Hoe gaan wij nu spellen? l PALM O LIVE .„de zeep der feugd De textielstaking Het geval-Tonnet Diamanthandelaar aangerand WANNEER E EN 0? BIJ VOLDOENDE DEELNAME TE OBERAMMERCAU VAN 21-28 SEPT. J PROGRAM: m BIJWONING VAN HET PASSIESPEL llle KLAS f 90.- He KLAS f 115.- |J DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 De naamvals-n alleen in enkelvoud voor namen van mannelijke personen of dieren Ongesproken sch ver dwijnt Purmerend 4SO jaar Het vierdaagsch feest begonnen De Katholieke Illustratie BESCHERMING TEGEN GASOORLOG In België worden geregeld oefeningen gehouden, om den militairen gelegenheid te geven, zich te bekwamen in het redden en verplegen van slachtoffers bij gasaanvallen uit de lucht. Bovenstaande foto werd genomen in de omgeving van Brussel AFSCHEID =H§ De strijd krijgt langzamerhand een fel en verbitterd karakter Bemiddelingscommissie aan het werk DE DOODELIJKE AANRIJDING TE KRUISLAND Het onderzoek nog gaande De groote hoeveelheden olijf- en palmoliën, in elk stuk Palmolive zeep verwerkt, zijn van onschat bare waarde voor het behoud van een frissche, soepele huid. JAARVERGADERING N.C.B. Belangwekkende openingsrede De crisis-maatregelen 'n Waar boerenvriend Eisch tot schadevergoeding tegen den psychiater DE FRAUDE TE 'S GRAVEN- ZANDE Thans ook de tweede keurmeester geschorst Honderdjarige te Best Eerw. Broeder Angelus t Wraakneming te Antwerpen over bevoordeeling der Duitsche diamantindustrie Slachtoffer overleden Doumergue spreekt 20 Sept. voor de radio Louis Morin voor handhaving van den godsvrede DE DIESELT REIN EN WIELERBAAN SPORTPARK HEER Pijnenburg laat verstek gaan Van verschillende kanten bereikt ons het verzoek om, nu de minister zijn spellingswijzi ging in de scholen gaat doorvoeren, nog eens den inhoud van die veranderingen weer te ge ven. Zij komen dan hierop neer: I. De E wordt aan het eind van open Iet- tergrepen niet verdubbeld. Men schrijft dus niet meer teeken, maar te ken niet meer deelen, maar delen. Zoo wordt fluweelen: fluwelen; Ieeraar wordt leraar. In gesloten lettergrepen blijft de ee staan. In leeuwen bijvoorbeeld en eeuwig. Of in geel en geel-achtig, wreed en wreed-aardig, spreekuur enz. Het verschil is ons duidelijk in dit voor beeld: men moet schrijven: de verbrede straat doch: men verbreedde de straat, omdat in het eerste geval de e in een open, in het tweede de ee in een gesloten lettergreep staat. Vervolgens blijft de ee gehandhaafd aan het einde van een woord en in afleidingen van zul ke woorden, die op ee eindigen. Het woord zee bijvoorbeeld blijft onveranderd; (ter onderscheiding van ze) alsook zijn samen- stelinlgen: zee-straat, zeewaardig, zee-sluis enz. Zoo ook de woorden mee (en samènstellingen: mee-geven, meewarig enz.), twee, vee enz. Vreemde woorden blijven intusschen in dezelf de spelling als thans. Het woord abonné bijvoorbeeld. Hetzelfde is het geval met aardrijkskundige namen, die hun oude schrijfwijze behouden: „Weenen" bij voorbeeld blijft onveranderd. II. De O wordt aan het einde van open let tergrepen niet verdubbeld. Men schrijft dus niet meer beloonen, doch be lonen, groter inplaats van grooter. Ook aan het eind van een woord vervalt de dubbele o; het wordt duszo inplaats van zoo (en ook zoals, en zovoorts), stro inplaats van stroo. De gesloten lettergrepen houden dus de oo: Oor bijvoorbeeld en mooi en groot. Men schrijft dus: „de grote doos", doch „de grootte van de doos". Uitdrukkelijk is een uitzondering op de zen regel gemaakt voor de woorden goochelen, goochem en loochenen en hun