Ajax wint het Arol-tournooi Zilveren Bal- tournooi Buitenlandsche voetbalvaria Feijenoord gewipt MM— A. B. Poldervaart verongelukt Debuut der Profs 3.90 M. polsstok D. IKS. IN DE FINAL 3-0 GEKLOPT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 Fraaie strijd tegen N.A.C. Van Dijk wint Gouden Valhelm Geen bijzondere namen Landskampioenen ontplooien we derom een hoogstaand spel D.W.S.H.F.C. 2—1 N.A.C.Ajax 37 AjajxD.W.S. 30 Sparta en Willem II plaatsen zich in de finale WIELRENNEN VAN DER LINDEN'S DEBUUT ALS BEROEPSRENNER Zondag a.s. op de Veka-baan te Amsterdam WIELERBAAN „HET OOSTEN" Van der Linden doet van zich spreken ..v -mm - Mmm mm mmm lllilllliliil r J RW HOLLANDERS IN HET WERELDCRITERIUM Valentijn en v. d. Ruit naar Rijssel Ronde van Steenbergen Italië lacht, Oostenrijk weent Roemenië vraagt de aandacht Polen heeft gefaald Zuinige Zwitsersche kampioen Strenge maatregelen in Duitsch land tegen reizen per auiobus Een voorzitter om tn eere te houden Tijdens race over den kop geslagen en onmiddellijk gedood AANVAL OP WERELD-UUR RECORD Zondagmiddag door De Wolff op de Vekabaan VARIA Ons beroeps-elftal wint van Vlaamsche amateurs met 32 A. van der Zee verbetert zijn Ned, record polsstokhoogspringen ZWEDEN—DUITSCHLAND I Zweden wint met 2/3 punt verschil Om den grooten prijs var? Brasschaet Ook op den tweeden en laatsten dag van het Arcltournooi het de pubüeke belangstelling mede óa-n* zij het fraaie weer niets te wen- schen over en woonden ongeveer acht- tot ne genduizend toeschouwers de wedstrijden bij. Voor de tweede maal achtereenvolgens is Ajax erin geslaagd den beker te winnen. De roodwitten hebben vooral in den wedstrijd tegen N.A.C. bijzonder fraai spel te zien ge geven, volkomen een kampioensploeg waardig. Nadat D.W.S., in een goed gespeelden wed strijd, met 2—1 van H.F.C. gewonnen had en zich daardoor in de finale plaatste, verschenen Ajax en N.AC. in het strijdperk. Dit werd de mooiste wedstrijd van den dag. Aanvankelijk vlotte het nog niet al te best in de Amsterdamsche gelederen, maar geleide lijk ging het beter en vooral in de tweede helft ontplooide Ajax een spel, dat technisch op zeer hoog peil stond en weer een belofte inhoudt voor het komende seizoen. De nieuwe rechtsbuiten Fischer, die steeds in de Ajax Juniorenploeg gespeeld heeft, bleek 'n aanwinst van beteekenis te zijn. Teneinde Ajax rust te geven voor de finale, werd een veteranen wedstrijd gespeeld tusschen de elftallen van A.F.C. en Ajax, welke door de roodwitten met 7—2 gewonnen werd. Bij Ajax zagen we vele bekende gezichten, als: de Na- tris, Geudeker, Couton, Henk Anderiessen, Twel- ker, e.a. Daarna ving de eindstrijd aan tusschen Ajax en D.W.S. De nieuwe Amsterdamsche eerste klasser, voor wien het een mooi succes te noe men is dat hij zich in ae finale wist te plaat sen, weerde zich naar beste krachten, doch bleek niet tegen de goede technische scholing der Ajaxploeg opgewassen te zijn en sneuvelde dan ook zij het eervol met 30. Wat de sportiviteit betreft, stonden de wed strijden op een hoog plan, terwijl het fijne en wetenschappelijke spel van Ajax de duizenden voetballiefhebbers weer veel te genieten heeft gegeven. Hieronder volgen de verslagen der wedstrijden. Onder leiding van scheidsrechter Boekman stelden de elftallen zich als volgt op: K.F.C.: v. d. Togt, P. Jongeneel en Dorsman, R. Jongeneel, Kruijer en Denijs; Höck, Twis, Koper, v. Baasbank en Chapon. D. W. S.: Hekelaar; Caldenhove en v. Stok ken; Trok, Marinus. Huisman; Beukers, Lut- tinghuis, Melchers, Slot en de Bruine. De Haarlemmers hadden aanvankelijk 't beste van het spel en door betere combinatie waren zij geruimen tijd in de meerderheid. Koper miste echter een opgelegde kans. D.W.S. kwam er toen beter in en het enthousiasme vergoedde veel wat men