Zoekt gij betrouwbaar s I Personeel? j I Plaats dan 'n„Omroeper I voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws k DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 De Almitento nm Otto en Maria Rusland en Volkenbond OPENING NIEUW PAROCHIE HUIS TE OVERVEEN Een waar „thuis" HET WESTMINSTER KOOR IN HAARLEM Bijzonderheden over naam en oorsprong Reorganisatie Stationsplein Dagkaarten van 25 ct. vervallen DE NIEUWE AUTOBUSLIJNEN Waar halteplaatsen zijn MUZIEK GROOT OPENLUCHT. CONCERT Ten bate van 't orkest der H.O.V. AAN SCHELDWOORDEN GEEN GEBREK! Maar hij had de verkeerde voor. R.W.W.V. „ACHILLES' Blindencommissie Onder voorzitterschap van den heer mr. C. Blankevoort, opvolger van wetthouder A, G. Op de Heemsteedsche wielerbaan Een maquette van het nieuwe plan voor het gebouw van de N.V. De Amsterdamsche Groote Schouwburg Droste's Java-album SCHAKEN Ledenvergadering Haarlemsche Schaakclub K. J. M. V. ST. AUGUSTINUS Tentoonstelling Volkstuinwerk Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Van een verloving is in Italiaan- sche hofkringen niets bekend DROEVE PLECHTIGHEID BOOM OP MOSKEE GEVALLEN Vijf vrouwen in klein huisje gedood INBRAKEN EN GROS Begrafenis der slachtoffers van den brand te Ernst Dader staat terecht Twee ministers op bezoek De belangstelling Finland niet tegen toelating 40-jarig huwelijksfeest MAN GESTOKEN DOOR IJZEREN PLATEN GEDOOD Joha Hoogewerff UITKEERING FAILLISSEMENT Veendammer Hypotheekbank TENNISKAMPIOENSCHAP De tweede dag VOETBAL IN ENGELAND Uitslagen van Woensdag allll!IIIlI!l]IIIIllIil!lUI]lilIIII!llllIllIllillillllllIlllilIll!illlilll!l[liIlllllllJll]llll!III]IIlIiII!IIIIIiniIllliniiII]IlllIi= NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ,JDomi" beteekent „thuis". En alle aanwe zigen zullen zich thuis gevoeld hebben in het nieuwe Parochiehuis „Domi" van Overveen, toen gisterenavond om even over half 9 pas toor van Niekerk den eersten feestavond opende in de frissche, mooie, niet al te groote zaal. Allereerst heette de Zeereerw. Pastoor de aan wezigen welkom, onder wie hij met name noemde de heeren Dr. Bornwater en Prinsen- berg. wethouders der gemeente en den heer de Jong, directeur van Publieke Werken. Ver volgens dankte pastoor als voorzitter van het kerkbestuur den heer Prinsenberg als architect en de aannemers, de Gebr. Schiphorst. Harte lijk begroette hij de geestelijkheid uit de om geving, die gaarne aan zijn uitnoodiging ge volg had gegeven. Ds. van Dijk, de voorzitter v. d. Bloemendaalsche Jeugdvereeniging, de besturen van de jeugdorganisaties, sociale, cul- tureele en politieke vereenigingen der parochie. Dan commemoreerde hij de moeilijkheden die men bij de stichting van het nieuwe gebouw ondervonden had. Het kerkbestuur heeft lang gewacht voor het met den bouw durfde be ginnen. Maar nu is er ook iets volmaakts tot stand gekomen. In het gebouw is plaats voor alles, wat in de parochie leeft. Er zijn club lokalen, er is een Graalhuis, er zijn Welpen holen, vergaderlokalen, dan is er het tooneel, ja zelfs een bioscoopinrichting. Pastoor eindigde zijn toespraak met aan de aanwezigen de commissie voor te stellen, die op verzoek van het kerkbestuur gaarne de exploitatie op zich heeft genomen. Onder leiding van den dirigent, kap. F. van Buuren, voerde het parochiale zangkoor zes werken en werkjes uit van HoUandsche com ponisten uit vroegeren en lateren tijd. Voor hen, die het koor nog niet hoorden, zij opgemerkt, dat de uitvoering „af" was. Voor de pauze spraken nog de heer Prinsenberg, als architect en als lid van de zoo juist geïnstalleerde ex ploitatiecommissie, kap. J. Verhaar namens de parochiale organisaties, de Zeereerw. Zeergel. Heer A. Vollaerts, directeur van het vrouwelijk jeugdwerk in het bisdom en Ds. van Dijk na mens de Bloemendaalsche jeugdvereeniging. Onder de pauze werd door de leden van de Graal wacht thee gereserveerd. Graag maakten alle aanwezigen hierna gebruik van de gele genheid om het gebouw te bezichtigen. Pastoor van Nieekerk sloot dezen eersten feestavond met een woord van dank aan het parochiale koor en aan alle aanwezigen. Zaterdagavond zal een der bekendste zang koren van Amerika, nJ. het Westminstsrkoor, onder leiding van Dr. John. Finley Williamson, een concert geven in de Gem. Concertzaal al hier. De naam van dit koor is afkomstig van de Westminster Kathedraal te Dayton (Ohio). Het koor heeft dus niets te maken met de Westminster Abbey te Londen. 