„Acciön Popular" zal Samper niet meer steunen Honderdduizend S.A.-mannen voor den Führer De scheepsbrand in Amerika Het nieuws van heden Een mijnstaking in België Rusland in den Volkenbond GIL ROBLES EISCHT DE MACHT OP ZONDAGMORGEN-PARADE TE NEURENBERG V£R££i\IGDF. KATHOLIEKE PERS MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 Avondblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per ZEVEN EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18938 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct^- ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het W eer iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiy De gloeiende „Morro Castle" is thans op het strand van New Jersey gezet Algemeene lof voor kpt. Warms H. M. Koningin Wilhelmina is hedenmorgen van haar reis naar de Noorsche Fjorden in het Vaderland teruggekeerd. De socialisten besluiten de volgen de week Maandag het werk neer te leggen Kassen niet erg sterk Zaterdag werd op het Schuttersveld te Rotterdam de eerste balonnenderby in Nederland gehouden. Een joto van het veld, genomen uit den eerst opstijgenden ballon Het onderzoek van de candidatuur zou door een uitnoodiging worden omzeild Weenen Volkenbonds- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN stad? De staking te Madrid weer geëin digd. De brandende Cata laansche kwestie 6 dooden, 18 gewonden te Madrid Gil Robles Procureur te Barcelona aangevallen De textielstaking in Amerika Voorwaarde der stakers door patroons afgewezen Sympathiebetuiging IN EEN AFGROND GESTORT Reeks van ongelukken in Amerika Hitier verklaart, dat zijn verhou ding tot de S. A. onveranderd bleef, ondanks de zwar te schaduw" En weer dondert het: Sieg-Heil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hoogste stand: 768.4 te Helsingfors. ES Laagste stand: 744.4 te Jan Mayen. VERWACHTING: Zwakke tot ma- |j tigen wind uit Zuidelijke richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, iets war- mer overdag. Zon op 6.26, onder 7.27. Licht op 7.57 Eerste kwartier Zondag 16 Sept. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiH van de rechters gescheurd onder de kreten: „Weg met de Spaansche justitie," „Weg met de monarchistische rechters." De procureur werd gearresteerd op het mo ment, dat hij het paleis van justitie Verliet. De procureur van de Spaansche republiek te Barcelona heeft tegen deze arrestatie gepro testeerd. Sancho is inmiddels weer vrij gelaten. Verder wordt gemeld, dat de Catalaansche politie een 98-tal traditionalisten, die monar chistische emblemen droegen en veel wapens bij zich hadden, tijdens een bijeenkomst in de bergen gearresteerd heeft. NEW-YORK, 9 Sept. (Reuter) Omtrent den brand van het Amerikaansche passagiers schip „Morro Castle" wordt gemeld, dat het gloeiende schip op het strand is gezet. De eigenares van het schip, de Wardmaat- schappij, raamt het aantal omgekomen passa giers en bemanningsleden op 162. Meer dan de helft van de geborgen lijken is reeds herkend De brandweermannen van Ashbury Park trach ten momenteel het smeulende vuur op de „Morro Castle" te blusschen. BRUSSEL, 10 Sept. (Reuter) De Socialisti sche mijnwerkers, Zondagochtend in buitenge woon Congres bijeengekomen, besloten met al gemeene stemmen op 17 dezer in staking te gaan als protest tegen de loonsverlaging van 5 procent, waartoe de werkgevers hebben be sloten. De mijnwerkers, wier stakingskassen niet bijster ruim gevuld zijn, rekenen op den steun van andere vakbonden, o.a. op dien van de me taalbewerkers, aldus meldt nog het „N. v d. D.", Bovendien hopen zij min of meer op een alge meene werkstaking. De commissie uit de vakbon den zal eerstdaags vergaderen om den toestand te bespreken en om een besluit te nemen met betrekking tot de algemeene staking. Op het mijnwerkerscongres gaf de secretaris van het hoofdbestuur, het Kamerlid Aclsille Delattre, een uiteenzetting van de situatie in de steenkool-industrie, welke hij zeer ernstig noemde. De voorraden beloopen 3.5 millioen ton, hetgeen neerkomt op de productie van een tot twee maanden., terwijl de steenkoolmarkt zeer flauw gesteld