Schuschnigg's taak Arbeid voor de jeugd New-Yorksche Beurs Athletiek-oorlog DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 Geen régime tegen de arbeidersklasse Een nieuw gifgas Balkan-conferentie gesteld uit Aardschokken in Algiers De Saarkwestie Kind uit den trein gevallen Brand op het wrak van de ..Dresden" Korte berichten Er moet plaats worden gemaakt Hervorming van het openbare leven volgens het corpora tieve systeem In geconcentreerden vorm ook als explosiemiddel te gebruiken wegen* meeningsverschillen onder de deelnemers Paniekstemming onder de bevolking Berlijn staart een nota aan de regeeringscommissie Tandarts vermorzeld bij poging het kind te redden LIBERALE POLITIEK Wenschen en wenken van den Vrijheidsbond DE LOKAALSPOORWEG GOUDA-ALPHEN Bijzonderheden over de dienst regeling Gouden kloosterjubilé Minstens zestig duizend jonge menschen verkeeren in een wanhoopsstemming over hun toekomst Staatsraad Kan bij den ex-keizer AANBESTEDINGEN EN OMZET BELASTING De levering van straatklinkers aan de gemeente Amsterdam De „Johan de Wit" heeft vertraging Stemming ongeanimeerd; slot op het laagste punt Radio Crfrp. of Am 3 AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 10 Sept. WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT Storm op til tusschen K. N.G.V. en K. N. A. U.? WIELERCLUB OP DEN WEG „Rotterdam" kampioen Kon. Kunstzaal Kleykamp STOOMVAARTLIJNEN WEENEN, 10 Sept. De correspondent van de „Times" stelde in een interview met den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg de vraag: „Wat is in groote trekken de binnen - landsche politiek van Oostenrijk en in hoe verre denkt gij, dat de verzoening van die dee- len der bevolking, welke vijandig staan tegen over of afzijdig van de regeering, afhankelijk is van het staken van buitenlandsch ingrijpen en buitenlandsche propaganda? Is het juist te zeggen, dat Oostenrijk fascistisch is geworden? Of heeft de gedachte van bondskanselier Doll- fuss inzake een specifiek Oostenrijksch systeem aangepast aan Oostenrijksche behoeften dat verscheidenheid en vrijheid van gedachte niet zou uitsluiten, nog de volle goedkeuring der regeering?" Dr. von Schuschnigg antwoordde: Wijlen bondskanselier dr. Dollfuss heeft na de onder drukking van de Pebruari-revolutie op een allen twijfel buitensluitende wijze en hierbij wijs ik op de herhaalde verklaringen van den vice- kanselier prins Starhemberg verklaard, dat bij de onderdrukking van den Marxistischen opstand wij niet dachten aan de instelling van een tegen de arbeidersklasse gericht régime. De sindsdien ingezette constitutioneele hervorming die in overeenstemming is met de historische ontwikkeling van den Staat, toont duidelijk, dat de arbeiders, dat alle klassen der bevolking ver zekerd zullen worden van een meer'directe en meer effectieve vertegenwoordiging van hun be langen dan in het verleden. Het was de be doeling van dr. Dollfuss en wij voelen ons de uitvoerders van zijn politiek testament den beroepscorporaties een status van zelfbe stuur te geven en aldus het volk veel belang rijker organische rechten te geven, dan het enkele recht van verkiezing van een partij-par lement. Onze ontwikkeling sedert 1918 heeft ge toond, dat in een zuiver formeele democratie de strijd der partijen niet leidt tot een vrucht bare samenwerking voor het welzijn van het geheel, maar tot een kloof in het vblk en in het staatsleven. Een omkeering van deze fou tieve methode is onvoorwaardelijk noodzake lijk, maar kan naar onze meening niet tot stand worden gebracht door gedwongen unificatie op het program van een enkele partij, door het uniform-maken en door het op één niveau brengen van alles, aangezien intellectueel en economisch leven de creatieve kracht van het individu en van het persoonlijke initiatief niet kan missen. Zijn verscheidenheid van type is in het bijzonder een levensvoorwaarde voor het Duitsche volk, aangezien dit de basis vormt van zijn cultureele vermogens en zijn cultureel belang. Niet dit op te heffen, maar het in harmonie te brengen met de belangen van het