aan technische capaciteiten tekort kwtam. Uit een vrijen schop, even buiten het strafschopgebied, goed door de Bruine genomen, kopte Luttinghuis onberispelijk in (10). Wei nige minuten later had D.W.S., bij een scrim mage, wederom succes, terwijl kort voor de rust Koper voor H.F.C. tegenscoorde (21). Met dezen stand ging de rust in. Na hervatting hadden de blauwzwarten steeds het beste van het spel, doch de kansen welke zich voordeden, werden niet benut. Tegen het einde stelden de Haarlemmers nog alles in het werk om gelijk te maken, doch de goed spelende achterhoede van D.W.S. wist stand te houden, zoodat D.W.S. met 21 won. Scheidsrechter v. d. Burg blies de volgende elftallen in het veld. N.A.C.: De Krom; Blom en Kools; Vissers, Graumans en Mallé; v. d. Linden, Swart, Si mons, Lucassen en v. Iersel. Ajax: Vis, Diepenbeek en Blomvliet; Van Deück, Anderiessen en Schubert; Fischer, Vol kers, Oudendijk, Ten Have en v. Wijngaarden. N.A.C. begon verbluffend goed, waarbij voor al het beweegelijke spel der voorhoede opviel, met den midvoor Simons, die het spel prachtig verdeelde en goed schoot, als uitblinker. De Ajax-achterhoede bleek nog niet heelemaal in gespeeld te zijn en bij één der snelle Bredasche aanvallen gaf Simons NA.C. de leiding (1—0). Ajax pakte nu beter aan en doordat Kools een voorzet van Fischer in eigen doel schoot, ontstond de gelijkmaker (11). De strijd ging thans gelijk op, waarbij het spel van de Ajax-voorhoede steeds beter werd. Het was Volkers die Ajax bij een mooien aan val de leiding gaf (12), NA.C. hield kranig vol en op eminente wijze kopte Simons een voorzet van rechts in (2—2). In de resteerende minuten vóór de rust kwam Ajax pas goed los. Het tempo werd opgevoerd en mede door het prachtige spel van den rechtsbuiten Fischer, was de stand weldra 4—2 in het voordeel van Ajax, door doelpunten van Ten Have en Volkers. Rust: 24. Na de rust bleek Blomvliet van Ajax door Strijbcsch vervangen te zijn, hetgeen tevens een verbetering was. Thans gaf Ajax schitterend spel te genieten. De roodwitte machine liep als gesmeerd, en zoowel de bal behandeling, het zuiver bereken de aangeven als het positiespel, waren perfect te noemen. Daarbij schoten de voorhoede-spelers bijzon der goed. Uit een mooien voorzet van Fischer bracht v. Wijngaarden den stand op 2—5. NA.C. scoorde vervolgens door Swart tegen (35). Ajax bleef evenwel den toon aangeven en door doelpunten van Oudendijk en v. Wijngaarden werd de eindstand tenslotte op 3—7 gebracht. Nadat de Ajax-veteranen de A.F.C.-dito met 72 een lesje hadden gegeven, volgde om 4 uur de finale. Beide ploegen verschenen nagenoeg in dezelf de opstelling. Bij Ajax speelde Keizer voor Vis en Mulders voor v. Wijngaarden. Scheidsrechter was de heer v. Gessel. Toen de strijd begon scheen de lucht als met electriciteit geladen, aangezien de D. W. S.-sup- porters zich dadelijk geweldig deden hooren. De blauw-zwarten wierpen zich met groot enthou siasme in den strijd, zóó zelfs, dat Ajax eenigen tijd noodig had om in haar spel te komen. Na dat de Ajax-achterhoede eenige gevaarlijke aan vallen van D. W. S. had afgeslagen, kwam de Ajax-voorhoede in actie. Oudendijk kreeg even den bal vrij ei: met een vliegend schot, van groo- ten afstand, gaf hij zijn club de leiding, 10. De technische vaardigheid der Ajaxspelers won het toen van het enthousiasme der blauw-zwarten en v. Stokken en Caldenhoven hadden dan ook de handen vol om de vele aanvallen weerstand te kunnen bieden. Een mooi doelpunt van Fischer bracht den stand op 20 voor Ajax en nadat Keizer aan den anderen kant nog eenige malen reddend had moeten optreden, kwam de rust met 20. Ook na de rust had Ajax het spel in handen, al bereikte men niet het peil als in den wed strijd tegen N. A. C. De verdediging van D. W. S. het beste ge deelte van deze ploeg weerde zich goed, waar door het nog langen tijd duurde voordat Ajax de score tot 30 opgevoerd had. De aanvallen van D. W. S. hadden niet veel te beteekenen, en het weinige moeilijke werk verrichtte de Ajax-doelman Keizer naar behoo- ren. Nadat de D W. S.