v Psychologie der geestdrift te Neurenberg De Latijnsche zusters verzoend? De staking breidt zich uit Het nieuws van heden GEMEENSCHAPPELIJKE BELANGEN Huiszoekingen te Berlijn DE WARE GEDAANTE DER WAPENINDUSTRIE INCIDENTEN UIT HET VERLEDEN Kabinetscrisis in Spanje? RESTANTEN BEHANG 1934 DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18934 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Mussolini in Bari Vulkaan op Honoloeloe in werking Rotsblokken 150 M. de lucht ingeslingerd Vijftig personen gearresteerd Roode regen in China De Droitwich-zender in dienst De autoriteiten tijdens de opening van den partijdag der IV. S. D. A. P. te Neurenberg De archieven van de „Electric Boat" brengen nog meer ge heime machinaties aan het daglicht Vickers' afspraken met andere werven Men moet den Oostenrijker Hitier met de rijzweep uit Duitschland slaan," aldus Grzesinski Wie 't laatst lacht Eerst wanneer alle textielfabrieken zijn gesloten, zal men arbitrage aanvaarden Stakers eischen hulp politie Onlusten in Tunis Raadhuis van Meknin afgebrand Reismoeilijkheden met Duitschland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii!iiiiiiMiiiiiiimmi| Hooge waterstand van den Nijl NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Terwijl in Neurenberg de nationaal-socia- listische leiders van Duitschland in schier eindelooze redevoeringen zichzelf en hun werk verheerlijken, heeft Mussolini bij de ope ning van de jaarbeurs te Bari merkwaardige woorden gesproken, waarin hij op nauwelijks bedekte wijze zijn souvereine minachting voor het Duitsche nationaal-socialisme te kennen gaf. In Napoleontischen trant zeide hij o.a.: „Van den top van dertig eeuwen geschiedenis kunnen wij met souvereine minachting neerzien op die van elders komende leerstellingen van lieden, die nog niet konden schrijven toen wü reeds Caesar, Vergilius en Augustus hadden. Keker, de Middellandsche Zee is een Zuidelijke zee, maar haar oevers zagen een godsdienst een wijsbegeerte en een keizerrijk geboren war den." Het lijdt geen twijfel, dat de zich Romein voelende Duce hier zich hooghartig schrap zet tegen het op een superioriteitswaan gebouwde pan-Germanisme, zooals dat tot uiting komt in de rassentheorie en de provocatieve politiek van het huidige Duitschland. Sinds Hitier de ernstige vermaningen van den Duce in verband met de van uit Duitschland gevoerde „Hetze" tegen Oostenrijk in den wind sloeg en Musso lini's prestige krenkte, sinds bondskanselier Dollfuss tijdens den wilden Nazi-opstand te Wee- nen op onmenschebjke wijze werd afgeslacht, en sinds het gevaar, dat de aanmatigende zwarte adelaar op den Brenner zou neerstrij ken, acuut geworden is, heeft Italië zich op opvallende wijze van het „barbaarsch" geschol den Duitschland afgewend. De aanvankelijke sympathie van Italië, dat Duitschlands gelijk- gerechtiglseidseischen en herbewapenings- en revisie-verlangens steunde en den Duitschen af keer van den Volkenbond scheen te deelen, is, zooals Mussolini thans verklaart, in minach ting verkeerd. De Italiaansche Europeesche po litiek heeft daardoor een zichtbare wijziging ondergaan. Zij repte niet meer over de nood zakelijkheid van een Volkenbondshervorming, maar steunde het Fransche streven om Sovjet- Rusland in Genève binnen te loodsen. Zij nam demonstratief de taak op zich om de bedreigde onafhankelijkheid van Oostenrijk zoo noodig met geweld te waarborgen en kon geen enkel van de vriendelijke woorden voor Duitschland meer vinden, Welke zü vroeger zoo vaak tot ergernis van Frankrijk gesproken had, Duitsch land had den belangrijksten van de weinige ka meraden verloren, die het in de wereld nog bezat. Door het verzet uitlokkend optreden van het nationaal-socialistische Derde Rijk is een gemeenschap van belangen ont staan tusschen de twee Latijnsche zusters Italië en Frankrijk, die tot voor kort zeer naijverig op elkander waren en tal van ernstige mee- ningsverschillen hadden. Of deze belangenge meenschap