geheel is de taak waarvoor wij ons geplaatst vinden en die wij ons geroepen voelen tot oplossing te brengen door een hervorming van ons open bare leven volgens het corporatieve systeem. Op de jaarvergadering van het Amerikaansch Scheikundig Genootschap deed dr. George Cady van de UB. Rubber Co. eenige mededeelingen over een nieuw, aan phosgeen verwant, oor log sgas, dat in geconcentreerden vorm ook als explosiemiddel gebruikt kan worden. Het gas zou zijn samengesteld uit een deel stikstof, een deel fluorine en drie deelen zuur stof. ISTANBOEL, 10 Sept. (Reuter). De voor zitter der Turksche delegatie van de Balkan conferentie, die op 1 October te Istanboel zou worden gehouden, heeft verklaard, dat deze conferentie voor onbepaalden tijd is uitgesteld, wegens meeningsverschillen tusschen verschil lende Balkanstaten, die er aan zouden deel nemen. PARUS, 10 Sept. (Reuter). De bevolking van Noord-Algiers verkeert op het oogenblik in een paniekstemming, daar zich, na de laatste zware aardbeving, die het plaatsje Carnet bijna ge heel verwoestte, overal nieuwe aardschokken hebben voorgedaan. De bewoners van de ge- heele streek zijn er toe overgegaan, hun huizen te verlaten en sedert Vrijdag leven zij onder den blooten hemel. De regeering van Algiers heeft voorloepig een bedrag van 60.000 francs voor de slachtoffers van de aardbeving van jX Vrijdag beschikbaar gesteld. In den loop van Zaterdag heeft in St. Cyprien een aardbeving wederom groote schade aangericht. BERLIJN, 10 Sept. Het ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft aan de regeerings commissie van het Saargebied een nota gezon den, waarin stelling wordt genomen tegen de in een aan den secretaris-generaal van den Volkenbond gericht schrijven opgesomde be> schuldigingen tegen den Duitschen vrijwilli- gen arbeidsdienst. De regeeringscommissie wordt opgewekt Duit sche werkkampen te bezoeken, indien zij mocht twijfelen aan het niet-militaire karakter van den vrijwilligen arbeidsdienst. Onze Belgische correspondent seint ons: Te Jemelle is Zondag in de bocht van de spoorlijn een vier jarig kindje uit den trein gevallen. Een tandarts die met zijn vrouw in denzelfden coupé zat, poogde vergeefs de noodrem te doen werken. Daarop stapte hij in een anderen wagen over om daar de noodrem te probeeren. Na aldus verschillende pogingen te hebben gedaan, welke vruchteloos waren, opende hij de deur van een der wagens. Op hetzelfde oogenblik kwam een andere trein uit de tegenovergestelde richting, met het noodlottig gevolg dat het portier werd afgerukt en de man onder den spoorwagen terecht kwam. Het lijk werd totaal vermorzeld teruggevonden. Het kindje is gered. De tandarts was in het geheel geen familie van het kind. BREMERHAVEN, 10 Sept. Op het wrak van het s.s. „Dresden", dat in Juni j.l. is gezonken, is gedurende 't bergingswerk brand utigebroken. Wat de golven hebben overgelaten, wordt thans door het vuur vernield. Het bacteriologisch onderzoek, dat is inge steld naar aanleiding van de sterfgevallen onder de soldaten van het te Constanza gele gen regiment, heeft uitgewezen, dat de ziekte gevallen zijn veroorzaakt door darmcatarrhe. De schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano, is bevorderd tot onder-staatssecretaris voor de buitenlandsche pers en voor de propaganda. Tot dusver bekleedde hij de functie van pers chef. Op den Zondag te Zuidlaren gehouden Libé ralen Landdag heeft de voorzitter van den Vrij heidsbond, mr. W. C. Wendelaar, een rede gehouden over „Liberale Politiek", waarin hij o. m. heeft aangedrongen op stop zetten der bezuinigingen op de Defensie-begrooting, billij ke salarisregeling van overheidspersoneel, geen hoogeren belastingdruk, streven naar afschaf fing van het stelsel van Regeeringssteun, en zuinig gemeentebeheer. Wij vernemen de volgende bijzonderheden aangaande de nieuwe spoorlijn GoudaAlphen. Het vertrek van den eersten trein van Gouda is ontworpen te 6.50, deze trein loopt door naar Leiden, aankomst aldaar 7.30. In omgekeerde richting vertrekt de eerste trein van Alphen naar Gouda te 