I Het Derde Rijk in verzuim WIE DEN OORLOG WENSCHEN De Saarkwestie Bandieten weer in actie Het nieuws van heden A USLANDS-DEUTSCHTUM GEDUPEERD Minderheden con gres te Bern DE BAROMETER PURMEREND 450 JAAR MARKTSTAD VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 6 SEPTEMBER 13C BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18932 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GEWETENLOOZE GELDZUCHT Geheimen der munitie industrie Zwitserlands bewape ning gemoderniseerd Echter geen adviezen van het buitenland noodig I Grootmoeder verteltin den sprookjes-optochtwelke Woensdag met veel succes in Beverwijk gehouden werd Het Weer iii[iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii| Frankrijk zal het Saargebied niet afstaan voor de laatste cent voor de mijnen betaald is Het memorandum van Frankrijk BRAND TE DIEMEN Vanmorgen is brand uitgebroken in Diemens Zwembad. De houten optrek bood gretig voedsel GEEN DEVALUATIE VAN DE PESETA De leege Duitsche stoelen in Ge nève beteekenen een zwaren slag voor de Duitsche minderheden; ook voor de Saar Rusland profiteert er van Tandarts in Minnesota ontvoerd en zoodanig mishandeld, dat hij is overleden Bank overvallen Wordt Hess vice-presi dent? Goering zou „vice-plaatsvervan- gend leider" worden HERDENKING UITGESTELD DIT NUMMER BESTAAT TIEN BLADZIJDEN UIT Nieuwe leden in den Volkenbond moeten voldoen aan eischen inzake de minderheden Koning Alexander naar Parijs? WANDGEDIERTE EN VLOOIEN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In zijn zeer uitvoerige proclamatie aan den nat.-socialistischen partijdag te Neuren berg heeft de rijks- en volksleider Adolf Hitler naast heel veel uiterst subjectieve en aan vechtbare beweringen ook enkele dingen gezegd, welke volkomen en onbetwijfelbaar juist zijn. Zich beklagend over den geringen weerklank, welke zijn vredelievende woorden in het wan trouwende buitenland hebben gewekt, schreef hij „wij weten nochtans, dat het niet de volken zijn, die oorlog wenschen, maar kleine klieken van internationale ophitsers, wier belang het is oorlog te veroorzaken, aan oorlog wat te ver dienen, maar nimmer in oorlogen te strijden". Hij doelde hier vooral op de bonzen van de wapenindustrie, die geheim en internationaal georganiseerd den vrede saboteeren, omdat zij daaraan geen rooien cent verdienen kunnen. Het herhaaldelijk falen van den Volkenbond, het jammerlijk échec van de ontwapeningsconfe rentie, het opvoeren van de internationale span ningen en de daaruit voortkomende zucht tot het opdrijven der bewapeningen, in dit alles hebben de machtige kanonnen-koningen zeer zeker de hand gehad. Vrede beteekent voor deze geldzuchtige industriëelen malaise, weinig orders en slechte prijzen, oorlog daarentegen hoog-conjunctuur, ongelimiteerde orders en daaraan evenredige winsten, dividenden en tan tièmes. In oorlogstijd trachten zij de massale materiaal-verwoestingen te prolongeeren om zoo lang mogelijk nieuw te kunnen leveren, en al moeten ook millioenen menschenlevens daarbij in bloed en slijk ten ondergaan, dat deert hen niet. Zaken zijn zaken en de meest gewetenlooze zijn in deze trieste wereld vaak de meest lucratieve. In vredestijd beproeven zij hèt oorlogsspook ten leven te wekken, omdat de panische angst der volkeren voor de drei gende gevaren de beste handelsreiziger is voor hun affaires. Zij gaan als slimme kinderen der duisternis daarbij nimmer openlijk, maar altijd in het geheim te werk. Zij beschikken ovèr persorganen, die zij met hun uit bloed gedistil leerde kapitalen degradeeren tot min of meer gecamoufleerde reclame-uitgaven ten voordeele van hun industrie. Zij beschikken over politici, die bewust of onbewust, uit winstbejag of uit eerzucht, de zaak des vredes en der veiligheid heeten te dienen door het bevorderen van de grootst mogelijke gewapende onveiligheid. Wie zal den funesten invloed peilen, welke het „Co mité des Forges", de internationale wapenmake laar sir Basil Zaharoff, de directies der Schnei- der-Creusot-fabrieken, der Skoda-werken, der Vickers Armstrong Company en tal van andere oorlogsmateriaal