-keeper Hekelaar verschei dene malen zijn doel nog op fraaie wijze voor verdere doorboring had weten te behoeden, kwam het einde met 30 voor Ajax. Onder minder gunstige omstandigheden dan de vorige week namen de wedstrijden om den Zilveren Bal te Rotterdam een aanvang. Begonnen werd met de kwart finales. De publieke belangstelling was bij den eer sten wedstrijd al heel matig, maar groeide be duidend, toen het weer opklaarde. Het spelpeil stond hooger dan de vorige week. Mes, de doelverdediger van Willem IX blonk bijzonder uit. Er werd reeds gesmoesd dat het een ernstige candidaat zou zijn vooi het nationale team. v. Dijke die nu bij Over mans op de backplaats staat bleek het nog lang niet verleerd te zijn. Ruysch van D. F C. en de Spartaansche spil Meyer traden verders nog op den voorgrond. De beste ploegen waren ongetwijfeld D. F. C. en Willem II die in de demi-finale den fraaisten en spannendsten strijd leverden. Willem II zorgde voor de grootste verrassing door tegen D. F. C. een 3—0 achterstand in te loopen en bij het sensationeele „penalty kicken" met de eer te gaan schuiven. Jammer was het, dat de Tilburgenaar Spij kers wegens een tamelijk ernstige enkelblessuur van het veld moest worden gedragen, na een botsing met Mijnders. Er was hier geen boos opzet in het spel. Temeer daar dit de meest faire ontmoeting van den dag was, wat van alle andere partijen niet getuigd kan worden. Xerxes liet zich na zijn achterstand tegen Willem II al van een bijzonder slechte zijde kennen. Het verloop van den strijd was als volgt: Be Quick verloor den eersten wedstrijd van Overmaas met 25. V. O. C., dat als derde klasser flink party gaf verloor van Sparta met 13. Boeiend en interessant was de ontmoeting Willem IIXerxes 43. Vooral Willem II speelt in een byzonder hoog tempo. Jammer dat zy hierdoor voor doel iets te geagiteerd te werk gaan. Uit een corner neemt Xerxes direct de leiding wanneer Jannie v. d. Broek, via het been van Spijkers, inschiet. Willem mist dan enkele kansen maar v d. Wouw maakt op fraae wijze geiyk. Wij denken dat de tricolores de leiding zullen nemen maar Wasserfall redt met veel bravour. V. d. Wouw snelt door alles heen, passeert naar Maas, die in grove buitenspel-positie Was serfall passeert (21). Direct hierna een vlotte Xerxes-aanval en Kok maakt geiyk (2—2). Ook in de tweede helft biykt weer dat de nationalen technisch beter zijn. Vry spoedig herovert Van Gooi de leiding. Lagensdaal krijgt het dan op z'n heupen passeert verschillende spelers, maar Smulder plaatst zich voor zyn kogel. Direct is Willem II weer terug. Wasser fall mist er ontstaat een duel tusschen Ver- ploegen en v. Gooi. L.g. zegeviert en scoort (42). Xerxes gaat nu byzonder ruw spelen. Wil lem II blijft volkomen fair en gaat als tegen prestatie met 4 backs spelen. Te laat krijgt Lagendaal een waarschuwing. Uit een penalty verkleint Cock v. d. Broek nog eens den ach terstand. Willem II won verdiend. Feyenoord speelde vervolgens gelijk met D. F. C. (22) waarna de penalty ten voordeele van D. F. C. besliste. By de demi-finales won Sparta op het nip pertje met 32 van Overmaas, waarna als waardig besluit de ontmoeting volgde: D F. C.Willem II 33, waarby de Tilburgenaren met penalties zegevierden. Het spel gaat in dezen belangwekkenden strijd direct gelijk op met van beide kanten gevaariyke aanvallen. Langzamerhand worden de roodbaadjes iets sterker en de Zuideiyken, die nu in blauw shirt spelen moeten alle zeilen bijzetten. Maar