7.22 (met aansluiting van Leiden vertrek 6.58 van daar) aankomst te Gouda 7.44. Op werkdagen loopen verder elk uur een trein van Gouda en elk uur een van Alphen, die, op enkele uitzonderingen na, omstreeks het volle uur te Boskoop aankomen en elkaar daar kruisen. De laatste trein van den dag vertrekt van Gouda te 21.15 (aankomst Leiden 22.01) in om gekeerde richting gaat de laatste van Leiden te 22.28 (overstappen te Alphen) en komt 23.08 te Gouda aan. Enkele treinen van Gouda loopen door naar Leiden, terwijl ook enkele van Leiden doorgaan naar Gouda. Alle treinen stoppen te Waddinx- veen en Boskoop. Te Alphen is er, als de treinen niet door- loopen, steeds aansluiting met korteren of lan- geren overgang. Ook te Gouda is er steeds aansluiting naar Rotterdam en Den Haag, de motortreinen zijn zoo ontworpen (behoudens uitzonderingen) dat zij 15 minuten na elk vol uur te Gouda aan komen, terwijl de treinen naar Rotterdam en Den Haag van Gouda 28 resp. 25 minuten over het volle uur vertrekken. De wagenladingen van en naar de stations Waddinxveen en Boskoop gaan per goederen trein, de expresgoederen worden verzonden met alle motortreinen, terwijl de stukgoederen per A. T. O. zullen vervoerd worden. Deze onder neming heeft hiervoor agentschappen gevestigd in beide plaatsen, die goederen aannemen, af halen en bestellen. De wagens der A. T. O. bren gen de stukgoederen naar de treinen te Gouds en halen de aangekomen goederen van daar af. Zondag herdacht de eerw. frater Augustinus in het St. Nicolaas Instituut te Oss den dag, waarop hij vóór 50 jaar in het klooster trad. Des morgens om half tien werd een plechtige Mis gecelebreerd in de kapel van het klooster, welke door het geheele convent werd bijge woond. Om 12 uur bracht K.V.A. een aubade, waarbij de gouden jubilaris door den wad. voorzitter, den heer L. Verhoeven, werd gelukgewenscht. Het feest werd verder in intiemen kring voort gezet, waarbij de eerw. fr. Tarsisio, Superior- Generaal der Orde, zijn opwachting kwam ma ken om persoonlijk naast zijn gelukwenschen aan den feesteling den Pauselijken Zegen te overhandigen. Meerdere paters en fraters uit de Missie, die toevallig in het land zijn, boden den jubilaris hunne gelukwenschen aan, prach tige bloemstukken, telegrammen en brieven. Ze kwamen zelfs van over den Oceaan, waar de frater-jubilaris eens zijn werkkring had. Na een plechtig Lof, waarbij het jongenskoor de gezangen uitvoerde, werd de feestdag besloten met een tooneelavond, gegeven door de confra ters van den jubilaris. Uit Doorn bericht men ons, dat oud-Minister Kan gister een bezoek heeft gebracht aan den gewezen Duitschen Keizer. Het R. K. Werkliedenverbond heeft aan alle aangesloten organisaties een circulaire gezonden betreffende het vraagstuk van de vervanging van oudere werklieden door jongeren. Minstens zestigduizend jonge menschen van 18 tot 25 jaar zijn zonder arbeid, d.w.z. zonder toekomst, en verkeeren, aldus zegt het Ver- bondsbestuur o.m. in een stemming van wan hoop en vertwijfeling. Gelukt het niet die jongeren binnen betrekkelijk korten tijd aan werk te helpen, dan staan zij voor de angstige mogelijkheid „overgeslagen" te worden, omdat bij opleving of stabilisatie van het economisch leven, jongeren dan zij ingeschakeld zullen worden. Het is verheugend, dat het laatste jaar ook in ons land, en wel in het bijzonder van par ticuliere zijde, aandacht aan die kwestie ge schonken is. Het wordt gewaardeerd, dat de verschillende jongeren op de een of andere wijze nuttig beziggehouden worden, doch een elk begrijpt: een oplossing is die wijze van hulp verleening niet. De oplossing is: de jongeren, allereerst die van twintig tot dertig jaar, moéten blijvend in het economisch leven worden ingeschakeld. Hoe dat met de beperkte werkgelegenheid, althans ten deele, is te bereiken? Er schijnt maar één mogelijkheid: er moet voor hen plaats worden gemaakt. Wie moeten voor hen plaats maken? De ouderen, de zestigjarigen en ouderen. Dat is de gedachte, welke het laatste jaar verschillenden, ook werkgevers, in ons land heeft