UIT DEN OMTREK PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND ii Gelouterd MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 FEEST TE BEVERWIJK Bloemencorso Sportdag M uziek festival PURMEREND 450 JAAR MARKT Een schitterend besluit GROOT NATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE HALFWEG De laatste concoursdag Mid dagwedstrijden Vierde afdeeling Fanfare Derde afdeeling Harmonie Derde afdeeling Fanfare Tweede afdeeling Fanfare Tweede afdeeling Harmonie Eerste afdeeling Fanfare Eerste afdeeling Fanfare Eere-afdeeling Harmonie Superieure afdeeling Fanfare Eere-wedstrijd GROOTSCHE GEZELLEN- DEMONSTRATIE Te Zaandam u kent ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN NAAR HET SPAANSCH Ook de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer heeft een zeer gelukkig aandeel gehad in de Beverwijksche feestweek. Onder haar auspiciën is Zaterdagmiddag een bloemencor so gehouden, dat als uitstekend geslaagd kan worden beschouwd. De opstelling van den stoet geschiedde in het gemeentelijk sportpark, dat welwillend voor dit doel ter beschikking was gesteld. Hier vond ook de beoordeeling plaats door de jury, die was samengesteld uit de heeren A. Haak man, Alkmaar, voorzitter; W. v. d. Haak, Haar lem; A. Martens, Beverwijk; J. Twaalfhoven. Uitgeest en J. P. Ch. Dix, uit Haarlem. De volgende prijzen werden toegekend: Rijtuigen en auto's: le pr. de heer en mevr. Du Noitier, Castricum (calèche); 2e pr. G. v. d. Wel (bruidstoet); 3e pr. vereeniging „Kin dergeluk" (praalwagen)4e pr. J. Winter, Wijk aan Duin; 5e pr. H. Dekker; 6e pr. Wit kamp; troostprijs: auto van het personeel der bloemenveiling ,,'t Centrum." Handwagens en bakfietsen: Xe pr. J. v. d. Mey (Zigeunerwagen)2e pr. G. v. d. Winden (opengeslagen boek); 3e pr. Mensing (stratos- feerballon); 4e pr. J. de Doodt. Fietsen en autopeds enz.: le pr. Eva Roe mer; 2e pr. Hennie de Vries; 3e pr. Marietje van der Wel; 4e pr. Mej. v. d. Outenaar; 5e pr. A. Schipper; 6e pr. Jopie v. d. Outenaar; 7e pr. Geertje Honig; 8e pr. Jopie Meyer; 9e pr. Hanni Honig; 10e pr. Jan Jongejans. Reclamewagens: 1. Personeel N.V. Stouten- beek; 2. Melkinrichting „Velsen"; 3. Reddings brigade Wijk aan Zee; 4 en 5 Pa. Tabak; 6. Gebr. Duin. Voorafgegaan door de Beverwijksche Har moniekapel werd een rondgang door de plaats gemaakt. De kleurige stoet trok overal groote belangstelling en onverdeelde bewondering, zoodat we wel kunnen zeggen dat Vreemdelin genverkeer met de organisatie van dit mooie corso zeer veel eer heeft ingelegd. Na afloop van het bloemencorso werden in het Gemeentelijk Sportpark sportdemonstraties gehouden, die eveneens uitstekend geslaagd mogen heeten. De Beverwijksche vereenigingen „D.O.K." en „Turnlust" gaven mooie demonstraties van worstelen en turnen te zien. Interessant was de rugby-wedstrijd, welke gespeeld werd tusschen de 15-tallen „A.R.V.C." en „Rest van Noord-Holland", welke wedstrijd eindigde met een 63 overwinning voor „AR.V.C." Het programma werd besloten met wieler wedstrijden, georganiseerd door de Beverwijk sche Rennerclub „Kennemerland." De baten van dezen sportdag zijn bestemd voor het Witte Kruis, ten behoeve van de stich ting van een badhuis. Den geheelen middag en avond heerschte in de straten wederom een feestelijke drukte. De Zondag Was geheel bestemd voor de St. Jozefharmonie, die ter gelegenheid van haar twgede lustrum een .muziekfestival had georga niseerd. De besturen en directeuren van de deelne mende corpsen werden des middags om half twee ontvangen in het Kennemer Hotel, waar de voorzitter Van de St. Jozefharmonie, de heer J. Admiraal, hen een hartelijk welkom heeft toegeroepen. Te 1.30 uur ving de z.g. marschwedstrijd aan. De benaming was veranderd in marschwandeling (wat een contradictie!), wellicht omdat er geen prijzen waren te behalen. Of het nu het gevolg van de „wandeling" was, maar opvallend was het, dat alle corpsen niet militairisch liepen, m.a.w. de