De „Morro Castle" brandt nog UIT NOORD- EN ZUID-AMERIKA Rusland in den Volkenbond Italië verwacht het prinsenkind Duitschland en het Oostpact Het nieuws van heden NIEUWE POLITIEKE WERKELIJKHEID Habsburgers terug in Oostenrijk? EXPLOSIE WAKKERT HET VUUR OPNIEUW AAN NASTRO BIANCO DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 Ochtendblad Moeilijke taak voor de Pan- Amerikaansche econo mische conferentie Mogelijkheden in de toekomst Over détail-kwesties zou nog onderhandeld worden Het Weer Bondsraad besluit eenstemmig de Sovjet-Unie toe te laten en een permanenten zetel aan te bieden Polen stemt ook voor wÊB^SSB^ma Kapitein Warms vermoedt dat brandstichting de oorzaak van de ramp is geweest Nog 60 personen ver mist Men voelt, hoe diep de lief de voor 't huis-Savoie in het volk is geworteld" Geschenken van rijk en arm Het paleis van Prinses Marie-José van België en haar gemaal, den Italiaanschen Kroonprins, te Napels. Hier is het vertrek voor de ver wachte blijde gebeurtenis ree ds in gereedheid gebracht Toetreden onmogelijk zoolang gelijkgerechtigdheid niet is verwezenlijkt Steunverplichting gelaakt Zoek Mijnstaking in België De christelijke bond zal er aan meedoen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18939 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De gebeurtenissen, die binnen de grenzen van ons werelddeel plaats grijpen, leggen, begrijpelij kerwijze, cp een goed deel van onze aandacht beslag; maar het is niet overbodig van tijd tot tijd enkele oogenblikken te wijden aan wat zich in de rest, de zeer belangrijke rest van de wereld afspeelt. Vroeger of later toch onder vinden wij daarvan den terugslag. De wereld is klein geworden en er zijn geen veranderingen in het Verre Oosten of het Verre Westen, die niet na korter of langer tijd in het oude Europa haar invloed doen gelden. Zoo mag er wel even op gewezen worden, dat in minder dan een jaar de relaties tusschen de Vereenigde Staten en de republieken van Midden- en Zuid-Amerika in een geheel nieuw stadium getreden zijn. Deze belangrijke wijzi ging in de politieke verhoudingen is het recht- streeksch gevolg van de democratische verkie zingszege in de V. S. en in zekere mate óók vau de revoluties, die van 1930 tot 1933 La- tijnsch-Amerika in beroering brachten. Het po litieke imperialisme, waarvan de republikein- sche partij dertig jaar lang de kampioene was, is opgegeven en heeft plaats gemaakt voor een samenwerking tusschen de republieken, waar van alle vruchten zeker nog niet rijp zijn, maar die toch reeds aan veel verbittering en wan trouwen een einde heeft gemaakt. De nieuwe politiek der V. S. spreekt zich uit in daden, die, elke voor zich,5 in geheel La- tijnsch-Amerika een voortreffelijken indruk ge maakt hebben. De toejuichingen, die president Roosevelt in Cartagena en elders ten deel geval len zijn, toen hij zich dezen zomer per kruiser naar de Hawaieilanden begaf, zijn dan ook zeer oprecht. Deze toejuichingen beteekener. méér dan een aan een vreemd staatshoofd ge brachte persoonlijke hulde: zij waren een uiting van dankbaarheid. Het is niemand in Zuid-Amerika ontgaan, dat de V. S. het gebied van Nicaragua en dat van Haiti, dat zij sinds lange jaren militair bezetten, hebben doen ontruimen. Tot in het diepst der pampas weet men evenzeer, dat de V. S. bij gelegenheid van de in December ge houden Pan-Amerikaansche Conferentie afstand gedaan hebben van het recht van interventie in de aangelegenheden van een aantal der klei nere Latijnsch-Amerikaansche republieken. Het bestaan van dat recht was tot dusver 'n zwakke stêe in de organisatie van de pan-Amerikaan- sche Unie, waarvan vele leden telkens met leed wezen moesten vaststellen, dat den geest van de Monroe-leer door de Washingtonsche macht hebbers maar al te vaak geweld werd aan gedaan. Dat is nu uit. Er is niemand in geheel Ame rika, die het er niet mee eens is, dat „Amerika voor de Amerikanen" is en dat