beziggehouden en waarvoor men (in een te vormen comité) ook de medewerking van het verbond vraagt. Er zal wel geen verschil van meening over bestaan: de gedachte, het beginsel, is zeer wel aanvaardbaar: de uitvoering is echter moeilijk. Die zestig-jarigen kunnen niet zonder meer worden uitgestooten; er zal een financieele re geling voor hen moeten worden gemaakt. De vraag is, hoe en in welke mate. De leuze is aangeheven: elke werkende boven-zestigjarige in den steun de jongeren op hun plaats. Er zijn tal van vragen, o.a. deze: voor welke categorieën van werknemers moet de maat regel gelden, in particulieren-, in over heidsdienst? Wat kunnen de pensioenkassen doen, wat de ondernemingen, wat de Rijks-, Provinciale- en Gemeentelijke Overheden? Waarbij oun. te denken is aan: jongens in plaats van meisjes, verkorten arbeidstijd. Kan die kwestie zonder de Overheid worden op gelost? Hoe het zij het uiterst belangrijke vraag stuk is aan de orde, moest aan de orde komen, de Katholieke Arbeidersbeweging zal tijdig een standpunt moeten bepalen. Aan het slot van de circulaire wordt aan de bonden het verzoek gericht hun meening over deze kwestie aan het Verbond kenbaar te wil len maken. Op de vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Blomjous, betreffende het houden van eene gemeentelijke aanbesteding voor de levering van straatklinkers, waarbij de inschrijvingsprijs de omzetbelasting moest inhouden, heeft de mi nister van Financiën geantwoord, dat hij ken nis heeft genomen van de voorwaarden, waar onder op 6 Augustus door de gemeente Amster dam een aanbesteding is gehouden voor de le vering van 8 millioen straatklinkers, en waarbij oun. was bepaald, dat de prijs van inschrijving, die per eenheid is, de omzetbelasting moet in houden. De minister deelt niet de meening, dat deze bepaling in strijd is met fte constructie der wet op de omzetbelasting. In de eerste plaats is de uitnoodiging tot inschrijving niet uitsluitend gericht tot fabri kanten van straatklinkers; ook handelaren in dit artikel kunnen inschrijven. Indien de leve ring door een handelaar geschiedt, is van toe passing van art. 8 der omzetbelastingwet geen sprake. Doch ook indien een fabrikant klinkers levert aan een gemeente is hij niet verplicht de om zetbelasting aan de koopster in rekening te brengen, aangezien zulks alleen het geval is, indien de kooper is een fabrikant of een groot- of kleinhandelaar. De minister acht het volkomen begrijpelijk, dat de gemeente Amsterdam onder deze om standigheden inschrijvingen wenscht, die ten aanzien van het al of niet verschuldigd zijn van de omzetbelasting geen twijfel overlaten. Ook de minister is van oordeel, dat de open bare lichamen zich moeten houden aan de wet. Met betrekking tot de in de vraag bedoelde ministerieele aanschrijving bestaat er, naar de meening van den minister, bij den steller der vraag een misverstand. De inhoud toch van een te dezer zake door den minister aan zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken ge- richten brief heeft geen verdere strekking, dan dat aan de gemeentebesturen zal worden ver zocht om in contracten tot aanneming van le veringen ten behoeve van gemeenten geen be palingen op te nemen, die in strijd zijn met letter en geest van de Omzetbelastingwet. Van een zoodanigen strijd is, zooals in het antwoord is uiteengezet, naar het oordeel van den minister, in bovenbedoelde voorwaarden van aanbesteding geen sprake. De N.V. Stoomv. Mij. Nederland deelt ons mede, dait in verband met minder gunstige weersomstandigheden, de aankomst van het s.s. „Johan de Wit" vertraagd is en dat het schip in plaats van 13 dezer, 14 dezer in ons land zal aankomen en wel om 6 uur te IJmui- den en om. 10 uur te Amsterdam. NEW-YORK, 10 Sept. (Part.) Wallstreet waf heden in hooge mate ongeanimeerd. De handel was uiterst stil de omzetten in het eerste beursuur bedroegen slechts 60.000 shares terwijl van een bepaalde stemming nauwelijks kon worden gesproken. De koersen waren hier iets hooger, daar iets lager, doch de verschillen waren onbeteekenend. De