Wil geven geen paplepels... maar zwaar verzilverde eetcouverts Het vermoorde meisje GEEN SPRAKE VAN! New-Yorksche Beurs DE LATIJNSCHE ZUSJES OM DE KONINGIN ZONDAG 9 SEPTEMBER 1934 Overval in kringhuis der N.S.B. Te snel gereden? De moord te Hoofddorp Zie het nieuwe nummer van den Katholieken Radio Gids pagina 18 Er is toenadering tuschen Parijs en Rome, doch nog geen over eenstemming De verkeerde gepeperd Aankomst van den vermoedelyken dader te Haarlem Verdachte bekent De toedracht Begrafenis slachtoffer REDDERS ONDERSCHEIDEN DE BRAND IN DE „GROOTE- KERK" Vermoedelijke toedracht NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ Een verdachte aangehouden (PRODUCT DER Z1LVERFABRIEK VOORSCHOTEN) FAILLISSEMENTEN Stemming prijshoudend Omzetten 210.000 Shares WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN DOOR VICTOR BRIDGES GENÈVE, 8 Sept. In aansluiting op onze berichten omtrent het op handen zijnde ac- coord tusschen Frankrijk en Italië, meldt het officieuze Havas-agentschap nog het volgende: Hoewel de regeeringen te Rome en Parijs het er over eens zijn, dat het as. bezoek van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, aan Rome van positieve beteekenis zal zijn en de heugelijke resultaten der onder handelingen, welke thans te Rome gevoerd worden in het levendig verlangen tot overeen stemming te komen, zal bezegelen, moeten de berichten, volgens welke een accoord is bereikt of op het punt staat bereikt te worden over alle kwesties, welke tusschen beide landen han gende zijn, voorbarig worden genoemd. Het is intusschen onmogelijk te ontkennen, zoo gaat Havas voort, dat er een aanmerkelijke verbetering in de atmosfeer is ingetreden, dat er gemeenschappelijk gehandeld wordt ten gun ste van de toetreding van Rusland tot den Volkenbond, dat Italië zijn goedkeuring heeft gehecht aan het Oostelijk Locamo-pact, en dat er een aanmerkelijke toenadering der gezichts punten is ingetreden met betrekking tot de internationale bescherming van Oostenrijks onafhankelijkheid. Deze toenadering bestaat echter nog niet wat betreft de herbewapening van Duitschland, welke Frankrijk nog steeds weigert te legali- seeren. Ten slotte, aldus Havas, kan opgemerkt wor den, dat de onderhandelingen over de west grens van Libye en den status der Italianen in Tunis goed vorderen, maar dat nog niet geble ken is, dat zij voltooid zijn. In het kringhuis van de NB.B. aan het Wil- lemspiein te Rotterdam wordt geregeld des nachts wacht gehouden. Een aantal leden van deze partij blijven boven in het huis slapen, ter wij] een hunner beneden op blijft. Zaterdag nacht was de 33-jarige H. H. met deze wacht belast. Omstreeks 5 uur wilde H. een papier mandje leeggooien in de vuilnisbak, welke staat in den tuin achter het huis. H. opende daartoe de serredeuren van de beneden-achterkamer. Op hetzelfde oogenblik werd hem, aldus bericht de „N. Rott. Crt.", een doek met peper in het gelaat geworpen en H. werd door twee of drie mannen beet gegrepen en tegen den grond ge worpen. Een der mannen trachtte hem een prop in den mond te duwen, terwijl een der anderen hem de knie op de borst zette. H. verweerde zich heftig en hij beet een van zijn aanvallers daarbij in de hand. Plotseling zei een van de mannen: Schei maar uit, jongens, we hebben den verkeerde voor. De mannen lieten daarop H. los en zij ver dwenen. H., die veel pijn aan zijn oogen had en half verblind was, is op den tast naar boven gestrom peld, waar hij zijn daar slapende medeleden wekte. Dezen hebben dadelijk den tuin en den omtrek afgezocht, maar zij hebben niets ge vonden. Inmiddels heeft men een geneesheer ontboden, die H. heeft behandeld. Het bleek, dat H. slechts weinig peper in de oogen had ge kregen, zoodat hij vermoedelijk geen blijvend letsel zal ondervinden. De politie werd gewaar schuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde. Het bleek, dat op de keukendeur een hatelijk heid was geschreven aan het adres van een be paald lid van de N.S.B., zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het den aanranders om dit bepaalde lid te doen is geweest. Men zou dan met een persoonlijke wraakneming te doen