geen enkele niet- Amerikaan het recht heeft in zuiver Amerikaan sche aangelegenheden tusschenbeide te komen. Maar men behoeft er ten Zuiden van het Pa namakanaal thans ook niet meer aan te twij felen, dat het den V. S. ernst is als zij zich op het standpunt stellen, dat alle leden der Unie gelijke plichten en rechten hebben. Tegenover Cuba heeft de regeering te Was hington bewezen, dat zij volkomen bereid is haar woorden door daden te laten volgen. Op 29 Mei van dit jaar toch men weet het is door een nieuw verdrag een einde gemaakt aan den toestand van halve-onafhankelijkheid, waarin het uit 1903 dateerend amendement- Platt de Cubaansche republiek tot dusver hield gekneld. Sinds 29 Mei hebben de Cubanen net recht zich, desnoods door middel van een re volutie, de regeering te geven, die zij de beste achten, zonder dat een aantal Amerikaansche oorlogsschepen er hen aan herinnert, dat zij zonder de goedkeuring van Washington niets duurzaams kunnen tot stand brengen. Een nieuwe Pan-Amerikaansche orde is uit de verwarring der laatste jaren geboren. Maar die orde beperkt zich tot dusver alléén tot het terrein der internationale politiek. De econo mische, financieele en monetaire wanorde, die het dollar-imperialisme voor een niet gering deel geschapen heeft,bestaat nog altijd. Is het mogelijk, ook aan die wanorde 'n einde te maken? In Amerika is men er van over tuigd en een speciale economische conferentie, waaraan alle Amerikaansche republieken zullen deelnemen, zal tot dit einde in Santiago, in Chili worden saamgeroepen. Deze conferentie had eigenlijk reeds in het begin van dezen zo mer moeten plaats hebben; zij is uitgesteld en pessimisten beweren, dat het er mee gaan zal als met de economische wereldconferentie van Londen, waarvan het vervolg op zich wach ten laat en zich nog wel heel lang zal late» wachten. Er is geen reden, om niet eenig optimisme te blijven voeden. Niemand zal beweren, dat het einde van den economischen oorlog met zijn verhoogde douanerechten, zijn invoerbeperkin gen en zijn restrictieve maatregelen van allerlei aard, reeds in zicht is. Het woord „autarkie", dat een vonnis voor den internationalen handel beteekent, keert maar al te vaak in de ko lommen der bladen terug. Maar Latijnsch Amerika vraagt, nadat voor alle republieken de politieke onafhankelijkheid verkregen is, met aandrang een nieuwe economische orgenisatie, die óók 'n bevrijding beteekenen zal. Latijnsch Amerika vraagt, via de Pan-Amerikaansche Unie, meer liberaliteit en een rechtvaardiger evenwicht op 't gebied van in- en uitvoer, een verlaging van de douanemuren, die welhaast onoverklimbaar zijn, een royale toepassing van het wederkeerigheidsbeginsel en een continen taal muntstelsel, dat aan den monetairen chaos een einde maken moet. Men houde in het oog, dat een aantal van de Midden- en Zuid-Amerikaansche republie ken in staat van insolvabiliteit verkeert; zij leven dank zij de afkondiging van een totaal of gedeeltelijk moratorium, dat niet tot in lengte van dagen bestendigd blijven kan. Hun schulden zijn sneller gegroeid dan hun midde len; de credieten, die de Noord-Amerikaansche bankiers verleend hebben, zijn van het ont breken van economische onafhankelijkheid de directe oorzaak. Zonder hulp, en zeer daadwer kelijke hulp, van de V. S. zal Latijnsch Amerika onmogelijk zijn financieele moeilijkheden kun nen overwinnen. Maar is het oogenblik daar om aan de V. S. belangrijke financieele offers te vragen? In een tijd, waarin de groote repu bliek zelf met de grootste moeilijkheden te kampen heeft en al haar aandacht en middelen aan een binnenlandsche restauratie geven moet? De economische conferentie van Santiago zal uiterst belangrijk werk te doen krijgen. Cuba bijvoorbeeld, thans politiek onafhankelijk van Washington, is economisch nog steeds in New- Yorks macht. De Amerikaansche financiers hebben in Cuba niet minder dan een milliard dollars gestoken en de