markt werd geken merkt door een algemeen gevoel van onzeker heid. In de eerste plaats als - gevolg van de staking in de textielindustrie, die in omvang nog steeds toeneemt en die naar andere takken van bedrijf overslaat. Dan ook, vreest men, dat, indien de arbitrage-commissie niet spoedig suc ces heeft, een verscherping van de situatie on-, vermijdelijk zal zijn. Aandeelen U. S. Steels schommelden rond den slotkoers van Zaterdag, terwijl de overige staalwaarden goed prijshoudend waren. Spoor wegwaarden waren vast, daar men hoopt, dat ook de schattingen van den graanoogst, dié he den worden gepubliceerd, eveneens tot een hooger cijfer zullen komen. Uiteraard zullen de spoorwegen van een grooter tarwevervoer kun nen profiteeren. Koperfondsen waren weinig veranderd, evenals motoraandeelen en petro- leumfondsen. Warenhuisaandeelen hadden een onregelmatig verloop, evenals public-utilities. Chemische fondsen bleven aanvankelijk op peil. In de tweede helft van den beurstljd waren het vooral eenige specialiteiten, die opnieuw de aandacht trokken door een flinken koers- teruggang. Aandeelen U. S. Smelting, die Za terdag op 1215/8 pet. de markt hadden ver laten en heden bij de opening 122 pet. golden, moesten zich nadien een verlies getroosten en zakten in tot pl.m. 111% pet. Ook spoorweg waarden moesten het in de tweede helft ontgel den en niet alleen de zwaardere soorten, doch ook de laaggeprijsde papieren leden een ver lies van een tweetal punten. De noteeringen van chemische en automobielwaarden, zoo mede die van nagenoeg alle andere afdeelingen. sloegen eveneens een benedenwaartsche richting in. De staalwaarden ontleenden geen stimulans aan de heden bekend geworden schattingen van de bedrijvigheid in de afgeloopen week. Het weekblad Steel gaf een nagenoeg onveranderd percentage, doch het Amer. Iron and Steel Institute publiceerde 20.9 pet., hetgeen een twee tal procenten hooger zou zijn dan in de voor afgaande week. Het slot kwam op het laagste punt van den dag te liggen en verliezen van 1% pet. a 3% pet. werden door Chrysler, Du Pont de Nemours, Air Reduction, Amer. Smel ting, Atchison Topeka's, Canadian Pacific. Nor folk Western, Pennsylvania, Railroad en Union Pacific geleden. Aandeelen U. S. Smel ting verlieten de markt op 113 pet., een nadeelig saldo van 8^/8 pet. te zien gevend. Petroleum- waarden hadden een verdeeld voorkomen. Eep gunstige uitzondering vormden de kunstzijde- aandeelen, waarvan Amer. Celanese 1% pet. konden monteeren op de overweging, dat deze tak van industrie de voordeelen zal genieten van de staking in de katoennijverheid. De om zetten bedroegen 670.000 shares. Slotkoersen September Allied Chemical American Can. Co. Am. Car. Foundry Am. For. Power Am. Smelting Ref Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethl. Steel Co Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock Isl Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y Continental Oil 7 Dawesleening 5Vt Youngleening Dele ware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr. Gen. Gas El. cL A General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Koninkl. Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash. Reg. Co. National City Bank Nat. Dairy Prod. G. A. Nat. Steei New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv, N. L Saars Roebuck Shell Union OÜ Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westinghouse El Woolworth Build exdlv. t ex claim. X a= gedaan en laten. 8 10 127% 97% 14?^ 33% 111% 74% 15 11% 47% 22 14% 27 11% 381/4 221/4 42% 4% 2% 306/8 1V4 257/8 17 35 256/a 37 V? 85% 97% 10 17% 27% 13% 77/8 15% 246/8 24Vs 874 18 336/s 4.7u-85 65 5% 2% 36/8 22-/8 13 20% 161/3 3 8 Vs 201/8 127/g 166 20% 41% 06 V4 jo 0% 3o% 7 13V4 1078 lo 19 43% 9% 94% 14 36/g 6/2 147/8 621/8 2% 30-/3 4/ ex coupon. bieden. 97% 97 16% 16% 35 34% 113 113% 75% 157/a 16 117/g 117/„ V, 1/? 