groot genoeg zal blijken om de nog tusschen beide bestaande politieke tegenstel lingen geheel te overbruggen, dient te worden afgewacht. Er gaan geruchten, dat na uitvoerige be sprekingen tusschen Mussolini en den Fran- schen gezant te Rome den Graaf de Chambrun overeenstemming bereikt zou zijn over het sluiten van een Fransch-Italiaansch pact, het welk bezegeld zou worden bij het a.s. bezoek van Barthou aan Rome. In dit pact zouden Italië en Frankrijk overeenkomen gezamenlijk weerstand te bieden aan de Duitsche herbe- wapeningseischen en besluiten tot het aan vaarden van het pariteitsprincipe in hun vlootverhoudingen. Bovendien zouden Italië en Frankrijk beproeven de medewerking van de Kleine Entente te krijgen voor hun gemeen schappelijk streven en het eens zijn geworder over de machtsverdeeling in het Afrikaansch koloniale gebied alsmede over de politiek, wel ke gevoerd moet worden om het Donaubekken weer tot economischen bloei te brengen. Deze geruchten, welke, indien zij op waarheid zou den berusten, van enorme beteekenis moeten worden geacht voor de ontwikkeling van de Europeesche politiek, schijnen bevestigd te worden door de in het oog loopende vriende lijkheden, welke op de jaarmarkt te Bari tus schen de Fransche en Italiaansche autoritei ten zijn gewisseld. Mussolini bezocht vóór alle de Fransche afdeeling en de Fransche ver- NEW-YORK, 7 Sept. Volgens alhier ont vangen berichten is gisteren de vulkaan Kilaua op Honoloeloe plotseling in werking getreden. De activiteit is thans heviger dan men zich sinds dertig jaren kan herinneren. Gesmolten lava en rotsblokken worden tot ruim 150 meter de lucht ingeslingerd uit den verscheidene hon derden meters diepen krater. De uitbarsting van den vulkaan die sedert December 1931 volkomen stil was geweest ving aan met een ontzaglijke ontploffing. De gloed der uitgeworpen lava is zichtbaar op een afstand van 40 mijlen te Hilo op de Zuid-Oostkust van het eiland Tot mijlen in den omtrek is het gebulder van den vulkaan hoorbaar. tegenwoordiger Soulier zeide o.m.: „Wij willen aan anderen laten zien, dat wij de Latijnsche cultuur vertegenwoordigen, een cultuur, welke geheel doordrongen is van den geest van uni versaliteit van den Romeinschen vrede." Deze woorden oogstten de zichtbare instemming van Mussolini. Niettemin hebben zoowel Barthou als de Chaubrun zich gehaast het bereiken van een algeheele overeenstemming tusschen Italië en Frankrijk tegen te spreken als niet strookend met de waarheid van dit oogenblik. Deze tegenspraak sluit echter niet uit, dat een dergelijke overeenstemming in de naaste toe komst wellicht bereikt zal kunnen worden, want het staat vast, dat zoowel Frankrijk als Italië zich bewust zijn, dat het van meer nut en belang is met elkander samen te werken dan elkaar als in het verleden te weerstreven. Mussolini is een ,,Real-politiker", die alleen de grootheid en de machtsuitbreiding van Ita lië beoogt. Hij heeft door- en inzicht genoeg om nieit als andere politieke „Draufganger" het onmogelijke te forceeren. Hij heeft begre pen, dat zijn krasse „geste" van het zenden van Italiaansche troepen naar de Oostenryk- sche grens, toen de Nazi's te Weenen rebel leerden, hier en daar ernstige argwaan heeft gewekt als zou hij van plan zijn geweest Oos tenrijk onder Italiaansch protectoraat te stel len. Vandaar dat hij later den indruk en de beteekenis van deze „geste" heeft trachten af te zwakken tot een soort „manoeuvre", en toe nadering tot de Kleine Entente en Frankrijk heeft gezocht. Het politiek-economisch pact van Rome tusschen Oostenrjjk-Hongarije en Italië staat ook voor andere landen open. Tsjecho- Slowakije en Frankrijk zouden in dien kring zeker welkom zijn. Met belangstelling zal men dienen uit te zien naar de eventueele gevolgen van de bezoeken van Barthou en Benesj aan Rome. Niet alleen omdat deze een bevestiging kunnen brengen van wat voorshands nog ont kend wordt, maar ook omdat het zeer anti- Italiaansch gezinde