is. Nu eischen de werkgevers o.a. loonsverlaging en deze eisch wordt door de arbeiders onvoorwaardelijk van de hand gewe zen. Met 5 pCt. loonsverlaging wordt de kost prijs per ton met slechts 2 francs verlaagd en daarmee zouden de Belgische producenten niet geholpen zijn. Maar wel zouden loonen worden betaald, die niet in overeenstemming zijn met de duurte, met name niet met de index-cijfers der kleinhandelsprijzen. Bij de besprekingen werd er de regeering een verwijt van gemaakt, dat zij niet spoediger haar plannen uitvoert tot reorganisatie en bescher ming der steenkool-industrie. Van de zijde der Amerikaansche regeering is een streng onderzoek gelast naar de oorzaak van den brand. De „Morro Castle" was toegerust met de nieuwste vindingen op het gebied van brand bestrijding. Het schip had geen brandbare ia- ding en de kustwachten, die aan boord kwamen, nadat het op het strand was gezet, verklaarden dat in de ruimen geen spoor van vuur was te bemerken. De meeste geredden te New-Jersey zijn leden van de bemanning; zij verklaren herhaalde ma len de passagiers te hebben geroepen naar het bovendek te komen, doch ten slotte moesten zij met weinig passagiers vertrekken, aangezien de davits, waaraan de reddingsbooten han gen, begonnen te branden. Sommige overlevende passagiers verklaren, dat zij maar weinig matrozen onder bij de passa giers gezien hadden. De bemanning verklaart dit met te zeggen, dat de weg tot de passagiers hutten voor hen afgesloten was door de vlam men. Het stoomschip „Monarch of Bermuda" is te New-York aangekomen met 72 geredden der „Morro Castle", de „City of Savannah" met 60 en de „Andres Luckenbach" met 22. Voor de bureaux der Ward-scheepvaartmij. en bij de landingspier spelen zich hartverscheu rende tooneelen af. Tot nu toe zijn 128 passa giers en 140 leden der bemanning te New- York en New-Jersey aangekomen. De beambten der Ward-lijn achten het vrij wel zeker, dat een passagier in de bibliotheek door het achteloos wegwerpen van een bran dende cigaret den brand moet hebben veroor zaakt. De overlevenden roemen om strijd den hel denmoed van den plaatsvervangende kapi tein Warms, die gedurende 10 uren op zijn post bleef, rustig bevelen gevende, opdat zooveel mogelijk personen zouden worden gered. Warms en eenige leden der bemanning zijn eerst op het laatste oogenblik aan boord ge gaan van het kustvaartuig „Tampa". NEW-YORK, 10 Sept. (Reuter). De bladen brengen allen hulde aan den waarnemend ka pitein Warms en de overige officieren, die vol gens de zeelieden-traditie tot het laatste oogen blik op het schip bleven. Volgens het verhaal van een ooggetuige kniel de een groep passagiesrs in den stroomenden re gen, omringd door vlammen op het dek neer, om den zegen te ontvangen van een jeugdig priester, alvorens zich in zee te storten om te pogen zwemmend het land te bereiken. Aan de officieren is streng verboden, aan de pers mededeelingen omtrent den brand te ver strekken. De bladen spreken hun verwondering er over uit, dat tusschen hei uitbreken van den barnd en het alarmeeren van de passagiers klaarblijkelijk minstens een uur is verloopen. Daar het betreden van de benedendekken Zondag nog steeds niet mogelijk was, heerschte er nog steeds volkomen onzexerheid omtrent het aantal dooden, temeer daar vele slacnt- offers tot dusver nog niet geïdentificeerd kun nen worden. De bovendekken zijn geheel uitge brand. Naar verluidt was de „Morro Castle" voor ongeveer 5% millioen dollar verzekerd. Van dit bedrag was 2% millioen dollar ondergebracht in de Vereenigde Staten en de rest op de Lon- denschte markt. Bovendien was de lading voor een aanzienlijk bedrag verzekerd. Volgens de laatste opgaven zijn 221 passagiers, 171 matrozen en 9 officieren gered. Het totaal aantal opvarenden bedroeg 558. Vermist worden 52 passagiers en 59 leden van de bemanning, terwijl 45 lijken zijn geborgen. De socialistische mijnwerkers in België beslo ten tot een staking op 17 September aa Het gistend Spanje. Staking te Madrid ge ëindigd. Gil Robles eischt de macht op. Ka tholieke jeugdbijeenkomst geterroriseerd. De brandende