Ruisch heeft spoedig succes 10. Het spel is nu razend snel. Om beurten redden de doel- verdedigers Kasteel en Mes subliem. Ruysch schiet na keurig staaltje solo-spel tegen de zijlat en wanneer De Leeuw zijn hielen laat zien belandt het bruine monster in de veilige handen van Kasteel. Juist voor de pauze geeft Punt Ruysch een afgemeten through pass, aie hy handig en fraai benut. Direct na de hervatting ontbrandt de strijd weer fel aan het Spartaansche front tusschen de roode en blauwe troepen. Het pu bliek gaat in den strijd op. We denken dat Cruck den achterstand zal verkleinen, maar hij faalt in de laatste instantie. D. F. C. trekt er dan snel tusschen uit en Ruysch verricht de hattrick (30). Tempo, tempo!! Van den aftrap forceert Willem een corner en binnen de minuut scoort Cruck bijzonder fraai. Nauweiyks is een fraai doelpunt van Punt wegens hands geannuleerd of v. d. Wouw loopt een mooien voorzet van Cruck in doel. Willem komt onstuimig opzetten. De spanning is groot. V. d. Wouw knalt on verwacht en rakelings naast. Ruysch ziet di rect hierna zyn kans schoon, maar Mes redt subliem. Vervolgens ontstaat het ongeval met Spy kers. Per brancard wordt hy weggevoerd. Uit een corner weet v. d. Wouw, nadat het spel is hervat, met een keurigen kopbal gelijk te maken. Tot het einde geven de partijen zich, zon der dat er verandering in den stand komt. Met penalties zegevieren de Tilburgenaren. Op de Veka-baan te Amsterdam zullen op Zondag 9 September wederom belangrijke wie lerwedstrijden worden gehouden. Allereerst een omnium-wedstrijd, waarin v. d. Linden debu teert als beroepsrenner. Hieraan nemen deel: Jac. van Egmond, Arie van der Linden, Gerard Leene en J. van den Heuvel. Een 60 K.M. koppelwedstrijd wordt verreden tusschen De Wolffv. d. Heiden,, v. Nek Sr. van Dijk, EngelmoerVisser, Metzvan Dijk Jr., Braspenning—van Hout, Ozmella—Hoevens, FruitemaReyneveld, PelserDie tern'ar.. In het bijprogramma een handicap-sprint met o.a. Ooms en Cornelisse, een achtervolging om den Sportweek-brassard tusschen Bosland (houder) en van Gelder (uitdager): wedstrij den voor nieuwelingen en amateurs. Het bestuur van de wielerclub „Het Oosten" kwam met een programma, dat nogal publiek trok. Aan deze wedstryden namen n.l. deel A. van der Linden uit Amsterdam, de kampioen van Nederland, A. van Vliet uit Woerden, die tweede was in Leipzig en H. Jazet uit Almelo, de snelste sprinter uit het oosten. Jammer, dat van der Linden een uur te laat arriveerde, zoodat hy voor de sprint wedstry den niet meer in aanmerking kwam. Toch toonde hy in de twee volgende wedstrijden een uitstekend sprinter te zijn. Ie deel omnium De drie sprint wedstryden over twee baan- ronden tusschen v. Vliet en Jazet (v. d. Linden was toen nog niet aanwezig) werden alle door v. Vliet gewonnen, vooral de 3e sprint, waarby Jazet aan den kop ging, won hy schitterend. Zyn tyd over de laatste 200 M. was 12.8 sec. Klassementrace voor nieuwelingen over 12 ronden met 4 klassementen 1. G. Baayens, te Enschede, 14 p. 2. H. Kruk- kert, Enschede, 10 p. 3. H. Bakker, Enschede, 7 p. 4. H. Dost, Enschede, 5 p. Achtervolging voor onafh. en amat. over max. 15 ronden 1. G. Morshuis, Overdinkel, na 41 ronden. 2. Van Osch, Enschede, 3. J. Heupers, Enschede. Afvalrace voor onafh. en amateurs 1. H. Grevink, Enschede, 2. D Krol, Glaner- brug, 3. J. Klaver, Overdinkel. Ploegenachtervolging voor nieuwe lingen over max. 15 ronden lste Ploeg: v. Osch, Baayens en Schukkink. 2e Ploeg: Krukkert, Dost en Bakker. Tijdraee over 1 baanronde vliegen de start (2e deel omnium) Baanlengte 301.7 M. A. van der Linden en A. van Vliet beiden 19.4 sec., H. Jazet 20.1 sec. ii!