pas iets te kort en te langzaam namen. Dit is nu niet zoo'n onoverkomelijk bezwaar, zelfs een klein voor deel voor de kleine jongens, die in enkele corpsen speelden, doch dan dient toch minstens de houding fier te zijn. En dit liet bij enkele corp sen nogal te wenschen over. Het aanvangspunt had men niet gelukkig gekozen: in een zijlaantje van den Velserweg, zoodat men direct na het afmarcheeren moest zwenken. De meeste corpsen waren bovendien zoo ontactisch om gedurende dat zwenken met den marsch aan te vangen! Als no. 1 hoorde men de Harmoniekapel van Beverwijk, 'n Mooi ensemble, goede bassen, uit stekende bezetting der clarinetten. De houding hadden we wat fikscher verwacht. No. 2. St. Caecilia te Heemskerk speelde ta melijk gemoedelijk. Dit corps vormde geen homogeen ensemble, terwijl de toon van enkele instrumenten flakkerde. Dan volgde als no. 3 „St. Aloysius", Castricum. Goede, afgeronde klankvorming, houding beter dan menig ander corps. „Crescendo" als no. 4 marcheerde in flinke houding, doch liet tamelijk ontstemd spel hoo- ren (vooral daar waar het thema in de bas ligt) De bekkenslag was schrikbarend. Als no. 5 „Concordia", IJmuiden. De dirigent gaf te vroeg aan, doch de leden waren op hun qui vive en wachtten tot den juisten tijd na de bekkenslagen. Dit corps heeft wel eens pretti ger gespeeld. Klank overigens goed. No. 6 was „Crescendo", Haarlem, dat een prachtige muzikale verklanking gaf. I>irigent Hofmeester spande met dit corps en de Bever- wijker Harmoniekapel de kroon. Tot slot marcheerde „Arion", Wijk aan Zee, dat niet zeer gelukkig was inzake stemming en ensemble-spel. Blijkbaar nog een corps uit een lage afdeeling. Een verheugend verschijnsel was het, dat de meeste corpsen marschen van Hollandsche com ponisten speelden. Daarna ving het Festival-aan. „Arion" opende het met een Fantasie van Frave, eveneens niet gelukkig. Rhythmisch nogal eens onzeker en minder mooi solo-saxophone-spel. In een Ouver ture van Rugen verbeterde ze iets haar spel. Jam mer, dat aan het slot de passage in de bas wat rommelig glonk. Het bugle-spel verdient lof. „St. Caecilia", Heemskerk, viel in „De kleine Fee" van Werkman bijzonder op door goed ge nuanceerd spel, fijn solo concertspel en afge- ronden klank. De saxophonen passen zich hier uitstekend bij de overige instrumenten aan. Het tweede nummer deed het iets minder. Moet de dirigent zoo hardop medetellen? Vervolgens trad op „St. Aloysius", Castricum. Een werk van Reynood bleek, wat klank en metrum aangaat, goed verzorgd, echter was de uitbeelding niet sterk muzikaal. „Le Secret de Pierrot" van Popy klonk muzikaler, daar zat tenminste spanning in. Spaarndam's „Crescendo" is een flink bezet fanfarecorps. Het hoedde zich echter voor for- ceeren. De klank bleef niet immer nobel. Het kende zijn taak goed. Op een rhythmisch eenigszins onzeker passage in de Marche Heroïque" van Francois na, werd er knap tech nisch gespeeld. „Concordia", IJmuiden, bracht een bekend, oud-repertoire ten gehoore: de Ouverture ,.So- lennelle" van Sam Vlessing, grandioos, met slechts enkele kleine feilen :rhythmische onze kerheden. Dan hoorden we van Philip Vlessing, den tegenwoordigen dirigent, „Pastorale-Suite". Een mooi werk, met goede contrastvorming, weloverwogen kleurschakeeringen en muzikaal van inhoud, 'n Zeer knappe vertolking. „Crescendo", Haarlem kwam uit met flinke werken: een Ouverture van Leroy en de „Car men Sylva"-wals van Ivanovici. Voor dergelijke groote corpsen zou een grootere tent met meer ruimtewerking voor den gklank wenschelijk zijn geweest. Doch ondanks de beperkte ruimte voldeed Hofmeester's corps uitmuntend. Het spel is bij hem immer artistiek. Dan trad dirigent Hofmeester nog op met de eigen Harmonie-Kapel van Beverwijk, natuur lijk ook met degelijk werk: „Hebriden-Ouver- ture" van Mendelssohn en een „Czardas" van Grossman. Alles goed beheerscht en muzikaal verantwoord. Toen nog iets geheel bijzonders, 'n