Catalaansche kwestie. De scheepsbrand van de „Morro Castle". Al gemeene lof voor den plaatsrervangenden kap. Warms. De partijdag in Neurenberg. Massale S. A parade voor den Führer op Zondagmorgen. Ongelukken in Amerika vergen 21 dooden. Scheepsbrand bij Balbao (Panamakanaal). Door een uitnoodiging zou men een onderzoek naar Rusland's candidatuur voer den Volken bondszetel willen omzjjlen. Zeven Roemeensche soldaten den vergiftigings- dood gestorven. H. M. de Koningin en Prinses Juliana in het vaderland teruggekeerd. Radiorede van Minister Van Schaik over: Vrijheid en Recht in Nederland. Autobandieten aan het werk op den Rijksweg bij Muiden. Groote hagelschade te Haamstede. Sleep voor Hoedekenskerke op een zandbank geloopen, doch later weer vlotgekomen. Locomotief nabij Maastricht uit de rails ge sprongen; geen persoonlijke ongelukken. Ernstig verkeersongeluk te Soest; één doode. OVIEDO, 10 Sept. (Reuter). Gil Ro bles, de leider van de katholieke „Accion Popular" en van de Agrarische Volkspar tij, heeft hier een rede gehouden voor 6000 personen, die naar Oviedo waren ge komen, niettegenstaande de obstructie van hun politieke tegenstanders, die oa. een aantal automobielen verbrandden. Robles verklaarde, dat de partij het ka binet-Samper niet langer zal steunen, doch zelf de macht zal opeischen. Ten aanzien van de Catalaansche kwestie verklaarde Robles, dat Spanje niets meer heeft toe te staan. Als protest tegen de meeting der Jeugdbon den van Gil Robles was te Oviedo de alge meene staking uitgeroepen. Om dezelfde re den werd eveneens te Gijon de algemeene sta king geproclameerd. Omtrent de algemeene staking te Madrid, georganiseerd om een bijeenkomst van de Ca talaansche rechtsche partijen in de hoofdstad te obstrueeren, wordt gemeld, dat de vakbon den Zondagnacht het bevel zouden geven, het werk te hervatten. Zij noemen de 24-uurstaking schitterend geslaagd. De minister van Binnenlandsche Zaken Ver klaarde, dat de algemeene staking te Madrid is geëindigd, maar zich in Asturië uitbreidt. Hij geloofde echter niet, dat de regeering zich genoodzaakt zou zien den alarmtoestand af te kondigen. De minister gaf bevel tot sluiting van alle verenigingslokalen der socialisten, communis ten en anarcho-syndicalisten te Madrid en in de provincies. Als gevolg der gebeurtenissen van Zaterdag zijn te Madrid 6 dooden en 18 gewonden te be treuren. BARCELONA, 10 Sept. (Reuter). De Ca- talaansch-nationalistische advocaat Xamar, die beschuldigd werd van rebellie, werd tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Dit vonnis had ernstige protesten van het publiek tengevolge. Een groep drong op naar den zetel van pro cureur Sancho en trachtte dezen te mishande len. De procureur protesteerde bij de politie-auto- riteiten van Catalonië, deze gaven op hun beurt bevel den procureur te arresteeren, aangezien hij de Catalaansche instellingen beleedigde. Buiten werd de Spaansche vlag van de auto's PARIJS, 10 Sept. (Reuter) De Petit Jour nal schrijft, dat misschien morgen reeds het uitnoodigings-telegram, om lid te worden var. den Volkenbond, zal worden verzonden aan Sovjet-Rusland. Van Fransch-Engelsch-Ita- liaansche zijde tracht men thans zooveel mo gelijk handteekeningen voor dit telegram te verzamelen. Het Fransche blad meent, dat op deze wijze het anders statutair noodzakelijke onderzoek van de candidatuur omzeild kan worden. „Eenige maanden geleden gleed over de be weging een zwarte schaduw en vele onzer vij anden dachten, dat de macht van het Natio- naal-Socialisme een einde zou nemen. Ik wil u dit zeggen: „Noch de S.A., noch eenig andere instelling der partij heeft met deze zaak iets te maken gehad; mijn verhouding tot U is dezelfde als voor 14 jaar. Aan onze tegenstan ders zei gezegd, dat de partij onwrikbaar staat en dat haar S.A.- en S.S.-mannen pal staan voor de Nationaal-Socialistische Party. Een S.A.-man en een S.A.-leider kan niet an ders zijn dan trouw, gehoorzaam, gediscipli neerd, bescheiden, offervaardig. Anders is hij geen S.A.