§ "•x - y, .y. S ijl - <4, %8g«BB8g&. v- y De polsstokhoogspringer A. v. d. Zee verbeterde zijn eigen Ned. record met een sprong van 3.90 M. Amerikaansche koppelachtervolging over max. 15 ronden. lste koppel: WiegmanNykrake, op 14 ron den. 2e koppel: ForstmanMuller (Duitsch- land) Handicapwedstrijd over 5 ronden (3e deel omnium) Hierby slaagde van der Linden er in om in de laatste ronde schitterend weg te loopen en gedecideerd te winnen. 2. v. Vliet en 3 Jazet. Uitslag omnium: 1. v. Vliet met 10% p. 2. v. d. Linden met 5p. 3. Jazet met 5 p. Koppelwedstryd voor onafh. en amateurs over 30 K.M. (100 ron den) met 4 klassementen lste koppel: WiegmanV. Osch met 18 p. 2e koppel: KlaverMorshuis 8 p. 3e koppel: Heu pers—Nijkrake met 7 p. 4e koppel: Zwynen- berg—Krol met 7 p. Over een afstand van 100 K.M. zal op de Wielerbaan van CroiséLaroche, by Rijssel, op Zaterdag 8 September a.s. een internationale wedstryd worden verreden, waaraan de beste Europeesche renners deelnemen. Ook een twee tal Hollanders zyn van de party n.l. Valen- tyn en van der Ruit. Frankryk is vertegen woordigd door Antonin Magne, Vietto, Lou- viot, Speicher, Lapebie, Le Greves, Barthlemy en Vanderdonck. België: Kaers, Roels, Ver- vaecke, Danneels, Demuysere, Rebry, Haemer- lynck en Bruneau. Duitschland: Stoepel, Geyer en Buse. Spanje: Canardo en Trueba. Zwit serland: Egli en Malmesi. Luxemburg: Krauss. Oostenrijk: Max Bulla. Zondag is te Steenbergen ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de muziekveree- niging „Volharding" de Ronde van Steenber gen verreden. De Belg Hendriks won by de profs en onaf- hankelyken. J. Gommers uit Tilburg won by de amateurs en nieuwelingen. De gedetailleerde uitslag luidt: Wedstryd voor amateurs en nieuwelingen over 72 K. M. (55 deelnemers verschenen aan den start) 1. Gommers (Tilburg) in 1 uur 53 min. 2. Schillemans; 3. Snoeyers; 4. Weda; 5. Peer mans. Een ongeveer gelyk aantal deelnemers ver scheen des middags aan den start voor den wedstrijd voor profs en onafhankelijken; over een afstand van 108 K.M.: 1. Hendriks (België) 2 uur 51 min. 2. de Loor; 3. Valentyn; 4. Heere; 5. van Herzele. Het vraagstuk, welke scheidsrechters er zui len worden belast met de finale om den Mid- den-Europeeschen beker, die, zooals bekend, deze maand wordt verspeeld, doet nogal stof opwaaien. Italië is namehjk van plan om zoo wel voor den eersten, als voor den tweeden wed stryd, 'n Engelschman uit te noodigen. Oostenrijk voelt daar in het geheel niets voor, en zegt, dat er voldoende bekwame functionarissen op het continent zyn cm een Brit te verzoeken. Boven dien, zegt Oostenrijk, krygen wy nog een ver hooging van onze onkostenrekening met een bootreis ook. In werkelykheid schynt het ge schil te gaan om de spelopvattingen. De Brit is ten opzichte van stevig spel veel soepeler, dan de arbiters van het resteerende deel van Europa; Italië, dat gaarne flink op den man speelt, zou in dit geval voordeel hebben op Oostenrijk, welks spelmethode meer op techni sche volmaaktheid is ingesteld, en door veel lijf-aan-iyf-werk uit haar evenwicht wordt ge bracht. De kwestie rolt op het oogenblik en geen van beide landen schynt van plan van zyn voetstuk te treden. Ongeveer twee jaar geleden heeft een Roe- meensch elftal, Ripensia was haar naam, een tournee gemaakt door deze westelijke landen. De ploeg kwam als de groote onbekende, om dat men tot dat oogenblik nog slechts weinig' van het Roemeensche elftal wist. Het elftal maakte zooal geen overweldigenden dan toch uitstekenden indruk en verried geheel de Oostenryksche school. Slechts de durf om toen reeds naar deze contreien te komen, wees er op, dat koene mannen de leiding in handen hadden. En dat in dit opzicht geen foutieve conclusie werd getrokken, kan thans worden bevestigd. Want de Roemeensche buren hebben op 't oogenblik de grootste moeite om zich tegen clubs als Ripensia e. a. staande te