hebben. De tuin van het kringhuis wordt door een schutting gescheiden van een terrein van de gemeente. Dit terrein is weer met een hek van den openbaren weg gescheiden. De politie neemt aan, dat de aanvallers via dit hek en over de schutting zijn gekomen en gegaan. Het onder zoek duurt voort. Met een hersenschudding, een bloedende won de boven zijn linkeroog en nog enkele andere wonden werd hij binnengedragen in het zuster huis naast de St. Bavokerk van Haarlem Noord. Twee doktoren en enkele leden van den On- gevallendienst hebben v. E. voorloopig verbon den, waarop hij met den ziekenauto van Ma thot naar het ziekenhuis „St. Joannes Deo is gebracht. Den motorrijder kon nog geen verhoor worden afgenomen. De motor werd totaal vernield en de auto ernstig beschadigd. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier heeft op den Rijksstraatweg nabij de Eemstraat te Haarlem een ernstige aanrijding plaats ge had tusschen een motorrijwiel bestuurd door den heer v. E. uit Wijk aan Duin en een auto bestuurd door den heer S. S., reiziger te Am sterdam. De autobestuurder wilde volgens zijn verkla ring met matigen gang de Eemstraat inrijden, toen de motorrijder in volle vaart uit de rich ting Velsen naderde. De motorbestuurder wilde eerst voorlangs en tenslotte met een zwenking achter den auto om zijn weg vervolgen. Een en ander gebeurde echter te laat, waar door de botsing volgde. De motorbestuurder sloeg enkele malen over den kop van zijn motor tegen de bumper van den auto. Zaterdagmiddag om half vijf is de 21-jarige O., de vermoedelijke dader van den moord op de 18-jarige mej. Wever, na zijn vrijwillige aan melding bij de politie te Zwolle, onder scherpe bewaking te Haarlem aangekomen. Reeds geruimen tijd van tevoren waren groep jes menschen, die blijkbaar de aankomst van den dader verwachtten, op het Stationsplein aanwezig. Hun aantal groeide aan toen de be kende „Dievenwagen", getrokken door twee paarden, op het plein verscheen en bleef staan vóór den ingang van Beijnes' fabrieken van Spoorwagens. Op het perron van het Haarlemsche station arriveerde om kwart over vier de hoofd-inspec- teur van politie, de heer M. Woud, chef van de Justitieele afdeeling, met een anderen politie ambtenaar. Zij begaven zich onmiddellijk naar den stationschef, met wien zij geruimen tijd overlegden. Om half vijf precies reed de electrische trein uit Amsterdam het station binnen. Uit den laatsten wagon stapten, toen de trein stilstond, twee rijksveldwachters in hun be kende blauwe uniform me leeren riemen en daartusschen in de vermoedelijke dader van den moord op het jonge meisje. Zijn kleeding zag er vrij haveloos uit: geen boord, een van boven openstaand hemd, een gescheurde jas en verfomfaaide broek. Tusschen de beide veldwachters en gevolgd door de beide Haarlemsche politie-ambtenaren werd hij naar het Bureau Materieel, dat ge legen is bij de trap van den ingang, gebracht, waarin de noodige formaliteiten afgedaan wer den. Voor het bureau dromden al spoedig vele nieuwsgierigen samen, en wel in die mate, dat de stationsambtenaren streng de deur moesten bewaken en tenslotte tot doorloopen aanmaan den. Na eenigen tijd kwam O weer uit het bureau te voorschijn, nog steeds met de handen op den rug geboeid. Hij had geen masker voor, wat ook overbodig was, want zijn portret heeft reeds in vele dagbladen gestaan! Door de beide Haarlemsche politie-ambtena ren (de veldwachters gingen waarschijnlijk naar Zwolle terug) werd hij over het perron en langs de gewone trap naar de Stationsuitgang gebracht. Op het plein hadden zich ondertusschen tal rijke personen, die uit het station kwamen, bij de wachtenden gevoegd, zoodat een groote menigte voor den uitgang verzameld was. Wat echter niemand verwacht hadde „Dieven wagen" werd niet bevolkt. De politieambtena ren en hun arrestant stapten in een kleine po litieauto, welke voor den stationsuitgang wacht te. Misschien was de celwagen slechts voor afleiding bedoeld Het publiek drong van alle zijden zoo op, dat twee agenten moeite hadden den auto vrij te houden. Hier en daar gaf het publiek vrij luid te kennen hoe het over den jongeman en zijn daad