STADSNIEUWS Wij schrijven voor U op advertentiën! Haarlem, 10 Sept. Laatste Nieuws Een motorrijder verongelukt 'i 4 NEDERLANDSCH-INDIE I WANDGEDIERTE MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 Het drama in de Anegang Feestavond T.Y.B.B. AGENDA FIRMA VAN LOON ÏOO pCt. RESULTAAT De dader wilde zelfmoord plegen De houding van den dader H. M. DE KONINGIN TE HAARLEM Door verpleegsters toegezongen OUDERS, WEEST TOCH VOORZICHTIG! Gevaarlijk spel met autcped WAAR IS J. DE KADT In Haarlem weet men het niet CIRCUS AMANDA ROBERTI K. VAN EDEN t 55 jaar lid van „Zang en Vriendschap" Haarlems Vrouwenkoor R. K. Handelsreizigers Opbrengst collecte Leekenapostolaat Besmettelijke ziekten Inbraak je MIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BLOEMENCORSO BEVERWIJK R. K. HANDELSREIZIGERS Ter bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood Joh. Enschedé en Zonen Orgelconcert Zanguitvoering en „Brederode- duin" Aanbesteding voor gemeente woningen Snoeplustige inbrekers BURGERLIJKE STAND Waardig slot van derde lustrum viering le prijs-winnaar rijtuigen Duo Moitier, Castricum BENOEMINGEN Paters Minderbroeders GOUDEN KERK-JUBILEUM Te Uitgeest Onderscheiding 12 September INSTELLINGEN Door een autobus aangereden ONRUST IN INDIË Verwachte interneering van inheemsche leiders UIT DEN OMTREK HILLEGOM Aan de reeds door ons in het Zondag ochtendblad gepubliceerde bekentenis van O., den moordenaar van de 18-jarige mejuffrruw E. Wever in de Anegang, kunnen we nog het volgende toevoegen. De dader heeft oun. bekend, dat hij heimelijk omgang had met het meisje. Toen hj] wist, dat haar ouders des avonds het huis hadden ver laten, is hij er binnengegaan en had toen reeds het plan het meisje te dooden. Dit plan heeft hij kort na zijn binnenkomen Volvoerd. De diefstal en brandstichting waren slechts bijkomstige omstandigheden. Met de brandstich ting had hij de bedoeling de sporen van 7jjn misdaad uit te wisschen. Zooals bekend is. is O. uit Haarlem met een taxi naar Amsterdam gegaan en vervolgens met een andere taxi naar Utrecht. Deze laatste heeft hij bij Diemen laten stop pen. Hier is hij uitgestapt en heeft het geld kistje waar hij het geld had uitgehaald, doch volgens zijn verklaring de spaarbankboekjes in heeft laten zitten in het water gegooid. Den geheelen Zondag heeft de Haarlemsche politie met medewerking van de Amsterdam - sche, naar dit geldkistje gedregd, echter tot heden zonder resultaat. O. heeft zich tijdens en na het ver hoor zeer onverschillig gehouden. Hij toonde absoluut geen berouw over zijn daad. De politie merkte Zaterdag na de insluiting van O. in de cel van het politiebureau op, dat O. een deken in stukken had gescheurd. Omdat men vreesde, dat hij de hand aan zichzelf wilde slaan, heeft de politie toen een speciale wacht bij zijn cel geplaatst. De waarnemende commissaris, de heer M. Woud, was behalve over de reeds door ons ge noemde rechercheurs, ook vol lof over den agent-rechercheur Rijswijk, die zeer verdienste lijk recherchewerk in Haarlem in deze zaak heeft geleverd en was dankbaar voor de doel treffende publicaties in de bladen. O. is hedenmorgen aan de justitie overge leverd. Op het lijk van het meisje zijn slechts twee roode vlekjes op de keel aangetroffen, zoodat het begrijpelijk is, dat men aanvankelijk dacht, dat het meisje in den rook gestikt en men niet bemerkt had, dat het meisje gewurgd was. Op de doorreis naar Den Haag is H. M. de Koningin hedenmorgen Haarlem gepasseerd. Op den hoek van den WagenwegHazepa- terslaan stonden de zusters van Huize Bethesda Earepta en het Diaconessenhuis opgesteld. De koninklijke auto's stopten en luide klonk het „Wilhelmus". Een der zusters bood H. M., die zeer was aan gedaan door dit