Joego-Slavië met zijn groo- te sympathie voor Frankrijk in een moeilijk parket zou komen, indien een algeheele ver zoening van de Latijnsche zusters wezenlijk tot stand zou komen. Gemeenschappelijkheid van belangen en gevaren is nu eenmaal een hech ter bindmiddel tusschen de egoïstisch georiën teerde mogendheden dan vage idealistische strevingen van algemeen pacifistischen en hu- manistischen aard. BERLIJN, 7 Sept. (Reuter) Naar verluidt zijn te Berlijn-Schöneberg sedert Dinsdag door de geheime staatspolitie omvangrijke huiszoe kingen verricht, in het verloop waarvan om streeks 50 personen moeten zijn gearresteerd. De huiszoekingen duren nog altijd voort. Volgens de in omloop zijnde geruchten heeft de politie het hoofdkwartier ontdekt van een organisatie tot het voeren van revolutionnaire communistische propaganda. Enkele dagen geleden verscheen in de kran ten een bericht, dat in het district Nan-kou in China een roode regen is gevallen, die slechts een kwartier duurde en door donder werd voorafgegaan. Iets dergelijks is omstreeks half Maart in Noord-Italië ook voorgekomen. Het verschijn sel werd toen toegeschreven aan rood woestijn zand, dat in de lucht was opgenomen. Het ver schijnsel komt trouwens meermalen voor en bracht in vroeger eeuwen, toen men het niet wist te verklaren, groote vrees onder de men- schen, die gauw geneigd waren aan bloed te denken. Tegenwoordig denkt men daarover op een heel andere manier en tracht de weten schap een nuchtere verklaring te vinden. Trouwens Musschenbroek, de achttiende eeuwsche Leidsche hoogleeraar en natuurkun dige rangschikte dergelijke verschijnselen on der de zoogenaamde luchtverhevelingen en be schouwde ze als van meteorologisch belang. De weerkundige beteekenis van zoo'n rooden regen ligt in het feit, dat opstijgende lucht- stroomen en wervelende luchtbewegingen in staat zijn fijne materie van den grond op te nemen en in hoogere luchtlagen te brengen, waar groote luchtstroomen deze materie over zeer lange afstanden kunnen verplaatsen. Voor den meteoroloog is het van belang na te gaan waar de roode stof vandaan is gekomen maar dat is niet altijd even gemakkelijk. (Nadruk verboden). LONDEN, 6 September (V.D.) De British Broadcasting Corporation heeft vandaag haar nieuwen zender Droitwich voor de „dual pro gramma's" in dienst genomen. Deze zender zal zooals bekend Daventry 5XX vervangen en heeft een energie van 150 kilowatt. De anten nemasten zijn 700 voet hoog. In de volgende vier weken zullen het oude en het nieuwe sta tion beurtelings de programma's op een golf lengte v^n 1500 meter uitzenden. V J WASHINGTON, 7 Sept. (Reuter). By de ver- hooren voor de enquête-commissie uit den Amerikaanschen Senaat kwam ook een brief ter sprake, door Carse, den directeur van de Electric Boat, gericht aan Orlandini, den pre sident van de Argentijnsche vlootcommissie. in dezen brief, die in 1928 te New York werd geschreven, wordt de afspraak tusschen de Electric Boat en Vickers beschreven als ietë, dat naar den vorm overeenkomt met de af spraken, welke Vickers heeft met de voornaam ste werven voor den bouw van oorlogsschepen in Nederland, België, Noorwegen, de Sovjet- Unie, Frankrijk, Spanje, Italië en Japan. In den brief heette het verder: „Wij kunnen dus met volkomen vertrouwen contracten afsluiten voor den aanbouw van duikbooten in elk deel der wereld, dat de voorkeur heeft van den kooper." Bij de verhooren bleek verder nog, dat sir Basil Zaharoff groot-aandeelhouder is van de Chase National Bank, de Britsche firma Vickers Armstrong en de Electric Boat, en dat laatst genoemde firma in 1916, tegen het verbod van de Amerikaansche regeering in, vier schepen voor de Italiaansche vloot in Canada liet bouwen. De Electric Boat slaagde er in 1928 in, twee vertrouwenslieden binnen te loodsen in de be langrijke agenda-commissie van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden. Op grond van de correspondentie der Elec tric Boat werd nog