M■■■i Autobandieten aan het werk H.M. de Koningin in het land terug Hagelbui boven Haamstede Vrijheid en recht T erug naar den vlegel HELER IN DE KLEM MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 Terstond naar Den Haag vertrokken Kleine oorzaken Groote gevolgen f 50.000.- schade Sleep op een zandbank geloopen Locomotief uit de rails Radiorede minister Van Schaik Onweer en brand Raadselachtig geval opgehelderd Uitvoerbaar geacht Op het Noordzeekanaal kwamen de Amsterdammers Haar begroeten De Koningin De vaart over het IJ Aankomst te Amsterdam VERDACHTE BRAND TE OSS Bewoner aangehouden VAN ZIJN MOTORFIETS GESLAGEN Slapeloosheid, maagpijn, con gestie Zorgt voor grondige reiniging van het spijsverterings kanaal 1 IST1ZIN is het ideale afvoermiddel. Zachtwerkend en volkomen onschadelijk Groententuinen en druivenkassen vernield Later weer vlot gesleept Geen persoonlijke ongelukken DEVIEZEN SMOKKELAAR IN HOOGER BEROEP Verschillende rechtsontwikkeling van staatkundige en econo mische vrijheden Boerderijen in de asch gelegd AUTO TEGEN BOOM GEBOTST Een der inzittenden kort dactrop y overleden Kind in een tobbe verdronken KUNST IN NOOD m HBHP Minister Marchant opende Zaterdag in de Kon. Kunstzaal Kleykamp te Den Haag de tentoonstelling „Kunst in Nood". Geheel rechts: oud-ministerReymer,daarnaast purgemeestei de Monehy. Halsbrekende toeren bij nacht op den Rijksweg bij Muiden AUTO TEGEN EEN BOOM De drie inzittenden gewond BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN DOOR ZIJN STIEFZOON MISHANDELD Met een strijkijzer op het hoofd geslagen SCHEEPSBRAND GEBLUSCHT „Hollanders weten wat goed is" Hedenmorgen zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, na een verblijf in Noorwegen van zes weken met het s.s. „Tabinta" van de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" in het vaderland teruggekeerd. Reeds te 4.45 uur in den morgen was de Tabinta" die H. M. te Oslo had afgehaald, te IJmuiden binnengeloopen en de groote sluizen gepasseerd Op een bootje van de Havenpolitie zijn wij ln den vroegen ochtend de „Tabinta" een eind tegemoet gevaren. Het was een frissche, stille morgen. Alleen bij de Hembrug stond een groepje menschen te wachten op het voorbij varen van de Vorstin. Juist te acht uur zagen wij daar de omtrekken van het groote schip uit den nevel opdoemen. Een bootje van de IJmuider havenpolitie en een sleepboot van de My. „Nederland" escorteerden de „Tabinta". Te 8.17 uur passeerde het schip de Hembrug en daar nam de Amsterdamsche havenpolitie, bij wie w« ons aan boord bevonden, het geleide over. We varen langzaam op Amsterdam aan. Bij de Coenhaven komt de „Prins Hendrik" van de Alkmaar Packet, een twee-dekker vol met menschen, ons tegemoet. Oranje-wimpels wapperen langs de dekken. Het is een der sche pen, gecharterd door de Amsterdamsche Oranjeverenigingen waarmede de Oranje gezinde Amsterdammers hun Koningin komen inhalen. Bij het passeeren van de „Tabinta" klinkt het „Wilhelmus" dat is het muziek korps van de Amsterdamsche politie, dat aan boord is. Even later komt ook de driedekker „Alkmaar" uit de richting van de hoofdstad aanvaren. Ook hier is muziek aan boord en een film-operateur. Op de commando-brug van de „Tabinta" zien we nu een witte gestalte heen en weer loopen. Hare Majesteit groet de Oranjeklanten die Haar komen verwelkomen. Welke gevoelens moeten onze Koningin thans, bij haar terugkeer, vervullen? Om aan droevige herinneringen te ontkomen en om rust te vin den na emotievolle uren is Zij met haar Doch ter den 28en Juli vertrokken naar het Haar zoo dierbare Noorsche bergland. Thans keert Zij terug in het vaderland en