onverwachte huldebetoon, bloe men aan. Daarna werd de reis voortgezet. De Koninklijke auto, die ongeveer 10.25 uur in de stad aankwam, werd voorafgegaan door hoofdinspecteur Drayer met de motorbrigade. Het publiek stroomde op den Wagenweg bij aankomst van H. M. samen; ongeveer 500 men- schen juichten haar luide toe. H. M. werd na deze kleine huldiging weer uitgeleide gedaan tot aan het kruispunt Zand- voortschelaan. Men staat er soms verbaasd van hoe zorgloos sommige kinderen spelen op straten en wegen met druk verkeer. Het is er den tijd niet meer na, om het on schuldige spel op onze wegen toe te laten, we leven in de eeuw van het snelverkeer! Een droevig ongeval, dat misschien nog goed is afgeloopen, heeft Zondagmiddag weer plaats gehad op de Amsterdamschevaart. Daar reed de 11-jarige G. Evers, wonende Busken Huetstraat 21, met zijn autoped op het asfalt in de richting van de stad. Drukker ver keersweg en dan op Zondagmiddag is bijna niet denkbaar. Nadat een auto, die uit de richting Amster dam naderde, gepasseerd was, stak de knaap onverwachts den rijweg over, met het gevolg, dat hij door een motorrijder werd aangereden. Bewusteloos werd hij per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd, waar een schedel basis-fractuur werd geconstateerd. Hedenmorgen was het knaapje nog niet bij kennis. Zijn toestand blijft ernstig. Den motorrijder treft geen schuld. Dit ongeval is voor vele ouders weer een reden te meer om gced op te letten, waar hun kinderen spelen! Naar aanleiding van het verzoek van den commissaris van politie te Amsterdam om J. de Kadt wegens opruiing aan te houden, heb ben we ons om inlichtingen tot de Haar lemsche recherché gewend. Deze deelde ons mede, dat men reeds er op uit was geweest om hem aan te houden. Bij zijn ouders hier ter stede was hij echter niet en waar hij verbleef wist men ons niet mee te deelen. Met het circus Amanda Robert! is op het Pretoriaplein, in het Schoterkwartier (uitstap pen voor tram of autobus aan de halte Klever laan) een dier ouderwetsche, gemoedelijke eta blissementen van vermaak neergestreken, die een der heerlijkheden, maar ook een der glories waren van den tijd onzer ouders, grootoudeis en overgrootouders: 't echte ouderwetsche paard"n- spel. Wie gelegenheid heeft daartoe, moet niet verzuimen dat te gaan zien. Wij waren er gis termiddag tijdens de kindervoorstelling, en kwamen zóó onder de bekoring van de roma: ti- sche omgeving, dat wij haar verre prefereerden boven de groote circussen, die wij in de laat ste jeua hier hefrfaea zien passeeren. Hier zijn een aantal vaderlandsche artisten, die het vak van circuskunstenaar met eere en succes be oefenen. Maar daar is bovenal de echte paafdendres- suur. Het vormt den hoofdschotel, zooals dat vroeger altijd in de circussen het gevalwas. Doch is er veel paardenkunst, men vindt er ian alles wat op dit gebied maar uit te denken is, tot het rekenende paard toe. Mevrouw Amanda is een knappe paardrijdster, maar allen, die met deze paardendressuur op treden, moge met eere worden genoemd. Men leze eens den mooien roman: Allen op de wereld en ga dan eens kijken naar die kleine circus wereld op het Pretoriaplein. Men zal er geen spijt van hebben en men zal er iets hebben ge leerd. Zondagmorgen is na een ongesteldheid Van eenige maanden ten zijnen huize „Het Hof van Eden" te Heemstede op 79-jarigen leeftijd overleden de heer K. van Eden. Deze overbekende Haarlemmer heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt door zijn werk voor de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", waarmee hij als het ware was samengegroeid. Den laatsten tijd was hij adviseerend lid van het bestuur en lid van verdienste. Gedurende 55 jaar is hij lid van de Liedertafel geweest, waarvan hij 45 jaar een bestuursfunctie ver vulde* 25 jaar was hij penningmeester. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag middag omstreeks half 1 op dè Algemeene Be graafplaats te Heemstede. Het behoeft wel geen betoog, dat de Ko ninklijke Liedertafel hierbij haar ipedewerking zal verleenen. Men schrijft ons: Vrijdag j.l. hield Haarlems Vrouwenkoor haar eerste ledenvergadering na de vacantia. De voorzitster, mevrouw Storm, opende de vergadering en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom in het nieuwe repetitie-lokaal, de voormalige Meisjes H.B.S. aan de Krocht. De voorzitster sprak den wensch uit, dat in dit re petitielokaal een even prettige sfeer zou mogen heerschen als in het vorige gebouw. De secretaresse, mei. Noorman, bracht, na het voorlezen der notulen, haar jaarverslag uit. Ondanks de tijdsomstandigheden kan de jonge vereeniging over haar eerste jaar zeer tevreden zijn, gezien het succes bij haar eerste optreden, de voortdurende stijging van het ledental en tenslotte de gezellige avond vóór de vacantie. Met den wensch, dat het koor in het komende jaar zich snel mag uitbreiden, besloot de secre taresse haar verslag. Hierna kwam in bespreking het ontwerp voor de statuten der vereeniging. Nadat door enkele dames eenige op- en aanmerkingen gemaakt waren, werd het ontwerp met algemeene stem men aangenomen. Voorts kreeg de penningmeesteres, mevrouw Alofsen, het woord om een overzicht te geven van de financiën van het afgeloopen jaar. Met een klein saldo kan de vereeniging het nieuwe jaar ingaan. Vervolgens kreeg de dirigent, de heer Duvo- sel, gelegenheid om de plannen voor het komen de seizoen te bespreken. Het dameskoor zal mee werken aan een concert, dat in November door de Spaerne-Sanghers gegeven zal worden. Vrijdag vergaderde de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Chris- toffel", afdeeling Haarlem. De voorzitter kon wederom twee nieuwe leden installeeren. Na een lezing door een der leden, den heer Jansen Steenberg, werd een nieuw bestuurslid gekozen. De collecte, die gisteren in de St. Josephkerk gehouden werd voor de Stille Armen van Haar lem, heeft de som van 487.81 opgebracht. De cursussen van het Leekenapostolaat voor beginnenden en voor gevorderden, welke in het gebouw van de St. Elisabethsvereeniging in de Jansstraat morgenavond om resp. half 8 en half 9 beginnen, zullen geopend worden door prof. dr. Alph, Steger, lid van de Eerste Kamer. De statistiek van de besmettelijke ziekten in Haarlem over de maand Juni van dit jaar is vrij gunstig, vooral tegenover die van Juni '33. Toen waren er 36 gevallen, nu waren er slechts 8, waarvan er 7 roodvonkgevallen waren. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich toegang verschaft tot perceel Esch- doornstraat 26, door een ongesloten poort te betreden en een ruit in een keukendeur te bre ken. Vermist wordt een portemonnaie met f 3.50. In de achterkamer is een buffetlade openge broken. Niets wordt daaruit echter vermist. Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem bet nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper- Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt INSCHRIJVING E KENNEMER BANKVEREENIG I N G HOUTPLEIN 8 mui wm \umm i n Dreigde het noodweer van Zaterdag op Zon dagnacht de algemeene animo tot deelname, te verflauwen het opklarende weder bracht van heinde en verre, per spoor, auto, touringcar, ja zelfs een flinke schare wandelaars en fietsers naar Maria's genadeoord. Aan een luisterrijk versierd Altaar en Pries terkoor zooals de bedevaartgangers naar Heiloo dit nog nimmer" gezien hadden, droeg om ruim half elf Rector Vis, algemeen geestelijk advi- seur van Alkmaar de plechtige Hoogmis op. Na het Evangelie besteeg den Z.Eerw. Heer H. de Greeve de preekstoel. Het plechtige Lof gecelebreerd door den Hoog Eerw. Heer Deken Rengs geassisteerd door den Past. 