40 jaar geleden is het koor ontstaan uit het kerkkoor van ge noemde kathedraal. Oorspronkelijk waren er 60 dames en heeren aan verbonden, thans veer tig (evenveel dames als heeren). Zij hebben honderden concerten gegeven in Amerika en zijn thans op tournee door Europa,* waar zij in vele landen zich zullen laten hooren. Het programma bevat zoowel klassieke mu ziek als gezangen van cowboys en Indianen, en liederen van moderne Amerikaansche com ponisten. Op 24 October geven zij htm laatste concert in Parijs, waarna zij naar New-York zullen terugkeeren. ..Amerika's Nationaal Koor", zooals het West- minsterkoor ook wel genoemd wordt, heeft in de Amerikaansche steden concerten voor 10.000 personen gegeven. Bij de uitvoering in de Opera te Parijs was de Fransche president en regee ring tegenwoordig. Ook in Weenen woonde de Oostenrijksche president het concert in de opera aldaar bij. Genestetweg, Rustenburgerweg, Bosch- en Duin plein, Sterreboschlaan nabij Zomerzorg, eind punt. In verband met de reorganisatie van het Sta tionsplein zal de nieuwe buslijn A voorloopig van Vrijdag as. af het laatste deel van het traject rijden als volgt: Kenaupark, Stations plein, viaduct Jansweg, Kennemerplein (eind punt), dan Staten Bolwerk, viaduct Kenaupark, Kenaupark, enz. De Buslijnen B en C, komende van het Kle verpark, zullen langs het Staten Bolwerk het Kennemerplein oprijden, daar keeren op de tegenwoordige automarkt, een halte krijgen voor de Noordelijke uitgang van het station en langs Kruisweg-viaduct naar de binnenstad rijden. In omgekeerde richting, komende van den Jansweg, passeeren zij het viaduct-Jans- weg en Kennemerplein en rijden zoo door naar het Kleverpark, met vermijding dus van het Stationsplein. Voorts vernemen wij dat de dagkaart van 25 cent, die tot nu toe alleen geldig was op de tramlijnen in de gemeente Haarlem, vervallen is. Alleen de dagkaart van 30 cent, onbeperkt geldig op de buslijnen A, B, C en op de tram lijnen SchotenHeemstede en Amsterdamsche VaartBentveld, blijft bestaan. Ook is vervallen het recht om op zijn retour biljet, dat geldig is op de tramlijn Haarlem Leiden v.v., tevens gebruik te mogen maken van de lijnen naar Overveen of Bloemendaal. Men moet thans voor deze lijnen afzonderlijk betalen. Heden (6 September) gaan de nieuwe auto- buslijnen rijden. Omtrent de definitieve halte plaatsen van deze lijnen vernemen wij het volgende Buslijn A. (Station-LeidschevaartHeem stede) stopt op: Stationsplein, Kenaupark, Nas- 6auplein, Zijlstraat (vaste halte), Zijlvest, om gekeerde richting Raaks), Prins Hendrikstraat (vaste halte), Wilsonsplein, Koninginneweg- Tempeliersstraat, Rijks Kweekschool, Schouw- tjesbrug, Kwakel, Leidschevaart (viaduct), Zandvoortschebrug, vervolgens de bestaande halten. Buslijn B. (Turfmarkt-Overveen (Zeeweg)- Zandvcort) stopt op: Turfmarkt, Korte Veer- straat, Klokhuisplein, Jansstraat (tusschen Begynesteeg en Lombardsteeg), Korte Jans straat-Ridderstraat. Parklaan, Stationsplein (omgekeerde richting Kennemerplein, Stations plein, Parklaan, Kruisstraat Hema Groo te Markt naast Hoofdwacht Staten Bol werk, Schotersingel tegenover Verspronckweg, Tetterodestfaat, Kleverpark. Brederodestraat (omgekeerde richting Kleverparkstraat), Ver spronckweg, Adr. Stoopplein, Waldeck Pyr- montlaan. de Meierij, Bloemendaalscheweg. Kweekduinweg, Zeeweg (Witte Huis), Zeeweg alle plaatsen, Bloemendaalsche strand (politie post), Strandboulevard (toegang vrije strand), Noorderbad, Bemadette, Brandaris, Kurhaus, Riche, Badhuisplein (binnen vierkante streep), Tramplein-Oranjestraat, Zeestraat. Buslijn C. (Overveen (Ramplaan) -Haarlem- Bioemendaal) heeft halteplaatsen op: Tuin dorp, Rollandslaan, Elswoutlaan, Raadhuis, Meidoom, R. K. Lyceum, Julianalaan, Duven- voordestraat, Pieter Kiesstraat, Zijlbrug, Raaks, Postkantoor, Groote Markt (Vischhal), Jans straat (tusschen Begynesteeg en Lombardsteeg), Korte Jansstraat -Ridderstraat, Parklaan, Sta tionsplein (omgekeerde richting Kennemerplein, Stationsplein, Parklaan, Kruisstraat Hema, Groote Markt Brinkmann), Staten Bolwerk, Schotersingel tegenover Verspronckweg, Tette- rcdestraat, Kleverpark, Santpoorterplein, Molen straat, Kleverlaan, Iepenlaan-Kinheimpark, Platanenlaan, Verbindingsweg, Korte Klever laan (alléén richting Haarlem), Mollaan (alléén richting Bloemendaal), Vjjverweg-Hartelustlaan, Over het algemeen genomen een uitstekend geslaagd muzikaal experiment, dat men te Haarlem, in navolging van het dezen zomer in het Amsterdamsche Stadion gehouden open lucht-concert, ook in de Bloemenstad heeft aangedurfd, al is ook bij deze gelegenheid van zelfsprekend plaats voor enkele restricties. Allereerst dan leende de omgeving er zich uitstekend voor en waren zoo goed als alle omstandigheden aanwezig om de uitvoering in acoustisch opzicht te doen slagen. Zonderen we de plaatsen op de zangers- en neventribunes uit, waar men min of meer achter het orkest zat, dan was de muziek langs alle kanten van het terrein zeer goed te volgen, op de zachtere momenten van het strijkersensemble na, welke slechts van nabij konden worden gehoord. En we zouden het, van dat standpunt bezien, niet eens zoo bijzonder vreemd hebben gevonden, wanneer het orkest, zoowel als de medewerkende zangkoren een plaats hadden gevonden op een niet al te hooge tribune op het middenveld, of zelfs tegen het hooge geboomte aan den kant van de Spanjaardslaan. Immers boomen vor men, naar men weet, een goed werkend natuur lijk klankscherm. Zooals de opstelling nu een maal was, genoot men op eenigen afstand eigenlijk alleen maar de middelsterke en ster kere gedeelten der uitgevoerde werken, maar die hoorde men dan ook zoo perfect, dat wel haast geen idealere acoustiek denkbaar is. En, wederom van dat standpunt uitgaande, zou de gekozen muziek geheel daarop moeten zijn in gericht. En dit nu was dezen avond niet geheel het geval. Het sprekendste bewijs voor onze these was wel dat de koorwerken, zoowel voor gemengd koor als voor mannenkoor alleen, waarin de meeste homophone partijen voor kwamen en de unisone forti-gedeelten ook het zuiverst overkwamen en den sterksten indruk maakten. Zoo was het effect van het koor uit Haydn's Schöpfung „Die Himmel erzahlen" grooter dan dat van het Hallelujah uit Han del's Messias, al klonk het slot imposant, en kwamen naar onzen smaak van de mannen koren het Soldatenkoor uit Faust en Lander- kennung van Grieg op zijn voordeeligst uit. En juist daarom zoude men misschien de voorkeur moeten geven, bij een uitvoering van dit genre, aan een groot, één geheel vormend werk van niet al te gecompliceerden aard, van eenvou dige, maar sterk muzikale allure. Dit zou voor zeker de noodige spanning aan het auditorium hebben gegeven en minder dan nu het geval was de aandacht over zooveel nummers van diverse muzikaliteit hebben versnipperd. We achten het daarom niet onmogelijk, dat men. door deze ondervinding geleerd, en tevens bij voldoenden tijd van voorbereiding, bij een even- tueele volgende gelegenheid, het dien weg zou uitsturen. Daarvoor pleiten trouwens nog an dere dan zuiver acoustische en muzikale over wegingen, die we hier natuurlijk niet kunnen ontwikkelen. Afgezien echter van deze restricties, waarin we niemand ook maar in het minst zouden wil len betrekken, mag men gerust tot de voor Haarlem vleiende conclusie komen, dat dit openlucht-concert een buitengewoon succes is geworden, waarin de heer Schuurman, die het orkest en de koren met enthousiasme leidde, zeer zeker een groot aandeel heeft gehad, en waarvoor hij dan ook met een krans en een extra applaus werd beloond. Jammer was het, dat naar schatting slechts een twee- drie-duizend menschen op het H.F.C.