9 li 1 HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT f 35 tandarts MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 m ZEILEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE HAARLEM HONKBAL BLAUW WIT I—HAARLEM I 19—19 Nog geen beslissing inzake kampioenschap E.D.O. I IS KAMPPIOEN Geen prettig slot Niet doorgegaan Ledenvergadering „Haarlem" Vertegenwoordigend Negental BRIDGE BRIDGE-DRIVE TE ZAND- VOORT CRICKET B.S.C.C.Haarlem comb. Tournooi „Sport Vereent" NEPTUNUS GELIJK MET HAARLEM Beslissingswedstrijd noodig UIT DEN OMTREK DE AUTOMATISEERING VAN HET TELEFOONNET Wat er op 4 September te IJmuiden gebeuren gaat ZWEMMEN WEDSTRIJDEN TE ZAANDAM Kampioenschappen Kring Noord-Holland Het bestuur van de jubileerende R. K. Sportvcreeniging T. Y. B. B. Zondagmiddag is te Beverwijk onder groote belangstelling het nieuwe sportterrein van D. E. M. geopend IJmuiden kon niet achterblijven Een speciaal kantje GROOT NATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE HALFWEG Welgeslaagd muziekfestijn INSTITUUT Plaatje met 1 Kunsttand f 3. Iedere tand meerf 1-75 Porceleinof Zilvervulling .13,— Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf f 15. Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur AVOND SPREEKUUR Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7—9 uur BESLIST pijnlooze' behandeling door Nederlandsch Amerikaansch en Zondag werden door de Haarlemsche Jacht club op het Noorder Buiten Spaarne en Mooie Nel bij Haarlem nationale zeilwedstrijden ge houden. De uitslagen luiden: 12-Voetsjollen (Seniores). Eerste wedstrijd: 1. Af, eig. en st. E. C. v. d. Stadt (Zaandam)2. Hans, eig. en st. A. H. van Vliet, Leiden; 3. Marionet, eig. en st. R. Venema (Haarlem)4. Milde, eig. en st. J. Simonsz (Zaandam). Tweede wedstrijd: 1. Marionet, eig. en st R. Venema (Haarlem); 2. Af, eig. en st. E. C. v. d. Stadt (Zaandam)3. Hans, eig. en sr. A. H. v, Vliet (Leiden); 4. Windekind H, eig. en st. H. Evers (Heemstede). 12-Voetsjollen (Juniores). Eerste wedstrijd: 1. Waterhoen, eig. en st. J. de Vries; 2. Tierelier, eig. en st. R. J. v. Ginkel (Amsterdam)3. Reveller, eig. en st. mej. S. A. Leenen (Den Haag) 4. Mikie, eig. J. Simonsz (Zaandam), st. Hallie. (Zaandam). Tweede wedstrijd: 1. Reveller, eig. en st. mej. S. A. Leenen (Den Haag); 2. Wig, eig. en st. A. K. H. Minderhoud (Zaandam)3. Winde kind II, eig. H. Everts (Haarlem), st. C. Dors man; 4. Alvertje, eig. en st. E. J. Coster Jr. (Leiden) Pampus-klasse. Eerste wedstrijd: 1. De Steur, eig. en st. L. v. d. Steur, Den Haag; 2. Fuut II, eig. ir. P. C. S. v. Hattum, Den Haag, st. W. v. Hattum, Den Haag; 3. Hazelnoot, eig. J. Schmidt (Aer- denhout), st. J. W. Schmidt; 4. Windveer, eig. en st. L. van Essen (Voorburg). Tweede wedstrijd: 1. De Steur, eig. en st. L. v. d. Steur (Den Haag); 2. Wervelwind, eig. en st. ir. mr. E. G. Benthem v. d. Berg (Den Haag)3. Fuut II, eig. ir. P. C. S. v. Hattum, Den Haag, st. W. v. Hattum; 4. Waterlooper, eig. v. Hoolwerff (Haarlem), st. mej. v. Hool- werff. B. M.-klasse. Eerste wedstrijd: 1. Adri, eig. en st. P. Leeu- wis (Amsterdam); 2. Rap, eig. J. F. H. de Lange (Amsterdam), st. F. W. de Lange; 3. Kemphaan, eig. en st. Joh. Spangberg (Am sterdam); 4. Ans III, eig. en st. P. Simons Jr. (Amsterdam) Tweede wedstrijd: 1. Adri, eig. en st. P. Leen- wis (Amsterdam)2. Kemphaan, eig. en st Joh. Spangberg (Amsterdam)3. Ans III. eig en st. P. Simons Jr. (Amsteerdam)4. Cily, eig. en st. H. Recourt (Amsterdam), 12 M2. Sharpie Klasse. Eerste wedstrijd: 1. Rakker, eig. en st. S. Honingh (A'dam)2. Koh I Noor, eig. en st. T. Rol (A'dam)3. Dinges, eig. en st. W. J H. Nauta (Oegstgeest)4. War-Dy, eig. en st. R. Lemstra (Amsterdam). Tweede wedstrijd: 1. Rakker, eig. en st. S. Honigh (A'dam); 2. Koh I Noor, eig. en st. T. Rol (A'dam); 3. Dinges, eig. en st. W. J. H. Nauta (Oegstgeest); 4. Watergeus, eig. en st. W. Goedegebuure (A'dam). Regenboog klassee. Eerste wedstrijd: 1. de Leede