STADSNIEUWS DANSLESSEN Lts Laatste Nieuws VOOR R.K. Dansinst. H. KWEKKEBOOM MARIA-STICHTING Haarlem, 6 Sept. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 Nieuwe Gracht 98 - Telef. 13525 AGENDA Zandvoort in rust KINDERVERLAMMING Driejarig jongetje aangetast DE NIEUWE VENTVERGUN NING Reeds stroomen de aanvragen toe De practijk WERKOBJECT JEUGDIGE WERKLOOZEN Hedenmorgen begonnen LEEKENAPOSTOLAAT Dinsdag begint de nieuwe cursus DE ENQUETE ONDER DE WINKELIERS Vijftig hebben reeds hun stem uitgebracht DE AUTOBUSSEN VLAGGEN.. Vandaag de groote dag! HET OPENLUCHTCONCERT VAN DE H.O.V. Teleurstelling over de opkomst DE RAILS VERDWIJNEN Inschrijving Abonnements voorstellingen NA MAGEREN BUIT Strenge straffen voor inklimmers geëischt SCHEIDEN DOET LIJDEN Een oude getrouwe NACHTELIJKE EXTRA-TREIN VAN BEVERWIJK Een gehuurde fiets verkocht Druk werk voor de Rechtbank HET RAADHUISPLEIN TE HEEMSTEDE BRUGGEN BIJ SCHIPHOL EN EDAM Bouw aanbesteed Rijwieldief Personalia Kamer van Koophandel Gewetensgeld Besmettelijke ziekten BURGERLIJKE STAND IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK UIT DEN OMTREK Beverwijk viert feest Schitterende sprookjesoptocht ZANDVOORT RAMPOKPARTIJEN Zes rampokkers in arrest 7 September INSTELLINGEN De kleinere hotels zijn over het afgeloopen seizoen niet ontevreden Geen Duitschers NEDERLAND-JAPAN Einde der week spijkers met koppen MARKTNIEUWS Te Haarlem doet zich een geval van kinder verlamming voor. Het drie-jarig zoontje van den heer H., wonende aan de Marnixstraat, werd gisterenavond ernstig ziek en de dokter constateerde toen dat het zoontje kinderverlam ming had. Het is naar de Mariastichting over gebracht. De toestand van het jongetje is ernstig. Een twee-jarig zusje wordt in obser vatie gehouden. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat de gevreesde ziekte gelukkig slechts zeer zelden in Haarlem voorkomt. Hedenmiddag is ook het tweejarig dochtertje van den heer H. in de Maria-Stichting opgeno men. Het bleek ook kinderverlamming te hebben. Vorige week heeft zich blijkens de Staatscou rant te Haarlem ook een geval van kinderver lamming voorgedaan. Waarschijnlijk betrof ook dit een drie-jarig meisje. Gezondmaking der bedrijven is aan de orde van den dag. De gezondmaking van den straathandel heeft nu in onze stad ventvergunningen in het leven geroepen. Een ijveraar hiervoor in den raad was de heer J. G. van Kessel, voorzitter van de R.K. Groenten- en Fruithandelarenvereeniging St. Marcus. Deze was van meening, dat als de Overheid niet wilde, dat ook de handelaren steun moe ten gaan trekken, de overheid deze midden standers moet helpen met maarregelen als ventverbod e.d. Ook zou hij hierdoor voorkomen willen zien, dat menschen uit andere bedrijven, die door de crisis werkloos worden, zich in den straathan del begeven, die zelf al zoo'n moeite heeft om zich staande te houden. In de vergadering van den gemeenteraad van 26 Juli j.l., bij de besprekingen over het vent verbod, vroeg de heer v. Kessel een contact commissie in te stellen. Deze zou dan niet alleen vertegenwoordigers van de betrokken handelaars-organisaties moe ten bevatten maar ook vertegenwoordigers van de organisaties der consumenten. Zoo'n contactcommissie zou dan geleken heb ben op den levensmiddelenraad van Amster dam. Aan het hoofd hiervan staat wethouder Mr. Kropman. Deze raad heeft eenerzijds direct con tact met B. en W. en aan de andere zijde met de betrokken organisaties, bloemenhandelaren, groente- en fruithandelaren, enz. Een contactcommissie is echter in Haarlem nog niet ingesteld. De aanvragen om een vergunning stroomen ondertusschen reeds binnen en om te beoor- deelen of de aanvragers hiervoor in aanmer king komen, hebben B. en W. een ambtelijke commissie ingesteld, waarin o.m. zitting heb ben de commissaris van politie, de directeur van het marktwezen e.a. Wat