De economische toestand OMROEPERS pRthA\t'^S ONTSPANNING BLIJFT UIT Wekelï jksch beurs- overzicht BIJ VOLDOENDE DEELNAME TE OBERAMMERGAU VAN 21-28 SEPT. jj PROGRAM: m BIJWONING VAN HET PASSIESPEL jj llle KLAS f 90.- lie KLAS f 115- -jj ZONDAG 9 SEPTEMBER 1934 Indexcijfer der werkloosheid in Mei en Juni gestegen De markt overvoerd Slechte prijzen BENOEMINGEN In het bisdom Roermond NAAR GENèVE HET „PLANKEN WAMBUIS" HERDENKING KONINGIN- MOEDER Plannen te 's Gravenhage hebben voortgang RADIO WEENEN Tienjarig bestaan wordt gevierd Hoe ge het ook spellen wilt: ONZE KLEINE ANNONCES DAGELIJKS IN 75.000 GEZINNEN KONINGIN NAAR NEDERLAND OPENING „LUTO" Aethergids contra K.R.O. Behandeling in kort geding BANDJIRS NABIJ MAKASSAR Twee bruggen weggeslagen NEDERLAND—CURACAO 1634—1934 Minister Colijn opent de tentoonstelling Het graf van J. P. Zn. Coen Verduistering Handel op Belgisch Congo Roode Kruis-onderscheiding Prijzen ingezouten spek UIT DE STAATSCOURANT De postvluchten Blijkens mededeeUngr van het Centraal Bureau voor de Statistiek treedt uit de re sultaten van het onderzoek naar den alge- meenen bedrijfstoestand en den stand der arbeidsmarkt in het tweede kwartaal van 1934 weder duidelijk naar voren hoezeer onze nijverheid hoewel, bjj de groote ver scheidenheid van branches en bij dan nog dikwijls in dezelfde branche ondernemings gewijs min of meer uiteenloopende omstan digheden, de druk der tijden geenszins overal in gelijke mate werd ondervonden in haar geheel genomen sterk het stempel der depressie bleef dragen. Vergeleken met een jaar geleden was welis waar in vrij wat ondernemingen een thans min of meer grootere bedrijvigheid te constateeren, maar de daarnaast vrijwel stationnair onbe vredigende of zelfS nog ongunstiger geworden toestanden in zoo vele andere toonen aan, dat van een ontspanning van den gedrukten toe stand in meer algemeenen zin nog allerminst gesproken mag worden. En uit het verloop van den gang van zaken sedert het vorige kwartaal verkrijgt men zelfs den indruk, dat bij het geven van een karakteristiek voor deze verslagperiode veeleer de zich toespitsende moeilijkheden in verschillende en belangrijke bedrijfstakken dan de zich toch ook nog wel voordoende teekenen van gedeeltelijken vooruitgang in de eerste plaats naar voren dienen te worden gebracht. Bleef in alle drie de maanden van het vorige kwartaal het indexcijfer van de werkloosheid in de industrie (in totaal ge nomen) beneden het overeenkomstige van verleden jaar, in April was dit verschil nog maar uiterst gering, terwijl in Mei voor het eerst in dit jaar het cijfer dat van de zelfde maand in 1933 reeds eenigermate overtrof (resp. 26.7 en 26.2), welk verschil zich in Juni nog accentueerde (resp. 27.2 en 24.8). Intusschen stak het indexcijfer van het in- voersaldo van grondstoffen, dat in het tweede kwartaal gemiddeld 119 bedroeg (ni. April 122, Mei 125 en Juni 111), zeker nog niet ongunstig af bij verleden jaar, toen het 109 beliep (resp. 106, 111 en 109), al blijkt het gunstige verschil met 1933 wel maand voor maand kleiner te zijn geworden. De totale uitvoer van fabrikaten bleef naar de waarde nog ongeveer 8 pCt. beneden dien in het tweede kwartaal van 1933 (nJ. resp. 94 en 102 millioen gulden), doch was naar het ge wicht iets, ni. nog geen volle 4 pCt., grooter dan verleden jaar (resp. 735 en 710 millioen K.G.). Dit neemt echter niet weg, dat er tegenover verschillende fabrikaten, waarvan min of meer grootere kwanta zijn geëxposeerd dan verleden jaar, toch vele andere zijn, waarvan de export nog kleiner was dan toen. Overigens zij opge merkt, dat b.v. in het tweede kwartaal van 1929 nog werd geëxposeerd 1.002 millioen K.G. ad 325 millioen gulden, d. i. resp. 36 en 246 pCt. meer dan thans. Met deze cijfers voor oogen kan het niet ver wonderen, dat exporteerende bedrijven er ern stig over bleven klagen dat, voorzoover er in het buitenland nog