houden, en zelfs vielen er al slachtoffers. Algemeen is men 't er over eens, dat het Roemeensche spelpeil, dat al geiykwaardig is met landen als Tsjecho- Slowakije en Hongarye, Oostenrijk al zoo goed als benaderd heeft. De 4l-nederlaag, die Polen heeft geleden tegen Joego-Slavië, is een ware verrassing. Want normaal gesproken had het Poolsche elftal in Belgrado moeten winnen, doch door verschillende omstandigheden, startte het eif- tal tameiyk incompleet. Van dit buitenkansje hebben de Joego-Slaven ruimschoots gebruik gemaakt. Hun sterke achterhoede kon den Poolschen aanval gemakkelyk den baas, en toen eenmaal was gebleken, dat een succes niet tot de onmogelijkheden behoorde, werd de gedemoraliseerde Poolsche ploeg in den grond gespeeld. Een niet onaaardige geschiedenis heeft zich de laatste weken in Zwitserland afgespeeld. Een kampioen van de eerste klasse durfde niet de financieele consequenties te aanvaarden, als uitbreiding accomodatie e. d., om haar pro motie naar de hoofd-afdeeling te aanvaarden. Dit besluit werd ter kennis van den Zwitser- schen Bond gebracht. Nu meende nummer twee van de ranglyst, Bellinzona, aanspraak op promotie te mogen maken, doch de Zwitser sche Bond besliste anders, en liet den ouden toestand voortbestaan. Hierover waren de hee- ren van Bellizona allesbehalve te spreken en nadat hun herhaald verzoek door de Bonds vergadering was afgewezen, stapten zy naar den Rechter om hem uitspraak te laten doen. Doch de Rechter wees ook het verzoek van de hand en veroordeelde bovendien Bellinzona in de kosten van de procedure. In Duitschland maken de voetbalclubs veel vuldig gebruik om hun reizen per autobus te doen. De laatste maanden zijn er echter ette- lyke ongelukken gebeurd, wat den Duitschen Voetbalbond aanleiding heeft gegeven om in te grijpen. Men heeft n.l. den clubs voorgeschre ven van de busonderneming een keuringsbewys te eischen, ten tweede door bedoelde onderme- ming te laten vaststellen, hoe lang het af te leggen traject duurt, en ten derde voorschrif ten, hoe laat uiterlyk mag worden vertrokken en hoe hard gereden. Op die manier hoopt men het steeds toenemend aantal ongelukken te beperken, terwyl de besturen thans aan- sprakelyk zyn voor het nakomen van de voor schriften. De bekende Engelsche vereeniging, de Queens Park Rangers, verkeerde in financieele moeilykheden en had bij het opmaken van de belans een schuld van 3360 pond sterling. Nadat de tegenwoordige voorzitter, mr. L. Fielding, eerst de schuld voor privé-rekening had overgenomen, heeft hy thansde Rangers geheel van hun schuld verlost. Vanzelfsprekend zal de naam van den president wel voor altyd in de vereenigings-annalen een prachtigen klank behouden) Zondag hebben te Pardubice motor-grasbaan- wedstryden plaats gehad om den Gouden Val helm van Tsjecho-Slowakye, aan welke eenige Nederlanders hebben deelgenomen. Een van onze landgenooten, de renner A. B. Poldervaart uit Den Haag is tydens deze wed stryden verongelukt. In de voorronde van de 250 c.M. klasse, kwam de Tsjechische renner Dohybal door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn Sunbeam-motor in botsing met onzen landgenoot Pildervaart. Laatstgenoemde sloeg over den kop. Zyn hoofd werd verbryzeld en hy was op slag dood. De wedstryden werden niet onderbroken. De Gouden Valhelm werd gewonnen door den Nederlandschen renner Van Dyk op Ey- sink in 8 min. 55,8 sec. Tweede werd de Duit- scher Gunzenhausen, derde de Nederlander Hartman op Excelsior. Naar wy vernemen van de directie van de Veka-baan te Amsterdam, zal as. Zondagmid dag de Amsterdamsche renner de Wolff op de Veka-baan een aanval doen op het wereld-uur record, dat thans op naam staat van den Franschman Richard. De Wolff, die reeds geruimen tijd heeft ge traind voor deze poging en gedurende de laat ste weken in prima conditie is, heeft de mede werking verkregen van de direectie van de Veka-baan en Zondagmiddag, tydens het wie- Ierprogramma op deze baan, zal deze record poging plaats vinden. Wy laten hier de uur-recordhouders sinds 1893 volgen: 11 Mei 1893 35 K.M 325 M. Henri Desgrange (Franschman) in Parys. 