denkt, waarbij het geen blad voor den mond nam! Full speed vertrok de auto tenslotte naar het politiebureau in de Smedestraat, waar ook reeds een aantal personen wachtte, die hals rekkend probeerden iets van den arrestant te zien. Dat zal echter aan weinigen gelukt zijn, want zoo vlug als maar mogelijk was, werd deze het politiebureau binnengeloodst Nog langen tijd bleef echter het publiek voor het bureau aanwezig, waar het druk den moord en alles wat er aan vastzit, besprak Nadat de arrestant Zaterdagmiddag om half vijf het Haarlemsche politiebureau was binnen gebracht, is hij aan een langdurig verhoor on derworpen, dat eerst laat in den avond, om kwart over tien uur, kon worden beëindigd. De hoofdinspecteur van de recherche, de heer M. Woud, heeft O. verhoord. Aanvankelijk weigerde hij iets te zeggen, maar ten slotte, na eenig praten, heeft O. een volledige bekentenis afgelegd. Hij kwam Donderdag naar Haarlem en is naar het huis van den heer Wever in de Ane- gang gegaan met het doel het meisje te dooden. De drijfveer van deze daad is bij het verhoor niet opgehelderd. Hij kwam bij het meisje op visite en wist dat haar ouders niet thuis waren. Hij heeft het meisje met een doek gewurgd. Na dezen daad is hij van de eerste verdie ping, waar het slachtoffer zich bevond, naar beneden gegaan, den winkel in en heeft daar de 3.20 uit de lade van de kassa gehaald. Hierna is hij weer naar boven gegaan en heeft daar het kistje met geld uit de hangkast meegenomen. Hij is toen weer naar boven gegaan hij wist reeds, dat het meisje dood was en heeft de deur van de hangkast opnieuw open gemaakt. Aan de kastdeur hing papier. Hierbij heeft hij een lucifer gehouden en daarna de kastdeur weer dicht gedaan. Hij wist niet of heeft er niet bij nagedacht, dat boven nog twee kinderen lagen te slapen. O. is reeds eerder met de politie en justitie in aanraking geweest. Een woord van lof komt in deze zaak zeer zeker toe aan den inspecteur van politie, den heer Keesom, die den brand ontdekte en door zijn actief optreden heeft voorkomen, dat er nog meer slachtoffers zijn gevallen. De wand van de brandende kast grensde aan de trap. Waren door zijn toedoen, niet eerst de beide kinderen gered, vijf minuten later zou dit wellicht niet meer mogelijk zijn geweest. Ook de beide rechercheurs Teeuwen en Wes- tra, die van Donderdag 12 uur tot Vrijdagmor gen zeven uur onafgebroken het spoor van den dader hebben gevolgd, hebben zich kranig ge weerd. Ook heeft de Haarlemsche politie de volle medewerking genoten van de politie in Amster dam, Zeist en Zwolle. Bij het verhoor maakte O. een onverschilligen indruk. Naar verluidt is hij reeds vroeger in een psy chopathische inrichting verpleegd geweest. Door publicaties in de pers heeft O. zich ten slotte te Zwolle aangemeld. Naar wij vernemen zal de begrafenis van het slachtoffer Dinsdag 11 September a.s., des middags om kwart voor twaalf, op de Alge- meene Begraafplaats te Haarlem plaats vinden. Onder groote belangstelling zijn in hotel „Nap" op Terschelling, door den burgemeester namens de Fransche regeering aan de bemanning van de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen en Dros Redding medailles uitgereikt voor het redden van 65 schipbreukelingen van het s.s. „Madelene", dat in den nacht van 30 op 31 Maart op de Noordzee is vergaan. Aan den heer N. C. Taylor Kraay, vertegen woordiger van de firma Dros werd een verguld zilveren medaille uitgereikt, aan J. Doeksen, kapitein, D. van Urk, stuurman en H. Bloon, ma chinist een verguld zilveren medaille, aan de leden der bemanning Tj. Zijlmaker, C. de Jong, H. de Jong, G. Gorters, C. Rijkeboer, v. d. Kuyl, J. Schroor, D. de Boer, A. Lettinga en A. Dros werd een zilveren medaille uitgereikt, terwijl D. Buren en v. Hof een bronzen medaille kregen. Men heeft de brand aan boord van het s.s. „Grootekerk" nog niet onder bedwang. De la ding blijkt ernstiger beschadigd te zijn, dan aanvankelijk verwacht werd. Heel Hoofddorp spreekt over den verschrik- kelijken moord, die daar, zooals gemeld, in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft plaats gehad. Er gaan veel wilde geruchten, die