zal Zij Weer leven en werken, waar alles Haar herinnert aan Haar overleden Gemaal, haar overleden Moeder. Zij wilde ook bij dit terugkeer alle huldebetoon vermijden en haar zoo onopgemerkt mogelijk doen geschieden. Daarom keerde zij thans te rug op een vroeg uur. met een zeer klein ge volg, op een vrachtschip van een particuliere maatschappij. Maar de spontane begroeting, die velen haar desondanks gebracht hebben, zal haar toch verheugd hebben, en haar vertrouwen bevestigd hebben bij den weder-aanvang van de zware regeertaak die haar in de komende maanden wacht. Intusschen waren nog veel kleine scheepjes de „Tabinta" tegemoet gevaren, en het was een heele vloot, die het schip begeleidden op zijn vaart langs het „waterfront" van Amster dam. Die vaart werd tot een hartelijke begroe ting tusschen Vorstin en onderdanen. De zon lachte uit een strakblauwen hemel en maakte den tocht over het IJ tot een vr ooi ijk schouw spel. Reeds op het ,,steenen hoofd", de oude ligplaats van de booten der Holl.-Amerika-lijn, stonden de menschen H. M. toe te wuiven. En verderop waren de meeste steigers bezet: de bruggen aan weerszijden van de De Ruyterkade Waren Vol met menschen. H. M. stond op de brug van de „Tabinta", in gezelschap van haar Dochter, en wuifde de juichende menigte toe. Twee sloepen met jon gens van de „Pollux", het opleidingsschip, die op het IJ aan het oefenen waren, brachten met riemen hoe® den eeregroet aan H. M. Te 9.10 uur kwam de „TeSTnta" voor zijn lig plaats aan de kade der S. M. „Nederland". Het meeren van het schip nam vrij veel tijd in be slag, en gedurende dien tijd nam H. M. vanaf de brug de aubades in ontvangst die haar vanaf de „Oranje-schepen" gebracht werden. Aan de kade stond de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, met den hoofd commissaris van Politie den heer H. J. Ver- steegh. Nadat H. M. en de Prinses afscheid genomen hadden van den gezagvoerder van de „Tabin ta", kapitein H. J. Jansen, en van den heer Van den Hengel, directeur der S. M. „Neder land", die de reis had meegemaakt, begaven zij zich aan wal, waar burgemeester De Vlugt een kort welkomstwoord tot H. M. richtte. Vóór de loods van de Stoomvaartmij. stond een menigte menschen te wachten, en toen H. M. verscheen om in den auto te stappen, die ge reed stond, barstte het gejubel los. Minzaam gestemd stapten de Vorstelijke personen in den auto, waarna terstond vertrok ken werd naar Den Haag. Ook langs den weg die den auto in Amster dam volgde, Stonden vrij veel menschen, die H. M. bij haar passeeren hartelijk toewuifden. Zondagavond omstreeks elf uur bemerkten voorbijgangers brand in het nog vrij nieuwe woonhuis van den heer J. de N. te Oss. Zij wil den de bewoners waarschuwen, doch niemand bleek thuis te zijn. De inmiddels gewaarschuwde brandweer was spoedig ter plaatse, doch moest wegens gebrek aan water toezien, dat 't woon huis geheel in de vlammen opging. Een gedeelte van den inboedel kon nog wor den. gered. Een agent van politie rook hieraan een petroleumlucht. De eigenaar werd bij thuiskomst in verhoor genomen en later in arrest gesteld. Het on derzoek duurt voort. Huis en inboedel waren verzekerd. Zondagnacht is de motorrijder S. Schaap, wo nende te Muiderberg, tijdens het hevig onweer 1STIZ1N - tubes van 30 en 60 tabletten bi) apothekers en drogisten Thans ook in verpakkingen van 10 tabletten. zijn motorfiets geslagen. Het slachtoffer werd door een voorbij rijdenden automobilist gevon den. De man heeft een zware hersenschud ding gekregen en is naar het Binnen-Gasthuis te Amsterdam vervoerd. op den Rijksweg nabij de Hakkelaarsbrug van Zaterdagavond omstreeks tien