31 Oct. 1894 38 KM. 220 M. Jules Dubois (Franschman) in Parys. 30 Juli 1897 39 K.M. 240 M. Maurice (Belg) in Parys. 9 Juli 1898 40 K.M. 781 M. Hamilton (Ame rikaan) in Denver. 24 Aug. 1905 41 K.M. 110 M. L. Petit-Breton (Franschman) in Parys. 20 Juni 1907 41 K.M. 520 M. Marcel Berthet (Franschman) in Parys. 22 Aug. 1912 42 KM. 122 Oscar Egg (Zwit ser) in Parijs. 27 Juli 1913 42 K.M. 306 M. R. Weise (Duit- scher) in Berlyn. 7 Aug. 1913 42 KM. 741 M. Marcel Berthet (Franschman) in Parys. 21 Aug. 1913 43 K.M. 525 M. Oscar Egg (Zwit ser) in Parijs. 20 Sept. 1913 43 K.M. 775 M. Marcel Berthet (Franschman) in Parys. 18 Juni 1914 44 K.M. 247 M. Oscar Egg (Zwit ser) in Parijs. 29 Aug. 1933 44 K.M. 777 Richard (Fransch man) in St. Truiden. Donderdagmiddag is de baan opgemeten on der toezicht van twee officials van de Neder- landsche Wielren-Unie, terwyl telegrafisch zal worden verzocht aan de U. C. I. aan deze opme tingen voor as. Zondag haar goedkeuring te willen verleenen. De zesdaagsche van Ryssel, welke begin October zou plaats hebben, is uitgesteld tot 27 December, daar de Verwarmingsmethode nog moet worden bestudeerd. Dezelfde koppels zul len geëngageerd worden ni. PynenburgWals, AertsBuysse, Leducq—Pelissier etc. Hoewel aan de laatst gehouden Londensche zesdaagsche een groot bedrag is verloren, heb ben de organisatoren biykbaar den moed nog niet opgegeven. Er worden namelyk voor het winterseizoen liefst twee zesdaagschen aange kondigd, de eerste zou plaats vinden einde De cember of begin Januari, de tweede in Juli. Op het middenterrein van de Ryswykscha Wielerbaan heeft Zondagmiddag de eerste voet balwedstrijd voor Nederlandsche profs plaats gehad. Als tegenparty had de directie van den Eersten Nederl. Beroepsvoetbalbond het elftal van den Vlaamschen Voetbalbond uit Gent ge- engageerd, zoodat met eenige overdrijving de aanplakbiljetten konden gewagen van den wed strijd: „Holland (profs)België V. V.B. Gent". Deze première der Nederlandsche profs heeft niet geheel aan de verwachtingen voldaan. Het door de slagregens van den nacht en den ge- heelen morgen doorweekte terrein maakte goed voetbal byna onmogelyk, terwyl voorts de gras mat voor voetballen onvoldoende gelijk was ge maakt. Bovendien had de directie laten door schemeren, by gerucht, dat onder de profs tal van bekende eerste klas-spelers zouden schui len, die men op alle mogelyke manieren tracht te te bewegen van meespelen af te zien, zelfs onder het aanbieden van goedbetaalde betrek kingen.... Toen tenslotte een paar uur vóór den wed strijd het regenen ophield en de zon weer door brak, besloten circa 2000 personen naar de Rys- wijksche wielerbaan te gaan om eens te zien, hoe de profs 't er af zouden brengen. Blijkens het officieele programma was da oranjeploeg tot het laatste moment geheim ge houden om verrassingen te voorkomen, daar zelfs de E. N. B. V. B. „leering trekt uit het op treden van zyn belagers!" Onder leiding van den Haagscben scheids rechter De Bruyn bleek het eerste elftal vaa den E. N. B. V. B. er als volgt uit te zien: Doel: Tap (ex-Schevingen). Achter: Snyders (A'dam) en De Groot (ex- A. D.O.). Midden: Schellekens (ex-Pretoria), Vreene- goor (ex-Haarlem) en Engelchor (ex-Sparta). Voor: v. d. Meer (ex-A. D. O.), van Aalst (D. J.S., A'dam), Witloks (ex-Velocitas), Strak (ex-Excelsior) en Vroolyk (ex-Scheveningen). Byzondere namen ontbraken dus. Voor da Hagenaars was alleen de linksback De Groot een oude