afzet was te verkrijgen, dit veelal slechts mogelijk bleek ten koste van weinig of niet rendeërende prijzen, in welk verband werd gewezen op de nog altijd veel te onvoldoende aanpassing van onze productie kosten aan die in andere landen. Ook uit klachten over weinig of niet ren- deerende prijzen, geuit door ondernemingen, welke voor het binnenland werken, valt te con- cludeeren, dat men den toestand veelal stellig te gunstig zou beoordeelen door alleen te zien naar den stand der bedrijvigheid, ofschoon deze laatste op zichzelf reeds, zij het dan met on dernemingsgewijs nogal voorkomende schakee ringen, een overheerschend ongunstigen gang van zaken duidelijk uitwijst. Het zoeken naar compensatie op de bin- nenlandsche markt voor verloren buiten- landschen afzet door vele bedrijven droeg er in verschillende branches toe bij de concur rentie tot grooter felheid aan te wakkeren. Daarbij waren de afzetkansen hier te lande veelal ook beperkter dan voorheen (wat er in den laatsten tijd niet beter op wordt we gens het verder doorwerken van de ver mindering van de koopkracht van velen) hetgeen, in verschillende gevallen tezamen met allerlei andere omstandigheden (men denke b.v. aan de gaandeweg toegenomen productiecapaciteit door mechanisatie, soms nog toeneming van producenten, enz.) me nigmaal leidde tot een overvoerde markt. Bovendien viel er dan nog dikwijls te kampen met een zeer prijsdrukkende buitenlandsche concurrentie. Weliswaar bleef de totale invoer van fabrikaten in dit kwartaal (1.014 millioen k.g. ad 131 millioen gulden) wat beneden dien in dezelfde periode van het vorige jaar (1.016 millioen k.g. ad 151 millioen gulden), maar dit sluit niet uit, dat er toch van verschillende artikelen thans grootere kwanta zijn ingevoerd. Intusschen zou het beeld in vele gevallen on gunstiger zijn geweest zonder de contingentee- ringsmaatregelen. Ontleenen wij aan het overzicht eenige bij zonderheden over sommige industrietakken, dan valt voor den scheepsbouw op te merken, dat de kansen op nieuwe bouworders zeer slecht bleven, al sluit dit niet uit, dat hier en daar wel opdrachten (w.o. sommige belangrijke, als bouw van eenige tankers) zijn bemachtigd. Blij kens Lloyd's Register waren hier te lande eind Juni in aanbouw 13 zeeschepen van in totaal ongeveer 55.000 bruto-registerton, hetgeen naar de tonnenmaat gerekend weliswaar niet on gunstig afsteekt bij een jaar geleden (13 sche pen en ongeveer 32.000 t.), maar toch een zeer schrille tegenstelling vormt met enkele jaren geleden (b.v. eind 1929 nog ruim 50 schepen en 232.000 t.). In een achttal groote ondernemingen tezamen werkten bijna 1.800 man meer dan eind Juni 1933. Kan men voor verschillende machinefabrieken van een bij een Jaar geleden vergeleken min of meer verbeterde bedrijvigheid spreken, daar tegenover getuigden andere van een niet noe menswaard gewijzigden, meermalen zelfs toene mend ongunstigen gang van zaken, terwijl het geen bemoedigend teeken is, dat er ook onder de ondernemingen met een bij verleden jaar min of meer gunstig afstekende bedrijvigheid waren, welke nu weer tot inkrimping moesten overgaan. Ondanks de vele moeilijkheden, die de ver koop van ruwijzer, vooral in het buitenland ondervindt, kon het hoogovenbedrijf zijn pro ductie nog handhaven, maar bij ongunstiger wordende bedrijfsuitkomsten, doordat de grord- stoffenprijzen zich in een stijgende lijn be wegen, hetgeen met de ruwijzerprijzen, in gul dens uitgedrukt, niet of nauwelijks het geval is. Het geleidelijk gereedkomen van de Diesel- electrische treinstellen veroorzaakte in de fabricage van spoor- en tramwagens een sterk toenemende slapte (o.a. velen ontslagen). Bij het groote bedrijf der gloeilampen en radio-distributie is de personeelsterkte in het afgeloopen kwartaal met ongeveer 1.700 ge stegen tot ongeveer 15.000 aan het eind van Juni, di. aanzienlijk meer dan eind Juni 1933 (ongeveer 