49% 49% 22% 22% 151/4 15% 28% 28% 13% 13% 39 39 22% 22% 43% 43% 5 5 2% 2% 321/4 32% 1% l'/8 26% 27 17% 17% 34% 35 26 38% 38% 877/8 88 98% 99 1ÜV4 10% 18 18% 28% 28% 14% 1473 8% 8 161/s 16% 25% 2o7/8 24% 24% 8% 9% 18% 18% 347/8 3o 85% 85 6 6% 2% 2% 31/3 4 237/g 24% 13% 1373 21 21 16% 16% 4U 21% 21% 13 1376 16973 168% 431/4 22% 36vs 37 30% 5% 3% 36Vs 36% 6 7/8 14% 1478 17% 17% 16 16 19% 19 44 44 9% 9% 97 9b 14% 14% 4 37/8 15% 15% 347a 53 4% 4% 31% 327? 47% 4/74 Van 3.304.30 uur Kon. Olie 151—150% Philips 216% Unilever 71 A'dam Rubber 100 1/8 U. S. Steel Van 4.305.00 uur Kon. Olie 151 NEW-YORK, 10 Sept. 10 Sept. 8 Sept. 10 Sept. 8 Sept. Brussel 23.75 23.78 Oslo 25.15 25.15 Rome 8.68 8.70 A'dam 68.50 68 63 Madrid 13.82 13.85 Londen 5.00% S.CoVi Bern 33.00 33.07 Parijs 6.66% 6.68 Weenen 19.15 19.17 Berlijn 40 21 40 25 NEW-YORK, 10 Sept. 10 Sept. 8 Sept. 10 Sept. 8 Sept. Suiker Sept. 1 88-89 1.87-88 Oct. 1.90 1.88 Dec. 1.91 1.90 Jan. 1.89 1.86 Mei 1.90 1.88-89 Mrt. 1.95 1.92-93 Juli 1.98 1.98 Ct.Cuba 2 84 2.86 Rubber Standaard Sept. 15.65 Oct. 15.77 Dec. 16 03 Juli 16.15 Katoen Loco 13.20 15.76 15.89 16.15 16.28 Mrt. Mrt. Juli 16.41 16.65 16.93 16.54, 16.79 17.06 Sept. Oct. Nov. Dec. 1286 12.93-94 12.99 13.06-07 13.40 Jan. 13.09-10 13.31-33 13.05-08 Mrt. 13.16 13.36-39 13.15-16 Mel 13.22-23 13.43-44 13.21 Juli 13.28 13.48 13.27-28 Tarwe Roode Winter loco 112% 112% Harde Winter loco 117% 117% t Tin Loco 51.40 51.15 Oct. 51.35 51.15 10 Sept. 8 Sept. 10 Sept. 8 Sept. Koffie (Rio) (Santos) Sept. 7.65 7.82 Sept. 11.06 11.20 Dec. 7.85 8.01 Dec. 10.96 11.16 Mrt. 8.05 8.16 Mrt. 10.92 11.16 Mei 8.15 8.24 Mei 10.92 11.16 Juli 8.24 8.33 Juli 10.94 11.16 CHICAGO, 10 Sept. 10 Sept. 8 Sept. Tarwe Dec. 105% 10 Sept. 8 Sept. Haver 106 Sept. 54% Mei 106%-% 107%-% Dec. 54% Sept. 107%-% 108-1077/8 Mei 54% 54% 547/g 54% Mais Sept. 781/4 Dec. 79% Mei 81% Reuzel Loco 9.37% Sept. 9.25 Oct. 9.30 Dec. 9.40 Jan. 9.50 78% 79% 82 9.47% 9-37% 9.47% 9.5S 9.65 Rogge Sept. 8z% Dec. 851/8 Mei 88% 83L/4 8o% 891/4-% Duluth Lijnzaad Sept. 1.95% 1/ Dec. 1.94% 1.95Vs 10 Sept. 8 Sept. WINNIPEG, 10 Sept. 10 Sept. 8 Sept. Tarwe Gerst Oct. 83% Dec. 84% Mei 89% 83% 86 90 Oct. Nov. Mei 63 62% 647s 62% Ol7/g 64 Kogge Oct. 70% Dec. 7174 Mei 74% 71 717/8 7o% Lijnzaad Oct. 1.60 Dec. 1 61% Mei 1.68 1.62% 1.6378 1.69 Haver Oct. 46% Dec. 46% Mei 4bV8 47% 46»/8 4873 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 9 Sept. Tarwe: Oct. 5/9 3/8; Dec. 6/0 1/2; Maart 6/3 1/8; Mei 6/41/4. Er schnijt storm op til te zijn in de verhou ding tusschen het KNGV en de KNAU inzake de athletiekbeoefening. Tusschen beide bonden bestond een overeen komst. Dit jaar zou een nieuwe worden ge sloten en een concept werd door vertrouwens mannen uit beide kampen voor dit doel ontwor pen. Een wederzijdsche bespreking had plaats, maar het KNGV ging niet tot aanvaarding over. De KNAU daarentegen gin® met 't concept accoord. Na genoemde bespreking liet het KNGV ge- ruimen tijd niets van zich hooren en de KNAU werd daardoor ongeduldig, zóó ongeduldig, dat zij aari haar leden verbood, aan KNGV-athletiek- wedstrijden deel te nemen. Dit besluit was gegrond op de meening van het Unie-bestuur, dat een groote meerderheid van het Bonds- bestuur 't concept reeds had aanvaard. Gegeven deze meening bestond er zeker voor het KNAU bestuur na maanden wachten reden, maatre gelen te nemen. Uit goede bron is ons evenwel bekend, dat het motief van dat bestuur onjuist is: het KNGV-bestuur heeft nX over 't concept nog steeds geen besluit genomen. Maar het KNAU-verbod was nu eenmaal gegeven, al is 't dan op grond van verkeerde in lichtingen of van een misverstand. Het opont houd in behandeling door het KNGV-bestuur is overigens te wijten aan een nader onderzoek over de eventueele werking van het concept, dat volgens de meening van vele KNGV-officials het Verbond aan handen en voeten bindt wat betreft de athletiek-beoefening. Aan het KNAU-bestuur is ongetwijfeld veel aan 't nieuwe concept gelegen, getuige de krach tige maatregelen, die 't nam. In KNGV-kringen beschouwt men deze als een pressie, die de Unie op het Verbond wil uitoefenen, om aanvaarding van het concept te bereiken. Een week geleden werd in het KNGV dan ook met afweer begonnen: de turnkringen Gro