vervaardigende maatschap pijen op de politieke gebeurtenissen en verhou dingen in de wereld hebben? Is niet gebleken, dat het Chineesch-Japansch conflict commercieel werd uitgebuit door wapenindustrieën uit landen, wier regeerin gen te Genève plechtig een resolutie van af keuring aannamen over het gedrag van Japan? Zou de moorddadige strijd in den Gran Chaco zoo lang hebben kunnen duren, indien de bel- ligerenten niet stelselmatig van oorlogstuig waren voorzien? Noch Bolivia, noch Paraguay bezit een eigen wapen-industrie. Al het moder ne destructie-materiaal, dat zij in het veld brachten, werd- uit het buitenland aangevoerd. Het rapport van de Volkenbondscommissie over het Chaco-conflict bracht dezen toestand onder de aandacht van de wereld en de publieke opi nie, die geen oorlog wil, en den oorlog verfoeit als een even nutteloos als misdadig bedrijf, brulde zóó luid: „Schande", dat de algemeene verontwaardiging niet meer te keeren viel. Het liad heel wat voeten in de aarde om successieve lijk tot een universeel embargo op den wapen- uitvoer naar de beide oorlogvoerende Zuid- Amerilfaansche lilliputters te komen, maar het werd tenslotte toch tot stand gebracht tegen de macht der particuliere wapenfabrikanten in. De particuliere wapenindustrie is de interna tionale misdadiger „number one" die vóór alles en tot eiken prijs onschadelijk dient ge maakt te worden, alvorens de wereld kan terug- keeren tot wezenlijken vrede en welvaart. In Amerika schijnt men dat te gaan inzien. Een subcommissie uit den senaat is een onderzoek begonnen naar de gehei men van de Amerikaansche bewapenings industrie om aan te toonen, dat er een internationale combinatie bestaat, waarvan de leden elkaar de orders voor oorlogsmateriaal onderling toeschuiven, de geheimste bewane- ningsplannen en wapenpatenten der regeenn- gen verraden en tegen alle ontwapeningsplan nen ageeren. Reeds aanstonds heeft dit onderzoek ont zettende dingen aan het licht gebracht. Men heeft kunnen lezen, hoe de directeuren van de duikbooten bouwende Electric Boat Company ronduit bekenden, dat er een overeenkomst is gesloten met de Vickers Armstrong te Londen, waardoor de duikbootleveiranties over geheel de wereld tusschen deze twee maatschappijen zijn verdeeld, dat zij kapitalen aan provisie heb ben uitgekered aan Sir Basil Zaharoff, die Spaansche bewapeningsorders wist te bemach tigen, en dat de particuliere wapenindustrie vaak de geheimen der regeeringen van de lan den waarin zij gevestigd zijn, verkwanselen aan de meest biedenden. Het geven van steek penningen beschouwden de heeren eenvoudig als een noodzakelijk en oirbaar smeren van hun verkoopmachine. Wij staan slechts aan het begin van dit even interessante als ver bijsterende resultaten belovende onderzoek, en er zullen waarschijnlijk nog heel wat onthul lingen volgen. Het ware te wenschen, dat in Europa een zelfde soort onderzoek wordt inge steld, maar het is de vraag of het hiertoe ooit zal komen. De Europeesche wapenindustrie heeft vele vooraanstaande politici zoo zeer in haar geldmacht, dat men vreezen moet, dat zij een dergelijk neuzen in haar stiekeme aan gelegenheden zal weten te verijdelen. In ieder geval kan thans reeds op grond van het aan het licht gekomene met recht en reden betoogd worden, dat wegens de gebleken gewetenloos heid en verraderlijkheid der particuliere wa- penindustrieelen het hoog tijd wordt, dat hun invloed wordt vernietigd en de wapenfabrica- tie in de verschillende landen geheel onder strenge en dwingende controle van de regee ringen wordt geplaatst. Wanneer de wapenin dustrie alleen maar de behoefte zou bevredigen, welke voortkomt uit het onvervreemdbaar recht op zelfverdediging, dat iedere staat be zit, en geen kans meer zou krijgen kunstmatig die behoefte op te jagen tot 'n even waanzin nigen als gevaarlijken bewapeningshonger, dan zou er reeds veel gewonnen zijn, ook al zullen er dan nog regeeringen blijven, die van na ture en uit machtsbegeerte door zulk een hon ger worden gekweld. BERN, 6 Sept. (Reuter). Na afloop der ma noeuvres verklaarde Minger, lid van den Bonds raad voor