10.800). In de katoenindustrie constateerde men in sommige gevallen wel meerdere bedrijvigheid voor de Nederlandsch-Indische markt in ver band met de aldaar getroffen contingent ee- ringsmaatregelen, doch deze opleving werd over het geheel teniet gedaan door de vermin dering der binnenlandsche vraag (afgenomen koopkracht, scherpe concurrentie), waardoor verscheidene ondernemingen of afdeelinven zich genoodzaakt zagen met een nog kleiner deel der capaciteit te werken dan in het vorige kwartaal, terwijl overigens de werkgelegenheid even ongunstig (soms nog stilstand) genoemd werd. Voorts kwamen over de prijzen nog steeds ongunstige berichten in (deels verlies gevend of nauwelijks loonend). In een dertien-tal tapijtfabrieken werkten eind Juni in totaal ongeveer 200 arbeideks min der dan eind Maart en ongeveer 100 minder dan eind Juni 1933. In een 36-tal ondernemingen der Tilburgsche wolindustrie bedroeg het totaal aantal gewerk te uren (in duizendtallen) in de eerste week der maanden April t/m Juli 1934 resp. 207, 208, 209, en 207 tegen resp. 209, 212, 213, en 233 in de overeenkomstige van 1933 en tegen 240 in Maart jj. Bij de schoenenindustrie vertoonde het aan tal „man-uren" in een zeventig-tal fabrieken tezamen, in de eerste week van elke maand, dat in het eerste kwartaal niet onbelangrijk was gestegen, nu van maand tot maand een achteruitgang. In de eerste week van Juni was dit cijfer voor de eerste maal in 1934 gedaald beneden het overeenkomstige van 1933 (resp. 302.500 en ongeveer 322.500), terwijl het aantal „man-uren" in de eerste week van Juli reeds was gedaald tot ongeveer 234.500, d.i. minder dan in eenige maand sedert Januari 1932, waarover zulke gegevens ten dienste staan. Maatregelen tot beperking van de productie waren dan ook meer regel dan uitzondering, waartegenover aanneming van meer werk krachten (als in een kort geleden in werking gestelde nieuwe fabriek) sporadisch voorkwam. In de diamantindustrie was het aantal wer kende leden der werkliedenorganisaties gemid deld over het geheele kwartaal genomen (1.753) grooter dan in het vorige (1.545) en dan in het tweede kwartaal van het vorig jaar (1.121). Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bis schop vas Roermond, heeft op hun verzoek eer vol ontslag verleend aan den zeereerw. heer P. J. H. Jongen als pastoor te Echt; en aan de weleerw. heeren: J. J. Gitmans, als pastoor te Baexem; P. J. L. Litjens als pastoor te Einig- hausen; L. H. Veltmans als pastoor te Neder- weert; en H. A. Dirix als rector van den Nieu- wenhof te Maastricht. en heeft benoemd tot pastoor-deken te Echt den zeereerw. heer H. J. S. Terstappen. en tot pastoor te: Baexem den weleerw. heer A. L. G. Tummers; Einighausen den weleerw. heer W. A. H. J. Kömer; Nederweert des wel eerw. heer dr. J. G. J. I. Krijn; Roermondsche Veld de nweleerw. heer W. Berden; Ulestraten den weleerw. heer M. J. H. Riga; Wahl en Nijs- willer den weleerw. heer H. H. Jongen; Merkel beek den weleerw. heer L. H. Uppers; tot rector te: Altweert-Weert den weleerw. heer H. H. A. Schippers; Beek (Zusters Francis canessen) den weleerw. heer J. A. F. H. Raven; Grubbenvorst (Zusters Ursulinen) den weleerw. heer Th. E. Absil; Heel (broeders St. Josephge- sticht) den weleerw. heer L. M. P. Schaeken; Heerlen (Broeders Kneippinrichting) den wel eerw. heer A. J. P. Dassen; Hout-Blerick den weleerw. heer J. J. H. Crasbom; Lemiers den weleerw. heer J. H. M. Ramaekers; Lomm-Ar- cen den weleerw. heer S. A. H. Laemers; Maas tricht (Nieuwenhof) den weleerw. heer J. M. J. Goessens; Merselo den weleerw. heer A. H. De Bot; Mook (Zusters Franciscanessen) den wel eerw. heer J. Winter; Venlo (Zieeknhuis) den weleerw. heer R. J. A. Geurts, priester van het Seminarie; to ttydelijk rector te Raath-Bingel- rade den weleerw. heer J. M. Tummers, priester van het Seminorie; tot kapelaan te Waubach met opdracht, de oprichting van een