'n pater Montfortaan en kapelaan de Wit. Adviseur van Haarlem, oud adviseur van Alk maar, werd daarna voortgezet en nam de pro cessie door de lanen van het genadeoord een aanvang. Gekomen bij het eveneens door de Eerw. Broeders prachtig versierde rustaltaar hield de Hoog Eerw. Deken de luide aanbidding. Na den terugkeer van de processie in de kapel werd deze eerste Nationale Bedevaart besloten. De afdeeling St. Christoffel te Alkmaar zorgde voor een prima organisatie. In de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Joh. Enschedé Zonen Grafische Inrich ting is benoemd tot directeur-secretaris A. D. Huysman, procuratiehouder dezer N.V. en se cretaris der directie. Bjj de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo-kerk op Dinsdag 11 September, 's avonds van 8.159.15 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. a. Wir glauben all' an einen Gott, Vater; b. Wir glauben all' an einen Gott, Schöpfer, J. S. Bach; 2. Concert d. kl. t.: adagio, allegro, aria, allegro (quasi presto), G. P. Handel; 3 Pastorale-Offertoire, F. de la Tombelle; 4 Fan- taisie A gr. t., C. Franck; 5 Bénédiction nuptiale C. Saint-Saëns; 6 Grand Choeur, Th. Dubois. Het Mannenzangkoor „Electrisch Materieel" van personeel der Centrale Werkplaats alhier gaf Zondag met medewerking van het Dubbel Mannenkwartet „Aurora", beide onder leiding van den heer K. Zeilmaker, een zanguitvoering voor de patiënten van „Brederodeduin". De uitgevoerde werken werden met dankbaar applaus beloond. Hedenmorgen werd door den Directeur van het Gemeentelijk Woningbedrijf, alhier, aanbe steed het vernieuwen van gemeentewoningen Ingekomen waren 18 biljetten. De laagste in schrijver was Hoogeland te Haarlem voor f 1489. Vervolgens werd aanbesteed: schilderen van ge meentewoningen. Ingekomen 15 biljetten. Laagste inschrijver was J. Kalve te Haarlem voor f 5983. Vrijdagnacht hebben snoeplustigen, door een ruit te verwijderen, zich toegang verschaft tot de consumptietent bij de tennisbanen aan de Spanjaardslaan. Vermist worden een 40-tal reepea chocolade, 25 gevulde koeken en cake. tezamen voor een bedrag van 3. En passant heeft men ook een aantal oude tennisballen meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Geboren: A. H. de GraafHoos z; S. M. Scharwachterv. Teunenbroek z. Overleden: H. Wever, 18 j., Anegang. Het is in den loop der jaren gewoonte ge worden, dat de feestavonden van „The Yellow Black Boys zich kenmerken door hun bijzon dere sfeer, waarin als het ware de saamhoorig- heid en kameraadschap van de groote familie T.Y.B.B.'ers nog beter en treffender tot uiting komen dan op het sportterrein zelf. Ook de feestavond, Zondagavond gegeven ter gelegenheid van de herdenking van het 3e lus trum, maakte hierop geen uitzondering en de groote Concertzaal was dan ook tot in alle hoe ken in grooten getale gevuld met een stem mingvolle en enthousiaste menigte, toen de heef A. Vaumont, voorzitter van de lustrumcommis sie, den avond met een kort welkomstwoord opende en verder dank bracht aan allen, die tot het slagen van de herdenking van het 3e lustrum hadden bijgedragen. Ook de geestelijke adviseur, kapelaan v. Hou ten, nam de gelegenheid nog even te baat, om door een korte doch kernachtige opwekking de aanwezigen aan te sporen niet alleen op de feestavonden, doch bovenal daadwerkelijk T. Y. B. B. te steunen door ook op het voetbalterrein steeds trouw aanwezig te zijn. Het verdere gedeelte van den avond was ver der in handen van de familie Hoffman, die met medewerking van een welverzorgd strijkje er voor zorgden, dat