samenstellingen en afleidingen, waarin de dubbele oo gehand haafd blijft. Aardrijkskundige namen blijven eveneens on veranderd: Hindeloopen bijvoorbeeld. III. De SCH wordt alleen daar geschreven, waar de CH gesproken wordt. Het achter voegsel ISCH behoudt echter zijn oude spelling. Men schrijft dus niet meer mensch doch mens en zoo ook: fris, tussen, vis. De sch blijft in Woorden als: schip, schuit, scheef, schoen enz. Het wordt dus „de Chinese bevolking", Bredase kerken enz. aardrijkskundige namen ondergaan ook hier geen verandering; het blijft: 's-Herto- genbosch enz. De uitzondering beteekent dat bij voorbeeld Russisch blijft staan tegenover Frans, Egyptisch tegenover Duits. IV. De verbuigingsuitgangen E en EN bij de woorden EEN, GEEN, MIJN, UW, ZIJN, HUN en HAAR, worden weggelaten, wan neer zij bevoegelijk zijn gebruikt, behalve in staande uitdrukkingen, waarin zij ook worden gesproken. (Hare Majesteit bijvoor beeld). Purmerend is maar een klein, rustig stadje; klein is het altijd geweest, doch rustig is het maar zes dagen in de week. Op één dag is het er druk, dat is des Dinsdags, wanneer er de wekelijksche vee-kaas-boter- en kleinvee- markt gehouden wordt. Dan is Purmerend, als veemarktstad de zesde in den lande. Geen wonder, dat de burgerij het gedenkwaardige feit, dat aan haar stad 450 jaar geleden het marktrecht verleend werd, feestelijk wilde vie ren. En dat met een vierdaagsche, welke he denmorgen is aangevangen. Vanaf vandaag tot Zondagavond is Purmerend dan ook geen rus tig stadje. Alle straten en pleinen zijn feeste lijk met bloemen en groen versierd. Het oude stadhuis is des avonds feeëriek verlicht even als de Where, de groote waterweg, welke de stad doorkruist; overal ziet men feestelijke étalages, die laten zien, dat Purmerend een middenstand bezit, die ondanks miserabele tij den toch nog niet bij de pakken is gaan neer zitten, doch niets ongedaan laat, om zijn za kenleven tot ouden bloei te doen herleven. Het Marktfeest werd vanmorgen ingezet met een muzikaal reveille door de straten der stad, waaraan niet minder dan drie muziekcorpsen deelnamen. Het stedelijk orkest, Crescendo en „Kunst na Arbeid". In de vroege morgenuren begon alreeds de Stroom van deelnemers aan het feest; niet de menschelijke feestgangers, doch het vee, het puikje van den veestapel uit de bloeiende pol ders rond de stad, dat óm 9 uur op het gunstig gelegen marktterrein aanwezig moest zijn. Doch even later kwamen ook de echte feest gangers. De hooge hoed was dezen dag in eere hersteld en het was een algemeen rendez vous naar het slot „Purmersteijn", dat bijna te klein bleek, om de vele genoodigden te herbergen. De leden der vele feestcomité's, de wereldlijke en geestelijke autoriteiten, de burgemeesters uit de omliggende gemeenten, tal van journalisten waren hier aanwezig, om getuige te zijn van de officieele ontvangst door het gemeentebestuur en de officieele opening der feestelijke vierdaag sche door den oud-Purmerender, Minister mr. P. J. Oud. Dit slot „Purmersteyn" was speciaal voor dit vierdaagsche feest gebouwd. Het is een imita tie van het historische slot en vormt het mid delpunt van het historische spel, dat deze da gen enkele keeren wordt opgevoerd onder be kwame leiding van den heer Ridderikhoff uit Hoorn. Doch niet alleen als décor werd het monumentale gebouw opgetrokken; het dient ook als feestzaal voor de genoodigden en de verdere dagen als restaurant voor de vele feest gangers. De omgeving van het slot is met een enkele ^onderden meters lang décor in een oud markt