m, eig. L. Doe- des (Den Haag), st. W. v. d. Mey; 2. Brase- mermeer, eig. en st. H. Nathan (A'dam); 3. Hollandia, eig. en st. C. v. Staveren (Oude We tering) 4. Saenden, eig. en st. L. de Wit (Zaan dam). Tweede wedstrijd: 1. Swan, eig. A. J. ten Hoe ve (Den Haag), st. H. Zuiderbaan; 2. De Leede III, eig. L. Doedes (Den Haag), st. W. v. d. Mey; 3. Brasemermeeer, eig. en st. H. Nathan (A'dam); 4. Hollandia, eig. en st. C. v. Sta veren, Oude Wetering. Het is Blauw-Wlt Zaterdag nog niet gelukt het kampioenschap van de eerste klasse te be halen. Daarvoor was noodig: van Haarlem te winnen en volgens den scheidsrechter is de wedstrijd in een gelijk spel geëindigd. Daaraan bestaat in Haarlem-kringen echter twijfel. Haarlem heeft onmiddellijk geprotesteerd. De uitslag zou h. i. zijn 1918 in zijn voordeel. Gezaghebbende kenners van het spel verzeker den ons dat er geen twijfel bestaat of Haarlem wint dat protest. Over den wedstrijd zelf nog dit. Al spoedig bleek dat Veenhof absoluut uit vorm was. Waarschijnlijk was dit de schuld van den nat ten bal 't begon kort na het begin te regenen maar t was voor Haarlem een geweldige handicap. Daarom werd Dijkhuizen nog even aangezet, maar die was nog zwakker in 't wer pen. Op 't allerlaatst heeft zelfs Hunik nog op de werpplaat gestaan, terwijl Parson zijn plaats als achtervanger innam. In totaal kregen liefst negentien Zebra's een vrijen loop naar het eerste honk, terwijl tien er door een honkslag kwamen. Maar ook Blauw-Wit sukkelde aan de bowle- ry. Eerst wierp Ten Siethoff. Daarna eenigen tijd Wilders. Die werd vervangen door Smit en die later weer door Ten Siethoff. In totaal kregen de Haarlemmers echter maar zeven keer vier wijd. Zij deden echter hun naam van gevreesde slagploeg alle eer aan door niet minder dan zestien honkslagen te geven waar onder een driehonkslag van C. Kloos en een twee honkslag van Veenhof. Dat goed slaan heeft, naast het uitstekende veldwerk, het zwak ke werpen van Veenhof vrijwel geneutraliseerd. Jammer was dat Dijkhuizen ook in het veld werk heel erg faalde. Herhaaldelijk heeft hij misgegrepen. Vooral door dat vele wijd gooien wist Blauw wit den ih net begin verkregen achterstand ge leidelijk in te loopen, zoodat het er op 't laatst gevaarlijk voor de Haarlemmers begon uit te zien. Toen Blauw-Wit voor 't laatst ging slaan, stond het, volgens den scheidsrechter 1915. Veenhof had zich nog niet hersteld en spoedig was 't 1916, 1917 en zelfs nog 1918. Nu ging Hunik werpen en alleen Smit kwam nog binnen. Boscher werd door Veenhof gevangen en Ferwerda sneuvelde op het eerste honk, dank zij een goeden aangooi van Wulfhorst. De inningscijfers op de scorekaart van den Scheidsrechter waren: Haarlem I Blauw-Wit I Zondagmorgen heeft EDO 1 van DEC ge wonnen en daarmee het kampioenschap van klasse II A behaald, met slechts één verloren wedstrijd. Jammer voor EDO is de laatste wedstrijd niet bepaald prettig geweest. Nadat eenigen tijd wegens regen gestopt was waren twee DEC-ers onsportief genoeg om niet ijieer in het veld te verschijnen. Van uit het kleedhuis stónden zij de verrichtingen der zeven anderen aan te kij ken. Door een spierongemak viel er toen nog een uit. Dat was te veel voor den werper en midden in de vijfde innings legde hij het bijltje hier den bal er bij neer. 't Was waar: 't zag er voor DEC hopeloos uit. Er was nog niet één run behaald, maar deze houding was voor EDO al zeer onaangenaam. De uitslag in innings was: D. E. C. E. D. O. 0 0 15 22 Na dezen uitslag is de wedstrijd EDO 1Ajax 2 van geen belang meer. Wel moet EDO nu nog een wedstrijd spelen tegen Blauw Wit 2, den kampioen van II B. Wint EDO dan pro moveert het automatisch naar de eerst eklasse, terwijl ZRC de open plaats in de tweede klasse inneemt. 