[Plaats dan een „Omroeper"! voor 75.000 gezinnen. MORGENAVOND FOTOPAGINA ZoektPersoneel?w,3aar' FOTOREPORTAGE Noodlottige brand te Ernst. Zeilen op het Spaarne. Uncle Sam, Michel en John Bull ONSTERFELIJKE NAMEN ZEEROOVERS EINDELIJK SCHAAKMAT? MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 Wie waren de eerste dragers? Schrik der riviermonden TimiiHiiuiuQuiiiQiiiiiuiiiiJïïnmiinmiiuuiiitnuunmHUiimninitniitniinuiiiniQniniiiuiiuniiiiimHnië Een felle brand heeft te Emsl (Geld.) gewoed, waarbij drie kinderen in de vlammen zijn omgekomen. De uitgebrande boerderij Slechts uit oude brieven en docu menten heeft men den oor sprong van deze namén kunnen achterhalen De Engelsche regeering treedt met kracht op tegen de Chineesche piraten R.K. OFFICIEREN- VEREENIGING Congres op 26 en 27 October DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD SCHIPPER VERDRONKEN Postvluchten SCHEPEN IN BOTSING Beide liepen zware averij op AUTO TEGEN EEN BOOM PVRMEREND 450 JAAR MARKTPLAATS Het slot Purmersteyn naar een teekening van G. Visscher Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? 7 International* motor-voetbalwedstrijd in bet Sportpark te Beek In het Sportpark te Beek had Zondag een interessante motor-voetbalwedstrijd plaats tusschen Moto-Ball-Bruxelles en Moto-Ball-Ath. Het doel van Moto- Balt-Ath in gevaar In het Gemeente-museum te den Haag is Zaterdag de tentoonstelling .De Abdij van Egmond" door minister Marchant geopend. Een vitrine met eenige fraaie bijbels en bisschopsstaf Een ontelbare reeks van personen zijn door het gebruik van hun namen voor - zekere dingen en begrippen onsterfelijk geworden, ondanks het feit, dat zij zelf, hun geschiedenis en hun bestaan, bijna volkomen in vergetelheid geraakt zijn. Jarenlang bijvoorbeeld werd de oorspronke lijke beteekenis van „Uncle Sam" voor de re geering der Vereenigde Staten van Noord- Amerika veel omstreden, totdat eindelijk in oude brieven en documenten de verklaring ge vonden werd. Tijdens den veldtocht van 1812 werd de levering van vleesch aan de Ameri- kaansche troepen opgedragen aan den veehan delaar Sam Wilson uit de kleine stad Troy in den staat New-York. In verband met den slechten toestand der verkeerswegen kwamen de levensmiddelentrans porten niet altijd met de gewenschte regelma tigheid aan, maar werden daarom dan ook met des te grootere vreugde door de troepen ver welkomd. Wilson placht grootere zendingen van dit gezouten vleesch, die bijna altijd een ge- heele wegencolonne omvatten, gewoonlijk zelf te begeleiden en was daarom bij de- soldaten wel dra een bekeiidé en graag geziene persoonlijk heid. Na verloop van tijd werd de joviale oude heer bij de troepen niet anders meer genoemd dan „Uncle Sam" (Oom Sam) en de letters „U. S." (United States) op de vleeschvaten, zoo meende men, waren slechts een afkorting van den naam, dien zijn soldatenvrienden hem gegeven hadden. In een in 1816 gepubliceerd oorlogsdagboek, dat toentertijd veel stof deed opwaaien, werd de uitdrukking „Uncle Sam" het eerst voor de heele proviand-afdeeling van het leger gebruikt en reeds enkele jaren later was deze benaming algemeen voor alle takken van den regeeringsdienst. Nadat dit alles is komen vast te staan, heeft de stad Troy het aandenken van haren on- sterfelijken burger geëerd door het oprichten van een standbeeld, dat Sam Wilson voorstelt ir. de typische kleederdracht van zijn tijd. De oorspronkelijke naam „Duitsche Michel" Is te zoeken bij den huzarengeneraal Hans Mi chel Elias von Obertraut, die in 1574 in de Ekeinpalts geboren, eind October van het jaar 162T bij Seelze, in de buurt van Hannover, na een succesvolle verdediging van de