uur heeft zich tijdens een hevig onweer boven Haamstede een hagelbui ontlast, die enorme schade heeft aangericht aan tuinen en boomgaarden. Tijdens de bui, die ongeveer tien minuten aanhield, vielen hagelstee nen ter grootte van kleine kippeneieren. Zeer vele groententuinen en druiven- kassen zijn totaal vernield, terwijl aan het aan de boomen hangend fruit veel schade is aangericht. Volgens de voorloopige schatting zou de schade minstens f 50.000 bedragen. Een comité tot leniging van den nood is in middels reeds samengesteld, onder leiding van den burgemeester van Haamstede, jhr. Röell. Zondagmorgen in de vroegte, om vier uur, is een sleep, bestaande uit het schip „Neeltje'' uit Ouddorp, metende 542 ton, en waarop als schipper voer Grimwist, gesleept door de sleep boot „Entre Pide", eveneens afkomstig uit Oud dorp, voor Hoedekenskerke op een zandbank geloopen. Het schip was op weg van Oostende naar Lobith. Sleepbooten uit Antwerpen voeren uit om assistentie te verleenen. De sleep is bij hoog water in den loop van den dag weer vlot gesleept en heeft zijn reis vervolgd. De locomotief van den trein Aken—Maas tricht is Zondagavond nabij Maastricht in de bocht van Mariënwaard uit de rails gesprongen. De machine kantelde niet. Het verkeer op deze lijn is echter gestremd. De passagiers zijn overgestapt in den specialen trein Valkenburg- Den Haag. De trein naar het Noorden, die om 19.39 vertrekt, had meer dan een half uur ver traging. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgeko men. Een hulptrein is vertrokken om de lijn vrij te maken. Te Berlijn wordt op 22 September in hooger beroep voor de Rechtbank behandeld de zaak tegen den winkelier J. B. uit Kerkrade, wegens deviezensmokkelarij veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf en 8000 Mark boete. Sinds Pa- schen bevindt hij zich in de gevangenis te Berlijn. De heer B. is een der slachtoffers van dr. Samter, Zondagmiddag te één uur hield Z. Exc. Mr. J. R. M. van Schaik, Minister van Justitie, een rede voor de microphoon van den Katholieken Radio-Omroep over het onderwerp „Vrijheid en Recht in Nederland". De vrijheid is in ons land een kostelijk goed, op het bezit waarvan wij allen trotsch zijn en men vraagt zich af of zij in ons land evenals in enkele landen om ons heen, gevaar loopt in het gedrang te komen. Ten aanzien van de staatkundige vrijheden meende spr. dit te kunnen ontkennen en toonde dit achtereenvolgens aan voor de vrijheid van godsdienst, de drukpersvrijheid en die van ver- eeniging en vergadering, waarin de overheid slechts, ter beteugeling van excessen onlangs enkele beperkingen heeft aangebracht. Ten aanzien van de economische vrijheden vertoont de rechtsontwikkeling een ander beeld. De contract- en bedrijfsvrijheid zijn in het al gemeen belang aan vele bepalingen gebonden en worden dit steeds meer. Spr. memoreerde de wet op het arbeidscontract, de regeling van het pachtwezen en van de huurkoop, alsmede het ontwerp tot bindendverklaring van onderne mersovereenkomsten als voorbeelden van bin ding der contractvrijheid en de crisiswetgeving voor land. en tuinbouw als voorbeeld der be perking van bedrijfsvrijheid. Spr. verklaarde zich nauwelijks te kunnen indenken, dat deze ontwikkeling nog kan worden teruggezet. Er is bezig zich een nieuwe maatschappij te vormen, rustend op zoodanige synthese van vrijheid en gebondenheid, dat zij een zege kan worden genoemd. Tijdens het zware onweer Zaterdagavond sloeg in een schuur van den landbouwer P. Moerbeek, gelegen nabij Nieuw Borgvliet (Mo lenbeek) de bliksem in. De geheele schuur werd in korten tijd in de asch gelegd. Een ge heele