Legerzaken, dat de Zwitsersche na tionale verdediging in materieel opzicht mogelijk en uit financieel oogpunt dragelijk is. Hiervan uitgaande, aldus Minger, zijn wij bezig onze bewapening te modemiseeren, de uitrusting te perfectionneeren, de opleiding onzer troepen te verbeteren. Wij bestudeeren ook de middelen om onze natuurlijke verdedigingsliniën te versterken door een systeem van kleine versterkingen, maar wij doen dit op eigen initiatief, zooals ons goed dunkt. Wij kunnen de adviezen, die men ons uit het buitenland dienaangaande meent te moeten geven, niet aanvaarden. \\tWn - j= Verwachting: Zwakke tot matigen wind EE uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen, EE half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk =j Iroog, behoudens dauw, warm overdag. M Hoogste barometerstand: 773.4 te Vardö. Laagste barometerstand: 760.2 te Isafjord. H Zon op 6.19 - onder 7.37 - Licht op 8.07 EE Maan op v.m. 2.20 onder nam. 5.37 EE 9 September Nieuwe Maan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil LONDEN, 6 Sept. (Reuter) De „Daily Herald" schrijft ten aanzien van de Fran- sche nota inzake de Saarkwestie, dat een ernstig conflict kan ontstaan tusschen Frankrijk en Duitschland, aangezien Frank rijk duidelijk te kennen geeft, dat het Duitschland niet zal toestaan bezit te ne men van het Saargebied voor de laatste cent voor de mijnen betaald is. De Nationaal-Socialisten kunnen en wil len niet betalen, zoodat een putsch-poging mogelijk is; dat zou evenwel onherroepelijk een Fransche interventie tengevolge heb ben, Volgens het D. N. B. is men te Berlijn niet ersierde straat te Beverwijk ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der H ar ddr averij - vereeniging „Beverwijk en Omstreken" verrast over den inhoud van het Fransche Saarmemorandum. Voor het denkbeeld zekere technische kwes ties, die na de stemming in het Saargebied, nog geregeld moeten worden, zoo spoedig mo gelijk tot klaarheid te brengen, is wellicht veel te zeggen. Absoluut noodzakelijk is zulks echter niet, daar het verdrag van Versailles voldoende duidelijke richtlijnen bevat, die na de stem ming een snelle regeling dezer kwesties mcfp-. lijk maken. Het spreekt echter vanzelf, dat daarbij als voorwaarde geldt, dat geen enkele poging mag worden ondernomen om op de stemming, waarvan de datum reeds vaststaat en waarvan de voorbereiding derhalve niet be lemmerd mag worden, in den een of anderen zin invloed uit te oefenen. Men wijst hierbij op de pogingen om de Saarbevolking te win nen voor de handhaving van den status-quo. Eveneens worden alle denkbeelden afgewezen, die beoogen het Saargebied, na den terugkeer tot Duitschland, nog het karakter van een ge bied met een bijzonder internationaal regime te geven, daar deze denkbeelden in strijd met het verdrag zijn. Aan het memorandum over de Saarproble- men, door de Fransche regeering aan den Vol kenbond gericht, worden door het meerendeel der in het Saargebied verschijnende bladen uitvoerige commentaren gewijd. De drie voor naamste anti-Hitleriaansche bladen, de socia listische Volksstimme, het orgaan der autono- misten de „General Anzeiger" en de katholieke „Saarpost" zijn het er over eens, dat men zich met den inhoud van het memorandum kan ge- lukwenschen. MADRID, 6 Sept. (Reuter). De minister van Financiën dementeert de geruchten, dat een devalutatie van de peseta zou plaats vinden. Weliswaar, aldus wordt verklaard, zou hier door de uitvoer worden bevorderd, doch ander zijds het buitenlandsche kapitaal worden afge schrikt. Het uittreden van Duitschland uit den Vol kenbond heeft meer bezwaren mede gebracht dan men gewoonlijk aanneemt. De Duitschers binnen het Rijk hebben dit uit treden verleden jaar klakkeloos toegejuicht en, zich blind starend op den eisch van gelijk recht voor Duitschland, enorme Duitsche belangen gevoelig geschaad, met andere woorden het „Deutsche Volkstum" ten zeerste benadeeld. Er zijn namelijk in elf landen van Europa Duitsche minderheden. Deze zijn door de uit- tredingspolitiek van Hitier, waardoor Duitsch land in Genève zijn medebestemmingsrecht prijs