rectoraat (Abdissenbosch) voor'te bereiden, den weleerw. heer G. A. H. W. Luchtmann; tot kapelaan te :Eys den weleerw. heer N. H. Essers; Haelen den weleerw. heer J. A. A. Sly- pen; Heerlenbaan den weleerw. heer H. H. J. ZStsen; Kerkrade den weleerw. heer J. J. Hut- schemakers; Lutterade den weleerw. heer J. E. Wintgens; Maastricht (S. Servaas) den weleerw. heer P. P. J. Terpoorten; Maastricht (O. L. V.) den weleerw. heer W. Q. J. J. Geurts; Maas tricht (S. Mathias) den weleerw. heer P. J. H. Kisters; Maastricht (WIttevrouwenveld) den weleerw. heer W. H. B. Mullenders; Meerssen den weleerw. heer H. J. M. Krijn; Noorbeek den weleerw. heer J. A. A. Bemelmans; Pan- ningen den weleerw. heer F. J. M. Neuss; Schinveld den weleerw. heer A. J. Rohs; Venray den weleerw. heer P. R. Unssen; Afferden den weleerw. heer C. J. In 't Ven; Blerick (S. An- tonius) den weleerw. heer L. B. Gootzen; Cadier en Keer den weleerw. heer P. A. H. Römkens; Leveroy de nweleerw. heer M. G. G. J. Pack- bier; Maastricht (S. Mathias) den weleerw. heer J. Th. Joosten; Maastricht (S. Theresia) den weleerw. heer J. Debie; Nederweert den wel eerw. heer J. N. H. van Wijngaarden; Roermond (Kathedraal) den weleerw. heer Th. H. Op 't Veld; Roggel den weleerw. heer J. M. J. Adams; Schaesberg den weleerw. heer F. A. H. Rouwet; Stein den weleerw. heer H. J. Vaesen; Terwin- selen den weleerw. heer J. F. J. Franck; Well den weleerw. heer A. L. G. H. Mestrom, de laat ste dertien priesters van het Seminarie, De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. mr. de Graaff, is Zaterdagmiddag naar Genève vertrokken tot bijwoning van de jaarljjksche ver gadering van den Volkenbond. Het Kamerlid Van Braambeek heeft aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd, of hij heeft kennis genomen van de aankondiging, dat half September reeds het prachtige Gelderscha landgoed „Planken Wambuis", grenzende aan de „Hooge Veluwe", publiek zal worden ver kocht en daardoor groot gevaar zal loopen te worden verkaveld en voor altijd als landgoed verloren te gaan?? Is het niet mogelijk, dat de Minister dit land goed alsnog aankoopt ten behoeve der werk verschaffing, of steun aan de boomkweekers, wijl groote deelen van het landgoed zich daar voor leenen en dan als natuurschoon behouden blijven? De Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen heeft het initiatief geno men tot oprichting door de inwoners van 's-Gravenhage van een gedenkteeken te 's-Gra- venhage, gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. Van dit voornemen werd door H. M. de Ko ningin bereids met waardeering kennis geno men, terwijl ook het gemeentebestuur van eijn volle instemming deed blijken. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging zal in een op Vrijdag 21 September te houden vergadering nader het plan uiteenzetten en heeft een oproep tot bijwoning gericht aan alle in de gemeente 's-Gravenhage gevestigde ver- eenigingen. Den eersten Octbber van dit jaar viert de „Ra- vag" (radio te Weenen) haar tien-jarig-bestaan. Het kleine groepje pioniers in de radiobewe ging, dat in October 1924 naar de eerste uitzen ding van het kleine station in het ministerie v. Oorlog luisterde is uitgegroeid tot honderddui zenden: millioen zelfs, wanneer men alle luister aars een derde deel van Oostenrijks bevolking medetelt. Steeds meer mensehen deelen in het groote succes der Steeds meer mensen delen in het grote succes der Aan al dezen is het „eerste Radio-muziekfeest" gewijd, dat reeds de laatste week van September zal aanvangen. De opzet er van is, om uitslui tend werken van moderne Oostenrijksche com ponisten uit te voeren, die anders door de tijds omstandigheden genoodzaakt waren, hun Or kest- en koorcomposities onuitgevoerd te laten. Zondag 30 September zal de eigenlijke feest- week aanvangen, waarin eiken dag uitzendingen van bijzondere beteekenis gebracht zullen wor den. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin den laatsten dag te Oslo in het Grandhotel doorgebracht. Zaterdag is H. M. met de „Ta- binta" uit Oslo naar Nederland vertrokken. De opening van de Luchtvaarttentoonsttel- ling de „LUTO", waarvan de massale gebouwen in enkele dagen tijds in de Maliebaan te Den Haag als 't ware uit den grond zijn gevlogen, zal plaats hebben Vrijdag 21 September a.s., te 11 uur in de op de historie van het verkeer berustende pleisterplaats „de Mijlpaal", welke een deel van de tentoonstelling uitmaakt. Onmiddellijk na de officieele opening wordt de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. VRIJDAG 21/9: Vertrek per D-trein uit Utrecht te ongeveer 1130 uur' diner in restauratie-rijtuig; reis langs den Run, souper in restauratie-rijtuig; aankomst te Nürnberg te ongeveer 23 uur; logies in hotel. ZATERDAG 22/9: Ontbijt in hotel; te ongeveer 10 uur vertrek van Nürnberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 u.; diner te München in de groote restauratie-zalen van het Cen- e= traal-Station; te 14.30 uur vertrek van München (Starnberger- bahnhof) naar Oberammergau; aankomst aldaar te 16.30, betrekking der pensions; souper in pensions; logies. ZONDAG 23/9: Te 6 uur plechtige gezongen H. Mis; ontbijt; te 8 uur aanvang van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 14 uur ver dere bijwoning van het Passiespel, dat te ongeveer 17.30 geëin digd is; souper in pension; logies. MAANDAG 24/9: Ontbijt; te ongeveer 8.30 per trein (schitte- rende reis!) van Oberammergau over Murnau naar het luxueuze en toover-schoone Garmisch-Partenkirchen, alwaar wu ons voor de volgende dagen vestigen in uitstekende hotels; aankomst te 10 uur; diner; na het diner uitstapje naar de geweldige rots- formaties en watervallen van den Partnachklamm; souper, ■s avonds gezellig samenzijn: uitvoering van Beiersche boeren- dansen, schuhplatteln, jodeln! logies. DINSDAG 25/9: Ontbijt; den geheelen dag autotocht door de Zuidelijkste Beiersche Alpen over Mittenwald (Oostenruksche grens); diner aan het Walchen-meer (onvergetelijk uitzicht souper in hotel te Garmisch-Partenkirchen; 's avonds gezellig samenzijn (zie boven)logies. WOENSDAG 26/9: Ontbijt; te 8.30 autotocht naar het heerlijk gelegen wereldberoemde Klooster Ettal; bezichtiging der merk waardigheden; orgelconcert voor onze retsdeelnemers; per auto over de alsdan zoo juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Linderhof van Ludwig II; dmer in hotel te Ettal; per auto terug naar Garmisch-Partenkirchen, waar in den namiddag de Kreuz-egg- of de Wankberg (naar verkiezing) per Schwebebahn „bestegen" wordt (hier ligt het Beiersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wij de berg- meren diep beneden ons!); souper in hotel; na souper gezellig samenzijn (zie boven); logies. DONDERDAG 27/9: Ontbijt; te ongeveer 9 uur vertrek per HH trein van Garmisch-Partenkirchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10.45 uur; groote autotocht door München oud en nieuw; diner in de restauratiezalen van het Centraal- Station; 's namiddags gelegenheid tot winkelen; te ongeveer 19 uur vertrek der deelnemers die met den nachttrein reizen. Souper in de treinrestauratie. De deelnemers die met den dagtrem reizen gebruiken te 18.15 het souper weder in de restauratiezalen van het Centraal-Station en vertrekken om 19.30 van München naar Nürnberg, alwaar wordt overnacht. VRIJDAG 28/9: Ontbijt in den trein voor deelnemers van den trein; aankomst in Utrecht te ongeveer 10.40 uur. =E= Deelnemers dagtrein ontbijt in hotel; vertrek per trein uit - Nürnberg te 7.15, diner en souper in treinrestauratie; aankomst te Utrecht ongeveer 19.30 uur. AFSCHEID N.B. Zij, die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 27 op 28/9, kunnen tegen een minimum van kosten 5. en onder geleide de terugreis op 28 September per dagtrein