plein herschapen, zoodat men zich hier enkele eeuwen terug waant; een passende omgeving voor dit historische feest en vooral voor het historische spel. Na de officieele opening deer Minister Oud Werd de groote veetentoonstelling bezichtigd. £)m 12 uur werd aan circa 150 genoodigden éoor het gemeentebestuur een oud-Hollandsche koffietafel aangeboden in het hierboven ge noemde slot „Purmersteyn". Om kwart over twee werden door het Tweede Kamerlid, den heer D. Kooiman, eveneens oud- Purmerender, de overige tentoonstellingen ge opend, waarna om half vier de eerste opvoe ring werd gegeven van het historiespel: Jan van Egmoads Privilegie, Deze vereenvoudiging behoeft weinig toelich ting. De regels van de Vries en te Winkel wor den op dit punt al lang niet meer gevolgd. Men schrijft- toch niet meer eene en zijnen. V. De naamvalsuitgang N bij lidwoorden bijv. naamwoorden enz. wordt alleen ge bruikt in het enkelvoud bi) de namen van mannelijke personen en namen van dieren die een mannelijk individu aanduiden. Men lette erop, dat de naamvals-n.uitsluitend in het enkelvoud nog gebruikt wordt. In het meervoud niet. Ik heb dus niet meer „den jongens", doch „de jongens" iets gegeven. Ook schrijft men niet meer „wee dengenen, die kwaad doen", doch „wee degenen". Op de tweede plaats vervalt het onderscheid tusschen mannelijk en vrouwelijk, waar dit niet wezenlijk bestaat. De tafel onderscheidt zich dus niet meer door zijn behandeling als vrouwelijk van den als mannelijk beschouwden stoel. Alleen waar het geslacht duidelijk is, handhaaft de nieuwe spelling de n. Bijvoorbeeld in woor den als man, smid, haan, kater, hengst, stier, bok enz. In figuurlijken zin gebruikt, verliezen echter deze woorden weer hun geslachtsaandui ding. De bok als plaats van den koetsier krijgt geen n. Bij deze regels kan men er nog een voegen, die evenmin commentaar behoeft als de vierde omdat hij reeds algemeen wordt toegepast: hij betreft het gebruik van vormen als: des avonds, dezer dagen, des Heeren enz. Men richt zich hierbij geheel naar het beschaafde spraakge bruik. 68e Jaargang No. 49 Hoe mooi en belangwekkend ons land wel is, daaraan komt de K. I. van deze week ons weer eens herinneren eerst door 'n groep mooie, goed toegelichte foto's uit het grens land bij Venlo, dan door een royaal over zicht van de veemarkten te Leeuwarden en Den Bosch. Ook het buitenland krijgt zijn deel: we maken kenmis met den oudsten land weg der wereld en de katakomben van St. Callixtus bij Rome, en bezoeken de borduur sters van Madera bij haar huisarbeid. Een nieuwe roman „De weg van den Roo- den Pimpernel", door Barones Orczy, trekt de belangstelling. Als korte verhalen zien wij ge plaatst een aardig familietafereeltje: „Knolle tje", door Joh. Peerdeman, en een stukje Vlaamsch leven: „De druivelaar", door A. P. „De Witte Raaf" komt als gewoonlijk met 'n overvloed van vertellingen, rijmen, anec- doten en andere bijdragen, die enkele uren prettig bezig kunnen houden. haaRj* VRIJDAG 21/9: Vertrek per D-trein uit Utrecht te ongeveer 11.30 uur; diner in restauratie-rijtuig; reis langs den Rijn; souper in restauratie-rijtuig; aankomst te Nümberg te ongeveer F= 23 uur; logies in hotel. j== ZATERDAG 22/9: Ontbijt in hotel; te ongeveer 10 uur vertrek van Nürnberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 u.; diner te München in de groote restauratie-zalen van het Cen- traal-Station; te 14.30 uur vertrek van München (Stamberger- bahnhof) naar Oberammergau; aankomst aldaar te 16.30; betrekking der pensions; souper in