't Zou een keurige prestatie zijn voor zoo een jonge vereeniging! De eerste klasse-wedstrijd HHC 1Ajax 1 ging wegens niet opkomen van Ajax niet door, terwijl bij den voor de Haarlemsche competitie vastgestelden wedstrijd Haarlem 3—DEV, eerst genoemde ontbrak. Ter behandeling van de vraag: zal de H. C. Haarlem ook een wintersport gaan beoefenen?, wordt op Woensdag 5 September in „De Nijver heid" een ledenvergadering gehouden. Voor het vertegenwoordigend negental uit de Haarlemsche Competitie, dat binnenkort spe len zal tegen een door de Amsterdamsche com missie samen te stellen tweede klasse-negental, zullen de volgende spelers worden gevraagd: Langereis, Dijkhuizen en Van Folanen uit Haarlem; Bosch, Van Geloven, G. Zandstra en H. Schijvenaar uit EDO; J. v. Brussel en Josso uit DEV. Als reserves worden uitgenoodigd: Van Dijk en De Weers uit RHBS, Zwaan uit Swastika en Vogelenzang uit SSH. Zaterdagavond werd er wederom een bridge drive georganiseerd door de directie van 't Groot-Badhuis te Zandvoort, waarover de heer Jhr. J.- R. Schorer wederom als leider fungeer de, zoodat dit onderdeel van den wedstrijd na tuurlijk weder goed verzorgd was. Hoewel de maand September buiten 't hoogseizoen valt, waren er toch vier-en-zestig spelers op dezen killen na-zomeravond in de groote zaal van 't Badhuis bij elkaar gekomen om zich te meten. Wij merkten onder anderen op uit Amster dam de heeren mr. E. C. en F. W. Goudsmit, Zeldenrust, Einhorn, Blijdesteijn, mr. Callandt, Dijkstra, uit Den Haag de heeren Jean de Kuyper, Mr. van Bemmel Suyck, uit Den Bosch de heeren Pels Rijke en Lolkema en verder zeer goede spelers uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Gouda, Den Bosch, Haar lem, Zandvoort enz., zoodat bij de enkele zwak kere broeders die aanwezig waren, de moed wel in de schoenen gezakt zal zijn, toen zij al deze cracks zagen, alhoewel 't voor hen een zeer goede leerschool zal zijn geweest. Zooals u ziet was bijna 't geheele team aanwezig, dat Nederland in Oostenrijk zoo schitterend heeft vertegenwoordigd. Wij laten hieronder de uitslag volgen: Klasse A: Oneven lijn: 1. de heeren Joles en Flesse- man, Amsterdam; 2. de heeren Salm-de Kadt, Rotterdam. Even lijn :1. de heeren de Kuyper-mr. Pont, resp. Den Haag-Hillegom; 2. de heeren Nieweg en Krouwels resp. Amsterdam en Haarlem. Klasse B: Oneven lijn: 1. de heeren Pels Rijke-Lol- kema, Den Bosch; 2. de heeren Dijkstra-Blij- desteijn, Amsterdam. Even lijn: 1. mevr. Cats en den heer Schal ken, Haarlem; 2. Jkvr. Schorer en dr. Koot resp. Zandvoort en Haarlem. Een sterke Haarlem comb, speelde Zondag een zeer prettigen wedstrijd tegen de Engelsche cricketclub te Amsterdam. Door een volledig falen der eerste bats, werd een smadelijke nederlaag geleden. Healy, De Ruig en Van Dalsum vallen zon der te scoren, als slachtoffer van den zeer goed bowlenden Hengier. J. de Boer weet aan den wedstrijd een iets beter aanzien te geven, door een uitstekende 29 te maken. Dank zij G. Horbach met een hard geslagen 16 en A. Blok met llx, wordt het totaal, hoewel zeer schamel, toch nog 91. H. Oliver bowlde 114, S. Hengier 4—33, A Harker 4—27, Simpson 1—2, Inglish Arkeil 0—6. De Engelsche weten, dank zij voortreffelijk batten van Hengier (42) en J. Dunn (21) en H. Oliver met een zeer harde 26 ver het Haar lem-totaal te overtreffen. De gastbowler De Ruig bowlde zeer goed, doch had alls pech van den wedstrijd. Vermelding ver dient het goede keepen van Horbach en een pracht ingooi van De Boer, waardoor Olive: run-out ging. Totaal 136. P. de Ring bowlde 026, F. van Dalsum 2—i (in 9 overs!), J. Allart 210, A. Blok 316, J. de Boer 012, Healey 015, K. Rijpma 214, C. Dekker 022. Haarlem gaat nog eens batten en maakt thans 49 voor 5 wickets, Van Dalsum 23x. S. Simpson bowlde 211, v. d. Merwe 120, Proctor 0—7, Harker 0—5. Haarlem verloor dus met 45 runs. De uitslagen van de voortgezette wedstrijden van „Sport Vereent" te Santpoort luiden: Afd. I: HSV—Blauw Wit 3—3 (HSV wint na loting); le pr. HSV; 2e pr. BI. Wit. Afd. II: SV—Blauw Wit 2 0—2; Blauw Wit 2 —De Treffers 1—4; SV—De Treffers 2—3; le pr. De Treffers; 2e pr. BI. Wit 2. Afd. Ill: KND 2—Osca 0—2; KND 