afleggen. De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de V.K.P. en de Katholieke Illustratie aan hare abonné's (uitsluitend aan hare abonné's) aan tegen den prijs van Deelnemers aan deze reis hebben, dank zij een afzonderlijk getroffen regeling, geen pas, doch slechts een bewijs van Nederlanderschap noodig, wat een aanzienlijke besparing be- teekent. Bij inschrijving voor administratiekosten, enz. een bedrag van ƒ2.50 per deelnemer verschuldigd. De reissom moet uiterlijk 14/9 in ons bezit zijn. Gegadigden gelieven zich terstond aan te melden opdat voor een ieder een bevredigende voorbereiding gewaarborgd kan zijn, mede in verband met de te verwachten drukte te Oberammergau Uitvoerige dienstregeling, deelnemerslijst en insigne worden t.z.t. aan de deelnemers toegezonden. Men adresseere aan de Administratie van dit blad Af deeling Reis Oberammergau. Vrijdag is ten verzoeke van den K.R.O. door mr. dr. P. J. Witteman beslag gelegd op een deel der oplage van den „Aetergids", een uit gave van P. Mulder Jr. te Amsterdam, op grond van beweerde overtreding van de auteurswet. Zaterdag diende deze kwestie in kort geding voor den president der Arr. rechtbank, mr. J. W. Huysinga. Voor de uitgeverij trad op mr. Martin E. Le- venbach, die opheffing van het beslag eischte. Voor den K.R.O. trad op mr. dr. P. J. Witte man. Mr. Witteman zeide in zijn pleidooi, dat for meel de K.R.O. optreedt, doch dat alle om roeporganisaties achter den K.R.O. staan. De zaak is voor de omroepvereenigingen van het allergrootste gewicht, daar 't belangrijkste deel van de inkomsten uit de omroepgidsen wordt verkregen. De gidsen worden voor 15 20 cent verkocht, dit blaadje voor 734 cent. In het be doelde blad wordt de auteurswet geschonden; pleiter lichtte dit toe aan de hand van de jurisprudentie. Reeds onder de wet van 1881 werden geschriften beschermd, zooals het predikbeurtenblad, feestgidsen e.d. Bij de wij- ging der wet in 1912 is deze rechtspraak vast gelegd in art. 10. De Beaufort wil de bescher ming der auteurswet beperken tot geschriften, waarbij creatieve arbeid is verricht. Aan dezen eisch voldoen naar pleiters inzicht de radio programma's, aan de samenstelling wordt zeer veel zorg besteed. De „Aethergids" is 'n blaadje van geen enkel redelijk belang en is een vorm van zuiver parasitisme. De vrijheid van druk pers mag niet ontaarden in vrijheid van gees telijken diefstal. PI. concludeerde tot afwijzing van den eisch tot opheffing van het beslag. Uitspraak Maandag 10 September. MAKASSAR, 8 Sept. (Aneta.) De weg van Errekang naar Makassar is door zware bandjirs ernstig beschadigd. Twee bruggen van veertig meter lengte zijn weggeslagen en vier kleinere zijn ernstig beschadigd. Op meerdere plaatsen is de weg verdwenen. Technisch personeel zal trachten den weg te herstellen voor de komst van den Gouverneur-Generaal. Naar de Herdenkingscommissie Nederland- Curagao 16341934 ons meedeelt, heeft de Mi nister van Staat, Minister van Koloniën Z. Exc. Dr. H. Colijn, zich bereid verklaard de Curagao- tentoonstelling op 1 October a.s., des middags om 2 uur, in de Gothische Zaal te 's Graven hage met een korte toespraak te openen. BATAVIA, 8 Sept. (Aneta.) Het onderzoek naar Coen"s graf en de ontgfaving hiervoor worden nog steeds voortgezet. De jongste ont dekking is een stuk muur behoorende aan den Westkant van de vroegere achthoekige kerk. SEMARANG, 8 Sept. (Aneta.) De Raad Van Justitie veroordeelde H. J. de B., vroeger direc teur van het Djocjasche Incassobureau, wegens verduistering tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De consul der Nederlanden te Panda (Bel gisch Congo), met verlof hier te lande, ir. H. J. Schniling, zal voor belanghebbenden zijn te spreken in een lokaliteit van het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, Plein 23, op Woensdag 12 September a.s„ des voormiddags van 10 tot 12 uur. Het dagelijksch bestuur van het Ned. Roode Kruis heeft toegekend het Kruis van Verdien ste aan den heer A. H. C. de Wit, de medaille van verdienste in zilver aan den heer E. Vonk en de medaille van verdienste in brons aan de heeren G. Stuivenberg en J. 