pensions; logies. ZONDAG 23/9: Te 6 uur plechtige gezongen H. Mis; ontbijt; te 8 uur aanvang van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 14 uur ver- dere bijwoning van het Passiespel, dat te ongeveer 17.30 geëin- digd is; souper in pension; logies. MAANDAG 24/9: Ontbijt; te ongeveer 8.30 per trein (schitte- rende reis!) van Oberammergau over Murnau naar het luxueuze en toover-schoone Garmisch-Partenklrchen, alwaar wij ons voor e=: de volgende dagen vestigen in uitstekende hotels; aankomst te 10 uur; diner; na het diner uitstapje naar de geweldige rots- formaties en watervallen van den Partnachklamm; souper; 's avonds gezellig samenzijn: uitvoering van Beiersche boeren- dansen, schuhplatteln, jodeln! logies. DINSDAG 25/9r Ontbijt; den geheelen dag autotocht door de Zuidelijkste Beiersche Alpen over Mittenwald (Oostenrijksche grpnsidiner aan het Walchen-meer (onvergetelijk uitzicht!); souper in hotel te Garmisch-Partenkirchen; 's avonds gezellig samenzijn (zie boven); logies. WOENSDAG 26/9: Ontbijt; te 8.30 autotocht naar het heerlijk gelegen, wereldberoemde Klooster Ettal; bezichtiging der merk- waardigheden; orgelconcert voor onze reisdeelnemers; per auto over de alsdan zoo juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Linderhof van Ludwig II; diner in EEEEr hotel te Ettal; per auto terug naar Garmisch-Partenkirchen, waar in den namiddag de Kreuz-egg- of de Wankberg (naar verkiezing) per Schwebebahn „bestegen" wordt (hier ligt het Beiersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wij de berg- meren diep beneden ons!); souper in hotel; na souper gezellig samenzijn (zie boven)logies. DONDERDAG 27/9: Ontbijt; te ongeveer 9 uur vertrek per trein van Garmisch-Partenkirchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10.45 uur; groote autotocht door München oud en nieuw; diner in de restauratiezalen van het Centraal- Station; 's namiddags gelegenheid tot winkelen; te ongeveer 19 uur vertrek der deelnemers die met den nachttrein reizen. Souper in de treinrestauratie. De deelnemers die met den dagtrein reizen gebruiken te 18.15 het souper weder in de restauratiezalen van het Centraal-Station en vertrekken om 19.30 van München naar Nümberg, alwaar wordt overnacht. VRIJDAG 28/9: Ontbijt in den trein voor deelnemers van den trein; aankomst in Utrecht te ongeveer 10.40 uur. Deelnemers dagtrein ontbijt in hotel; vertrek per trein uit Nürnberg te 7.15, diner en souper in treinrestauratie; aankomst te Utrecht ongeveer 19.30 uur. N.B. Zij, die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 27 op 28/9, kunnen tegen een minimum van kosten (ƒ5.—) en onder geleide de terugreis op 28 September per dagtrein afleggen. De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de V.K.P. en de Katholieke Illustratie aan hare abonné's (uitsluitend aan hare abonné's) aan tegen den prijs van 11 Deelnemers aan deze reis hebben, dank zij een afzonderlijk getroffen regeling, geen pas, doch slechts een bewijs van Nederlanderschap noodig, wat een aanzienlijke besparing be- teekent. Bij inschrijving voor administratiekosten, enz. een bedrag van - ƒ2.50 per deelnemer verschuldigd. De reissom moet uiterlijk 14/9 in ons bezit zijn. Gegadigden gelieven zich terstond aan te melden opdat voor - een ieder een bevredigende voorbereiding gewaarborgd kan zijn, mede in verband met de te verwachten drukte te Oberammergau Uitvoerige dienstregeling, deelnemerslijst en insigne worden t.z.t. aan de deelnemers toegezonden. - Men adresseere aan de Administratie van dit blad Afdcellng