Aangrij pende vertolking van Weber's Obéron-ouverture door „De Eendracht" van Velsen. Wat 'n span ning! Welk een prachtvolle pianissimo's, cresen- do's en decrescendo's. Zeldzaam schoon. En daarna de Tannhauser-Ouverture, onge kend klankschoon, artistiek en indrukwekkend. Waarlijk, de dirigent Beedijn sloot hiermede op imposante wijze dit festival af, dat velen meer voldaan zal hebben dan menig concours. De organisator ervan: het St. Jozef-corps heef eer van zijn werk en verdient een woord van lof. En toen nog een verrassing. Dirigent Hof meester vereenigde zijn twee prachtcorpsen tot één groot, machtig geheel en maakte er een muzikale wandeling mede door het hartje van Beverwijk. Muziek genoeg, maar wat is nu ook een feest zonder muziek? O. K. De beide laatste dagen van het feest dat te Purmerend werd gehouden ter herdenking van het feit dat voor 450 jaren terug, Jan van Eg- mond aan de stad de marktrechten verleende, waren uiteraard wel niet zoo glorieus als de twee eersten, toen de feesten werden geopend en de officieele personen de stad met hun bezoek vereerden, doch hebben niettemin een uitste kend verloop gehad. Zaterdag had des middags een groote paar- dendraverjj plaats. Hiervoor was als prijs gesteld o.a. de gouden zweep van het Koninklijk Huis en voorts belangrijke geldprijzen. De belangstel ling voor deze draverij was zeer groot en ging ver uit boven die van de gewone draverijen, welke periodiek worden gehouden. Des avonds was het weer buitengewoon druk langs de straten der stad en deze drukte werd eerst onderbroken door de onweersbui welke te middernacht de feestvreugde kwam verstoren In verband met de vele teleurstellingen welke er Donderdag en Vrijdag waren geweest, had het organiseerend comité besloten om Zaterdag nog een derde opvoering te geven van het stuk „Johan van Egmonds Privilege", dat reeds twee dagen met zooveel succes was gegeven. Ook thans was de belangstelling weer goed, hoewel bij lange na niet zoo groot als de eerste dagen. De auteur en regisseur van het spel de heer Joh. M. Ridderickhoff, heeft met zijn werk veel eer ingelegd, evenals de componist en leider van het orkest en koorwerk de heer Theo Ettema, directeur van de Purmerender Muziekschool. Aanvankelijk zette het weer van Zondag niet gunstig in, doch met den middag klaarde het weer op en was het bezoek aan de stad weer enorm. Het was evenwel wel wat merkbaar dat de tij den thans voor Velen niet zoo gunstig zijn als wij die vroeger hebben gekend, want naar de buitengewoon groote drukte welke er heerschte werden er geen verteeringen gemaakt. Wie Pur merend maar eenigszins kent en ook vele ande ren bij wie belangstelling voor Purmerend was gekomen wilden de stad zien, vooral des avonds als de feeërieke verlichting overal ontstoken was. Tram en autobussen voerden de menschen bij massa's aan en af. Er heerschte een verkeer van heb ik jou daar. Het muziekconcours dat Zondagmiddag werd gehouden, had ook wel iets van het aanvanke lijk minder gunstige weer te lijden. Niettemin gaf dit toch een aardige opvleuring aan de stad, zooals dat met een muziekconcours altijd het geval is. Het feest werd desavonds besloten met een groot schitterend vuurwerk. Zondag is er den heelen dag wederom prettig gemusiceerd. Zooals ook op de vorige concoursdagen ving, na de officieele ontvangst van de mededingende korpsen door den burgemeester van Halfweg, L. H. Simons, te half twaalf op het feestterrein de Marschwedstrijd aan, waaraan negen veree nigingen deel namen. Er stonden vanmiddag niet minder dan 14 vereenigingen voor het concours ingeschreven. Hieronder volge een korte critische bespreking van de prestaties der vereenigingen. „Jong Eensgezindheid", Heiloo zoo goed als zonder uitzondering samengesteld uit jeug dige krachten, speelde het verplichte nummer niet onverdienstelijk, over het algemeen zuiver van intonatie, op die van de baritons na. De ensemble-klank was zeer aardig, het rhythme