Cubanen zijn hoogstens in naam eigenaars van de suiker- en tabaks plantages, die den voornaamsten rijkdom van 't eiland uitmaken. Deze toestand kan niet be stendigd blijven en Cuba hoopt dat de regee- ring-Roosevelt te zijnen gunste met de bankiers een regeling zal kunnen treffen. Andere republieken zijn er even slecht als Cuba aan toe. Sommige hebben de controle van verschillende bronnen van inkomsten aan agenten van de schuldeischers moeten afstaan en dezen beheeren de de staatsbegrooting toeko mende saldi of zij zich in een kolonie bevinden. Haiti verkeert in dat geval. De Philippijnen hebben zelfs lang geaarzeld hun politieke onafhankelijkheid te aanvaarden. Het is prachtig een vrij volk te zijn, maar de vrijheid is alléén mogelijk en genietbaar als het afzetgebied voor het uitvoeroverschot ook na de onafhankelijkheidsverleening blijft bestaan. De Philippijnen nu zijn voor hun suiker vol strekt op de V. S. aangewezen. Wat zou er van de economie der eilanden terecht komen, als de V. S. de suiker der onafhankelijke Phi lippijnen als „vreemde" suiker zouden beschou wen, onderworpen aan het algemeene invoer recht? Een overeenkomst is gelukkig tot stand gekomen en de bewoners der Philippijnen kun nen er tamelijk zeker van zijn, dat „vrijheid" niet langer „failliet" beteekent. Maar presi dent Roosevelt heeft zich met zijn tegemoetko mende houding in de V. S. solide vijand schappen gekweekt. Wil evenwel een nieuwe economische politiek kunnen ingeluid worden, dan zal vóór alles een einde moeten worden gemaakt aan den monetairen chaos, die thans elke duurzame overeenkomst onmogelijk maakt. Met een dol lar „van caoutchouc" kan Zuid-Amerika niet rekenen. Stabilisatie is eerste eisch. Omdat die voorshands echter nog niet mogelijk is, moest het congres van Santiago naar later datum worden verschoven. Nü zou het niet de vruch ten hebben afgeworpen, die Pan-Amerika er van verwacht. Onze Belgische correspondent seint ons: Uit Weenen wordt gemeld, dat de Oosten- rijksche regeering besloten heeft, dat de leden van de gewezen keizerlijke familie binnenkort naar Oostenrijk kunnen terugkeeren. Drie afgevaardigden zijn benoemd, die over de detailkwesties zullen onderhandelen met drie afgevaardigden der dynastie der Habsbur gers. Deze laatste drie zullen reeds 15 September a.s. te Weenen aankomen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen |j wind uit Oostelijke richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- ring. ïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllilllinl GENèVE, 10 Sept. Officieel wordt medegedeeld, dat de Volken bondsraad eenstemmig heeft beslo ten Sovjet-Rusland tot den Volken bond toe te laten en het een perma nenten zetel in den Raad aan te bieden. Het besluit werd genomen in een geheime bijeenkomst van den Raad. Argentinië en Portugal ont hielden zich van stemming. GENèVE, 10 Sept. (Reuter). Na de verkie zing van den Zweedschen minister Sandler tot voorzitter van de Assemblée feliciteerde ar. Be- nesj den nieuwen president. Sandler dankte bewogen voor het vertrouwen, dat men in hem gesteld had en drukte eveneens zijn erkente lijkheid uit voor de eer aan zijn land bewezen. Hij zeide, dat hij zijn geringe ervaring in dienst van de Assemblée zou stellen. Op deze woorden volgde een hartelijk applaus. Vervolgens ging men over tot de benoeming van de vijf groote commissies. De commissie voor de ontwapening werd niet ingesteld. Bevestigd wordt, dat de directe onderhande lingen tusschen Warschau en Moskou tot een goed resultaat hebben geleid. Beek heeft telefonisch vernomen, dat Mos kou zich gebonden acht door het verdrag van Riga en het protocol van de definitie van den aanvaller, zoodat de Poolsche regeering voor het toelaten van Rusland tot den Volkenbond zal stemmen. Zijn schriftelijke instructies heeft Beek evenwel nog niet ontvangen. Naar aanleiding van de rede van Benesj te Genève heeft het staatsdepartement