen en weet, dat het in de ure des ge- vaars rekenen kan op den steun van Frankrijk. Wat de economische vraagstukken betreft, stelt de „Temps" vast dat België zich tracht te redden uit de groote moeilijkheden waarin 't zich bevipdt door een afzetgebied te zoeken voor zijn producten en wel voornamelijk in de richting van Frankrijk. Het blad besluit met de hoop uit te spreken, dat er oplossingen ge vonden kunnen worden die de belangen van beide landen dienen. Te Toronto is een zeker Chard tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld voor een poging tot afpersing en ontvoering van den millionair Labatt op 14 Augustus. De Italiaansche gezant te Weenen, Preziosi, overhandigde Vrijdag aan minister Neustatter Stürmer het hem door den koning van Italië verleende Groot Kruis der Italiaansche Kroon. Opnieuw zijn te Campana eenige petroleum» tanks ontploft. Deensche nat-soc. partij ontbonden. Concentratiekamp te Oraniënburg wordt opge heven. 742 Schutzhaft gevangenen in vrijheid. Noodweer in Hongarije. Wijnoogst in het Tokaj- gebied vernield. De bandieten, die den treinaanslag bil Charbin gepleegd hebben, zijn door regeeringstroepen omsingeld. Jaspar heeft te Parijs een onderhoud gehad met Doumergue en Barthou. De Lutine-toren is Zaterdag met goed gevolg op het wrak geplaatst. Centralisatie der Crisisdiensten voor pluimvee, eieren en gedroogde garnalen is per 1 Septem ber voltrokken. 21 en 22 September wordt te Amsterdam het 86e Ned. Landhuishoudkundig Congres gehou den; belangrijke vraagstukken zullen ingediend worden. De directeur der Ned. Spaarbriefbank te Den Haag is wegens het organiseeren van een on geoorloofde loterij tot 2000 boete veroordeeld. In de Provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Zuid-Holland is een rede gehouden over het verkeersvraagstuk. Waarschuwing van het Hoofdbestuur der Poste rijen voor niet-bestaande luchtpostzegels. In verband met de stijgende prijzen op de graanmarkt is de regeeringstoeslag op rogge en gerst verminderd; geen verlaging der monopolie winst. Onder veel belangstelling is het zilveren be- staansfeest der Arbeidsinspectie herdacht; waardeerende toespraken, o.m. van den Minis ter van Sociale Zaken. PARIJS, 1 Sept. Het secretariaat der Ita liaansche socialistische partij, dat alhier geves tigd is, deelt naar aanleiding van de onthullin gen in de „Daily Telegraph" mede, dat Caldara reeds lang niet meer als socialist beshouwd wordt. Hij heeft inderdaad besprekingen ge voerd met Mussolini over het oprichten van een tijdschrift, hetgeen natuurlijk ten doel had een zoogenaamde „socialistische beweging" in Italië te scheppen, om aldus de agitatie der verbannen Italiaansche socialisten te verlammen. De Italiaansche socialisten hebben een offen sief en defensief verbond gesloten met de com munisten en zullen den strijd tegen het fascisme van Mussolini met alle scherpte voortzetten. doen vele geruchten de ronde over de be sprekingen, die Mussolini zou hebben gehad met Caldara en zijn vrienden. Een lezing is dat toen zij zijn greote kamer in het Palazzo Venezia te Rome binnentraden, zij zeiden: „Goeden mor gen Excellentie" en dat de Duce antwoordde: „Niet Excellentie maar kameraad. Ik ben even zeer een socialist als elk van jullie. Maar terwijl jullie alleen praten, heb ik onze ideeën langs andere lijnen uitgevoerd." Een andere lezing zegt, dat Caldara gezegd heeft: „Ik wil mij aan sluiten bij Uw partij, wanneer U de vrijheid her stelt. „Hierop fou Mussolini hebben geantwoord „Ik wil U collectieve vrijheid geven, maar geen persoonlijke vrijheid." BUENOS-AIRES. 1 Sept. (Reuter.) Opnieuw zijn te Campana, dat reeds vrijwel geheel ver woest is door de ontploffingen van Dinsdag en Woensdag jJ., ettelijke nog intact gebleven pe- troleumreservoirs ontploft en wederom is er on der de bevolking een paniekstemming uitgebro- ken. De brandweerlieden hebben thans hun po gingen om den brand meester te worden, we gens den ondraaglijken gloed geheel opgegeven. Bevestigd wordt, dat de stad Campana thans, na de tweede groote uitbarsting binnen één week, geheel aan de vlammen ten prooi is. Nog slechts enkele ambtenaren der posterijen, agen ten en matrozen, zijn voorloopig achterge bleven. Men heeft thans alle beschikbare voer tuigen gerequireerd om de 15000 zielen tel lende bevolking in veiligheid te brengen. Buiten de stad staat een groote speciale trein te wach ten om de politie en andere ambtenaren, die zich tot het laatste oogenblik in de brandende stad ophouden, weg te voeren. De schade wordt thans geschat op veel meer dan 12 millioen gulden. Het aantal dooden is nog niet bekend, men schat het op minstens 20 en dat der gewonden op ruim 100. We krijgen zooveel brieven met in stemmingen, dat we er soms verlegen mee worden. En er zijn zooveel lezers die het hier geschrevene prachtig- raak vinden dat we tot nadenken worden gestemd en dit stukje schrij ven. Want als men in koor herhaald: „u hebt gelijk", dan wordt het tijd eens zich zelf te herzien en gewetens onderzoek te plegen. Daarom voegen we u en ons zelf toe Hoed u om van iedereen gelijk te krijgen. Dit laatste gelijkt bedenkelijk veel op het in 't gevlei-komen der publieke opinie. Laten we ons niet leiden door hetgeen Jan-alleman zegt, maar door hetgeen ons geweten ons voorschrijft. We moeten niet iets be weren omdat „men" het aardig zal vinden, maar omdat het noodig, waar en goed is. Wees niet tevreden als iedereen u gelijk geeft doch waardeer degenen die het oneens met u zijn en het willen zeggen. Zulke personen zijn soms betere vrienden dan de jabroers. Wees in ieder geval even op u hoede als ge hoort: „u hebt gelijk". in een vooruitgaande plaats bij Haarlem volgens ontwerp van bekend architect schitterend voor geldbelegging. Alleen prima bouw. 3 Minuten van station. 10 Minuten van R.K. Kerk. In boschtljka omgeving met groot wandelbosch. Pracht gelegenheid voor R.K. Dokter en Tandarts om zich te vestigen. Nu kunnen nog dltvrse wijzigingen plaats hebben. Van alle moderne com fort voorzien. Iets zeer bijzonders. Nu nog lage overdrachtkosten. Brieven oud. letter 10409, aan het bur. van dit blad. IN) i 11 f t-yv Stand op Zondag 1 uur vjn.: 751.1 Vorige stand: 755.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1