stevig, nuanceering en dynamiek waarlijk ver dienstelijk. Ook het vrije nummer werd met goede opvatting en dezelfde kwaliteiten ten ge hoore gebracht. Een dapper koortje puik, al waren de meesten nog slechts 10 maanden aan het koor. Den Haag had een vertegenwoordiging in den vorm van de 's Gravenhaagsche Muziekver. „Harmonie A.T.A.M.". Het corps bestaat nog slechts één jaar. Aan den forsch geblazen inzet te hooren hadden we verwacht een zeer fraai ensemble te zullen hooren. In de zachtere ge deelten kwamen echter de minder fijne kantjes sterker naar voren. Ofschoon er toch verdien stelijk werd gespeeld. Er zaten individueel zeer goede spelers onder. De zuiverheid liet weinig te wenschen over, al was de intonatie in het langzame deel niet bijzonder gelukkig, door te laag intoneerende trompetten. „Avanti" uit Amsterdam ontwikkelde met veel minder leden een bijna even sterken klank als hun medeconcurrenten uit Den Haag. Een en ander liet evenwel nogal aan zuiverheid te wenschen over. Ook de afwerking was minder fraai. Dever vereeniging zou nochtans met een eersten prijs gaan strijken! Ook hier weer twee mededingers. Zelfs een korps uit Vollenhove. Dat „Vollenhoofsch Fan farecorps" kon ons, wat den ensembleklank be treft, minder bekoren. De stemming was min der zuiver over het algemeen, de afwerking min der verzorgd; jammer, want de ensemble-klank was vrijgoed. „Ons Genoegen" uit Egmand aan Zee had een verzorgder techniek en betere voordracht. De middenstemmen waren wel duidelijker, maar evenmin geheel zuiver. De rhythmiek was strak ker, de dynamiek vrij goed afgewogen. Het vrije nummer klonk naar verhouding beter dan het verplichte. Haagsch Kwartet- en Fanfarecorps „Excel sior" uit 's Hage speelde het verplichte nummer „La liberté" van Rousseau niet onverdienstelijk. De trompet-solo klonk wat dun. De ensemble klank was tamelijk vol en afgerond, de tech niek liet aan afwerking te wenschen over. Er viel nogal eens 'n nootje weg. De trompetten waren hier Jazz-spelers onder? klonken verre van fraai. De Harmonie „Voorwaarts" uit Haarlem speelde lang niet onverdienstelijk. De ensemble klank was aardig afgerond, de intonatie over het algemeen vrij zuiver. De rhythmiek zoowel als de dynamiek goed verzorgd. Een aardig en semble, dat nochtans ook minder gelukkige mo menten had, maar over het geheel verdienstelijk speelde. Goede klarinetten. Van „Wilhelmina" van Santpoort was de stemming in het verplichte nummer minder zuiver. Voor een eerste afdeeling was ook de ensemble-klank niet bijster fraai. Vooral het kleine koper had geen mooien afgewerkten toon. Over tal van dynamische en voordracht-details werd heengegleden. Het was niet „af". Het vrije nummer, de Ouverture Dramatique van S. Vlessing, kreeg een betere beurt, al vielen ook hier, zij het in mindere mate, dezelfde feilen te constateeren. Drie concurrenten, die het verplichte num mer, „Ouverture Solennelle" van Sam Vlessing, hadden te verklanken. Als eerste trad in het krijt: Jongelieden Fanfarecorps „Trou en Vriend schap" uit Amsterdam. De inzet van het korte fugato was niet gelukkig. De intonatie was aan den lagen kant. De inzetten aarzelend: de phraseering al heel slecht. Het geheel klonk rommelig en slordig. Hoe komt een korps als dit in deze Eerste Afdeeling?? Het hoort er zeker niet thuis!! „West-Frisia" uit Twisk daarentegen bezat een fraai klankgehalte, speelde beschaafd en met goede voordracht. De stemming liet weinig te wenschen over, de dynamiek was zorgvuldig afgewogen, 'n Enkele intonatie bij 'n inzet was iets minder zuiver, maar het geheel voldeed zeer. Het moeilijke, misschien te moeilijke vrije werk „Fingalshölle" van Mendelssohn, kreeg een waarlijk uitstekende verklanking, alleen het tempo was hier en daar iets te langzaam. De opgave was zwaar, maar werd zeer bevredigend opgelost. Muziekver. „H.U.G.O." uit Heer Hugowaard had ook een zeer goeden ensemble-klank. Ook de voordracht was goed verzorgd, met