Reis Oberammergau. NEW-YORK, 6 Sept. De door president Roosevelt ingestelde commissie ter bemiddeling in het textielconflict, bestaat uit den gouver neur John Winantof uit New-Hampshire, Ma rion Smith uit Atlanta in Georgia en Raymond Ingersoll uit Brooklyn te New-York. In de om schrijving van de taak der commissie wordt ge zegd dat deze een onderzoek moet instellen naar' het algemeen karakter en den omvang van de klachten der arbeiders in de textiel- en aanverwante industrieën, verder een onderzoek moet instellen naar de problemen, waarvoor de werkgevers in genoemde industrieën zich ge plaatst zien en vervolgens moet trachten deze beiden met elkander in overeenstemming te brengen. De commissie kan optreden als een lichaam voor vrijwillige arbitrage, dan wel een persoon of instantie voor deze vrijwillige arbi trage uitkiezen. Via den minister van arbeid moet de commissie niet later dan 1 October a.s. rapport uitbrengen over haar werkzaamheden. Wat het verloop van de staking zelf betreft, deze krijgt gelijk dit bij Amerikaansche stakin gen veelvuldig het geval is, langzamerhand een feller en verbitterder karakter. Reeds thans zijn behalve de bij verschillende botsingen gewonde personen ook reeds twee personen gedood tijdens onlusten in Georgia. Terwijl in den allereersten aanvang der staking de stakers nog een af wachtende houding aannamen met betrekking tot het al- of niet-deelnemen der nog niet tot staking overgegane arbeiders, begint hun hou ding thans bijzonder agressief te worden, waar bij zij er niet tegen opzien geweld te gebruiken en zoo noodig bloed te vergieten. Zooals werd gemeld, heeft Maandag 27 Augus tus, des avonds omstreeks half elf, op den weg van Kruisland naar Goetelsveer, een auto-aan rijding plaats gehad, waardoor P. Roks uit Oud- Gastel, die per fiets van de Kruislandsche kermis kwam, werd gedood en zijn fiets in tweeën gebroken, waarvan een gedeelte tot aan Oud-Gastel ongeveer 2 K.M. verder aan den auto is blijven hangen. De terzake dit ongeval gearresteerde automo bilist O., uit Roozendaal, die toen sterk onder invloed van sterken drank verkeerde, werd den volgenden morgen weer op vrije voeten gesteld. Intusschen wordt het onderzoek door den opperwachtmeester A. Verhagen, brigade-com mandant der Kon. Marechaussee te Steenbergen, nog met kracht voortgezet. Zoo verzoekt de brigade-commandant voor noemd te worden bekend gemaakt met den naam van den bestuurdler van 'n donkerblauwen of zwarten auto, type 1932-1933, rond bijloopende carosserie, vermoedelijk afkomstig uit de Prov. Zuid-Holland, welke bestuurder heeft 'staan praten nabij het tramstation te Oud-Gastel met een chauffeur van een auto, waarmede de aan rijding vermoedelijk heeft plaats gehad. Verzocht wordt dat eerstgenoemde automobilist zich zal aanmelden bij de politie ter eigen plaatse, ofwel per brief of op andere wijze. Voorts verzoekt de brigade-commandant voornoemd in kennis te worden gesteld met de namen en adressen, zoo mogelijk, van de wiel rijders, die op het tijdstip ongeveer van de aan rijding het wegtraject Kruisland—Gasteis veer zijn gepasseerd en iets van de aanrijding heb ben gezien of gehoord. In verband met het onderzoek intving de brigade-commandant der marechaussee te Steenbergen gisteren (Woensdag 5 Sept). een anoniem schrijven waarin de onbekende schrij ver mededeelde personen te kennen, die het ongeval zouden hebben gezien. Naar aanleiding hiervan wordt deze anonieme briefschrijver ook verzocht zich bekend te maken. (2 stuks voor 25 Ct) In de groote zaal van