betreft het instellen van de contact commissie, geheel van de baan is deze naar wij vernemen, nog niet. B. en W. zullen over wegen of indien twijfelgevallen zich voor den, of de vraag, of een eventueele aan vrager voor een ventvergunning in aan merking komt, moeilijkheden van emstigen aard oplevert gewenscht is, een contactcom missie in het leven te roepen om ae belang hebbenden te hooren. Dat ar moeilijkheden kunnen komen, ligt voor de hand. Zoo is het over het algemeen met iedere nieuwe bepaling. De Haarlemsche regeling der ventvergunnin gen spreekt van een hooge uitzondering voor het verleenen van een vergunning aan personen die geen Haarlemsche ingezetenen zijn. Bij informatie bleek ons, dat men er op re kent, dat b.v. aan Huizer en IJmuider visch- venters, die reeds geregeld hun visch in Haar lem kwamen venten, geen moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd. Naar we verder vernamen, zullen trouwens personen, die heden op straat handel drijven, hiertoe door een vergunning wel in de gele genheid blijven worden gesteld. De politie zal de verordening voorloopig soepel toepassen met uitzondering voor de buitenlanders. Het vent verbod regelt het weren van personen van vreemde nationaliteit. Dezenzullen met hun handel van de straat moeten verdwijnen. Hier aan zal de politie streng de hand houden. Vanzelfsprekend vallen winkeliers ook die uit andere gemeenten, b.v. bakkers uit Haar lemmermeer, Heemstede enz., die hun vasre klanten buiten de deur bedienen,-niet onder degenen die een ventvergunning noodig heb ben. Hedenmorgen om 9 uur is men begonnen met de egalisatie en andere verbeteringen van de sportterreinen aan de Van Oosten de Bruyn- straat, een werkobjectvoor jeugdige werkloo- zen. Tien van dezen zijn er thans te werk ge steld. Dit aantal is niet grooter, omdat de voor bereidende werkzaamheden nogal uitgebreid zijn en Sten eerst wil afwachten of de animo onder de jeugdige werkloozen groot zal zijn. Het werk staat onder paedagogische leiding van den heer Jansen, ambtenaar van het Ge meentelijk Bureau van Beroepskeuze en onder technisch toezicht van den Dienst van Gemeen te Werken. dit lezend, verontwaardigd hun hoofd zullen schudden!) met vlaggetjes versierd w'aren. Wat het personeel der voormalige tramlijnen betreft, de jongere leden komen als chauffeur op de autobussen, terwijl de oudere in dienst gesteld worden b.v. bij de lijn Amsterdam HaarlemZandvoort v.v. Over de bestemming van het oude tramma teriaal is nog niet beslist^ Zcoals wij, als eerste in Haarlem, gemeld hebben, zijn de autobus-trajecten veel langer dan de opgeheven tramlijnen. Door sommige veren thans ook de autobussen met korte tus- schenpoozen op elkaar volgend. De kinderen eertijds zoo stille lanen van Bloemendaal da der bewoners van die lanen, die vroeger zoo prettig buiten konden spelen, worden thans angstvallig in huis gehouden! Ter voorbereiding en inleiding van den a.s. nieuwen cursus kwamen de leden van het lee- kenapostolaat gisterenavond in grooten getale bijeen op een „theeavond" in het gebouw van de St. Elisabeth-vereeniging aan de Jansstraat. „Tafelpresident" (voorzoover dat woord hier geldig is) was de Hoogeerw. heer H. C. J. Son- daal, Deken van Haarlem, die zich, zooals ge woonlijk, een geestig, joviaal en royaal gast heer toonde. Er heerschte dan ook spoedig een opgewekte stemming, welke de heer F. IJland wees er zoo terecht op de onderlinge har- moniè tusschen de leden zoozeer kan bevor deren. In zijn toespraak dankte de heer IJland voorts, mede namens het comité, Deken Son- daal voor het organiseeren en leiden van dezen theeavond en sprak de beste wenschen voor den nieuwen cursus uit, welke Dinsdagavond be gint, in het gebouw Van de St. Elisabeths- vereeniging, Jansstraat 57 des avonds om half negen voor de gevorderden en om half acht voor degenen, die voor het eerst aan