voor een groot deel overdreven zijn. Sinds geruimen tijd was bij het slachtoffer, den heer v. Brussel, de zeven- a achtentwintig jarige K. in huis, als inwonend knecht. K. staat in Hoofddorp niet gunstig bekend, naar men ons mededeelde. Reeds vroeger is hij veroor deeld wegens een verduistering ten nadeele van zijn pleegvader te Vijfhuizen. Het was een pu bliek geheim, dat K. op zeer vriendschappelijken voet stond met de vrouw van v. Brussel. Deze heeft zelf meermalen tegen zijn kennissen ver klaard, dat hij van deze relatie volkomen op de hoogte was. Het is daarom wel onbegrijpelijk, dat v. Brussel K. in zijn huis toeliet. Ongeveer twee maanden geleden heeft de vrouw van v. Brussel het huis van haar man verlaten en is naar de Bilt vertrokken, waar K. haar nog her haaldelijk heeft bezocht. K. schijnt in dien tijd in Haarlem gehuisvest geweest te zijn. Dikwijls was hij echter bij v. Brussel te Hoofddorp, van wiens huis hij zelfs een huissleutel in zijn bezit had. Zoo is K. van Zondag ji.l. af bijna voortdu rend bij v. Brussel geweest. Woensdagavond omstreeks 9 uur heeft men hen) daar nog ge zien. De politie vond de nog niet afgeruimde tafel voor twee personen gedekt, twee bedden waren beslapen. In den nacht van Woensdag op Donderdag moet de moord hebben plaats gehad. Toen Vrij dagmorgen het verminkte lijk gevonden werd, constateerde de medicus, die de sectie verricht te, dat het slachtoffer reeds anderhalven dag dood moest zijn. De buurman van v. Br., die ziek te bed lag en juist dien nacht van pijn niet slapen kon. heeft in den morgen om onge veer vier uur in het schuurtje van v. Brussel, waar later het slachtoffer gevonden werd, ge raas gehoord. Daarna heeft hij de deur haro hooren dichtslaan, terwijl een man op eer fiets zich met groote snelheid verwijderde. Later werd de fiets van v. Brussel vermist. De fiets van K., gehuurd bij een fietsenhandelaar in Hoofddorp, stond nog in het huis. Alle deuren waren gesloten; er is geen spoor van braak. Reeds Donderdagmorgen heeft de arbeider, die geregeld bij v. Brussel werkte, het huis gesloten gevonden. Door het raam van de schuur kijkend, zag hij wel bloedsporen, maar hij dacht toen. dat zijn patroon mogelijk een kip geslacht had. Eerst den volgenden morgen keek hij beter toe en zag toen het lijk van v. Br. in een heek liggen. K. is na Woensdagavond niet meer in Hoofd dorp gezien. Wel beweert de huishoudster van een der buren pertinent, in den nacht van Donderdag op Vrijdag, dus nog voordat de moord ontdekt werd, in het huis wederom ge rucht te hebben gehoord. Eigenaardig blijft het feit, dat v. Br. 's mor gens in de vroegte geheel gekleed in zijn werk plaats gekomen zou zijn. Wellicht was de moor denaar daar toen reeds aanwezig, v. Br. had verschillende malen geklaagd, dat onbekenden aan zijn electrische apparaten knoeiden en deze onklaar maakten. Als men hem over de moge lijkheid sprak, dat K. dit toch gemakkelijk kon doen, omdat hij ofwel in huis was, ofwel er zonder moeite in kon komen, wees v. Br. dit steeds van de hand. Dat ook de vrouw deze week in Hoofddorp is geweest wordt niet waarschijnlijk geacht. Ongeveer veertien dagen geleden zijn in den afgelegen polder Oost-Linschoten onder de ge meente Snelrewaard, een dorp nabij Oudewater, schoten gelost op den 39-jarigen visscher D. Schouten uit Gouda, die bezig was met stroo- pen. De man kreeg in heup en bovenbeen een schot hagel. Ondanks zijn verwondingen slaagde hij er in een boerderij te bereiken, waar hij verbonden werd. Later moest de man in het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda worden op genomen. De politie, die eerst dagen later van het ge beurde kennis kreeg, heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, dat geleid heeft tot de aan houding van den 25-jarigen visscher B. te Pa- pekop. Bij een huiszoeking werd beslag gelegd op een dubbelloops jachtgeweer en scherpe patro nen, terwijl ook zijn gevonden eenige zetlijnen, welke Schouten, toen hij getroffen was, heeft achtergelaten. De verdachte is in het Huis van Bewaring te Utrecht ingesloten. ADMINISTRATIE VAN DEN K. R. O. GIDS VOOR DE