de vreugdevolle stemming zoowel bij jong als oud den ganschen avond gehandhaafd bleef, terwijl een gezellig samen zijn onder leiding van den heer Schroder dezen feestavond sloot. Deze slotuitvoering. waarbij ook vele afge vaardigden van zustervereenigingen van hun belangstelling blijk gaven, vormde dan ofk een waardige bekroning voor het vele werk. dat de lustrumcommissie ditmaal tot stand had ge bracht en waarop T.Y.B.B., dat zoowel haar se riewedstrijden als ook de verdere viering van haar 3de lustrum zoo bijzonder zag slagen, met zeer veel genoegen en aangename herinnering kan terug zien. Een aardige geste was het bovendien nog, dat ook de Duitsche vrienden uit Dusseldorf blijk van hun sympathie gaven en bij monde van den heer W. Zwager zoowel voorzitter Slen ders als secretaris v. Turnhout een aangename herinnering in den vorm van een lauwerkrans deden toekomen. V Het Kapittel der Paters Minderbroeders heeft nog de volgende benoemingen gedaan: In het klooster te Weert: Gardiaan Pater Cajetanus Reiber; Vicarius P. Rudolphus Ter stappen; Lector H. Schrift P. Dr. Crispinus Smits; Lector Dogmatiek P. Dr. Nicodemes San ders; Lector Kerkel. Recht P. Protasius Willem- se; Lector Moraaltheologie P. Vincentius Her mans; Magister der Fraters en Mag. van de Gregor. Zang P. Ranulphus Pranssen. Te Maastricht: Gardiaan P. Meinardus Broer- sen; Vicarius P. Anicetus Jong; Lector Pasto- raaltheologie P. Prudentius van Leusden; Lec tor Gew. Welsprkendheid P. Carolus Tesser; Lector Sociologie P. Dr. Cassianus Hentzen; Ma- gter der aters studenten P. Prudentius van Leusden. Te Megen: Gardiaan P. Saivator Booms; Vi carius P. Theodoricus van Rooijen; Rector v. h. Gymnasium P. Geruntius Wismans. Te Venraij (Klooster): Gardiaan P. Arcadius van der Hoeven; Vicarius P. Bentivolius Haen- raets; Lectoren der philosophic: P. Dr. Silves ter Coenen, P. Dr. Hippolytus Gerz, P. Dr. Sig- fridus Stokman, P. Ceslaus Tijnagel; Lector Patrologie kerkgeschiedenis P. Dr. Ephrem Sloots; Magister der Praters P. Hermanus Veld- man; Magister der Gregor. Zang P. Dr. Eliseus Bruning. Te WijchenAlverna: Gardiaan P. Nicolaas Lohuis; Vicarius en Novicenmtester P. Eusta- chius Jansen; Lector H. Schrift P. Probus van de Griendt; Lector Kerkel. Recht P. Eulogius Seelen; Lector Apologetica P. Dr. Apollinaris van Leeuwen; Lector Moraaltheologie P. Dr. Egbertus Smeets; Lector Dogmatiek P. Dr. Do- natianus van der Haar; Lector Kerkel. Geschie denis Pr. Dr. Mag. Pontianus Polman; Magister der Frater P. Lucidius Verschueren; Magister der Greg. Zang P. Arthur Mertens. Te Woerden: Gardiaan P. Wurfranus Helling; Vicarius P. Benitius Woolderink. Te Vorden: Gardiaan P. Malaqhias Geelen; Vicarius P. Marianus Janson. Te Nieuwe-NiedorpGardiaan P. Nerius Lou ter; Vicarius P. Wiro Spruit. Te Heerlen (Sittarderweg)Gardiaan P. Wil helmus de Leeuw; Vicarius P. Theodoras Bin nendijk. Te Venlo: Gardiaan P. Vivaldus Coops; Vica rius P. Prosper Teunissen. Te Heerlen (Akerstraat)Gardiaan P. Ora- tianus Scheffer; Vicarius P. Anscharius van lor Veer. Bleijerheide: Gardiaan P. Berchmans Lavu- booij; Vicarius en Novicenmeester P. Landoal- dus Valckx; Rector P. Luchesius Moeskops. Te SitardOphoven: Gardiaan P. Emmanuel Pompen; Vicarius P. Gondulphus Bruekers. Te SittardMissiecollege: Gardiaan P. Pla- cidus Prankenmalen; Vicarius P. Canatus Pe ters; Rector v. h. College P. Placidus Franken- molen. Te Nijmegen: Gardiaan P. Tiburtius de Graaf; Vicarius Prof. Desiderius Franses. Te Hoogcruts: Gardiaan P. Nolascus van Vlie; Vicarius P. Avellinus van Vlijmen; Novicen- meester P. Dagobertus HulshofMagister van de Greg. Zang P. Remedius Deken. Te Katwijk: Gardiaan en Rector van het Col lege P. Walfridus Blom; Vicarius P. Perpetuus