2—BI. Wit 3 0—0; HSN 3—BI. Wit 3 2—1; HSN 3—KND 2 0—2; BI. Wit 3—Osca 0—2; le pr. Osca; 2e pr. KND 2. Afd. IV: OosterkwartierA'dam Zuid 40; OosterkwartierTogo 00; A'dam ZuidTogo 0—2; le pr. Oosterkw.; 2e pr. Togo. Afd. V: AioEendracht 15; THBEen dracht 3—5; THB—Aio 3—2; le pr. Eendracht; 2e pr. THB. Voor de waterpolo-competitie (heeren) is Nep- tunus, dat Zondag in Zaandam won van D. W. R. I met 32, thans in puntental gelijk ge- 'komen met Haarlem I, zoodat een beslissings wedstrijd noodig is om uit te maken welk team aan de promotiewedstrijden voor de le klasse N.Z.B. zal deelnemen. Zooals bekend is zal op Dinsdag 4 September a.s. des middags om 1 uur de automatische te lefoon-centrale te IJmuiden in bedrijf worden gesteld. Dat wil dus zeggen, dat de telefoon- abonné's, wanneer zij na dat tijdstip den hoorn van den haak nemen, in plaats van het be kende en we mogen wel zeggen vertrouwde stemgeluid van de telefoniste, een zoemertoon komt, waarmede zoo iets beduidt wordt als: doe het zelf of: do it now, of: gaat uw gang. Enfin, hoe het ook zij, men weet dan_ dat er ergens een ingenieus apparaat gereed staat, dat men van uit zijfc' huis door middel van enkele manipulaties van het toestel, compleet bedienen kan, zonder dat er iemand noodig is om tusschen beide te komen. Een onaangename zijde van zulk een mechani seering is dat er weer enkele menschen in dit geval telefonisten overbodig zijn geworden, maar dit is nu eenmaal niet te vermijden. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Zaandamsche Bad- en Zweminrichting organi seerde de Z.C.C. Neptunus Zondag jubileum wedstrijden, waaraan enkele kampioenschappen van den kring Noord-Holland boven het U waren verbonden. Alvorens de wedstrijden een aanvang namen, bracht de heer H. J. Visser namens de Zaan damsche Bad- en Zweminrichting woorden van dank aan het gemeentebesetuur van Zaandam voor de medewerking, die de Badinrichting in de afgeloopen 50 jaar heeft mogen ondervin den. De volledige uitslagen luiden als volgt: 100 M. vrije slag voor heeren (kringkampioen schap): 1. Jb. Wegenes, Nereus 1.8,4; 2. G. v. 't Hof, Neptunus 15; 3. J. de Vries, Nereus 1,12.2. 25 M. vrije slag voor jongens, die dit jaar hun proef hebben gedaan: 1. K. van Soest 26.2; 2. J. van Soest 32.4; 3. P. v. d. Wetering 35.6. 35 M. vrije slag voor meisjes, idem: I. Gré Brugman 26.8; 2. T. Kerkhoven 29.4; 3. T. Star. reveld 30.2. 100 M. schoolslag voor dames (kringkam pioenschap) 1. A. Cnossen, P. Z. en P. C. 1.35.6; 2. B. Kalf, Kroosduikers 1.37.6; 3. T. van Zaane, Waterlelie 1.38.4. 25 M. vrije slag voor meisjes tot 16 jaar: 1. D. Stins 23; 2. R. Bakker 23.8; 3. B. v. d. Gies- sen 28.4. 50 M. rugslag voor heeren (kringkampioen schap) 1. Jb. Wegener, Nereus 37.2; 2. D. Breeu- wer, Nereus 39.4; 3. B. Schuitemaker, de Ham, 42.6. 50 M. schoolslag adsp. jongens Neptunus: 1. J. Breeuwer 44.6; 2. W. van Elk 46.4; 3. J. Visser 50.—. 50 M. schoolslag voor adsp. meisjes Water lelie: 1. B. Visser 45.2; 2. A. van Oostveen 46.4; 3. B. Convent 48.4. 200 M. schoolslag voor heeren (kringkam pioenschap) 1. J. H. Wegener, Nereus, 3.26,6; 2. B. Schuitemaker, de Ham, 3.30.8; 3. J. van Oostveen, Neptunus, 3.35.6. 50 M. vrije slag heeren abonné's Z.B.Z.I. bo ven 30 jaar: 1. J. Starreveld 53.2; 2. G. Kemp 54.8; 3. M. J. van Keulen 58.6. 50 M. vrije slag voor dames idem boven 30 jaar: 1. Mevr. van Keulen 55; 2. Mevr. van Nek 58.2; 3. Mevr. J. Breedt 58.4. 50 M. vrije slag voor heeren: 1. (na over zwemmen) Jb. Wegener, Nereus, 29.8; 2. H. Pe- sie, Neptunus 29.8; 3. G. v. 't Hof, Neptunus, 30.—. 50 M. vrije slag voor adsp. jongens Nept.: 1. W. van Elk 34.6; 2. J. Visser 35.4; 3. R. Hemmel- der 38.8. 50 M. vrije slag voor adsp. meisjes Water lelie: 1. B. Visser 40.2; 2. A. de Heer 47.2; 3. A. van Oostveen 48.4. 50 M. vrije slag dames Waterlelie: 1. Cl. de Goeje 37.8; 2. G. van Elk 39.8, 3. T. van Zaane 41.6. 