verklaard, dat voor samenwerking tusschen den Volken bond en de Vereenigde Staten slechts politieke kwesties in aanmerking komen. Op het gebied van humanitaire aangelegenheden e. d. zal Amerika nooit met den bond samenwerken. De villa Roséberry in de omgeving van Napels, wadr ex-koningin Elisabeth van België verblijf houdt en waar zich thans ook Haar dochter Marie-José bevindt NEW YORK, 10 Sept. Onder donderend geraas heeft een ont ploffing plaats gehad op de nog steeds brandende „Morro Castle", die bij eb ongeveer drie meter in het zand verzonken ligt. Uit den achtersten schoorsteen schoot een fontein van vonken de lucht in. Men vermoedt, dat het grootste deel van het dek is ingestort. Uit vrees dat nog meer explosies zullen vol gen heeft de brandweer opdracht gekregen, het leggen van slangen in het schip te staken. Ook de wacht, die het geheele schip wilde doorzoeken, mag niet op het wrak komen voor dat het vuur geheel is gebluscht. De vlammen slaan thans ook uit den boeg. In de nabijheid van het schip zijn vandaag weer twee lijken aangespoeld. In de stampvolle zaal der New Yorksehe douane-autoriteiten is onder voorzitterschap (Van onzen Romeinschen correspondent) Een „nastro bianco", een wit lint, is het teeken waarmee men in Italië het huis siert, waar een baby geboren is. Vaak kan men in een volksbuurt een oude vuile deur met één of twee van die witte strikjes gesierd zien, ten teeken dat er een Italiaantje het levenslicht heeft gezien, en de uitdrukking „nastro bianco" beteekent zonder meer zooveel als „blijde ge beurtenis". Op de straten rondom het koninklijke paleis te Napels beginnen de Napolitanen al wat lang zamer te loopen om het moment te treffen, waarop op de breede paleispoort een witte strik verschijnen zal, teeken, dat de nieuwe spruit van het Huis Savoie geboren is. Prinses Marie-José houdt nog verblijf in de Villa Rosebery, waar haar moeder, koningin Elizabeth, en de kroonprins haar gezelschap houden; deze oude villa met haar rustige lig ging op de punt van Posilipo biedt een vredig oponthoud voor de aanstaande moeder. De ge boorte, als een staatsfeit van de eerste grootte, zal echter moeten plaats hebben in de officieele atmosfeer van het koninklijk paleis. Daar is het vertrek voor de blijde gebeurtenis reeds voorbereid en heeft kroonprins Umberto onder zijn persoonlijke leiding het appartement laten inrichten, waar de jonge moeder met haar kind de eerste weken zal doorbrengen. Daar zullen ook de koning en de koningin van Italië eerst daags hun intrek nemen, om tegenwoordig te zijn bij de voor het Huis Savoie zoo gewichtige gebeurtenis. liH In de kapel van de Villa Rosebery wonen de kroonprins en de kroonprinses dagelijks de H. Mis bij en bidden voor den goeden afloop van het blijde feit. Maar ook in alle lagen van het Italiaansche volk wordt menig gebed gestort Bij deze „nastro bianco" die zoo recht een ge beuren naar het hart van het Italiaansche volk is, voelt men weer, hoe diep overal de liefde tot het Huis Savoie in het volk is geworteld. Behalve gebeden en beloften van gebeden stroomen ook geschenken naar Napels. En nu spreek ik niet van de min of meer officieele geschenken, die de steden en de groote natio nale instellingen aan de jonge moeder van Sa voie aanbieden. De kroonprinses zelf heeft ge wild, dat deze feestgeschenken worden omgezet in liefdadigheid. De Napelsche hofhouding zal aan alle kleine Napolitanen, die op denzelfden dag als het prinsje of prinsesje worden geboren, een fraaien bay-uitzet schenken. Ver schillende steden doen hetzelfde; bovendien worden op vele plaatsen allerlei liefdadige in stellingen gesticht, tehuizen voor moeders en kinderen, ziekenhuizen en gestichten voor ouden van dagen, die den naam van den nieuwen Savoie-spruit zullen dragen en dien naam dus van meet af tot een teeken van liefdadigheid zullen maken. Waarschijnlijk zal er, vooral als de spruit een prins is, ook een groote amnestie