-veld zelf aanwezig waren, en dat niet alle tribunes waren bezet. Zeker een even groot auditorium gaf er de voorkeur aan om op het terrein gratis van het concert te genieten, al was dit, zooals een vurige H.O.V.-propagandiste in de tram terecht aan een gratis-toehoorster verweet, nu niet bepaald de opzet geweest van de organisatie van dezen avond. Wanneer intusschen van de bona fide-be- zoekers van het openlucht-concert van dezen avond zich ook maar de helft blijvend zouden willen interesseeren voor het Orkest onzer Haarlemsche Orkestvereeniging. zou dit er zeker mee zijn gebaat, al is het onmiddelijke doel van dezen avond ook niet onmiddellijk bereikt. Waar we alle medewerkenden aan dezen avond reeds in ons blad van eergisteren hebben gepubliceerd, achten we ons van deze moeite voor hedenavond ontslagen. Rest ons slechts allen onze hulde en dank te brengen voor het bereikte resultaat, dat, zooals we reeds zeiden, over het algemeen genomen een uitstekend mu zikaal experiment mocht heeten en met goed succes door een tweede zou kunnen worden bevestigd. J. S. Boes, die bij zijn wethoudersverkiezing afge treden was als voorzitter, vergaderde dezer da gen de Blindencommissie alhier. Wegens verhuizing uit de gemeente nam de heer H. J. Klein ontslag als lid der commissie. In zijn plaats werd gekozen de heer Van Hou- welingen Rijkhoed. Ten slotte werd medegedeeld, dat de werkin richting van de blinden, welke thans aan het Donkere Spaarne is gevestigd, zal worden over gebracht naar de gemeenteschool aan de Boter markt, welke door B. en W. ter beschikking van de commissie is gesteld. De verplaatsing zal uit eigen middelen bekostigd moeten worden. Gistermorgen begaf zich de achttienjarige dochter van mevr. de Wed. v. d. P„ te Hille- gom, met een andere jongedame per rijwiel naar Haarlem. Ter hoogte van de z.g. Wortelenbuurt was het vriendinnetje iets vooruit gereden. Aan den zijkant van den weg stond een oude auto, waar uit twee mannen stapten. Een hunner, die later bleek de rijwielhandelaar M. aan de Wilhel- minastraat te Lisse te zijn, ging vóór 't rijwiel staan; de andere, zekere W. en knecht bij M er achter. Het meisje niets kwaads vermoedende meende, dat het hier een controle gold voor het belastingmerk, verklaarde, dat zij 'n plaatje had. De beide mannen echter verklaarden zich te verheugen, dat zij eindelijk hadden, wat ze zochten en maakten haar uit voor schoft, op- lichtster en erger. Ook haar broer, die volgens de „heeren" eveneens een oplichter was, zou men wel krijgen. Het meisje stond perplex en barstte in schreien uit. Er kwamen menschen bij, aan wie een briefje werd getoond, waarop iets te lezen stond, daar de rijwielhandelaar slecht ziet; na lezing gingen de omstanders huns weegs. De fiets werd op den auto gebonden en men ging in de richting Lisse. Gelukkig kwam even later mej. G. voorbij, die mej. v. d. P. zeer goed kende en die ter stond begreep, dat de zaak niet richtig was. Zij nam het nummer van den auto op en deed aan gifte aan het politiebureau te Heemstede. Ook de politie te Hillegom werd gewaarschuwd. De motorbrigade van Heemstede zette den auto na, die werd achterhaald. Toen bleek het volgende: de rijwielhandelaar had aan een ander meisje een rijwiel verkocht, waarvan de betaling niet vlotte en een broer daarvan, zekere v. D„ stond mede niet gunstig aangeschreven. De rijwielhandelaar meende nu in de aangehoudene de werkelijke of vermeen de oplichtster te hebben gevonden Het is begrijpelijk, dat hier proces-verbaal volgde en dit muisje een zeer verdiend staartje zal hebben; het