3 x 50 M. wisselslag estafette dames kring kampioenschap: 1. Nereus 1 in 2.10.6; 2. P.Z. en P.C. in 2.10.8; 3. Nereus 2 in 2.14.8. 5 x 50 M. estafette vrije slag adsp. jongens: 1. Nereus 3.1.2; 2. Neptunus 3.11.2; 3. D.H.W. 3.17.8. 5 x 50 M. vrije slag heeren estafette: 1. Nereus 256.6; 2. Neptunus 2.36.6. In een dezer dagen gehouden persconferentie werden wij in staat gesteld om de nieuwe cen trale te bezichtigen, waarbij de heer Van Wijn- gaarde^ namens de directie van het telefoon district Haarlem, ons verschillende bijzonder heden vertelde. Alvorens daartoe over te gaan, memoreerde de heer Van Wijngaarden de pret tige samenwerking, welke tusschen de directie en den heer Baak, directeur van het post- en telegraafkantoor te IJmuiden, heeft bestaan. Door de automatiseering ziet de heer Baak een deel van het bedrijf aan zijn beleid ontvallen. Van deze gelegenheid maakte de heer Van Wijn gaarden gebruik om eenige vriendelijke woorden van dank tot den heer Baak te richten, met het verzoek dezen dank ook over te brengen aan de dames-telefonisten, die, in IJmuiden overbodig geworden weer in andere plaatsen haar taak gaan voortzetten. De heer Van Wijngaarden deelde dan mede, dat de automatiseering van IJmuiden weer een stap is naar het einddoel: de moderniseering en automatiseering van de telefoon in geheel Nederland. Gezien de groote be teekenis van IJmuiden, met zijn visscherijbedrijf, zijn havens en sluizen, zijn groote industrieën en snellen aanwas der bevolking, kon deze plaats, wat de telefoon betreft niet achterblijven. De centrale, welke hier gebouwd is bezit een installatie, ingericht voor 4000 abonné's. Onmid dellijk kunnen 1800 amonné's worden aangeslo ten, doch eer dit aantal bereikt is zullen zich nog 800 nieuwe abonné's moeten aanmelden. IJmuiden telt n.l. momenteel 1000 abonné's. Verwacht mag worden, dat de automatische telefoon velen zal aanlokken, cm een telefoon aansluiting aan te vragen. Hoe belangrijk IJmuiden is blijkt wel uit het aantal uitgaande interlocale gesprekken in 1933. Dit aantal bedroeg niet minder dan 215.000! Niet minder sterk spreken de cijfers van het in- en uitgaand internationaal verkeer, waarvan het aantal in 1933 was 29.000! Het werd dus inderdaad tijd, dat IJmuiden gemoderniseerd werd. Men kan thans in IJmuiden niet alleen de abonné's in eigen gemeente automatisch aan roepen, maar ook de abonné's in de geautoma tiseerde netten Haarlem, Lisse, Sassenheim. Het zelfde kan gebeuren in omgekeerde richting, met uitzondering van Haarlem, waar men nog de tusschenkomst van een telefoniste noodig heeft om met IJmuiden te spreken. Dit was niet te vermijden daar men anders in de centrale te Haarlem die reeds van ouderen datum is zeer ingrijpende wijzigingen moest aan brengen. Na volledige automatiseering van het geheele district Haarlem kunnm alle aangeslo tenen elkaar automatisch bereikten. Te zijner tijd zal dit ook mogelijk zijn met aangeslotenen in naastliggende telefoondistricten, zooals b.v. Amsterdam, Alkmaar, Utrecht en 's-Graven- hage. Het moet nog 'zoover komen," dat men iederen aangeslotene in 't geheele land bereiken kan, met tusschenkomst van ten hoogste één telefoniste. Verwacht wordt dat dit binnen een tijdsverloop van 10 tot 15 jaar tot stand ge bracht is. Dit heeft de automatiseering van het net te IJmuiden zeer zeker. Het wordt thans n.l. in drie deelen gesplitst, waardoor Beverwijk en Wjjk aan zee afvallen. Met deze plaatsen moe ten de aangeslotenen in IJmuiden thans ook interlocaal telefoneeren. Dat kost dan 10 cent per 3 minuten (voordien 2% cent per gesprek). Tegenover dit nadeel staat echter een verla ging van den abonnementsprijs. Voor IJmuiden is deze verlaagd van ƒ40.80 tot 36 per jaar; voor Beverwijk van 40.80 tot 30 en voor Wijk aan Zee van ƒ40.80 tot 24.Een aan merkelijke verlaging, die eveneens op 4 Sep tember ingaat. Hoewel de automatiseering van Beverwijk en Wijk aan Zee in voorbereiding is, kunnen over de vestiging van de centrales aldaar nog geen mededeelingen gedaah