ningen (stad) en Noord-Groningen verboden op hun beurt hun leden op straffe van schor sing deel te nemen aan KNAU-wedstrijden. Op één vereeniging na werd door de turners dit verbod opgevolgd. En Zaterdag nam de Zaansche Turnkring een soortgelijk besluit, ter wijl nu in den Kennemer Turnkring hetzelfde wordt overwogen. De athletiek-oorlog is dus nu in vollen gang, al zal het effect weldra nihil zijn door 't eindi gen van het athletiekseizoen. Beide bonden heb ben immers nadeel van de verboden. Het wordt nu een machtskwestie, en het aanzien van de sport kan daardoor niet anders dan worden geschaad. Als wij de zaak goed zien, ligt de onder grond van een en ander in de omstandigheid, dat het KNGV baas in eigen huis wil blijven en dat de KNAU het Verbond in machtsuitoefe ning over zijn eigen turners wil beknotten, meer dan zeer velen in het KNGV lief is. Intusschen vernemen wij, dat de Zaansche Turnkring, die zich met 't oog op KNAU-wed- strij den van a.s. Zondag aanvankelijk had terug getrokken van den dien dag in Haarlem te houden driekringenwedstrijd, in elk geval aan den laatsten zal deelnemen. Het volledig door gaan van dezen wedstrijd is dus verzekerd. Ter toelichting moge nog dienen, dat in Nederland het KNGV de meeste athleten telt ep de KNAU de beste, dat vele athleten lid zijn van beide bonden (van het Verbond om de veel zijdige sport-beoefening)en dat een groot aan tal KNAU-cracks voortgekomen zijn uit het KNGV, Te Hoogerheide werd het Clubkampioenschap voor Nederland op den weg verreden. Precies te half tien werd aan de eerste club „De Adelaar" van Apeldoorn het sein tot vertrek gegeven en vervolgens vertrokken met een tusschenpoos van drie minuten de dertien andere clubs. De eind uitslag luidt als volgt: 1. Rennersclub „Rotterdam" 3 uur 5 min. 23 sec. 2. „De Bataaf", Halfweg, 3 uur 7 min. 1 sec. 3. „Sparta", Den Haag, 3 uur 10 min. 54 sec. 4. „Feijenoord", Rotterdam, 3 uur 12 min. 46 sec. 5. „Tilburgsche Wielerclub", 3 uur 16 min. 56 sec. 6. „De Germaan", Amsterdam, 3 uur 17 min. 9- sec. Van 8 tot 30 September worden in de Ko ninklijke Kunstzaal Kleykamp tentoonstellingen gehouden van een keuze uit het nagelaten werk van den in Mei j.l. overleden schilder Hans Mastenbroek, van weef- en borduurwerk door prof. Irma Goecke, leidster der Textielklasse aan de Kunstnijverheidsschool te Dortmund, en eenige harer leerlingen, en van pastels betref fende land en volk in Timor, Sumatra, Menado en Borneo, door M. Hamerster. De eerstgenoem de tentoonstelling is Zaterdag j.l. met een in leidend woord geopend door den heer A. Ham- macher. Minister Manchant opende Zaterdag n.m. in de Kunstzaal Kleykamp de tentoonstelling van kunstwerken, aangekocht uit de opbrengst van het boekwerk „De Kunst in Nood". Deze blijft tot 25 September a.s.' geopend. binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 8 Sept.: Nijkerk, 6.. R'd.m; Hai'raton, a., Newcastle (voor Velsen). 9 Sept.: Brisk, s„ Rouaan; Glenlea, s., Freetown; Stolwijk, s„ Bilbao (voor Velsen) ij Theano, s„ Fo- wey; The Marchioness, s.. Swansea; Merel, s., Londen- Poelau Roebiah, m.s„ Java; Pollux (Zweed), m.s., Curagao Hardenberg, p.. Archangel (voor Velsen); Oskar Friedrlch. s.. Danzig; Irene, s., Kopenhagen; Hetton, s., Tyne; Vliestroom, s„ Hull; Tiberius, s., Hamburg; Vera, tank. Talara; Nieuwendam, m.s., Londen; Orpheus, s„ Kopen hagen. 10 ept.: Rhein, s.. Hamburg; Crichtoun, s., Lelth; Runnelstone, s., Swansea; Schieland, s.. Dunston; Tabinta, m.s., Oslo. Vertrokken 8 Sept.: Spes Salutis, m.s., Londen; Cape Maru, s„ Baltimore; Katwijk, s., Archangel. 9 Sept.: Prowess, mj, Falmouth. 