gaf, in zware zorgen geraakt. Van Berlijn uit poogt men in alle landen, waar Duitsche min derheden zich bevinden, de tot dusver leidende krachten te doen verdwijnen, om plaats te ma ken voor jonge nationaal-socialisten. Ieder land, waar Duitsche minderheden zijn, heeft zijn Habicht's, zijn Frauenfeld's, bruine emissionai- ren dus, die het heft volkomen in handen trachten te krijgen. Ook in Nederland krioelt het van nationaal-socialistische leiders, zoodat de pers zich gedwongen ziet, de regeering op merkzaam te maken op al die. gouwleiders of hoe ze verder ook mogen heeten. De jonge- heeren van Goebbels' propagandaministerie toe ren overal in hun weelderige wagens rond. Maar al die nazi-propaganda bij het „Deutsch- tum" in het buitenland, neemt niet weg, dat deze „Auslandsdeutschen" en degenen, die de nazi's daarvoor houden, voor groteske din gen worden geplaatst, voor gebeurtenissen, die zich afspelen voor de leege stoelen, waarop Duitschers moesten zitten in den Raad der volkeren. Bijvoorbeeld. Deze week komt de Volkenbond weer bijeen. Polen heeft een voorstel gedaan, om de bescherming der minderheden meer al gemeen te maken. Welk een paradoxale ontwik keling! Polen gaat optreden, als patroon der minderheden. De Duitsche minderheid in Po len zal verbluft zijn. En het Duitsche Rijk, de nationale „Heimat" der talrijkste en op cultureel gebied belangrijkste minderheden, Duitschland, dat als Rijksidee heeft geprocla meerd de bescherming van de volksche ge dachte, heeft zich vrijwillig uitgeschakeld. Dan is er de Saarkwestie. Ook dit vraagstuk zal een rol spelen in de komende assemblée. De Franschen hebben een memorandum aangebo den over vraagstukken, die, hoe de beslissing van het plebisciet ook moge uitvallen, dringend om oplossing vragen. Het gaat om een levens kwestie van het omstreden gebied. De regeering te Berlijn heeft den Duitschen consul in Genè ve, Dr. Krouzel, als verbindingsofficier aange steld. Deze zal het zwaar te verantwoorden hebben, om het Duitsche standpunt tot gelding te brengen. In ieder geval zal hij in het gremium van den Raad onmogelijk dien invloed kunnen uitoefenen, die uit had kunnen gaan van de Duitsche delegatie, die door afwezig heid schittert-en de Duitsche Saarbelangen op de gewichtigste plaats der wereld eenvoudig in de steek laat. Tenslotte wijzen wü er nog op, dat Duitsch land in allerhoogste mate geïnteresseerd is bij het centrale probleem van deze assemblée: het al dan niet toetreden der Unie der Sovjetre publieken tot den Volkenbond. Het bevorderen van een toenadering van Rusland tot de an dere cultuurvolken beteekent een zwaren slag voor het Derde Rijk. Wellicht had Duitschland dezen slag kunnen pareeren. Men weet, dat de meeste naties innerlijk allesbehalve geneigd zijn, Rusland op te nemen en dat het samen werken der groote mogenheden in deze kwestie alléén is tot stand gekomen en geforceerd door de bestendige bedreiging van het nationaal-so- cialisme. Ware Duitschland in Genève geble ven, dan zou de machtigste tegenspeler van het Derde Rijk, de Sovjet, zeker niet als lid in Genève komen. Trots al het zware onrecht, dat het bolsjewisme op zijn robuust geweten heeft, zal zooals Frankrijk vermanend zeide ook ditmaal de afwezige ongelijk hebben: het Derde Rijk. FERGUS FALLS (Minnesota), 6 Sept. Dr. John Schacht, een 55-jarige tandarts, die te Fergus Falls zeer gezien was, is gisteren ont voerd en daarna vermoord. Toen de tandarts voor een verkeerssein stopte, sprongen twee mannen in zijn auto, die hem dwongen naar een afgelegen streek te rijden. Hier werd Dr. Schacht met een hamer of een ijzeren staaf zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen er van overleed. Het lijk van dr. Schacht werd door de onverlaten in een rivier geworpen. De politie van Noord- en Zuid-Carolina is op zoek naar drie vrij jeugdige bandieten, die gisteren meer dan 100.000 dollars hebben ge roofd van de Palmetto Bank te Columbia. Tijdens hét ontbijt van den heer Carter den president der bank, dwongen indringers hem mede te gaan. De beide kinderen van den oank- president werden aan hun bedden