stad Nien- terg, stierf. Gedurende zijn avontuurlijk leven efe»agde Obertraut erin zijn ruiterscharen in de talrijke schermutselingen van den dertigjarigen oorlog ter overwinning te voeren. Weldra was hij bij vriend en vijand bekend als een onver schrokken en dapper soldaat, die vooral den machtigen Tilly de handen vol werk gaf. Zijn naam beteekende toentertijd evenveel als moed en vastberadenheid en tientallen jaren lang be doelde men met de uitdrukking „Duitsche Mi chel" ridderlijkheid en trouw. Eerst later werd deze naam tot het symbool der Duitsche goed moedigheid en ietwat gemelijke lankmoedigheid. En nog heden ten dage wordt deze naam ge woonlijk hiervoor gebruikt. Engeland dankt den bijnaam „John Buil" daarentegen eens niet aan een reëelen persoon, maar aan een theaterfiguur. In 1712 schreef de Schot dr. John Arbuthnot, lijfarts van koningin Anna, de satyre „De Helsche Gerechtigheid", waarin de verschillende handelende personen ieder een land verzinnebeeldden. Nicolaas Kik- vorsch personificeert Holland, Johannes Pad Frankrijk, terwijl Jan Stier (John Buil) het woord voert voor Engeland. Later verscheen van Arbuthnot's hand nog een ander werk: „De Geschiedenis van John Buil", dat echter even als de eerstgenoemde satyre literair weinig be teekenis had. Doch desondanks maakten ze den naam Buil voor de Engelschen populair. Ove rigens was de oorspronkelijke beteekenis: open hartigheid en rechtuitheid en eerst in latere jaren heeft zich deze beteekenis gewijzigd tot de hedendaagsche, die er lompheid en onver biddelijkheid in ziet. Maar nog tallooze andere persoonsnamen zijn in de cultuurtalen vereeuwigd geworden, zon der dat men zich bij het uitspreken ervan re kenschap gaf welke hun oorsprong was. Zoo is het woord „Schlemihl", dat een steeds door het ongeluk achtervolgden mensch beteekent, van Schlemihl ben Zuri Schaddai, die in oud-testa- mentischen tijd leefde en die door een misver stand den dood voor den zondaar Simri moest endergaan, afkomstig. Chamisso heeft dien naam dan als dien van een pechvogel in zijn dichtwerk onsterfelijk ge maakt. Ook de Middeleeuwen hebben door hun namen onzen taalschat verrijkt. Zoo kennen we welis waar de herkomst van het woord „Amerika" van den wereldreiziger Amerigo Vespucci, maar slechts zelden wordt er zich rekenscnap van gegeven dat Amerigo de geromantiseerde vorm van den Hongaarschen naam Emmerich, die over Emrich, Imre, Hinre verwant is met ons Hendrik zoodat Amerika voor ons eigenlijk „Hendriksland" kon heeten. En bijna onbekend is het, dat de naam van den Ho"andschen sportsman dr. Michael Kolf, die in 1683 naar Engeland immigreerde, in het door hem bij zonder geliefde golspel is blijven voortleven. Wie denkt nog bij het woord „chauvinisme" aan den ouden Napoleontischen soldaat Chau- vin, die als geestdriftig aanhanger van den keizer, met blinde verbittering tegen alle in sinuaties die er tegen den keizer geui: werden, streed, en die daarom later in een tooneel- stuk verheerlijkt werd? De Engelsche overste Shrapnel vond in 1803 het geschut uit, dat nog in den laatsten oorlog ender dienzelfden naam zoo'n vreeselijke be teekenis had." Het woord „boycot" stamt van den Ierschen grondeigenaar James Boycot, die in 1880 weigerde als lid tot de Iersche landliga toe te treden. Al zijn vroegere vrienden braken alle betrekkingen met hem af en wisten zelfs zijn arbeiders te bewegen het werk neer te leggen. Hij werd dus „geboycot". Verder dan ken wij aan de negentiende eeuw ook nog den naam „verstrooide professor". Deze is niet ont staan door de vergeetachtigheid van velen on zer geleerden, maar stamt van een zeer bepaal den persoon. Toen in 1830 