den cursus deelnemen. Vervolgens werd onderling nog menig on derwerp, al of niet den cursus betreffende besproken, menige kwinkslag en anecdote ver teld en de bespreking over de plaats, waar de cursus gehouden zal worden, had zelfs een exodus naar hoogere regionen tengevolge. Tenslotte wekte Deken Sondaal allen tot pro paganda voor het leekenapostoiaat op, maar wie, die rondom zich heen de worsteling der Katholieke Kerk tegen fascisme, communisme en zooveel andere „ismes" ziet, zoo vragen wij ons af, zal feitelijk nog maar een propaganda- stootje behoeven om den zoo uiterst leerzamen en nagenoeg gratis te volgen cursus van het Leekenapostoiaat te willen medemaken? Zooals gemeld bestaat vandaag en morgen tusschen 9 uur des morgens en 5 uur des mid dags gelegenheid in de vestibule van het Stad huis, Groote Markt en het dienstgebouw te v.m. Spaarndam of 's avonds tusschen 8 uur en 10 uur, aan het hoofdbureau van politie, Sme- destraat, voor winkeliers, handelend uitsluitend of in hoofdzaak: in visch, in fruit, in brood, banket, suikerwerk of chocolade, in tabaks artikelen of met een vergunning als bedoeld, in art. 1 onder e of g der Drankwet, zich uit te spreken voor resp. tegen de mogelijke uitbrei ding der verkoopgelegenheid op Zondag, in ge volge de nieuwe wijziging van de Winkelslui tingswet. Wij hebben eens geïnformeerd of de toeloop groot was. Ten stadhuize deelde men ons mede dat tot hedenmorgen 12 uur een vijftigtal be langhebbenden, het meest handelaren in fruit, de betrokken registers hadden geteekend. Op de groote massa van winkeliers genomen, is de animo dus nog niet zoo bijzonder groot. Maar ook hier zal wel weer gelden, dat de meesten tot het laatste oogenblik zullen wachten! Ook deelde men ons nog mede dat de enquête onder iedere categorie van winkeliers afzonder lijk wordt gehouden. Iedere groep van winke lier heeft een eigen register, zoodat men na afloop van de enquête kan nagaan hoe iedere groep afzonderlijk over de al of niet verrui ming van de winkelsluiting op Zondag denkt. Vandaag is de eerste dag dat de autobussen den dienst hebben overgenomen van de oude smalspoortrams der lijnen naar Bloemendaal en Leidschevaart, waardoor tevens de laatste resten van de voormalige E.N.E.T. (Eerste Ne- derlandsche Electrische Tram) zijn verdwenen. Nu nog de rails eruit, de bovenleiding afgebro ken en de E.N.E.T. blijft nog slechts voortbe staan in de oude archieven en de herinnering van de Haarlemmers, voor wie de smalspoor trams vertrouwde vervoermiddelen zijn, die bij het Haarlemsche stadsbeeld behoorden. Maar men moet met zijn tijd meegaan en alles went, dus ook het verdwenen zijn van de trams en het thans voorbij snorren der nieuwe auto bussen, die vandaag ter gelegenheid van het heuglijk feit harer verschijning (er zijn er, die. In ons Ochtendblad hebben wij reeds uit eengezet, dat het openluchtconcert van de H. O.V. en 11 koren artistiek een succes geworden is en door uitstekend weer werd begunstigd. Het aantal bezoekers bleef echter beneden de verwachting. Omtrent de financieele resultaten hebben wij ons gewend tot den administrateur van de H.O.V., die echter nog de rekening en ver antwoording van eenige koren moest ontvan gen, zoodat de netto-opbrengst nog niet be kend kan zijn. Wel sprak ook hij zijn teleur stelling over de minder groote belangstelling uit, welke op ongeveer 2000 personen geschat kan worden. Er was plaats voor tienduizend menschen! Het Stationsplein heeft ons doen schrikken. Vandaag, op den eersten dag, dat de stadstram niet meer rijdt, heeft 't haar al bijna vergeten De bovenleiding is al voor het grootste gedeelte weggenomen. Waar gisteren de tram nog reed. liggen nu groote zandvlakken met hier en daar stukken rails, omzoomd door hoopen keien, veel keien. Boven in een paar treurende lijnen bengelt nog een enkel smoezelig bordje: Lijn 