worden. De aangeslote nen aldaar zullen dus nog eenigen tijd geduld moeten oefenen. Intusschen bracht de automatiseering van het net te IJmuiden mee, dat in Beverwijk en ook in Haarlem belangrijke wijzigingen noodig wa ren, waarbij ook personeelsuitbreiding noodza kelijk werd. Zoo had IJmuiden b.v. directe bui- tenlandsche verbindingen. Deze zijn nu door Haarlem overgenomen. Tenslote nog enkele technische bijzonderhe den. De bouw en de installatie, dis geleverd en ge monteerd zijn door de Belg. Telephone Manu facturing Company te 9ntwerpen, hebben 5 maanden in beslag genomen. De installatie is volgens het nieuwste systeem geconstrueerd. Echter zijn nog andere belangrijke werkzaamhe den verricht, waaronder het verwisselen van de telefoontoestellen bij alle aangeslotenen, en het aanbrengen van alle kabels van de oude tele fooncentrale naar het nieuwe telefoongebouw. De bouw van het kabelnet duurde van October 1933 tot Augustus van dit jaar. De bestaande handcentrale te IJmuiden was van het fabrikaat L. H. Ericson, te Stockholm. Uit het materiaal van deze vrijkomende hand centrale worden soortgelijke inrichtingen op andefe plaatsen, welke nog niet aan de beurt zijn om geautomatiseerd te worden, uitgebreid. Wat de behandelingsvoorschriften betreft, leze men zorgvuldig de handleidingen of de gids, waarin alle bijzonderheden nauwkeurig staan aangegeven. Mochten er zijn die verkeerd kie zen, dan is er een instrumentmaker in de cen trale, die zulks onmiddellijk kan bemerken en die de abonné's even terecht helpt. Zoo zal men dus op 4 September in IJmuiden met het doorknippen van de daartoe gemerkte draad, afscheid van het oude toestel nemen, om in het vervolg, in plaats van den slinger van het oude toestel, de kiesschijf van het nieuwe apparaat te hanteeren. Na afloop van de persconferentie heeft de heer Baak met enkele welgekozen woorden dank gebracht aan den heer Van Wijngaarden. Inderdaad speet het den spreker, dat een deel van zijn bedrijf verdwijnen moet, maar, over tuigd van het gezegde, dat het goede voor het betere moet wijken, had spr. gaarne aan de totstandkoming van dit nieuwe medegewerkt. We hebben ten slotte een rondgang door de nieuwe centrale gemaakt, onder de vriendelijke leiding van den heer Kuin, electro-technisch ambtenaar van het telefoonbedrijf te Haarlem, en daarbij de ingenieuze installatie, is het dan ook met een ondeskundig oog beschouwd. Twee prettige concoursdagen, waarop men niet te klagen had over minder gunstige weers gesteldheid, zijn dus wederom voorbij. Door omstandigheden waren we niet in de gelegenheid critisch verslag uit te brengen van den eersten wedstrijddag op Zondag 26 Augustus. Wanneer we dan nu over de wedstrijden van Zaterdag en Zondag 1 en 2 September enkele opmerkingen zullen schrijven bij het gehoorde op die beide dagen, willen we gaarne op de allereerste plaats hulde brengen aan de orga nisatoren van dit welgeslaagde muziekfestijn, dat Halfweg voor de eerste maal tusschen zijn muren ziet, of althans tusschen de muren van Halfweg's wereldbekende Suikerfabrieken. De terrein- en tent-accomodatie zn waarlijk prachtig in orde, en de ontvangst van publiek, pers en genoodigden waarlijk sympathiek. Om dan te komen tot het muzikaal gedeelte: er is op beide dagen, Zaterdagmiddag zoowel als Zondag over het algemeen uitstekend ge musiceerd, al wilde het ons schijnen, dat de beoordeeling door de jury, bestaande uit de heeren M. C. v. d. Roovaart (Amsterdam) A. L. Hazebroek (Haarlem), en B. D. Peters (Am sterdam) den derden wedstrijddag op veel ge- strenger normen geschiedde dan de beide vorige malen. Op beide marschwedstrijden, de uitslagen getuigen het trouwens, werd er door het mee- rendeel der corpsen uitstekend geblazen. Slechts vier van de twaalf deelnemers moch ten geen eersten prijs verwerven, maar toch in ieder geval een goeden tweeden prijs. Zaterdagmiddag 2 September „Johez Jeugdharmonie" voldeed ons op de tent beter, dan op den