worden uitgevaardigd, zoodat het jonge wezen tje uit het koningsgeslacht bij zijn eerste ver schijning door duizenden zal worden gezegend. Heeft dat niets te beteekenen? Men moet maar eens de ballade „O louée conception" lezen, die Frangois Villon in 1460 aan de kleine Marie van Orléans wijdde, wier komst den jongen en reeds rampzaligen dichter uit de gevangenis en mis schien van de galg bevrijdde. Maar om tot de geschenken terug te keeren: honderden kinderen zenden een stuk van hun speelgoed met een weijsch voor het prinsje of prinsesje, vrouwen uit het volk sturen zelfge- borduurde kleedlngstukjes en goede raadslagen voor de jonge moeder. Zelfs relikwieën en min der rechtzinnige amuletten worden van alle kanten naar Villa Rosebery gezonden met een gebruiksaanwijzing erbij en het verzoek, ze na den goeden afloop toch vooral terug te sturen. Een bijzondere vermelding verdient de wieg. die het geschenk van de stad Napels is en waartoe duizenden het hunne hebben bijgedra gen. Het pronkstuk, dat dezer dagen voor de Napolitanen is tentoongesteld, bestaat uit een voetstuk, waarop tusschen twee zilveren ade laars de boog rust, waarin de eigenlijke wieg is opgehangen. De boog is, evenals de wieg zelf. bedekt met schildpadplaten, die met zilveren figuren zijn ingelegd. In den buitenrand van de wieg zijn bovendien camées ingelegd, die ta- fereelen uit het Napelsche landschap en zinne beeldige figuren vertoonen. Van binnen is de wieg met goudlak gesierd. Daarin zal straks, tot vreugde van heel Italië, de jongste spruit van het Huis Savoie liggen. van den adjunct-directeur der koopvaardij-in spectie, Dickerson Hooves, het onderzoek der federale autoriteiten naar de oorzaak van de ramp van de Morro Castle" begonnen. Als eerste getuige werd gehoord de waar nemende kapitein Warms. Toen hij sprak over den dood van zijn vriend, kapitein Wilmott, kon hij zijn aandoening niet meester blijven. Hij verklaarde, dat Wilmott Vrijdagavond plot seling aan een acute storing in de spijsvertering is overleden. Bij het vertrok was Wilmott ge heel gezond geweest. Warms verklaarde verder te vermoeden, dat brandstichting de oorzaak van de ramp is ge weest. Hij grondde dit vermoeden op het feit, dat op de vorige reis ook reeds een poging tot brandstichting is gedaan. Hij was te 2.45 des nachts op de hoogte ge steld van den brand. De wacht meldde t'->en, dat hij vlammen en rook had waargenomen in de ventilatoren aan bakboordzijde; Warms had daarop onmiddellijk den tweeden officier opgedragen, de noodige maatregelen te nemen. Even later meldde de wacht in den salon, dat er brand was in de bibliotheek. Het vuur was hier ontstaan in een kast, waarvan de deuren opensprongen. In de kast is gasoline waar genomen. Nog vóór drie uur heeft Warms groot alarm laten slaan. De manschappen werden aan dek geroepen en de stewards en saion- wachts kregen opdracht, de passagiers te wekken. Warms verklaarde, dat de oorzaak niet kan gelegen zijn in het inslaan van den bliksem. Volgens de laatste berichten zijn thans 77 dooden van de Morro Castle" geïdentifi ceerd. Vermist worden nog 29 passagiers en 31 leden der bemanning. BERLIJN, 10 Sept. (D.N.B.) De Duitsche Rijksregeering heeft na zorgvuldig onderzoek van het plan tot het tot stand brengen van een zoogenaamd Oostelijk Locamo, de betrokken re geeringen thans op de hoogte gesteld van haar standpunt.. Zooals men weet, is er bij het voorgestelde nieuwe veiligheidsstelsel in Oost-Europa in de eerste plaats sprake van de verplichting derjicht eventueel deelnemende landen. Rusland, Duitsch land, Tsjecho-Slowakije, Polen, Littauen, Let land! Estland en Finland, om elkaar in geval van oorlog automatisch en wederkeerig militairen steun te verleenen. Bovendien zou Rusland waarborgen moeten geven voor het pact van Lo- carno en Frankrijk voor het Oostelijk Locamo. Deze waarborgen zouden eventueel ook ten gun ste van Duitschland verstrekt worden. De Duitsche