4. Koninginneweg, Leidschevaart, Onwennig draaien mooie, grijze bussen tus schen de opgebroken stukken door. De chauf feurs kijken plechtig. De ingang van het Sta tion is slechts door zand te bereiken. Een en kel tegelpaadje naar de ingangsdeur ligt noo- dend voor de haastige treinreizigers. Achter op het Stationsplein rijdt nog slechts de „ge!e"-tram, die deftig en coquet de Kruis straat indraait. Het Stationsplein doet ons schrikken. De inschrijving op .de zes abonnementsvoor- stellingen te geven op 1 October, 7 en 26 No vember, 19 December, 14 Januari en 28 Febru ari door N. V. Amsterdamsch Tooneel, N. V. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel, Centraal Too neel, Tooneelgroep „Het Masker", Groot Ned. Tooneel en Nieuw Schouwtooneel, is naar we vernemen bevredigend. De eerste serie is bijna volteekend. WiWtVAWAVJWS'AWiVJVWWi Vraagt prospectus POPULAIRE PRIJZEN Betaling n. verkiezing Spreekuur 'savonds van 7 tot 10 uur VWWVWVW/WVWVtWWWVVWA Op 13 Mei, des avonds, hadden twee Haar lemmers, de 47-jarige K. en de 36-jarige V, zich door inklimming toegang verschaft tot de broodbakkerij van De Zeeuw aan den Kouden- hom. Ze waren door een leegstaand huis op een plat dak geklommen, hadden een ruit ver nield en waren over een hooger gelegen plat dak in de woning van den zetbaas der bakkerij gekomen. Vanuit deze woning kwamen ze in de bakkerij. Deze gaf door een verbindingsdeur, die gesloten was, toegang tot den winkel en een kantoortje. Het slot van deze deur werd door de onge- noode gasten verbroken en in het kantoortje zetten ze de brandkast een meter van zijn plaats. Deze brandkast lieten ze echter spoedig in den steek. Ze bepaalden toen hun aandacht tot de kassa in den winkel. Uit de lade hier van haalden ze een bedrag van 13. Voor dezen diefstal met braak hadden de beide verdachten zich hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank té verantwoorden. De verdachte H. gaf voor, dat het plan van V. was uitgegaan. V. zou met den toestand in de bakkerij op de hoogte zijn geweest. Hij woon de er vlak bij en kw'am wel eens in den win kel. V. zou tevens hebben geweten, dat de zet baas dien avond niet thuis was. De Rechtbank wist echter van K. ook veel. Hij had een slecht strafblad. V. had eveneens geen blanco strafregister en zal over veertien dagen wederom voor de Haarlemsche Recht bank terechtstaan in verband met een grootere inbraak. De verdachte ontkende een deel van den buit te hebben ontvangen. De officier van justitie eischte tegen K. 3 jaar en tegen V. anderhalf jaar gevangenis straf. De verdediger van K., Mr. B. W. Stomps, was het er niet mee eens, dat in deze zaak van diefstal en medeplichtigheid werd gesproken. Volgens pleiter waren hier twee daders. Hij achtte daarom het verschil tusschen 3 en VA jaar te groot. Mr. D. de Jong verdedigde V. en pleitte vrij spraak op formeele gronden. Uitspraak 20 September. Onze correspondent te Bloemendaal schrijft ons: „De directie van de N. Z. H. T. M. laat be kend maken, dat alhier in den nacht van 5 op 6 September in den ouderdom van 34 jaar is overleden de tramlijn Van Haarlem naar Bloe mendaal vice versa". Aldus had het bericht kunnen luiden. Maar dat was in dit geval niet noodig, want ieder wist, dat dit verscheiden op dit tijdstip zou plaats hebben. In den wijzen raad van de di rectie was tot dit overlijdensbesluit beschikt. Of dit afsterven nog met eenig rouwbetoon is gepaard gegaan? We weten het niet. Toen tot den zoendood van haar zuster, lijn C (Haar lemOverveen) besloten was en het oogenblik van scheiden daar was, hebben we een gedeel te van onze nachtrust opgeofferd, om ge tuige te zijn van totaal niets, 't Publiek betoonde zich even ongevoelig als de directie zelve. En daarom hebben we dit lijntje stie kem laten uitstappen, zonder er notitie van te nemen. Onwillekeurig vragen we ons af: zou deze verandering