vastgesteld, dat de direc teur-generaal en de secretaris-generaal van de Fransche werven te Penhoet in 1922 ie.ier 50.000 dollar eischten voor een duikbootorder en dat de leider der buitenlandsche afdeeling /an deze werven en de uitgever van het Fransche tijdschrift „Moniteur de la Flotte" ieder 33 333 francs steekpenningen verlangden. Voorts bleek, dat de bewapenings-industrie honderdduizenden dollar betaald heeft voor het verkrijgen van duikboot-orders in Argentinië en voor het om- koopen van de Argentijnsche bladen. Het lid der enquête-commissie Nye kondigde aan, dat hij zou bewijzen, dat bewapenings agenten tijdens de Pan-Amerikaansche confe rentie te Montevideo de pogingen om vrede te sluiten in den Gran Chaco hadden gedwars boomd door hun bewapenings-propaganda en het verkrijgen van enorme wapen-orders. Volgens een anderen brief, die in de zitting der enquête-commissie werd voorgelezen, heeft Carse destijds aan Spears, den onder-diiecteur der „Electric Boat" geschreven, dat -de Britsche regeering de plannen voor de duikbooten van het K.-type aan Japan had gegeven en zoo doende het gras voor de voeten van de Elec tric Boat had weggemaaid. Uit den brief bleek ook, dat de Electric Boat en Vickers nog steeds geïnteresseerd zijn bij een affaire met Spanje. Blijkens een brief van Johnson, een verte genwoordiger van de Electric Boat, aan Spears, zou de Turksche minister van Defensie in 1924 een bedrag van 12,500 dollar hebben ontvan gen, indien de Electric Boat, die toentertijd concurreerde met een Italiaansche werf, de op dracht had gekregen voor den bouw van een duikboot voor Turkije. Niettemin ging de order naar de Italiaansche firma. W ie de geestdrift, die deze week op den partijdag der nationaal-socialsitische partij, vooral om den persoon van den schier verafgoden Führer oplaait, eenigermate wil begrijpen, moet de wordingsgeschiedenis van het nationaal-socialisme hebben medegemaakt. Eerst dan kan men zich voorstellen, wat er leeft in'de harten der menschen, die thans het mas sale congres te Neurenberg houden. Onder de republiek van Weimar was de partij in de vin- nigste oppositie. En ofschoon de Duitsche „re publikeinen" eerst de vroegere keizerlijke macht hebbers en hun volgelingen met glacé hand schoenen behandelden en vervolgens de na- tionaal-socialisten, die zich in het openbaar niet alleen als staatsomwentelaars aandienden, maar ook de totaliteit van den staat voor zich opeischten, akelig zacht behandelden, hadden de nazi's toch, zooals van zelf spreekt, veel te lijden van de, zij het dan ook zwakke, machts middelen der overigens lendenlamme Weimar- sche republiek. Vooral de Joodsche regeerders van dit staatswezen er waren er ongetel- den! waren gebeten op dien Oostenrijkschen meneer Hitier, dien de Joodsche politiepresi- dent van Berlijn Grzesinski „mit der Reitpeit- sche aus Deutschland hinaustreiben" wilde, en dit hebben de nazi's nooit vergeten. Voor de psychologie van Neurenberg is de ze herinnering van groote waarde. In Goebbels' blad „Der Angriff" worden een paar staaltjes verteld, hoe het vroeger toeging. Men kan begrijpen, dat de over heel de linie ze gevierende nazi's er van smullen. Een inzender schrijft in dit blad: Het was 1929. Op het Anhalter Bahnhof te Berlijn, van waar de treinen naar Neurenberg vertrekken, gaan mijn gedachten onwillekeurig terug naar een kleine gebeurtenis in dat jaar waarbij ik Dr. Goebbels voor het eerst te zien kreeg. Het ge beurde alles bliksem snel. Ik had op dat sta tion een brief in een gereedstaanden trein ge worpen. Op een ander perron kwam juist een trein uit het zuiden binnen. Ik loop de trap af, in gepeins verzonken. Plotseling getrappel, gejoel, geschreeuw! Ik zie een troepje opgescho ten jongens, die door de „Grünen" met gummi knuppels achternagezeten worden. Een heer in civiel geeft den dienaren der po litie instructies. De meeste jonge mannen loo- pen hard weg, enkelen worden gearresteerd, en na hun arrestatie nog eens