mooi afwisselende dynamiek, onder goede directie. Het modern-georiënteerde werk „Les Burgra- ves" van Vilette kreeg ook een fraai verzorgde verklanking. Het was in deze afdeeling Cres cendo gegaan wat de uitvoering der verplichte en vrije werken betreft. We hadden hier een hooger puntenaantal verwacht dan bij den uitslag bleek te zijn toegekend. Met de Egmont-Ouverture als verplicht num mer. De Harmonie-Muziekver. „Forzando" uit Am sterdam maakte hier als eerste een uitstekende beurt. Het was tot dit oogenblik ongetwijfeld de fraaiste prestatie van het geheele concours, prachtig van opvatting. Ook het vrije nummer was stralend van kleur en fijn van voordracht. Een genot om naar te luisteren. „Crescendo" van Westzaan onder directeur A. de Vries gaf ook een superieure vertolking van het verplichte nummer „Capitatne Trafalgar" van Sélim. Fraaie ensemble-klank, uitstekende techniek, verzorgde dynamiek en goede voor dracht kenmerkten dit ensemble mede tot het beste dat we op dit concours hoorden. Het was een waardig slot van dit concours. In den Eerewedstrijd bonden de eerste prijs winnaars van den middag den strijd aan om den eerepalm. Als laatste vergastte „Forzando" uit Amster dam ons op de uitvoering van de Ouverture uit de Barbier van Sevilla, „Crescendo" uit Westzaan op de Ouverture „Rienzi". de laatste een zeldzaam indrukwekkende prestatie van een zeldzaam mooi fanfare-corps. Het zou blijken dat dirigent de Vries op dit concours de meeste en hoogste prijzen behaald had, en voorzeker met eere. Menschen, die nim mer fanfare- en harmoniecorpsen, als bij voor beeld de beide laatste van dit concours, hooren zullen ons moeilijk kunnen gelooven, wanneer wij hun verzekeren, dat deze uitvoeringen op hoog artistiek en technisch peil staan. Ze zijn de bloem van de Muziekconcoursen, welke an ders een veelal vrij saaie vertooning zouden zijn. Na afloop van den Eerewedstrijd sprak de heer P. H. v. Essen als voorzitter van het uit voerend comité een hartelijk woord van dank meegewerkt om het concours tot zulk een ge slaagd feest voor Halfweg te maken, en deelde hierna de toegekende prijzen en punten mede. We laten ze, met den uitslag van den Eere wedstrijd en de toegekende eere- en extra- prijzen, hieronder volgen. J. S. Te Zaandam vond Zondag een districtsgezel- lendag plaats, welke werd bijgewoond door on geveer 400 gezellen, afkomstig uit Amsterdam, Bovenkerk, Assendelft, Diemen, Ouderkerk, Purmerend, Volendam, Wormer, Weesp, Sloten en Zaandam. Na een grootsche demonstratie volgde te half drie in het Vereenigingsgebouw een massaverga dering, welke werd bijgewoond door verschei dene heeren geestelijken w.o. de centra&l-prae- ses Van Galen en pastoor v. d. Marck. Het openingswoord sprak de districts-senior A. v. d. Meer. die Zaandam dank bracht voor de ontvangst, waarna de senior van Zaandam een woord van welkom sprak. Vervolgens sprak kapelaan N. de Rooy uit Amsterdam een rede uit over: „De Sport en de Gezellen- Vereeniging" Bij de jeugd gaat het zoo, zei spr., om het be zit van eigen vormen. Iets eigens moeten wij zien groeien. Wij willen ook de voorhoede zijn voor een betere maatschappelijke orde. Ook in het godsdienstige constateeren wij een beter Thans besloten we om ons naar het wrak van het vliegtuig te begeven teneinde er de meest waardevolle voorwerpen uit te kunnen halen. Op weg er naar toe zagen we opeens een vreemd schouwspel. Op een helling van een der vele heuvels zat een wezen, dat zich eens klaps naar beneden liet glijden. Beneden aan gekomen klom het weer naar boven, waarna het zelfde spelletje zich herhaalde. Wat kon dat zijn? Langzaam kwamen we naderbij en tot onzen schrik bemerkten we, dat het een groote ijs beer was. „Laten we maar gauw maken dat we wegkomen," fluisterde oom. Echter het was al te laat. Het monster bemerkte ons en stoof op ons af. Oom had daarbij het ongeluk te strui kelen en ineens was het dier boven op hem. Vlug trok ik mijn