zijn bedoeld als een verbetering voor 't publiek of voor de maatschappij? Over 't algemeen, zelfs zeer algemeen, was men met 't trammetje wel tevreden, 't Liep geregeld en op tijd, in den winter bij sneeuwval gaf t den dienst niet zoo spoedig op als haar zus ter lijn C, de wagens waren geriefelijk enz. En nu hebben we er bussen voor in de plaats, die, Overveen heeft 't bewezen, nog wel eens wat te wenschen laten. Misschien dat De Genestet nog wel gelijk krijgt, toen hij voorspelde: „Toen ik haar dagelijks zag, Beminden wij elkander. Maar toch verbeeldde ik mij Hield ik iets meer van eenig ander, Maar nu de trouwe tram ons is ontvallen, Nu merk ik 't allerbest: Haar had ik 't liefst van allen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat heden avond voor de bezoekers van het vuurwerk en harddraverij te Beverwijk een extratrein zal rijden. Vertrek Beverwijk om 13 minuten over 12 uur des nachts en aankomst Haarlem om 32 minuten over 12 uur. De trein stopt op alle tusschengelegen stations en halten. Een 22-jarige jongeman huurde 14 Juli 1.1. een fiets, welke hij denzelfden dag verkocht aan een rijwielhersteller voor de somma van 5.—. Deze op zijn beurt verkocht het rijwiel weer aan iemand voor 6.zoodat de jonge man, toen hij Maandag d. a. v. berouw kreeg over zijn daad, slechts tevreden kon worden gesteld met het adres van d'en tweeden kooper. Dit adres zocht hij niet op om de fiets terug te keopen, zoodat hij zich hedenmorgen voor de Haariemsche Rechtbank moest verantwoor den. Hier .bleek, dat hij reeds eerder wegens verduistering in een Regeeringsgesticht had gezeten. De reclasseering wist ook geen raad met dit jongmensch. De Officier van Justitie merkte dan ook op, dat alle goede zorgen, door dezen verdachte in den wind werden geslagen en dat het met hem boter aan de galg was gesmeerd. Hij eischte 6 maanden m. a. p. Mr. D. de Jong bepleitte nog een eventueele reclasseeringsmogelijkhéid en een voorwaarde lijke veroordeeling. Uitspraak 20 September a.s. Nu de vacanties weer voorbij en de vacantte- zittingen weer achter den rug zijn, hebben we eens geïnformeerd, hoeveel werk de Haarlem sche Rechtbank in het komende seizoen wach',, tenminste, wat de civiele zaken aangaat. We vernamen dat de rechtbank momenteel 500 loopende en nieuwe civiele zaken in be handeling heeft. ftKfc VöC& WE* atavsw HAM De bekende oude huisjes aan het Raadhuisplein te Heemstede zullen worden gesloopt. Inplaats daarvan zullen binnenkort onder architectuur van den heer N. J. Nijman zeven heerenhuizen verrijzen, de bouw is opgedragen aan den aannemer C. A. M. Jonckbloedt te Heemstede. De foto's laten dumelijk zien, welk een verfraaiing het Raadhuisplein zal ondergaan Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord- Holland te Haarlem aanbesteed: Het maken van den bovenbouw van een draaibrug over de Haarlemmerringvaart bij Schiphol in de gemeente Haarlemmermeer met bijkomende werken. De laagste inschrijfster was N. V. Dok Maat schappij te Amsterdam voor f 54950. Vervolgens werd aanbesteed: Het maken van den onderbouw van een ophaalbrug over de Nieuwe Haven te Edam in de gemeente Edam met bijkomende werken. De laagste inschrijver was W. P. Koopen te Enkhuizen voor f 21.752. Hierna werd aanbesteed: Het maken van den bovenbouw van een ophaalbrug over de Nieu we Haven te Edam in de gemeente Edam. De laagste inschrijvers waren R. en J. Fal- venhof te Vroomshoop voor f 17344. Een 35-jarige ijsco-venter zag op 6 Mei j.l. op den Verspronckweg een dames-rijwiel staan. Hij kon er niet afblijven en reed er op weg. Deze diefstal was echter door den broer van de gedupeerde bezitster gezien. HU sprong in zijn auto en op aanwijzing van een anderen Wielrijder, wien de diefstal eveneens was opge vallen, wist hy den dief te achterhalen. Deze stond hedenmorgen voor de Haarlem sche rechtbank terecht. De verdachte