marschwedstrijd. De kleine beenen van de meeste leden kunnen zich de weelde van de vereischte paslengte nog niet veroorlooven. Maar ze haalden de schade in door zich extra in te spannen voor den Concertwedstiijd en het ensemble klonk in ieder geval veel zuiverder dan te Heemstede op het in Juli gehouden concours het geval was. Bravo! Patrimonium's Fanfarekorps ut Amstelveen speelde wat hard naar onze smaak, maar over het algemeen zuver en met goede nuanceemg, onder een kernge drecte. Van Haarlem's en Leiden's „Tram-Harmonie, onder leiding van Reinier van 't Hoff, heb ben we waarlijk verbaasd gestaan. Ze hoort inderdaad en met lof thuis in de 2de afdee- ling, om het goed geacheveerde spel, den mooien afgeronden ensembleklank, de stevige rhythmiek en de werkelijk verzorgde techniek. De man achter de groote trom al was hij een invaller verdient om z'n fijn verzorgd spel, waarin waarlijk kleur at, een extra woord van lof. Hier hoorde men den ras-muzikant. „Liora" uit de Lier was niet bijster gelukkig. De stemming liet nogal wat te wenschen over, zoowel in het hout als in het kleine koper. Opvatting leek ons evenals de directie wat aan den slakken kant. „Crescendo" van Ouderkerk aan den Amstel, speelde, ondanks een goede directie, evenmin onberispelijk zuiver en accuraat. Er werd nogal eens met nootjes gegoocheld, en de sopr. sax. was een voudig slecht. Het „Leidsch Politie-Muziekgeelschap", on der leiding van den heer Bolderdijk, trof door zijn voorbeeldige discipline en fraaie opstelling. Er werd echter nogal eens te laag geïnto- neerd en tal van figuraties en loopjes vielen in 't water. Nochtans een goede prestatie, welke slechts kan winnen door trouw en veel vuldig samenspel. Maar! Wie zal het 'n po litieman evengoed als een tramman kwa lijk nemen als hij op een van z'n toevallige vrije dagen de repetitie eens verzuimt? 't Is een moeilijk geval, het repeteeren van der gelijke corpsen. Zondag 2 September Opvallend was het, dat juist in de lagere afdeelingen, die toch een aanmoeding wel be hoeven, zoo weinig eerste prijen gegeven wer den. Opvallend ook, en zoo mogelijk nog meer, dat in de Eereafdeeling Harmonie het „Stede lijk Muziekkorps", uit Den Helder slechts 309 punten verkreeg met de zoo superieure vertol king van de Egmont-Ouverture en de niet minder welgeslaagde, zeer bijzondere, uit voering van „Harald", het eenigszins modern getinte némmer van Leroux, in de voor har monie fraai bewerkte transcriptie van G. Pares. Hier had men de gelegenheid gehad om een zoo opmerkelijke studielust en ondernemings geest te beloonen, en het betreden van nieuwe paden in de muziek, en het verlaten van oude, afgedraafde wegen aan te moedigen. Wij voor ons vonden het zeker jammer, dat men deze gelegenheid onbenut heeft gelaten. Trouwens alles in dit superieure corps stak boven de andere deelnemers uit, en zeeer zeker boven het laatstspelende corps „St. Caecilia" uit Amsterdam, dat veel minder op den voorgrond tredende kwaliteiten demostreerde, zoowel in directie als in spel. Als verder iederen Heilige z'n kaarsje willen geven, moeten we het kort maken. „St. Caecilia" uit Loenen aan de Vecht blies vrij hard en onbeschaafd, rhythmisch nogal ongelijk, wet met zoo'n kleine bezetting toch zeker beter kan. Het Amsterdamsch Hengelaarsch Fanfare corps kon in ieder geval bogen op een zui- HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies f 1.66 Zaterdags van 9—12 uur. Mondonderzoek kosteloos verder stemming, al was men nog al een uit de maat. 