mes en voordat het dier oom letsel kunnen toebrengen, trof ik het met mijn wapen tusschen de schouderbladen. Met een woedend gegrom liet het beest zijn prooi les en keerde zich om. Ik vluchtte weg en de beer vloog mij achterna. Mijn hart klopte in mijn keel. Als ik het ongeluk zou hebben om te komen vallen, was mijn lot beslist. De beer won gaandeweg terrein en reeds hoorde ik het dier achter mij snuiven van woe de. Zou ik het dier kunnen ontwijken? Ik durfde niet om te kijken. Plots klonk een knal ,nog een, weer eens. Achter mij een zware slag. Oom Sydney had den ijsbeer neergelegd, juist op tijd. SCHOOL deze nieuwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder aan anderen gevaar ot hinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst) begrijpen, een meer meedoen, meeleven en mee bouwen. Zoo is ook de verhouding tot de sport beoefening. Het gaat niet over de technische kwaliteiten van het spel. ook niet over de leiding van bestaande katholieke sportorganisaties, maar voor alles bezinning op eigen principe. Hoe kan de sport het beste toegepast worden? Ook sport is aan mode onderhevig. Na de ver keerde zijde van sportbeoefening scherp belicht te hebben, wees spr. op het goede, zefs het on ontbeerlijke, dat in de sport huist, want eerbied voor het lichaam houdt in een erkenning van den Schepper. Doch geen sport voor de sport, maar sport als training voor het lichaam ter eere van de onsterfelijke ziel. Sport is een mid- dél tot persoon-vorming. Na de rede van kapelaan De Rooy richtte de centraal-praeses Van Galen nog eenige woor den tot de gezellen, hen opwekkende tot een echt gezellenleven. Moge de offerzin, die u naar Zaandam voerde, u opjagen tot sterke activiteit, tot verhoogde liefde voor de gezellenvereeniging, tot trouw aan uw program, trouw aan uw wijding en trouw aan uw heilige idealen. 50-jarig bestaan Zaterdagmiddag is in het Wapen van Amsterdam in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden officieel heet 50-jarig bestaansfeest van de Zaandam- sche bad en zwem-inricht'ng. De voorzitter, H. J. Visser, gaf een historisch overzicht van de vereeniging gc-durende de hal ve eeuw van haar bestaan. Vooral de laatste jaren is de vereeniging sterk in bloei toegenomen. Het aantal leden is ge stegen tot 1200. Spr. wees er op, dat van de vijf oprichters, de heeren J. J. Ebmeijer, G. van Heyningen. C. va nde Stadt, R. Aten en Wjjens, thans nog vier in leven zijn. Hierna dankte Burgemeester Ter Laan de vereeniging voor 't vele goede werk, wat zij in den loop der jaren verrichtte. Vervolgens voerden t woqrd Dr„ van Rocyen, directeur van de gemeentelijke genees- en ge- zondheidsd'enst en verder de heeren Coenraad Honig voor de Badinrichting te Zaandijk, Gé Dekker voor Neptunus en J. Kroonenberg voor de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis. UMUIDEN, 10 Sept. Rijksvisehafslag. Tarbot 5566 cent per K.G. Griet 13.0022.00 per 50 K.G. Tong 0.701.60 per K.G Groote Schol 21.00—22.00, middel Schol 1L00— 27.00, Zetschol 18.00—58.00, kleine Schol 320—14.00, Schar 9.00 10.00, Pieterman en Poon 1.50—6.00, groote Schelvisch 13.00—18.50, middel Schelvisch 12.50 16.00, kl. midd. Schelvisch 6-7512.50, kleine Schelvisch 4.00—8.50 per 50 K.G. Kabeljauw 18.0043.00 per 125 K.G. Gullen 1.40—7.00 per 50 K.G. Leng 30—65 cent per stuk. Heilbot 80 cent per K.G. Wijting 1.303.30, Makreel 2.80— 8.00 per 50 K.G. Versche Haring 2.007.00 per kist. van de heden aan den Rijksvisehafslag aange komen STOOMTRAWLERS Inviemo 100 manden 840Usselmond 510 manden 2220.Oostzee 120 manden 1480. Petten 450 manden 3240.Betje 200 manden 1440.Liesbeth Betty 650 manden 2860 Silvain 445 manden 1830.—, Juli-Streiff 105 m. 1290Dolfijn 145 manden 1260Hercules 840 manden 3700.—, Amsterdam 720 manden 3140.Sumatra 520 manden 2110. 