de N. K. Harmonie te Tilburg waren hedenmorgen de afgevaardigden samengekomen van de groote boerenorganisatie in de bisdommen Den Bosch en Breda. Een H. Mis, door den geestelijken adviseur van den N. C. B., den Weleerw. Heer drs. A. van Dal op gedragen in de parochiekerk van den H. Joseph, ging aan de vergadering vooraf. Zeer veie af gevaardigden woonden deze H. Mis bij, om zich daarna naar de N. K. Harmonie te begeven. Terstond na opening der bijeenkomst sprak de voorzitter van den N. C. B., de heer C. Moors uit Nieuw-Vosmeer eenige hartige woor den over de lastercampagne, wélke tegen de in stellingen van den N. C. B. gevoerd wordt. Het betreft hier een tegenkanting tegen de Coöp. Handelsvereeniging van den N. O. B. Er gaan geruchten aldus citeert spr. den heer Pleskens tijdens de algemeene vergade ring der Coöp. Centrale Boerenleenbanken dat bij onze Centrale Bank onvoorzichtig gefi nancierd werd. Deze geruchten rusten alleen op boosaardige fantasie en zijn van A tot Z onjuist. De Coöp. Handelsvereeniging van den N. C. B. heeft ons volle vertrouwen. Er is ge lasterd dat onze vorderingen op de C. H. V. 8 ja zelfs 15 millioen gulden zouden bedragen. Ons tegoed bedraagt slechts enkele tonnen, en die zijn dubbel en dwars gedekt. Ik meende dit in het openbaar te moeten zeggen om het als een symptoom van den tijdgeest aan de kaak te kunnen stellen. Tot zoover de heer Pleskens. De voorzitter getuigde op zijn beurt, dat de financieele toestand van de C. H. V. zeer ge zond is. Aan speculaties waagt zij zich niet. Wat de aansprakelijkheid der afdeelingen be treft, deze is slechts 50 per afdeeling. Er is dus geen enkele reden tot ongerustheid. Vervolgens bracht spr. belangrijke data uit het vereenigingsjaar naar voren, o.a. de opening van den destructor van den N. C. B. op 14 Juni j.l. Verder wees hij op de crisismaatregelen, die nog verder zijn uitgebreid en hij dacht daarbij aan de maatregelen ten opzichte van de veld- boonen, erwten en bruine boonen, zoodat men zeggen kan, dat deze het geheele bedrijf thans omvatten. Nu kan men niet zeggen, dat alle maatregelen met sympathie werden begroet en zij schijnen dikwijls hard toe, speciaal de con- tingenteering van varkens en kalveren. Dit laatste heeft vooral veel voeten in de aarde. Toch moeten de leden bedenken, dat het beter is één kalf te houden met winst dan drie met verlies. Wat de varkens betreft, de regee- ringsmaatregelen hebben niet het verwachte succes gebracht, daar één factor van de bere kening van den afzet niet uitkwam, n.l. de uitvoer. Doordat de varkens niet voldoende konden worden afgenomen, bleven zij liggen en werden van dag tot dag zwaarder, zoodat de kwaal met den dag verergerde en nog verre van genezen is. Toch verzekeren ons de des kundigen in vrij korten tijd verbeteringen ten aanzien van de prijzen. Spr. achtte het zich verder een plicht, woor den van waardeering uit te spreken aan de na gedachtenis van den Z.Eerw. Heer Bekkers, rec tor van de R. K. Landbouwwinterschcol te Boxtel, die na een langdurige ongeneeslijke ziekte naar een beter leven is opgeroepen. Zijn naam zal als die van een waar boerenvuiend in dankbare herinnering blijven. Na nog gememoreerd te hebben het feest van het 800-jarig bestaan van de Abdij van Berne, eindigde spr. zijn rede met een hartelijk woord van welkom aan de vertegenwoordigers der instellingen en aan de geestelijke adviseurs. Hedenmorgen werd te Arnhem behandeld de civiele procedure tot schadevergoeding van den gepensionneerden generaal Tonnet te Vor- den tegen den