JEUGD Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief. Opgegeven door v. d. Graaf Co.'s N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 6 Sept.: G. Verwey, weduwe van R. Dijkman, Lelden, Klein Sienshof 3. F_ W. Breijer, vertegenwoordiger. Den Haag, Hoefka'de 515. A. van Oosten, gewoond hebbende Kaap- scheplein, 1, Den Haag thans te Delft, koopman, Vlamingstraat 80. J. Meiman, Lelden, Heerenstraat 7. H. van den Bos, tuinder, Naaldwijk, Baal- W°ZL N.V. Kunsthandel Dorus Hermsen, Den Haag, K 5GUSeptRoelof Geerts, melkcontroleur, Balk brug, ^®^Ayeeree]fstgaféhouder, Nieuwstraat, Nij- keI_ Simon Tamminga, rijwielhandelaar, Broeder straat 5, Kampen. 7 Sept.: A. Tlsesr. drogist, Bornhoïn. J. F. F. Beekman, keermaker, Eedersingel 4a, Groningen. m A. Drenth, verzekeringsagent, Terapel. K. Kieft, voerman, P. Campersingel 9a, Gro- xh. Rovers, boekbinder, 's-Hertogenbosch. M j. Bekkers, aannemer, Schoolstraat, Vught. N.V. Bouwmaterialen, Agentuur- en Com missiehandel, L. Charmant, Stratumschedijk 41, Eindhoven'. J. Gaillard, timmerman, Gennep. M. A. Straver, koopman, Den Bosch, Hint- hamerstraat 103. J J. van Schijndel, koopman, Brugstraat 5. j\ Hendrik Romp, fabrieksarbeider, Arcadel- straat 36, Eindhoven. In de week van 3 t.m. 8 September 1934 wer den in Nederland 127 faillissementen uitge- PVernietigd op grond van verzet het faillisse ment van J. Zuidland. schipper, Groningen. Slotkoersen September 8 127 1271/9 129% Allied Chemical u'y 12 98 American Can. CoJ lfil/ 16V2 Am. Car. Foundry 16_8 16/8 Am. For. Power ,71, 36V8 Am. Smelting Refn3y i13 Am. Tel. Tel113 76i4 Am. Tobacco B-7/ 16 4 )6i/8 Am. Waterworks \Jf ,,7, 12 Anaconda Copper v 8 14 Ass. Gas Electr. Co. 4q5/ 49V 49s/ Atchison Topeka Jjvf 23 Auburn Auto 151/ 158/r 1534 Baltimore Ohio 28% 2 8'4 Bethl. Steel Cof <°3? 13% Canadian Pacific 'g/2 35 8 40 Case Treshing 22y 22L/ 23% Chase National B4,/f 43i, 44 Chesapeake Ohio 5 8 5 5% Chic. Milwaukee pref, 2y 2% 2h Chicago Rock Isl321,® 323/g 32% Chrysler Motor pn \y. 1% Cities Service 27 27% Consol Gas of N.Y\TW 173/« Continental Oil 34% 35 34 M> 7 Dawesle.ening 2ó 26% 5'A Youngleening 384 3su, 39 Delaware Hudson ^77/ 88 89 Dupont de Nemours 934, 99 997/8 Eastman Kodak 1(ji/ 10i/ 10% El. Bond Sh. Co. )g y 18% General Electric Gen. Gas Electry 6, Gen. Gas El. cl. A. 2b% 2g3/ 28% General Motors 14i, 14'4 14% Great Northern 8. 8 8% Hudson Motor 16i, 161/ ibVj Illinois Central 25% 2S7/« 26 Intern. Harvester 241, 24£? 24% Intern. Nickel 87/ 9 J 97/8 Intern. Tel. Tel18v? 18y„ 18% Kennecott Copper 347/ 35 Koninkl. Olie Low priced shares 8S1, gf 85 Mc.Keesport Tin PI. A. ,3, Miss. Kansas Texas 2y 2S' 2% Missouri Pacific 3% 4 4 Idem pref. 237/g 24V« 23% Montgomery Ward i3i.,8 13t 14 Nat. Cash. Reg. Co. 21 21 2 21% National City Bank 163, Nat. Dairy Prod. G. A. 4(J 40% Nat. Steei 213/- 21V2 21% New York Central 23 13.% Nord American Co,69% 168% 173 Norfolk Western Novadel 23% 22H 23Va Pennsylvania 36l/ 37 37u Proctor Gamble 30% 305/. 31% Publ. Serv. N. Lsy 5/® 54 Radio Corp. of Am36V8 36% 37% Sears Roebuck 67/g 67? 67/8 Shell Union Oil u/8 14x/a Socony Vacuum ,7% 173/' i7% Southern Pacific lö 15 16Vs Southern Railway ,y3. 19 jgó/g Standard Brands 44 '8 44 44% Stand. Oil of N.-Jersey 9 y5, jq Tidewater Ass. Oil gy 9ö3 Union Pacific ,4 145, 15% United Aircraft 4 United Corp. A_8 6l/3 Unit. States Leather ïTT. ISc^ (1 '/v Unit. States Rubber ,aVa Unit. States Steel Corp. a2% Wabash gew. A. - -4 991, 33 Westinghouse El*1% Woolworih Build 'Vi 47 A 4 exdiv. f ex coupon, ex claim. bieden. 1 s: gedaan en laten. NEW-YORK, 8 Sep. 8 Sept. 7 Sept. 8 Sept. 7 Sept. Brussel 23.78 23.77 Oslo 25.15 25.14 Rome 8.70 8.69% A'dam 68 63 68.61 Madrid 13.85 13.85 Londen 5.Co% 4.99^ Bern 33.07 33.07 Parijs 6.68 6.677% Weenen 19.17 19.15 Berlijn 40 25 40 24 NEW-YORK, 8 Sep. 8 Sept. 7 Sept. 8 Sept. 7 Sept. Rubber Standaard Sept. 15.76 15.74 Mrt. 16.54 16.47 Oct. 15.89 15.81 Mrt. 16.79 16.74 Dec. 16.15 16.09 Juli 17.06 17.02 Juli 16.28 16.19 Katoen Loco 13.40 13.35 Jan. 13.31-33 13.31-32 Sept. 13.05-08 13.06 Mrt. 13.36-39 13.38 Oct. 13.15-16 13.13-14 Mei 13.43-44 13.45-48 Nov. 13.21 13.19 Juli 13.48 13.53 Dec. 13.27-28 