't Ensemble klonk niet kwaad, de toongeving over 't algemeen verzorgd. Trompet was zenuwachtig. Voor een koor, dat pas sinds 1 jaar van Fanfare in Harmonie werd omgezet, gaf On derlinge oefening uit Uitgeest werkelijk uit stekende muziek ten beste. Maar „Toon" de Vries, we zullen hem maar aldus noemen met zijn eere-naam, waaronder hij in muzi kaal N. Holland het best bekend is stond achter den lessenaar. En dan weten ingewijden het wel. De afwerking liet in alle opzichten weinig te wenschen over. En 309 punten was zeker niet geflatteerd. Het Harmoniecorps „Eensgezindheid" Sloten gaf bij lange niet dat subliem fijne spel te genieten van zijn bovengenoemden concur rent. „Harmonie Amicitia" uit Landsmeer bezat over 't algemeen een zuivere stemming, doch de afwerking liet in vele instrumentengroepen te wenschen over. Ook de keuze van de Suite vonden we niet bijster gelukkig. In de Tweede Afdeeling Fanfare telden we zelfs mededingers. „Hou en Trou", uit Heer-Hugowaard (Z.), ontwikkelde ondanks de kleine bezetting, een forschen en soms fraaien orkestklank. Jam mer dat de afwerking en de techniek hier en daar te wenschen overlieten. „Concordia" uit Abbekerk speelde beschaafd en had over 't algemeen een goede stemming, maar techniek en interpretatie Heten te wen schen over, Van de Vereeniging „Kunst na Arbeid" mochten wij vooral de zuivere Stemming en de goede techniek en opvatting bewonderen, al is het ons een raadsel hoe deze harmonie in vergelijking met alle overige optredende ver- eenigingen van dezen middag, zulk een hoog puntencijfer kon verwerven. Maar er zijn van die raadsels. „Tavenu" uit Amsterdam speelde verdienste lijk, rhythmisch stevig, met forschen, vrij mooi afgeronden orkestklank. Er vielen jammer ge noeg nogal eens enkele nootjes weg. Een goeden ensemble-klank hadden ook de leden van Wittenburgs' Fanfare uit Amster dam. Het onderlinge verschil was met 1 punt mild uitgedrukt, en en behoeft geen jaloersche gezichten te veroorzaken tusschen beide stam verwante korpsen. Ofschon in de Eerste Afd. Fanfare in „R.K. Bovenkerk's Fanfare" de stemming niet on berispelijk was, en de afwerking naar onzen smaak te wenschen over liet, verwierf dit corps toch nog een eersten prijs. In de afd. Uitmuntendheid Fanfare mocht „Volharding" uit Ilpendam met 3 punten meer zegevieren over z'n voorganger. Hier mooie klankverwerking, mooi verzorgde dynamiek en voordracht, keurig geacheveerd ensemblespel, uitstekende directie. We vonden het verschil in puntenaantal nogal gering, al was het 'n hoogere eischen stellende afdeeling. En zoo kwamen we langzamerhand aan het slot, waarover we reeds een enkele opmerking schreven. Niets minder dan de „Egmont-Ouverture van Beethoven was hier de inzet. Directeur Pranzer liet „Excelsior", uit Noord-Scharwoude deze onsterfelijke muziek goed karakteriseeren en bereikte mooie effec ten, vooral ook in het „Menuet des Toilets" van Berlioz. Zijn opvatting van Beethoven's werk deelen we niet in alle opzichten. Die van zijn opvolger, den heer Joh. F. Pala, directeur van het „Stedelijk Muziekcorps" Den Helder mocht naar onzen smaak het zuiverst en muzikaal zoowel als dramatisch het best verantwoord heeten. Maar zondigde deze heer misschien tegen de opvattingen der jury om trent de uitvoerbarheid van muziek als die van „Harald" van Leroux, het uiterst moei lijke, hooge eischen stellende werk, dat hij nochtans zoo vol toewijding en ernst ten ge- hoore brengen liet? Met 309 punten waren deze top-prestaties wel schraal betaald, naar het ons toescheen. Moge lijk echter dat het volgen eener partituur ons tot ander inzicht had kunnen brengen. En zoo staan we Zondag a.s. weer voor het einde van dit concours. Het verbaast wel eeni- germate zoo weinig Haarlemsche corpsen op dit muziekconcours te hebben gehoord. De re den ervan zal misschien wel moeilijk te ach terhalen zijn. Maar in ieder geval kunnen we den echten muziekliefhebbers uit de Bloemen stad en omgeving met gerustheid aansporen tot een bezoek op dit goed ingerichte en tot heden welgeslaagde concours, waarvan we volgenden Maandag de sluitingswedstrijden opnieuw cri tisch hopen te verslaan. J. S. (Ongecorrigeerd.) Rechterhelft y.h. bord: wit; J linkerhelft: i roode rand, J m. rood door-1 gestreept e zwarte P) Aan de linker- zijde d. straat de rechter- is parkeeren straathelft is verboden. dus vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12