Palant. Te Venraij (College)Gardiaan en Rector P. Mr. Ezechiel van der Helm; Vicarius P. Titus Plekker. Te Heerlen (Laanderstraat)Praeses en Rec tor P. Petrus Nlelen. Te Leiden, Haagweg: Paeses en Pastoor P- Ignatius Smeets. Te Heerlerheide: Praeses en Rector P. Bernar- dus Teunissen. Te Gouda (Korte Akkeren)Praeses en Rec tor P. Ernestus Tesser. Te Leiden (H.B.S.): Praeses en Directeur P- Balduinus de Goede. Te Drachten: Praeses P. Augustus de Hart en voor studie van godsdienst en geschiedenis in Friesland P. Dr. Isaias Onings- In het Commissariiaat van Brazilië werd ge kozen tot Commissaris-Provinciaal P. Seraphl- nus Lunter. Te Livinopolis: Gardiaan P. Candidus Vro- mans; Vicarius P. Ulricus Peters: Lector H. Schrift P. Dr. Ulricus Peters; Lector Kerkel. Recht en Moraaltheologie P. Sabinus Staphorst: Lector Dogmatiek P. Narcissus van Summeren; Lector Kerkel. Geschiedenis P. Dr. Odulphus van der Vat; Magister der Praters P. Odulphus van der Vat. Te S. Joao d'El Rey: Gardiaan P. Rufinus Peters; Vicarius en Rector v. h. Gymnasium P. Laurentius v. Veen. Te Taquary: Gardiaan P. Leonardus Retèl; Vicarius P. Gamaliel van Emmerik; Novicen- meester P. Theodardus Emonds, Rector v. h. College P. Leonardus Retèl. In de Missie van Luanfu (China) werd ge kozen tot Reguliere Overste van de Missiona rissen P. Philotheus Bolander. In de Missie van Java: Reguliere Overste P. Ploribertus Schneiders. In de Missie van Karachi Reguliere Overste P. Valens Wienk; Secretaris van de Provincie P. Dr. Saturninus van Egmond; Praefect van de studie P. Paulus Stein; Econoom van de Pro vincie F. Rudolphus Terstappen; Commissaris van de Derde Orde P. Eusebius Kemp; Procu rator van de Missies P. Agnus Ambrosius; Ar chivaris P. Cunibertus Sloots. (Ongecorrigeerd.) (Linkerhelft J van het bord wit; rechter- helft: roode [rand met l rood doorge- streepte zwar- teP)=Aande rechterzijde De I n k e r- der straat Is straathelft iijparkeeren dus vrij. verboden. Voorbereid door geestelijke oefeningen en voorafgegaan door een wekenlange instudeering van een speciaal samengestelde cantate, waar aan een negentig-tal parochianen hun mede werking verleenden, werd Zondag het gouden kerkjubileum te Uitgeest gevierd. Des morgens naderden nagenoeg alle paro chianen tot de H. Tafel. Vlaggen wapperden uit bijna alle huizen der parochianen en gaven aan de straten, waarlangs ZijnHoogtv. Excellentie de Bisschop van Haarlem zijn weg zou nemen, een fleurig en geestelijk aanzien. Tegen den tijd, dat de bisschop het dorp zou binnenrijden, stonden dichte rijen van menschen, Katholieken zoowel als andersdenkenden, langs den weg ge schaard, welken de auto zou volgen. Het vroolijk gebeier der klokken kondigde weldra aan, dat Z. H. Exc. was gearriveerd en zegenend reed hij langs de dichte menschendrommen tot aan de R. K. pastorie in de Langebuurt, waar Jonge Wachters in costuum, in twee rijen opgesteld den bisschop doorgang verleenden en hem eer biedig salueerden. Op het terrein achter de R. K. Meisjesschool was een hulpaltaar opgericht, waarvan aan beide zijden de vaandels der verschillende ver- eenigingen waren opgesteld. Voor de zieken en ouden van dagen was een speciale ruimte open gelaten en eeen tent van 't Wit-Gele Kruis in elkaar gezet. Te ruim tien uur verliet Mgr.. voorafgegaan door tal van geestelijken, de pas torie en begaf zich naar 't terrein, wanr de Pontificale H. Mis zou worden opgedragen Z. H. Exc. werd hierbij geassisteerd als volgt: presby- ter-assistens de hoogeerw. heer Lucassen, de ken en pastoor van Beverwijk; troondiakens dc zeereerw. heer H. J. Berkhout, Rector van 't Maagdenhuis te Amsterdam en de weleerw. kap. Heijlnk van Den Haag, beiden oud-kapelaans der parochie. De zeereerw, heer