13.26 Tarwe Roode Winter loco 112% 112% Harde Winter loco 1173/s 117% Tin Loco 51.15 51.15 Oct. 51.15 51.15 CHICAGO, 8 Sept. 8 Sept. 7 Sept. 8 Sept. 7 Sept. Tarwe Haver Dec. 106 106% Sept. 54% 54V« Mei 107%-% 107%-5/s Dec. 547/g S5 Sept. 108-10)7% 108%-% Mei 54% 55Vs Mais Sept. 78% Dec. 79% Mei 82 Reuzel Loco 9.47Va Sept. 9.37 Oct. 9.47H Dec. 9.55 Jan. 9.65 Rogge 79% 80% 82% 9.50 9.40 9.50 9.60 9.70 84Va Sept. 83% Dec. 8c% Mei 89%-% 90% Duluth Lijnzaad Sept. 1.95j^ Dec. 1.95L/2 1.95% 1.95jdj 8 Sept. 7 Sept. Tarwe Oct. 83K Dec. 85 Mei 90 Rogge Oct. 71 Dec. 7l7/g Mei 75Vb Haver Oct. 471/8 Dec. 46% Mei 4 8 l/a WINNIPEG, 8 Sept. 8 Sept. 7 Sept. Gerst 837/8 85% 90 71% 72 Va 75% 47% 47 48% Oct. 62Va Nov. 0l7/g Mei 64 Lijnzaad Oct. 1.62% Dec. 1.63% Mei l.b9 621/s 61% 63% 163% 1.68s/* binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 7 Sept.: Eastlea, B., W.-Afrika; Gorecht, m.sM Londen; Lulmneacn. s., Llanelly; Patria, s„ Rotterdam. 8 Sept.: Prowess, m.s., Londen (voor Zaandam), Plawsworth, s., Sunderland; Erpel, s., Antwerpen (voor Velsen); Aartsten, s„ Brevik (voor de vis- schershaven)Flandria, s., B.-Aires. Vertrokken 7 Sept.: Brunla. s., Oslo; Escaut, m.s.. Parijs; Sachsen, s., Karlstad. 8 Sept.; Caribia, m.s., Hamburg; Gothic, s., Onega; Eastlea, s., Hamburg; Rlna Carr^do. s., R'dam; Astree, s.. Gent J Aangekomen 8 Sept.: Cape Vrede, s., Cardiff. Vertrokken 8 Sept.: Pluto (Dultsche), s„ Bre men; Amazone, s„ Kopenhagen; Montferland, s.» Hamburg; Astarte. s., Bremen; Gateshead, 6., Newcastle; Ulysses, s., Hamburg; Patria, s.. Go thenburg; Plawsworth, s., Hamburg; Rijnstroom, Leith; Hontestroom, s„ Londen; Douglas, 6., Goole; Vechtstroom, s.. Hull; Ernst Hugo Stln- nes 11, s„ Emden; Jellice Rose, s., Blyth. AMSTERDAM. Aangekomen 7 Sept.: Jellicoe Rose, Swansea, steenkolen, Rietlanden, Ruys Co.; Gorecht, Londen, cement, Rietlanden, Salo mon's Kustvaartbedrijf; Eastlea, W.-Afrika, bun keren, J. P. Coenhaven. Ned. Steenk. Handel Mij.; Zeemeeuw, Aarhuus, vleeschmeel. Oosterdok, Kampman; Luimneach, Llanelly, steenkolen. Erts kade, Furness. 8 Sept.: Patria, R'dam, stukgoed, Zeeburger kade, Verg. Cargadoorskantoor: Plawsworth, Sun derland, steenkolen, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden; Flandria, B.-Aires, stukgoed, Han delskade, Wm. H. Mtiller Co. Aangekomen 8 Sept.: Kubo, m.s., Wesseling, briketten, Vlugthaven, Cape Verde, Cardiff, ledig, Fosfaatfabriek, d'Arnaud Co. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, 7 Sept. van Gibraltar naar R'dam. EUTERPE, 7 Sept. van Bordeaux n. La Pallice. JUNO, 7 Sept. van Fiume naar Susak. ORION, 7 Sept. van Jaffa te Haifa. ORPHEUS, 7 Sept. van Aarhuus n. Amst. STELLA, 7 Sept. van Alicante n. San Fello. ATLAS, 5 Sept. van Kingston (J) n. Jeremie. BAARN, uitreis, 6 Sept. et Talcahuano. BENNEKOM, uitreis, pass. 7 Sept. Ouessant. ORESTES, 7 Sept. van Izmir naar Istanboul. TELAMON, 7 Sept. van Izmir naar OTan. AMAZONE, 8 Sept. van Amst. n. Kopenhagen. ULYSSES, 8 Sept. van Amst. naar Hamburg. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJINEGARA. 6 Sept. van Hongkong n. Amoy. TJISADNE, 6 Sept. van Manilla naar Macassar. MIJ. NEDERLAND POELAU ROEBIAH. thuisreis, 8 Sept. te Lon den. POELAU LAUT. thuisreis, 8 Sept. van Port Said. CHR. HUYGENS, uitreis, 6 Sept. van Colombo. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, pass. 8 Sept. Ouessant. KON .HOLL. LLOYD MAASLAND, thuisreis, 6 Sept. te Santos. FLANDRIA, 8 Sept. van B.-Alres te Amst. GAASTERLAND, uitreis, pass. 7 Sept. Dun- geness. EEMLAND, uitreis, 8 Sept. te Durban. MONTFERLAND, 8 Sept. van Amst. n. Hamburg. ROTT. LLOYD SIBAJAK, thuisreis, 8 Sept. van Port Said. BLITAR, uitreis, 8 Sept. te Genua. KOTA PINANG, R'dam naar Liverpool, pass. 8 Sept. Wight. KOTA TJANDI, 8 Sept. van R'dam te Batavia. SITOEBONDO, thuisreis. 7 Sept. van Beawan. 