't Lam, allen te Leerdam. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van 17 September a.s. op de onderstaande plaatsen gezouten spek door haar zal worden ingenomen: Amsterdam, N.V. Blaauwhoedenveem—Vrie- seveem; Boxtel, N.V. Exportcentrale v.d. N.C. B.; 's-Gravenhage, Spekcentrale Hagro, Abat toir; Oss, N.V. H. Hartog's Fabrieken; Rot terdam, Gebr. van Toorn; Steen wijk, N.V. Pas- man's Exportslachterijen en Fabrieken; Twello. N.V. J. A. Zendijk Zonen en Twellosche Exportslachterij; Utrecht, N.V. Utrechtsche IJs-, Koel- en VriesbedrijVen. Voor het ingenomen gezouten spek zullen tot 30 September a.s. de onderstaande prijzen worden betaald: Boven 28 K.G. per strook zonder wang 55 cent; van 24—27.9 K.G. per strook zonder wang 54 cent; Van 18—23.9 K.G. per strook zonder wang 52 cent; van 1317.9 K.G. per strook zonder wang 43 cent; van 1012.9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 44 cent; van 8—9.9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 41 cent; van 67.9 K.G per strook zonder wang en achterkinkel 39 cent, Amsterdam, 7 September 1934 Ook de effectenhandel is onderhevig aan sei- zoensinvloeden en met leede oogen hebben wij kunnen waarnemen, hoe de toch reeds geringe handel gedurende de vacantiemaanden nog verder werd ingekrompen. Des te opmerkelijker is het feit, dat de koersen der Nederlandsche aandeelen zich in deze slappe periode zoo goed hebben kunnen handhaven. Als een der oor zaken wezen wij reeds eerder op de technische positie der markt, waartegenover een geringe kooplust de afkeer van het publiek voor ver- koopen nog sterker is. Daarnaast wettigt de gunstige ontwikkeling der grondstoffenprjjzen een optimitischer visie op de toekomst. Immers wordt door velen het indexcijfer der grondstof- fenprijzen als een der meest gevoelige conjunc tuur-barometers beschouwd. Nu staat deze ba rometer nog wel op „veranderlijk", maar ko mende van „zeer slecht" is deze verbetering in de economische gesteldheid een verblijdend feit. De leidende fondsen op de binnenlandsche aandeelenmarkt waren alle gunstig gedispo neerd. Unilevers verheugen zich in een Lon- densche belangstelling en niettegenstaande de zwakke houding van het Pond-sterling, was hier de koerswinst aanzienlijk. De rentabiliteit van het Philips-concern is verhoogd door het opnieuw in gebruik nemen van de modern ingerichte Leuvensche fabrie ken, als gevolg van de grootere vraag van radio-artikelen op de Belgische markt. Er gaat in dit fonds niet veel om, maar reeds geruimen tijd is de stemming vast, en gedurende de laat ste maand is de koers 10 punten gestegen. De handel in Olies is enkele dagen bepaald geani meerd geweest. Volgens Deterding zijn de voor raden van dien aard, dat zij binnen afzienbaren tijd verbruikt zullen zijn, hetgeen de prijs van het product zal stimuleeren. Ondertusschen is deze groote belangstelling voor dit fonds al weer gekalmeerd en koersfluctuaties zijn tot het minimum beperkt. Onregelmatig was het verloop van Ameri- kaansche waarden. Het is Roosevelt niet mo gen gelukken de textielstaking te voorkomen. Behalve in de katoenindustrie hebben ook in de zijde-, kunstzijde- en wolindustrie ongeveer 60 pCt. van de arbeiders het werk neergelegd. De eischen der werknemers lijken ons absurd en economisch niet verantwoord. Men eischt bij een 30-urige arbeidsweek een loon van $28. Daarbij komen nog geschillen van principieelen aard betreffende de organisatie der vakver- eenigingen. Het bedrijfsleven wordt door deze geweldige staking ten zeerste geschaad en de gevolgen zijn reeds merkbaar in de electrici- teitsproductie van deze week, welke voor het eerst in dit jaar lager is dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Het