kon de drijfveer van zijn daad niet zeggen. De off icier vanjustitienam in aanmerking dat de verdachte verminderd toerekenbaar was, doch dat deze daad' hem wel kon wórden toe gerekend. Aangezien een zuster van verdachte zich over hem zou ontfermen .eischte de offi cier 5 maanden onvoorW. m. a. p. en 5 maan den voorw. gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Mej. W. van de Velde, eerder onderwijzeres aan de openbare school te Spaarndam, daarna als wachtgeldster afgevloeid en herplaatst in Drenthe, is thans benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Muiderberg. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal worden gehouden op Dinsdag 18 September. Alhier is aan gewetensgeld binnengekomen f 172.90. Alhier zijn In de week van 26 Augustus tot en met 1 September 7 gevallen van roodvonk ge constateerd waaronder 3 gevallen in één gezin Ondertrouwd: 5 September: J. Tuinstra en E. M. Publicatus; J. H. Ktilman en G. J. Ger ritsen; J. J. Wetterhahn en W. M. H. V. Zon neveld; J. H. A. Buijs en J. H. Kuijper; H. Sieval en M. P. Lamparter; C. Kraaijenoord en G. E. de Vink; J. A. C. Remkes en M. C. Buchner; T. Doezie en J. J. v. d. Reep; J. Smits en E. C. Janssen; A. F. v. Trojen en E. A. La<?etJ. M. Snethlage en D. J. F. Meer burg. Getrouwd:: 5 September: H. J. v. Teunen- broek en E. W. Boeree; F. J. H. Dubois én E. M. Kehrbein; L. J. Klauwers en K E. Steinhaus; C. v. Eis en A. E. Zeulevoet; W. F. Horeman en E. Sluis; J. B. Kok en C. de Graaf f; J. W. Burghout en J. Schouten; A. A. M. v. Wayen- burg en C. R. Pierlot; P. Geerlings en M. E v. Kessel; J. W. der Kinderen en A. M. Ma- gielsen; A. Geerts en S. V- v. d. Poel; J. H. F. Schouten en A. Brokman; G. L. v. Buuren en M. E. de Vries; I. Laadstra en M. J. de Bruin; H. B. v. d. Velde en E. A. Nieuwen- huis; S. Kooiman en C. M. v. d. Moolen; B. J. Kaart en C. J. H. Kapteyn. Geboren: 3 September: M. H. W. Hoogka merOtto, d., G. SchoenZijlstra, d. 4 Sep tember: E. H. T. CampagneCollard, d., A. A. M. v. WeesHermans, d. 5 September: E. A. G. Heeresv. Buuren, z., M. Korzelius V. Bilderbeek, z. Overleden: 3 September: A. C. E. Nieuwen- hofHaalebos, 70 j., Duvenvoordestraat, J. Pruisstoute, 41 j., Saracenenstraat. 4 Septem ber: M. C. J. Scheer, 87 j., Voorduinstraat, C. Boon, 68 j„ Santpoorterstraat, M. Machielse, 61 j„ Parklaan. De viering van het zilveren jubileum van de Winkeliersvereeniging „Eendracht maakt Macht" is zeer zeker een der glanspunten geworden van deBeveiwijksche feestweek. De dag van gisteren was geheel aan de her denking van dit jubileum gewijd. Het is een gelukkig idee geweest om als onder deel van deze jubileumviering een sprookjes optocht te organiseeren. Wekenlang is er ge arbeid om dezen optocht voor te bereiden en het spreekt vanzelf dat dien overeenkomstig de ver wachtingen hoog gespannen waren. Dadelijk moet erkend, dat deze verwachtingen nog overtroffen zijn. Het was in alle opzichten een groot succes dat nog aangevuld werd door het prachtige herfstweer en dat zijn bekroning vond in een overweldigende belangstelling. Duizenden zijn gisteren naar Beverwijk geto gen om dezen sprookjes-optocht te zien. Een bewijs, hoe ook in dezen materialistischen tijd de belangstelling voor het sprookje nog vol op leeft. De spoorwegen haden het buitengewoon druk en konden op een gegeven moment het ver voer nauwelijks verwerken. Reeds lang voor den aanvang stonden dichte drommen belangstellen den langs de straten, waar de stoet zou passee- ren, met het gevolg, dat het zeer drukke door gaand verkeer moeite had, om vooruit te komen. De opstelling van den stoet geschiedde op het C. H. Moensplein. De geheele sprookjeswereld was vertegenwoordigd. Op een reeks van praal wagens waren tafereelen uit de verschillende be kende sprookjes uitgebeeld en wel op een wijze, die onverdeelde bewondering trok. De praalwa