Dom. Scheer- mar. O.S.B.. priesterzoon der parochie, fungeer de als diaken en de weleerw heer van Houfen, eveneens oud-kapelaan, als subdiaken. De'zeer eerw. heer J. Bouman, leeraar aan 't klein Se minarie te Heemstede en de weleerw. heer J. Leenders, kapelaan te Leiden, beiden oud-kape laans der parochie, assisteerden ad mitram en ad baculum, terwijl eenige lagere functies wer den vervuld door een viertal oud-misdienaars. Onder de verder aanwezige geestelijken merk ten we o.m. op den zeereerw. heer pastoor J. C. van der Loos, pastoor der jubileerende parochie- de zeereerw. heer van Baaren, pastoor te Oudorp, de beide eerw. Paters Franciscanen, hierboven genoemd en de weleerw. heer J Voor- twisk, kapelaan te Uitgeest. Ook ie burgemees ter van Uitgeest was met zijn echtgenoote op 't terrein aanwezig. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de gewone Gregoriaansche Misgezangen uit en zong na afloop het „Haec Dies" van Giessen en het „Ave Maria" van Wierts. Na 't Evange lie hield Mgr. een toespraak, welke door midd2l van luidsprekers over 't geheele terrein duidelijk te verstaan en te volgen was Hierna werd de H. Handeling voortgezet. Eenige aanwezige zieken hadden het groote voorrecht uit de handen van Mgr. de H Com munie te mogen ontvangen. Te ongeveer 12 uur was de plechtigheid afgeloopen en begaf Mgr. Aengenent, wederom door de assisteerende gees telijken voorafgegaan, zich nu naar het Zuster huis, waar de lunch zou worden gebruikt. Tijdens de lunch deelde Mgr. den oudsten kerkmeester, den heer A. W. Groen, mede, dat 't Z. H. den Paus behaagd had hem wegens zijn verdiensten als zoodanig 't gouden kruis Pro Ecclesia te schenken. Mgr. hechtte den gedeco reerde zelf 't kruis op en wenschte hem geluk met deze onderscheiding. Den verderen geheelen middag was 't een prettige, gezellige drukte in Uitgeest, 't Praai versierde kerkgebouw was ter bezichtiging den geheelen dag geopend, evenals de beide R. K. scholen en 't feestterrein. Te zes uur in den avond werd begonnen met de uitvoering van de cantate, voor dit jubileum In elkaar gezet door den zeereerw. heer Nuyens en met muziek van Lans. De historische uitbeelding der tafereelen, als mede de bijbehoorende zang van meisjes- en mannenkoor waren uitermate te prijzen en heb ben dan ook veel bijgedragen tot het welslagen van dezen prachtigen feestavond, waaraan hon derden en honderden deelnamen. Ook woonde Z. H. Exc. de Bisschop deze uit voering bij, evenals eenige buurtpastoors en de oud-kapelaans der parochie. Na 't laatste tafe reel, dat de verschillende sociale organisaties voorstelde, door de besturen met hun vaandels, richtte Mgr. zich nog tot de aanwezigen. Het gouden jubileum, waarvan de herdenking zoo prachtig was gevierd en geslaagd, zou bij Mgr. een onuitwischbaren indruk achterlaten. Daarbij hoopte Hij, dat dit feest een stimulans moge zijn voor de aanwezigen om ook in de toe komst te blijven werken aan geestelijken en so cialen opbouw, maar vooral ook aan het behou den van de eenheid, vooral in de politiek, welke ons de groote vrijheid heeft gegeven, waarover wij ons nu verheugen. Daarna gaf hij allen aanwezigen zen bisschop- pelijken zegen en verliet het feestterrein. Hiermede was 't mooie feest weer voorbij. Toch mogen we dit verslag niet beëindigen voor aleer een woord van dank gebracht te hebben aan den herder der jubileerende kerk, den zeer eerw. heer Pastoor J. C. van der Loos, aan wiens initiatief en organisatorisch talent dit heerlijke feest te danken is. Moge het den vriendschaps band tusschen herder en geloovigen steeds nau wer aanhalen. Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkings bureau 8 uur. Ijfembrandt-theater Popje" Op het tooneel Frankly's four Dancing Ladies", 7 en 9.15 uur. Palace: „Spinnen aan het werk" Op het tooneel Dumas, de Hollandsche Humorist, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound Theater: „Voortvluchtigen" 7 uur (doorlopende voorstellingen). Gebcu w„St. Bavo". Slagers, 8 uur; Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur; Alberdingk Thijm, 8 uur; „Onderling Belang", 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, half negen. Schouwburg Jansweg: Tooneelopvoering door R. K. Gem. Tooneelver. „Thalia" ten bate van de Afrikaansche Missiën van Cadier en Keer, 8 uur. Rembrandt-theater. „Popje". Op het tooneel „Frankly's four Dancing Ladies", 7 en 9.15 uur. Palace: „Spionnen aan het werk". Op het too neel Dumas, de Hollandsche Humorist, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound theater: „Voortvluchtigen", 7 uur (doorloopende voorstellingen). Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K, Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur. Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Opengesteld: dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur. 's Maandagsochtends gesloten. Specialiteit in het verdelgen van Wandgedierte enz. TEL. 23037 - MARNIXSTRAAT 116 - HAARLEM Zondagavond omstreeks negen uur is op den Afsluitdijk bij Kornwerderzand een autobus van de „Babo" uit Harlingen tegen een motorrijwiel aangereden. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer A. Herder uit Julianadorp, werd op slag gedood, terwijl een dame, die op de duo zat, zeer ernstig gewond werd. Zoowel het lijk van den heer Herder als de zwaargewonde dame zijn naar het ziekenhuis te Den Helder overgebracht. Waarschijnlijk is de aanrijding te wijten aan het feit, dat het motorrijwiel geen achterlicht droeg. BANDOENG, 10 Sept. (Aneta). Naar het „A.I. D. de Preangerbode" meldt, zijn de vroeger N.I.-leiders Boerhanoedin, Maskoen en Sceka heden te Soekamiskin door den assistent-resi dent Sonnevedt en den commissaris van politie Albreghs gehoord. De leider Moh. Hatta, Bondan en Soekan Sjahrir zijn reeds te Batavia gehoord. Hun interneering kan binnenkort worden verwacht. De Beurs De Beurs werd Donderdag door 158 personen bezocht; de handel was zeer le vendig en er werd druk zaken gedaan. Tram-misère Nu de tram z.g. vluchtheu vels (die tegelijk haltes zijn) gaat maken, be reiken ons dienaangaande o.i. niet ongegronde klachten. De eerste is, dat er aan de remise geen stopplaats is, waar sinds het bestaan der Stoomtram in en uitstapgelegenheid was, waar de ligging zich zoo bijzonder eigent. Thans wordt een halte gemaakt aan de Van Tetsstraat, die de voormalige aan de Pastoorslaan vervangt. Waarom de halte daar Is aangebracht, is onbegrijpelijk en on praktisch. Het heeft den schijn van een zekere bezuiniging (van 2 éér» maken), maar ook hier bedriegt ze de wijsheid. Zou er een sneldiénst voor sommige treinen worden ingevoerd best en noodig, maar dit is uit den booze. Het mono polie heeft zich eerst na het verdwijnen der bus sen geuit in de tariefsverhooging, nu weder in het plaatsen der haltes „ad libitum". Het is toch niet juist, dat de reizigers er voor de tram zijn? Laat vooral in dezen tijd de directie alles doen, om het verkeer te doen,toenemen, laat zij nu toch ook eens eenvoudige, sierlijke wacht huisjes bouwen, opdat men niet regen, wind en wat dies meer zij, behoeft te trotseeren. vóór men in de tram stapt. Nu de lijn voor bijna 2 jaar geëleetrificeerd werd, is het toch heusch niet te veel gevergd, dat er wat „buitencomfort" komt. Ons werd meegedeeld, dat er in de eerstvol gende raadsvergadering over gesproken zal wor den, doch we gelooven niet, dat het gemeentebe stuur in dezen handelend kan optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2