Amhemschen psychiater Dr. J. G. Schnitzler, welke laatste geadviseerd had eischer onder te brengen m een krankzinnigen gesticht. Zooals men weet is generaal Tonnet na korten tijd uit het gesticht ontslagen. De behandeling van de zaak is veertien da gen uitgesteld. Zooals we gemeld hebben, is dezer dagen door de veilingvereeniging te 's Gravenzande aan den eersten keurmeester aldaar ontslag verleend, in verband met gepleegde fraude. Naar thans is gebleken, heeft ook de tweede keurmeester aan fraude zich schuldig gemaakt zoodat ook hij in zijn functie is geschorst. Te Best (N.-B.) zal op 24 September mej. wed. Johanna M. van Kuik den honderdjarigen leeftijd bereiken. In Huize Padua te Boekei is overleden de Eerw. Br. Angelus (Joannes Baptista Verhoe ven uit Reijen) in den ouderdom van bijna 79 jaren. Gedurende bijna 57 jaren was deze voorbeeldige Broeder werkzaam in de Congre gatie der Broeders Penitenten, waarvan het moederhuis is te Boekei. Steeds was hij een stichtend voorbeeld voor al zijn medebroeders en muntte hij uit in alle deugden. Gedurende al die jaren wijdde hij zijn beste krachten om het leed van zijn ongelukkigen evenmensch te verzachten. Hoe verdienstelijk hij zich hierbij maakte zouden het beste kunnen getuigen zij die zijn weldoenden omgang van nabij konden gadeslaan of zijn toewijding ondervinden. Geen offer was hem te groot; zich zeiven vergeten de, was zijn grootste genoegen anderen te hel pen, te troosten en de dienaar van allen te zijn. De hartelijkheid en toewijding waarmede hij eenieder omgaf waren zoo oprecht, dat zijn liefdewerken daardoor een veel grooter waarde kregen. Onnoemelijk is het leed dat deze Broe der heeft verzacht. Als blijk hunner hooge waardeering kozen zijn medebroeders Br. Angelus achtereenvolgens gedurende 30 jaren tot lid van het Hoofdbe stuur der Congregatie. Zijn laatste levensjaren mocht Br. Angelus zijn resteerende krachten nog geven in dienst van het Huis van God. Tot aan zijn laatste ziekte vervulde hij met de grootste nauwkeu righeid het ambt van koster en het was zijn zoetste genot, evenals Vader Franciscus, te ver blijven aan den voet des Altaars in de nabij heid van zijn God en Al. Zijn sterfbed was evenals zijn geheele leven een stichtende les en benijdenswaardig voorbeeld voor allen. Is het wonder dat zijn medebroeders en de bewo ners van Huize Padua thans met grooten eer bied zijn doodsbed omringen en daarna een hartelijk gebed voor de zielerust van den dier baren overledene gebeden te hebben, hun eigen belangen en moeilijkheden met een groot ver trouwen aan hem aanbevelen .overtuigd als deze zijn, dat Br. Angelus in den hemel is en zij van daaruit zijn voorspraak zullen mogen ondervinden. Moge O. L. Heer den dierbaren overledene honderdvoudig vergelden, wat deze hier bene den voor anderen deed. Hü ruste in vrede De 41-jarige Poolsche diamanthandelaar Mozes Hirschberg is Dinsdagavond te Ant werpen het slachtoffer geworden van een brutale aanranding, waarbij hij een sche delbreuk opliep en eenige minuten later is overleden. De heer Hirschberg verliet Dinsdagavond omstreeks acht uur zijn woning aam de Brial- montley en begaf zich door de Simonsstraat langs den spoorweg, aldus lezen we in de „Tel." Op een gegeven oogenblik werd hij door twee tot nog toe onbekend geworden mannen aan gesproken. Een hevige woordenwisseling ontstond, waar bij de beide mannen Hirschberg in weinig zachte bewoordingen zijn activiteit met de Duitschers verweten en volgens getuigen om- gezegd zouden hebben: „Wij crepeeren hier en je laat nog