is eenvoudig schandelijk! Dinsdag, 4 Sept., werd op de Heemsteedsche Baan de laatste wtedstrijd door bovengenoemde vereeniging verreden, welke wel als een der mooiste wedstrijden gerekend mag worden. Het bestuur, dat met het oog op de nog he- trekelijk geringe baanroutine der jongens het nog steeds niet had aangedurfd een koppel wedstrijd uit te schrijven, had thans als smi ting van het baanseizoen een half-uurs-koppel- wedstrijd aangekondigd. En we kunnen niet anders zeggen, dan dat dit nummer een formeel succes is geworden. Er is in dezen wedstrijd gevochten van het begin tot het eind; geen oogenblik rust is er geweest, wat wel bleek uit het feit, dat sommige jongens zich finaal leeg hadden gereden en bovendien den afgelegden afstand, n.l. 20 K.M. 600 M.. wat maar liefst een uur-gemiddelde van ruim 41 K.M. beteekent, behoeft verder geen commen taar. Daarna ontmoetten Harry v. Beugen en Ben v. d. Aart elkaar in een achtervolging, waarin v. Beugen na een hardnekkige verdediging in de 13de ronde het onderspit moest delven. Hierna vond de koppelwedstrijd plaats, waar vooral het koppel v. Beugen-Meyer buitenge woon goed werk verrichtte. Ook de koppels v. Wees-v. d. Hoeven en v. d. Aart-Jansen vielen op door hun goede rijden. Zij gaven althans het koppel v. Beugen-Meyer geen kans om weg te komen. De wedstrijd werd ten slotte beslist in de klassementen en de totaal uitslag was: 1. v. Beugen-Meyer 10 pnt. 2. v. Wees-v. d. Hoeven 7 pnt. 3. v. d. Aart-Jansen 4 pnt. 4. P. Gruiters-B. de Vries 3 pnt. Afgelegde afstand in y2 uur 20 K.M. 600 M. -X-'..-.vXv.w. Plaatjes-albums hebben niet alleen voor de jeugd groote aantrekkelijkheid, maar ook voor ouderen. Met vreugde zal dan ook het album Java I. uitgegeven in de Indische serie der N.V. Droste's Cacao- en Chocoadefabrieken, ont vangen worden. Schrijver is ditmaal J. C. Lam ster, de gekleurde plaatjes en teekeningen zijn van G. S. Fernhout, de druk is van Joh. En schedé en Zonen, grafische inrichting te Haar lem. Het album sluit aan bij de reeks bestaan de, bevat 72 kleine en 4 groote platen en is door een terzake kundige geschreven. In dit eerste deel wordt hoofdzakelijk de ge schiedenis van Java verteld, in het tweede deel zullen maatschappij, dagelijksch leven en beschaving der bevolking uiteengezet worden. Maandagavond hield de Haarlemsche Schaak club haar jaarlijksche ledenvergadering ter bespreking en vaststelling van het programma voor de komende wintermaanden. De secretaris, de heer W. Mantel, bracht verslag uit over den winterwedstrijd 1933/34. De hoofdgroep is uitgespeeld, in de tweede groep moeten nog twee partijen worden ge speeld. De eindstand van de hoofdgroep luidt: 1. D. Andréa li'/, punt, 2. W. Mantel 14 punten, 3. C. P. Akkerman 11V2 punt, 4. F. Abspoel 10 punten, 5. H. J. Steenbergen 9Vi punt, 6. W. A. Lindeman 8 punten, 7. Tr. van den Bos 8 punten, 8. S .J. Abspoel VA punt, 9. C. E. Abspoel 3Vi punt. De heer D. Andréa is dus kampioen gewor den van de Club en daarmede voor het jaar 1934/35 houder van den aan het kampioenschap verbonden zilveren wisselbeker. Vervolgens werd overgegaan tot de bespreking van den nieuwen winterwedstrijd. Met tiet oog op het grootere aantal deelnemers werd beslo ten, ditmaal in drie groepen te spelen, met promotie- en degradatie-wedstrijden. Verder werd aangenomen een voorstel van het bestuur, om dit jaar met drie tientallen uit te komen in de competittie van den Noord- Hollandschen Schaakbond. De nieuwe winterwedstrijd begint Woensdag 12 September. Door bijzondere omstandigheden is ni. de clubavond van de volgende week bij uitzondering verzet op Woensdagavond. Daarna blijft de clubavond weer op Maandagavond. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het nieuwe seizoen van de K.JM.V. St. Augustinus, welke vereeniging van katholieke jonge mid denstanders het vorig jaar onder dezen naam werd opgericht, zal aanvangen op Donderdag 13 September a.s. met een jaarlijksche a!ge- meene edenvergadering, terwijl Zondag 16 Sep tember d.a.v. de officieelè opening van het nieuwe seizoen 19341935 zal plaats hebben met een H. Mis met algemeene H. Communie der leden, waarna een gemeenschappelijk ont bijt. Dank zij de medewerking van de directie van café, restaurant Gebrs. Brinkmann, Groote Markt, zullen ook dit seizoen de wekelijksche vergaderingen e.d. wederom op Donderdagavond in de bovenzalen van genoemd café-restaurant worden gehouden. De tentoonstelling, welke door de Volkstuin vereniging „Zonder Werken Niets" aan den Kruisweg, hoek Parklaan, georganiseerd was, zal in verband, met een droevig ongeval van een der leden, op Vrijdag, Zaterdag en Zondag niet doorgaan. De tentoonstelling is uitgesteld tot 22 Sep tember a.s. ROME, 5 Sept. (Reuter). Een van de leden van de Italiaansche hofhouding verklaarde aan den correspondent van Reuter dat niets bekend is over een eventueele verloving van Aartsher tog Otto met de Italiaansche prinses Maria. PADANGSIDEMPOEAN, 5 Sept. (Aneta) Gistermiddag is door regen en wind een groote waringin-boom in den kampong Hoeta Lam- boeng ontworteld en op een moskee gevallen. Vijf vrouwen, die daar aanwezig waren, en een pasgeboren kindje, werden gedood. Gistermorgen werden te Ernst de drie slachtoffers van den noodlottigen brand van j.l. Zondag ondér groote belangstelling begraven. Om elf uur verliet de stoet de woning van den heer Teilegen, waar de zoo zwaar be proefde familie Vosselman liefderijk is opge nomen. Op het kerkhof waren zeer velen aanwezig, waaronder burgemeester Van Walsem uit Epe. De moeder met haar zes overgebleven kinde ren kwamen mede in den stoet. Aan het graf werd gesproken door ds. A. Dekker, Ned. Herv. Predikant te Ernst. Toen de predikant memoreerde, dat de kin deren dicht bij hun overleden vader waren ge bracht, kon de moeder haar verdriet niet be dwingen en moest worden weggebracht. Daarna sprak burgemeester Van Walsem als hoofd der gemeente woorden van deelneming. Hij dankte de familie Teilegen en de beide veldwachters voor hun hulp aan de zwaar be proefde familie. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft terecht gestaan de dertig-jarige koopman P. E. J. H. uit Blaricum, die er van verdacht wordt niet minder dan zes inbraken te hebben ge pleegd in het Gooi. Hij zou zijn werkzaamheden zijn begonnen op 14 October 1929. Het begin was echter niet goed, hij werd op heeterdaad betrapt en moest vluchten. Op dien dag verschafte hij zich toegang tot het Kinderhuis „Erica" aan den Naarderstraat- weg te Naarden, door den brandtrap langs een buitenmuur te beklimmen en een raam binnen te stappen. Op een kamer van een zuster door zocht hij een kastje en juist was zijn aandacht getrokken door een geldkistje, toen hij gestoord werd, de man wist te vluchten Op 14 Februari 1934 zou hij op een erf aan de Naarderstraat uit een fietstasch een electri- sche zaklantaarn hebben gestolen. Toen hij aldus zijn uitrusting had gecomple teerd, zette hij zijn werkzaamheden in Huizen voort. Hij bracht een bezoek aan de woning van de familie van E. aan den Naarderstraatweg. Ook hier was het geluk niet met hem. Hij was door de hoofddeur binnengekomen, in de hall werd hij op heeterdaad betrapt en weer moest hij het hazenpad kiezen. Vervolgens zou hij, op 7 Maart te Blaricum hebben ingebroken in de woning van de fa milie B. aan de Schapendrift. Door verbrijzelen van een ruit waren de on- gewenschte bezoekers binnengekomen en had den zich meester gemaakt van 'n portefeuille, een tasch, een boek en eenige andere kleinig heden. Doch ook buiten het Gooi zou zich het werk terrein van verd. hebben uitgestrekt. Hij zou in den nacht van 1 op 2 Augustus 1930 te Biltho- ven in een villa aan de Schubertlaan hebben ingebroken. Ook in dit geval heeft hij waar schijnlijk met anderen samengewerkt. Door verbreking van een ruit waren ze binnengako- men, doch