44 Van zijn kant bleef Lorenzo even veelvul dig als altijd op het kasteel komen, doch hij zag er zóó ontmoedigd en treurig uit, dat de markies tot zichzelf moest zeggen, dat Carmen misschien te laat gekomen was. Hem leek dat alles een onnoodige wreedheid. Waarom al die moeilijkheden en gewetensbezwaren? Omdat Lorenzo op Reina verliefd was, en Reina op Lo renzo? De pastoor was er toch om ze te trou wen? En het huwelijk tusschen die twee Jon gelui zou juist een prachtige oplossing zijn voor de financieele moeilijkheden van Lorenzo en voor een behoorlijk beheer van Reina s vermogen, dat heel groot was, en een eerlijk en bekwaam man als Carvajal noodig had. Doch het kwaad was geschied, Carmen had bereikt wat ze wilde, en Reina verveelde zich daar ginds in Madrid, en snakte naar Aiedo, en haar grootvader, en misschien ook naar Carvajal, hoewel ze dat niet zei. Als Carmen dacht, dat de stand van zaken zóó moest blij- ygfflj dan vergiste zij zich leelijk, want hij, Don Juan, had ook zijn plannen, en zou laten mer ken, dat hü er ook nog was. Op zekeren avond, het was al in Maart, zag Marilena een eigenaardige schittering in de levendige oogen van haar vader, en zij vroeg zich een weinig verwonderd af, wat voor vreemd idee die hersens aan het uitwerken waren. Dien avond was Marilena tevreden. Zij had een lan gen brief van Souza ontvangen, zóó vol teeder- heid, dat haar booze gedachten aanstonds ver dwenen waren. Verdiept in haar geluk van het oogenblik, vergat zij weldra haar vader, die heel ernstig een schaakspelletje deed met Lorenzo. Opeens wekten een paar woorden van Don Juan haar aandacht op. Wat heb ik voor een geheugen, Lorenzo! Ik was het waarachtig vergeten. Weet je wel, dat je een reis naar Madrid moet maken? Die verwenschte advocaten schieten nooit op, en je moet nu beslist maar eens gaan informee- ren, hoe het staat met dat proces over dien grond in Sierramarga. Lorenzo richtte het hoofd op, alsof er een veer in hem geraakt was een en al verba zing en vreugde, wat den ouden man fijntjes deed glimlachen. Ja? Goed, maar dat zal dan aan het eind van de week moeten zijn, daar dat werk voor de landbouwschool.... Neen, neen, dat werk zal Olave wel in orde brengen. Het andere is noodzakelijker, en als je morgenmiddag kunt gaan met den snel trein, of met den wagen, zooals het jou het beste uitkomt, ga dan direct. Zooals u wilt. Ik veronderstel dat je Reina gaat op zoekenmerkte Marilena op, zich aan haar gepeins onttrekkend. Zeg haar dan, dat Francisquin half Mei zijn eerste Communie zal doen. Ik zou graag willen, dat ze op zijn minst acht dagen eerder kwam, zoodat ze dus moeite doet om geen af spraken te maken tegen dien datum. Ik ver wacht een paar gasten, en ik heb haar erg noo dig. Zul je het zeggen? Natuurlijk. Sinds dat oogenblik volgde de oude met zijn iewat ironischen blik de heldhaftige pogin gen van den jongeman, om zijn zenuwen tot bedaren te brengen, die met alle geweld uit drukking wilden geven aan zijn geluk. Door zijn verstrooidheid en stommiteit verloor hij jammerlijk een partij, die hij al haast gewon nen had, en ten laatste kreeg de markies me delijden met hem, en stuurde hem minzaam naar huis. De markies wist heel goed. dat hü Carmen niet bepaald een genoegen deed, met die reis van haar zoon, maar dat kon hem heel weinig schelen. Het kwam hem voor, dat het nu tijd ging worden, om zich met een en an der te bemoeien, gezien de wending, die de za ken namen. Den volgenden dag vertrok Lorenzo, vol op timisme en vol hoop (die dwaze hoop van alle verliefden, die zoo dikwijls in rook vervliegt» naar Madrid. Onnoodig te zeggen dat hij met bekwamen spoed de zaken van den markies af handelde, en zich vervolgens opgeruimd naar de woning van hertog Lugue begaf, om Reina te begroeten, en haar het verzoek van Mari lena over te brengen. Reina was niet thuis. De bediende, die hem te woord stond, deelde hem mede, dat zij en juffrouw Lugue met een paar vriendinnen bij de familie Fuentes gedineerd hadden, en dat hij haar waarschijnlijk in den schouwburg zou vinden, waar mevrouw de hertogin gezegd had, dat