gens werden afgewisseld door groepen te vöét, •terwijl iedere groep voorafgegaan werd door twee elfjes met een schild, waarop de tekst van het sprookje vermeld stond. Zoo kon men achtereenvolgens bewonderen „Grootmoeder, die sprookjes vertelt"; „Figuren uit de sprookjeswereld"; „De eldoende kabou ters"; „Roodkapje en de wolf"; Klein Duim je en de Reus"; „Sneeuwwitje"; ,De rattenvanger van Hameln"; „De droom van den toovenaar"; „De gelaarsde kat"; „De markies van Carabas" met gevolg; „Hans en Grietje"; „Ali Baba met zijn 40 roovers"; „Doornroosje"; „Zwaan kleef aan" en „Asschepoetster.'* De organisatoren hebben alle eer van hun werk gehad. Een bijzonder compliment dient ge bracht aan mevr. A. Moens-v. d. Veen, die de costumeering op smaakvolle wijze verzorgde en aan de heeren A. M. Smit en L. Bleeker Jr., onder wier architectuur de fraaie decors van de praalwagens waren ontworpen. Begeleid door de Beverwijksche Harmonie kapel maakte de stoet een rondgang door de plaats. Na afloop hield het bestuur van de jubileeren- de winkeliersvereeniging een drukbezochte re ceptie in het Kennemer Hotel. De heer Stoutenbeek dankte na afloop voor de vele bewijzen van sympathie en belangstel ling, tijdens de receptie ondervonden. Het jubileumsfeest werd besloten met een uitnemend geslaagden feestavond in het Ken- nemer Hotel. Onder daverende toejuichingen werd het be stuursvoorstel den heer D. M. G. Botterop te benoemen tot eerelid, aangenomen. Mevr. Bot terop ontving een prachtig bouquet. Hierna weid een afwisselend programma af gewerkt, waarbii de aanwezigen zich buitenge woon amuseerden. Velling Ten overstaan van notaris mr. J. A. de la Hayze te Heemstede is In Zomerlust geveild: de perceelen Helmersstraat 24 en 26. Deze twee woonhuizen zijn gecombineerd ge veild en brachten op 4225. De perceelen wer den gekocht door den heer T. Molenaar q.q. alhier. XlADIOEN, 6 Sept. (Aneta) In den laat- sten tijd zijn in de omgeving van Madioen rampok-partijen gepleegd, welke van zoo ern- sigen aard waren, dat extra politiehulp moest worden gezonden. Heden werden werdrom nieuwe gevallen ge meld, n.l. een overval te Magetan, bij der, loerah van Wlroredjo, die zwaar gewond werd. Een rampokker, door een piek gewond, werd gearresteerd. Eveneens geschiedde een overval in de dessa Sidoredjo, afdeeling Doengoes, in het regent schap Madioen, waaraan dertig rampokkers deelnamen. Zij maakten een geldsom van cir ca f 200.buit. Een dessaman werd zwaar ge wond. Nog werd een overval gemeld uit de dessa Bandjaredjo, afdeeling Oeteran, welke echter mislukte. De path! te Ma-getan arresteerde zes ram pokkers, onder wie de hoofdman der bende een hadji, oud-dessa-hoofd, drie leden van 'n dessabestuur en twee dessalieden. Gebouw „St. Bavo" Proza, 8 uur Retrai teclub Spoorwegpersoneel, 8 uur R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 34 uur. Schouwburg Jansweg Prof. Melachïna, kwart over 8. Rembrandt-Theater „Lady Killer". Op het tooreel: „Martinet", 7 en 9.15 uur. Palace „Vliegenier des Doods". Op het too neel: „Florencette". 7 en 9.15 uur. Luxor „De kampioen der Vrouwen", 7 uur (doorloopende voorstellingen). Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Prof. Malechini, kwart over 8. Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. it. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bi) mej. H. Simons, Bloemhofstraat I. Haarlem. Tel. 11671. O. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem Tel 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur. Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, Inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Opengesteld: dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur. 