hetzij dat ze gestoord werden, hetzij dat ze niets van hun gading vonden ze vertrokken weer zonder dat iets werd ver mist. Tenslotte was aan verdachte nog ten laste ge legd, dat hij in den nacht van 20 op 21 October 1930 te Den Dolder in een gebouw van de stich ting Willem Arntz Hoeve had ingebroken. Hier werd hij echter betrapt door mej. H. Hij trok een revolver en riep: „als je alarm maakt, dan schiet ik je dood". In dit geval is bedreiging met doodslag ten laste gelegd. Een groot aantal getuigen is gedagvaard be nevens eenige getuigen a décharge. De commissaris van politie A. van IJsendjjk had een onderzoek naar gevonden vingerafdruk ken ingesteld. Op een groot aantal punten toonden zij overeenstemming met de afdrukken van verdachte. Getuige C. H. van Eeghen, die verd. op 14 Februari j.l. in den hall van zijn woning had aangetroffen herkent verd. pertinent, doch deze beweerde dien avond bij zijn moeder te Laren te zijn geweest. Een groot aantal getuigen, meerendeels bewo ners van de perceelen waar is ingebroken, leg den meerendeels formeele verklaringen af over de gestolen voorwerpen en de wijze, waarop de inbreker(s) was(waren) binnengekomen. Een getuige a décharge, een caféhouder uit Blaricum verklaarde dat verdachte op 14 Fe bruari 1934 den heelen avond bij hem in het café was geweest. Den verdachte was ten laste gelegd dat hij op dien avond uit een fietstasch staande op een erf aan den Naarderstraatweg, op geruimen af stand van het café, een zaklantaarn had weg genomen. Om nog eenige getuigen te hooren werd de verdere behandeling aanghouden tot 3 October aanstaande. Woensdagmiddag hebben de minister van Fi nanciën, mr. Oud en de minister van Economi sche Zaken, mr. Steenberghe een bezoek ge bracht aan de Algemeene Middenstands-ten toonstelling te Amsterdam. In een zijzaal van het groote restaurant wer den de ministers ontvangen door het Uitvoerend comité van de Almitento, wier voorzitter, de heer Verbeek den ministers dank zegde voor hun komst. Spreker wees erop, dat deze exposi tie tot stand kwam door samenwerking van drie groote vakgroepen van den Middenstand. Minister Steenberghe sprak namens zijn col lega van Financiën zijn dank uit voor de ont vangst. Het heeft me zeer gespeten aldus de minister dat ik in verband met een zitting van den ministerraad, de tentoonstelling niet heb kunnen openen. Met buitengewone voldoe ning is de regeering gebleken, dat gij zooveel mogelijk door eigen kracht de groote moeilijk heden van dezen tijd tracht te overwinnen. De ze tentoonstelling beschouwt de regeering inder daad als een schoone daad van den midden stand en ik wil u gaarne verzekeren, dat de regeering zooveel als zulks in haar vermogen is, den middenstand zal steunen. Daarop is minister Oud aanstonds, rondgeleid door de heeren Korff en Rhee, de tentoonstel ling, waar zich reeds duizenden bezoekers langs de stands bewogen, gaan bezichtigen en minis ter Steenberghe begaf zich daarop naar het groote restaurant, waar Z. Exc. voorgesteld werd aan de daar aanwezige leden van het Interna tionaal Congres voor den Kleinhandel. De minister sprak de daar aanwezigen daarop ach tereenvolgens in de Nederlandsche, Fransche en DuitSche taal toe. De voorzitter van het congres zegt den mi nister in de Duitsche taal hartelijk dank voor zijn aanwezigheid, vleiende woorden uitende over de ontvangst in Nederland en vooral over hetgeen de minister gesproken had. Daarop werd minister Steenberghe langs de stands geleid door de heeren Verbeek en Wiewei. Beide ministers hebben later nog hun bijzon dere waardeering geuit over hetgeen op de Almitento te bewonderen viel. De Algemeene Middenstandstentoonstelling in het gebouw der R.A.I. werd Dinsdag door bijna 10.000 personen bezocht. Men verwacht, dat heden de 50.000ste bezoeker de loketten zal pas seeren. De tentoonstelling zal onherroepelijk Zondag avond worden gesloten. HELSINGFORS, 6 Sept. (V. D.) Volgens de