regeering verklaart thans principieel, dat zij het niet mogelijk acht, toe te treden tot een dergelijk internationaal verdragensysteem, zoolang haar gelijkgerech tigdheid op het gebied der bewapening nog door bepaalde mogendheden in twijfel wordt getrokken. Hetzelfde standpunt is ook beslissend voor de toekomstige houding van Duitschland tegenover den Volkenbond. Wat betreft den plicht tot het verleenen van militairen steun verklaart de Duitsche regeering, dat tot dusverre bij alle internationale onder handelingen de verwerkelijking van deze gedach te, die aanknoopt aan de sanctiebepalingen van het Volkenbondsstatuut, gestrand is op onover winnelijke moeilijkheden. Duitschland, welks cen trale ligging te midden van zwaarbewapende sta ten tot bijzondere voorzichtigheid dwingt, kan geen verplichting op zich nemen, die het land zou meesleepen in alle conflicten, die in het Oosten mogelijk zijn en die het waarschijnlijk VOLKENBONDSRAAD BESLUIT SOVJET RUSLAND TOT DEN VOLKENBOND TOE TE LATEN TREDEN EN EEN PERMANEN TEN ZETEL AAN TE BIEDEN. ARGENTINIë EN PORTUGAL ONTHIELDEN ZICH VAN STEMMING. Brandstichting oorzaak van de ramp op de Morro Caatle"? Explosie wakkert het vuur op nieuw aan. Duitsche regeering maakt haar standpunt ten aanzien van een Oostelijk Locarno bekend; Rechtsgelijkheid voorwaarde, steunverplichting gelaakt. Oostenrijksche regeering zou de ex-keizerlijke familie hebben toegestaan weer naar Weenen terug te keeren. Opheffing van het vooroefenings-instituut te verwachten? Heden wordt te Utrecht de 31ste Nederlandsche Jaarbeurs geopend. Memorie van Antwoord der Regeering aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot be lasting van goederen in de doode hand. Circulaire van t R. K. Werkliedenverbond over de vervanging van oudere arbeiders door jongeren. New Yorksehe Beurs: Na ongeanimeerde ope ning sloot de markt onregelmatig. Er is niets ellendiger en irriteeren der misschien, dan dat iets zoek ge raakt hetgeen we meenen zóó maar voor 't grijpen te hebben. We wéten zeker denken althans zeker te we ten dat we 't daar hebben neerge legd. Bij-omstandigheden herinneren we ons nog. En 't is weg. Niemand heeft 't gezien. Niemand weet er iets van. We zoeken tien maal op dezelfde plek. Om uit je vel te springen. We kunnen misschien vele malen vlugger ons een nieuw aanschaffen of ver vaardigen, maar we zoeken, zoeken, zoeken het oude. Juist omdat het on verklaard verloren gaan ons zoo trei tert. Waar is het? Waar bleef het? We geven iedereen de schuld en kij ken alle huisgenooten er scheel op aan. Totdat we, tijden later, het terug vinden ergens waar niemand anders dan we zelf het kunnen gelegd heb ben. tot het tooneel van den strijd zou maken. Er is geen reëele politieke behoefte aan de bijzondere garanties door Frankrijk en Rusland. Duitsch land kan in ieder geval van dergelijke garanties geen voordeel verwachten. De Duitsche regeering gelooft, dat andere methoden tot het verzekeren van den vrede meer succes zouden kunnen hebben. In het algemeen zou zij daarbij de voorkeur geven aan bilaterale verdragen. Ook meerzijdige verdragen wijst zü echter niet van de hand. Alleen moet daarbij het zwaartepunt niet gelegd worden bij de verplich ting tot het verleenen van militairen steun, maar op den non-agressieplicht en op de plichten der staten, die bij het. conflict betrokken zijn. Deze verplichtingen laten zich bij vreedzame maat regelen ter voorkoming van den oorlog zeer wel tot reëele vredesgaranties maken zonder dat daarmede het gevaar voor ernstige complicaties verbonden zou zijn zooals zeker het geval zou zijn bij de thans voorgestelde verplichting tot steunverleening. BRUSSEL, 10 Sept. (Reuter.) Ook de christe lijke mijnwerkersbond heeft besloten tot staking op 17 September as, wanneer de loonsverlaging zal worden doorgevoerd. Stand op Dinsdag 1 uur van.: 766. Vorige stand: 765.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1