's Maandagsochtends gesloten. Het was niet te voorzien dat het een geweldig seizoen voor Zandvoort zou worden. Geen nuch ter Hollandsch hotelhouder houdt rekening met het onwaarschijnlijke, om van het wonderbaar lijke maar niet eens te spreken, en daarom zijn ook de Zandvoortsche hotelhouders niet te zeer gedesillusioneerd. De groote hotels zijn er het slechts aan toe geweest. Vroeger waren ze voor het grootste gedeelte door buitenlanders bezet, meest Duit schers. Nu kwamen nog slechts enkele vreem delingen. De Duitscher kan met zijn 50 zilve ren Marken, die hij mag uitvoeren, op zijn hoogst nog voor een weekend naar Holland Ko men (en dan moet hij nog kalm aandoen), van langer verblijf is voor hem geen sprake meer. Daarby kwamen de hoogere instem waarvoor de groote hotels zitten: grooter personeel, be- lasting, enz. Deze zijn eer toegenomen dan ver minderd. Naar onze zegsman, de voorzitter van den Bond van Hotelhouders, afdeeling Zandvoort, ons mededeelde, hebben de kleinere hotels en de goede pensions nog het beste jaar gemaakt. En kele kleinere hotels zijn zelfs doorloopend vol geweest. Toch Is het voor het meerendeel niet zoo'n goed seizoen geweest als dat vroeger meestal het geval was Een der eerste oorzaken hiervan is waar schijnlijk wel de al te groote toename van klei nere pensions in de laatste jaren. Ieder kan vrij naar Zandvoort komen en daar een pension openen, zelf de inrichting verzorgend en de prijzen vaststellend. Omdat de gestelde tarieven soms zeer laag zijn (men noemde ons een pen- sionsprijs van ƒ2.50 p. d.) is het voor de ge zeten hotel- en pensionhouders onmogelijk om te concurreeren. Te begrijpen is ook, dat de winst van zulk een pensionhouding te weinig is om een vol doenden waarborg voor de toekomst te vormen. Aan dezen toestand moet een einde krnen, in het belang van de seizoengasten, die slechts met goede hotels en pensions gediend zijn en in het belang van de bestaande hotels en pen sions. Daarom heeft de Bond van Hotelhouders het plan een request aan B. en W. van Zandvoort te richten om beter toezicht op de inrichting der pensions te verkrijgen en zoo indirect een al te groote en voor niemand voordeelige uit breiding te beletten. Een andere oorzaak is echter te vinden in het feit, dat ondanks de voortdurend gevoerde reclame slechts betrekkelijk weinig Nederlan ders hun vacantie in eigen land hebben doorge bracht. Velen trekken nog naar België en Duitschland, waar tengevolge van der. ia gen geldkoers de hotelprijzen zoo laag zijn, dat elke concurrentie van te voren al Is uitgesloten. Van de reisweek heeft men in Zandvoort evenmin als in Haarlem iets bemerkt. Haar weldaden schijnen- zoo- ergens elders uitgestrooid te zijn. Zooals te begrijpen is, zint de Bond van Ho telhouders op middelen om dezen uittocht tegen te gaan. Reeds verleden jaar werd voorgesteld om een toeslag op de reispassen van vacantie- reizigers te heffen. Of deze maatregel practisch zou zijn? In ieder geval zien wij hen nog niet zoo spoedig doorgevoerd. Hoe ver zou men moe ten gaan, om vrucht van dezen maatregel te trekken? Geen Nederlandsch hotelhouder zal hier toch Duitsche toestanden wenschen. BATAVIA, 6 Sept. (Aneta) De handelsbe sprekingen tusschen de Nederlandsche en Ja- pansche delegatie verkeeren nog altijd in het zelfde stadium van afwachting, zoodat dage lijks naar nadre berichten van Japansche zijde wordt uitgezien. Aneta verneemt van welingelichte zijde, dat tegen het einde der week een nieuwe stimu lans valt te verwachten in den vorm van na dere instructies, waarop „spijkers met kop pen kunnen worden geslagen. HAARLEM, 5 Sept. Groentenmarkt. Tomaten 24 cent, Heerenboonen 1218 cent, Snijboo- nen 14—20 cent per K.G. Bloemkool 10—20 ct„ Komkommer 24 cent per stuk. Spinazie 20—50 cent, Andijvie 0.70—1.00, Postelein 12—35 cent, Groene kool 35—50 cent per kist. Sla 1.604.00 per 100 krop. Prei 3—10 cent, Selderie 2—5 ct., Peterselie 35 cent, Wortelen 612 cent, Ra barber 2—4 cent per bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2