voorraad hooi, stroo, alsmede drie var kens werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Zondagnacht is te Almkerk tijdens het on weer de boerderij van de wed. G. Snoek totaal afgebrand. Eenige varkens kwamen tijdens den brand om het leven. De boerderij was verzekerd. Eveneens tijdens het onweer brak brand uit in de kapitale boerderij van den landbouwer G. van Herwijnen te Almkerk. De boerderij brand de tot den grond toe af. Een honderdtal kippen kwamen in de vlammen om. De geheele oogst is vernield. Alles was hier verzekerd. Door tot nu toe onbekende oorzaak is Zondag morgen vroeg brand uitgebroken in de boerde rij van den landbouwer W. Mulder, gelegen dichtbij Beekbergen. De boerderij brandde tot den grond' toe af. De brandweer van Beekbergen en Apeldoorn tastten het vuur aan met zand, aangezien er gebrek aan water was. De schade wordt door verzekering gedekt. Zondagavond omstreeks zeven uur is op den Soesterbergschen Straatweg in de gemeente Soest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een doode te betreuren is. Op genoemd tijdstip reed een vrachtauto uit Zandvoort, bestuurd door A. Koning, in de rich ting van Baam. De wagen slingerde hevig over den weg en botste daarop tegen eenige boomen aan, waardoor de auto totaal vernield werd. Een man die naast den chauffeur gezeten was, werd door de botsing zoo zwaar gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis „De Lichten berg" bij Amersfoort reeds bleek te zijn over leden. Det chauffeur zelf was niet ernstig gewond. Hij is naar het politiebureau te Soest overge bracht, waar hij in arrest is gehouden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar de schuldvraag in. De bestuurder van den vrachtauto was onder den invloed van sterken drank en deed zeer verwarde verhalen. De iden titeit van het slachtoffer heeft men nog niet vast kunnen stellen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het tweejarig kindje van den heer H. uit Versiliënbosch onder de gemeente Heerlen viel in een onbewaakt oogenblik in een tobbe water en verdronk. Bij aankomst in de hoofdstad wuiven H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana, in den auto gezeten het publiek hartelijk toe. In verband met de talrijke diefstallen welke den laatsten tijd gepleegd werden op de goe derentransporten, welke des nachts plaats had den, hebben de rijksveldwachter van Muiden en de gemeente-veldwachter van Muiderberg j.l. Zaterdag bij verschillende inwoners van Amster dam huiszoeking gedaan en groote partijen goe deren in beslag genomen. Tegen een dergenen, die in het bezit van verschillende artikelen bleek te zijn, afkomstig van de bovenbedoelde dief stallen, waren de bewijzen van heling zóó over stelpend, dat genoemde politiemannen hem ar resteerden, en per auto van de Amsterdamsche politie medenamen naar Muiden, om hem daar in verzekerde bewaring te stellen. Toen de arrestant, W. S. genaamd_ in Muiden 's avonds aankwam, verzocht hij burgemeester J. L. de Raadt te mogen spreken. Deze woont echter, zooals men weet, te Muiderberg, maar S. hield zóó aan, dat het onderhoud noodzake lijk was, dat de rijksveldwachter tenslotte den burgemeester den wensch overbracht. Deze is toen in zijn auto naar Muiden gekomen, om te hooren, wat de arrestant voor belangrijks had mede te deelen. Men kan begrijpen, dat burgemeester De Raadt niet weinig verwonderd keek, toen S. hem niet anders toevoegde, dan dat hij niets met oneerlijke praktijken te maken had en dat de burgemeester hem toch zeker niet 's nachts in de cel zou sluiten. Maar de burgemeester dacht daar juist heel sterk over, en vroeg zoo terloops, of hij „met die