maandoverzicht van The National City Bank luidt echter allerminst ongunstig en legt vooral den nadruk op de koopkrachtsvermeerdering der boeren. In het algemeen rekent men in het najaar op een economische opleving, welk, met een oplossing van het arbeidsconflict, de stem ming zal doen verbeteren. Op de cultuurafdeeling waren Rubbers ge vraagd. De prijs van het product vertoont nog steeds een stijgende tendenz, terwijl de voor raden in Engeland de laatste week weer met 3000 ton zijn gedaald. In Amerika is men bang, voor een te sterke prijsstijging en waarschuwt men de producenten voor overdrijving. Da voorraden in de United States bedragen 365.000 ton, hetgeen voldoende zou zijn om gedurende een jaar in de behoeften te voorzien. De Ame rikanen zouden de productie van Reclaimed Rubber opvoeren, indien de plantagerubber hun te duur werd. Dit lijkt ons echter schreeuwen voor men geslagen wordt, daar de huidige prijs Zeker niet onbillijk hoog te noemën is. Tabakken reageerden op hun vaste stem ming van de laatste weken. Duitschland heeft tijdelijk de import van tabak verboden, totdat een „Ueberwachungsstelle" de invoer geregeld heeft, met als gevolg, dat men hier te lande overweegt de najaarsveilingen te Amsterdam en Rotterdam eenigen tijd uit te stellen. Wel een teeken, welke belangrijke plaats Duitsch land inneemt in de rij der koopers. Verblijdend is de groote interesse, welke de Fransche regie voor Javaansche tabak aan den dag legt. De beleggingsmarkt heeft zijn hoogste punt bereikt en begint teekenen van vermoeidheid te geven. Het publiek heeft den laatsten tijd in een snel tempo een reeks conversies te verwer- ken gekregen en na het mislukken van het 3^2 pCt. rentetype, is er op deze afdeeling een ge ringe reactie ontstaan. De nieuwe Neder landsch-Indische conversieleening staat er gun stig voor en wordt (natuurlijk officieus) reeds een fractie boven pari verhandeld. Deze leening zal voor de Indische schatkist een rentebespa ring beteekenen van Tuim 2 A millioen gulden, terwijl in 1935 ƒ15.000.000 minder behoeft te worden afgelost. Een groote, maar ook nood zakelijke verlichting der financieele lasten. Het pond-sterling heeft op 3 September een nieuw laagtepunt bereikt op 7.25%. Mocht het de bedoeling zijn de oude pariteit tusschen pond en dollar te herstellen, dan kunnen wij op de valuta-markt nog wat beleven en is een ver dere daling van het pond tot ƒ7.15 met uit gesloten. Het is een typisch verschijnsel, dat sinds het verlaten der gouden standaard, het pond ieder najaar een beduidende inzinking ondergaat. Zoowel najaarsfinancieringen als de speculatie zullen hieraan debet zijn. Slotkoersen 24 Aug. 7 Sept. 4 pet. Nederl. 1934 4K pet. N.-Ind. '26 3 34 pet. Engeland 534 pet. Young A. K. U. Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Koninkl. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V. A. Del! Mij Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel R.M Prolongatie lOlVe 100 643A 291/2 361/4 2021/4 212i/s 651/8 35 1531/4 158 lOOVa 1711/2 137 13(1/2 1734 207/s >s/4 lSVa 7.371/4 1.45% 57.67^ 1 pCt. 102 100% 641/4 2614 341/4 2011/j 217 70% 34l/2 !54*£ 160 101% 1701/a 1311/2 1321/2 173^ 20Vs 7V4 lSVa 7.281/4 1.457/8 58.65 1 pCt (Ingezonden door de Spaarne-Bank, N. V„ Amsterdam) Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau W. J. Koken, lid van den Raad der Ge meente Kerkrade. Aan den commies bij het Dep. van Bin nenlandsche Zaken, W. C. Eyckelhof is op ver zoek, eervol ontslag verleend. De gouden eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is toegekend aan: J. G. C. P. Peerbolte, oud-klokkenist van den Gasthuistoren in dienst der gemeente Zaltbom- mel, wonende aldaar. T De „Oehoe" (uitreis) is van Mersamatruh vertrokken en te Bagdad aangekomen. De „Rijstvogel" (thuisreis) vloog Zaterdag van Calcutta naar Jodhpur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6