vastgebon den, terwijl Carter en diens vrouw werden mee genomen. Carter werd gedwongen de kluizen van de bank te openen. En passant werd ook de kassier genoodzaakt mede te gaan. Nadat zij hun slag hadden geslagen reden de roovers weg met hun gijzelaars. Na korten tijd werd me vrouw Carter losgelaten, doch op 30 mijlen buiten de stad werden de president en de kas sier in vrijheid gesteld. De roovers lieten hier hun auto achter. Zij namen een anderen auto mede, waarna zij zich uit de voeten maakten. Zes met machinegeweren gewapende bandie ten hebben gisteren een overval gepleegd op de North Bergen Trust Company te New-York, waar zij een buit maakten van ongeveer 20 duizend dollar. Zij slaagden er in per auto te ontkomen. LONDEN, 6 Sept. (Reuter.) De correspondent van de „Daily Telegraph" te Berlijn schrijft aan zijn blad, dat hij uit goede bron heeft vernomen, dat Rudolf Hess benoemd zal worden tot plaatsver vangend kanselier president met de functies van vice-kan- selier en vice-presi dent. Bovendien zal hij plaatsvervangend lei der van de partij blij ven. Verder is mogelijk, dat de post van vice- plaatsvervangend-leider geschapen zal worden en aan Goering wor den aangeboden. Men twijfelt evenwel, of deze dit aanbod zal accepteeren. Rndolf Hess Uit Davos wordt ons geseind: Het bestuur van het Nederlandsch sanato rium Davos moet tot zijn leedwezen bekend maken, dat wegens plotselinge ongesteldheid van dr. Sonies de herdenking van zijn 25-jari gen axbeid is uitgesteld. Hess vice-president en vice- Wordt Rudolf kanselier? Zwitserland moderniseert zijn verdediging. „Daily Herald" verwacht na het plebisciet een conflict tusschen Duitschland en Frankrijk naar aanleiding van de betaling der mijnen in het Saargebied. Amerikaansche bandieten weer in actie. Tand arts in Minnesota ontvoerd en vermoord; overval op een bank in Carolina. Poolsch diamanthandelaar te Antwerpen aan gerand en tengevolge van een schedelbreuk overleden Rapport der commissie van „Het Nederlandsche Wegencongres" over het vraagstuk der tertiaire wegen. Conflict bij de N. V. Katoenmaatschappij voor heen Gebr. Scholten en Cie. te Almelo vermoe delijk vermeden. Het Zwem- en Zonnebad „Diemerplas" door brand geteisterd. O BEZOEKT DE GROOTE HISTORISCHE FEESTEN OP 6, 7, 8 en 9 SEPTEMBER A.S. PER N.A.C.O. AUTOBUSDIENSTEN Vertrek vanaf 7.45 om de 2 uur van het Kennemerplein ZATERDAG 8 SEPT. TE 14 UUR GROOTE INTERN. HARDDRAVERIJ - KERMIS BERN, 6 Sept. (Reuter). Het minderheden- congres te Bern heeft gistermiddag zijn tiende zitting beëindigd. Daarbij werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: „In verband met den eisch tot generalisatie van de internationale bescherming der minderheden en onder verwijzing naar de algemeene gel digheid der moreele en rechtsprincipes, waarop de minderheidsverdragen gebaseerd zijn. wijst er op, dat het bij het Volkenbondspact vastge stelde onderzoek, dat aan de opname van een staat in den Volkenbond moet voorafgaan, zich met name uitstrekt tot de kwestie hoe het be treffende land de in zijn gebied gevestigde nationale minderheden behandelt. Aan landen, wier optreden in lijnrechte tegenspraak met de bovengenoemde principes is, moet de toetreding tot den Bond werden geweigerd." Verder wordt van alle staten, die tot den Bond willen toetreden, geëischt, dat zij de geldende internationale verplichtingen od het gebied der minderhedenbescherming erkennen, zooals tot nu toe reeds in de practijk regel was, doch waarvan in de toekomst nooit meer mag worden afgeweken. PARIJS, 6 Sept.. (Reuter.) De „Figaro" meent te weten, dat koning Alexander van Joego-Sla- vië 5 October as. een officieel bezoek aan Parijs zal brengen. De koning .zal in het ministerie van Buiten landsche Zaken logeeren. Onze jarenlange ervaring garan deert U afdoende verdelging. Alles onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Prijsopgaaf zonder eenige verplichting EERSTE HAARL. ZUTVERONDERNEMIN G „RADICAAL" Generaal Cronjéstraat 135 Telef. 11657, Stand op Donderdag 1 uur mm.: 768.7 Vorige stand: 767,8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1