met den gummistok bewerkt. Dan komt een jongeman, klein, ten ger, door twee reuzen schupo's aan den arm gehouden. Een derde agent knijpt hem nog in den hals. Het geheel wordt door een cordon schupo's omgeven. Dat moet een zeer gevaarlijk heerschap zijn! Ik informeer naar 's mans naam. Dat is Dr. Goebbels, wordt mij geant woord, door den politie-ambtenaar in civiel. Hij mocht hier niet spreken. En hij heeft het voor een week toch gedaan. Nu kan hij over zijn zonden gaan nadenken. En een ander schrijft: De eerste partijdag van de Nazi's op 26 Januari 1923. De Berlijnsche Nazi's staan op het Anhalter Bahnhof. Men heeft geweigerd, ze met een extra-terin te laten reizen. Ze gaan nu per gewonen trein. De heer Weiss, destijds leider van de politieke politie, la ter vice-Polizeiprasident, nazivreter bij uitne mendheid, doet ze uitgeleide. Hij wordt her kend. Men zingt hem als de trein wegrijdt, toe: und wenn sie uns die Stiefelsohlen mit Kaviar beschmieren, wir lassen uns, wir lassen uns von Juden nicht regieren!" En daarbij maakt men kushandjes. Maar Dr. Weiss lacht, lacht in zijn vuistje. In Gera houdt de trein stil. Alles, wat naar München wil, waar de partijdag werd gehou den, moet uitstappen. Wordt uit den trein ge haald. Twee machinegeweren zijn op het perron aanwezig, om de Nazi's in bedwang te houden. 350 partijgenooten worden, door joelende com munisten geëscorteerd, naar een kazerne ge bracht., Daar wordt men op wapens onderzocht Eindelijk gaat het weer naar het station. De Nazi's krijgen nu een extra-treinechter niet naar München, maar terug naar de Duit sche hoofdstad. Zoo ging het toen. Nu lachen de nazi's niet alleen in hun vuistje, maar hebben hun vuisten getoond en toonen ze nog en houden in die vuisten het totale Duitsch land. NEW YORK, 7 Sept. Gorman, de zitter van het stakingscomité heeft ver klaard, dat de vakvereenigingen der textiel arbeiders niet eerder in arbitrage zullen toe stemmen, dan wanneer alle textielfabreikn gesloten zijn. Practisch beteekent dit, dat de poging van president Roosevelt om in 't conflict te bemiddelen als mislukt moet wor den beschouwd en dat de staking onherroe pelijk zal worden voortgezet. Intusschen breidt de staking zich nog steeds uit. Te 'Dighton in Massachussets is de staat van beleg afgekondigd, terwijl in alle straten van Nieuw Engeland de arbeiders in staking zijn gegaan. Men telt thans 400.000 stakers op 700.000 ar beiders. De werkgevers, die eerst meenden, dat niet meer dan 15 procent van de werklieden zouden gaan staken, verliezen thans veel van hun zelf verzekerdheid. Toch handhaven zij nog hun houdng Ondanks de waarschuwing van den sta kingsleider Gorman om geen gewelddaden te plegen worden de werkwilligen nog steecs door de stakers geterroriseerd. Om nieuwe bloedige botsingen te vermijden, zooais die zich vooral gisteren in Carolina hebben voorgedaan, heeft Gorman van president Roosevelt geëischt, dat uit de leden der by de staking betrokken vakvereenigingen hulppolitie zal worden gerecruteerd „Slechts op die wijze", aldus Gorman, „kun nen rust en orde in de stakingscentra worden gehandhaafd. Wanneer afgevaardigden der vak vereenigingen politioneele functies uitoefenen, zullen geen nieuwe gewelddaden plaats vinden." De autoriteiten beschouwen deze verklaring echter als een kolossale uitdaging van het ge zag en de openbare meening. De voorzitter van den Industrieelen Raad voor de Zuidelijke Staten, Edgerton, heeft aan Roosevelt getelegrafeerd, dat de staking in de katoen-industrie klaarblijkeiyk meer gericht is tegen de NRA-code, dan tegen de werkgevers TUNIS, Sept. (Reuter) Volgens een be sluit van den resident-generaal zullen de per sonen, die bij de jongste anti-semietische ex cessen de leiding hebeben gehad, als straf op transport worden gesteld naar de gebieden in het Zuiden. Ook de bey van Tunis heeft hier mede zyn instemming betuigd. In verband met dezen maatregel het gisteren te Maknin naby Soesa tot een botsing