69 Zijn rechterhand omsloot de linker van Isabel onder den plaid; met zijn andere wuifde hij de soldaten, die langs den weg ston den, toe en had hij een derden arm gehad, dan zou hij, indien hij naar zijn gevoel te werk ge gaan was daarmede majoor Paqueta omhelsd hebben. De noodzakelijkheid van stilzwijgen Edtijd een kwelling voor Tony maakte den inwendi- gen strijd niet gemakkelijker. E endozijn vragen verdrongen zich aan den binnenkant van zijn lippen, doch behalve het feit, dat Jimmy met een vaart reed, die iemand den adem benam, be greep hij, dat het groote dwaasheid zou zijn, in dien Isabel zou gaan spreken, voor zij hun pas sagier kwijt waren. Dus bleef hij met inspanning van al zijn zelf- beheersching zwijgend naast haar zitten, terwijl de auto zich met steeds sneller vaart heuvel op heuvel af van het kasteel verwijderde. Met uitzondering van eenige vertraging op de plaatsen waar zij patrouilles ontmoetten, reed Jimmy steeds sneller voort, tot zij aan de krom ming kwamen, waar zij voor het eerst met ma joor Paqueta had''-! '"-nis gemaakt. Oogen- blikkelijk snelden de soldaten toe, doch toen zij hun majoor zagen, stelden zij zien ordelijk in het gelid en presenteerden het geweer. Jimmy deed de auto stoppen. Met eenige woorden van dank stapte Paquta uit en maakte voor alle drie inzittenden apart een beleefde buiging, hetgeen door hen In zoo verre him houding dit veroorloofde, zoo sierlijk mogelijk werd beantwoord. Dan schakelde Jim my den motor in en vloog met reuzensnelheid ovei den weg naar Braxa. Toen zij nauwelijks honderd meter verder wa ren, was het Tony niet langer mogelijk, zijn zelfbeheersching in bedwang te houden. Hij sloeg den plaid op, vatte Isabels hand en bracht haar, zonder er op te letten of Iemand het zag of niet, van blijdschap trillend, aan zijn lippen. Met een zuchtje legde zij haar andere hand op zijn mouw. „O, zeg mij toch, dat het werkelijkheidis, Tony! Zeg mij toch, dat het geen droom is." Haar woorden werden bijna door den wind weggezogen, want Jimmy had de wagen op de grootst mogelijke snelheid gebracht en zij vlogen nu en sprongen over den weg op een wijze, die een gems in feestroes alle eer zou hebben aan gedaan. Met een blijden lach sloeg Tony zijn arm om haar heen en trok haar dicht tegen zich aan. ,,'t Is de meest werkelijke geschiedenis, die zich ooit heeft afgespeeld," antwoorde hij. „Nu ben je de mijne, Isabel de mijne de mijne; en alle domkoppen van koningen in Europa samen, zullen je met geen macht meer aan mij ontne men." Schijnbaar voldaan over hetgeen zij kon hoo ren van hetgeen hij beweerde, deed Isabel geen poging om te antwoorden. Met half gesloten oogen, leunde zij tegen zijn schouder en drukte zich bij elke sprong van den auto vaster tegen hem aan als een vermoeid, doch tevreden kind. Ergens in de stille omgeving van Braxa, ver minderde Jlmmy zijn vaart; ging aan den kant van den weg rijden en hield plotseling stil. „Hoe maakt u het, Isabel," zei hü over zijn schouder heen. „Aangenaam kennis te maken." Vervolgens wendde hij zich tot haar metgezel. „Hoe denk je over den staat van zaken, Tony? Ik ben van meening dat wij er maar een over rompeling van moesten maken. Pardoes door de stad heen en recht op den aanlegsteiger aan. Ik veronderstel, dat de boot klaar zal liggen." Tony knikte. „Op Guy kan je altijd vast reke nen," zei hij. „Maar hoe moet het met den auto? Wat ben je van plan daarmede te doen?" „Dien laat Ik op de kade staan. Hij behoort mij niet toe, weet je, hij is van de garage. Ik heb al mijn aardsche bezittingen in mijn zak." „Vooruit dan maar," zei Tony, „nergens voor stoppen, hoor." Hij keerde zich tot Isabel. „Je bent toch niet bang als wij een paar politieagen ten ondersteboven rijden zei hij. ,,'t Zou kunnen zijn, dat zij ons tegen willen houden." „O, neen, in het geheel niet," zei ze flink. „Nu vooruit dan en opgepast" zei Jimmy vriendelijk, ,,'t Gaat er op of er onder." Hij trok zijn hoed diep over zijn voorhoofd en gaf gas, zoodat zij binnen enkele oogenblikken'n stofwolk in de stralen der middagzon opjoegen. Zoo vreedzaam als Braxa geschenen had, toen zij het in den vroegen morgen doortuften, even stil en verlaten was het ook nu. De zon nehitte scheen de menschen, die er nog waren, naar de koelte der herbergen gedreven te hebben en behalve een paar havelooze honden, die op een hoop afval aan het snuffelen waren, lag over alles een diepe rustige matheid. Zij reden met een snelheid