10 Sept.: Glenlea, s„ Liverpool. Aangekom enlO Sept.: Bussum, s„ Archangel (voor Zaandam); Spes. nu, Londen (voor Zwolle). AMSTERDAMè Aangekomen 9 Sept.: Nijkerk, R'dam, stukgoed, J. P. Coenhaven, Holl. Afrika Lijn; Brisk, Rouaan, ledig, Rietlanden, Havenbe drijf De Rietlanden; Glenlea, Freetown, bunke ren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Theano, Fowey, stukgoed en kiel, Rietlanden, Holl. toomb. Mij.;The Marchioness, Swansea, steenkolen, Hoofdkanaal Oost, Ned. Bevr. kan toor; Merel, Londen, stukgoed, Handelskade, Ge neral team Transport Cy; Poelau Roebiah, Java, stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederland; Plolux (Zweedsche), Curagao, s., stookolie, Steiger Ba- taafsche Petroleum Mij., Ruys Co.; Oskar Fried rlch, Danzig, stukgoed en hout, De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; I'rene, Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Hetton, Tyne, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Vliestroom, Huil, stukgoed en steenkolen. Handelskade, Holl. toomb. Mij.; Tiberius, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Vera, Talara, benzine. Petro leumhaven, Vlnke Co.; Nieuwendam, Londen, ledig, Nleuwendammerkade, Ketjen. 10 Sept.: Orpheus. Kopenhagen, stukgoed, Le vantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Rhein, Ham burg, stukgoed en hout, Javakade. Van Es van Ommeren; Crichtoun, Leith, stukgoed en steen kolen, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoorskantoor; Runnelstone, Swansea, steenkolen, Hoofdkanaal Oost, Ned. Bevr. kantoor; Schieland, Dunston, steenkolen. Rietlanden, Scheepv. Steenk. M(j.; Tabinta, Oslo, ledig, Javakad, Mij. Nederland. IJMUIDEN, aangekomen 10 Sept. Aune H., s., Rafso (voor Zandaam)Berenice, s., Stet tin. Vertrokken' 10 Sept., Crynssen, s„ Hamburg. AMSTERDAM, aangekomen 10 Sept., Presto, Emmerick, repareeren. Werf Kromhout; Bere nice, Stettin, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Car gadoorskantoor. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 8 Sept. van Amsterdam te Ba tavia. MYRMIDON, Amst. naar Java, pass. 8 Sept. Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA-LIJN DRECHTDIJK, R'dam naar Pacclflc Kust, B Sept. van Armuelles. VOLENDAM, 8 Sept. van New-York n. R'dam. ROTTERDAM, 7 Sept. van New-York n. W.- Indië. DELFTDIJK, Pacific Kust naar R'dam, was 1 Sept. 2 uur 25 v.m. 1300 mijlen W.Z.W. van Va- lentia. STATENDAM, New-York naar Rotterdam, wordt volgens nader bericht 11 Sept. n.m. 10 uur te Plymouth verw. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHERAT, 8 Sept. van R'dam n. B.-Aires. ALWAKI, 7 Sept. van R'dam te Hamburg. ROTT. LLOYD KEDOE, Rotterdam naar Golf van Mexico, pass. 9 Sept. Fayal. PALEMBANG. uitreis, 10 Sept. van Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VESTA, Mlddl. Zee naar Amsterdam, pass. 10 Sept. n.m. 2 uur 35 Lydd. BOSKOOP, thuisreis, was 10 Sept. 8 uur V-m. 430 mijlen W. van Lands End. STELLA, 10 Sept. van San Felio te Barcelona. DEUCALION, 10 Sept. van Palermo te Tarra gona. AURORA, 9 Sept. van Algiers te Torrevleja. MARS, 10 Sept. van Oran naar Port Empe- docle. CRYNSSEN, 10 Sept. van Amsterdam mar Hamburg. BERENICE, 10 Sept. van Stettin te Amster dam. HALCYON LIJN MAASBURG, pass. 7 Sept. Gibraltar. VREDENBURG, 8 Sept. van Emden n. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—O.-AZIE-LIJN ARENDSKERK, thuisreis. pass. 9 Sept. Gi braltar. MEERKERK, uitreis, 6 Sept. van Hongkong. ARENDSKERK, thuisreis. 6 Sept. te Marseille. HOLLAND-AFRIKA-LIJN SPRINGFONTEIN, thuisreis, pass. 10 Sept. Gi braltar. MELISKERK, uitreis, 10 Sept. te Kaapstad; vertrekt 12 Sept. naar Port Elisabeth. NIJKERK, 8 Sept. van R'dam naar Amsterdam. HOLLAND-AUSTRALIE lijn AAGTEKERK, thuisreis. 8 Sept. van Brisbane. DIVERSE SCHEPEN. COLYTTO, 8 Sept. van New-York te Santos. DUIVENDRECHT, Hamburg naar Constanza, pass. 9 Sept. Istanboul. KATENDRECHT, Constanza naar Rouaan, pass. 9 Sept. Ouessant. WOENSDRECHT, 9 Sept. van Istanboul naar Grangemouth en Londen. DORDRECHT, vertrekt 12 Sept. van Montreal naar Boston. NAALDWIJK, Uleaborg naar Cardiff, pass. 9 Sept. Dungeness. TRITO, 9 Sept. van Rotterdam te Dublin. BATAVIER VII, 9 Sept. van Rotterdam te Boston (L.). Lingestroom. Amsterdam, 8 September. De schade aan het s.s. „Lingestroom", blijkt van meer beteekenis te zijn dan aanvankelijk werd veron dersteld. Het schip zal, naar thans wórdt verwacht, Don derdag a.s. gereed zijn en naar Bristol vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2