een humoristisch olad voor het eerst een anecdote over een verstrooiden pro fessor publiceerde, wist bijna iedereen dat daar mee de professor in het kerkelijk recht, August Neander, bedoeld werd. In 1789 te Gcttingen geboren, maakte hij buitengewoon vlug carrière en was weldra om zijn geweldig aantal weten schappelijke werken wereldbekend. De meest bekende anecdote over zijn verstrooidheid speelt in de hoorzaal der universiteit. Neander mist plotseling zijn horloge en verzoekt een student het thuis voor hem te gaan halen. Tegelijker tijd haalde hij het vermiste horloge uit zijn zak en zegt: ,,'tls nu precies negen uur, dus kunt u om half tien wel weer terug zijn." Voor het eerst in een haast ononderbroken reeks „successen" is het, dank zij het energiek optreden van de in China gestationneerde En gelsche marine-autoriteiten, gelukt, Chineesche zeeroovers halt te gebieden. Vier Engelsche zee officieren, twee van de oorlogs- en twee van de handelsvloot, benevens een Engelsch verzeke ringsagent waren door de Chineesche piraten ontvoerd en zouden tegen betaling van het ge wone losgeld vrijgelaten worden. In overleg met de Chineesche Centrale Regeering namen de Engelsche autoriteiten de zaak zelf ter hand, marinevliegtuigen werden op verkenning uit gezonden en het duurde niet lang of de schuil plaats der piraten in de monding van de Hoang- ko rivier was ontdekt. Eenige bommen in de nabijheid der schuilplaats geworpen waren vol doende om de directe vrijlating der ontvoerden te bewerkstelligen. De piraten zelf waren reeds lang gevlucht en werden niet meer gevonden. Het gewapend vliegtuig is zonder twijfel een uitstekend middel om de piraten uit hun schuil hoeken te verdrijven, die anders uiterst moei lijk te bereiken zijn. Het vliegtuig is voor de piraten een gevreesde tegenstander, waartegen zij niets kunnen uitrichten. Voor de rivier- kanonbooten hebben zij over het algemeen niet zoo erg veel angst, want de tallooze kleine boch ten van de groote Chineesche riviermonden zijn niet te overzien en bieden haast steeds een veilige schuilplaats. De zeerooverij in China dateert van oeroude tijden. Ze is bijna zoo oud als China zelf. Toen China nog een trotsch en machtig keizerrijk was, kon men tegen deze plaag even weinig uitrichten als tegenwoordig. De piraten bezaten eertijds zooiets als eeen bende-reglement, had den hun eigen zeden en gebruiken en beschik- Blijkens den beschrijvingsbrief in het orgaan der A.R.K.O., zal de algemeene ledenvergade ring dit jaar gehouden worden te Eindhoven op 26 en 27 October a.s. De openbare vergade ring, tevens herdenking van het derde lus trum der vereeniging, zal gehouden worden op 26 October, waarbij als spreker zal optreden de Kolonel-Hoofdaalmoezenier voor Leger en Vloot J. J. J. Noordman, geestelijk adviseur der vereeniging. Op de algemeene vergadering op 27 October d.a.v. zal de verkiezing zijn van een algemeen voorzitter, wegens tusschentijdsch aftreden van den Luitenant-Kolonel van den Generalen Staf H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst. Verdere mededeelingen omtrent de vergade ring, excursies, enz. worden nog nader bekend gemaakt. Zaterdagmiddag is de I7-jarige wielrijdster S. Bebing uit Peize aan den Heerenweg te Groningen aangereden door een auto, bestuurd door S. de B. en zoo zwaar gewond, dat zij spoedig na de aanrijding is overleden. Naar de oorzaak van de aanrijding wordt nog een onderzoek ingesteld. Zaterdagavond te acht uur is de 43-jarige Nederlandsche schipper Terstra, machinist aan boord van het binnenschip Stad Amsterdam III, dat gemeerd lag in het Willemsdok te Antwerpen, overboord gevallen en verdronken. ten over