gekomen, waarby drie inlanders en een inlandsche gendarme zyn gedood en tal van personen werden gewond. Tydens de gevechten ging het raadhuis van Meknin in vlammen op. BERLIJN, 6 September (V.D.) Het bekende internationale reisbureau Cook heeft den ver koop van gecombineerde biljetten voor het in ternationaal reisverkeer door zyn bureau te Berlyn stop moeten zetten. Tot nu toe waren meer dan de helft der door dit bureau uitgegeven biljetten gecombineerde biljetten. Men verwacht dat hierdoor het reisverkeer naar het buitenland en vooral het transito- verkeer via Zwitserland en Nederland zal wor den bemoeilykt. Onderhandeingen tusschen V. S. en Rusland over de schulden vastgeloopen. Geheime politie arresteert te Berlijn vijftig per sonen. Zij zou het hoofdkwartier der commu nisten ontdekt hebben. De ware gedaante der wapenindustrie. Sensa- tioneele onthullingen tijdens de zitting van de enquête-commissie uit den Amerikaanschen senaat. Kabinetscrisis in Spanje? Staking in de Ver. Staten breidt zich nog steeds uit; Roosevelt's bemiddelingspoging mis lukt; stakers eischen hulppolitie. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers houdt vandaag te Apeldoorn de algemeene jaar vergadering. Te Assen is een zeswielige vrachtwagen in de Drentsche Hoofdvaart gereden; de chauffeur en een naast hem zittende vriend verdronken. Jhr. mr. D. J. de Geer is op medisch advies af getreden als hoofdredacteur van „De Neder lander". Achttien-jarig meisje te Haarlem vermoord. Dader heeft zich voorts schuldig gemaakt aan diefstal en brandstichting. 1 VERWACHTING: Zwakke tot mati- EE gen Zuiid-Oostelijke tot Zuidelijken EE wind, half tot zwaar bewolkt, waar- EE EE schijnlijk nog droog behoudens kans op EE onweer, warm overdag. H Hoogste stand: 769.1 te Nordöan. EE Laagste stand: 753.1 te Blacksod. EE Zon op 6.21 onder 7.34 - Licht op 8.04 EE EE Maan op v.m. 4.32 onder nam. 6.51 EE EE 9 September Nieuwe Maan ^lllllllllllllllllllillimillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MADRID, 7 Sept. De binnenlandsch-poli- tieke toestand in Spanje is thans zóó gespan nen, dat een kabinetscrisis spoedig te verwach ten is. De minister-president Samper zou be sloten zyn nog vóór de bijeenkomst van de Cortes af te treden. De kabinetsraad kon gis teren evenwel nog niet tot overeenstemming komen of de regeering reeds vóór de Cortes- bij eenkomst haar ontslag zou indienen. Tijdens en na de tweede bijeenkomst van den gemeenteraad van Vitoria, welks leden door den gouverneur benoemd zijn, kwam het tot ernstige incidenten. Van de 27 raadsleden waren slechts 9 aan wezig. Na de vergadering weerden zij door de buiten verzamelde menigte gemolesteerd. Vervolgens deed de menigte een aanval op het partijgebouw van de radicaal-socialisten, waarbij van traangasbommen gebruik werd ge maakt. Politie herstelde de orde, met behulp van de vuurwapenen, doch niemand werd gewond. Een aantal personen werd gearresteerd. LONDEN, 7 September Naar uit Cairo gemeld wordt, heeft de Nyl thans het hoogste niveau bereikt sedert ruim 40 jaren. Het hoogtepunt passeert thans Caïro en de wa terstand zal waarschijniyk nog tien dagen op de tegenwoordige hoogte blyven. De over heid heeft met groote bezorgdheid het wass°n van de rivier in het oog gehouden. Alles is in het werk gesteld om een catastrophe te voor komen. In de laatste drie weken is een leger van arbeiders bezig geweest met het verster ken der dijken. Vele steden en dorpen zijn reeds gedeeltelijk overstroomd, evenals de Noor delijke en Zuidelyke voorsteden van Cairo. Over het algemeen schynt de schade echter nog niet heel groot te zyn. Alle gebouwen, waarby gevaar voor instorting bestaat, staan onder bewaking, ten einde de oewoners zoo noodig onmiddellijk in veiligheid te kunnen brengen. Wij ruimen op tegen zeldzaam lage pryzen. Gratis randjes afsnijden EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 768.7 764.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1