ln Duitschland werken." Ten slotte ontstond een handgemeen, waarbij Hirschberg een zoo ge- duchten klap in het gelaat bekwam, dat hij zijn hoed en gebit verloor. Hij waggelde de straat door, achtervolgd door de twee aanval lers. Een hunner gaf Hirschberg vervolgens een duw in den rug, waarop deze met een smak met zijn hoofd tegen een papierbak terecht kwam en roerloos bleef liggen. De aanvallers bleven nog eenige oogenblik- ken bij hun slachtoffer staan, doch toen zij zagen dat hij een gapende wonde aan het hoofd had gekregen, zetten zij het aanstonds op een loopen, ook al uit hoofde van het feit, dat zich inmiddels menschen naar het slachtoffer had den begeven. Een direct ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De aanhouding der daders, wier signalement bekend is, kan ieder oogenblik verwacht worden. Door bijna systematisch de Duitsche indu strie te bevoordeelen en wel ten nadeele van de in nood verkeerende Antwerpsche diamant nijverheid, had Hirschberg zich vele vijanden gemaakt. Dat hij ten gevolge van zijn houding den een of anderen dag van heethoofden een pak slaag zou oploopen, zou niemand ver wonderen. Trouwens, Hirschberg had zich er reeds over beklaagd dat hij voortdurend werd bespied en zijn gangen werden nagegaan. Dat hij hierbij echter den dood zou vinden, heeft in alle kringen groote consternatie verwekt. PARIJS, 6 Sept. (Reuter). Naar de „Petit Journal" mededeelt zal minister-president Dou mergue op 20 September a.s. voor de radio een rede houden tot het geheele Fransche volk. In de eerste plaats zal hij de kwestie der her vorming van den staat bespreken. Het hoofdbestuur van de Republikeinsche Fe deratie van Frankrijk heeft op 4jn vergadering onder voorzitterschap van Louis Marin ver klaard, voor de handhaving van den godsvrede te zijn en voor het behoud van den koers van den franc. Naar de „Journee Industrielle" bericht zal de Fransche minister van Handel te Genève voor stellen indienen, welke de clearing-overeenkom- ster. welke thans tusschen Duitschland en an dere mogendheden bestaan meer algemeen zul len maken. Door het meer algemeen maken van dit sys teem hoopt men de moeüijkheden in dekking en transfer, welke verlammend werken op den handel met goed gevolg te bestrijden. Wij vernemen, dat in verband met het ver vangen van Diesel- door stoomtreinen aan ere C. W. P. te Tilburg zooveel mogelijk sneltrein- locomotieven in reparatie worden genomen. Gezien dezen maatregel lijkt het niet waar schijnlijk, dat spoedig weer met volledig Die selmateriaal gereden zal worden. Woensdagavond werd op de Maastrichtsche Wielerbaan Sportpark Heer een 100 KM. ver reden onder groote belangstelling. Het groote aantal toeschouwers werd ech ter een onaangename verrassing bereid door de mededeeling, van de directie, dat Pijnenburg enkele uren voor den wedstrijd had .Afge schreven". Ook Funda—Putzfeld waren niet versche nen, zoodat de wedstrijd ongeveer alle attrac tie verloren had. De baandirectie deelde mede, dat een voor stel tot bestraffing van' Pijnenburg zou worden ingediend bij de N. W. U. met het verzoek om het starten van Pijnenburg op 19 Septem ber a.s. niet te doen doorgaan. De wedstrijd werd vrij matig, waarbij ook de nieuwe Limburgsche formatie Vluggen— Koumans tegenviel. De uitslag van den 100 KM. koppel wedstrijd was als volgt: 1. SlaatsHagelsteen» 0 p„ op 2 ronden 3. Vopel—Kilian 20, 3. MullerClignet 13, 4. De Pauw (alléén) 12, 5. Vluggen—Coumans 8, 6. ZimsIppen 3, 7. Quaks—Korsmeyer 0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5