sigaren nogal goed verdiend had?". S. gaf ten antwoord, dat de verdienste maar heel gering was geweest waarop het hoofd van de gemeente hem antwoordde: „Dan moet je zeker het vak nog leeren". Ook wees de burge meester als bezwarend punt op den bontmantel, welke bij S. aangetroffen was, en die ook van een der transportauto's gestolen was. Maar daaraan was S. al even onschuldig als aan al het andere. „Ik dacht, dat het maar een klein manteltje was." Zijn pogingen, om alle trans acties zoo onschuldig mogelijk voor te stellen, mochten hem niet baten; hij werd in de politie cel opgesloten waarna Zondagochtend de rijks veldwachter en de gemeente-veldwachter, die hem hadden gearresteerd, hem een zeer lang durig verhoor op het gemeentehuis afnamen. De rijksveldwachter wist het den man zoo heet aan de schenen te leggen, dat hij ten slotte een volledige bekentenis aflegde. Toen hij eenmaal zoover was, scheen hij ook nog wel nadere inlichtingen te willen verstrek ken, waarvan de politie natuurlijk gebruik heeft gemaakt. Vast staat, dat bij deze af faire nog ettelijke helers betrokken zijn, die hun verdiende loon niet zullen ontgaan. Door de arrestaties, welke de vorige week te Amsterdam plaats hadden door de recherche aldaar werd de kroon op het werk gezet ondernomen door de rijks- en gemeentepolitie van Muiden, welker speurtochten reeds ander halve maand geleden een aanvang namen. Wij vernamen nog, dat de heer J. B., expediteur te 's Hertogenbosch, de eerste was, die zich bij den burgemeester van Muiden er over beklaag de, dat herhaaldelijk goederen werden ontvreemd van vrachtauto's, welke 's nachts den rijksweg passeerden. Groote partijen sigaren, sigaretten, pakken manufacturen, enz. werden vermist. Later bleek, dat expeditiefirma's te Bameveld, Amersfoort, Doetinchem en elders, eveneens te klagen hadden over vingervlugge lieden, die zich pakken toeëigende van auto's, toebehoorende aan die firma's. Op grond van een en ander kreeg de politie te Muiden opdracht, om 's nachts den rijksweg zeer nauwkeurig te observeeren. Daar de be stuurders van vrachtauto's, die 's nachts tus schen Amsterdam en Amersfoort rijden, de ge woonte hebben café Wegman (tusschen Muiden en de Hakkelaar) als pleisterplaats te kiezen, vermoedde de politie, dat eenige „heeren". die daar vaak met een personenauto kwamen, wel licht van de oogenblikken gedurende welke de chauffeurs in het café hun koffie dronken, ge bruik maakten om op slinksche wijze goederen van de vrachtauto's over te laden in den per sonenauto. Degene, dien de politie hiervoor op het oog had, was een Duitscher, G. L. genaamd, die te Amsterdam woonachtig is en inderdaad zooals nu aan het licht is gekomen zijn auto ter beschikking stelde van de auto-be- roovers. De dievenbende hield zich veel op in den omtrek van café Wegman en zocht dan de wagens uit, welke ha. voor berooving in aanmerking kwamen. Reden de chauffeurs in het nachtelijk uur weg, dan volgde de Duitscher met zijn handlangers in zijn auto den vrachtwagen, welke soms in zeer snel tempo den stillen weg afreed. Naar thans aan het licht is gekomen, werd soms door den Duitscher met een snelheid van 60 a 70 K.M. gereden, in welk tempo men het aan durfde, den bumper van den personenauto onder het achtergedeelte van den vracht wagen te rijden. Dan werd de volgende hals brekende dieventoer uitgehaald: Een 20- jarige jongeman, S. v. N. genaamd (die ook reeds achter slot en grendel zit) stond dan op den bumper van den personenauto en sprong met een roekeloosheid, welke alleen de jeugd eigen is, op den vrachtwagen. Dan werden de begeerde pakken bij elkaar ge legd, en op een tevoren