bladen zou de commissie van buitenlandsche zaken van het parlement van gevoelen zijn. dat Finland zich niet moet verzetten tegen de toe lating der Sovjet-Unie tot den Volkenbond. De Finsche regeermg heeft bij navraag deze berichten noch ontkend, noch bevestigd. Gisteren vierde het echtpaar A. W. F. Smit en C. J. van Weeren, in hun woning aan de Voorzorgstraat, zijn 40-jarig huwelijksfeest. De belangstelling was zeer groot. Tal van schrifte lijke bewijzen waren binnengekomen en er heerschte bijna plaatsgebrek voor de vele bloem stukken. Ook persoonlijk kwam menigeen het echtpaar gelukwenschen. Te Rotterdam hebben twee mannen in een café in de Keizerstraat ruzie gekregen. Op straat werd de ruzie voortgezet. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de 43-jarige H. Hanselman, uit de Schilderssteeg een messteek in de zijde kreeg. Een long werd geraakt. In ernstigen toestand is het slachtoffer in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Op aanwijzing van de vrouw van den ge wonde, kon de politie den dader den 33-jarigen P. J. W. de W, aanhouden. Deze is in arrest gesteld. Aan boord van het Duitsche stoomschip „Ella Halm", liggende in de Rijnhaven te Rot terdam, is de 56-jarige C. van der Voorde ge troffen door een paar zware ijzeren platen die uit een hijsch vielen. Met inwendige kneu zingen werd de man naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij is overleden. Een andere arbeider werd ook door de pla ten getroffen en werd licht gewond. De alt-zangeres en zang-paedagoge Joha. Hoogewerff te Hilversum is met ingang van 1 September aangesteld als geautoriseerde as sistente voor Holland van Prof. Martienssen Lohmann, verbonden aan de Staatliche Hoch- schule en aan het Musikinstitut für Auslander te Berlijn. Naar wij vernemen zal binnenkort door cura toren worden overgegaan tot het doen eener vierde uitkeering groot 4 pCt. In totaal zal als dan aan crediteuren zijn uitgekeerd 58 pCt. De resultaten van de op den tweeden dag van de Nationale Tenniskampioenschappen ge speelde wedstrijden luidden als volgt: Damesenkelspel tweede ronde: mevr. Jonquière sl. mevr. van Gulick 63 61; mej. A. Kerck- hoff sl. mevr. De Jong 75 6—2; mej. T. de Jong sl. mej. Sluis 57 62 64. Derde ronde: mevr. Meyer sl. mej. R. Mechel 64 63; mevr. Jonquière sl. mej. v. Herwijnen 61 61; mej. A. Kerckhoff sl. mevr. Reydon 7—5 8—6. Heerenenkelspel tweede ronde: Marinkelle sl. Rompu 75 75; Kerssemakers sl. Lissauer 97 62; Hoeke sl. Hoge weg 6—4 63; Hoving sl. v. d. Steur 6—4 6—3; Ketjen sl. Spierenburg 36 62 6—2; Rodius sl. van Munster van Heuven 15—17 6—0 6—1. Derde ronde: De Graaf sl. Boon 86 16 63; De Brauw sl. Rubens 62 63; Hoving sl. Klautz 60 61; Wetselaar sl. Hoeke 36 62 60; Borren sl. Jacobsen 62 79 64; Van Olst sl. Bakker 75 63; Ketjen sl. Rodius 60 62. Vierde ronde: Hughan sl. Wetselaar 62 26 10—8. Damesdubbelspel. Eerste ronde: mej. F. Ter- windt en mej. A. Knottenbelt sl. Mevr. Siegmond-Donk en mej. Staal 61 60; mevr. Mechel en mej. Mechel sl. de dames van de Wal en de Vilder 6—4 7—5. Heerendubbelspel: eerste ronde: Hoving en Spierenburg sl. Poll en Vermeulen 60 62. Tweede ronde: Hoving en Spierenburg tegen Ketjen en Wiener w.o. Gemengd dubbelspel: eerste ronde: mej. Sluis en Ketjen sl. mej. v. d. Wal en Calisse 61 63; mej. Mechel en de Brauw sl. den heer en mevr. Verkley 60 62; mej. Bensdorp en Bloemhof sl. mej. T. de Jong en Marinkelle 108 63. Tweede ronde: heer en mevr. Koopman sl. mej. Meyer en Van Swol 16—14 63; mej. Ter- windt en v. Rompu sl. mevr. Jonquière en Ker- semachers 16 63 60. De Woensdag gespeelde wedstrijden van de Engelsche League, eerste divisie, hadden de volgende resultaten: ArsenalBlackburn Rovers 40; Derby CountyHuddersfield Town 41; LiverpoolManchester City 21; Portsmouth- Middlesbrough 1—0; Sunderland—Grimsby Town 30. Tweede divisie: Brentford—Fulham 10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4