ze na het diner naar toe zou gaan. Lorenzo liet zijn kaartje achter, en ging be zorgd de statige treden weer af. Hij wist niet wat te doen. Zijn zaken in Madrid waren af gehandeld en in Aledo was hij hard noodig, waarom hij reeds den volgenden morgen dacht terug te gaan. Doch weggaan, zonder Reina ge zien te hebben? Geen denken aan. Hij zou be slist naar den schouwburg gaan. Hij nam eet) taxi, die hem in een oogenblik bij zijn hotel bracht, verkleedde zich in 'n ommezien, en in de meest onberispelijke avondkleeding en in 'n prachtige overjas een overblijfsel van zijn rijke dagen stapte hij weer in de taxi, en liet zich tot voor den ingang van den schouw burg brengen. Men was reeds bezig met de tweede acte, toen hij behoedzaam in de loge verscheen. Hij nam plaats in zijn fauteuil, greep zijn kijker, en oe- gon nauwgezet de onderscheidene rijen af te zoeken, in de hoop, Reina te ontdekken. Hij zag haar nergens. De hertog en de hertogin wa ren er wèl, en oog zag hij hertogin Ordague. met markiezin Souza en haar zoon Pablo, en mevrouw Mendizabal met haar dochters. Het zou best kunnen zijn, dat hij Reina niet trof.... Maar hij zou niet teruggaan, zon der haar gezien te hebben (al zou hij er een dag langer in Madrid voor moeten blijven), en zon der zijn blikken aan haar verzadigd te hebben, teneinde zich schadeloos te stellen voor die af schuwelijke dagen van haar afwezigheid, en zon der haar gezegd te hebben, dat Aledo een gat was zonder haar, en zonder haar gevraagd te hebben, om toch vooral gauw terug te komen onder degenen, die van haar hielden. Wat vloei de het hart van den jongen over van teeder- heid! Zijn liefde welde zóó onstuimig en zóó natuurlijk in hem op, dat hij de stem van zijn gezond verstand, en van zijn trots niet eens meer hoorde. Hij was in dat gelukkige stadium, waarin men voelt, maar niet redeneert. In zijn droomerijen was hij verdiept, toen het doek viel, bij het einde van het bedrijf De zaal vulde zich met licht, het dof gemurmel van gesprekken, die thans met luider stem gevoerd werden, verhief zich, en een krachtige hand werd vriendschappelijk op zijn schouder gelegd Hij keerde zich om, en bevond zich van aange zicht tot aangezicht tegenover José Mendlzabaj Kerel, Carvajal, wie had dat gedacht! Hoe gaat het ermee? Wanneer ben je gekomen? Zij drukten elkaar de hand. Mendizabal was een goede jongen, en Carvajal kon hem niet betrekken in de minachting, die Roza hem in boezemde zooals hij ook nooit haar voortr?!- felijke moeder erin betrokken had José zou ook met welgevallige oogen Lorenzo's huwelijk met zijn zuster gezien hebben. Vanavond, met den sneltrein. Ik ben erg blij je te te zien, jongen. Ik dacht, dat je bij het Derde was.... Ja, ja, dat ben ik ook. Maar ik ben met verlof. En jij? Zit je nog altijd in Aledo? Hoe maken Don Juan en Marilena het? Allemaal heel goed. Marilena is, tusschen twee haakjes, heel knap in haar rouwkleeren. Het is een geweldige vrouw, jongen. Trouwt ze niet? Marilena trouwen? Ja, we denken allemaal van wèl; ééns. Wat wil je een vrouw die nog zoo jong ls? Maar voor het oogenblik is er geen enkele stap in die richting te bemerken. Zij houdt zich heel rustig en leeft erg terugge trokken. Wanneer ga je weer weg? Morgen alweer, als ik er in slaag, om van avond Reina Solvadal te zien. Dat zal wel moei lijk zijn, want als ze hier niet is, en op dit uurIk zou het vervelend vinden als ik om haar een heelen dag moest verhezen (hier riep Lcrenzo al zijn wereldsche behendigheid te hulp, om onbeschaamd te kunneD liegen) want ik heb zoo een en ander te doen in Aledo. Je vat je baantje ernstig op. schijnt het. glimlachte Mendizabal met een zeker mede .Ij- den, waaruit oprechte sympathie sprak. Wie zou thans dien Lorenzo Carvajal terugkennen? je moet iets goed doen, of het heelemaal niet doen, jongen. O ja, natuurlijk. Kijk, mijn moeder heeft Je al gezien en wuift je toe. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7