-man". Onder het dreunen van het geschut werden door den Führer 126 standaarden der S.A en 75 der S.S. gewijd, door ze aan te raken met de bloedvaan van 9 November 1923, de vaan welke meegedragen werd by de mislukte putsch op dien datum. Vervolgens sprak de chef van den staf en betuigde trouw aan vaderland en Führer. Terwijl dit appèl in de Luitpold-arena plaats had, stroomden inmiddels duizenden en duizen den toe met vlaggen en kransen om den Fühic-' te huldigen. Toen dit om half elf geschiedde barstte een orkaan los van: „Sieg-Heil." WASHINGTON, 10 Sept. (Reuter). Van de zijde der stakers in de Amerikaansche textiel industrie is voorgesteld onmiddellijke arbitrage, mits alle fabrieken tevoren sluiten. De patroons hebben deze voorwaarde afgewe zen. Zij stellen daarentegen alles in het werk opdat morgen weder eenige fabrieken zullen openen. Gorman kondigde Zaterdag aan, dat de werk- leden in de tapijt-, fluweel- en pluche-fabrie ken bevel hebben gekregen Maandag in staking te gaan in sympathie met de textielarbeiders. De Poolsche regeering is rechtstreeksche be sprekingen begonnen met de Russische regee ring, inzake Ruslands toetreden tot den Vol kenbond. Men weet dat Polen vreest dat Rus land, wanneer het een permanenten raadszetei krijgt, voortdurend klachten zal indienen om trent Polens politiek jegens de Russische min derheid in Polen op grond van het minderhe- denverdrag. Bij dit verdrag is Polen n.l. wel en Rusland niet aangesloten. Barthou verliet Zondag Genève, om te Nan- tua (Frankrijk) een monument te onthullen In zijn rede verklaarde hij, dat Rusland beslo ten was, op voorwaarde der gelijkberechtiging, loyaal de verplichtingen jegens den Volken bond te zullen nakomen. PARIJS, 10 Sept. (V.D.) De Weensche be richtgever van Liberté beweert, dat wegens de afwijzende houding van Zwitserland tegenove: de Sovjet-Unie de tcfestemming zou zijn ge vraagd en verkregen der Oostenrijksche regee ring, om den zetel van den Volkenbond te ver leggen naar Weenen. Voorts beweert de „Li berté", dat de verplaatsing reeds de volgende week zou geschieden. Een bevestiging van dit bericht is niet verkregen. Zondagochtend zijn vijf touristen uit Bazel, die aan elkander verbonden waren met een touw, in een afgrond boven den Rhone-glet- scher omlaag gestort. Ddie hunner zijn gedood. De vierde is zwaar gewond en de vijfde heeft slechts lichte kwetsuren opgeloopen. TEXARKANA (Arkansas), 10 Sept. (Reuter) Een schip, waarmede 19 negers vervoerd werden, is omgeslagen, elf opvarenden verdronken. Te North Wilkesborg (Noord Carolina) is een vliegtuig omlaag gestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. BALBAO, 10 Sept. (Reuter). Aan boord van het stoomschip „Santarita", op weg van Val paraiso naar New-York via Panama, dat hepen te Balboa aan het Panama-kanaal moest aan komen, is brand uitgebroken in de lading van 70 ton chemicaliën. Het schip vervoert' geen passagiers en heeft een bemanning van 70 koppen. NEURENBERG, 10 Sept. De partijdag van de N.S.D.A.P., welke reeds eenige dajfen voor beelden heeft gegeven van weergalooze massa regie, bereikte Zaterdagavond een hoogtepunt. Ten aanschouwe van honderdduizenden men- schen werd in het Volkspark een vuurwerk af gestoken zoo grootsch als nog nimmer werd ver toond. Het schouwspel duurde ruim 5 kwartier Verder werd Zaterdagmiddag een openluchtspel uitgevoerd met medewerking van 3000 personen getiteld: „Duitschland gisteren, heden en mor gen. Door een koor van 5000 zangers werden volksliederen gezongen. Zondagmorgen vroeg had een troepenschouw plaats van de S. A. en de S. S. in de Luitpold- arena. Ongeveer twintig-duizend mannen aan hoorden in stramme houding een toespraak van den Führer. De chef van den S. A.-staf, Lutze, meldde om half negen aan den Führer, dat waren aan getreden 97.000 S.A.-mannen met 7.000 S.A.- leiders, benevens 11.000 S.S.-mannen. De Führer roept hun het „Heil" toe en uit al die monden dondert het „Heü dem Führer hem tegen. Dan neemt Hitier het woord en zegt dat zijn verhouding tot zijn kameraden nog steeds de zelfde is als voor 14 jaren. Stand op Maandag 12 uur v.m.; 765^ Vorige stand; 764,7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1