afgesproken punt van den vrachtauto geworpen, waarna later de Duitscher met zijn gezelschap den buit weghaalde. Een dier afgesproken plaatsen was de nieuwe brug over het Merwedekanaal en nu men dit weet, schijnt ook een ander raadsel tot klaar heid te zijn gekomen. Men herinnert zich, dat in den nacht van 14 op 15 Juli, een visscher in het Merwedeka naal zag, hoe van de brug een kist of pak in het kanaal werd geworpen. Zeer waarschijnlijk is dit een pak geweest met een inhoud, welken de dieven niet konden benutten. Het kwam n.l. voor, dat bij sigaren en sigaretten b.v. groote partijen etalage-materiaal verzonden werden, welke natuurlijk geen A handelswaarde hadden, en waarvan de nachtelijke kapers zich maar t liefst zoo spoedig mogelijk wilden ont doen. De kist of het pak, dat half Juli in 't ka naal geworpen is, zal naar thans met grond wordt aangenomendoor de bovenbedoelde dieven als onbruikbaar zijn beschouwd. Vermeld dient nog, dat de rijks- en de ge meenteveldwachter van Muiden op zekeren nacht, toen de Duitscher met zijn bende een kleinen vrachtauto van de firma J. B. te 's-Her- togenbosch volgde, in een personenauto zijn ge stapt, en vervolgde en vervolger, op hun beurt hebben gevolgd. Jammer genoeg bemerkten toen de dieven reeds, dat de kleine auto te stevig ge sloten was, zoodat de „heeren" maar besloten, dezen wagen niet te doen „bespringen"! Zij zouden echter hun straf toch niet ont- loopen, want door een suikerdiefstal te Am sterdam, waarbij de Duitscher en eenigen zijner kornuiten betrokken waren, liapen zij toch in de val. Van de leden, die deel van deze bende uit maakten, is nog een zekere S. O. voortvluchtig, maar de politie hoopt ook hem wel in de cel te krijgen. Zondagmorgen omstreeks zes uur is op den Rijksweg even uit de kom van Beek (L.), een auto, bestuurd door den heer S. uit Maasniel, en waarin verder nog twee personen gezeten waren, tegen een langs den weg staanden boom gereden. De auto werd totaal vernield. De drie inzittenden bekwamen verwondingen aan het hoofd en de beenen en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf za gen enkele strandbezoekers een meisje, ge kleed in blauw badcostuum o p het strand aanspoelen ter hoogte van de strandtent van Schuiten, even ten Noorden van het Grand Hotel te Zandvoort. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd, zoodat heel spoedig de waarnemend commissaris van politie, de heer W. E. J. Bollee en dr. C. J. Tichelaar op de plaats van het ongeval aanwezig waren. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch dit mocht niet meer baten Het lijk van het meisje werd overgebracht naar het lijkenhuisje op de Algemeene Be graafplaats te Zandvoort. Bij informatie bleek, het meisje te zijn de 21-jarige C. van der Linde uit Wilnis (Z.-H.). Zij was te Zandvoort als dienstbode in betrekking. De oorzaak van dit droevig ongeval is nog niet bekend. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een groo te vergadering plaats gehad van Ka tholieke persoonlijkheden uit de krin gen der geestelijke en wereldlijke autori teiten, mitsgaders van vertegenwoordigers der Katholieke boeren- en landarbeiders organisaties om verschillende vraagstukken, de werkloosheidsbestrijding der streek ra kende, te bespreken. In het midden der be langstelling stond depractische vraag, of het mogelijk is in het landbouw bedrijf, met name bij het dorschen, de ma chine uit te schakelen en den vlegel weder ter hand te nemen. Men mag deze kwestie van een belang noemen, dat verder reikt dan louter het Zeeuwsch-Vlaamsche gewest. Schier overal in onzen nationalen landbouw is de ma chine de groote slokop van