bekende; de Scheveningers Tap en Vroolijk kwamen uit een onlangs naar de 2a klasse gepromoveerde 3e klasclub; v. d. Meer is nooit op den voorgrond getreden. De Amster dammers Snyders en Van Aalst zyn onbeken den, maar ze hebben zeker goede kwaliteiten als voetballers. De Rotterdammers Engelchor en Strak en de Haarlemmer Vreenegoor toon den duidelyk, dat ze uit eerste klassers af komstig waren; ze speelden een behoorlijke partij voetbal. De rechtshalf Schellekens en de rechtsbuiten v. d. Meer waren de zwakke plek ken in de combinatie, teerwyl de midvoor Wit loks goede en zwakke momenten had. De witgehemde Vlaamsche amateurs speelden het typische Belgische spel, snel en technisch uitstekend, maar te breed opgezet en met een zwak schot. De oranjehemden speelden eveneens het ty pische Hollandsche spel, vol technische fouten, maar enthousiast en met harde scheten. De Belgische doelman Bracke was evenwel buitengewoon goed op dreef en verrichtte tal van schitterende saves. In de eerste helft stond de wedstryd op be hoorlijk peil. Aanvankelijk waren de Vlamin gen veel sterker en na een kwartier opende de linksbinnen Coguit de score (0—1). Hoewel Strak eenige fraaie harde schoten inzond, wel ke alle gestopt werden, konden de profs niet gelijk maken. Na een half uur bracht de mid voor Lammens na een doorbraak met een listig schot den stand op 02. Toen kwamen de Hollanders in de meerder heid en eerst scoorde Engelchor uit een vrijen trap tegen, waarna Vreenegoor uit een corner gelijk maakte (22). Na de rust waren de Belgen aanvankelyk weer sterker, doch aanvoerder De Groot had er goed het oog op. Weldra gaf Vroolyk met een hard schot, dat van den onderkant van de lat in het doel stuitte, den profs de leiding (32), onder vergeefsche protesten der Beelgen. De Hollanders bleven nu tot het einde toe in de meerderheid, doch alle pogingen aan beide kanten om nog eens te scoren, waren vruch teloos. Zoo bracht het eindsignaal een kleine ver diende zege der Hollandsche profs. De wedstryd is zeker geen fiasco geworden, maar het spelpeil steeg niet boven dat van een goede 2e klasse-ontmoeting. Op de Provinciale Athletiekwedstryden, ge organiseerd door de Voetbalvereeniging M. F. C. onder auspiciën van de K. N. A. U., verbe terde de heer A. v. d. Zee het Nederlandsche record polsstokhoogspringen. Hy bracht dit op 3.90 M. Het vorige record stond eveneens op naam van v. d. Zee, op 2.81% M. Nadat op den eersten dag van den landen- wedstryd ZwedenDuitschland te Stockholm de Duitschers met 50—38 punten de leiding hadden genomen, haalden de Zweden op den tweeden dag niet alleen hun achterstand in, maar slaagden zy er in, zy het slechts met een verschil van 2/3 punt, de zege uit het vuur te slepen. De groote prys van Brasschaet zal dit jaar als omnium worden verreden. Deze race, die op 4 September zal worden gehouden, bestaat uit een individueelen wedstryd, waaraan 5 ploegen Van 12 renners elk zullen deelnemen; deze gaat over 100 K.M. Verder een Australische achter volging over 28 K.M. eveneens door deze vyf ploegen. Terwyl twee renners van elke groep een wedstryd achter kleine motoren zullen ry- den over een afstand van 73 K.M. Franschen, Italianen, een Spanjaard en twee Zwitsers vor men de Latynsche ploeg. Deze bestaat uit: Magne, Lapebie, Le Drogo, Louviot, Level, Le Calvez, Lucien Weiss, Martano, Di Paco, Meini, Gilgen, Antenen en Canardo. Voor zoover het den wedstryd achter kleine motoren betreft, hiervoor zijn uitgenoodigdLouviot en Noret voor de Latijnsche ploeg; pynenburg en Pelle- naers voor de Duitsch-Hollandsche ploeg; Dan neels en Romain Gyssels voor de Vlaamsche ploeg; Kaers en Dictus voor de Antwerpsche ploeg, Aerts en Schepers voor de Brabantsch- Waalsche ploeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10