de hoofdstraat in, welke het stof naar alle kanten deed vliegen en zonder hoorngetoeter of ander geluid te maken, sloegen zij den hoek om naar de open ruimte, waar zij 's morgens den politieagent ontmoet hadden. Toen zij halverwege waren en vlak bij den zijweg die naar het strand voerde, werd de stilte plotseling door een luid geschreeuw ver broken. Tony keek in de richting waarvan het geluld kwam en zijn moeite werd beloond door dén aanblik van twee mannen in uniform, die van uit de schaduw der boomen hen luidschreeu- wend achterna renden. „Jelui zijn te laat," zei hij kalm. „Vooruit maar, Jimmy." Terwijl hij sprak reed de auto den weg op, die met een bocht naar het strand liep en op hetzelfde oogenblik ontsnapte aan alle drie de inzittenden een half ingehouden kreet. Dwars over den weg stond een ossenkar vol geladen met zand. Er was geen kans om er voorbij te rijden. Eenige meters verder stond de voerman met een paar visschers te praten, doch zelfs al had hij willen helpen zou hij te ver ver wijderd geweest zijn om van eenig nut te kunnen zijn. Jinimy deed het eenige, wat hem onder de ge geven omstandigheden kon redden. Zoo vlug hij kon, draaide hij zijn stuurrad naar rechts, waar door de auto met een korte bocht van den weg afreed en in het mulle zand tot staan gebracht werd. Ondanks den schok, had Tony het portier ge opend en was hij op het strand, voor de wielen opgehouden hadden te draaien. „Kom mee," zei hij koel, „tijd in overvloed." Op een omstandigheid na, zou zijn bewering waar geweest zijn. En deze omstandigheid vorm de juist het groote verschil. Het plotselinge stoppen had Jimmy met zoo'n kracht tegen het stuurrad gebonkt, dat al zijn adem uit zijn lichaam was gedrukt en hij voor het oogenblik zoo hulpeloos was, als een menschelijk wezen maar kan zijn. Toen Tony zag, wat er gebeurd was, sprong hij meer dan hij liep naar den anderen kant van den auto. Hij pakte hem beet en droeg hem uit het voertuig. Juist toen hij hem er buiten had, weken de bedwelmende gevolgen van den schok, maar het oponthoud hoe kort het ook moge geweest zijn was lang genoeg, om bijna noodlottig voor hen te zijn. Reeds waren de hen achtervolgende politie agenten bij de ossenkar en gaven den voerman en de visscheres duidelijk bevelen. Niettegen staande zij hevig verschrikt waren, behielden zi) toch voldoende hun besef om te begrijpen, dat zij gesommeerd werden, om de wet te hulp te komen. Slechts een oogenblik aarzelden zij en dan stapten zij als bij onderlinge afspraak met plompe schreden over het strand en rukten sa men op hun prooi uit. De volgende minuut was waarschijnlijk de bedrijvigste in Tony's leven. Hij liet Jimmy waar hij was en sprong vooruit om den eersten van zijn aanvallers tegemoet te gaan. Het was een greote zwartgebaarde klant en hij had zich een weinig van de anderen verwijderd. De man vocht om zelfbehoud, doch Tony hief zijn linker hand omhoog en gaf hem een vuistslag midden op het gelaat. De slag was zoo hevig, dat de man bewusteloos in het zand viel. Vervolgens draaide hij zich bliksemsnel om, teneinde den voerman te woord te staan. Er bestond geen rans om zijn vorige taktiek te volgen, want de karreman was te dicht bij hem en het volgende oogenblik hadden zij elkaar omkneld en zwaai- dend worstelend heen en weer. Onder gewone omstandigheden zou het een tamelijk gelijkwaardig paar geweest zijn, maar de wanhoop van het oogenblik, scheen Tony met een wilde woede te vervullen, die zijn krachten bijna scheen te verdubbelen. Hij wrong zijn rechterarm vrij en drukte zijn vuist met de kracht van een hydraulische pers in het midden rif van zijn tegenstander. Als een knipmes sloe gen ziin beenen samen en viel de voerman met een gorgelend geluid onmachtig neer; Tony in zijn val meesleepend. Deze was bijna onmiddellijk op de been, maar zijn eerste blik in het rond toonde hem het hope- looze van den toestand. De politieagenten had den nu ook het gevechtsterrein bereikt. Een van hen kwam met ontbloot zwaard op hem af en gelastte hem zich over te geven. Zijn kameraad speelde krijgertje om den auto met Isabel. .Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2