bepaalde spelregels, die streng gehand haafd moesten worden. Zoo werden bijv. nooit leden van de geleerden-kaste, die de hoogste examens afgelegd hadden, gevangen genomen. Piraten, die zich aan deze of andere regels niet stipt hielden, werden bij de overheid verraden of zelfs direct uitgeleverd. Werden piraten ge snapt, dan was er slechts één einde voor hen: de terechtstelling door het zwaard. Dat wisten zij en zij beklaagden er zich niet over: het was immers een regel. Van deze oude piratengebruiken is intusschen niet veel meer overgebleven. Maar de piraten zelf zijn een gevolg van de buitengewone ellende, die al tientallen jaren in China heerscht sterk in aantal toegenomen en vormen een ernstig gevaar voor de veiligheid van het ver keer te water in China. Aan het ontbreken van een goeden wil bij de Chineesche regeering is het zeker niet te wijten, dat deze toestanden niet beter worden. De terreur die deze piraten op de vreedzame dzjonken uitoefenen is geweldig. Niemand waagt tegen hen op te treden en niemand durft hen te verraden. Een zekere dood ware het gevolg. Het gaat meestal zóó, dat men bepaalde, zeer machtige rooverbenden maandelijksche geldbe dragen betaalt. In ruil daarvoor wordt men dan tegen de andere benden beschermd en men kan dan rustig zijn zaken afwikkelen. Dergelijke stoomschepen en dzjonken worden ook nooit overvallen zoolang zij in de wateren blijven, die het „jachtgebied" der betreffende bende zijn. Hoe men deze benden niettemin te lijf kan gaan, hebben thans de Engelschen bewezen. Het is mogelijk, dat dit voorbeeld school maakt, d.w.z. dat men in het vervolg niet lang meer wacht op de hulp der plaatselijke regeering, maar aanstonds zelf krachtig optreedt. De pi raten zullen daar spoedig inzien dat het Engel sche recept buitengewone uitwerking heeft. De „Pelikaan" (uitreis) is uit Rutbha vertrok ken en in Djask aangekomen. De „Snip" (thuisreis) is van Calcutta ver trokken en in Jodhpur aangekomen. "ERNEUZEN, 1 Sept. Het uit zee komende xworsche tankschip „Dagheid", beladen met ruwe olie met bestemming Antwerpen is Zater dag op de Wester Schelde tijdens dikken mist in aanvaring gekomen met het daar voor an ker liggende Grieksche stoomschip „Rokos". Laatstgenoemd schip werd hierbij zwaar be schadigd aan de voorsteven, waardoor het zee water in de voorpiek stroomde. De Dagheid" kreeg eveneens zware averij aan bakboordzijde en midscheeps bij de commandobrug, waardoor een der tanks openscheurde en de ruwe olie naar buiten stroomde. De andere tanks van de „Dagheid" zijn daar na afgesloten, waardoor het schip zijn reis naar Antwerpen kon voortzetten. De „Rokos" is bij Terneuzen opnieuw voor anker gegaan. Het schip was op weg van Zuid-Amerika naar Antwerpen met een lading graan. Het Grieksche schip is later op eigen kracht naar Antwerpen opgestoomd. Te Bergen op Zoom kwam uit de richting Steenbergen een auto, bestuurd door den heer Halfman, uit Princenhage, den weg naar Kruisland op. Hij was vergezeld door den heer Bosman, uit Rotterdam. Op een gegeven oogen- blik, bij het nemen van een bocht, slipte de auto en botste tegen een boom, waarna de wagen van den dijk stortte. H. werd licht gewond, doch B. moest met inwendige kneuzingen worden overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis te Steenbergen. Hij verkeert in levensgevaar. Start van de regenbogen. De Haarlemsche Jachtclub heeft Zondag op het Buiten Spaarne groote wedstrijden gehouden Het stoffelijk overschot van Sonja Beugel- tasch, die op zoo ongelukkige wijze om het leven kwam, is Zondag te Amsterdam onder enorme belangstelling ter aarde besteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4