werkgelegen heid. Is deze slokop, om 't algemeen welzijn ten plattelande, buiten de deur te zetten? Het is van nut even te luisteren naar wat men op de uitermate competente vergadering in Zeeuwsch-Vlaanderen daaromtrent heeft gezegd. De deskundigen ter bijeenkomst stonden optimistisch tegenover het geopperde denkbeeld. Een der sprekers, woordvoerder namens den Kring Hulst van den Noord- Brabantschen Christelijken Boerenbond (N. C. B.) in dezen bond zijn de katholieke boeren van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ge organiseerd betoogde, dat boeren uit de volle praktijw de hoop hadden uit gedrukt, dat men er toe zal overgaan we der met den vlegel te dorschen. Een ander spreker, bestuursveteraan der streek en lid van het Zeeuwsch College van Gedeputeer den, zeide de stille overtuiging te hebben, dat de handkracht-idee er goed voor staat. Het resultaat der vergadering was, dat een studiecommissie, binnen het kader der algemeene Zeeuwsch-Vlaamsche werkver ruiming, het vraagstuk verder zal onder zoeken. Aan deze commissie moge, terwijl de schu ren volgetast zitten met zwaren oogst, ze ker vlotte voortvarendheid en alle succes worden toegewenscht. Want net dorschen, met de hand verricht, kan veel werkloos heidsellende in arbeidsvreugd doen verkee- ren. In Zeeuwsch-Vlaanderen alleen reeds zijn jaorlijks ongeveer 50 millioen kilo grammen tarwe te dorschen. Nu zoowel werkgevers als werknemers de economische mogelijkheid evenzeer als de sociale wenschelijkheid van het „terug naar den vlegel" schijnen te onderschrijven, ware intusschen de vraag te stellen of o p korten termijn hier niet een al gemeen landelyk initiatief te nemen zou zijn. Het dorschen omvat een stevigen hap winterwerk, werk dus juist in den tijd, dat er op het land aan arbeid 't meest behoefte is. Zullen tegen den komenden winter kopspijkers met den vlegel kunnen geslagen worden? Hoe oordeelen hierover de top-organen van de boeren- en landar beidersbonden? En wat denkt Den Haag er van? In den afgeloopen nacht is te Kerkrade in zijn woning aan de Plantanenstraat de mijnwer ker van E door zijn stiefzoon met een zwaar strijkijzer op het hoofd geslagen en mishandeld. De hersenpan werd getroffen. Van E. werd door de politie per auto naar het ziekenhuis gebracht. Hoewel zijn toestand zeer ernstig is, bestaat er geen direct levensge vaar. De brand, aan boord van het stoomschip „Grootkerk" is thans gebluscht. Het schip werd op het strand gezet en men is begonnen met het lossen van de lading. De lading in ruim i is geheel vermeld. Ilngezonden Mededeeling) Hoe men in Amerika over ons denkt De beroemde Amerikaansche sigaretten-mixer, William J. Gar- vey die ook de in Holland reeds zoo popu laire O.K. siga ret maakte, is vol lof over den smaak van het Hollandsche pu bliek. „Het is met waar" verklaarde hij „dat wij Ameri kanen denken, dat alle Hollan ders op klompen loopen. Wij weten heel goed, dat Holland ons in menig opzicht een lesje kan geven. Neem Uw landbouwproducten, Uw fruitteelt en op ander terrein: Uw zwemsters, athleten, musici ze zijn wereldberoemd!" „En" zoo vervolgde hij „ik weet nu ook dat Holland weet wat een goede Amerikaansche sigaret is. M'n eerste vrees, dat de Hollanders misschien wat vreemd zouden staan tegenover de speciale meleering en de bijzondere manier waarop OK. gestopt is, is volkomen wegge vaagd door het enorme succes van OK. Ik neem nog steeds m'n bekende blinddoekproef in alle kringen en ook daarbij blijkt, dat Hol land weet, wat een goede, Amerikaansche si garet is want steeds wordt OK. er als de beste uitgepikt 1"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5